PDA

View Full Version : Digitalizacija u Srbiji



drmunja
12-02-2015, 15:28
Pozdrav

Posto ne znam da li sam ubo mesto gde mogu da postavim ovu temu,nek admini prebace gde treba

E ovako,posto je krenula cela ova prica oko digitalizacije TV signala u Srbiji,interesuje me par informacija:

Da li neko zna kada ce krenuti podela besplatnih STB aparata?
Da li STB sa oznakom DVB-T2 koji ce se koristiti kod nas,moze da prima signale iz ostalih drzava(hrvatska) posto zivim u pogranicnom podrucju-15-ak km od granice)?

milan64586
12-02-2015, 15:58
I ja sam slicno hteo da pitam. Naime juce sam probao da direktno preko kabla (bez D3 risivera) pronadjem digitalne kanale, posto mi tv podrzava digitalni signal, ima digitalni prijemnik. To mi je rekao jedan prijatelj da je SBB pustio digitalne kanale direktno preko kabla. I stvarno nasao je ni manje ni vise nego oko 140 kanala. I ja se taman obradovao, posto mrzim da koristim taj D3 jer em sto je spor, em sto moram tv da prebacujem na HDMI, medjutim ubrzo sam se razovarao. Kvalitet slike losiji od analognih kanala, koji su opet mnogo losiji od digitalnih, ali preko D3 risivera. Televizoru treba 5 ili vise sekundi da promeni kanal, dok analogne menja za pola sekunde i jos vecina kanala je zakljucana, od kojih opet vecina najnormalnije radi na D3 i to u okciru osnovnog paketa.

Zeusplus
12-02-2015, 16:00
Kad se kupuje STB onda samo obrati pažnju šta on podržava od digitanog opsega a najbolja varijanta je DVB-T/T2/C/S2, što se tiče besplatnih STB to samo imaju socijano ugroženi a nisam siguran da li on podržava sve.

drmunja
12-02-2015, 16:03
evo da pomognem jos malo,ovo su datumi kada je planirano gasenje analognog signala i kompletni prelaz na digitalni

1. Авала 28.02.2015.
2. Бесна Kобила 31.03.2015.
3. Рудник-Црни Врх 28.02.2015.
4. Чот – Венац 28.02.2015.
5. Цер – Маљен 30.04.2015.
6. Дели Јован 30.04.2015.
7. Јастребац 30.04.2015.
8. Кикинда 28.02.2015.
9. Копаоник 30.04.2015.
10. Суботица – Сомбор 28.02.2015.
11. Торник – Овчар 30.04.2015.
12. Тупижница 31.03.2015.
13. Вршац 28.02.2015

smera
13-02-2015, 14:44
Koliko sam razumeo, digitalizacija o kojoj se govori podrazumeva prijem digitalnog signala vazdusnim putem preko obicne antene i preko konvertora odnosno odgovarajuceg TV prijemnika, a ne preko kablovskih operatera i njihovih kablovskih sistema.

kakosuper
13-02-2015, 15:58
A da li je svima toliko spor ovaj d3 resiver od sbb-a?
Moj se nekad toliko ukoci da to nije normalno. Nekad mu treba da promeni kanal pa i 20-30 sekundi. A ako ga iskljucim pa ukljucim, tu se ceka dobar minut vremena. Uzasno je spor uvek, dok bas na reklami za sbb na tv-u to klizi bas lepo...

skiper
13-02-2015, 16:02
Meni se ponekad desava da prilikom menjanja kanala zasteka po nekoliko sekundi dok promeni program, ali uglavnom radi dobro.

stefan.gricko
13-02-2015, 16:07
A da li je svima toliko spor ovaj d3 resiver od sbb-a?
Moj se nekad toliko ukoci da to nije normalno. Nekad mu treba da promeni kanal pa i 20-30 sekundi. A ako ga iskljucim pa ukljucim, tu se ceka dobar minut vremena. Uzasno je spor uvek, dok bas na reklami za sbb na tv-u to klizi bas lepo...

Ne znam da li ti je uštekan USB u njega ali meni kad jeste, to je neverovatno koliko je spor... A ovo kad ga upalis/ugasis (ako misliš na onaj 0/1 prekidač nazad) to je normalno da mu treba malo duže.

kakosuper
13-02-2015, 16:10
Jedino taj 0/1 mu pomaze kad zablokira skroz. :D
Nemam usb u njemu, ne smem ni da pomislim kakav je onda ako je ovakav sada.! Mada mislim da moj ni nema ulaz za usb...

AlexPa
13-02-2015, 17:30
I kod mene se isto dešavalo, zvao sam podršku, prvo su nešto kod njih radili, pa je radio par dana normalno, opet je počelo da se dešava isto, poslali su servisera, problem je bio razdelnik ili ti splitter, nije bio njihov pošto imam sbb razveden na par televizora, kada su ga promenili sve je lepo proradilo.

AlexPa
13-02-2015, 17:32
Ne znam da li ti je uštekan USB u njega ali meni kad jeste, to je neverovatno koliko je spor... A ovo kad ga upalis/ugasis (ako misliš na onaj 0/1 prekidač nazad) to je normalno da mu treba malo duže.

Čemu služi usb na zadnjoj strani risivera?

.stefan
13-02-2015, 17:44
Sluzi da utaknes flash ili neki drugi ext hdd i snimas program...

.stefan
15-02-2015, 04:04
nego jedno pitanje u vezi ovog sto siti Milane radio sa trazenjem kanala...ukljucim ja na tvu koji je na obicnoj anteni kablovske (sbb) ona DVB-T i on kao pocne da trazi kanale ali ne nalazi ni jedan?
kako je tebi nasao?

taj tv je panasonic lcd...ima ga vec neko vreme ne znam tacno koliko godina...5 u vrh glave

milan64586
15-02-2015, 08:32
Ne znam. Samo sam pokrenuo pretrazivanje digitalnih kanala i nasao je preko 100 kanala. Doduse vecina je zakljucana, ali ima i dosta ovih koji rade. Mada, pretrazivanje je dosta trajalo, mozda jedno 10 minuta, a jos sam uzeo neki quick mode i zanimljivo je da je prosao vise od pola skale i nije nasao ni jedan. I kada sam vec hteo da odustanem, odjedno krene jedan, pa drugi, pa treci i na kraju nadje preko sto. Ne znam jedino da li ima neke veze, ali meni antenski kabl koji ulazi u tv, prethodno ulazi u D3 risiver, pa iz njega u TV. Ali koliko ja razumem tako je kod svih koji imaju D3 i mislim da to nema veze sa pronalazenjem digitalnih kanala. Na taj nacin sam do sada gledao analogne kanale i mislim da je D3 samo prvodnik signala i da ne utice na pronalazenje samih kanala.

Moguce da je neka eksperimentalna stvar u pitanju i da pustaju parcijalno po gradovima. Ko ce ga znati.

Mene vise zanima zasto je kvalitet digitalnih kanala losiji od analognih i zasto tv-u treba pet sekundi da promeni kanal.

EDIT:

E da, jos nesto. Ne znam da li to ima veze, ali cisto da ti kazem koji sam ja ranijei mao problem. Kada su mi prvi put uveli D3, mogao sam da gledam samo live program. Sve ostalo sto je bilo vezano za neke informacije o programima VOD, gledanje unazad i slicno, nije radilo. Pisalo je samo nema informacija. I ustanovili su da je meni antenski kabl neodgovarajuc. Ja sam imao sprovedenu antensku instalaciju kroz celu kucu, a pocetak su bile, nekada Logo antene na krovu sa pojacivacima, smanjivacima i tako dalje i onda su se kablovi rasporedjivali kroz kucu (stare dimanjeke, zivode i tako dalje). Ovi su kao izmerili preko onog njihovog aparata i kao ne moze to da radi, jer nije odgovarajuci kabl. Kabl je inace na oko izgledao odlicno. Neje imao nikakva ostecenja. I kao mora to da se menja. Ja sam pola kuce rasturio dok sam to promenio. Stemovao zidove, otvarao neki zapuseni dimnjak. Iz toga mi izasao u sobu oblak cadji. Znaci ukucani su hteli da me se odreknu preko novina i da me izbace iz kuce. I na kraju sam promeni taj antenski kabl celom duzinom i stvarno je posle toga sve proradilo na D3. Sad ne znam da li to mozda ima neke veze i sa ovim kada pokusavas na tv-u da gledas digitalne kanale bez risivera. Mozda je kod tebe isto neki stari, nedogovarajuci kabl, pa ne pusta informacije koje su potrebne za digitalnu sliku.

rdl123
15-02-2015, 10:26
Za VOD, EPG, 72h unazad ti je potreban funkcionalan upstream. Switcheri, pojacivaci su tu problem. Verovatno si zamenom kabla i zaobisao neku od problematicnih komponenti.

rdl123
15-02-2015, 10:28
nego jedno pitanje u vezi ovog sto siti Milane radio sa trazenjem kanala...ukljucim ja na tvu koji je na obicnoj anteni kablovske (sbb) ona DVB-T i on kao pocne da trazi kanale ali ne nalazi ni jedan?
kako je tebi nasao?

taj tv je panasonic lcd...ima ga vec neko vreme ne znam tacno koliko godina...5 u vrh glave
DVB-C tuner ti je potreban za digitalne kanale na kablovskoj.

.stefan
15-02-2015, 12:17
Kako Milan nema tuner?

Milane,svi kablovi su novi...postavljao ih je sbb....

Do ovog tva ne ide d3 risiver...on mi stoji na drugom tv-u

AlexPa
15-02-2015, 12:25
Treba DVB-C, mozda i DVB-C2, do skoro televizori nisu podržavali ovaj standard, kao ni DVB-T2.

milan64586
15-02-2015, 13:51
Kako Milan nema tuner?

Ja se u ovo bas i ne razumem, ali kako sam ja to razumeo, ti u samom televizoru, moras da imas dekoder/tuner za analogni i digitalni signal. Neki televizori ga imaju samo za analogni, a neki za oba. E sad tu ima jos nekih podela, ali meni tu iskreno nista nije jasno. Ja nista nisam menjao. Dakle antenski kabl ide u D3, iz njega u antenski ulaz na tv-u i to je to. Po mojoj logici to nema veze sa prisustvom ili odsustvom digitalnog signala, ali ne znam, mozda i ima.


Milane,svi kablovi su novi...postavljao ih je sbb....

Onda verovatno nije do toga, mada ako ti dolazi ekipa neka izmere to nesto sto su meni merili pa da cisto provere. I oni rade kako ko stigne. Meni su neke skretnice isto oni postavljali, pa posle dosla druga ekipa i kao koja je budala ovo radila. Ja reko, pa vase kolege i onda je bila malo dramska pauza, pa posle kao i nije to toliko lose, ali ....


Do ovog tva ne ide d3 risiver...on mi stoji na drugom tv-u

Probaj na tom gde ti je D3, da li mozes da nadjes digitalne kanale. Ako ne moze, onda je nesto do tebe, ili mozda do grada, jer mozda pustaju taj signal parcijalno. Mozda najbolje njihovu podrsku da pozoves, pa da ti kazu sta i kako.

Inace ovaj moj tv je SONY KDL-32BX400, ako ti nesto to znaci. Znam jedino da me je pre trazenje pitao da li signal primam preko kabla ili antene.

AlexPa
15-02-2015, 15:28
Pogledao sam spec od tv-a, podrzava DVB-C. Proveri da li podrzava tvoj tv.

vladimir991
15-02-2015, 22:14
Kada pretrazujete kanale, obavezno stiklirajte full scan.. Na quick scan nekad nadje neki kanal, nekad ne.