PDA

View Full Version : Resenje - umrezavanje



mmilos82
11-04-2014, 01:30
Vodim malu organizaciju civilnog drustva, koja broji 7 ljudi... svi mi koristimo personalne racunare - vecina na windows-u, ali imamo i nekoliko Mac masina. Ono sto mene zabrinjava je cinjenica da svako od kolega cuva svoja vazna dokumenta na svom lokalnom hard disku odnosno na svom racunaru. Ja na svom racunaru imam puno vaznih dokumenata (ugovora, izvestaja, predloga projekata..itd), i pitam se sta ako mi (daleko bilo) hard rikne ili mi neko ukrade laptop (nedao bog), sta ako koleginici koja radi administraciju prsne hard ili neki virus isprzi particiju...

Da bi izbego neki od ovih crnih scenarija trazim neko resenje??? neko ce reci da svako sebi pravi backup jednom mesecno i stvar zavrsena, ali to smatram kao resenje koje takodje ima svoje propuste i koje zavisi od odgovornosti svakog pojedinca. Treba mi resenje koje ce obezbediti da svako od nas moze da svoja "dokumenta" cuva na jednom hardu (centralni storage) koji bi se svakodnevno backupovao (automatski) na neki drugi storage (mirroring) i da svako od nas svojim dokumentima moze da pristupi lokalno (ethernet ili/wi-fi) ili putem interneta s' koje god lokacije naravno uz user name i pass?

Da li neko moze da mi kaze sta mi je potrebno za jedno ovakvo resenje, i koliko bi to resenje kostalo (hardver, software). Ne bih da koristim neke online servise, voleo bih da to sve stoji na storage-ima u mojoj organizaciji.

Druga stvar koja mi je takodje veoma znacajna su email-ovi, mi imamo nas domen sa neogranicenim brojem email adresa, koje rade na pop i smtp protokolima, to u sutini znaci da kad podesim email nalog na mojim mobilnim uredjajima (iPad i iPhone) nemam push notifikacije za pristigle mail-ove, a to mi jako znacajno jer puno vremena provodim van kancelarije na terenu ili sastancima. S druge strane kad email-ove skinem u microft outlook-u ja ih nemam na telefonu, ili kad sa kompa posaljem email - ja taj poslat email nemam u sent items folderu na telefonu. Resenje je verovatnom exchange, ali pitanje je da li placati microsoft exchange subscription na godisnjem nivou, ili neki od servisa kao npr google apps, ili pak mozda podici exchange server koji ce to omoguciti.

Sva resenja i saveti su dobrodosli...
Napomena: ukoliko je za neko resenje potreban software, mi kao organizacija civilnog drustva dobijamo sofware za dz, znaci ne placamo licence :).

Hvala unapred,
M


Sent from my iPad using Tapatalk HD

rikee
11-04-2014, 06:45
Za podatke Dlink DNS320 ili 325i diskovi po zelji u RAID... sto se tice mailova i outlooka, imas opciju u advanced settings da iskljucis da ti skida mail sa servera odmah....stavi 7 ili koliko ti hoces dana kasnjenja i radice mailovi i na ipad/iphone

PublicEnemy
11-04-2014, 10:21
Ovo sto ti je @rikee predlozio da ne skida mail sa servera (ides na account<change<advance i samo stikliraj "Leave a copy of messages on the server"

Zasto jednostavno ne koristis cloud, znam da trazis neko resenje unutar mreze ali cloud je lak za setovanje i mi vec duze od 2 godine nemamo nikakvih problema sa istim..

Byakuya
11-04-2014, 10:50
Bas tako...npr na mail.ru dobijes 100giga po korisniku...mislim da je to sasvim dovoljno za sva dokmuneta i file-ove...e sada ako je tu prisutan faktor paranoje onda uzmes svakom po eksterni hdd instalras na komp Cobian i namestis da radi backup po tajmingu koji zelis...

rmilanovic
11-04-2014, 11:00
Tacno sto je rike rekao.. To je uredjaj koji moze da radi u Raid modu,sto bi znacilo da ako stavis 2hdd'a od po 2tb svaki - ti bi na drugom imao identicnu kopiju (u slucaju da na serveru pukne jedan hard- ziv ti je drugi).
I sve to lokalno. Zatim mozes da otvoris mrezu da sve to imaju i online (pristup).

Sto se mailova tice,zanimljivo da imas unlimited adresa a da si igranicen samo na pop3 protokolo? Vidi imas li opciju Imap'a jer na taj nacin svi mailovi su ti po defaultu na serveru,tvom racunaru i telefonu. Na taj nacin ako tvoj hosting provider ima dobru strategiju backupovanja/ tacnije neki od njih imaju i geografiski postavljene sisteme - onda si na konju. Neke svetske kompanije imaju za 100 i kusur dolara sve to i unlimited..od hosting domena/mailova/dns'a /ddns'a i sl..

mmilos82
11-04-2014, 13:20
Hvala na odgovorima, definitivno cu kupiti jedan NAS server npr ovaj DLINK DNS325, sa dva storage-a od po 2TB i stavim ih u RAID modu, jedan ce biti vidljiv za sve nas za posanje i brisanje, a drugi nevidljiv na kom ce stajati backup odnosno identicna kopija. Da li ste sigurni da ovaj uredjaj ima mogucnosti remote pristupa, odnosno da npr iz Moldavije preko interneta mogu da pristupim mom folder-u naravno uz uzer name i pass? Da li mi treba nesto specijalno od net provajdera (javna ip adresa, ili mozda VPN server)???

Sto se tice email-a, definitivno vasi predlozi nisu resenje... ograniceni smo pop3 protokolom i bez mogucnosti IMAP-a, hosting je kupljen davno za neke sitne pare na akciji i to je verovatno razlog. Ovo sto je predlozeno sa "leave copy on server" takodje nije resenje jer se server puni, i to je samo za inbox, nije za sent items. Necu imati sent items na telefonu ako je mail poslat sa racunara ili obrnuto, i ono sto meni treba je mogucnost push notifikacija, sto pop3 ogranicava. Da li imate neki drugi predlog?

Hvala,
M

rmilanovic
11-04-2014, 13:26
Pazi taj Dlink 325 ce raditi full. Imaces neka ogranicenja u smislu podesavanja- tipa sve moze ali nekim cudnim redosledom- po meni naravno.
Moj savet da sednes izguglas taj uredjaj,podesavanja,pitanja,probleme.

Sto se pristupa uredjaju tice i s obzirom da ti je hosting ogranicen (nemas opcije ddns'a) onda ces morati da ispunis uslov da imas fixnu javnu ip adresu u kancelariji- na taj nacin mozes da podizes ftp ili sta vec zelis ,na samom dlinku. Pogledaj net malo za to.

Takodje ako vec imate neke uslove moras da objasnis u svojoj kanc da to kosta- ne previse - ali ozbiljniji hosting obavezno- gde ces mailove i sl podesvanja imati na dlanu!

Kao sto su gore rekli,ukoliko ti podesavanje dlinka uredjaj predstavlja bauk a nemas neka dokumenta koja su strogo pov. Onda razmisli o free cloud - tipa mail.ru.

mmilos82
11-04-2014, 13:59
Oki, hvala na savetima :)...
Pozdrav,
M

rikee
11-04-2014, 17:53
Mailove preusmeri na gmail, a mozes gmail da podesis da saljes sa svog maila

miodrage
13-04-2014, 10:43
Pored raznih cloud servisa koji omogucavaju da na netu imas zaista skoro neogranicene kolicine podataka, koje usput mozes ako si paranoican i da kriptujes i na taj nacin dodatno se zastitis, mislim da je sumanuto bacati pare na dodatni hardver ili softver. Na BillionUploads imas mogucnost stavljanja 300GB, OneDrive 100, Mail@RU 100... Iskreno, ja se ne bih ni razmisljao. E sad, ako mozes da trazis nesto pa da to i dobijes, onda ok, ali da placas... Ne znam, ja sam cicija koji ako ne mora da da pare za nesto, pare nece dati i punkt.
I jos - uz cloud se stvari mnogo brze obavljaju, sto je i dokazano.