PDA

View Full Version : OS X ML pitanje



fanste
03-12-2012, 07:24
Instalirao sam svasta nesto po sistemu i brisao i cini mi se da mi sporije radi sistem. Imam 10.8 verziju a podigao bih uzgred na 10.8.2. Da li mogu da formatiram particiju sa sistemom i podignem sa dvd-a koji sam skinuo sa torrent-a? Ili moram ono Snow Leopard, pa Lion, pa ML..? Sta je najbolje? I da, ako kupim ML sa AppStore-a da li dobijem serial ili kako to funkcionise, nije velika kinta a stvarno je sistem perverzan pa bih ga kupio..

rikee
03-12-2012, 07:31
OSX nema serial za instalaciju... Tako da je svejedno da li ga kupujes ili torrentujes...particiju mozes da formatiras sa disk utility pri instalaciji, ali pre svega sto radis napravi backup za svaki slucaj


Sent from my iPad using Tapatalk HD

fanste
03-12-2012, 07:50
Znam da je skoro neki momak s foruma zeznuo stvar pa ne bih da mi se to desi. Sta se koristi za uninstall aplikacija? Na OSX-u je to bas konfuzno, neke u korpu neke uninstallerom, pa ja najcesce ove druge roknem u korpu i talozim fajlove.

Video sam da ima aplikacija koje rade uninstall, probao sam jednu i cini mi se da ok radi.. Neke fajlove i foldere iz sistema je takodje povukla kada sam npr. brisao iWork..

technobuba
03-12-2012, 08:19
Clean my Mac nadji... Odlicna aplikacija. Dugo je koristim...


Sent from my iPhone using Tapatalk

fanste
03-12-2012, 20:35
Pogledacu. Koliko cesto se radi clean restore sistema?

Byakuya
03-12-2012, 21:06
Tvoje pitanje nema smisla...

fanste
03-12-2012, 21:10
Koliko prosecan korisnik OS X-a cesto radi restore? Da li se pametnim koriscenjem restore moze zaobici.. Jer je na win vremenom neminovan

cimi p
03-12-2012, 21:47
Koliko ja znam prosecan korisnik nikad ne radi restore, eventualno pri instalaciji novog sistema kad izadje nije lose odraditi clean. A za uninstall clen my mac ili app cleaner koji kad ubacis u korpu app sam ponudi jos fajlove koje treba obrises. I mozes direktno sa dvd-a da instaliras.

fanste
04-12-2012, 21:24
Ok. Posto nije vredelo moliti za savete admine uradio sam napamet. Samo sam kliknuo update na 10.8.2 jer sam imao sitnih problema oko grafike na 10.8. I sve je proslo glatko. Sad me interesuje da li je to ok? Da li sam trebao clean restore da radim ili je ovo sasvim uredu?

cimi p
05-12-2012, 01:27
Brate ako sve radi kako treba sta imas da se pitas da li je to bilo ok. Ako hoces clean uradi, ako sve radi sta imas da diras, nisi mi jasan sta zapravo hoces.

fanste
05-12-2012, 08:53
Da li je ok kako izadje update da ga samo gazim novim? Dosta mi se bolje pokazao 10.8.2. Resili su problem sa pojavom plavicaste slike kada se ukljuci druga grafika

kloc
05-12-2012, 09:25
Meni se cini da ti imas pravi strah od wina.Na OS X radim 20 godina i mislim da nikada nisam morao raditi reinstal sistema. Update je normalna stvar i nevidim razloga zasto bi radio clean install. Neko ti je vec rekao da jedino kada izadje Novi OS X onda ljudi rade mada vecina i tada rade update,pa nisi na winu. Opusti se i uzivaj,nisi rob masine. Jedino ti mogu savjetovati da napravis backup OS-a i podataka.

fanste
05-12-2012, 11:41
20 godina na OS-u :D X je valjda oznaka 10. Nemam strah od win-a, usao sam u problematiku istom.. Nego sam svez na OS X-u. A to sa update-om je vise posledica straha od Update-a i losih osobina nakon Update-a na iOS-u (iPhone-u). Gde sam ja ne moze se reci 20, ali evo 6u godinu korisnik :)

kloc
05-12-2012, 12:31
Hmm neznam kako da svatim tu tvoju opasku,da sam ti napiso da sam prvi put radio na classic mac os (MFS) davne 1987. I dalje stoji ona opusti se to je OS X a ne win i nema potrebe da se cak retart radi(osm ako intalacija pojedinih programa)ne trazi a kamo li reinstal. Uvijek imas log da ti pokaze u cemu je problem

maaxiimus06
18-12-2012, 00:05
instalirao sam novi ML na starom MBP
imam problem sledeci.
pre nekog vremena je prestao da mi radi levi taster(misa) na trackpadu...
gestovi su radili normalno.
cak i kada sam gasio ili restartovao komp, i kada sam hteo da unesem lozinuku za svoj nalog, mogao sam da klikom(gestom) na ikonicu "otvorim" polje za unos lozinke...
sada to ne mogu, nego moram da zakacim USB misa pa da kliknem da bi krenulo...

mogu li to da napravim i kako, da ne mora biti "klick" vec samo na dodir da se aktivira...?

hvala unapred...

cimi p
18-12-2012, 02:03
Proveri da li ti je u podesavanjima trackpada ukljuceno tap to click.

maaxiimus06
18-12-2012, 13:08
bilo je ukljuceno ali sam popravio trackpad zahvaljujuci ovom videu:

http://www.youtube.com/watch?v=BdKwE9FOnrI