PDA

View Full Version : Bela senka na fotografijama



manutd
12-07-2015, 21:03
Danas sam tek primetio da se na fotografijama pravljenim telefonom, kada je objektiv uperen ka suncu pojavljuje nekakva bela tacka-senka, nesto slicno mrtvom pikselu, mozda malo vece.

Da li se radi o normalnoj pojavi, nekakvom odsjaju ili sta vec ili je defekt na kameri?

Igor88bg
12-07-2015, 22:20
A primer fotografije nista? :-)

Azimuth
12-07-2015, 23:01
Ocisti malo socivo kamere tj to staklo. A i valjda znas da trebas da se okrenes kontra od sunca, osim ako neces bas neki zalazak da slikas ili nesto tome slicno.

Srecko
12-07-2015, 23:39
Nije to mrtav piksel već prelamanje svetlosti, evo baš sada gledam imam na oba iPhone-a to i na iPadu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

manutd
12-07-2015, 23:47
znam da nije mrtav pixel naravno, sad gledam fotke koje sam pravio sa ip4 i prethodnim 5s, sve to imaju kada su u pravcu sunca pa kapiram da je normalno, sta znam, nisam strucnjak za optiku a do sada sam imao dosta losa iskustva sa manama Iphone-a... soci o kamere je naravno savrseno cisto

zabrljanje
12-07-2015, 23:55
...dobro je sto ni u jednom trenutku nisi posumnjao da ti gresis kod slikanja a ista senka ti se pojavljuje na slikama koje su pravljene razlicitim iUredjajima...:)))


...A i valjda znas da trebas da se okrenes kontra od sunca...


Btw, pokusaj da se prisetis kako vidis kada direktno pogledas u jaku svetlost...

manutd
12-07-2015, 23:58
28425

mislim da se jasno vidi o cemu pricam, beli nlo na sred reke

kakosuper
13-07-2015, 00:03
To se zove fler :) to je jedan jedini, ume da ih bude vise u nizu. Standardna pojava, i ne moze se spreciti. Za prave objektive postoje razne stvari tipa filteri, zonerice i sve i svasta koji ublazavaju flerove, ali sve u svemu skoro ih je nemoguce izbeci...


Sent from my iPhone using Tapatalk