PDA

View Full Version : iPhone developing iz Srbije?



vladaepro
13-09-2009, 11:29
Napokon sam uspeo da instaliram OSX (iatkos7) sa svim potrebnim drajverima, SDK i ostale pratece stvarcice potrebne za iPhone developing. Kompajliranje i testiranje aplikacije na simulatoru radi lepo. E sad me zanima da li postoji nacin da se odavde legalno prodaje aplikacija na AppleStore (naravno, uz kupovinu Standard Developer Programa od 99$)? Nesto sam nacuo da samo developeri iz USA (i ogranicenog broja zemalja) mogu to da rade...

Svestan sam da je veliko cimanje da se uopste dodje do toga da se aplikacija prodaje na AppleStoru, ali ajde da kazem da to nije problem, samo bih voleo da znam da li je to uspeo neko odavde i kako (ako je bas neophodno mogu naci i coveka u usa, ali bih vise voleo da ne cimam nikog ako nije neophodno).

Btw, igrao sam se malo sa Cocos2d engine-om za pravljenje igara, deluje obecavajuce... Evo malog 'tech demoa' koji sam napravio isprobavajuci engine ovih par dana:
B8quIhyPr6Q

Grafika je naravno ukradena (oni stariji znace o cemu se radi) ;)

Ako ima jos ljudi odavde koji razmisljaju o pravljenju igara za iphone (ili vec prave) bilo bi lepo da se jave pa da razmenimo iskustva (koja su za sada vrlo skromna u mom slucaju :)

Lazar
13-09-2009, 12:51
ja upravo pokusavam na mom laptopu da podignem osx... ako uspem pocecu da radim malo iphone developing posto znam osnove c-a... videcu kako mi ide samo da prvo podignem mac i da sve sredim...

mislim da nikako neces moci iz srbije legalno da zakacis app na appstore zato sto ne mozes da se registrujes iz srbije...

1024
13-09-2009, 15:45
Za Srbiju ne postoji iTunes Store, to je najveci problem. Mada, izgleda da postoje alternativni nacini da se prijavis, samo sto je to, kako si rekao, veliko cimanje. Pogledaj pricu na ovom linku:

http://forums.macrumors.com/archive/index.php/t-635003.html

Ja sam, inace, skoro poceo da se bavim iDevelopmentom (ako nisi video, pogledaj moj ekspreiment (http://isrbija.net/showthread.php?t=3565) ), ali jos uvek nisam stigao do 2D animacije (moze se pre reci da sam pokusavao da pravim aplikacije nego igrice). Tako da je vrlo verovatno da je moje iskustvo jos manje od tvog, ali radim na usavrsavanju :) U svakom slucaju, bilo bi lepo da razmenimo iskustva.
... i da, ja nemam ni Mac ni OSX, radim sa Notepadom i Make direktno na iPhone-u. Jedino ne znam da li treba da me bude sramota zbog toga ili da budem ponosan na to :vb_kez:

vladaepro
13-09-2009, 18:25
Pa dobro, izgleda da je moguce, samo umesto preko web-a mora faxom da se sredii i malo da se priceka. Bolje ista nego nista :)

Ne treba da te bude sramota naravno, super je to sto radis, samo verujem da je ipak efikasnije i brze ako koristis taj njihov sdk :) Inace iPhone nemam, jel mogu ti tvoji projekti da se poreknu na simulatoru?

1024
13-09-2009, 18:35
Teorijski gledano, ja koristim njihov SDK, samo malo preuredjen i prosiren za jailbreak-dostupne funkcije (mada njih jos uvek ne koristim, daleko sam jos od toga). A znam da bi mi bilo mnogo lakse kad bih koristio XCode, ali za to mi vec treba OSX. Probao sam nesto jednom preko VMWare da podignem OSX, ali mi XCode crashuje, pa sam odustao. Mozda ako nekad kupim pravi Mac... :)
Mada ni ovo moje trenutno resenje nije lose, bolje se nauci kod tako 8) Samo je debagovanje izuzetno nezgodno.


Nemam pojma kako funkcionise simulator, je l' on interpretira kod ili pokrece kompajliranu aplikaciju? I da li mu treba ipa fajl ili folder aplikacije? Mozda bi i mogao da pokrenes ovo moje na simulatoru, naravno ne u formatu za Cydia, morao bih da ga prepakujem nekako.

Inace, preporucujem ti da nabavis iPhone... iz mnogih razloga :), ali konkretno sada zato sto, kako sam cuo, ipak simulator ne simulira 100% isto kao pravi uredjaj. Naravno, i ne moze da simulira sve, ali cak valjda postoje neke funkcije koje ne rade/rade drugacije na simulatoru nego na iPhone-u.

vladaepro
13-09-2009, 18:44
Pa jesi probao uopste da stavis OSX na svoj racunar 'native' (bez vmwarea)? Ja sam imao problema pre 2 meseca kada sam pokusao da ga stavim na particiju sa windowsima, a sad nedavno sam ga instalirao bez problema na drugi disk (iatkos 7). Proradilo skoro sve iz prve, samo sam sound morao da patchujem i to je to.

Sto se simulatora tice, jos uvek mi je sve suvise novo, nisam siguran kako on funkcionise ustvari. Sacekacu jos enko vreme da mi se malo slegne sve ovo (osx, c, iphone sdk ...)

A sam iphone cu morati da nabavim svakako, samo sto mi trenutna finansijska situacija to ne dopusta. Mislim ako skontam da cu raditi nesto ozbiljno svakako cu ga kupiti :)

1024
13-09-2009, 18:53
Nisam probao native, zato sto imam samo taj jedan racunar, sa jednim hard diskom na kojem je instaliran windows. A racunar mi dovoljno treba da ne bih da nesto zeznem ;)

iPhone kupi u svakom slucaju, i nevezano za programiranje. To je neverovatno mocna spravica... sta da ti pricam, vidis kako izgleda/funkcionise Apple-ov hardver i softver :)

Juga
14-09-2009, 00:45
IPhone simulator radi na punoj snazi procesora host masine.. tj.. mnooogooo je brzi od pravog telefona.
Dalje, iako program radi na simulatoru ne znaci da ce raditi da pravom telefonu.
Jedan moj poznanik koji je radio na portu neke stare fps igre na IPhone je imao tih problema.. Igra radi u simulatoru a na telefonu nece. Na kraju se ispostavilo da nije imao dovoljno memorije za neku akciju iako je vodio racuna o tome. Memory managment simulatora i telefona se razlikuju.

Lazar
14-09-2009, 01:45
mislim da ce svima koji se bave programiranjem za iphone ovo da pomogne bar malo

http://appulo.us/appdb/?page=viewapp&id=11245

ja jos nisam napravio mac tako da jos nisam ni poceo sa programiranjem tako da necu jos ovo da isprobavam

djalfirevic
14-09-2009, 08:11
Moj drugar je radio Serbian, Minivan, F*** My Life (Byteout) i od njega sam pokupio dosta stvari, i zaista, Memory Leak-ovi se prakticno ne mogu detektovati na Simulatoru. Aplikacija se mora ucitati na iPhone i valjano testirati da bi sve bilo OK. Poceo je novi app da pravi, nesto tipa IMDB, ali za igre, reviews i sl, i sada koristi TableView, u cijim se celijama nalazi slika + opis... Kako to sve lepo radi na simulatoru :) Ali cim se prebaci na iPhone, par puta se skroluje i BOOM iPhone izadje iz aplikacije... Tada na scenu stupa multithreading... 1024 je u pravu kada kaze da se mora kupiti iPhone, jer jednostavno Apple-ova politika za "leaked" aplikacije je prilicno konzervativna, tako da ako im posaljes app na review, momentalno dobijas negativan odgovor.

Sto se tice razmene iskustava, mogli bi jedan brainstorming da organizujemo :)

vladaepro
14-09-2009, 09:04
Dobro, definitivno ste me ubedili da bez telefona ne vredi, kupicu ga (kao) zeni (tako je veca verovatnoca da ce budzet biti odobren) ;)

U medjuvremenu ce simulator posluziti za ucenje...