PDA

View Full Version : Prasina u novom iMac-u



siliconesoul
22-02-2014, 14:05
Cekao sam na novi iMac toliko dugo bas iz razloga sto je raniji model imao problema sa prasinom i danas nakon 8-9 meseci od kupovine novog modela uocim ovo u donjem desnom uglu! :(
http://img.tapatalk.com/d/14/02/22/3y4a8y6a.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/02/22/jahu4eqy.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Zeusplus
22-02-2014, 14:24
Pa isto i meni posle toliko vremena, a ja sam mislio da se otvara kao stari i probam i malo ćošak pukne, tek posle sam na netu vidio da ne ide tako, to ne možeš da otvoriš i obrišeš to je screen, a pošto je to još uvek pod grancijom onda prijavi, ja imam fizičko oštećenje i to ne mogu.

siliconesoul
22-02-2014, 14:27
Odnecu u ga ovih dana do iStyle-a. Nije mi jasno kako je to moguce ako je panel slepljen sa staklom.... Popizdeo sam. Das toliki kes i onda se zajebavas sa takvim glupostima.


Sent from my iPad using Tapatalk

milan64586
22-02-2014, 15:44
Sta?! I novi ima prasinu?! Pa ja ne mogu da verujem! Ja se guzim vec pola godine da uzmem iMac i planiram da dam ~2000 eur za njega! Ako je ovo tacno, ustedecete mi 2000 eur i bicu vam zahvalan zbog toga! Znaci da ne bude nesporazuma. Ovo je late 2013 model, sa zalepljenim ekranom? Jeste ga cackali nesto, pokusali da otvarate, ili je samo stajao i pojavila se prasina? Koje velicine imate? 21"ili 27"? Jeste primetili na tom delu gde je usla prasina da vam se nije odlepila ta pokrovna plastikla/staklo/sta li je vec? Znam da mi je brat rekao za 2012 model da je kupio najskuplji OEM model u Nemackoj i da mu je stigao sa delom tog pokrovnog stakla koje je bilo odlepljeno. I zamenili su mu za novi iMac, ali opet, mnogo je to neozbiljno. Das toliko para, za nesto sto mora biti nista manje nego savrseno i onda dozivis tako nesto.

LDV20
22-02-2014, 16:02
Jel postoji neki filter da se kupi koji se sa spoljne strane zakaci kako bi se ovo sprecilo?

siliconesoul
22-02-2014, 16:02
Da...u pitanju je late model 27"... Apsolutno nista nisam cackao, prasina se samo pojavila. Pregledao sam deo oko ugla gde se pojavila prasina i nista nije odlepljeno. Da ne pominjem da redovno odrzavam higijenu u sobi i da prasine ima minimalno....mislim smesno je uopste i pominjati da komp koji sam platio 2400 evra moram da drzim u posebnim obezbedjenim uslovima tj. u sterilnoj sobi kako mu se slucajno ne bi pojavila prasina....


Sent from my iPad using Tapatalk

milan64586
22-02-2014, 16:07
Mnogo me je ovo sada razocaralo sto ste napisali. :( Pretpostavljam da je je usled nekog grejanja masine, doslo do odlepljivanja dela sa ekrana u da je u taj zjap uletela prasina. Tuga! :( Jel znate da li je ista prica sa Thunderbolt display-evima?

Zeusplus
22-02-2014, 16:58
Kod mene je 21.5 i isto, prašinu prvi put primetiš na beloj podlozi u donjim uglovima, tako da je ovo iritirajuće i sad možeš da menjaš čitav screen monitor koji košta 300eura i to vani, inače ovde iStyle servis traži 600eura, pa sad ti vidi, ma katastrofa.

justkidding
22-02-2014, 17:04
Napisi obavezno sta si uradio u istyle-u uvezi sa time....Nadam se da ces sve resiti pozitivno...

milan64586
22-02-2014, 17:10
Kod mene je 21.5 i isto, prašinu prvi put primetiš na beloj podlozi u donjim uglovima, tako da je ovo iritirajuće i sad možeš da menjaš čitav screen monitor koji košta 300eura i to vani, inače ovde iStyle servis traži 600eura, pa sad ti vidi, ma katastrofa.


Sta bre 600 eur?!?! Da nisi mislio 60 eur?! Sta 300 eur? Display? Mora da se menja ceo display ako se odlepi plastika?! Molim te reci mi da se zezas! Ako je ovo tacno, oni su totalni ludaci.

rikee
22-02-2014, 17:30
iMac je odlican uredjaj, ali kao i svi ima neke konstrukcijske probleme. Onaj ko za 10k kupi monitor je srecan sto ga ima, ko za iMac pukne 1500-2000€ zagleda sve, sasvim opravdano i treba da šizi zbog tog nemara Apple

Displej je na magnetima :)
Sto se tice konfiguracije, oni nude kupci biraju, moze im se u velikom stilu

justkidding
22-02-2014, 18:26
Ovo nije tema imac vs win!Ja koristim vec 8 godina imac-ove jos od prvog sa intelom onaj beli g5 i dosada sam imao samo jednom problem sa prasinom i ocistio ga sam,na ifixit imate tutorijal za skoro svaki imac,sto se tice prasine to vam je isto kao i kod ferarija pri zameni ulja se radi skoro pa veliki servis i kosta kao manji auto a kod Lade sipate ruski modfikator i nemenjate ulje nikad!!!!!

bbrks
22-02-2014, 18:34
Malo sam pospremio, posto mi se cini da ovde postoji drugi problem.
Tako da probajte da coveku pomognete savetom sta da radi, a ne zasto toliko kosta win, a zasto mac, a zasto u bestraga, hvala......

slavke1976
22-02-2014, 18:42
Sad jedno glupo pitanje, da nije to mozda spolja prasina? ako si brisao vlaznom krpom mozda je ostalo kao neki trag

votdfak
22-02-2014, 18:58
Ako je za utehu, nije to jedini Apple proizvod koji ima probleme. Moj Macbook Air ima fleke na ekranu, kao da sam jeo burek na njemu. Prvo sam pomislio da je to nesto spolja, nije bilo, i pun k ljudi ima slican problem. Sa jedne strane nerviraju me ljudi koji slepo velicaju Apple, sa druge sam i pored svega prezadovoljan masinom.

Puno srece sa nasim preprodavcima, nadam se da garancija pokriva problem.

Zeusplus
22-02-2014, 19:46
Sta bre 600 eur?!?! Da nisi mislio 60 eur?! Sta 300 eur? Display? Mora da se menja ceo display ako se odlepi plastika?! Molim te reci mi da se zezas! Ako je ovo tacno, oni su totalni ludaci.

Evo ti deo odgovora iz servisa

Na iMac modelima novije generacije nije moguće zameniti samo staklo jer je to sastavni deo ekrana i morao bi da se menja ceo ekran. Cena nije mala i potreban nam je serijski broj računara

kako bi proverili tačno naziv dela i njegovu cenu.

i posle provere račun za zamenu preko 60.000 dinara

Evo imaš ovde kako se menja lcd
http://www.ifixit.com/Teardown/iMac+Intel+21.5-Inch+EMC+2544+Teardown/11936

igne
23-02-2014, 12:09
Ako ce iMac da zaradi novac, za sta je on u principu i namenjen, za godinu dana ljudi obicno to menjaju da bi bili u toku sa standardima i ne cimaju se oko toga, ko planira da radi na jednom racunaru duze, iz iskustva znam da obavezno dokupljuju Apple Care.

E sad, ako se uzima takva masina koja zaista nije jeftina samo da bi se umiralo u lepoti dizajna i brenda, da bi bilo kul imati ga, ovo naravno da bode oci... :/

mikenzi
23-02-2014, 14:46
Evo ti deo odgovora iz servisa

Na iMac modelima novije generacije nije moguće zameniti samo staklo jer je to sastavni deo ekrana i morao bi da se menja ceo ekran. Cena nije mala i potreban nam je serijski broj računara

kako bi proverili tačno naziv dela i njegovu cenu.

i posle provere račun za zamenu preko 60.000 dinara

Pozdrav,

Ovaj odgovor je na mail u kome korisnik navodi da je oštetio staklo, tj. citiram
Interesuje me imam iMac 21.5 lite 2012 i puklo mi je staklo u levom ćošku i zato je data cena jer je računar fizički oštećen.

Što se tiče prašine u ekranu, istina je da se na određenom broju računara ponovo pojavljuje prašina i procedura je da se zameni ekran bez ikakvih troškova po korisnika za svaki računar koji je u garanciji.

Svako ko ima prašinu u ekranu na novim modelima, računar mu je u garanciji, može poslati mail na [email protected] i dobiće ovakav odgovor.

siliconesoul
24-02-2014, 13:58
Sad sam zvao iStyle, ipak mora da se menja ceo ekran. Lik mi rece da su, na zalost, vec imali dosta zamena...Treba im 7-10 dana da ga srede.

Nesha
24-02-2014, 14:22
I ja sam iznenadjen da latest iMac ima i dalje probleme sa prasinom. Posedujem iMac 27" model Mid 2011, i jednom sam ga nosio u iStyle na reklamaciju zbog prasine, dobio bez reci novi ekran. Od tada je proslo vise od god dana a prasina se nije vratila tj jeste vrl vrlo malo u jedan cosak, ali za sada nemam nameru da ga otvaram, jer je neprimetno, a garancija je istekla.

Savet: ako je u garanciji, zahtevaj da ti menjaju (navodno je neki lik 6x reklamirao i dobio novi ekran).

Ukoliko bih sada kupovao novi, definitivno bih uzeo MBP R + Cinema Display, i time em dobio prenosiv uredjaj em izbegao prasinu.

slavke1976
27-02-2014, 12:18
Neko je pomenu da li iam neki filter da se stavi. Nesto sam razmisljo pa sam naprimer dosao na ideju da se odsece parce onog papira ili sta je to sto se stavlja na neke aspiratore na kuhinjama ( izgleda kao neka vata debljnine oko pola cantimetra, kroz koju prolazi vazduh, a trebalo bi da zadrzava prasinu, da se stavi na one proreze nazad pozadi kroz koje ulazi vazduh.
Ne znam kako bi to uticalo na sam rad iMac-a da li bi se vise grejao?

mikenzi
27-02-2014, 12:36
Ti prorezi su za hladjenje. Savetujem ti da nikako to ne radis jer ce prasima biti tvoj najmanji problem onda.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider

Nesha
27-02-2014, 12:44
Jos jednu stvar bih napomeno iz licnog iskustva, mozda gresim ali radi se o sledecem.

Postoji gomila programa za os x, koji povecavaju broj obrtaja kulera unutar iMac-a, i time spustaju radnu temperaturu, ali ubrzavaju protok prasine unutar kucista.
Imam neki subjektivni osecaj da to moze da uzrokuje fleke u ekranu, od kada sam vratio sve na default nema prasine ispod ekrana uopste. Po meni kada kuler radi na 2x, 3x ... vise obrtaja od nominalne vrednosti, to "dize" vise prasine. Najbolje je ostaviti ga da radi onako kako je Apple predvideo.

slavke1976
27-02-2014, 13:11
Ti prorezi su za hladjenje. Savetujem ti da nikako to ne radis jer ce prasima biti tvoj najmanji problem onda.


Service Manager @ iStyle Service
Apple Authorized Service Provider
Hvala, to je bila samo ideja, jer ne neko spomenuo.

Kapetan
27-02-2014, 13:20
Jos jednu stvar bih napomeno iz licnog iskustva, mozda gresim ali radi se o sledecem.

Postoji gomila programa za os x, koji povecavaju broj obrtaja kulera unutar iMac-a, i time spustaju radnu temperaturu, ali ubrzavaju protok prasine unutar kucista.
Imam neki subjektivni osecaj da to moze da uzrokuje fleke u ekranu, od kada sam vratio sve na default nema prasine ispod ekrana uopste. Po meni kada kuler radi na 2x, 3x ... vise obrtaja od nominalne vrednosti, to "dize" vise prasine. Najbolje je ostaviti ga da radi onako kako je Apple predvideo.

Nema to apsolutno nikakve veze. Moze samo da se desi da se ta prasina kasnije pojavi. Ja na svom iMac-u nikad nisam imao te programe i pojavljivala se prasina redovno.

milan64586
27-02-2014, 14:33
Apple je predvideo da broj obrtaja kulera bude varijabilan, u zavisnosti od trenutne temperature. Dakle nevezano za programe, kuleri ce raditi brze ili sporije. Pritom, nema veze eventualan ulazak prasine (govorim o late 3013. modelima) sa pojavljivanjem iste ispod ekrana. Prosto na late 2013. modelima, pokrovno staklo je zalepljeno za ekran i prasina i ako dodje u kuciste, moze da dodje samo do zadnje strane panela, sto je skroz nebitno iz ugla vidljivosti prasine. Ovde je neki drugi problem. Ja jedino sto mogu da zakljucim je da se iz nekog razloga prosto to pokrovno staklo koje je zalepljeno za ekran, odlepljuje parcijalno i da tu onda ulazi prasina. E sad, da li se to odlepljuje sto je u pitanju neki jeftini kineski lepak, ili mozda usled nekih deformacija, sirenja i skupljanja, zbog grejanja i hladjenja iMac-a, to vec ne znam. Meni deluje da je je prosto lepak nekvalitetan. Moj brat je dobio, doduse neki prethodni model, nije late 2013. nov sa plastikom koja je bila delimicno odlepljena, odnosno klackala je kada se pritisne. I zamenili su mu ceo iMac, ali opet, previse je to meni neozbiljno ako se ima u vidu koliko para to kosta. Mene je ova prica sa prasinom naterala da za sada odustanem od kupovine iMac-a. Cekam sledeci model i videcu da li cu nesto resili, ali ozbiljno po tom pitanju, pa cu onda tek mozda opet razmisljati.

igne
27-02-2014, 16:22
iMac je predivan i imao sam jedan od 27" 2012 model, ali, ako budem imao malo prostora sa novcem moja investicija ce biti thunderbolt display. Vise mi se dopada format a mogu da steknem na njega sta mi se hoce. Za razliku u ceni iMac-a mogu da dokupim poprilicno dobar MacBook koji ce pregaziti bilo koji iMac.

Srecko
27-02-2014, 21:28
Neko je pomenu da li iam neki filter da se stavi. Nesto sam razmisljo pa sam naprimer dosao na ideju da se odsece parce onog papira ili sta je to sto se stavlja na neke aspiratore na kuhinjama ( izgleda kao neka vata debljnine oko pola cantimetra, kroz koju prolazi vazduh, a trebalo bi da zadrzava prasinu, da se stavi na one proreze nazad pozadi kroz koje ulazi vazduh.
Ne znam kako bi to uticalo na sam rad iMac-a da li bi se vise grejao?

Samo da kazem da ti "filteri" na aspiratorima ne zadrzavaju prasinu. Vec dim,garez iliti cadjavi dim. Jedini filteri koji zadrzavaju prasinu jesu HEPA filteri, i oni se jako tesko koriste i koriste se samo za sterilne prostorije sa laminarnim protokom vazduha.


Sent from my iPhone

mikikv
14-03-2014, 02:16
Ja malo upadam u temu izvinite na off-u . Naime interesuje me kakva su vasa iskustva sa Apple Thunderbolt display da li neko ima saznanja dali i u njega ulazi prasina kao u iMac-ove mislim na onu prasinu u displeju ne na onu sa unutrasnje strane stakla ! Mene je recimo od kupovine novog iMac-a oterala samo ta prasina koja opet u njega ulazi nisam to mogao da progutam nazalost iako je prelep. Slazem se sa ignetom o kombinaciji Thunderbolt display + Macbook Pro Retina da je bolja u odnosu na iMac samo u slucaju da u Thunderbolt ne ulazi prasina ? Pa vas molim ko ima iskustva sa njima da napise komentar na ovo pitanje, hvala drugari i pozz.

Bakki
14-03-2014, 02:30
Ista stvar i kod mene, prašina se uvukla i oblikovala dva kao luka u donjim uglovima ekrana. iMac 21", late 2012 model kupljen u Macoli. Nisam još probao da im reklamiram.

mikikv
14-03-2014, 02:32
Reklamiraj zamenice ti displej pouzdano znam da su upuceni u materiju tog problema, mom drugaru su vec 2 puta menjali displej iMac 21.5 nazalost i na kraju ga je prodao .

lgoran
16-04-2014, 12:05
Pozdrav ljudi, to sa prašinom u ekranu kod novog iMaca me je sada jako razljutilo. Čekao sam dosta dugo i štekao lovu da bih kupio novi iMac, jedan od razloga je bio i taj jer se pričalo da je na novom modelu rešen problem sa ulaskom prašine... i gle sad!!!

Interesuje me da li ovo podpada pod garanciju? Ako se dasi da znam šta da radim. Naravno da se podrazumeva da sam ništa ne diram, otvaram i pokušavam da očistim.

Imate li iskustava šta kažu u iStyleu, pošto je kod njih kupljen?

Nesha
16-04-2014, 12:21
Kao sto sam napisao ranije, meni su uvazili u iStyle i bez problema servisirali.

milan64586
16-04-2014, 12:42
@lgoran

Posto sam bio u slicnoj dilemi kao i ti, reci cu ti moje misljenje. Iako garanciju izgleda uvazavaju i otklanjaju problem, meni to takodje nikako ne odgovara, a evo i zasto. Prosto, iMac bih kupio bas zato sto sam pomislio da je u pitanju vrhunski kvalitet, sto izmedju ostalog znaci i da mu ne ulazi prasina u ekran. Kada sam to cuo jako sam se razocarao i odustao od kupovine iako sam prakticno vec doneo odluku. Ovo sa garancijom meni ne pije vodu, jer prosto garancija je godinu dana, a ta prasina se ne pojavljuje odmah, uglavnom, vec posle nekog vremena, mozda i duzeg od godinu dana. Drugo, sama ta cinjenica da ti neko otvara kompjuter, menja ekran, ili sta god, meni nekako ostavlja neki grozan uku u ustima, narocito ako znam koliko sve to kosta. Naravno, imas opciju i kupovine apple care-a. Medjutim pored toga sto za njega treba da das jos gomilu para, za nesto za sta si vec dao preterano mnogo para, cak i sa tim opet resavas problem za maksimalno tri godine. Ok, sada ce neko vec reci, pa sta bi ti hteo. Ja trenutno imam pc koji je star, ni sam ne znam, ali po nekoj mojoj proceni 6-7 godina i sa kojim i dalje zavrsavam sve sto mi je potrebno. Ok, u medjuvremenu sam nesto malo dogradio, tipa SSD, malo vise rama i tako dalje, ali generalno to je ta masina koju sam tada kupio i koja i dan danas, radi brzo, stabilno, dobro i sa kojom mogu da uradim apsolutno sve sto je meni potrebno. Naravno da postoje stvari koje se ne mogu pokrenuti sa njom, ali za moje potrebe je ona i dalje dobra. Cak se amaterski bavim i fotografijom, obradjujem raw i slicno i sve to i dalje funkcionise sa racunarom staim 6-7 godina. Da ne pominjem da je taj racunar placen 300-400 eur (kuciste) dok iMac znas i sam koliko puta vise kosta, cak i najeftiniji. Zbog toga sam planirao da ako vec dajem tolike pare u kupujem iMac, da cu ga koristiti makar koliko i ovaj pc, ili makar ne krace od 5 godina. E zbog toga sam ja za sada odustao od te ideje. Cak i sa apple care-om koji kosta mnogo, opet sam pokriven samo tri godine i to pod uslovom da mi to eventualno popravljanje, emanjnje ekrana i slicno ne smeta, a smeta mi. Prosto mislim da je Apple mnogo neozbiljan sa takvim stvarima i prosto ja bar necu kupovati iMac, dok ne bude napravljen tako da mogu da racunam da cu u narednih pet godina imati racunar sa kojim cu moci da obavljam sve prosecno zahtevne stvari i racunar koji se za to vreme nece kvariti, ili bar nece imati neke bagove poput ovog za koji mogu da ocekujem da se ispolji vec od trenuka kupovine.

Moj ti je savet da sacekas jos par meseci. Najavili su neke nove "jeftine" iMac-ove, pa treba videti sta ce to da bude i koliko ce biti jeftino. Mozda su konacno ukapirali da ne mogu vise da prodaju bilo sta po cenama nekoliko puta vecim od konkurencije.

ilijakv
16-04-2014, 14:40
Toliko o iMac-u.Kosta 2000 i kusur evra a ovaki problemi.Kada bi ja to uocio ,odmah na oglase i uzmem neki posteni desktop sa dobrim monitorom.Ne razumem ljude koji daju po 2400e za komp,Svako ima svoje misljenje,tako da ne uzimajte za zlo.
Sorry za off,siliconesoul ne znam kako da resis ovo.:(

Kapetan
16-04-2014, 18:12
Daju ljudi kojima ce posao otplatiti taj komp.

Elem, veca sramota od same prasine je sto imaju taj problem poodavno, 2011 godine je bio aktuelan kad sam koristio iMac (6 promijenjenih ekrana).

Nisu u stanju da rijese problem vec nekoliko generacija za redom. Klasicno ****** u zdrav mozak korisnika. Apple Care je tek posebna prica.

smera
16-04-2014, 19:37
Ako zelite mac desktop uzmite mac mini sa nekim vecim monitorom (ja naprimer imam mac mini i7 sa philips monitorom 22 incha) i to super funkcionise. Mac mini se mnogo lakse nadogradjuje a ako treba moze da sluzi i kao HTPC uz veliki TV.

mikikv
16-04-2014, 20:17
Ista prica i kod mene, prodao sam stari iMac 27 i taman da uzmem nov kad ono prasina eto ti ga na. Stegnuo se malo i uzeo Macbook Pro Retina 13 i nov Thunderbolt display po mnogo povoljnijoj ceni nego sto je kod nas i bar sam resio problem sto se tice prasine ne razmisljam vise o tome. Cak sam cuo od ljudi koji du vec menjali display na new iMac-u da moze cesto da se desi da se prilikom vracanja display-a ne zalepi ona lepak traka koja lepi staklo tako da moze da se vidi sa unutrasnje strane po ivicama tako sam bar ja cuo od dvoje ljudi koji su vec menjali display, pozz drugari.

slavke1976
17-04-2014, 08:39
Mene zanima da li to sa prasinom pogadja bas svaki iMac ( mislim na ove nove)?

giannsi
17-04-2014, 09:04
Nije da stajem u odbranu iMac-a, posto imam novi model, late 2013 i dugo sam se razmiljao da li da ga uzmem, odlucio se na kupovinu zbog 2 godine garancije, pa racunam da ce za to vreme koriscenja da izadje novi model koji nema problem sa prasinom, a jos sam citao po forumima da postoje ljudi koji imaju stari model i nikada nisu imali problem te vrste, tako da nema pravila da li ce se prasina pojaviti i kad, moze nikada da se ne pojavi, ali ako do toga dodje promenite ekran i gurate dalje, to je ipak samo uredjaj, doduse skup ali onaj ko ne zeli ne mora ga kupiti :)

amsterdamxxx
17-04-2014, 09:18
znajuci sebe, ja bi popizdeo opako...
kada sam resavao da kupim malo bolji Mac(doduse polovan) ...lomio sam se tada izmedju iMac 24...I jednog MacPro—a....I uzmem Pro I neki Acer Alu monitor 24incha, 16:10....I dan danas, Sreci nikad kraja....
ali da je iMac lep....lep...:)

Waytalq 5H

lgoran
17-04-2014, 09:54
Hvala puno svima na izdvojenom vremenu i korisnim komentarima i mišljenjima. Moram da kažem da još uvek, na sreću nemam problem sa prašinom u ekranu. Takođe me raduje još i činjenica da imam garanciju do 2015. Mada se slažem u potpunosti sa @milan64586 (http://www.isrbija.net/showthread.php/member.php/1158-milan64586) i njegovim razmišljanjem oko servisiranja!
Zaista sam jedan od zahvalnih korisnika Apple uredjaja (iako mi je jedan iPhone4 riknuo :-) ). Koristim još uvek Macbook iz 2007 i on toliko dobro radi da mi je žao i da pomislim da ga zamenim. Kupovinom novog iMaca sam mislio da rešim pitanje kućnog računara za malo duži period bar 6-7 godina. Iskreno se nadam da će biti tako obzirom na to da sam apsolutno prosečan korisnik računara kome je bitana stabilnost, da nema komplikacija oko padanja sistema, iritirajućih antivirusa, itd.

kurbla
17-04-2014, 10:55
Ako zelite mac desktop uzmite mac mini sa nekim vecim monitorom (ja naprimer imam mac mini i7 sa philips monitorom 22 incha) i to super funkcionise. Mac mini se mnogo lakse nadogradjuje a ako treba moze da sluzi i kao HTPC uz veliki TV.

ista situacija je i kod mene,s tim sto sam mu stavio 16gb rama i minitor od 24,a planiram da uzmem 27 inca kad im padne cena i 1 ssd od 80gb.Vise od toga mi ne treba u narednih par godina :)

justkidding
17-04-2014, 11:04
Mogu slobodno reci da sve zavisi od toga koliko ima prasine(cak i sitnih cestica nevidljivih golim okom) u prostoru gde se nalazi IMac.Recimo u Svedskoj i Sloveniji od ljudi koje poznajem nikada niko nije imao problem sa prasinom(nekih 10+ iMacova sto privatnih sto u njihovim firmama).To podnevlje je poznato po tome da nemaju skoro uopste prasine kao mi na ovim prostorima,u prilog tome u Swedskoj ljudi peru kola 4-5 godisnje a deluju kao da se peru jednom nedeljno....U stanu dok sam ziveo u Svedskoj prozor je bio stalno otvoren i cistio sam prasinu jednom nedeljno(jedva je i bilo),u Srbiji posle detaljnog spremanja i ciscenja vec sutradan mi se pojavi sloj prasine po parketu i radnom stolu.Mislim da to u dobroj meri utice na problem prasine u ekranu....


Sent from my iPhone 5s

mikikv
17-04-2014, 11:15
Kako god negde manje negde vise prasine u iMac-u ali jedno je sigurno za tu cenu mora da bude savrsen pogotovo sto se znalo da je na prethodnim modelima prasina pravila problem.

milan64586
17-04-2014, 11:38
ista situacija je i kod mene,s tim sto sam mu stavio 16gb rama i minitor od 24,a planiram da uzmem 27 inca kad im padne cena i 1 ssd od 80gb.Vise od toga mi ne treba u narednih par godina :)

Kod mac minija, postoji nekoliko stvari koje meni ne odgovaraju. Prvo, svi imaju integrisanu grafiku, sto meni nikako ne odgovara. Drugo cak i ta integrisana grafika moze da koristi maksimalno do 768mb vram-a, sto je isto nedovoljno. Drugo, za razliku od iMac-a koji moze da primi dva diska, hdd i ssd, mac mini moze samo jedan, tako da se mora birati mali i brz ssd ili veliki i spor (5400rpm), hdd. Moze i fussion drive, ali meni vise odgovara kombinacija ssd + veliki hdd. I jos ne znam kako je i koliko dobro reseno hladjenje na mac miniju. O tome nisam nasao podatke, ali prosto nekako deluje mi sve to previse natrpano u malom kucistu, da bi moglo da se koristi za ozbiljnije stvari, bez rizika od pregrevanja. Mozda ovo poslednje nije tacno, to je samo moja neka teorija. A opet i skup je mini, pogotovo ako ga uzimas sa thuderbolt display-om. Mac mini i7 je, govorim za cene u Nemackoj, 829 eur, plus thunderbolt display 1000 eur, to je dakle vise od 1800 eur. Za te pare moze se uzeti 27" iMac sa daleko boljom grafikom, opcijom za dodavanje dodatnog diska i tako dalje. Opet iMac ima taj problem sa prasinom, tako da obrni okreni, meni ne odgovara ni jedna od tih varijanti. Cekam ove najavljene "jeftine iMac-ove", da vidim koje je Apple-ovo shvatanje reci jeftino i da vidim sta ce tu da ponude, koji hw, pa ako bude neki solidan hw, po nekoj ceni ispod 1000 eur (idealno bi bilo 700-800), onda treba sacekati par meseci da se vidi da li imaju i oni taj problem sa prasinom i ako se desi da su i to resili, onda bih ja tako nesto skoro sigurno uzeo.

Nego, sorry za off, ali moram da pitam nesto za mac mini. Je l' on moze da se poeze sa lcd tv-om i da se tv koristi kao monitor? Znam da moze da pusta sliku, ali me interesuje, posto oko toga ne znam nista, da li i koje tv treba da zadovolji standarde i uslove, da bi mogao da se koristi 1:1 kao monitor, bez bilo kakvog izoblicavanja slike, smanjenja rezolucije i slicno?

kurbla
17-04-2014, 11:48
dok nisam kupio monitor tv od 42 inca ful hdje radio bez ikakvog problema preko hdmi :)

Paranormal
17-04-2014, 12:28
@milan64586

Svaki noviji Mac mini ima prostora za dva harda, tako da mozes staviti unutra i hdd i ssd...

Koristim mac mini za photoshop i lightroom najvise, uz jos neke programe za obradu fotografije i mogu ti reci da sam prezadovoljan kako radi i da nemam nikakvih problema, a da ne pricam da jedva da se malo zagreje i pri zahtevnijim operacijama...

I nije neophodno kupiti thunderbolt display za isti, mozes kupiti bilo koji daleko jeftiniji, a nista manje kvalitetan... Konkretno neki IPS LED i nema glava da te boli, a pritom si ustedeo pozamasnu sumu novca... ;)

milan64586
17-04-2014, 15:23
Da u pravu si. Moze se uzeti i neki drugi display, ali ja bih ako bi uzimao mac mini voleo da ga uparim sa thunderboltom. :) sto se obrade tice ne sumnjam da lepo rade ps i lr ali ipak gledao sam neka poredjenja i dosta je velika razlika na strani ovih koje nisu integrisane. A i ja nekako kad cujem da je grafika integrisana i da je cpu celeron to mi nekako u startu nije interesantno. :) Pun sam predrasuda jbg. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

slavke1976
17-04-2014, 19:54
Mac mini ima samo malo slabiju grafiku od novih macbook pro 13 intel iris ti je intel 5100, na Mac mini je intel 4000, dok na onom macbook pro 13 ali ne retina je isto intel 4000. Nije to neka velika razlika u jacini. Naravno da je bolja neka druga jaca graficka kao sto su na iMac-u, ali ni ove nisu za bacanje. Imao sam mac mini, i mogu da kazem da je bas hladan, necujan, jako jako retko se upali ventilator. Sad imam imac 27 2012 kupljen krajem 2013 za sada nema prasine, i nadam se da nece ni biti, zato sam pitao da li to bas svaki imac ima problem sa prasinom ili kako koji.

milan64586
17-04-2014, 21:31
Evo sad sam bas hteo da nadjem neko direktno poredjenje. Nisam uspeo da nadjem za intel 4000, ali kazu da je ona u rangu, odnosno malo slabija od radeon hd 6450, pa sam poredio nju sa grafickom na ovom slabijem 27" modelu iMac-a. Razlika je vrlo velika.

http://www.dodaj.rs/f/6/e9/2TXgOl6j/untitled-1.jpg

Ovde je celo poredjenje.


http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-6450-vs-GeForce-GT-755M

stefan.gricko
17-04-2014, 21:56
Ja samo da se ubacim ovde oko poredjenja...
Zna se sta je integrusa i zna se sta je regularna GPU tako da mislim da je suvisno bilo sta reci.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

slavke1976
18-04-2014, 07:35
Naravno da je bolja ova iz iMac modela, ali to je valda iz najnovijeg, a Mac mini je star bar jedno 3 ovaj najnoviji :) ja sam vise radio poredjenje mac mini vs macbook pro 13 retina sa iris grafikom.
no valjda ce i Mac mini jednom dobii upgrade

milan64586
18-04-2014, 08:31
Mac mini je koliko vidim iz 2012. Ali nije to meni toliko bitno. Ja cisto gledam sta mogu za koje pare da dobijem. iMac 27" sa ovom grafikom je 1800 eur, dok je mac mini 829 i jos thunderbolt (ja bih uzimao u toj kombinaciji) 1000 eur, tako da je to skuplja varjanta, a opet, meni makar nije to toliko privlacno kao kada imas sve spakovano u jednom uredjaju. Sto se macbook proa sa retinom tice, cudi me da nisu stavili jacu garfiku. Ipak je to pro model.

Sve u svemu, da ne offtopic-ujemo vise, ja cu cekati da predstave te nove iMac-ove da vidim sta nude i po kojim cenama i onda cu sacekati jos par meseci da vidim da li ce se ljudi zaliti na neke nedostatke, pre svega prasinu i onda cu doneti odluku da li to vredi uzimati ili ne.

igne
19-04-2014, 20:57
iMac je prelep ali ja sada da hocu 27" uredjaj uzeo bih definitivno Thunderbolt + Mac Mini i7 jer na thunderbolt mogu da prisijem uvek nesto drugo, ako zelim mogu i macbook i mac mini i da ih menjam kad pozelim ;)

mikikv
23-04-2014, 13:29
Ja sam napravio takvu kombinaciju sa Macbook Pro i Thunderbolt display i stvarno sam zadovoljan, dok se jos malo skupi parica i eto kod Igneta se uzme jos jedan Mac Mini i7 i bog da me vidi :), i najbitnije nema razmisljanja o prasini :).

.stefan
23-04-2014, 14:04
Ne znam sta ima toliko u tom displeju da kosta kao TV u visokoj klasi bogami?
Za duplo manje pare ima displejeva da se onesvestis...

mikikv
23-04-2014, 14:14
Evo druze ja mogu moje misljenje da ti iznesem. Testirano kod mene Dell u2713H mislim da mu je tacna oznaka slika nema dubinu koju ima Thunderbolt boje su mnogo lepse na Thunderbolt nego na Dell-u. Dell- preostra slika mnogo bljesti mnogo saturacije i posle kalibracije slika nije ni za prici o kvalitetu izrade suvisno je i pricati Dell kako ga dohvatis krcka plastika sve nekako mekano jeftino, uz Thunderbolt se dobija kabel tojest punjac magsafe takoreci i za starije modele Macbook-ova i nastavak za retinu i naravno thunderbolt kabel ta dva kabla se racvaju iz jednog izlaza iz Display-a dobija se facetime Hd kamera usb hub mrezna veza zvucnici i kad sve to saberes nije skupo platiti monitor 810€ koliko sam ja platio nov vakum pakovanje (ako nisam smeo da pisem cenu moderatori brisite post) ja sam druze sve to sabrao oduzeo i na kraju uzeo Thunderbolt display. Eto toliko od mene. Pozz

milan64586
23-04-2014, 14:41
Ne znam sta ima toliko u tom displeju da kosta kao TV u visokoj klasi bogami?
Za duplo manje pare ima displejeva da se onesvestis...

Vidis, to se i ja pitam vec dugo. Iskreno, ne razumem se previse u sve to, ali znam da postoje neki manje vise univerzalni standardi i ne znam da li tu moze da postoji neka bitna razlika. Gleda se valjda panel, koji je kod TB-a, IPS, gleda se rezolucija, koja je isto kod TB-a manje vise standardna. Saturacija zavisi pre svega od vrste panela (ostalo je u domenu podesavanja), ostirna od rezolucije. Ne znam da li taj TB ima nesto toliko drugacije i bolje od ostalih, posto toliko kosta, ili prosto Apple samara jer mu se moze tako.

mikikv
23-04-2014, 14:46
Drugari kad stavite jedan pored drugog sve ce vam se samo reci i u IPS klasi panela postoji mnogo modela i prosto ono sto ne uzima Apple uzimaju drugi da sam mogao da dobijem takvu sliku koju ima thunderbolt verovatno bih uzeo Dell ili HP Zr seriju oba modela imaju 6 bitni panel, ljudi koji su u svetu fotigrafije znaju sta znaci Thunderbolt display pogotovo kad se koristi Mac platforma, a jos kako je lep uff stvarno ljudi odlican pu pu da ga ne ureknem :).

Kapetan
23-04-2014, 15:15
Gluposti. Svi ostali uzimaju skart pa taj skart tri puta duze traje.

Moj HP zr24w je kostao preko 700 eura pa daje fantasticnu sliku (kalibrisan za potrebe fotografa) kako prvog dana tako i dan danas nakon 5 godina. Ni trunke prasine niti bilo cega. Ima 3 puta vise proreza za ventilaciju od iMac-a i ne drzim ga kao malo vode na dlanu u odnosu na ex-iMac.

Apple-u moze biti mnogo toga na osnovu prodaje brenda, ne proizvoda.

mikikv
23-04-2014, 15:23
Ja imam mnogo lose iskustvo sa zr serijom naime kupio sam HP zr27 i posle 5 dana su mu crkli svi ulazi i nisu mogli da ga poprave i naravno vracen nam je novac nisu ih imali vide na stanju ! Taman posla da u njega udje prasina to je monitor nije racunar all in one i ne moze nikako da se poredi. Uzimali skart ili ne uzimali ja sam svedok da dosta mojih drugara ( profesionalni fotografi ) koji su u ozbiljnim poslovima od par hiljada e po projektu koriste Thunderbolt i nista drugo ali bukvalno. Mada 100 ljudi 100 cudi ko voli mora da plati ko nece Apple kupuje drugo da ne trolujemo vise temu :), pozz.

Kapetan
23-04-2014, 15:27
To sto koriste tb, ne cini ih vecim profesionalcima. Takav setup vise ima uticaja na klijenta koji prvi put dolazi u studio nego na fotografiju kad smo vec kod toga. Ima i u tome nesto.

Kod Apple-a se zna sta valja a sta ne. I to je tako.

mmilos82
23-04-2014, 15:50
Svako kupuje šta mu je potrebno ili ne, daje svoj novac...tako da tu nema mešanja :)


Sent from my iPad using Tapatalk HD

deki4321
27-05-2014, 12:54
skupio sam nekih 2600eura,pa me zanima sta kupiti?imac 27' sa i7 i 3tb fusion najjaci model ili macbook pro najjaci model?citam ovde imac27 prasina,pa sad nebih vole da posle jedno 2 god menjam ili popravljma,gledam da to bude na duze staze,nekako sam vise za imac,imam losa iskustva sa laptopovima doduse ne apple,vec acer,toshiba,uvek je nesto riknjavalo na njima ili graficak,ili hladjenje zeza,ili flat kabal,ili konekcija za punjac i slicno....pa sad ne znam kakav je ovaj macbook pro po tim pitanjima ????

mi-los
27-05-2014, 13:06
Mislim da ces morati sam da se odlucis, ja recimo glasam za Macbook pro uvek, verovatno ce se neko javiti ko je vise za iMac. I sam kazes da si vise za iMac tako da ce neko tesko da ti pokoleba misljenje. Koristim Macbook Air i prezadovoljan sam, naravno za moje potrebe je super, mozda nekom ne odgovara. Macbook pro nije ni za uporediti sa nekim drugim laptopom tipa acer, toshiba i slicno.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kurbla
27-05-2014, 13:10
koristim mb pro vec 6 godina i za sad je samo usporio,jer ga je vreme pregazilo,a ostalo je za sad sve kako treba :)

Ne menjam ga dok ne crkne,a kad crkne novi pro i tako u krug sve dok ne naprave imac bez i jedne mane :)

amsterdamxxx
27-05-2014, 13:10
ti za te pare,mozes da nabavis i novi MacPro:)

deki4321
27-05-2014, 14:06
gde kupiti u beogradu ssd hdd za macbook pro od 2.5? ako uzimam ovaj macbook pro od 2190eura,hteo bih da mu stavim ssd hdd,jer mnogo je brze sve,gde kupiti kod nas taj ssd?

dali ovaj model odgovara za macbook pro?

http://www.winwin.rs/racunari-i-komponente/racunarske-komponente/hdd-ssd-i-oprema/ssd-diskovi/ssd-sata3-512gb-samsung-840-pro-series-540mb-520mb-s-mz-7pd512bw-1173324.html

stefan.gricko
27-05-2014, 16:40
Samo ja da ti se ubacim malo... Zar ne bi taj Macbook za 2k€ trebao imati SSD??

Boletinho
27-05-2014, 16:47
Bas tako i to mimimum 250 gb


Sent from my iPhone using Tapatalk

Paranormal
27-05-2014, 16:55
iMac il MacBook?

Ako ti treba laptop onda MB, ako ti ne treba onda iMac, prosto :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

deki4321
27-05-2014, 17:13
Samo ja da ti se ubacim malo... Zar ne bi taj Macbook za 2k€ trebao imati SSD??

uh sorry nisam video da vec im ssd,ovo je taj model,samo planiram dali da odem do segedina i kupim ga tamo i dobijem povracaj poreza u mediamarketu.hu,ili mu to dodje na isto kupiti ovde od igneta ili od mekjusera?ne znam koliki je povracaj poreza u hu? 27%?

http://www.istyle.eu/rs/mac/macbook-pro-retina-display-1-50.html

stefan.gricko
27-05-2014, 17:38
Jeste, porez u Mađarskoj je 27% ali ne znam da li možeš da povratiš svih 27%, ne znam kako to funkcioniše. Moraš se to negde raspitati u vezi poreza pa vidi šta ti je jeftinije, mislim da ti je ovde od prodavaca na forumu približna cena stim što ne moraš da se cimaš do Segedina.
Uostalom, ovo nije tema za to, tako da vidi šta i kako i kupuj ;)

rikee
27-05-2014, 18:08
I kad odes u Segedin da vidis da ti ne zapadne madjarska tastatura

deki4321
27-05-2014, 18:18
pa sad se razmisljam za imac,ne daje mi se 2600e ako ima problem sa prasinom,nije to malo para.

giannsi
27-05-2014, 18:33
Ja imam taj model iMac-a koji planiras da kupis i za sada, hvala Bogu, nemam prasinu u display-u, odlucio sam se za njega jer imam dve godine garancije, pa sad sta je tu je, koristicu ga dok je u garantnom roku, a posle toga cu videti, inace komp je dizajnersko savrsenstvo i izgleda prelepo, pre njega sam imao MacBook Pro 13 inch i veruj mi kada bi birao izmedju lap top-a i iMac-a, uzeo bih iMac, opet kazem to je moje misljenje i sve zavisi zasta je tebi taj komp potreban, ja sam prosecan korisnik, gledam filmove i visim tu i tamo na internetu, a i nesto mi ne treba komp da ga nosim sa sobom, tako da ako imamo slicna interesovanja, iMac je odlican izbor. Nadam se da sam ti bar malo pomogao pri odlucivanju :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

mikikv
27-05-2014, 18:39
Ja sam imao iMac i prasina se javlja i to me mnogo nervira, prosto hocu da to bude savrseno pogotovo za tu svotu novca ! Moja nova konfiguracija je Macbook Pro Retina 13 i Thuderbolt display nema prasine i plus imam mobilnu varijantu Macbook !

stefan.gricko
27-05-2014, 19:08
Još samo da ti potvrdim ovo što @rikee .
Ovo ti se 99.9% dešava ako kupuješ u Segedinu. Kao kad kupuješ u ovlašćenoj prodavnici kod nas pa imaš srpsku tastaturu tako ćeš tamo imati mađarsku.

LDV20
28-05-2014, 08:19
Pa zar nemaju i stantardnu englesku kao opciju?

mikikv
28-05-2014, 08:49
Ja mislim da imaju, bilo bi malo glupo da imaju samo Madjarsku a da pored nje nemaju i standardnu .

igne
30-05-2014, 22:50
U segedinu nema internacionalna tastatura, da vam kazem odmah ;)

U madjarskoj npr. ljudi preferiraju kupovinu nativne tastature, za razliku od nas koji srpsku ni blizu ne zelimo da vidimo, barem u 90% slucaja :) Onih 10% zna napamet da kuca i nije im bitno koje je slovo na tasteru :)

A cena nije povoljna :)

Uz iMac je preporucljivo uzeti apple care i miran si 3 godine. ..

MB je super ali sa konfiguracijom nema fantaziranja, to ti je sto ti je :)

Mi smo pricali vec, na tebi je u principu da odlucis sta zelis :) Obe stvari su odlicne masine samo zavisi za sta ces ih nameniti :)