PDA

View Full Version : Povezivanje drugog rutera na mrežu; korišćenje više rutera na jednom modemu



stefan.gricko
09-02-2015, 11:29
E ovako, mislim da bi nam dobro došla ova tema pošto je bilo diskusije oko ovoga u nekoj drugoj temi, koja nije namenjena za ovo.
Konkretno, zanima me koji je najbolji način da povežem moj wifi ruter na kablovski modem a da ako je moguće to bude kao jedna mreža, zbog korišćenja AirPlay-a. Da budem jasniji, moj wifi ruter(u pitanju je Tenda W3002R) je dosta jak i zadovoljava potrebe za wifi u celoj kući(cca 120 kv.m), ali mi jedna stvar predstavlja problem. Modem mi je u dnevnoj sobi, koja nije centralna prostorija u kući i tu ruter mora da stoji nisko zato što ne može da se stavi visoko(nema uslova), mada, da ne davim dalje, da se vratim prvobitnom naslovu/nameni teme. Znači, interesuje me sledeće, da li može to da funkcioniše tako da kad povežem pojačalo(risiver) na modem u LAN1 i ruter u LAN2 da to bude ustvari kao jedna konekcija da kad sam na wifiju koji je na LAN2 mogu da normalno koristim AirPlay?

Unapred sam zahvalan i nadam se daljnem pozitivnom odvijanju ove teme. :)

Igor88bg
09-02-2015, 12:52
Za airplay ne znam jer nisam iskreno nikad ni probao tu fju, ali kada bi povezao jos jedan WIFI ruter i kablom razvukao negde bez problema bi imao signal sa njega nemas brige, mislim da bi i ariplay radio sam sve povezes na drugi ruter (mreza2) npr i cepas.

Inace mislim da imas i extend wifi ja sam to imao na mom ruteru i bez kablova samo povecavam daljinu rutera sa wifijem (nikad nisam probao) ali mogu da probam pa da ti javim..

stefan.gricko
09-02-2015, 12:54
Pazi, to znam da samo iz LAN-a modema kad sprovedem u WAN rutera sa kablom radi, ali tako nemam funkciju AirPlay-a zato što je risiver na modemu u LAN priključen(nema wifi risiver :( ). Moram se još malo sad zanimati sa tim.......

Igor88bg
09-02-2015, 12:57
si probao ovo nekada? WDS

The Wireless Distribution System (WDS) provides a means to extend the range of a Wireless Local Area Network (WLAN). WDS allows an Access Point (AP) to establish a direct link to other APs and to allows stations to roam freely within the area covered by the WDS.

stefan.gricko
09-02-2015, 13:22
Konkretno, metoda kao metoda radi ali je i dalje problem AirPlay. Saću da pokušavam razne "gimnastike" pa možda i uspem nešto da uradim...

Igor88bg
09-02-2015, 13:33
Si probao ovo? http://www.airserver.com

stefan.gricko
09-02-2015, 16:16
Probao, međutim nije ni blizu onog što meni treba. :D
Služi da sa iPhona shareujem ekran na PC. :)

Igor88bg
09-02-2015, 17:40
Bem li ga kako ti to funkcionise preko glavnog rutera?

stefan.gricko
09-02-2015, 18:09
Pa pazi, AirPlay funkcioniše tako sto su oba uredjaja(lupam, iPhone i ATV) na istoj mrezi, tj. ruteru.

rikee
09-02-2015, 18:50
Treba ti bridge mode with AP

mirzab
09-02-2015, 18:55
Repeater opcija?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kapetan
09-02-2015, 20:18
Risiver koji imas i koji ti prihvata Airplay povezujes na Tendu. Nikakve modem veze nema sa time sem sto ti pruza izlaz na internet :)

AirPlay je uslovno receno ograničen na tvoju wifi mrezu i samim tim se povezuje na Tendu. Dakle, jedan kabal ide iz LAN porta modema u WAN port Tende, drugi iz risivera u LAN port tende. Na taj nacin svi uredjaji koji su na tvom wifi-u vide taj risiver i imaces AirPlay...

milan64586
09-02-2015, 20:39
Jedno glupo pitanje. Zasto je risiver (ako pricamo o muzickom pojacalu) povezan na LAN? Ja sam malo covek iz proslog veka. Meni je stub povezan samo na struju.

Kapetan
09-02-2015, 20:48
Ako ima funkciju AirPlay-a onda mora na LAN da bi taj servis bio dostupan mreznim uređajima koji ga podrzavaju.

milan64586
09-02-2015, 21:51
Znaci u prevodu, da mozes da pustas muziku preko Airplay-a sa kucnih uredjaja na taj risiver? Ja sam nesto razmisljao da povezem appletv posto mi je u blizini stuba, sa pojacalom. Jel to moguce? To bi trebalo da je isto to, jel tako?

stefan.gricko
09-02-2015, 21:59
Risiver koji imas i koji ti prihvata Airplay povezujes na Tendu. Nikakve modem veze nema sa time sem sto ti pruza izlaz na internet :)

AirPlay je uslovno receno ograničen na tvoju wifi mrezu i samim tim se povezuje na Tendu. Dakle, jedan kabal ide iz LAN porta modema u WAN port Tende, drugi iz risivera u LAN port tende. Na taj nacin svi uredjaji koji su na tvom wifi-u vide taj risiver i imaces AirPlay...

Radi to, znam, nego mi ne odgovara da Tenda stoji kod risivera posto u drugom delu kuće je slab signal i generalno, dosta los kvalitet same konekcije.

Inače, isprobavao sam razne varijante bridge, repeater, svašta nešto i na kraju nista. Najbolje pored postojeceg kabla koji ide preko tavana iz jedne u drugu sobu da sprovedem još jedan, posto ovo ovako je ok ali daleko od savrsenog. Ali fazon je sto ja sa aplikacijom za remote risivera mogu da ga kontrolisem kad ne mogu AirPlay(tj. kad je risiver u SBB a iPhone na Tendu) zato sto svi "normalni" uređaji vide da je to ustvari jedna konekcija. I da, treba samo da upisem u programu koju je IP adresu zauzeo risiver.

Kapetan
09-02-2015, 22:02
Onda uzmes dodatni extender za wifi i rijesis problem slabog signala.




Znaci u prevodu, da mozes da pustas muziku preko Airplay-a sa kucnih uredjaja na taj risiver? Ja sam nesto razmisljao da povezem appletv posto mi je u blizini stuba, sa pojacalom. Jel to moguce? To bi trebalo da je isto to, jel tako?

Pa trebalo bi da moze ukoliko stub podrzava airplay.

stefan.gricko
09-02-2015, 22:05
A kako taj pravi repeater daje signal, tj. kako prenosi brzinu?
Ja sam neku gimnastiku radio sa repeaterom na tendi medjutim dobijao sam mizerne brzine, nekih 3-4mbps na 60 kablovskih... Znam ja da svakako preko wifi ne mogu svih 60 preneti, ali dobijam ~45mbps.

Kapetan
09-02-2015, 22:26
Poenta je da bude negdje na granici tvog sadasnjeg signala, preuzima ga i prenosi/pojacava dalje. Ja imam tplink, ne mogu se sad setiti tacne oznake ali mogu da nadjem. Prilikom podesavanja sam ga postavio na par lokacija na spratu kuce dok nisam nasao dobru poziciju odakle pokriva sve kako treba.

Brzine prenosa nisam nikada testirao jer mi je bilo bitno samo da pokrijem par prostorija wifi signalom. Prilicno sam zadovoljan rezultatima.

Na ovom modelu ako imas mogucnosti, net mozes dovesti i kablom jer ima LAN port.

Ako ne, privremeno se poveze na komp dok se ne podesi, posle ga samo nabodes u neku uticnicu i zavoravis na njega :)

stefan.gricko
10-02-2015, 06:48
Ajde ako ti nije problem, da mi nadjes koji je model. :)

Kapetan
10-02-2015, 08:20
http://www.tp-link.us/products/details/?categoryid=1247&model=TL-WA850RE

Ovako izgleda i mislim da je model isti. Ovo RE na kraju oznake nisam siguran ali to ti je to u sustini.

smera
10-02-2015, 09:20
i ja imam dobra iskustva sa tim uredjajem. Dok ga nisam namestio, skoro da nisam imao signal u jednoj sobi, a sada sve funkcionise.

milan64586
10-02-2015, 13:22
Ja sam sada opet raspakovao svoj NETGEAR WNR1000v3 i pokusao sam da ga spojim u bridge modu sa ovam sbb cisco i ne moze. Da li je moguce da on (netgear) ima samo repeater mode, a ne i bridge mode? Ovde (http://www.downloads.netgear.com/files/GDC/WNR1000V3/WNR1000v3h2_UM_21OCT2010.pdf) je uputstvo za taj ruter, pa ako neko moze da pogleda i da vidi gde bi to eventualno moglo da se aktivira. Ovo je screenshot menija.

http://www.dodaj.rs/t/2r/P8/EvbkQ4B/untitled-1.jpg (http://www.dodaj.rs/?2r/P8/EvbkQ4B/untitled-1.png)

Dok sam ovo radio, setio sam se jos jednog razloga zbog koga sam poludeo , pokusavajuci da povezem ova dva rutera u repeating modu. Ne znam da li se to moze nekako izbeci, ali ja nisam nasao nacin. Dakle jedan od preduslova da bi bi repeating mode radio je da se lozinka za pristup wifi mrezi, mora promeniti sa WPA2 na WEP. To ne samo sto drasticno smanjuje sigurnost mreze, vec zahteva one kilometarske lozinke koje ne bih zapamtio za godinu dana.

DarkSide
10-02-2015, 13:47
@stefan.gricko
mozda bi ti bilo najzgodnije resenje da recimo kupis AirPort Express ako ti nista od toga ne uspe. on u sebi vec ima AirPlay funkciju pa ga mozes postaviti bilo gde i dodelis mu opciju da prosiri vec postojecu mrezu.

ja sam skoro radio prosirenje wifi signala pomocu njega jer je bio slabiji u spavacoj sobi. samo sam ga ubo u uticnicu i odabrao na Mac-u da prosiri postojecu mrezu. takodje je i dual-band pa sam zadrzao mrezu od 5Ghz.

jedino ne znam kako bi se slagao sa tvojim uredjajima jer svi preporucuju da se koristi isti proizvodjac da bi se sve sto bolje uparilo. ja koristim Time Capsule kao primarni ruter pa je bilo sve prosto i brzo...

.stefan
11-04-2015, 21:31
imam jedno pitanje..ortaku treba....naime ima tplink wr841N ruter...i ja imam isti i prilicno sam zadovoljan njime...
posto mu je veliko dvoriste i nema signal u dvoristu interesuje me koji je najbolji nacin da se signal rutera prosiri? ima neku drug kucicu u dvoristu gde bi mozda mogao da se utakne ovaj wifi extender...

da li predlazete to kao najbolju varijantu ili mozda nesto drugo?

jel za bridge mode bese moraju oba biti povezana kablom?

da li je bolja varijanta prositi signal extendorom ili 2 rutera povezati bezicno nekako? koji je to mod?

hvala

Kapetan
11-04-2015, 22:03
Eksterne antene ako ih ovaj ruter podrzava ili wifi extender ako ima gdje u struju da ga ubode...

.stefan
11-04-2015, 22:10
eksterne antene? miuslim da je na ND modelu moguce samo menjati antene...na ovom ne....

znaci ekstender vrsi posao dobro?

koliko se gubi na protoku njime?

da li je dovoljan 150mbps? ne znam cini mi se da je nepotrebno davati 2K vise za 300mbps? ili ne?

Kapetan
11-04-2015, 22:24
Extender ovaj gore sa linka meni radi perfektno posao. Ne gubis nista vidljivo sto se tice protoka, uostalom kao sto i sam kazes 150/300mbps u kućnoj upotrebi neces osjetiti... Ne vjerujem da drug sjedi u dvorištu i kopira 20tb filmova kroz mrezu :)

Samo je potrebno naci finu poziciju za njega i dovesti struju...

.stefan
11-04-2015, 22:30
kad kazem protok mislio sam na brzinu...tipa lupam net ti je brzine 75mbps....da li ces ovu brzinu ostvariti i sa ovim extenderom ili daljina cini svoje?

ova razlika 150/300mbps kada dolazi do izrazaja? da li je to za brzine interneta preko 150mbps ili kako? totalni sam laik sto se toga tice

Kapetan
11-04-2015, 22:51
Ostvarices je, dakle brzina 75mbps je tvoja brzina do modema (max moguca ne i realna 24/7/365) a od modema prema unutrašnjoj mrezi 150/300/500 mbps to je brzina unutar mreze izmedju rutera i tvojih uredjaja, da kazemo sve što je iza rutera.

Ako wifi na telefonu podrzava 54mbps max, onda je to max brzina kojom ruter njemu isporučuje podatke.

U sustini, za surfovanje to ti je sve apsolutno nebitno. Bitno je da extender i osnovni ruter rade na istoj frekvenciji 2.4/5Ghz) i da sve to jednostavno i brzo mozes da pustis u funkciju :)

.stefan
11-04-2015, 22:51
aha ukapirao sam...znaci ovo se odnosi unutar mreze...a na primer brzina neta ti je 75mbps a ruter 150mbps...da li je ono sto ti preostaje u datom momentu za transfer u unbutrasnjoj mrezi razlika izmedju ta 2 ili ti uvek imas vih 150mbps nezavisno od toga koliki protok prema netu obavljas trenutno?

sta preporucujes ili preporucujete izmedju ovih nekoliko uredjaja konkretno?

interesantna je cena ovog:
http://www.winwin.rs/mreze-sigurnosna-oprema/wireless/wireless-ap-i-ruter/bezicni-ap-d-link-dap-1320-n300-range-extender-300mbps-4713179.html

jos jedan od dlink-a:
http://www.winwin.rs/mreze-sigurnosna-oprema/wireless/wireless-ap-i-ruter/bezicni-ruter-d-link-dir-505-n150-mobile-companion-range-extender-1152666.html

ili ova 2 tplinka:
http://www.winwin.rs/mreze-sigurnosna-oprema/wireless/wireless-ap-i-ruter/tp-link-tl-wa750re-150mb-s-wireless-range-extender-100mw-20dbm-1-x-utp-10-100-4753837.html
http://www.winwin.rs/mreze-sigurnosna-oprema/wireless/wireless-ap-i-ruter/tp-link-tl-wa850re-300mb-s-univerzalni-zidni-bezicni-n-range-extender-1-x-utp-1189617.html

cini mi se da ovaj drugi tplink osim sto je 300mbps ima i bolje antene


sta bi bio pravi izbor ovde?

Francy
11-04-2015, 22:54
Ja imam slican AP sa jednom antenom i takode imam veliko dvoriste, problem sa resio kupovinom jace antene, posto je ova default antena imala samo 3dBi i zamenio sam za 8dBi i sad je signal mnogo jaci, ali problem se moze resiti i kupovinom nekim AP koji moze uhvatiti signal od prvog AP i prosledi dalje, to je jeftinija varianta nego kupivina nekog wifi extendera...

.stefan
11-04-2015, 23:03
http://www.winwin.rs/mreze-sigurnosna-oprema/wireless/wireless-ap-i-ruter/bezicni-ruter-tp-link-tl-wr841n-300mbps-1wan-4lan-2x5dbi-fiksne-antene-1134011.html

ili da se za oko 3 hiljade kupi isti ruter i da se poveze preko WDS-a bezicno? sta mislite o tome?

Router sa WDS-om vs Extender?

sta bi moglo da bude pouzdanije?

Kapetan
11-04-2015, 23:08
@stefan
Mislim da ce bilo koji sa liste da radi posao.
Nemam pojma zasto su ovako skupi ekstenderi kod vas, ja sam u Podgorici uzeo ovaj drugi tplink sa liste wa850re za 32€....

Sto se brzine tice, npr jedan korisnik vuce torrent sa privatnog trekera i ide mu full speed Internet brzina - 75mbps. Drugi korisnik kopira unutar mreze nesto i ide mu otprilike proporcionalno ostatak brzine mreze.

Francy
11-04-2015, 23:10
ja sam za drugi AP, posto ako se u kuci koriste aparati kao sto su bojler, ves masina, pec i takve stavri sto trose vise W, dolazice do prekida signala, to je testirano, imao sam na faksu predmet o tome i radilo smo sa takvim stvarima... :)

.stefan
11-04-2015, 23:43
Cekaj a sto bi onda extender prekidao a AP radio? :)
Ne znam ako je bolja varijanta Extender nego AP onda bolje njega uzeti...ne znam koliko ovaj WDS dobro radi
Ima li neko iskustva sa tim?

Francy
11-04-2015, 23:48
neki sto su koristili te extendere su govorili, kad je bio uklucen u struju blizu nekih aparata da je slabije radio, valjda nije ima dosta napona za rad i gubio se signal, a jos jedan problem kod extendere je kad nestane struja ili kad se izvade iz struje, mora opet da se uparuje sa uradjajima, nema neku memoriju koja to cuva...

Kapetan
12-04-2015, 08:25
Nonsense totalni.Imas na uticnici 220v? Imas. Svaki uredjaj ima da radi perfektno. Imas na uticnici 180-190-200v? Nijedan nece raditi dugo... Bio on extender, ves masina ili bojler. To sa strujom je vec stvar el. instalacija u kuci, namjestenih potrosaca po jednoj fazi itd itd itd.

Extender ne gubi nikakvu memoriju uparenih uredjaja. Posle nestanka struje, tj po povratku, on ceka izvornu mrezu, cim se ona pojavi, povezuje se sam i pocinje re-emitovanje signala.

Sto se smetnji tice, moze da ih bude naravno, ali van kuce ima vise smeca u etru nego li ta dva bezicna telefona ili misa u kuci. Opustite se :) Nije to bas tako lako omesti i prekinuti signal bojlerom :)

stefane, na moju odgovornost uzmi ovaj extender, podesi i pusti u rad i vidjeces da ce raditi korektno.