PDA

View Full Version : Iskustva macbook pro 2014 13"



Copara
18-04-2015, 16:11
Kupio sam macbook pro 2014 nov retina sa 128gb ssd 13",interesuju me iskustva do sada sam bio na macbook air...pozdrav



Sent from my iPhone using Tapatalk

kylle
18-04-2015, 16:15
Sta te konkretno interesuje, postavi pitanje pa cemo ti dati odgovor.

Copara
18-04-2015, 16:17
Interesuje me kao ne preterano zahtevnog korisnika da li se isplati kupovina, da li ima problema sa kvarovima nekim, i kako se pokazao generalno nisam hteo da dodajem pare za 2015 zbog malo brzeg procesora a ovaj mi je izasao u zameni pa mi je povoljnije ispalo!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Byakuya
18-04-2015, 17:28
Pa kako mi da ti kažemo da li se tebi isplatilo? Valjda tO sam treba da zakljucis...

kylle
18-04-2015, 17:38
Kvarovi su jako retki na Mac laptopovima, tako da za to i ne brini, a i ako si uzeo nov prvu godinu imas garanciju to znas. Ja posto sam uzeo tu retinu ali sa 512 SSD-a i jacim procesorom ipak sam dao dosta vise para i uzeo apple care, za ne daj Boze, tako da sam 3 godine miran, taman kad mu dodje vreme za zamenu.

Dosta drugara koristi, retko ko je ikad imao problem, opicis "restore" jednom u godinu dana dva puta kad izadje nov softver i to je to. Ja sam prezadovoljan investicijom, bices i ti sigurno, skupa investicija, baterija kao zmaj, lepota, dizajn sve to sto imas u jednom.

Opet pitaj kazemo ti sta te tacno zanima, ja sam ti dao svoj primer.

Copara
18-04-2015, 18:07
Generalno opasno sam se navukao na Mac stabilnost itd za razliku od PC-ija, odlucio sam da neke pare investiram i predjem na MAC pa sta bude i krenuo sam Sa Airom ali kod njega me je smaralo sto nije Retina i nema Hdmi naravno i procesor i memorija me malo smorila pa sam odlucio da dam par stotina vise na Pro...gledao sam da mi se to isplati i da je Nov naravno jer ne volim polovnjake da kupujem, skeptik sam! Ja sam vise biznis korisnik nisam gamer itd i shvatio sam da sa Macom imam mnogo bolju stabilnost rada sistema jer godinama Iphone koristim i nista me ne moze natersti na bilo sta drugo! Dugo sam bio odbojan od Mac-a odrastao sam Na comodore i amiga racunarima pa presao kao svi na Pc!
Po tim da li se isplati zanima me da li vredi po vama Macpro taj nov govorim za Nov stim sta nudi??? Objektivno


Sent from my iPhone using Tapatalk

vpasic
18-04-2015, 18:32
naravno da vredi.
a isplativost je nešto drugo.
ako odrađuješ posao s njim i zarađuje ti novce onda bi ti trebao znat isplatili ti se ili ne.

Byakuya
18-04-2015, 18:48
Po tim da li se isplati zanima me da li vredi po vama Macpro taj nov govorim za Nov stim sta nudi??? Objektivno


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ovaj sto si uzeo..ako ga budes pazio...ima da ti traje godinama...i verujem da sve vreme suriti sa radom...i to ti kazem ja nakon evo mesec dana koriscenja retina mbp...ufff....svi ostali deluju meh....

Copara
18-04-2015, 18:53
Byakuya uzeo sam ga i verujem da hoce, nameravam oko 2 god da koristim pa da osvezim, iphone na god dana i tako u krug


Sent from my iPhone using Tapatalk

Byakuya
18-04-2015, 19:02
Generalno ovakav kalibar kompa ti je 3+ godina koriscenja...a i tada ga menjas ono bas ako zelis...stvarno opaka makina...

ako ti zafali prostora....

https://deals.cultofmac.com/sales/hyperdrive-macbook-storage-expander#

:)

Copara
18-04-2015, 19:09
Snimio sam ranije to skroz dobra fora Byakuya :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

dzena
18-04-2015, 19:23
Vezano za prostotor:
Ja sam svoj rMBP pazario sredinom decembra 2014 (128GB SSD). I u trenutku pisanja imam slobodno 69,73GB na disku. Doduse, meni racunar sluzi iskljucivo za posao (developer) i fakultet, tako da imam samo neophodne alate i jos neke sitne gluposti, dakle disk mi ne sluzi kao storage. Ono sto hocu da kazem, mislim da prostora nece da ti zafali, osim ako ne budes instaliaro igre, mada za MacOS (i UNIX uopste) nema nesto puno igrica.

@Byakuya
Imas li info, da li HyperDrive prima kartice vece od 128GB. Vidim da na linku koji si ostavio pise da prhvata sve micro-* kartice ukljucujuci i one od 128GB.

Byakuya
18-04-2015, 19:31
Pa ne znam koliko su dostupne kartice veće od 128....A mislim realno za 165$ možeš da uzmeš 250GB ssd za taj komp...

Copara
18-04-2015, 19:32
Ssd externi i zavrsis posao i tome ce pasti cena uskoro ili neki usb 3.0 ext


Sent from my iPhone using Tapatalk

dzena
18-04-2015, 19:32
Kartice jesu dostupne.
Mislim da nije moguce menjati SSD bez gubljenja garancije, a na zalost ni memoriju.

Copara
18-04-2015, 19:40
Mislio sam na externi ssd i sada to ima u prodaji [emoji6] samo malko da padne cena mislim da je ro super izbor


Sent from my iPhone using Tapatalk

Byakuya
18-04-2015, 19:41
Šta je za tebe ssd a šta memorija haha?:)

pogledaj na netu menjanje ssda je prilično lako...nema razloga da gubis garanciju...ako već dodje do toga vratiš stari...

Copara
18-04-2015, 19:42
Sto se mene tice cim prigusti tu je externi ako bude potrebe menjam ssd za veci naravno sam, nikakva matematika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Byakuya
18-04-2015, 19:46
Naravno...mada moje pitanje je bilo upuceno @dzena...:)

Ali i ova dodatna stvar preko card readera je super....

dzena
18-04-2015, 20:00
@Bya
Izvinjavam se na nekonciznosti. :D Kada sam rekao memorija, mislio sam na radnu (RAM) memoriju.
Vidim da je moguce zameniti SSD, doduse jos uvek ne, zato sto je, trenutno, Apple jedini koji proizvodi SSD za seriju mid 2014. Dakle 3rd party SSD proizvodjaci jos uvek nemaju Apple compatible diskove. Mada pretpostavljam da ce OWC uskoro da izbaci nesto.

Mada, meni nece problem predstavljati SSD, vec RAM memorija koju def. nije moguce menjati.

Byakuya
18-04-2015, 20:03
Da ram je na ploči...Ali šta će ti više od 8 giga rama...moj model je prethodni tako da je ova zamena za mene barem moguća...ako ikada budem imao potrebe za tim...Ali i ja nešto ne verujem haha

Copara
18-04-2015, 20:06
8gb sasvim dovoljno :) za osnovne potrebe a i mnogo vise


Sent from my iPhone using Tapatalk

laynee
18-04-2015, 20:09
Osim ako neces da renderujes ili da radis final cut projekte, 8gb rama je sasvim dovoljno.. Ja programiram na njemu vec 2 godine i nikada nisam osetio potrebu za vise ram-a.. Za hard disc se ne brinem takodje, jer sam kupio externi od 2tb, tako da mi je i to zbrinuto


Sent from my iPhone using Tapatalk

dzena
18-04-2015, 20:13
Iskreno, nije redak slucaj da, kad radim, imam postebu da upalim vise okruzenja paralelno, plus browser, plus neki pdf, lako doguram preko 8GB zauzete memorije.
Mada, moram da priznam da je Apple poslednjim updateom lepo sredio memory management. Do ovog poslednjeg updatea, neretko mi je bio i swap aktiviran sa 500MB+

laynee
18-04-2015, 20:43
Kakvih okruzenja palis vise?


Sent from my iPhone using Tapatalk

dzena
18-04-2015, 21:07
Mislim na IDE. Cesto su mi ukljuceni i Eclipse i IntelliJ, i Chrome sa "100" tabova. I narvno uvek radi Skype i još neke sitnice. Naravno, ako u međuvremenu nesto upalim ne gasim prethodno otvorene App. I kao sto rekoh vec, imao sam problema da mi je zauzeta sva memorija plus virtuelna i swap.

laynee
18-04-2015, 21:42
Ja sam isto to radio, 3-4 eclipse i 2 intellij i chrome sa milijardu tabova , skype messages itunes 2 terminala.. I nista..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Byakuya
18-04-2015, 21:57
Ono sto sam ja primetio jeste da je Chrome ne zivotinja nego cudoviste sto se tice hasanja resursa...ubija ram i kolje bateriju...steta....neko bi rekao da to namerno rade :)

Copara
18-04-2015, 22:01
Cheome i na pc-ju kida ***** kolio trosi resurse uzas mozila mi je bila uvek prva sada samo zna se sta...


Sent from my iPhone using Tapatalk

laynee
18-04-2015, 22:15
Pa naravno kada je svaki tab jedan proces...


Sent from my iPhone using Tapatalk

iLaki
18-04-2015, 23:14
Ovo da su kvarovi na Mac rijetki je najveća zabluda koja postoji ja sam kupio pro retina 2014 15inc i kvario se isto tako i 2011 ili 12 i 2009 , Grafička Itd i to normalno koristim laptop, sad novi koji su mi zamijenili 2014 model opet mu crkli neki pixeli inace sve to uzimam u Njemačku u Applestore pa kad čujem kako su macbookovi savršeni i prosto je čudno da se pokvare nije mi dobro... jedini modeli koji mi se nisu krvarili su oni stari 2006 2007 Itd.
Svi laptopovi od svih proizvođača se kavre pa nista manje i MacBook-ovi.

laynee
19-04-2015, 00:06
Manje se kvare od obicnih laptopova..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Copara
19-04-2015, 02:04
Ko hoce mogu da mu dam moj laptop pc ako mu se vise svidja tj manje kvari...ovako prasinu zauzima


Sent from my iPhone using Tapatalk

mp3player
01-05-2015, 15:57
Razmisljam o tome da kupim MacBook pro 13" 128GB SSD. Prevashodno mi je potreban za web dizajn. Od alata korsitim Photoshop i Dreamweaver, pa me zanima da li bi ovaj laptop zavrsavao posao kako treba?

Meni 128GB nije malo, tako da mi dodatni prostor nista ne znaci.

Kupio bih ga kod nas, video sam da trenutno ima neka akcija na model iz 2014. Pa sad, sta mislite jel ima neke velike razlike izmedju modela iz 2014 i 2015. Da li je Force Touch trackpad stvarno toliko bolji i sto se tice procesora da li 2,7 ghz u odnosu na 2.6 ghz pravi neku bitniju razliku?
Jedinu razliku koju mi trenutno pravi je cena :D...Model iz 2014 je 149000, dok iz 2015 ne verujem da ce ici ispod 176-180000. A iskreno meni je to velika razlika u ceni.