PDA

View Full Version : Boot Camp instalacija Windowsa



praxico
09-01-2015, 13:57
Pozdrav svima,


Koristim iMac Mid 2011 i iz njega sam izbacio optički drajv. Zamenio sam ga sa SSD-om na kome je instaliran OSX 10.10 a na HDD sam hteo da instaliram Windows 7 preko BootCamp-a. Ali nailazim na sledeći problem. Nisam mogao da pokrenem instalaciju sa eksternog optičkog drajva i koliko vidim po internetu nemoguće je čak i sa originalnim eksternim Apple Super Drajvom. (ispravite me ako ovde grešim)


Ostalo mi je još jedno rešenje a to je preko USBa. Noviji iMac i ostali računari koji nemaju ugrađen drajv imaju opciju u BootCampu da kreiraju bootabilan USB ili DVD i moguća je instalacija tom metodom. U početku na mom iMacu tj. u BootCampu nisam imao tu opciju ali sam editovanjem Info.plist u BootCampu omogućio tu opciju kao što vidite na slici. (uputstvo sam našao na internetu i kod većine funkcioniše)
(http://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=159449&d=1420807560)
27713
Sve prođe bez problema, kreira se USB restartuje se iMac ali dođe do crnog ekrana i izbaci da nema bootabilnog uređaja, kao što se i ranije dešavalo.


Da li neko zna u čemu je problem, i kako da pokrenem instalaciju sa USBa?


Veliko hvala!

Byakuya
09-01-2015, 14:00
Ako vec imas toliki problem batali preko bootcampa....preko disk utlity odredi odredjenu porciju HDD(ili ceo kako vec) za windows...napravi butabilan Win na nekom USBu i bootuj sa USBa i odradi instalaciju...posle samo skini drajvere i instaliraj...

praxico
09-01-2015, 14:08
Problem je što nikako ne mogu da bootujem sa USB-a. Napravio sam bootabilan USB i preko Windowsa i preko BootCampa ali uopšte ne vidi USB držanjem alt/option dugmeta prilikom paljenja. Ranije je bio rEFIt koji je omogućavao da se vide svi bootabilni uređaji ali više nema podrške za taj program.

Byakuya
09-01-2015, 14:19
Nesto nisi dobro napravio onda...ako vec imas pristup win pokusaj sa http://www.wintobootic.com/ odlican je....

Takodje ako nemas neke prevelike zahteve mozes uvek i sa virtuelnom masinom da probas...VMware radi posao odlicno...

praxico
09-01-2015, 14:26
Imam pristup Windowsu sa laptopa i koristio sam Microsoftov program za kreiranje bootabilnog drajva. Tu ništa nije problem jer na laptopu pokrene instalaciju. Dakle USB je ok, problem je što iMac ne može da vidi. Dok sam imao optički disk unutar instalirao sam Windows ali sam hteo sad da mi Win bude na celom HDD i da ga reinstaliram. Ali nisam znao da ću naići na ovaj problem. Potreban mi je put pristup Windowsu zbog 3D maxa koji ne radi dobro preko VM.

praxico
09-01-2015, 16:43
Problem je što Apple na starijim uređajima sa optičkim drajvom ne dozvoljava bootovanje sa USBa ili nekog drugog eksternog drajva. Moguće je samo bootovanje OS X sa USBa ni jednog drugog OS što je kod mene slučaj. E sad nekome uspre da bootuje sa USBa nekome ne, kao što sam naveo. Dakle trebam samo da na neki način omogućim da iMac bootoje USB.

mikenzi
09-01-2015, 18:47
Potreban ti je eksterni čitač diskova sa sopstvenim napajanjem i takav ces tesko naci u ponudi u bilo kojoj PC radnji. Mi često imamo takvih problema i resenje je uvek bilo da otvaramo iMac, ugradjujemo čitač diskova i tako instaliramo Windows.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

praxico
09-01-2015, 19:33
Ne citiraj post iznad.

A eksterni Apple Super Drive ne pomaze? Ili nekako da iskoristim ovaj opticki koji sam izvadio pritom radi da ga ubacim u neko kuciste?

mikenzi
09-01-2015, 19:39
Apple Super Drive je ovde beskoristan. Ne pomaze cak ni nilo koji eksterni citac diskova na koji onda povezes neko podrzano napajanje od 1A recimo. Mi smo ranije koristili bukvalno citac diskova za PC racunar cije smo zice spojili na strujni adapter. Ali to vise nemamo.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

Byakuya
09-01-2015, 19:52
Kod nas smo u filmi koristi ata to usb...a napajanje iz nekog drugog kompa...haos na koje sve nacine to mozes da uradis:)

praxico
09-01-2015, 19:53
Hvala na odgovoru izgleda i meni to jedino preostaje. Ali mi nije jasno zasto nekima uspe pokretanje instalacije preko USBa pomenutim postupkom kod istog modela, tj. zasto meni nece.

Byakuya mozes li mi detaljnije reci koji je to adapter posto imam 2 opticka drajva citava pa bih iskoristio da resim ovaj problem i izbegnem ponovno otvaranja i zamenu.

mikenzi
09-01-2015, 19:59
Ja nikada nisam uspeo sa USB takodje.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

praxico
09-01-2015, 20:04
A da li mogu da iskoristim struju iz kompjuterskog napajanja ili iskljucivo moram preko adaptera da idem?

To bi trebalo da je ovo (http://www.aliexpress.com/store/product/SATA-PATA-IDE-Drive-to-USB-2-0-Adapter-Converter-Cable-for-2-5-3-5/404525_2009209381.html).

mikenzi
09-01-2015, 20:05
To je sad na tebi kako ces da napravis! U teoriji to bi moglo


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

praxico
09-01-2015, 20:28
Mikenzi izvini ako uznemiravam i veliko ti hvala na pomoci. Ali da proverim jos jednom pre kupovine.

Ovaj adapter i dodaci mi trebaju i to bi funkcionisalo?

27714

mikenzi
09-01-2015, 20:58
To bi trebalo da bude to, ali opet, nemoj 100% da mi verujes jer je to bivsi kolega sklopio sam.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

praxico
09-01-2015, 21:05
U medjuvremenu sam nasao cak i eksterni drajv sa posebnim napajanjem pa cu da pokusam sa njim, ako ne onda cu sa ovim.
Hvala jos jednom!

praxico
10-01-2015, 00:12
27715

Nabavio sam ovaj eksterni drajv koji ima posebno napajanje ali neće da pokrene instalaciju tj. pročita disk, pokrenem bootcamp, posle restarta dođe do crnog ekrana i samo blinka crtica ali ne prijavljuje da nema bootabilan disk kao ranije.
Kad držim alt prilikom pokretanja, vidi bootabilan disk ali kad otvorim njega opet dodje do crnog ekrana sa blinkanjem crtice.

Ne znam da li onda vredi da uzimam onaj adapter za opticki disk :/

mikenzi
10-01-2015, 08:22
Sad je tesko reci. Ja bih pomislio da taj citac je dovoljan. U svakom slucaju i dalje ti ostaju dve opcije. Ili se otvara racunar i ugradjuje superdrive i instalira Windows ili nastavljas sa prvobitnim planom.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

miskot
10-01-2015, 13:56
Cisto za informaciju MBP2011 nikakav adapter (externi cd.. imam I onaj adapter sa slike) ili usb nije mogao da mi pomogne morao sam da stavim nazad optiku da bi instalisao windows

praxico
10-01-2015, 15:23
Uhh... :(
Problem je sto moram prvo iMac da otvaram da ubacim OD, pa posle sve skpalaj, pa ponovo otvaraj i vracaj SSD, a nije bas jednostavno otvaranje. Pritom bi morao da instaliram OSX na HDD da bi pokrenuo BootCamp jer vadjenjem SSD nemam vise nikakav OS na iMacu. Bas mi je mucno to raditi, ali kako stvari stoje to mi preostaje.

Pokusacu jos sa tim adapterom.

miskot
10-01-2015, 16:22
Ja to još nisam završio kod mene :) a razmisli o programu tipa winclone koji ti pravi backup bootcamp particije. Ja sam mislio da napravim cistu instalaciju samo win pa da je backupujem da se ne bih patio kao sad :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

praxico
10-01-2015, 18:01
Kasno sad :) Ne znam koliko su dobri ti bekapovi Windowsa, kazu da hoce posle bekapa da zeza Windows, dok Time Machine radi kao sat, nekoliko puta me je spasio.

Nabavio sam i adapter i probacu ga kroz par sati pa javljam.

praxico
10-01-2015, 22:02
Kao sto je miskot pomenuo, ni adapter ne pomaze. Dovlacio sam struju i iz adaptera i iz racunarskog napajanja, dzaba. Nakon restarta zaglavi na crn ekran uz blinkanje crtice :( Tako da definitivno ne postoji mogucnost sa eksternog diska ili usb-a ni na bilo koji nacin.
Ostaje mi jedino da ubacim opticki drajv nazad. Al to mi je toliko mucno i bas sam se iznervirao oko ovoga da mi dodje da ga prodam :)

Jos jedno pitanje, da li neko zna kako da povratim normalan boot, tj iMac sad iznova i iznova kad restartujem/iskljucim pokusava da butuje disk, ne startuje mi OS X.

mikenzi
10-01-2015, 22:04
Drzi ALT pri ukljucivanju, odaberi Mac sistem pa u Spotlight-u kucaj startap disk i odaberi Mac particiju i vise ti se nece podizati Windows.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

praxico
13-01-2015, 12:06
Pošto cu da otvaram iMac da li je moguće da na HDD odvojim jednu particiju koja će mi biti za reinstalaciju windowsa? Da li može to da se izvede kao sto OSX ima svoju Recovery particiju.

miskot
14-01-2015, 02:15
:) Ne. Po onome sto sam nasao na netu jedina solucija je winclone i meni je odradio seobu sa jednog ssd-a na drugi (menjao sam malog Intel 320 za veliki samsung 850 pro). Problem koji imam je da prilikom dizanja windows-a imam pauzu od nekih 10 sekundi koje nisam imao sa intelom. Da li je problem sa winclone-om ili tipom ssd-a jos nisam video jer nikako da se nakanim da ponovo sve reinstalisem iako sam ubacio optiku. Mislim da ce pre biti problem do samog tipa ssd-a posto i samsungov magician se zali da disk ne radi u ahci modu a to bez vece budzevine koliko ja znam ne moze da se resi.

praxico
22-01-2015, 22:29
Na kraju vratih ODD a iza njega sam stavio SSD koji je sada na SATA III, da ne bude da sam samo za Windows otvarao iMac.

Hvala svima na komentarima, savetima i pomoći!

Pozdrav