PDA

View Full Version : Kineski tablet za €150-200, Android ili Win 8.1, saveti?



kriket011
06-03-2015, 05:34
Treba mi neki tablet za ćerkicu od 8 godina, al nemam pare za iPad.

Ima li neko savet, iskustvo, sa nekim tabletom koji se uklapa u naslov? Prvo sam našao neki Onda 989, sa nekom mrcinom od hardvera, za smešne pare, ali naravno ti kungfu tableti imaju slabu podršku, u smislu softver apdejta, upustava za rutovanje i sl.

To je Onda V989 Air Advanced Octa Core A83T RAM 2GB 9.7 Inch Retina Screen 32GB (http://www.onda-tablet.com/onda-v989-air-advanced-32gb.html) ima neki bezobrazno visok skor na AnTuTu benčmarku, što vidim da svi gledaju kod tih Androida tj. da im to znači (ja se baš i ne razumem).

E sad, s obzirom na slabu podršku za Onda, drugi izbor je Xiaomi Mipad, koji ima pristojnu podršku, ali je i utoliko skuplji. To je 8" tablet, pandan iPad Mini Retina i u smislu dizajna i u smislu UI (MIUI 5 koji izgleda slično kao iOS). S njim je problem kolko sam razumeo, da ima 4:3 displej kao i iPad, a da drugi Androidi imaju 16:9 valjda, pa postoji problem sa skaliranjem u nekim igricama, appsima i sl. Da li neko zna jel to bitna stavka? Pretpostavljam da nije presudna, ali ne znam.

Sledeći su Asus Memo Pad, ali oni opet imaju svoje neke mane, 7-inčni model ima 2GB RAM, a 8-inčni (Memo Pad 8) ima 1GB, i mislim da oba furaju Jelly Bean što je (valjda) zastarelo.

I najzad Windows 8.1 tablet, Lenovo MIIX 3 koji se tek pojavio, ustvari retko gde i ima da se kupi, a ja ne znam kakvi su Windows 8.1 kao tableti. Znam da je Surface Pro odličan, ali to je profi mašina za ovde jeftinije ne znam ni kakva je situacija sa appsima (znam da nema Google apps jer Gugl bezobrazno bojkotuje Windows (Phone) 8.1).


Na kraju mislim da je najozbiljniji kandidat Xiaomi Mipad. I sad dolazi moja neinformisanost u vezi sa Androidom. Da li je rutovanje pandan jailbreak-u kod iOS-a? Da li se na taj način mogu instalirati (side-loadovati) apps, 3rd parti ROM-ovi, tvikovi itd?

Koliko je to komplikovano? Jailbrek iOS-a je krajnje prost, prikačiš ga na USB i klikneš jailbreak. Kako ide sa tim rutovanjem?

Itd, itd, svaki savet je dobrodošao, kao i predlog za neki peti tablet.

Hvala.

rikee
06-03-2015, 07:28
Ustekaj jos malo za mini retina i duze ces da zivis.... Obican mini ima i za manje od 200€

kriket011
06-03-2015, 08:35
Hvala ti na savetu na pitanje koji tablet a da nije Ajped, ti kažeš Ajped.

smera
06-03-2015, 09:45
Vidi sta nude Kinezi na sajtu geekbuying, koliko znam, ima dosta toga.

Srecko
06-03-2015, 10:51
Baci pogled na neki Nexus, nisam siguran kako im idu cene ali drugar je promenio 2 verzije i bas je prezadovoljan.

kriket011
06-03-2015, 11:27
Gledao sam te kineze i svi su oni super hardver ovoono, ali slaba podrška - apdejti pitaj boga dal će i kad će, taj Android koji dolazi s njima pola nekog kineskog softvera, nikakva uputstva nigde za rutovanje itd, ili jako šturo.

Jedini koji ima podršku je Xiaomi al on je malo skuplji. Mada opet dosta jeftiniji od Ajpeda.

.stefan
06-03-2015, 11:42
Sto se tice roota, nije pandan jb-u bukvalno...jer ti i bez roota mozes instalirati aplikacije i imati pristup file sistemu....za custom romove je potreban custom recovery,pa i root....neki tvikovi rade i bez roota....zavisi sve...bez roota postizes mnogo stvari...
Root zavisi od uređaja do uređaja, uglavnom u par klika

Srecko
06-03-2015, 12:53
Gledao sam te kineze i svi su oni super hardver ovoono, ali slaba podrška - apdejti pitaj boga dal će i kad će, taj Android koji dolazi s njima pola nekog kineskog softvera, nikakva uputstva nigde za rutovanje itd, ili jako šturo.

Jedini koji ima podršku je Xiaomi al on je malo skuplji. Mada opet dosta jeftiniji od Ajpeda.

Ako mislis na Nexus tablet, ja koliko znam on ima i te kako dobru podršku...

Azimuth
06-03-2015, 13:07
Nexus prvi dobija apdejte i ima najvecu zajednicu. Sigurno da neces ostati uskracen za podrsku, zvanicnu ili onu sa "mracne strane" koja je i mnogo zanimljivija ;)


Sent from my iPhone 6

kriket011
10-03-2015, 14:11
Nisam mislio na Nexus nego na ove noname tablete, odnosno imena za koje nikad pre nesam čuo. Tipa "Onda".