PDA

View Full Version : Kako izbrisati Backup i Other sa diska?



topalov
31-03-2014, 13:38
MacOS 10.9.2 mi pojede prostor a ne drzim na hdd sem fajlova na kojima trenutno radim. Na slici dole se vidi raspored te Audio, Movies, Photo i Aps odgovaraju trenutnom stanju no ovi Backups i Other mi nisu jasni, pogotovo Backups.

Backup preko Time Machine ide na NAS, nema nikakav lokalni backup (bar ja nista nisam ukljucio). Ovo Others razumem da je razno no preko 100GB mi je bas puno s obzirom da se svi podaci koje imam nalaze u NAS, nista ne drzim na kompu.

Kad uradim reinstalaciju systema od nule i vratim backup kroz TM onda nemam stavku Backup i Others je minimalna no smor da to radim svaka 3 meseca.

Da li je moguce nekako osloboditi prostor brisanjem Backups i Others?


25540

njikolaj
31-03-2014, 17:57
Ovo sam nasao: Sometimes the "Other" category in the About This Mac window may seem large. About This Mac uses this category to count any files that aren't recognized as one of the other listed file types (audio, movie, photos, apps, backups). Examples of files that may be calculated as "other" include:

Items in the OS X folders such as the System folder and caches
Personal information such as documents, contacts, calendar data
App Plugins or extensions
Media files that cannot be classified by Spotlight as a media file because they are located inside of a package
File types not recognized by Spotlight

topalov
31-03-2014, 22:41
Skinuo sam neke programe sa app store za ciscenje cache i oslobodio oko 12gb. Video fajlovi i fotografije su tacno onoliko koliko pise na slici i nema nista vise.

Sumljiv mi je taj Time Machine backup. Kad sam ranije koristio externi hdd za tm nije bilo problema. Od kad koristim NAS za tm prvo prijavi da priprema falove pa nakon par minuta krene da salje (vidim po mreznom protoku). Moguce je da pravi/priprema lokalno backup koji ce poslati a kad ga posalje ne izbrise ga pa otuda zauzet prostor. Ovo je naravno u domenu teorije.

mikikv
02-04-2014, 22:12
Evo neko moje iskustvo !
Imam Macbook Pro 13 128Gb flash storage i strogo vodim racuna e sad vidim ja u ociji About This Mac slobodno tipa 76Gb i vidim backups oko 23Gb i trazi i trazi i nema bre nista ubi se ja ne znam vise gde da gledam isto kao i ti i covece meni padne na pamet da ugasim Time Machine inace za Time Machine koristim WD od 1Tb ext 3.5 i naravno ugasim Time Machine u Preferences i otkacim disk i bude ista situacija ja odradim restart masine kad on gle cuda dostupno 100Gb i onaj backups 0 i eto gde je zackuljica e sad tu postoji jos jedan problem dali kad radi back upp mora da ga pravi i na racunaru to moramo jos da provalimo, ajde probaj ovo sto sam i ja uradio pa javi rezultat .

topalov
02-04-2014, 22:36
E provalio sam to za Backup deo sledi i objasnjenje a za Other upravo resavam pa resenje u sledecem postu :)


BACKUP

Time Machine (TM) kad se koristi na mobilnim uredjajima (macbook i slicni) pravi i dodatni local backup TM. Doticni moze skroz da se iskljuci putem terminala za uvek. Na linku ispod pise da ce se taj lokalni backup kao samoizbrisati kad slobodan prostor padne ispod zadatih vrednosti no to u praksi i nije bas tako i nije zgodno.

http://support.apple.com/kb/ht4878

http://mobileorchard.com/tutoria-disable-time-machine-local-backups-in-mac-os-x-lion/

Lokalni backup se isto tako brise iskljucivanjem TM. Backup stavka je svedena na nulu. Problem resen sto se mene tice.


OTHER

Kod mene je povezano sa FinalCut X i njegovim cache nekim, treba da utvrdim kojim i gde. Probao sam da izbrisem ono sto je renderovanje medjutim vrlo malo se smanji stavka Other. Istrazujem...

OTHER

Sve sam od podataka backupovao sa HDD i zatim pobrisao. Ostaje Other sa 80,2GB. Kad sam analizirao disk sa DiskDaisy ili nekim slicnim programom za analizu hdd dobijam sledece (About This Mac isto prilozen):

25554

25555

Objasnjenje za (hidden space):



http://www.daisydiskapp.com/manual/en.lproj/Topics/HiddenSpace.html

Da bi saznao sta je u tom (hidden space) treba da kupim app za 7.5€ i MOZDA cu dobiti informaciju sta je pojelo tih 50GB.

Napravio sam novi TM folder na NAS i pustio ga da backupuje ovako "osakacen" sistem i prijavio je da ima 93,66GB da backupuje dakle backupuje i to sto ne znam sta je.

Odlucio sam da instaliram od nule sistem pa da vidim koliko Other tada zauzima i sta se desava kad polako vracam stvari na disk.

mikikv
03-04-2014, 01:33
Ovo je bas za istrazivanje i ja imam others ali pretpostavljam da je to i deo sistema mada mozda i nije .
25556
EDIT: Evo ga screen shot kod meme i ja imam doduse mnogo manje others !
25557

topalov
03-04-2014, 01:45
Zaboravio sam da uradim sto sam nekad prvo radio:

/DiskUtility/Verify Disk

Kaze ne moze da odradi jer je hdd sistemski mora iz Recovery

Uradim Repair Disk iz Recovery i evo sad je Others 30GB a DaisyDisk vise nema stavku (hidden space).

25558

SUMIRANO


BACKUP nastaje na "mobilnim" macovima jer TM pravi lokalni backup kad nije prikljucen TM disk. Opcija se moze iskljuciti (pogledaj gore) ili se lokalni backup fajlovim mogu privremeno obrisati (zaustavi se TM pa pokrene)

OTHER predstavlja sve fajlove koji u About nisu navedeni. Postoje i greske na HDD koje zauzimaju prostor tako da bi trebalo uraditi /DiskUtility/Verify Disk pa /DiskUtility/Repair Disk i dobiti jos slobodnog prostora.

Hvala svima na pomoci i idejama, nadam se ce ovo ovde napisano pomoci nekome u buducnosti posto verujem da svi kad tad dodjemo u ovu ili slicnu situaciju.

Pozdrav.