PDA

View Full Version : iPhone garancija u MTS-u



Pages : [1] 2

nefertit
20-02-2015, 02:02
Hteo sam da podelim moje iskustvo sa MTS garancijom Iphon uredjaja. Ne znam da li sam otvorio temu na pravom mestu,ako ne vi je premestite. Ovako,kupio sam Ihone 6 preko sajta KupujemProdajem,nov sa garancijom "MTS"-a od 2 godine. Datum na računu od telefona je dokazivao da je telefon star dva dana. Došao sam kući,raspakovao telefon,sve je bilo super dok nisam probao da upalim diodu,tj svetlo na telefonu,koja jedva da je radila... mislio sam da je softverski bag,ali sam se vrlo brzo uverio da je dioda(bela od blica) neispravna! Prvo sam mislio da vratim telefon prodavcu,ali reko što bi,ako već ima garanciju. Prvim pozivom MTS službe sam dobio odgovor da moram da idem u poslovnicu jer oni ne mogu ništa da mi kažu! Otišao sam u poslovnicu,čovek za pultom mi je tražio papire,račun,garantni list,ličnu kartu... kada je shvatio da ja nisam kupio telefon od njih rekao mi je da ne mogu da ostvarim garanciju,već to mora uraditi čovek koji je od njih kupio telefon! Tu sam već popizdeo,pitao sam se šta je sa pričom o Iphon-ima,koje odneseš bez ičega i oni ti uvaže garanciju samo na osnovu datuma aktivacije telefona ? Naravno to kod nas ne važi!!! Ali ne samo to ,nisam bio lenj da idem još dalje... da ne dužim priču... ko god da je kupio telefon u Telekomu Srbija,garancija ne važi nigde drugde,već samo kod njih... Zvao sam i "Macolu" koji je rekao da mi nemamo ovlašćenog servisera za Iphon uredjaje,već da je Telekom sebe potpisao kao ovlašćenog servisera telefona,ali pošto oni nisu serviseri,šalju telefone za Madjarsku,pa se to toliko otegne da može da prodje i po dva meseca... Ja sam telefon naravno vratio,ali i dalje mi nisu jasne neke stvari kod nas u državi!!! Zakon i primena zakona ??? Kako je Telekom,tj kako je ova država uopšte uspela da potpiše ugovor sa tako jakom kompanijom kao što je Apple,a da pritom nema ovlašćenog servisera?????? Druga stvar,šta je sa zakonom potrošača koji glasi da svu tehničku robu možeš da vratiš bez obrazloženja u roku od 7 dana? Čak i da je došao vlasnik,oni su taj telefon hteli da "pošalju u servis" !!! Na moje pitanje,a šta ću ja za to vreme bez telefona,oni su mi odgovorili dobićete zamenski uredjaj,ako ga ima na stanju.... ja sam pitao , a ako ga nema ? Oni su rekli,pa onda ništa,moraćete da se snadjete !!!!!!!!!!!!!!!!!! Zvao sam drugara koji živi u Beču,da mi se raspita oko garancije... Niko ne priznaje Iphon garanciju telefona koji su kupljeni kod nas u Telekomu... Mogu da zamislim samo šta bi bilo sa zakonskim rokovima i obavezama da sam uspeo da im ostavim telefon na "servisu" koji je star dva dana!!! Znači kod nas kupiš telefon od 600 do 800 eura u Telekomu i ako se pokvari posle dva dana oni ti ga pošalju na "Servis",otvaraju ga itd... dobiješ za 800 eura otvaran,lemljen,popravljan telefon ? Nadam se da će ova tema pomoći nekome oko kupovine telefona preko MTS-a i njihove garancije,koje u x slučajeva ne priznaju uz obrazloženje "šta te boli k**** " ,može nam se...

P.S Moje mišljenje je da svaki,bilo koji razgovor sa ljudima iz Telekoma,tj MTS-a treba snimati,jer svaki operater(službenik) njihov ima svoju priču,dešavalo mi se x puta da stvari koje su mi rečene,obećane usmenim putem,nisam mogao ostvariti,uz pitanje "a ko vam je to rekao".

kursula82
20-02-2015, 07:21
Posto se i sam borim sa telekomom za neke stvari nisi u pravu. Ja sam reklamirao dva puta i oba puta su mi poslali "nove telefone" bar su imali drugi imei, e sad to sto su svi imali istu gresku kao i prethodni to je druga prica. Dakle ne otvaraju telefone neku daju zamenske koji su ocigledno skart neki.
Druga stvar ne ceka se po mesec dva. Ja sam prvi dobio za 12 dana a drugi za 10.
Sad sam i trazio raskid ugovora ili novi vakuum u drugoj boji(crni) pa ce da vidimo sta ce da kazu, navodno cekaju odgovor iz Beograda jer nikad nisu imali ovakav slucaj da tri telefona za redom imaju istu harveraku gresku.

stefan.gricko
20-02-2015, 07:38
Ja se izvinjavam sto se ubacujem, ali moram da dodam na ovo za škart telefone.
Listam neko vreme oglase po KP, i svaki ali bukvalno svaki sa mts-a sto sam proverio na onom chipmunk.nl sajtu piše tamo u kojoj je fabrici proizveden, i na svakom piše (Maybe refurbished). Ne znam koliko je ovo merodavno, ali da nam idu škart uredjaji, idu... :(

Baraba
20-02-2015, 10:31
^ koliko je taj sajt pouzdan? Gde se kuca imei, ne mogu da provalim? Imam par sa mts i sim free, baš da proverim. Mada, refurbished ne bi išli u novom vakum pakovanju.

Sve što se ovde sada dešava, dešavalo se i ranije sa sim free kupljenih od preko. Drugar je na moju preporuku ovde na forumu kupio od proverenog prodavca 5s, nov vakum, kamera nije radila. Jednostavno se dešava. ne verujem da se za Srb prave namerno lošiji telefoni, da imam poseban deo fabrike samo za Srb...

skiper
20-02-2015, 10:37
Bilo je price u pocetku da su telefonu u mts-u za Rusko trziste...

didlika
20-02-2015, 10:45
^ koliko je taj sajt pouzdan? Gde se kuca imei, ne mogu da provalim? Imam par sa mts i sim free, baš da proverim. Mada, refurbished ne bi išli u novom vakum pakovanju.

Sve što se ovde sada dešava, dešavalo se i ranije sa sim free kupljenih od preko. Drugar je na moju preporuku ovde na forumu kupio od proverenog prodavca 5s, nov vakum, kamera nije radila. Jednostavno se dešava. ne verujem da se za Srb prave namerno lošiji telefoni, da imam poseban deo fabrike samo za Srb...

http://www.chipmunk.nl/klantenservice/applemodel.html

Edit: Numem da stavim u code preko tapatalka pa ako je potrebno molim nekog od moderatora da to uradi. Hvala!

Baraba
20-02-2015, 11:12
Telefon koji sam lično zamenio, u pitanju je 4s:
http://www.dodaj.rs/t/18/iG/3Xslg3g2/1.jpg (http://www.dodaj.rs/?18/iG/3Xslg3g2/1.jpg)

5s sim free, nije zamenski:
http://www.dodaj.rs/t/1T/ld/1bIbEFpY/2.jpg (http://www.dodaj.rs/?1T/ld/1bIbEFpY/2.jpg)

6 star mesec dana, otpakovan iz vakuma:
http://www.dodaj.rs/t/w/Y2/3Ixy3qHK/3.jpg (http://www.dodaj.rs/?w/Y2/3Ixy3qHK/3.jpg)


Sad, stvarno ne kapiram za šta je ovaj sajt pouzdan?

halfman
20-02-2015, 11:21
Ne razumem dokle cete se cuditi raznim situacijama u *****skoj drzavi ..

skiper
20-02-2015, 13:09
Ne znam kakve veze ima taj sajt sa nasom drzavom?

darkonda
20-02-2015, 13:48
Zgrozen! Znaci imao sam u planu do leta sesticu uzeti sa mts zbog garancije, kad ono medjutim....u pm

majkic
20-02-2015, 17:04
Kad sam hteo da promenim bateriju na iPhone 5, mislio sam da preko Telenora saznam kod koga oni servisiraju telefone koji su kupljeni kod njih pa da imam makar neku sigurnost. Medjutim oni mi kazu da je ovlasceni servis Pro Mobi za koji znam od pre. Navodno su ovlasceni servis za Samsung i Nokiu, a znam da su radili reklamacije i za MTS jer sam jednom nosio.
Pro Mobi mislim da nema nikakve veze sa Apple-om. A nigde ni ne pise da su ovlasceni servis.
27898

dejanz
20-02-2015, 22:09
Mislim da taj neko iz Telenora koji je ovo napisao nema veze sa vezom, nigde nisam video da je pro mobi ovlascen za popravku iphona.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

nefertit
20-02-2015, 23:51
I ja mislim isto,okrenuo sam bezbroj telefona,svi su me vodili do "Macole",da bi mi on na kraju rekao ono što sam napisao u predhodnom postu,da u Srbiji ne postoji ovlašćen serviser Iphon-a,koliko sam ja razumeo,bar ne onih koji su legalno kupljeni preko mreže... Macola je inače ovlašćeni Apple serviser,za sve uredjaje,sem Iphona...
A to da li je kod nas najveći škart od robe? Verujem da jeste,mi smo jedina država koja nema nikakvu standardizaciju uvozne tehničke robe,tako da svako ko je malo pametniji šalje sav škart kod nas,jer nema ko da proceni kvalitet...

mikenzi
21-02-2015, 07:26
Telenor i MTS su na papiru ovlašćeni servisi za iPhone, ali sav posao oko dijagnostike uredjaja i vizualne inspekcije (kasnije zamene delova) rade servisi Pro Mobi i Macola. To je jednostavno poslovna odluka operatera da ne otvaraju sopstveni servis, vec licenciraju externu firmu da taj posao uradi za njih.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

nefertit
21-02-2015, 08:40
e to je vrh priče... "poslovna odluka operatera" !!! Pa da li ja mogu da otvorim servis za popravku motornih vozila, a da pritom nemam diplomu automehaničara,objekat u kom se radi,niti alat i radnike??? Ne mogu,izlazi komisija koja meri visine objekta itd da bih dobio dozvolu za rad... a da ne pričam koja je procedura oko otvaranja "ovlašćenog" servisa!!! Zato se ja i pitam kako su uspeli da naprave tako nešto...

mikenzi
21-02-2015, 09:00
Oba servisa imaju licencirane servisere! Da li i kako to funkcionise, to je za drugu priču.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

milan64586
21-02-2015, 09:15
Ne razumem. Kako imaju, ako su @nefertit rekli da nisu ovlasceni za iPhone?

mikenzi
21-02-2015, 09:19
Pa Telenor i MTS su ih ovlastili da vrse servis u njihovo ime ali samo na taj nacin. Ako odes direktno i trazis servis oni ce reci da nemaju licencu. Ako tel odneses kod operatera gde je i kupljen, ti isti servisi ce raditi po proceduri jer ih operater angazuje po ugovoru!

P.S. Nije i ne mora svaki servis biti istaknut na Apple Sajtu. Postoje tzv. in-house rešenja koja su legitiman i odobren način od strane Apple-a za servis. Na primer, na kruzerima postoje osobe koje su sertifikovane za Apple proizvode, na velikim fakultetima koji koriste Apple opremu postoje sertifikovani ljudi za servis. Kod njih se ne ide direktno, vec iskljucivo preko posrednika, tj. institucije koja ih angazuje.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

Baraba
21-02-2015, 09:49
Lepo objašnjeno. Mada nisam ni mislio da će apple pristati ako sve nije kako treba.

milan64586
21-02-2015, 09:55
Izgleda da su ovlasceni samo za Telenor.


Postovani Milane,


Trenutno mozemo da servisiramo uredjaje koji su kupljeni u Telenoru u
Srbiji.


Hvala na ukazanom poverenju.



Sincerely / S postovanjem,

Danijela Poznanovic ProMobi servisni centar d.o.o
Administration Nikolaja Gogolja 47
11030 Belgrade

mikenzi
21-02-2015, 13:51
Ili im je Telenor dozvolio da se reklamiraju kako bi zaradili od popravki u vangarantnom roku.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

milan64586
21-02-2015, 14:02
Nema vangarantnog roka, kada je prodaja pocela pre nekoliko meseci, a garancija je dve godine.

Meni nije ovde nesto drugo jasno. Ovde se pisalo o tome kako je Telekom jedini dobio licencu za ovuz telefona, a da su se ovi ostali, tacnije Telenor, posto VIP je valjda svojim nekim kanalima uvezao, samo prikacio njima i prakticno prodaje njihove (Telekomove) telefone. To mi sada bas ne pije vodu, jer da je tako, onda bi morali da imaju istog servisera kao i Telekom, jer pretpostavljam da je tos ve u sklopu paketa dogovora sa Apple-om. Jedino ako ovi ne znaju koga zastupaju, ili nece da pricaju o tome.

Paranormal
21-02-2015, 14:07
Bilo je govora o servisiranju...svi operateri salju telefone ProMobiju...

mikenzi
21-02-2015, 23:11
Nema vangarantnog roka, kada je prodaja pocela pre nekoliko meseci, a garancija je dve godine.

Fizička oštećenja (slomljen display, prosuta tečnost, itd.) i svi softverski problemi.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

Zilas
08-09-2016, 13:12
Ako je telefon kupljen u mts -s u garanciji, ekran je polomljen, pritom sumnjam da je u2 cip u pitanju jer se baterija za 3 sata isprazni kompletno, moze li se ostvariti garancija u mts? za ekran znam da ne moze ali za u2?

skiper
08-09-2016, 13:17
Mislim da nece da reklamiraju ako ima velikih fizickih ostecenja.

Azimuth
08-09-2016, 13:28
Pa kad im odneseš telefon oni ga prvo pregledaju fizički tj spolja i sve nedostatke tj oštećenja navedu u prijavi, a na kraju napišu i na šta se ti konkretno žališ. Telefon sa sve tom prijavom šalju u servis i onda dalje od njih zavisi sta i kako. Mozda @mikenzi može da ti kaze kakva je procedura kod njih u iStyle, pa znaj da je ista i u Macoli,

Sent from my SM-G935F

mikenzi
08-09-2016, 13:31
Ne može. U2 ne postoji kao deo, niti Apple to navodi u svojim procedurama. Ako je telefon taj koji crpi bateriju to zahteva zamenu telefona, ali ako je telefon oštećen to onda nije moguće uraditi. Jel u prvoj godini garancije ili drugoj?


iStyle Service, Apple Autorizovani Servis

skiper
08-09-2016, 13:34
A da li moze tako nesto da se pokvari na telefonu od pada? U redu je da se ne prizna garancija na displej, mrtav piksel ili razliva boje ili ne znam sta drugo u slucaju da ima fizickih ostecenja, ali kakve veze ima neki mali pad sa nekim stvarima na ploci.

mikenzi
08-09-2016, 13:35
Ne znam niti se mi bavimo time i totalno je nebitno sa stanovišta servisne procedure. Telefon je oštećen, to je primarni kvar na žalost


iStyle Service, Apple Autorizovani Servis

skiper
08-09-2016, 13:38
Sigurno se nesto ne pokvari od pada, ako nije sa velike visine, ali dobro takva je politika na zalost.

mikenzi
08-09-2016, 13:40
Uvek kada postavite pitanje kako je nešto nastalo setite se da Apple i druge kompanije imaju R&D odeljenja u koje ulažu milijarde kako bi testirali uređaje i otklanjali defekt u nekim od sledećih proizvoda.

Servis se time ne bavi i nema smisla postavljati nama takvo pitanje. Servis se samo bavi detekcijom kvara i njegovim otklanjanjem bilo zamenom dela ili zamenom uređaja.


iStyle Service, Apple Autorizovani Servis

skiper
08-09-2016, 14:25
Ma znam da vi niste krivi za bilo sta, jednostavno postupate po Apple-ovim pravilima nego mi nije logicno da od malog udara crkne nesto na ploci.

tribalkg
08-09-2016, 15:00
Fizičko oštećenje, tj. način do kojeg je došlo i te kako može da utiče na ispravnost el. komponenti unutar uređaja.

Leonida Rex
08-09-2016, 23:35
Meni klinac gurne ipad i razbije staklo, ja lepo u servis ovde u finskoj i kazu ne menjamo to jedino ceo aparat da zamenimo cena 370 jura, istog momenta kada sam dao ovaj dobio sam novi zapakovan popunio neki papri i cao, dosao kuci skenirao racun posalo osiguranju i sutradan uplatili pare. Cao zdravo


Sent from my iPhone using Tapatalk

.stefan
08-09-2016, 23:43
Sve je to lepo kad placas kasko na ipad :D

skiper
09-09-2016, 08:19
Lepo je bilo i u VIP-u kad uzimas Samsung, platis 5000 dinara garanciju za godinu dana i uzivas. Moj drug seo na slomio displej i zamenili mu za novi. Ali vise ne daju tu garanciju

mikenzi
09-09-2016, 08:41
Mi ćemo uskoro da krenemo sa tim osiguranjima. Super su i nisu mnogo skupa.


iStyle Service, Apple Autorizovani Servis

skiper
09-09-2016, 09:17
Garancija se moze uplatiti samo za telefon kupljen kod vas ili?

Leonida Rex
09-09-2016, 09:21
Sve je to lepo kad placas kasko na ipad :D

Nije to kasko ili osiguranje ipad-a to ti je kucno klasicno osiguranje. Ono pokriva lom tv kompijutera poplave i ostale stvari, znaci sve sto se s**** u kuci.



ajmo malo da pazimo na izrazavanje

mikenzi
09-09-2016, 09:41
Ako je telefon kupljen u mts -s u garanciji, ekran je polomljen, pritom sumnjam da je u2 cip u pitanju jer se baterija za 3 sata isprazni kompletno, moze li se ostvariti garancija u mts? za ekran znam da ne moze ali za u2?

Mala dopuna. Telefon možeš da reklamiraš u inostranstvu po ceni zamene ekrana, što je oko 140€ ali samo ako je u prvoj godini garancije.


Garancija se moze uplatiti samo za telefon kupljen kod vas ili?

Još uvek smo u fazi pregovora. Kada budem imao konkretne informacije objaviću.

iStyle Service, Apple Autorizovani Servis

Ripper
12-09-2016, 19:25
Super stvar...red bi bio da krene i kod nas Apple care + ili vec neka slicna varijanta ;)

mikenzi
12-09-2016, 19:26
To već neće u skorije vreme


iStyle Service, Apple Autorizovani Servis

Ripper
14-09-2016, 10:51
Ma nema veze....i ta garancija/osiguranje je super stvar.. ;)

DonPatroN
28-01-2017, 15:17
Da li je neko imao problema sa mikrofonom ili eventualno dometom ?
Telefon mi je u garanciji do maja (hvala Bogu), pa bi ga dao na reklamaciju.
Naime ljudi me jako lose cuju, a glasan sam po prirodi poprilicno.
Pretpostavljam da je to pod garancijom :)

zabrljanje
28-01-2017, 15:20
Uradi prvo restore i ako te i dalje ne cuju lepo, odneses posto je u garanciji.

DonPatroN
29-01-2017, 21:00
Sry sto kasnim sa odogovrom, radio ko lud par dana :D
Odradio isto sve.
Ici ce na reklamaciju.
samo me zanima, zna li neko sta treba od papira za reklamaciju ?

bobanbg9
29-01-2017, 21:27
Trebace ti garantni list samo na uvid ja mislim e ukoliko ti budu radili zamenu to ce morati vlasnik ugovora da se pojavi. Ukoliko si to ti onda bez brige. Ukoliko nisi, imas veliki problem ako ne znas od kog si kupio ili ako je neka firma....

kursula82
29-01-2017, 21:34
Ja drugu godinu u mts-u vise ne racunam ako ugovor nije na mene. Steta sto istyle vise nema mogucnosti da servisira telefone u drugoj godini garancije. Ovo sto mts radi sa insistiranjem vlasnika ugovora je cist bezobrazluk. Sta njih briga ko ko je doneo telefon i ko ce da ga podigne ako ima uredne papire za isti.

DonPatroN
29-01-2017, 21:39
Slazem se. Ali jbg insistiraju i to je to.
Telefon je na moje ime, tako da nemam problema sto se toga tice :D

.stefan
29-01-2017, 22:54
To svi rade...Insistiraju verovatno zbog toga sto oni daju tu drugu godinu svojim korisnicima i uzimaju na sebe taj eventualni servis...jbg tako je kako je...

Joker
30-01-2017, 07:44
Ovo sto mts radi sa insistiranjem vlasnika ugovora je cist bezobrazluk. Sta njih briga ko ko je doneo telefon i ko ce da ga podigne ako ima uredne papire za isti.
Nije samo bezobrazluk nego i kršenje zakona o zaštiti potrošača.

SG999
30-01-2017, 09:07
Znaci u slucaju advokata trebalo bi ici?

Azimuth
30-01-2017, 09:23
Gde su radili suprotno od onoga što zakon kaže? Daj mi konkretno član ili članove.
Ako smatraš da su te oštetili, utuži ih i na konju si.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Joker
30-01-2017, 09:26
Pitanje je koliko bi se moglo uraditi, ne znam. Treba potražiti savet od pravnika u Udruženju za zaštitu potrošača, oni su ipak stručniji u tumačenju zakona. Evo šta piše u zakonu:

Zakon o zaštiti potrošača član 45.


Ugovorne odredbe za koje se pretpostavlja da su nepravične ugovorne odredbe ako se ne dokaže drugačije
Član 45


Ugovorne odredbe za koje se pretpostavlja da su nepravične ugovorne odredbe ako se ne dokaže drugačije su odredbe čiji je predmet ili posledica:


10) ograničavanje prava potrošača da preproda robu ograničavanjem prenosivosti garancije koju je dao trgovac;


http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_potrosaca.html

mikenzi
30-01-2017, 09:31
Postoji posebna tema za ovo ali u svakom slučaju je ovo siva zona zakona jer čim rečenica kreće sa 'ugovorne odredbe za koje se pretpostavlja' odmah znaš da tu pobeđuje jači. Zakon ne sme da ima pretpostavke, a ovaj to ima.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Joker
30-01-2017, 09:33
Zato sam i napisao da je najbolje potražiti savet u udruženju za zaštitu potrošača.

vlada11070
30-01-2017, 09:47
Čim imamo reč "predpostavlja" mi kao korisnici smo izgubili. Može da se tumači na milion raznih načina.

kursula82
30-01-2017, 11:12
Mislim da je tu i problem sto mts ne daje fiskalni racun. Sa fiskalnim racunom koji ako sam ja lepo razumeo podrazumeva 24 meseci garancije ne bi mogli da odbiju nikog ko ima isti. Bar bi tako trebalo da bude.

.stefan
30-01-2017, 11:18
Ko ne bi mogao da te odbije?

Zivansi
30-01-2017, 11:27
Odakle ti to da mts ne daje fiskalni? Ja sam uredno dobio za moj aparat.


Sent from my iPhone using Tapatalk

bobanbg9
30-01-2017, 11:39
Ako se uzima ns rate preko racuna ne dobija se fiskalni racun.

bearsstorm
30-01-2017, 11:47
Pa lepo kako da te odbije kad imaš fiskalni,fiskalni=vlasnik,problem je što ga dobijes kad isplatis aparat


Sent from my iPhone 7 plus using Tapatalk

kursula82
30-01-2017, 11:49
Ko ne bi mogao da te odbije?

Pa mts


Odakle ti to da mts ne daje fiskalni? Ja sam uredno dobio za moj aparat.

Sent from my iPhone using Tapatalk


Vecina uzima na rate i ne dobija fiskalni, pogledaj oglase, ja jos nisam video da neko daje fiskalni uz garanciju.

.stefan
30-01-2017, 11:55
Ne daju jer ga verovatno nisu isplatili...
Ljudi,situacija je mnogo prosta,kupi telefon na sebe,za sebe...nemoj da juris da ućariš neki dinar pa ti posle kriv djavo sto ne moze ovo,sto ne moze ovo...svako se poziva na neki zakon kada je to u njegovom interesu

Joker
30-01-2017, 11:59
Fiskalni račun nije uslov za ostvarivanje obavezne garancije od 24m

@.stefan
Oni krše prava u vezi zakonske garancije. To bi isto bilo kada ne bi mogao da ostvariš garanciju na polovni auto koji si kupio od prvog vlasnika a još je u garantnom roku.

kursula82
30-01-2017, 12:05
Ne daju jer ga verovatno nisu isplatili...
Ljudi,situacija je mnogo prosta,kupi telefon na sebe,za sebe...nemoj da juris da ućariš neki dinar pa ti posle kriv djavo sto ne moze ovo,sto ne moze ovo...svako se poziva na neki zakon kada je to u njegovom interesu

Sta da potpisujem svake godine novi ugovor ako hocu nov model? Ili evo ti moj primer da pola ugovora mi se razbila sestica pa sam morao da kupijem novi. Nov ugovor nije opcija, sim free sa oglasa takodje imaju jednu godinu garancije. Tako da ako oces dve godine jedina opcija ti je istyle koji je skuplji oko 200€ sto nije bas neki dinar.

SG999
30-01-2017, 12:15
I opcija Austrija 2Godine i ispadne te jeftinije. Ne znam kako je u Madjarskoj.

kursula82
30-01-2017, 12:17
Kakva bre Austrija i Madjarska pa necu da prelazim granicu da bi ostvario garanciju. I ovu sto moram do Beograda u istyle mi je glupo nego stalno idem za BG pa mi je prihvatljivo.

bobanbg9
30-01-2017, 12:20
Koja opcija u austriji?

SG999
30-01-2017, 12:42
Sve zavisi, ko ide cesto tamo njemu se isplati. Ali i nije neka razlika 100e vise u iStyle za 7+ 256gb. Meni smesno za 6s kod njih 64gb skuplji od 32gb 2000din [emoji23]

mikenzi
30-01-2017, 15:15
I opcija Austrija 2Godine i ispadne te jeftinije. Ne znam kako je u Madjarskoj.

Ne možeš da reklamiraš telefon kupljen u MTS-u u drugoj godini garancije u inostranstvu.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

rikee
30-01-2017, 18:34
Daleko sam od pravnika, ali ugovor za telefon potpisuju mts i pretplatnik, a ne krajnji kupac telefona... mts je vrlo verovatno i prodao gomilu skupih telefona za dinar jer njjedna rata nije placena... postoji i ta strana medalje

Azimuth
30-01-2017, 18:37
Fiskalni račun nije uslov za ostvarivanje obavezne garancije od 24m

@.stefan
Oni krše prava u vezi zakonske garancije. To bi isto bilo kada ne bi mogao da ostvariš garanciju na polovni auto koji si kupio od prvog vlasnika a još je u garantnom roku.

U prvom delu posta si u pravu, ali u drugom grešiš.
Prodavac (mts/vip/telenor) sklapa kupoprodajni ugovor sa kupcem. Tim činom kupac stiče određena prava (i obaveze). Prostom prodajom preko oglasa nisi preneo prava koja si stekao (kako bi taj neki kupac dokazao da nije ukrao telefon nego ga kupio?). Da bi to uradio, a ujedno i najjeftiniji način, trebaš da mu daš punomoćje na osnovu koga će tvoja prava i obaveze preći na to treće lice.
Dakle, sve što treba uraditi jeste da kupac i prodavac odu do opštine ili notara sa nekih 400-500 dinara i ličnim kartama, da se da punomoćje (pismeno i u slobodnoj formi) i da se oba lica potpišu. To punomoćje će overiti u opštini ili notar i to košta tih 400-500 dinara.

Ili na primeru kola, da bi ostvario prava iz garancije, moraš biti vlasnik vozila ili da imaš punomoćje. Dokaz o vlasništvu je saobraćajna dozvola tj kupoprodajni ugovor ukoliko prenos nije završen. Drugim rečima, ne možeš tražiti popravku na osnovu sms prepiske gde se vi odgovarate oko kupovine. Ne mozes cak ni da registruješ auto bez vlasnika ili punomoćja. Jel tako? Tako je ;)

Ili evo primer kako to punomoćje može da glasi. Naravno, možete ga dopuniti, a ovo može da vam posluži kao kostur.

Ja (podaci iz LK) ovlašćujem (podaci iz LK) da u moje ime i za moj račun raspolaže pravima na telefonu (naziv, imei broj), iz ugovora (broj ugovora) sklopljenog kod (mts/vip/telenor) dana (tog i tog).
Na kraju se oba lica potpišu i to se lepo overi.

Ne treba previše komplikovati. Sve treba da bude jasno, sažeto i konkretno.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

bearsstorm
30-01-2017, 18:39
To oni i čekaju jel to ne može da se desi.Dugovanje po ugovoru ne zastareva i svaki takav slučaj MTS petostruko naplate


Sent from my iPhone 7 plus using Tapatalk

kursula82
30-01-2017, 18:42
E si ti proverio da li u mts-u prihvataju to ovlascenje ili ti kazu u sistemu se telefon vodi na tog i tog i on mora da dodje?

Azimuth
30-01-2017, 18:53
Oni u sistemu svakako imaju onog sa kim su sklopili ugovor, a ti im punomoćje prilažeš kada želiš da ostvariš to zbog čega je ono i dato. Dakle, kad predaješ telefon radi reklamacije, tada poneseš punomoćje i daješ im na uvid, isto radiš kada podižeš telefon.
Neće ti praviti nikakav problem. Lično sam to uradio, proverio na mojoj koži pa sad evo ovde prosipam pamet :D bez zezanja, umesto hvala može i čokolada ili 10 sa lukom ili pivo ili sve zajedno :D


E da, to punomoćje čuvaj kao oči u glavi. Ne sme ili barem ne bi trebalo da bude išarano, iscrtano, izgužvano, iscepano i sl.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

mikenzi
30-01-2017, 19:19
U bravo, 10 sa lukom. Plaćam ja iako sam znao sve to [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Azimuth
30-01-2017, 19:29
U bravo, 10 sa lukom. Plaćam ja iako sam znao sve to [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Moram da te citiram da ne bi izmenio post. Pazi šta si rekao, dolazim sredinom februara, tako da iako trenutno nemam iPhone očekujem obećanih 10 sa lukom :D

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

kursula82
30-01-2017, 19:31
Oni u sistemu svakako imaju onog sa kim su sklopili ugovor, a ti im punomoćje prilažeš kada želiš da ostvariš to zbog čega je ono i dato. Dakle, kad predaješ telefon radi reklamacije, tada poneseš punomoćje i daješ im na uvid, isto radiš kada podižeš telefon.
Neće ti praviti nikakav problem. Lično sam to uradio, proverio na mojoj koži pa sad evo ovde prosipam pamet :D bez zezanja, umesto hvala može i čokolada ili 10 sa lukom ili pivo ili sve zajedno :D


E da, to punomoćje čuvaj kao oči u glavi. Ne sme ili barem ne bi trebalo da bude išarano, iscrtano, izgužvano, iscepano i sl.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Verujem ja tebi ali i dalje nekako nisam 100% siguran da nece da zezaju iz mts-a, posto su mts. Ali svakako je to super vest, ne bi bilo lose ako ti nije tesko da slikas to tvoje ili da nam napises sta pise tacno tamo da ljudi mogu da urade isto.

bearsstorm
30-01-2017, 19:43
Ja cu da dam pivo


Sent from my iPhone 7 plus using Tapatalk

SG999
30-01-2017, 22:25
Ne možeš da reklamiraš telefon kupljen u MTS-u u drugoj godini garancije u inostranstvu.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Mislio sam na to da ga tamo kupi, ne za reklamaciju. Ali kao sto sam rekao bolje u iStyle za tu malu razliku u ceni.

Azimuth
30-01-2017, 23:00
Verujem ja tebi ali i dalje nekako nisam 100% siguran da nece da zezaju iz mts-a, posto su mts. Ali svakako je to super vest, ne bi bilo lose ako ti nije tesko da slikas to tvoje ili da nam napises sta pise tacno tamo da ljudi mogu da urade isto.
Nije mi problem da fotografišem, ali nemam više to punomoćje...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

flow
31-01-2017, 08:57
Znaci kupujes tel od preprodavca na oglasu koji je otkupio tel sa paketa(od nekog)i moras da ga izgasiras da nadje prvog kupca(potpisnika ugovora) pa onda da ubedis prvog kupca da ide sa tobom kod notara ili u opstinu...deluje kao izvodljivo...
80% telefona na oglasima sa mreze prodaju preprodavci


Sent from my iPhone using Tapatalk

darkonda
31-01-2017, 10:07
Pa onaj ko hoce 2 godine mora da se potrudi :D
Ja sam uzeo telefon od jedne devojke kojoj je otac uzeo par telefona na svoju firmu i dao joj da proda. Ja imam njen kontakt, ali ako mi se ne daj boze pokvari telefon ona mi ne moze pomoci vec neko ovlasceno lice iz te firme, a to je vec zapetljancija. Jednom sam cak i pokusao da otkljucam telefon i rekli su mi da je potrbeno da neko iz te firme podnese zahtev, tu su moji pokusaji stali.

DonPatroN
11-02-2017, 20:59
31.1.2o17. odneo telefon u mts poslovicu, NOV telefon dobio 8.02.2017. dakle dobro prolazno vreme, moram ih pohvaliti.
jedino sto mi nisu odobrili da kad vec menjaju tel da doplatim odmah za neki drugi ( bas bi mi legla 7+ :D )

Zlebakerodjaci
12-02-2017, 20:37
Moje iskustvo sa mtsom, odneo telefon 01.02.2017 zalio se na mrlju na ekranu i bateriju. 08.02.2017 stize mi poruka da je reklamacija prihvacena i da ce telefon biti zamenjen najkasnije 30 dana od kada sam im odneo stari. Sada cekam da mi jave kada stigne.
E sada me zanima da li ima svrha da pokusam i ja da doplatim za neki?


Sent from my iPhone using Tapatalk

skiper
12-02-2017, 20:46
Nema svrhe, iskljucivo se dobija isti uredjaj, ne postoji mogucnost doplate za neki drugi.

Byakuya
12-02-2017, 20:47
Osim ako tipa nemaju taj telefon vise na stanu...sto je u slucaju iphone ravno nemogucem

Zlebakerodjaci
13-02-2017, 21:01
Danas stigao telefon, jutros sam ga pokupio dobio sam nov u staroj kutiji sa starom opremom.
Nadao sam se novom u vakum pakovanju ali nema veze.
Nisam ih pitao da li garancija nastavlja kao stari ili se dobija 2 god nova.
Da dodam ios 10.1.1 je na njemu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kursula82
13-02-2017, 22:37
Apple internacionalna ti se nastavlaja na staru ako nije istekla a mts je davao novih 2 god. Zar ti nisu napisali novu garanciju kad si uzimao telefon?

Zlebakerodjaci
14-02-2017, 01:14
Nisu nista napisali, moracu sutra opet kod njih.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kursula82
14-02-2017, 01:26
Mozda ne daju vise a mozda su i zaboravili, ja sam bas davno menjao oko 2 god ima.

vlada11070
14-02-2017, 01:42
Kako zvučimo, ako ih lepo zamoliš, biće..

Azimuth
14-02-2017, 08:54
Ma da, napravi se blesav i kaži kako je bilo, da si dobio drugi telefon, ali da ti nisu dali garantni list bla bla pa će ti ispisati novi. Toj ili tom službeniku ni iz džepa ni u džep, tako da ćeš verovatno dobiti.
Inače, meni nisu dali galantni list kad sam kupio telefon, zaboravili ljudi, tako da sam telefon kupio januara 2015., a garanciju dobio negde u martu ili aprilu.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Zivansi
28-09-2017, 10:58
Evo da se upisem i ja u temu. U ponedeljak sam odneo ip7 u mts n reklamaciju zbog jako lose baterije, smanjivanja zvuka notifikacija samog od sebe, zakucavanja u aplikacijama itd... Dobih poruku od njih da mogu doci po svoj uredjaj i da reklamacija nije uvazena. Citiram ''Reklamacija na Vas uredjaj nije prihvacena. Pre dijagnostike upisana je poslednja verzija softwera i nesaobraznost nije uocena. Uredjaj mozete da preuzmete u nasoj poslovnici.'' Sta sad?

halfman
28-09-2017, 11:06
Apple garancija ti je istekla ?

bobanbg9
28-09-2017, 11:17
Jesi radio restore pa set up new pre nego sto si odneo telefon?

Zivansi
28-09-2017, 11:35
Nije Apple garancija jos istekla. Vazi do 11.11.2017. Nisam nista dirao na telefonu, samo uklonio sifru i iskljucio find my iphone

halfman
28-09-2017, 12:00
Pa nosi u Istyle Usce :)

deda
28-09-2017, 12:06
Odri sam test za bateriju , mikenzi je objasnio u nekoj temi . Ako onda imas osnova nosi u usce oni ce ti to prihvatiti

iMorris
28-09-2017, 12:43
Uradi ti clean resotre. Tako je meni bila losa baterija pa sam slao telefon u Svajcarsku na reklamaciju da bi mi rekli da je bio software-ski problem :)

bobanbg9
28-09-2017, 12:45
Znaci prvo odradi restore i set up new bez vracanja backup-a i onda vidi kako ti se ponasa telefon.

Zivansi
28-09-2017, 13:06
Odradicu to danas. Hvala na savetima. Pitanje, posto sam odradio backup na ios 11, kada ga budem podigao na 11.0.1 i set up as new, hocu li kasnije moci da povucem backup od ios 11 ili ne?

zabrljanje
28-09-2017, 13:09
Uradi restore i pogldaj sta je napisao @mikenzi


Napuniš telefon do 100%, skineš sa punjača, uključiš Airplane mode, ostaviš telefon 12 sati (bukvalno, ne diraš ga, ne proveravaš stanje baterije, ne pritiskaš home dugme da vidiš da li troši). Ako je baterija pala za više od 10-15% reinstaliraš telefon, samo ga aktiviraš (bez ikakvih aplikacija, ni jedne) ponoviš proces. Ako i dalje vuče bateriju problem je u telefonu.
Ako ne vuče bateriju koristiš ga par dana bez ikakvih promena originalnog sistema. Ako se i dalje troši doneseš na dijagnostiku. Do sada smo jednom samo menjali bateriju na i7.

https://www.isrbija.net/showthread.php/55617-iPhone-7-mane/page3?p=676273#post676273



Ovaj backup sa iOS11, ne mozes da povuces na iOS 10.


Ako ti i dalje baterija ne radi kao pre, nosis u iStyle servis.



Tema prebacena gde i treba da bude.

Zivansi
28-09-2017, 13:41
Nisam planirao da se vratim na 10, vec na 11.0.1. Hocu li moci da povucem backup sa 11, ukoliko sve bude bilo ok sa baterijom?

bobanbg9
28-09-2017, 13:42
Naravno.

Zivansi
28-09-2017, 13:45
Ok, hvala vam svima na brzim odgovorima i pomoci :) Javljam rezultate.

Zivansi
28-09-2017, 17:57
Odem danas da podignem telefon u mts-u, koji je bio na reklamaciji. Nisu mi uvazili reklamaciju na bateriju, ali su mi vratili ostecen telefon, pukotina kod home dugmeta velicine oko 2cm. U pitanju je ip7. U ponedeljak, kada sam odneo telefon, to ostecenje nije bilo, niti je bilo navedeno u zapisniku od strane zaposlenog mts-a. Tako da sam lepo vratio telefon nazad, pa da vidimo dalje.

Igor88bg
28-09-2017, 18:52
O boze sta se desava sa njima uzas

Zivansi
28-09-2017, 18:55
Strasno! Vratili su mi telefon sa obrazlozenjem da je sve dobro, samo su oni odradili update. Isgleda da su oni malo vise od update-a odradili, jer pukotina nece od toga da se pojavi [emoji4]

zikicz
28-09-2017, 19:00
To je bio neki update sa cekicem. [emoji3]

Zivansi
28-09-2017, 19:04
Izgleda [emoji23]

lowzyyy
28-09-2017, 19:04
Prosto neverovatno koliko ljudi ima negativnog iskustva sa tim mtsom i bilo kojoj sferi. Stvarno ja ne znam pod kojim kriterijumom oni zaposljavaju ljude...

zikicz
28-09-2017, 19:21
Drzavna firma. Sta mislis koji je kriterijum?

Zivansi
28-09-2017, 19:28
Sutra cu sa komsinicom advokaticom da posaljem opomenu pred tuzbu, pa ce valjda zameniti uredjaj novim.

Igor88bg
28-09-2017, 19:29
Moraas dobiti novi uredjaj jer se uvek uredjaj fotka (ostcenje) ako postoji kada se predaje telefon i napise na papiru koji potpisujes kada predajes telefon...

Zivansi
28-09-2017, 19:33
Sve je lepo zapisano i zapisnik, da je uredjaj sa sitnim ovrebotinama, ostecenjem u gornjem-levom uglu i ful opremom. Dobio sam uredjaj nazad za jos jednom pukotinom kod home tastera i sirokom ogrebotinom u gornjem-desnom uglu. Oni uredjaj nisu slikali, vec je samo zavedeno u zapisnik.

Igor88bg
28-09-2017, 19:35
Ako pise tako imas razloga da zahtevas novi uredjaj meni su u promobi fotkali ostecenja :-)

Zivansi
28-09-2017, 19:38
Nadam se da ce biti pozitivan ishod.

mikenzi
28-09-2017, 19:53
Šta god da reše, taj što je primao uređaj na servis (ako je oštećenje postojalo, a nije evidentirano) snosiće troškove...

Zivansi
28-09-2017, 20:31
Znaci, ja bih definitivno trebao da dobijem nov uredjaj?

mikenzi
28-09-2017, 20:31
Saznaćeš pa javi...

Zivansi
28-09-2017, 20:38
Hocu, svakako [emoji4]

Zivansi
06-10-2017, 10:30
Update na moj slucaj sa telefonom i Mts-om. Danas je 8. dan od predaje uredjaja, znaci, 28. sam odbio da primim uredjaj nazad i 29. je otisao ponovo u servis. 29.09. je takodje i poslata opomena pred tuzbu mailom i postom. Svaki dan su mi slali mailove i izvinjavali se u njima, ali nista konkretno da saznam. Sada ih je advokat nazvao i rekli su mu da oni racunaju 8 dana od 02.10., odnosno dospeca poste i telefona, sto naravno nije validno. Tako da cu ukoliko danas nista ne odgovore, odnosno, ne dobijem konacno resenja, moram podici i zvanicnu tuzbu protiv njih. Covek da poludi, nista vise.

Cuksi
06-10-2017, 11:24
Borba Davida protiv Golijata javi ko je preziveo :) Nadam se da ce uspeti u :smackbum:

lowzyyy
06-10-2017, 12:03
Daju ti garanciju dve godine, a od toga godinu dana izgubis na preganjanje sa njima :D Nekome se posreci pa dobije novu garanciju

tadic.d
06-10-2017, 12:10
Da podelim i ja moje iskustvo sam MTS-om i njihovim sevisom za iP6. Bio je problem sa zvucnikom koji je krckao tokom razgovora. Telefon sam odneo u poslovnicu i za 5 dana je stigla poruka da mogu da dodjem da preumem novi telefon. Telefon je bio u frbrickoj foliji u mojoj staroj kutiji ali ono sto me je iznenadilo je nova garancija na 24meseca, a prethodni je bio star 19 meseci. Ja zadovoljan [emoji1319][emoji846]

Zivansi
06-10-2017, 12:57
Ti si super prosao. Kako cu ja, to Bog sveti zna. Ocigledno je da su bezobrazni do zla Boga i da za njih ne vazi zakon kao sto vazi za sve, vec otprilike sami diktiraju zakone.

tadic.d
06-10-2017, 13:17
Ma vazi zakon za njih i te kako, samo budi uporan. Ako je stvarno njihova greska i oni nemaju dokaz da si ti predao telefon u takvom stanju u kakvom su ti ga vratili mislim da nece imati neke sanse na sudu i da ce ih jeftinije izadji da ti daju novi nego placaju sudske troskove.

Zivansi
06-10-2017, 13:21
To i ja kontam da im je jeftinija varijanta. Evo dokazi kakav je predat telefon, a kakav je vracen. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171006/9a37fbea5ee775aa28324af2de50b4ac.png

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171006/d19c732c91be11300b698674fc97c789.png
Nigde u zapisniku od 25.09.2017 ne pise za ostecenje kod home dugmeta i u gornjem desnom uglu.

Edit: poslao sam im jutros mail da ne zelim da im dam jos 7 dana da rese slucaj, jer su me prethodno za to zamolili. Napisao sam da mogu da im ucinim i dozvolim po njihovom "zakonu" da 8 dana bude zakljucno sa 10.1.0.2017. godine. Danas oko 14:30 mi stize od njih sistemska poruka, kako moja reklamacija nije uvazena i da nakon dijagnostike i testiranja nisu nasli saobraznost. E, tu poludim i kontam, ovom porukom oni smatraju da su ispunili zakknsku obaveznu i tako poslali resenje o reklamaciji. S tim, sto ja nisam reklamirao kvar na telefonu, vec ostecen telefon od strane zaposlenih mts-a. Lepo se uputim kod sefice poslovnice, zena me sasvim lepo doceka, vec je upoznata sa tim slucajem i prosto ne moze da veruje ni ona na sta su sve spremni. Ona mi je takodje potvrdila da ovo nike resenje na moj zahtev i moju primedbu, da su ovo poslali, kako bi ispunili zakonsku obavezu, ali nisu uradili to kako treba. Rekla mi je da dodjem u ponedeljak cim otvore poslovnicu, da ona u mom prisustvu njima posalne mail za hitno resavanje. Nije proslo pet minuta od toga, stize mo nova poruka, da zanemarim prethodnu poruku, jer je greskom poslata i da ocekujem novu. Ja ne mogu da verujem cime se oni sluze. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171006/ac7c4c4d59029d46e109ae220afac97b.png

Sada su stvarno preterali. U ponedeljak ide tuzba, definitivno!
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171006/c8ee120f62f810a2a861e0994862f771.png

SG999
06-10-2017, 21:26
I onda kupi telefon preko operatera u Srbiji...

Zivansi
06-10-2017, 21:30
Lepo je @lowzyyy napisao, daju garanciju od dve godine, a od toga se godinu dana ganjas sa njima [emoji23] Ovo je stvarno sramota sa njihove strane.

tribalkg
07-10-2017, 07:44
Twitter, Facebook, pocni javno da prozivas, zamoli ljude sa podele objave. Nijedan oprater ne voli to...

Zivansi
07-10-2017, 08:55
Uradio sam to [emoji4]

Azimuth
07-10-2017, 09:02
Nemoj tužbu nego opomenu pred tužbu. Na to reaguju jednako, uspaničeno i kad vide da si ozbiljan u nameri daće ti novi telefon.

Zivansi
07-10-2017, 09:12
Opomenu pred tuzbu sam im jos prosli petak poslao.

Azimuth
07-10-2017, 09:14
I? Ništa nisu odgovorili pismenim putem? Advokat poslao ili...?
Ja sam im tako pisao prošle godine, pa su mi dali sve što sam tražio.

Zivansi
07-10-2017, 09:18
Advokat je napisao, ja poslao mailom i postom i fotokopije svih dokaza. Svaki dan su mi slali mailove, molili me za jos malo strpljenja i da se resi mirnim putrm. Posto im je juce bio poslednji dan za izricanje resenja, moj advokat ih je nazvao i pricao sa njima da dostave resenje. Oni su mi onda ponovo poslali mail, moleci me da im dam jos 7 dana. Posle toga su mi poslali one tri poruke i to je to.

Zivansi
17-10-2017, 09:00
Upravo dobio poziv iz Mts. Odobrili su mi zamenu uredjaja. Trenutno nemaju na stanju, pa cim stignu, poslace mi novi :) Ipak izadje sve na dobro, jeste da je bilo nerviranja do iznemoglosti, ali je vredelo :)

lowzyyy
17-10-2017, 09:43
Nadamo se i pismenoj garanciji na jos 24 meseca !!

Zivansi
17-10-2017, 11:09
U to nisam upucen kako funkcionise :) A Apple garanciju od godinu dana svakako dobijam?

mikenzi
17-10-2017, 11:10
Ne dobijaš...Dobijaš samo 90 dana internacionalno na zamenjeni uređaj. Jednogodišnja internacionalna garancija je istekla. Ti ostvaruješ pravo na reklamaciju na osnovu druge godine garancije propisane Zakonom i to nema nikakve veze sa Apple-om.

Zivansi
17-10-2017, 11:29
Aha, ok, hvala na odgovoru [emoji4] Prva godina garancije mi jos nije istekla, istice 11.11.2017.

mikenzi
17-10-2017, 11:41
Onda će ti se računati 90 dana na zamenjeni uređaj...

tadic.d
17-10-2017, 12:33
Ja sam dobio nove dve godine garancije u MTS-u na Ip6 koji je bio u drugoj godini garancije.

mikenzi
17-10-2017, 12:37
To je garancija prodavca. Mi ovde pričamo o garanciji proizvođača.

nikolastojanovi20
17-10-2017, 12:43
Znači, generalno, u iStyle-u, Macoli ili bilo kod drugom ovlašćenom servisu nije moguće servisirati uredjaj nakon isteka internacionalnih (apple) garancija?

tadic.d
17-10-2017, 12:48
To je garancija prodavca. Mi ovde pričamo o garanciji proizvođača.

Moja greska. Mislio sam da i njegov u drugoj godini [emoji846]

mikenzi
17-10-2017, 13:31
Znači, generalno, u iStyle-u, Macoli ili bilo kod drugom ovlašćenom servisu nije moguće servisirati uredjaj nakon isteka internacionalnih (apple) garancija?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Moguće je ali u vangarantnom roku, a nema svrhe to raditi ako imaš garanciju proizvođača.

nikolastojanovi20
17-10-2017, 14:06
A recimo garancija operatera na dve godine, prva godina prošla, telefon se pokvari pred kraj druge godine... Može se doneti vama ili samo operateru? Naravno jasno mi je da je samo prva godina apple inernacionalna garancija, no ima li šanse da to popravi apple servis u drugoj godini ili je neminovno slati sve operateru, i cekati po mesec, dva?

mikenzi
17-10-2017, 14:13
U drugoj godini, ako želiš da iskoristiš svoje pravo na garanciju, moraš telefon odneti davaocu garancije, a u ovom slučaju to je MTS.

Zivansi
17-10-2017, 17:42
Danas posle posla bio u poslocnici i raspitaonse licno kod sefice i sefica mi kaze da je odobrena zamena van garantnog roka, sto znaci da dobijam novi uredjaj sa nove dve godine garancije. Sada, je l’ vazi u tom slucaju orva godina Apple-ove garancije ili ne?

Igor88bg
17-10-2017, 18:26
Ne vazi i ja sam za 5s dobio samo 3 meseca
i 2 godine telenor garancije

skiper
17-10-2017, 18:55
Kako ne vazi ako dobije nov vakum telefon?

Zivansi
17-10-2017, 19:04
To se i ja pitam...

lowzyyy
17-10-2017, 19:19
Ko zna koje su tu mutljavine u pitanju...

skiper
17-10-2017, 19:22
Proverices preko imei-a da li vazi, trebalo bi.

Igor88bg
17-10-2017, 19:29
Ne dobija se vakum vec swap uredjaj :-) imam kutiju mogu da fotkam kakava je , u istoj se nalazi SAMO uredjaj i to je to... no najbolje ce vam objasniti Mikenzi...

Zivansi
17-10-2017, 19:35
Pojma nemam, koliko sam razumeo, dobijam nov u vakumu. Zbog toga i cekam na uredjaj, jer ih nemaju ma stanju, bukvalno ni jedan od 32 gb.

Igor88bg
17-10-2017, 19:39
Daj boze ali ja sam cekao takodje 5S jer ga nisu imali na stanju...

https://www.isrbija.net/attachment.php?attachmentid=30213&d=1508261896

evo u kojoj kutiji je dosao :)

Zivansi
17-10-2017, 19:53
Reci mi, je l’ to nov ili polovan uredjaj

Igor88bg
17-10-2017, 19:55
Nov , ja jos kazem aha dobijam refabrikovan oni tvrde da se u srbiju ne mogu uvesti refabrikovani uredjaji... te po njihovim recima je NOV... e sada Mikenzi neka potvrdi istintost dal je tacno da se u Sr ne moze uvesti refabrikovan telefon i ko to garantuje da je to tako? Hvala

Inace ovaj 5S je 35week 2017 :-D

Zivansi
17-10-2017, 20:03
Ma samo da je citav, briga me za kutiju [emoji23] I nov da bude [emoji23] Danas ih pitam da li mogu da mi daju ip8, posto je 4000 jeftiniji i dan danas od ip7 uz moj paket, samo su me ‘ladno otkacili [emoji23]

Igor88bg
17-10-2017, 20:06
i ja sam pitao za SE dal verujes jos sam se ponudio da doplatim :-D ali nista kazu striktno identican uredjaj sa identicnom bojojm i kapacitetom :-) Jbg :D

Zivansi
17-10-2017, 20:10
Eto, ma ne zalim se ni ovako. Na kraju se ipak resi mirnim putem. Jeste da je potrajalo skoro messc dana i da je bilo mnooooooogo natezanja, mnogo losih iskustava od strane drzavnij sluzbi, da na kraju krajeva nisam imao nikome da se obratim, sem zastiti potrosaca i advokatu. Hvala Bogu pa se zavrsi sve bez spora, odnosno, zavrsice se bez spora. I vuci siti i ovce na broju.

mikenzi
17-10-2017, 22:14
Kako ne vazi ako dobije nov vakum telefon?

Sa tehničke strane ako kreiram Repair u Apple bazi, a iz radnje uzmem telefon u vakum pakovanju i upišem serijski broj neispravnog i ispravnog telefona, taj u vakum pakovanju preuzeće garanciju neispravnog telefona. Ne vidim razlog da to neko uradi ali je eto izvodljivo. MTS takođe poručuje telefone iz istog izvora kao i mi. Ako daje telefon u vakumu sa njihovog lagera sigurno imaju neki razlog za to ali u svakom slučaju nisu u obavezi da izdaju novu garanciju. Ali opet i to rade iz samo njima znanog razloga.


Nov , ja jos kazem aha dobijam refabrikovan oni tvrde da se u srbiju ne mogu uvesti refabrikovani uredjaji... te po njihovim recima je NOV... e sada Mikenzi neka potvrdi istintost dal je tacno da se u Sr ne moze uvesti refabrikovan telefon i ko to garantuje da je to tako? Hvala

Inace ovaj 5S je 35week 2017 :-D

Nema zakona koji to reguliše i samim tim mogu da se uvoze i novi i refurbished.

nikolastojanovi20
17-10-2017, 23:27
Gledano s neke moje strane, apple prodaje dosta tih refabrikovanih uredjaja u vakuumu... i na to daje godinu garancije, to je isto kao i nov sto se tice garancije...
E sad, ako bi kao zamenske uredjaje delio neke problematicne uredjaje, bilo da su novi bilo da su refabrikovani, apple bi izgubio reputaciju, a godine uspeha pokazuju da apple ne gubi reputaciju.. stoga nemojte brinuti o zamenskim uredjajima. Imam zamenski uredjaj... leti... i u svakom pogledu je bolji nego prethodni sa mrtvim pikselima [emoji847] ne mozete ocekivati da cete dobiti novi u vakuumu svaki put kad se nesto pokvari, pa ko bi mogao opstati kada bi tako nesto radio? Na auta od 50.000 eura imate najvise 5 godina garancije, sta ocekivati za bilo sta drugo... realno

Batak
18-10-2017, 23:06
Onda bolje da pocnu da menjaju delove nego da daju drugi popravljan telefon.

mikenzi
18-10-2017, 23:27
Pa i delovi će imati isto poreklo, Novi ili refurbished!

Igor88bg
19-10-2017, 00:01
Onda bolje da pocnu da menjaju delove nego da daju drugi popravljan telefon.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

refabrikovan dobije makar novo kuciste i novu bateirju :-D

@Mikenzi Hvala , inace to su mi kolege iz Macole rekli :-D

lowzyyy
19-10-2017, 00:26
Dok god dobijam novu bateriju i kuciste ja miran [emoji3]

nikolastojanovi20
19-10-2017, 01:38
Dobiješ zasigurno novo kućište (uključujući ekran), novu ploču i novu bateriju... sto bi se brinuli da li je ostalo novo ili nije [emoji3] Kazem novu ploču, jer ne vredi mislim davati 3 meseci internacionalne garancije ako ćeš staviti staru ploču, pa onda, ako nešto krene naopako, opet drugi telefon i tako u krug... Izgubili smo pojam u Srbiji sta znači REFABRIKOVANO. To mu dodje isto kao i novo jer je opet sve FABRIČKI ispitano i sklopljeno kao i kad se sklapa novi telefon... No nije ni cudo kad toga nema kod nas ni za jedan jedini proizvod...

lowzyyy
19-10-2017, 02:08
Kod nas je i novo sumnjivog porekla....

nikolastojanovi20
19-10-2017, 09:42
Upravo tako

Joker
19-10-2017, 10:11
Da li je ista cena kada kupuješ nov IP ili kada kupuješ refurbished? Ako nije (a nije) i npr posle mesec dana ti zamene IP za refurbished da li je to ok?
Nemam ja ništa protiv refurbished IP, da ima u prodaji verovatno bi ga kupio, nego mi smeta da si platio nov uređaj, koji se pokvario i ti dobijaš refurbished koji u startu manje košta što po meni nije ok.
Naravno da nigde nema oznake da je refurbished, niti će to neko iz ovlaštenih servisa potvrditi.

lowzyyy
19-10-2017, 10:50
Ko ti je rekao da moras da ga prodajes kao refurbished? Ja bih prodavao kao i svaki normalan telefon...

Joker
19-10-2017, 10:57
Bez kutije eventualno, opet ti obara cenu. Ako daješ kutiju sa različitim brojem opet isto, tako da svakako gubiš u odnosu na onaj koji si platio.

nikolastojanovi20
19-10-2017, 11:03
Ali mozes potvrditi preko maila u bilo kom ovlascenon servisu da li se poklapa serijski broj tog novog koji si dobio,sa serijskim brojem onog sa kutije u kojoj je bio nov telefon koji si zamenio i resen problem... u sistemu u apple-u uvek ostaje vezan stari i novi uredjaj na osnovu serijskih brojeva... sto se tice refabrikovanih uredjaja,nisam ni ja za to da mi zamene posle mesec dana za refabrikovani ali to nikada necemo saznati da li je nov ili refabrikovan Ja imam zamenski i meni realno deluje kao nov, sto ce potvrditi svako ko je dobio zamenski uredjaj... tako da, nema sta, to je to..

Joker
19-10-2017, 11:10
Naravno da postoji veza između ta dva serijska broja, što sa neslaganjem broja na kutiji upućuje na to da je u pitanju refurbished, ali svakako lepše zvuči zamenski telefon.
Kao što sam napisao, nemam ništa protiv refurbished, nego mi smeta da dobijem jeftiniji telefon od onoga kojeg sam kupio, tj. bacio sam razliku para.

Igor88bg
19-10-2017, 11:30
Drugar je uzeo SE u mts i posle 3dana je reklamirao teledon jer je srkao bateriju dobio je drugi u beloj kutijii kao i ja 5s i njemu su tvrdili da se refa rikovoni ne mogu uvesti u zemlju i da je to niv uredjaj

Everytime
19-10-2017, 11:46
Sta je “refa rikovani”?

iMorris
19-10-2017, 12:09
Refabrikovan. Uvek se dobija u beloj kutiji a ne vakum. I nema potrebe da razmisljate da li je refabrikovan ili nov uredjaj. Svakako to nece da primetite

Igor88bg
19-10-2017, 16:57
U macoli tvrde da se ne uvoze refabrikovabi u srbiju

nikolastojanovi20
19-10-2017, 17:44
Moguće da se ne uvoze, no ne postoji ni jedan zakon koji će zabraniti uvoz refabrikovanih uredjaja, te ta informacija sugurno ne moze biti provereno tacna... nadam se da su u pravu radnici Macole [emoji3]

Zivansi
19-10-2017, 18:16
Danas sam zvao Mts da pitam da li imaju informaciju kada cr ponovo imari na stanju ip7 od 32gb i rekli su mi da nemaju info kada ce i da li ce uopste. Jos su mi rekli i ako ne budi imali, da ce morati da naruce za mene, jer cekam da mi daju nov. Sad’ nesto sumnjam da ce to biti refabrikovan.

makistanke
19-10-2017, 19:50
@Zivansi Imao sam isti problem sa mtsom samo sto su mene dobro izj*****. Poslao sam telefon na reklamaciju oni meni kazu da su uspeli da rese problem, dodjem po uredjaj uzmem ga i krenem napolje izadjem i vidim ostecenje koje nije bilo vratim se i kazem im za to, nije proslo ni 2 minuta i ona meni kaze ne mozete da nam ostavite telefon mi to ne prihvatamo posaljite mail zalbu i objasnite sta se sve desilo, sad cemo i mi to uraditi. I tako sam se dopisivao sa nekim njihovim ljudima putem maila. I oni meni sve odgovaraju oficialno i okolo. Kaze kao vas problem reklamacije je resen i samo to salju ja kazem da ali vi ste ostetili uredjaj, i oni mi salju opet isti mail ja sam toliko poludeo i odustao sam od svega toga. Eto tako sam ja prosao da znate kakvi ljudi rade u servisu mts-a sve uniste sto dobiju. Trebamo da se skupimo i svi zajedno da tuzimo njihov servis ili sta vec iskreno tih dana sam bas ludeo kad sam se dop sa njima. Nisam znao za to da idem negde vise licno ili sta vec. Iako sam u mailu pozivao da se vidimo licno da im ja usmeno objasnim sta se tu desava. Uporno su slali samo jedan te isti mail da je sve reseno. :’(

Igor88bg
19-10-2017, 19:55
Macola je mts servis

Zivansi
19-10-2017, 20:12
@makistanke pa ti ne mozes ni da zamislis kroz sta sam ja sve prosao sa njima. 4 razlicite informacije, cas treba da platim ostecenje koje su oni napravili into 46000 din, a u istom trenutku mi u korisnickom servisu kazu da je zahtev jos u fazi razmatranja, a na 15 min pre toga primim poruku. Pa da mi nece biti zamenjen uredjaj, a sa druge strane, jos uvek u fazi cekanja. Pa ih je advokat zvao da se izjasne, jer smo im poslali opomenu pred tuzbu, pa nisu u roku odgovorili, a svaki dan slali mailove da se izvinjavaju. Posle skoro mesec dana natezanja, pored opomene pred tuzbu, pored svih dokaza, jedva, ali jedva su mi dozvolili zamenu. 100 puta mi je doslo da odustanem, ali sam slusao savete advokata, Mikenzi-a, Zikicz-a i ostalih da guram do kraja, sto sam i ucinio. Niko nije hteo da mi pomogne od drzavnih sluzbi, sem zastite potrosaca. Svi ostali su me slali nekoj drugoj sluzbi. Min. za turizam i telekomunikacije, trzisna inspekcija, svi su mi rekli da nisu oni zaduzeni za to, samo ovi iz zastite potrosaca su izasli u susret i ponudili pomoc. Ne dao ih Bog ni najgor neprijatelju. Nikad’ vise Mts posle isteka ugovora. Da, i Apple Slovenia mi je mnogo pomogla. Kako smo stupili u kontakt sa njima, poludeli su i trazili zapise i dokaze iz filijale kakav je uredjaj oredat, a kakav je vracen i rekli su da ce u roku od sat vremena problem biti resen i da to ne sme da se dozvoli. Nakon 15 min sam dobio poziv da mi je odobrena zamena, pa smo isto to javili Apple-u Sloveniji, koji su rekli da se obavezno javim ukoliko ponovo dodje do neprijatnosti.

makistanke
19-10-2017, 20:20
Jedno je sigurno. Oboje znamo a nadam se i ostali da nije dobra solucija uzimati bilo kakav uredjaj kod mts-a [emoji3]

nikolastojanovi20
19-10-2017, 21:20
Mogli ste recimo direktno u iStyle ili Macolu i ne bi bilo problema... u mts-u je generalno haos. Telenor je cini mi se najspremniji sto se tice servisa

Zivansi
19-10-2017, 21:23
Pa i bio je u Macoli. Pogresio sam sto nisam odmah poslao u iStyle

nikolastojanovi20
19-10-2017, 21:27
IStyle je odličan servis. Za Macolu nisam znao kakvi su, ali sam razočaran posle svega što čujem...

SG999
19-10-2017, 21:39
Svako ima neko svoje iskustvo, ja imam dobro sa Macolom a neko nema i tako za iStyle. Ja nisam hteo u iStyle jer su probali da me zeznu za screenprotector i rekao sam tamo vise ne.

iLaki
19-10-2017, 22:37
@makistanke pa ti ne mozes ni da zamislis kroz sta sam ja sve prosao sa njima. 4 razlicite informacije, cas treba da platim ostecenje koje su oni napravili into 46000 din, a u istom trenutku mi u korisnickom servisu kazu da je zahtev jos u fazi razmatranja, a na 15 min pre toga primim poruku. Pa da mi nece biti zamenjen uredjaj, a sa druge strane, jos uvek u fazi cekanja. Pa ih je advokat zvao da se izjasne, jer smo im poslali opomenu pred tuzbu, pa nisu u roku odgovorili, a svaki dan slali mailove da se izvinjavaju. Posle skoro mesec dana natezanja, pored opomene pred tuzbu, pored svih dokaza, jedva, ali jedva su mi dozvolili zamenu. 100 puta mi je doslo da odustanem, ali sam slusao savete advokata, Mikenzi-a, Zikicz-a i ostalih da guram do kraja, sto sam i ucinio. Niko nije hteo da mi pomogne od drzavnih sluzbi, sem zastite potrosaca. Svi ostali su me slali nekoj drugoj sluzbi. Min. za turizam i telekomunikacije, trzisna inspekcija, svi su mi rekli da nisu oni zaduzeni za to, samo ovi iz zastite potrosaca su izasli u susret i ponudili pomoc. Ne dao ih Bog ni najgor neprijatelju. Nikad’ vise Mts posle isteka ugovora. Da, i Apple Slovenia mi je mnogo pomogla. Kako smo stupili u kontakt sa njima, poludeli su i trazili zapise i dokaze iz filijale kakav je uredjaj oredat, a kakav je vracen i rekli su da ce u roku od sat vremena problem biti resen i da to ne sme da se dozvoli. Nakon 15 min sam dobio poziv da mi je odobrena zamena, pa smo isto to javili Apple-u Sloveniji, koji su rekli da se obavezno javim ukoliko ponovo dodje do neprijatnosti.

Na kojoj adresi si stupio u kontakt sa Apple Slovenija.
Vjerovatno može i Apple Hrvatska jer slovenski bas i ne znam? [emoji2]

Zivansi
20-10-2017, 06:29
Prvo sam stupio u kontakt sa americkim Apple Supportom. Nakon par dana sam kontaktirao Apple Germany i njima objasnio celu situaciju. Oni su me posavetovali da se cujem sa Apple Slovenia i dali mi broj predmeta koji da im dam, kako ne bi bilo potrebe za ponovnim objasnjavanjem. Iz nemacke su mi rekli da je Slovenija zaduzena za nase trziste, pa zbog toga njih da kontaktiram. Ima na Apple-ovoj stranici broj telefona, znam da sa 0800 pocinje.

Joker
20-10-2017, 09:17
Kako si ih zvao? Ja sam ranije pokušavao preko skajpa ali nisam mogao pozvati 0800 broj.

Zivansi
20-10-2017, 09:46
Zvao ih je pasanac iz Slovenije :)

mikenzi
20-10-2017, 10:49
+38680080321

Zivansi
23-10-2017, 12:49
Evo da se pohvalim da je stigao novi telefon [emoji5] Nije u vakumu, dosao je u mojoj kutiji. Dobio sam nov uredjaj, nov imei i nove dve godine Mts garancije [emoji5]

skiper
23-10-2017, 12:54
Neka je sa srecom i da ti ne treba vise ta garancija.

Zivansi
23-10-2017, 12:59
Hvala :)

mikenzi
23-10-2017, 13:26
Bogovi MTS-a.

Zivansi
23-10-2017, 13:38
Kako sada funkcionise sa Apple garancijom? Je l' 90 dana ili godinu dana?

mikenzi
23-10-2017, 13:57
Pošalji mi serijski broj, ne znam šta oni tačno rade pa moram da proverim.

Zivansi
23-10-2017, 14:02
Evo odmah.

nikolastojanovi20
23-10-2017, 14:16
Teško da ćeš dobiti 2 godine nove garancije... to ti tvrdim iz iskustva mnogih u mts-u. Reći će ti da radnik koji ti je dao garanciju ne radi više ili da je pogresio te da zakonski imas 2 godine garancije bez obzira na sve, pa ti vidi...
Imas 90 dana apple garancije ili garanciju od prethodnog telefona u slucaju da je duža...
evo neka i mikenzi kaze kada proveri, mada sam 99% u pravu

mikenzi
23-10-2017, 14:19
Pa kakve to veze ima što ne radi. Jedino da se ugasi telekom, a da nema pravnog naslednika što je nemoguće jer je Država vlasnik :)
Inače prodavac nije dužan da izdaje garantni list i po zakonu treba da se suzadrži od korišćenja termina 'garancija' ukoliko se time ne daju veća prava od onih koja su definisana zakonom. Korisniku je reklamiran telefon, nisu bili dužni da mu izdaju novi garantni list, ali jesu i time su mu omogućili veća prava od onih koja su propisana zakonom.

nikolastojanovi20
23-10-2017, 14:28
Slažem se s tobom. Pričam o iskustvima nekih prijatelja... nisu ajfoni bili u pitanju ali eto takav odgovor su dobili iz mts-a... verovatno bi na sudu dobili da su tužili, no jednostavno su prešli kod drugih operatera i gotovo, ko ima vremena da se sudi u nedogled i sedi bez telefona? ja opet kazem, voleo bih da je stvarno tako kao što rade, bolje je za nas, korisnike... Svi operateri razlicito rade, MTS najgore jer jos uvek nije privatna firma, i neshvatljivo je kako se njima to isplati da stalno daju nove garancije a drugi operateri su glupi pa ne daju nove garancije... Recimo, imamo firmine telefone preko Telenora, tamo menjaju telefone ali ne daju novu garanciju...
Voleo bih da ovde čujem iskustvo nekoga ko je uspeo iskoristiti ovako datu garanciju iz MTS-a...

ecanikajo
23-10-2017, 14:58
Kada se u postupku reklamacije neispravan uredjaj zameni novim uredjajem, teče nov rok zaobraznosti za novi uredjaj. Saobraznost je vezana za uredjaj, a ne za datum prve kupovine. Garantni rok (saobraznost robe je zakonski termin), kako ga narod "kristio", je dve godine i zanimljivo je da u slučaju nesaobraznosti u prvih šest meseci od kupovine uredjaja, rešavanje nesaobraznosti popravkom je dozvoljena isključivo uz izričitu saglasnost kupca. Izričita saglasnost znači u pisanoj formi. Sve troškove rešavanja nesaobraznopsti sbosi prodavac, pa i troškove transporta. Za vreme rešavanja nesaobraznosti uredjaja, ne teče rok za nesaobraznost uredjaja (praktično se, dakle, garantni rok produžava za onoliko vremena koliko je uredjaj proveo na popravci).

mikenzi
23-10-2017, 15:09
Jel pišeš o Zakonu o zaštiti potrošača? Jel sve to što si naveo nigde ne piše u ZZP-u.

nikolastojanovi20
23-10-2017, 15:15
Piše u članovima 50-53. Mislim da je na to mislio

mikenzi
23-10-2017, 15:32
Ovo što je on naveo ne piše nigde... Mislim na prvu rečenicu da se izdaje nova saobraznost i poslednju rečenicu. Ovo u sredini mu je tačno.

http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_potrosaca.html


Kada se u postupku reklamacije neispravan uredjaj zameni novim uredjajem, teče nov rok zaobraznosti za novi uredjaj. Saobraznost je vezana za uredjaj, a ne za datum prve kupovine.


Za vreme rešavanja nesaobraznosti uredjaja, ne teče rok za nesaobraznost uredjaja (praktično se, dakle, garantni rok produžava za onoliko vremena koliko je uredjaj proveo na popravci).

mospre
23-10-2017, 15:37
Ja sam dormeo dusek kupio sa 10 godina garancije. Nakon 3 propao. Prijatelj advokat rekao da mi moraju po zakonu izdati opet puno trajanje garancije. Kada su uvazili reklamaciju, rekli su da tece stara garancija. Po savjetu prijatelja sam im rekao da zakonom mora nova ici i tako je i bilo.

Prije 15 dana mi je pukla na pet mjesta nova michelin guma (presao 6 000km sa njom u aprilu kupio). Bila je ista prica oko garancije i uz prvo pozivanje na "zakon" su mi napisali nove dvije godine garancije na novu gumu. (stavio sam zakon pod navodnike jer ne znam da li pise u zakonu ali vjerujem advokatu.)

mikenzi
23-10-2017, 15:41
Naš zakon i jeste poznat po 'jačini advokata' ali takve stavke u Zakonu o zaštiti potrošača nisu navedene.

ecanikajo
23-10-2017, 15:56
A sta je sporno? Da li je saobraznost razlicita za uredjaje u zavisnosti da li su prodati ili zamenjeni? Saobraznost se odnosi na novu i polovnu robu. Zakon o zastiti potrosaca govori samo o takvoj robi.

nikolastojanovi20
23-10-2017, 16:01
Malo će biti poduži post no uspeo sam da iskopam jedno misljenje ministarstva trgovine:

Prodavac po Zakonu odgovara za saobraznost robe ugovoru, ali nema obavezu da uz mobilni telefon potrošaču sačini izjavu o saobraznosti, međutim, postoji obaveza prodavca da uz tehničku robu preda uputstvo za upotrebu, a na zahtev potrošača izda i garantni list


"Pre zaključenja ugovora, u skladu sa članom 13. Zakona o zaštiti potrošača ("Sl. glasnik RS", br. 62/2014 - dalje: Zakon), obaveza je trgovca da potrošača, na jasan i razumljiv način, između ostalog, obavesti i o osnovnim obeležjima robe koju prodaje i postojanju zakonske odgovornosti za nesaobraznost robe. Potrošač treba da bude informisan o tipu i modelu telefona koji želi da kupi, tehničkim karakteristikama i specifikacijama, kao i o tome da li taj model telefona podržava ili ne podržava određene softverske aplikacije. Ukoliko preuzimanje određenih sadržaja i aplikacija sa interneta ili nekog drugog medija za preuzimanje podataka mogu da prouzrokuju otežano funkcionisanje mobilnog telefona ili da izazovu kvar na telefonu, potrošač i o tome treba da bude informisan. Predugovorno informisanje je od suštinskog značaja za potrošača prilikom donošenja ekonomske odluke o kupovini određene robe, ili prilikom izbora u kupovini mobilnog telefona.


Prema članu 47. Zakona, prodavac je dužan da potrošaču preda uputstvo za upotrebu, odnosno druge informacije kojima se potrošač upoznaje sa svojstvima tehničke robe, s obzirom na njenu prirodu, svojstva i namenu u skladu sa posebnim propisima, na srpskom jeziku na jasan i razumljiv način. Uputstvo za upotrebu može biti sačinjeno na posebnom pismenu, odnosno prilepljeno ili odštampano na robi ili njenoj ambalaži, u vidu teksta, slike ili skice, kao i u kombinaciji ovih oblika. Predajom uputstva za upotrebu potrošaču, prodavac informiše potrošača o načinu rukovanja robom u cilju njene pravilne upotrebe i upozorava ga o posledicama nepravilnog rukovanja.


Nakon zaključenja ugovora odnosno danom predaje robe i prelaskom rizika na potrošača, počinje rok od dve godine u kome prodavac odgovara za saobraznost robe ugovoru. Prema članu 52. Zakona, ako isporučena roba nije saobrazna ugovoru, potrošač koji je obavestio prodavca o nesaobraznosti, ima pravo da zahteva od prodavca da otkloni nesaobraznost, bez naknade, opravkom ili zamenom, odnosno da zahteva odgovarajuće umanjenje cene ili da raskine ugovor u pogledu te robe. Ako se nesaobraznost pojavi u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, potrošač ima pravo da bira između zahteva da se nesaobraznost otkloni zamenom, odgovarajućim umanjenjem cene ili da izjavi da raskida ugovor, dok je otklanjanje nesaobraznosti opravkom moguće uz izričitu saglasnost potrošača. Važno je istaći da potrošač ne može da raskine ugovor i traži povraćaj novca ako je nesaobraznost neznatna.


Da bi ostvario svoja prava po osnovu saobraznosti, potrošač izjavljuje reklamaciju prodavcu. Prema članu 56. stav 7. Zakona, prodavac je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od dana prijema reklamacije, pisanim ili elektronskim putem, odgovori potrošaču na izjavljenu reklamaciju. Odgovor prodavca mora da sadrži odluku da li prihvata ili ne prihvata reklamaciju, izjašnjenje o zahtevu potrošača i konkretan predlog i rok za rešavanje reklamacije. Ukoliko prodavac prihvati reklamaciju potrošača kao osnovanu, dužan je da je reši u roku od 15 dana, odnosno u roku od 30 dana za tehničku robu, od dana podnošenja reklamacije.


Shodno članu 52. stav 9. Zakona za obaveze prodavca prema potrošaču, koje nastanu usled nesaobraznosti robe, prodavac ima pravo da zahteva od proizvođača u lancu nabavke te robe, da mu naknadi ono što je ispunio po osnovu te obaveze.


Što se tiče pitanja da li je uz mobilni telefon neophodno potrošaču predati i izjavu o saobraznosti ili su dovoljni uputstvo za upotrebu i garantni list, kao i da li postoji još neki dokument koji se mora predati uz telefon, treba napomenuti da prodavac, po samom Zakonu, odgovara za saobraznost robe ugovoru. Zakon ne propisuje obavezu prodavcu da sačini izjavu o saobraznosti i preda je potrošaču. S druge strane, prema članu 47. Zakona, obaveza je prodavca da uz tehničku robu preda potrošaču uputstvo za upotrebu.


Što se tiče obaveze izdavanja garantnog lista potrošaču, prvenstveno je neophodno pojasniti pojam garancije i garantnog lista. Garancija je dodatni, voljni korak kojim se potrošaču pružaju veće pogodnosti, odnosno veći obim prava nego što mu pripadaju na osnovu Zakona. Prema članu 54. Zakona, garancija ne isključuje niti utiče na prava potrošača u vezi sa saobraznošću robe ugovoru.


Garancija je svaka izjava kojom njen davalac daje obećanje u vezi sa robom, i pravno je obavezujuća pod uslovima datim u izjavi, kao i u oglašavanju u vezi sa tom robom. Sadržina garantnog lista uređena je članom 54. stav 2. Zakona prema kojem je garantni list isprava u pisanom ili elektronskom obliku, odnosno na drugom trajnom nosaču zapisa, koja sadrži sve podatke iz garancije, navedene na jasan i čitljiv način, lako razumljivim jezikom, a naročito podatke o:


1) pravima koja potrošač ima na osnovu ovog zakona i da garancija ne isključuje niti utiče na prava potrošača koja proizilaze iz zakonske odgovornosti prodavca za nesaobraznost robe ugovoru;


2) nazivu i adresi davaoca garancije;


3) nazivu i adresi prodavca ako on nije istovremeno i davalac garancije;


4) datumu predaje robe potrošaču;


5) podatke koji identifikuju robu (model, tip, serijski broj i sl.);


6) sadržini garancije, uslovima i postupku ostvarivanja prava iz garancije;


7) trajanju garantnog roka i prostornom važenju garancije.


Davalac garancije je dužan da na zahtev potrošača izda potrošaču garantni list, u pisanom obliku, na papiru, a ukoliko se potrošač sa tim saglasi, u elektronskom obliku odnosno na drugom trajnom nosaču zapisa koji je dostupan potrošaču."





(Mišljenje Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, br. 011-00-545/2014-03 od 19.1.2015. godine)

Joker
23-10-2017, 16:37
Na drugom forumu smo @mikenzi i ja imali diskusiju oko ovog člana Zakona o oblicionim odnosima i da je svako ostao na svojem tumačenju, ali ja sam uvek (do sada) uspeo da dobijem novu garanciju na zamenjeni proizvod. Ne u mts-u pošto ne kupujem telefone preko operatera. I moje razmišljanje je da se saobraznost ne odnosi na kupovinu (jedna kupovina 24 meseca garancija bez obzira koliko puta ti zamene proizvod za novi) nego se saobraznost odnosi na taj proizvod, ako je zamenjen novim logično je da taj novi ima saobraznost 24 meseca.

Zakon o obligacionim odnosima

Produženje garantnog roka


Član 503


(1) U slučaju manje opravke, garantni rok se produžava onoliko koliko je kupac bio lišen upotrebe stvari.


(2) Međutim, kad je zbog neispravnog funkcionisanja izvršena zamena stvari ili njena bitna opravka, garantni rok počinje teći ponovo od zamene, odnosno od vraćanja opravljene stvari.


(3) Ako je zamenjen ili bitno opravljen samo neki deo stvari, garantni rok počinje teći ponovo samo za taj deo.

Znam tu se spominje garantni rok, a ne saobraznost, ali u vreme pisanja ovog zakona to je bila garancija ne saobraznost. Sad da li bi to bilo osporeno na sudu ne znam.

mikenzi
23-10-2017, 16:47
A ja sam takođe pomenuo i zakon o fiskalizaciji i fiskalnim kasama gde piše da prodavac nije dužan da izdaje novi račun ako se roba menja za proizvod istog proizvođača i istih karakteristika. U ZZP-u je navedeno da saobraznost teče od datuma kupovine, a datum kupovine iskazan je na računu kao dokaz kupovine. Ako se ne izdaje novi račun ne izdaje se i nova saobraznost. Sve su to naravno peripetije našeg zakona. Ovaj o obligacionim odnosima je posebna misterija jer niko tačno ne zna gde se primenjuje i kako. Ja samo naglašavam da u ZZP-U nigde nije navedeno da se daje novi saobrazni list ili garantni list (neka ga zove kako ko hoće).

ecanikajo
23-10-2017, 17:44
Mi ovde govorimo o odnosima izmedju potrosaca i trgovca. U članu 3. stav 7. Zakona o zaštiti potrośača jasno stoji da, citiram:

Na odnose između potrošača i trgovca koji nisu uređeni odredbama ovog zakona, primenjuje se zakon kojim se uređuju obligacioni odnosi.

Dakle, pozivanje na svaki drugi zakon nema osnova, niti je od uticaja. I pored toga, na zahtev potrosaca, prodavac mora izdati garantni list a ZZP jasno propisuje sta on mora da sadrzi.

nikolastojanovi20
23-10-2017, 18:01
Ako izuzmemo zakon, realno gledajući, ako kupiš nesto i imas dve godine garancije, znaci, da sve sto se desi u te 2 godine, sve troskove snosi prodavac,i tu se sve zavrsava.... ne moze neko da ti garantuje 10 godina... nasi zakoni su znači priča za sebe... gledam to sa strane proizvodjaca, jer proizvodimo u firmi neke stvari na koje dajemo, shodno zakonu, 2 godine garancije.. i dajemo bankarsku garanciju da cemo to ispuniti.. nakon toga nemamo nista vise s garancijom... to je tako godinama

mospre
23-10-2017, 18:05
Realno gledajuci, na nov uredjaj je dvije godine garancija i ako dobijes nov proizvod znaci da je dvije godine garancija :) drugo su krpljenja i popravke

nikolastojanovi20
23-10-2017, 18:13
Ako se stavis u pozciju proizvodjača, da li vidiš zaradu u tome?

mospre
23-10-2017, 18:28
Naravno, sta oces da kazes, da se vecina proizvoda pokvari unutar garantnog roka..?

nikolastojanovi20
23-10-2017, 18:41
Zavisno sta podrazumevas pod “unutar garantnog roka”? Ako gledamo “zamena za novo” + 2 nove godine garancije, to ide i do 10 godina. A tu zarade nema sigurno... ma koliko bilo proizvoda neispravno... no nebitno za ovu temu. Zato postoje nasi zakoni, da sve reše [emoji23]

deda
23-10-2017, 20:01
Off- popisao sam vam nickove da vam nista slucajno ne prodam
:)

Joker
23-10-2017, 21:05
Zavisno sta podrazumevas pod “unutar garantnog roka”? Ako gledamo “zamena za novo” + 2 nove godine garancije, to ide i do 10 godina. A tu zarade nema sigurno... ma koliko bilo proizvoda neispravno... no nebitno za ovu temu. Zato postoje nasi zakoni, da sve reše [emoji23]
Odlični i kvaliteteni proizvodi kada ni jedan od pet komada (10 godina) nije izdržao dve godine garancije.

nikolastojanovi20
24-10-2017, 09:59
Slažem se, ali je, po meni bar, ekonomski neprihvatljivo... Nadam se da znas koje je gubitke imao Samsung kada su pocele paljevine Note-a? Ne znam ni jedan proizvod koji ima garanciju u nedogled kao sto ovi iz mts-a daju... ako neko zna neka kaže. Obicno je to 2, 5, pa i 10 godina za neke delove moze biti, ali to je maksimum garancije, nema nove svaki put... U svakom slucaju dobro je za sve nas da dobijamo novu garanciju uvek kad se nesto desi sa felefonom.

Joker
24-10-2017, 10:08
mts ne daje garanciju u nedogled, daje zakonskih 24 meseca, problem je što proizvod ne može da "izvuče" dve godine.
Ne tražim ja garanciju u nedogled, nisi me razumeo. Ja želim da imam ispravam proizvod barem za vreme trajanja saobraznosti, znači dve godine. Da li mene treba da interesuju i brinu gubitci bilo koje firme? Možda bi me i brinuli kada bi i profit delili sa svojim kupcima, ovako ne.

mospre
24-10-2017, 10:12
Nadam se da znas da je samsung zapalio zgradu svojim telefonom? da im se svaki peti zapalio itd

Zasto spominjes gubitke nastale njihovom krivicom, niko im nije nista ukrao. Koliko su zivota doveli u pitanje tim telefonom, samo bog zna i ti spominjes novcane gubitke.

Svi placamo cijenu proizvoda masno, u tu cijenu se uracuna i sigurno jedan nov proizvod jer svi znamo da je posebno dokupljivanje garancije jako skupo.

Zna se koja je garancija na nov proizvod. Ako se vrse popravke dobijes garanciju na popravku (popravljeni dio) i gotovo.

lowzyyy
24-10-2017, 10:17
Zato misterija i dalje ostaje: Da li mts daje unlimited garanciju kao sto ovde ljudi imaju iskustva ili su oni pogresno shvatili, pitanje je sad ?
Logicno je da ne daju non stop novu jer bi to moglo da traje beskonacno, u teoriji

nikolastojanovi20
24-10-2017, 12:13
To sam i hteo reći. Razumemo se u potpunosti. Zamolio bih nekog ko bude u prilici da koristi ovako datu garanciju, da ovde napise da li je uspeo da je iskoristi onako kako deluje da jeste - UNLIMITED

Azimuth
24-10-2017, 12:26
Mislim da vi previđate neke stvari. Oni daju garanciji na drugi telefon samo zato što se garancija vezuje za imei broj. Logično, ako zamene telefon, taj drugi ima neki drugi imei broj pa samim tim i novu garanciju tj garantni list.
Sa druge strane, ako bi se vršila popravka telefona (pod pretpostavkom da je takav kvar i da je popravka moguća), ti kao korisnik ne bi dobio novu garanciju već bi prosto stara nastavila dalje da teče, jerbo nisu ti ni dali novi telefon.
Drugim rečima, ne postoji neograničena garancija, ali postoji garancija na uređaj koja se vezuje za imei. Sve dok je imei broj isti, nema nove garancije i obrnuto.

Zivansi
24-10-2017, 12:42
Mene sada interesuje kako mi recimo imei checker preoznaje imei sa novog telefona, kao stari, odnosno, pokazuje da je aktiviran 12.11.2016 godine?

mikenzi
24-10-2017, 12:46
Zato što zamenski telefon preuzima informacije originalnog telefona.

lowzyyy
24-10-2017, 12:47
@Azimuth sta si se spetljao ? [emoji3] Pricamo o tome da ako ti se svaki put pokvari telefon da u teoriji mozes dok si ziv da dobijas novu garanciju [emoji3] sto naravno sigurno nece da bude i da mts tu nesto laze korisnike
Bitno je navesti da u tom NOVOM garantnom listu verovatno ( sigurno ) bi trebalo da pise da garancija postoji dokle je od ovog prvog

@zivansi apple samo veze garanciju za taj imei kada ti daje novi zamenski i to je to. U bazi podataka samo napise nije godinu dana garancije nego tad i tad i to je to

Zivansi
24-10-2017, 12:49
Ahaaa, ok :) Sad' mi je jasno :)

ecanikajo
24-10-2017, 14:11
Mene sada interesuje kako mi recimo imei checker preoznaje imei sa novog telefona, kao stari, odnosno, pokazuje da je aktiviran 12.11.2016 godine?

Zato što zamenski telefon preuzima informacije originalnog telefona.
Ovde je reč o Apple internacionalnoj garanciji, odnosno garanciji proizvođača. Uslove za ovu vrstu garancije određuje isključivo Apple. Iz ovoga se vidi da oni uzimaju u obzir datum kupovine robe kada je počeo da teče garantni rok.

Međutim, naši domaći propisi omogućavaju kupcima, fizičkim licima dodatnih godinu dana "garancije". Pisao sam već o tome, evo nekoliko linkova gde se možete informisati o ovoj temi.
http://pravo.potrosackisavetnik.com/produzenje-garantnog-roka-posle-popravke/
http://www.paragraf.rs/100pitanja/prava_gradjana/garancija_na_rezervne_delove_uredjaja_i_usmeno_sao pstavanje_kupcu_o_njenom_trajanju.html

Azimuth
25-10-2017, 21:35
@Azimuth sta si se spetljao ? [emoji3] Pricamo o tome da ako ti se svaki put pokvari telefon da u teoriji mozes dok si ziv da dobijas novu garanciju [emoji3] sto naravno sigurno nece da bude i da mts tu nesto laze korisnike
Bitno je navesti da u tom NOVOM garantnom listu verovatno ( sigurno ) bi trebalo da pise da garancija postoji dokle je od ovog prvog


Nisam se ja spetljao nego ti očigledno nisi razumeo šta sam napisao.
Mts daje novu garanciju za novi telefon i nema šta da piše za prethodni telefon jer on više uopšte nije bitan. Teoretski možeš da imaš garanciju u nedogled, ali samo u slučaju da ti svaki put menjaju telefon. Ako ga ipak poprave, onda ostaje poslednja garancija da teče tj nema produžavanja.
Isto mi se desilo juče sa glasnim kotlom. Serviser nije mogao da ga popravi pa mi je montirao novi i dobio sam novu garanciju koja je počela da teče od juče.

makistanke
25-10-2017, 22:58
E pazi sad, meni su u WinWin-u rekli da se posle 6 meseci vodi da je to popravka uredjaja, iako dobijam novi uredjaj. To je samo zato sto ne mogu da popravke tako da se ne vide tragovi popravke i zamene za drugi uredjaj ali se to vodi pod popravkom. Tako su mi rekli. I nisam dobio novu garanciju. [emoji23] A dobio sam skroz nove slusalice koje ne rade opet kako treba ali ne mogu da se raspravljam sa njima opet mozda odem opet sad za koji dan da reklamiram, ali nema od toga nista. [emoji3] Jer ako ti daju novi uredjaj onda bi ti mogao ako se taj uredjaj pokvari po pravilu da trazis novac nazad (ne duze od 6m od kad si dobio novu garanciju) a to tesko da ces da dobijes [emoji3]

ecanikajo
25-10-2017, 23:27
O pravima i obavezama po Zakonu o zaštiti potrosaca i odredbama ZOO koje su ovde već citirane, a koje se primenjuju u slučaju kada nešto nije regulisano ZZP nisu upoznati ni potrošači, a još manje zaposleni kod prodavaca. Verujem da veliki broj prodavaca svoje zaposlene uci kako da postupaju kod reklamacija i verovatno su ta uputstva u suprotnosti sa propisima. Ne kažem da to rade namerno, mada ima i takvih primera. Tako da se vrlo često dešava da se kod reklamacija prodavac i kupac dogovore o nacinu resavanja reklamacije koji je na štetu jedne ili druge strane, ali daleko češće na štetu kupca. Naravno da se svaka strana trudi da sa sto manjom štetom resi problem. U principu, propisi koji regulišu ovu materiju su prilično jasni. Ali šta se dogadja kada kupac odbija da se reklamacija na saobraznost resi na način kako prodavac nudi? Ili recimo prodavac odbija da prihvati reklamaciju i slicno? U tim slučajevima se spor rešava sudskim putem. Tu je na odredjen način malo privilegovan prodavac, jer se kupci odriču prava na tužbu i prihvataju stav prodavca jer sudski postupak traži i vreme i novac i tu se priča završava.
Prema tome, sud je poslednja instanca za resavanje spora, ali vrlo se retko u praksi vode ovakve parnice. Možda davim sa pričom, samo želim da ukažem na praksu kod nas. Možda će nekome pomoći. Na kraju da dodam da postoje potrošačka udruzenja kojima se mogu obratiti kupci. Evo linka: http://www.zastitapotrosaca.gov.rs/cetiri-koraka-kako-do-resenja.php?pismo=latinica

Dra89gan
28-01-2018, 00:33
Pokušah da kupim iPhone 7 Plus (RED) od čoveka (Imobile na KP)
Tvrdio je da je telefon star samo par nedelja, a kao dokaz za to nudio samo fiskalni račun :)
Kada sam ga pitao za IMEI rekao je da to ne šalje jer može da se zloupotrebi (?!)...
Malo sam mozgao i poslao mu predlog rešenja u nadi da će odgovoriti ali... umesto odgovora došlo je do brisanja oglasa.
Čovek se bavi prodajom telefona, ima nekih 36 pozitivnih ocena na KP ali ovo je u najmanju ruku sumnjivo.
Možda grešim... ali evo prepiske (tj. moje poruke) pa procenite sami...

http://prntscr.com/i6j5w5

Slika iz prepiske https://imgur.com/eNXAMxB

Slika njegovog fiskalnog računa za iPhone iz oglasa http://prntscr.com/i6j9s4

edit: isti oglas je ponovo okačen na KP

zikicz
28-01-2018, 00:49
Jel taj prodavac sa foruma?
Mislio sam da se ovde pisu iskustva sa kupcima ili prodavcima koji se oglasavaju na forumu.

Dra89gan
28-01-2018, 00:50
Nisam znao :) ako nije po pravilima nek se obriše :) ja se izvinjavam :)

zikicz
28-01-2018, 00:52
Pa ni ja nisam siguran 100%,jer se uglavnom pise o ljudima sa foruma.

vlada11070
28-01-2018, 01:10
Mislim da se neće ništa desiti i da se ovako nešto napise i za prodavce van jer dosta ljudi sa ovog foruma kupuje tamo telefone, nije loše znati iskustva..

Azimuth
28-01-2018, 06:34
Nije nemoguce da je covek obrisao pa ponovo postavio kako bi obnovio oglas. Od preprodavaca tamo ne mozes prodati svoj telefon. Bukvalno u par sati zavrsis nekih 15-20 stranica dalje.
A ovo sto se imei broja tice, ne znam sta bih rekao. Mozda i moze da se zloupotrebi nekako, a opet mozda je samo paranoja.

Fly_Daddy
28-01-2018, 08:23
I ja sam imao slična iskustva. Čovek je bio iz Vranja. Dopisivali smo se nedelju dana, ali IMEi broj neda ni za živu glavu. Prijavio sam ga administraciji i vidim posle par dana da je blokiran. Ko zna sa koliko njih je pravio dil i koga je na kraju prevario.

Dra89gan
28-01-2018, 15:58
Ti iz Vranja muljaju s nekim blanko mt:s garancijama bez ikakvog pečata... reklamiran telefon, zamenjen za novi, a garancija blanko... malo previše dobro da bi bilo istinito :)

kursula82
28-01-2018, 16:23
Ja sam uz ovaj moj ip7 iz mts-a od preprodavca dobio blanko garanciju, tako mu dao ovaj od kog je uzeo. Secam se i da su nekom mislim sa foruma dali isto praznu kad je ip6 bio aktuelan pa je iso da mu ispune naknadno tako da ne mora to nista da znaci.