PDA

View Full Version : Eksperiment



1024
29-08-2009, 19:41
Treba mi jedan napredni korisnik kao dobrovoljac radi jednog malog eksperimenta.

"Naprednim korisnik" podrazumeva sledece:

Obavezno:
- da ima jailbroken iPhone (model nebitan) sa FW 3.0
- da zna da se snalazi u Cydia

Pozeljno:
- snalazenje sa SSH (WinSCP)
- snalazenje na komandnoj liniji
- dodatni iPhone-ovi ;)

Zainteresovani neka se jave na PM.
Hvala unapred :)

kocka90
29-08-2009, 19:45
jel to testiras onu iPhone bombu? :)

1024
29-08-2009, 20:43
Ma jok, sta ti pada na pamet :) Nemoj da plasis ljude :)

Eksperiment je uspeo, tako da... za ovim topic-om vise nema potrebe :)

Radilo se o tome da sam poceo da se bavim programiranjem za iPhone sa najjednostavnijim razvojim okruzenjem koje postoji (Notepad :P ), pa me interesovalo da li to sto radim moze da "prodje"... i proslo je.

kocka90
29-08-2009, 20:55
oo , svaka cast... :)

Lazar
29-08-2009, 20:56
hehe pa to je bre kad sam dobrodusan pa svima pomazem na forumu :)

1024
29-08-2009, 21:11
Koga zanima, evo vam repo... mada nemojte da ocekujete neke narocito korisne aplikacije :vb_kez: barem ne jos neko vreme :)


EDIT:ne radi vise

Za sad tu ima samo jedan Hello World, ali bice jos, kako budem napredovao :vb_type:

Koren
29-08-2009, 22:13
Simpatican nacin da se koristi akademska mreza i server fakulteta :vb_kez: :vb_type:

PozZ

1024
29-08-2009, 22:35
Hej, dali su mi folder, nisu rekli na koji nacin da ga koristim ;)
Da imam svoj server, koristio bih njega.

1024
31-08-2009, 01:09
I evo, napravio sam svoju prvu (manje-vise) korisnu aplikaciju za iPhone :vb_happy:

U pitanju je matematicka aplikacija koja izracunava sve delioce unetog broja.

Oni od vas koji zele da testiraju aplikaciju i podele sa mnom utiske i predloge (za sta bih bio veoma zahvalan) mogu je naci na gorenavedenom Cydia source.

Mislim da bi svi trebalo da instalirate ovu aplikaciju iz vise razloga:

Nikada ne znate u kom momentu Vam moze zatrebati ova neverovatno aplikacija. Pogotovo sto cete biti u mogucnosti da kazete za sebe da imate aplikaciju koju je napravio "nas covek" 8)

Takodje, imate priliku da aktivno ucestvujete u daljem razvoju aplikacije, slanjem svojih sugestija i iskustava. Stavise, svi beta-testeri ce biti pomenuti na Credits listi finalne verzije aplikacije*.

Pozovite** 1024soft i odmah narucite Vasu kopiju ove neverovatne aplikacije!

Ali to nije sve: ukoliko instalirate aplikaciju u narednih sat vremena***, dobcete aplikaciju, kao i buduce update-ove****, potpuno besplatno*****, kao i "inside information" o predstojecim, jos boljim i korisnijim projektima.

Pozovite odmah! Kolicine su ogranicene******


* Ako aplikacija ikada bude imala Credits listu
** pod "pozivanjem" se podrzumeva instaliranje gorepomenutog source-a u Cydia
***Navedeni vremenski period se racuna pocev od momenta kada vidite ovaj post, i moze biti produzen bez obavestenja korisnika
**** Ako update-ova ikada bude
*****"Carrier charges may apply" u slucaju da koristite 3G/EDGE mrezu za prenos podataka
******Pod "ogranicenjem" se podrazumeva broj "plus beskonacno"


...:vb_kez:

Lazar
31-08-2009, 03:14
extra ti je app samo nastavi ovako...

zixY
31-08-2009, 03:21
Evo bas sam sada ubacio ovu aplikaciju "Delioci", zanimljivo i super radi. Mozda mi ovo posluzi na casovima matematike. :D

1024
31-08-2009, 15:50
Update-ovao sam aplikaciju na verziju 0.9 (jos malo pa 1.0 :D jos samo fali da se potpisem i jos malo da je ulepsam)

Znacajnije izmene su sledece:
- Dodao sam switch za ukljucivanje/iskljucivanje prikazivanja samo prostih cinioca
- Program daje obavestenje kada se naidje na prost broj
- Lepsa ikonica :eyebrows:

Oni koji su je instalirali bi trebalo* da vide update u Cydia.
Oni koji nisu, neka je instaliraju odmah ;)

*Nesto sam zeznuo pa nisam bio u mogucnosti da proverim da li se lepo prikazuje update u Cydia. Neka me neko ko je instalirao proslu verziju obavesti da li se pojavljuje i kako. Hvala.

zixY
31-08-2009, 19:13
Update pokazuje normalno kao i za svaku drugu aplikaciju u Cydii...

1024
08-09-2009, 11:22
Posle ogromnog* uspeha prethodne aplikacije, "Delioci", 1024soft vam predstavlja novu, najkompleksniju** aplikaciju do sada: Skocko!
Imate jedinstvenu*** priliku da testirate potpuno**** funkcionalnu beta verziju aplikacije!

Za sve ljubitelje kviza TV Slagalica, Skocka i Milke Canic*****! Ne propustite priliku da dodjete do Vase kopije ove igre!

1024soft repo:

EDIT:Ne radi vise

Pozovite****** odmah.

*pod "ogromnim" se podrazumeva "neko je skinuo aplikaciju"
**od dosadasnje dve
***svako ima po jednu, ili vise ukoliko se pokaze potreba
****funkcionalnost se odnosi na osnovni deo igre
*****Milka Canic not included
******pod "pozivanjem" se podrzumeva instaliranje gorepomenutog source-a u Cydia


Sad ozbiljno:
Sta da vam kazem: aplikacija je u beta* fazi, ali radi. Pozivam sve da je probaju. Svaki** komentar je dobrodosao. Za par*** dana planiram da je zavrsim i da izbacim v1.0.

*potpuno funkcionalna beta, fali joj tajmer, lepsa ikonica, potpis... i Milka Canic naravno :vb_kez:
**prateci pravila iSrbija foruma
***"par" ne mora da znaci "dva"

Juga
09-09-2009, 14:11
Reci mi kako si ovo uradio? Neki Toolchain u Linuxu ili XCode na Mac-u?
Da li si pisao u Obj-C ili ima neki trik da iz C/C++ koristis UI kontrole?

iJova
09-09-2009, 22:56
skinite svi skocko. isti je kao na slagalici! bravo 1024!
Ps. Dobro veče!!!

kocka90
09-09-2009, 23:11
instalirao sam, super je app :) ubaci i milku canic na pocetku da kaze dobro vece :D

1024
09-09-2009, 23:38
Reci mi kako si ovo uradio? Neki Toolchain u Linuxu ili XCode na Mac-u?
Da li si pisao u Obj-C ili ima neki trik da iz C/C++ koristis UI kontrole?

Koristio sam Toolchain 2.0 za iPhone, (posto trenutno nemam ni Linux ni Mac :( ), ima ga u Cydia. Kod sam pisao u Notepadu, u Objective C, koji se inace ne razlikuje preterano od C-a, jednom kad se naviknes na princip "slanja poruka objektima". Sem toga, prepisivanje sa Apple Dev sajta (http://developer.apple.com/iphone/) cini cuda ;). I naravno one knjige negde duboko u ovom topicu (http://isrbija.net/showthread.php?t=2310) su odlicne za pocetak.
Posle bih prebacio kod na iPhone i kompajlirao ga tamo. Sve u svemu, nije preterano komlikovano, samo je debugging maaalo* teze raditi :crash: . Takodje, taj toolchain mislim da ne podrzava 3.0 APIje (tipa: kontrola iPod-a unutar aplikacije ili Google Maps app unutar aplikacije i sl.), ne znam, nisam probao. Mada, za one koji imaju Mac i XCode procedura je mnogo laksa, cak postoje YouTube tutorijali kako podesiti XCode za jailbreakovan iDevelopment. Ja sam morao (skoro) sam da se snalazim :(

*sarkazam

@kocka: verovao ili ne, razmisljao sam o tome 8) Samo ja sam planirao sliku kao splash screen, a sad razmisljam: mogu i da skinem video sa YouTube-a :D
Nego, o tom potom. Prvo da napravim tajmer...



P.S. Ako neko slucajno ima mnogo** slobodnog vremena, neka mi se javi radi saradnje na mom sledecem projektu.
Alternativa: ako neko ima spisak svih srpskih reci u txt formatu moze i to :D

**ali bas MNOGO vremena, i u pitanju je izuzetno nezanimljiv posao, upozoravam odmah:stick1:

kocka90
09-09-2009, 23:41
mozes samo sliku i zvuk da se cuje kao dobro vece :)

1024
09-09-2009, 23:49
Ma moze bilo sta, samo treba da naucim... :)
Rad mi je otprilike isao ovako:
- hocu dugmad sa znakovima u donjem redu ekrana
--otvaraj Apple Dev sajt
--Trazi dugme
--citaj, citaj, citaj
--napravim dugme
-hocu da touch na nezavrsenu kombinaciju obrise kombinaciju*
--otvaraj Apple Dev sajt
--Trazi touch handlovanje
--citaj, citaj, citaj...
--napravim to sto sam hteo
-hocu tajmer za vreme igre
--citaj, citaj, citaj... :D

i sve tako u krug.

*e, da: to moze, kad pipnete kombinaciju (kojoj jos uvek niste kliknuli OK) ona se resetuje. Niste znali? hmm... ok, "to do: dodati help" ;)

Juga
10-09-2009, 00:11
OK je to.. uspeo sam da instaliram hackintosh i xcode na njemu, ali bez apple developers licence nemogu da napravim binaries za iphone.
Vec radim jednu interesantnu aplikaciju i skoro je gotova... pomagac za narucivanje pica u pub-u ili kancelariji, ali celu aplikaciju skinujem pa ucim kako da tweakujem kontrole i pravim svoje.
Npr.. ako promenis extenzije obj-c fajlova iz .m u .mm onda mozes da mesas c++ i obj-c code. Uradio sam celu logiku aplikacije u c++, a UI u obj-c i sve lepo radi.

1024
10-09-2009, 12:40
Objective C je nadskup C-a, tako da ce i svaki C kod da prodje bez problema.

Znam da je negde na youtube-u postojao tutorijal kako srediti xcode da radi bez dev licence. Mislim da je ovaj, nisam siguran:

http://www.youtube.com/watch?v=IkpGVqM-cWU

EDIT: E da, ja sam probao da podignem MacOSX u virtuelnoj masini, ali XCode nije radio :(

Juga
11-09-2009, 04:18
Uspeo sam da patchujem xcode i uz pomoc CyberDuck, OpenSSH, ssh i ldid prebacim aplikaciju na 3g.. i radiiiii!!!

1024
11-09-2009, 12:17
Super. Ako ti treba beta tester javi :)

iJova
11-09-2009, 23:19
kad ce nam stici nesto novo iz 1024 soft-a? :D

NiX
18-10-2009, 19:16
da li moze i kako da se program (aplikacija) koji je napisan u c++, da se prebaci na iphone?

zexx0r
18-10-2009, 19:55
iPhone koristi Objective C, koji je nishta slichno obichnom C ili C++

Lazar
18-10-2009, 20:10
hehe sta objective C nije nista slicno c++ su? :)

proveri pa potvrdi :)

1024
18-10-2009, 20:54
Kao sto je e-obicaj u ovakvim situacijama, sledi link na Wikipediju :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Objective-C

Da posebno izdvojimo prvu recenicu:

Objective-C is a reflective, object-oriented programming language, which adds Smalltalk-style messaging to the C programming language.

Dakle: Objective C je nadskup C-a, tako da se moze reci da je Objective C nalik Cu (u stvari, Objective C je "ceo C plus jos nesto"). Kako je i C++ nadskup C-a, samo malo drugaciji, moze se reci da je Objective C nalik C++-u*, jer oba jezika imaju istu osnovu - C.

* neki pisu "slicno c++", neki "c++ su", meni najbolje izgleda "c++-u", pri cemu je "-" crtica, a ne minus, jer bi onda bilo "c plus plus minus" i... blah. :)

Sto se konkretnog pitanja tice: Ako je u pitanju konzolna aplikaijca (znaci cist c++), to ce da radi i na iPhone-u bez nekih vecih problema, samo treba da se kompajlira (ja mislim) iPhone-ovim gcc-om. I posle se pokrece iz Terminala.
Ako je u pitanju neka "vizuelna" c++ aplikacija, vrlo verovatno je da osnova koda moze da se upotrebi (ipak uz neke minimalne izmene), ali vizuelni deo mora da se odradi ponovo na "Cocoa Touch" nacin.

Znaci ukratko: Aplikacija pisana u C++-u moze da se portuje na iPhone (relativno lako), ali ne moze da se cisto "prebaci" bez ikakvih izmena u kodu.

NiX
18-10-2009, 22:05
da, najobicnija c++ aplikacija je u pitanju...
izvini, nov sam sto se tice programiranja i iphona, jel mozes malo bolje da mi objasnis to pokretanje iz "Terminala".
i sto se tice kompajliranja, sa cim bih mogao da to uradim i gde da skinem taj kompajler?
sorry ako je off topic, ali nisam nasao nigde na forumu sto se ovoga tice i mislio sam da je ovde najbolje da pitam...

zexx0r
18-10-2009, 22:37
Terminal iz Cydie.
ToolChain 2.0 iz Cydie.

Ostatak neka objasni 1024 :)

1024
19-10-2009, 17:43
Zahvaljujem na uvodu, kolega. :)

Dakle ovako:
Kao sto svi znaju, za programiranje za iPhone su potrebne tri stvari:
- Mac racunar sa Leopardom (10.5+)
- XCode razvojim okruzenje i iPhone SDK
- $99 godisnje za Apple Developer Program

To je zvanicna prica. Nezvanicno, mozes da se snadjes bez bilo koje od tih stvari, sa manje ili vise teskoca. Ja, na primer, od te tri stvari nemam ni jednu, pa opet nekako radim.

Medjutim! (ovo je vazno, obrati paznju)
Surova istina: Ako ne znas sta je Terminal i kako se koristi, nemoj ni da pokusavas da programiras na iPhone-u.

Za "average Joe"-a koji hoce da se igra sa programiranjem za iPhone, a ne daju mu se pare (mnogo para, kad smo kod toga), najbolje resenje bi bilo da pokusa da napravi Hackintosh (OSX nabacen na PC), skine iPhone SDK, hackuje ga da ne trazi $$$ i onda polako krene da uci Objective C i da pravi aplikacijice za jailbreakovane iPhone-ove.

Ja sam izabrao "onaj drugi nacin"; Umesto da podizem OSX ja sam instalirao potrebne alatke na sam iPhone. Kod pisem gde stignem, pa ga posle kompajliram na samom iPhone-u, i to na drugaciji nacin od uputstava koja ces naci na bilo kojem Apple sajtu. to sa sobom povlaci i neke druge otezavajuce okolnosti, tako da je ovaj nacin preporucen samo "pravim programerima" koji hoce da se muce u zivotu :D

Da bi se radilo nesto za iPhone, mora da se uci Objective C. Kako smo se dogovorili pre par postova, Objective C je zasnovan na C-u, ali postoji par novih stvari koje treba nauciti. Za nekoga ko dobro zna C, ne treba puno vremena da se pohvataju osnove. A tu je i gomila sajtova (ukljucujuci i Apple-ove) koji se bave raznoraznim savetima i trikovima. Ali C je osnova bez koje se tesko ista moze.

E, da bi nastavili dalje, ne bi bilo lose da mi kazes sta imas, sta znas i sta hoces da uradis. Ta aplikacija u C++u o kojoj pricas, bilo bi dobro da mi kazes u cemu si je radio (pretpostavljam da si je ti pisao), i tako to.

NiX
19-10-2009, 23:59
pa ovako... pisao sam u microsoft visual c++. Nemam neko vece znanje, znaci, "pocetnik" sam. Video sam ovaj tvoj post i mislio sam da probam da prebacim, tj da uradim neku najobicniju aplikaciju, tipa sabira, oduzima, deli, mnozi... a i napisao sam neki "kviz".
naravno to je sve pocetnicko (smesno) nista previse komplikovano i tesko...
ali mora se od neceg krenuti :)
ali ova recenica
Surova istina: Ako ne znas sta je Terminal i kako se koristi, nemoj ni da pokusavas da programiras na iPhone-u.
je bacila sve nade u vodu :D

zixY
20-10-2009, 00:13
Ja imam iskustva sa terminalom iz Linux-a (Ubuntu Server Edition), i na iPhone koristim ponekad kad zatreba, mada malo sam "kraci" sa programiranjem, nikad me to nije privlacilo, ali iPhone Dev me privlaci dosta... Sve to pravljenje tih zanimljivih aplikacija i to... I'll give it a try these days :D

1024
20-10-2009, 00:22
@NiX: pazi ovako: kad bi nabacio "nekako negde" Mac OS X i podigao XCode, onda bi mogao i sa tim pocetnickim znanjem iz Visual C++a da krenes da radis, samo polako i uz dosta citanja :) Ali varijantu sa instaliranjem Toolchain-a direktno na iPhone ti nikako ne preporucujem jer, najjednostavnije receno, neces moci da se snadjes ("surova istina" se odnosila na tu varijantu u stvari).
Opet, ako nabacis XCode onda ce ti biti dosta lako. Sve u svemu, ne odustaj jos :)

@zixy: A za koju varijantu bi se ti odlucio? Hackintosh ili "hardcore"? :D

Svi koji hoce da se oprobaju u iProgramiranju neka mi se slobodno javi za pomoc. I ja sam skoro poceo, ali sam eto taj jedan korak vec prosao, a taj prvi korak je najtezi. A i drago bi mi bilo da ima sto vise nasih ljudi sa kojima bih mogao da razmenjujem misljenja :) .

zixY
20-10-2009, 00:34
Pa pazi prvo bih isao nesto cisto za razonodu dokle udjem u "fazon" posle toga bi video, ali nije programiranje ono kazes sutra cu da naucim i naucices nego mora malo vremena... Aj ako imas neke tutorials ili tako javi, ili posalji MSN tvoj na PM... Macbook mogu uzeti kad god mi treba od druga, tako da to nije problem :D

Lazar
20-10-2009, 01:41
hehe trebace ti na stalno ili da dignes mac osx na tvom racunaru kao sto sam podigo ja i super mi radi xcode... zasad nema problema nikakvih...

zixY
20-10-2009, 07:53
Moracu Externi HDD da uzmem pa da njemu da nabacim Mac, sve nemam vreme da odem da pogledam cene i to... :)

NiX
20-10-2009, 12:36
@Lazar kako si nabacio mac osx? posto sam nesto gledao na netu i jedino sto sam nasao je info da PC konfiguracija mora da bude ista ili bar priblizno ista tom nekom mac u za koji je mac osx. imam neki toshibin i acer laptop, jel moze i na laptop da se ubaci mac osx ili samo na PC?

Lazar
20-10-2009, 13:04
acer aspire 7738g nema ga u listi ja napravio sve sem mrezne :(... ako ti treba dodatno upustvo javi se mozda pomognem... jos uvek se ucim i provaljujem :) ja sam stavio dual boot mac osx i win 7 na istom hdd-u... nije ovo tema za mac osx ako treba nesto PM ili u temi za to ako nije problem...

Juga
20-10-2009, 13:23
Ja sam na kucnom PC-u (q6600 + NVidia 8800GT + P5KSE) nabacio hackintosh, iPC 10.5.6 koji sam updejtovao na 10.5.8 najnormalnije sa Software Update, stavio XCode 3.1 i patchovao ga da generise ARM binaries za IPhone.
Telefon mi je nonstop na kucnoj wifi mrezi.
Kada uradim app kompajliram je za IPhone, pa je onda prebacim u /Applications (pomocu Cyberduck-a). Potom otvorim terminal na Mac-u i kucam:
ssh [email protected]
password: alpine
kada dobijem prompt kucam:
ldid -S /Applications/MojProgram.app/MojProgram

Potom iz SBSettings uradim respring i ikonica mog programa se pojavi u SpringBoardu i program najnormalije radi.

Sve ovo je moguca ako je telefon JB. Potrebno je instalirati jos neke sitnice (OpenSSH, SBSettings, ...)

Sve ovo mozete zaobici ako nabavite provisionong licencu od Apple-a po ceni od $99. U tom slucaju posle instalacije potrebne licence i sertifikata, XCode automatski prebacuje aplikaciju na telefon i pokrece je. Takodje mozete hvatati screenshot, pratiti syslog na telefonu pa cak i videti crash dump (i tacno mesto gde se program srusio).

Lazar
20-10-2009, 13:45
jugo ajde mi kazi ja imam xcode jel trebam da ga krekujem ili nesto da bih sta napravim prebacio u iphone.... naravno necu da dajem 100 dolara :)

Juga
20-10-2009, 17:19
Poseti ovu stranicu:


http://www.alexwhittemore.com/?p=270

U zavisnosti koji XCode imas potrazi po komentarima ispravke za patch. Trenutno sam na poslu pa nemogu da ti posaljem moj script za XCode patch, ali kad dodje veceras kod kuce mogu da ga okacim ovde ako zatreba.

@1024:
Vidim da si "hardcode" programer.. svaka cast.
Ostalima bih dao savet da se ipak pomuce i nameste MacOSX na svom PC-u. Vredi truda.

Inace C++ code sasvim lepo prolazi na IPhone-u. Obzirom da je ceo UI uradjen u Obj-C moracete da ga naucite ako zelite da pravite IPhone aplikacije. Ali Obj-C je dovoljan za UI. Sve ostalo mozete uraditi u C++. Potrebno je samo promeniti extenzije .m u .mm i mozete da koristite C++ klase u vasem projektu.

1024
20-10-2009, 17:54
Naravno, isto tako i cist C kod moze da prodje kompilaciju. Ali, ako neko vec hoce da radi za iPhone, zasto ne bi naucio Objective C? Em sto mu je onda cela aplikacija pisana u jednom jeziku, em sto ce bolje da nauce i ovaj UI (i ne samo UI) deo :)

E, da: ja sam se na "the hard way" odlucio zato sto mi varijanta sa virtuenim Macom nije uspela, a mrzelo me da pokusavam da preuredim PC. Ali mi se posle dopalo :vb_kez: A i bolje se nauce neke stvari tako. (preporuka svima: izbegavajte Interface Builder, to je za amatere :D )

Juga
21-10-2009, 02:41
Evo skripte za patchovanje Xcode 3.1.3:


#!/bin/bash
cd /Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/Library/Xcode/Plug-ins/iPhoneOS\ Build\ System\ Support.xcplugin/Contents/MacOS/

dd if=iPhoneOS\ Build\ System\ Support of=working bs=500 count=255
printf "\x8f\x2a\x00\x00" >> working
dd if=iPhoneOS\ Build\ System\ Support of=working bs=1 skip=127504 seek=127504
/bin/mv -n iPhoneOS\ Build\ System\ Support iPhoneOS\ Build\ System\ Support.original
/bin/mv working iPhoneOS\ Build\ System\ Support
chmod a+x iPhoneOS\ Build\ System\ Support


@1024:
da se nadovezem.. lepo je znati jos jedan programski jezik. Medjutim, Obj-C je kao latinski... ako celu aplikaciju napises u njemu neces moci da je portujes na neki drugi uredjaj.

Zbog toga predlazem jasno razdvajanje slojeva aplikacije:
- UI - sloj koji se menja od platforme do platforme
- OS interfacing - saradnja sa OS-om.. opet zavisi od platforme
- Engine - srce aplikacije koji radi posao.. trebalo bi da bude maksimalno nezavistan

Npr.. ako pravite igru, i ako je uradite kompletno u Obj-C zakucali ste se samo za IPhone & IPod touch platformu. Ali ako malo vodite racuna i razdvojite slojeve, onda igru mozete lako da prebacite na npr. novi Sony PSP koji ima slicne hw karakteristike kao IPhone.

I jos nesto.. programiranje ovih spravica mora biti pazljiv posao. Radite na uredjaju sa ogranicenim resursima i nemozete se oslanjati na to da ce OS da obezbedi memoriju ako je nema. Ako je neko ranije programirao za Symbian seca se NewL i NewC metoda, kao i saveta sta se sme, a sta nesme u konstruktoru klase.
Iphone je bolji po ovom pitanju ali je to i dalje spravica sa ogranicenim resursima, tako da stedite memoriju...

siklosi
21-10-2009, 16:57
http://i33.tinypic.com/11qtffm.png
L**da.com iPhone SDK Essential Training | 765 MB

Phone SDK Essential Training presents the tools and skills needed to create applications for this mobile platform. Developer Simon Allardice breaks down the process of becoming an iPhone developer, from getting started with the tools and the language to building user interfaces and working with the unique features of the iPhone. With multiple hands-on exercises and demonstration projects, Simon explores the core development tools for iPhone (Xcode, Interface Builder, and Instruments), the language (Objective-C), and the framework (Cocoa Touch).




http://www.filefactory.com/file/a053951/n/LC_SDK_part1_rar
http://www.filefactory.com/file/a0668ff/n/LC_SDK_part2_rar
http://www.filefactory.com/file/a053953/n/LC_SDK_part3_rar
http://www.filefactory.com/file/a053955/n/LC_SDK_part4_rar

http://www.storage.to/get/3oFL4tMW/LC.SDK.part1.rar
http://www.storage.to/get/3lEPHY9V/LC.SDK.part2.rar
http://www.storage.to/get/tKTJkVb9/LC.SDK.part3.rar
http://www.storage.to/get/zTJ31BbV/LC.SDK.part4.rar
Možda nekome pomogne ;)

1024
21-10-2009, 19:21
@1024:
da se nadovezem..


Slazem se. Ali vodjenje racuna o portabilnosti aplikacije je ipak nesto malo naprednije. Za pocetnike, koji tek uce jezik, je najbolje da napisu par aplikaija kompletno u Objective C, da utvrde znanje :)

Lazar
21-10-2009, 19:30
hehe kao naprimer ja mislis da me boli uvo da li ce moja aplikacija koja ima 2 dugmeta i text da jede 1 ili 40mb memorije? :) za sad me boli uvce sad ocu samo da radi :)

kad sve skontam onda cu da pazim na memoriju :) ne moze sve od jednom :)

1024
21-10-2009, 19:33
A dobro, ne treba se razbacivati memorijom nikad (sto ranije pocnes da vodis racuna o tome tim bolje), ali je cinjenica da ako pravis aplikacije sa po par dugmica i malo koda, jednostavno nemas gde da vodis racuna o memoriji :)

iphone-srbija
22-10-2009, 00:01
1024, ako hoces server i repo tipa 1024.isrbija.net, samo javi ;)

1024
22-10-2009, 00:14
Evo javljam odmah! :D

Salu na stranu, ne bih imao nista protiv, mada jos uvek nemam mnogo sta da stavim tamo :). Jedino me interesuje kako bih ja taj repo update-ovao?

P.S. Ja sam pre za 1024soft.isrbija.net ako mogu da biram :D

iphone-srbija
22-10-2009, 00:50
pa dobijesh FTP i sve shta treba ;)

kako god ti odaberes, javljam ti sutra na private detalje za login!

Lazar
22-10-2009, 01:09
smrc a za mene?! :)

1024
22-10-2009, 10:09
Lazo, nema potrebe da se brines za repo dok ne napravis aplikaciju koja nesto radi (onaj cuveni drugi korak posle hello worlda :) ), znam iz iskustva ;)

Lazar
25-10-2009, 17:37
Jugo ajde mi pojasni malo kako da sredim ovo ako nije problem... imam napravljen app koji radi u simulatoru imam podignut xcode 3.1.4 i os 3.1 na iphonu... kako sad da prebacim ovo sto sam napravio na iphone :)

moze i neko drugi da pomogne ko zna :)

Juga
26-10-2009, 14:08
Ovo bi trebalo da bude patch script za 3.1.4


#!/bin/bash
cd /Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/Library/Xcode/Plug-ins/iPhoneOS\ Build\ System\ Support.xcplugin/Contents/MacOS/
dd if=iPhoneOS\ Build\ System\ Support of=working bs=500 count=255
printf "\xc3\x26\x00\x00" >> working
dd if=iPhoneOS\ Build\ System\ Support of=working bs=1 skip=127504 seek=127504
/bin/mv -n iPhoneOS\ Build\ System\ Support iPhoneOS\ Build\ System\ Support.original
/bin/mv working iPhoneOS\ Build\ System\ Support
chmod a+x iPhoneOS\ Build\ System\ Support


Ovaj patch nisam testirao jer imam stariju verziju XCode-a.

1. Budi 100% siguran da imas 3.1.4.. U suprotnom moze da ti upropasti XCode pa ces morati da vratis iz backup-a originalne fajlove.
2. Copy/paste gornji script u neki text file, promeni mu atribute da moze da se izvrsi i pokreni ga.
3. Sada imas patchovan XCode.. Startuj Xcode otvori projekat i izaberi Device umesto Simulator i Release umesto Debug.
4. Build projekta i u folderu gde ti se nalazi projekat ima podfolder Build/IphoneOS.release/ImeTvogProjekta.app
5. Nadam se da imas OpenSSH na IPhone-u, Cyberduck na Mac-u i kucni wireless. Ako nemas wireless, smisli neki nacin da pristupis fajlovima na telefonu. Ja cu opisati kako ide proces sa Cyberduck-om
6. Ukljuci OpenSSH na telefonu i pokreni Cyberduck. Cyberduck bi trebalo da nadje telefon (bonjuor servis) i loguje se. Ako pita za password to je alpine.
7. Idi u folder /Applications .
8. U njega ubaci tvoj app. Sada bi trebalo da se vidi folder /Applications/ImeTvogProjekta.app
9. Sada treba potpisati aplikaciju... Otvori terminal na Mac-u i kucaj:


ssh [email protected]
password: alpine

Kada se logujes kucaj:


ldid -S /Applications/ImeTvogProjekta.app/ImeTvogProjekta

10. Respring i trebalo bi da dobijes ikonicu tvoje aplikacije na SB-u

Lazar
26-10-2009, 14:28
2. Copy/paste gornji script u neki text file, promeni mu atribute da moze da se izvrsi i pokreni ga.

ovaj deo mi je malo nejasan... ja sam sve ovo radio ali na malo drugojaciji nacin...
preko terminala sam dodao ovo gore sto si napisao i sve odradim do dela 9
kad ukucam ldid -S /Applications/ImeTvogProjekta.app/ImeTvogProjekta
javlja mi
./minimal/mapping.h(54): _assert(2:false)
./minimal/mapping.h(54): _assert(2:false)
./minimal/mapping.h(54): _assert(2:false)

1024
26-10-2009, 16:45
Hmm... ti assert-ovi su mi poznati od negde, ali se ne secam tacno od gde.
Probaj pre toga da uradis

su
alpine
cisto da se osiguras da si root.

Lazar
26-10-2009, 16:47
ja se logujem kao ssh root@moja ip adresa
pa me pita za pass pa ja stavim alpine tako da mislim da sam ulogovan na root...

bar ja tako mislim :)

1024
26-10-2009, 16:54
Secam se da sam ja imao neke probleme sa tim ldid-om, ali ne mogu da se setim sta je bilo, odavno bese. Jedan problem je bio zato sto se nisam logovao kao root, a drugi... mozda kad sam pokusao dva puta isti fajl da ldid-ujem, tako nesto...

E, jesi li iskljucio code signing u XCode-u? (znas sa onog klipa sto sam ti dao juce?) Neka teorija kaze da, ako ga XCode sign-uje jednom, onda ldid ne moze drugi put. (slaba vajda od te teorije, ali vredi probati).
Isto tako probaj ldid sa malim s, to bi valjda trebalo da update-uje vec signovane fajlove, nemam pojma.

Evo ti i literatura :D

http://www.saurik.com/id/8

EDIT: cetvrta stvar :) Citam sad ovo ^ i... probaj ldid sa terminala direktno sa iPhone-a, a ne preko SSH konzole (opet, mobile terminal se loguje kao mobile, pa ces morati su)

...Od ovolikih stvari jedna bi morala da upali ;)

Lazar
26-10-2009, 17:02
probao sam i malo s i da stavim da ga ne signuje xcode... :( probao i terminal sa iphona :)

sve sam bre probao vec sam izludeo sad cu da reinstaliram xcode:) samo da se snadjem kako da sacuvam projekat :)

Juga
27-10-2009, 02:28
Ja radim na 3G OS3. Mozda je do OS3.1?

edit: sad sam malo guglao... Probaj da skines neku free aplikaciju sa AppStore-a i pokreni je pa onda restartuj telefon i pokuasj ponovo da odradis ldid.

1024
27-10-2009, 11:00
Vrsili smo neke eksperimente juce i dosli smo do zakljucka da njegov ldid radi kako treba, a problem je u aplikaciji. Trenutna teorija je da je problem u tome sto aplikacija ima razmak u imenu. Ali to jos nije probao...

Lazar
27-10-2009, 16:54
danas cu da odradim novi app bez razmaka u imenu ako ni to ne uspe da reinstaliram xcode... mozda sam ga nesto zeznuo... inace vec imam vise free apps na telefonu

probao sam bez razmaka app koji se zove proba i javlja mi

codesign_allocate: object: /Applications/proba.app/proba malformed object (unknown load command 4)
util/ldid.cpp(582): _assert(0:WEXITSTATUS(status) == 0)

Juga
27-10-2009, 18:18
Si probao sa -S (veliko)?

Lazar
27-10-2009, 18:21
da i veliko i malo s kad stavim isto izlazi :(
probao sam i da mi xcode signuje app i da ne signuje... sve zivo sam probao... sad cu da vidim da uradim reinstall xcoda... mozda mi to upali... stvarno ne znam sta vise da radim samo mora da vidim kako da sacuvam sta sam radio do sad... znas mozda gde se snima projekat?

Juga
27-10-2009, 19:22
Pa u folderu koji si izabrao kada si ga kreirao!?
Znas za start trik na OSX-u... Cmd + click na ime prozora ce ti otvoriti popup sa putanjom do tog prozora.

Lazar
28-10-2009, 01:38
Hehe probacu sutra i uradicu mu reinstall pa javljam...

Juga
02-11-2009, 14:24
I, da li si nesto uspeo?
U medjuvremenu, nabavio sam provisioning licencu pa sam i tu imao odredjenih problema... npr licenca radi jedan dan, a par ddana kasnije prijavi da telefon nem provisioning licencu!!?? Resenje je bilo hard reboot telefona (Lock + Home, 10-15 sec).

Lazar
02-11-2009, 14:38
ne nisam uspeo da napravim... sve zivo sam probao i opet nista :(

1024
05-07-2010, 19:58
Ne znam da li iko jos uvek ima ubacen moj repo sa pocetka teme, ali cisto obavestenja radi - on vise ne postoji, barem ne na toj adresi. Tako da, ako ga imate obrisite ga da ne javlja greske. :)

Novi repo ce da bude otvoren na iSrbija, ali to tek kad budem imao sta da stavim na njega :)

... I da, LOCK :)
http://icons2.iconarchive.com/icons/dryicons/aesthetica-2/48/application-lock-icon.png

Lazar
29-08-2010, 02:38
1024 sorry sto ti otkljucavam temu ali zelim samo da probam nesto sto sam napravio pa bih zamolio nekog ko ima 4.0 da ubaci ovo da vidim da li ce da radi...

http://www.mediafire.com/?dd7uj6ytt52771o

pokusavam da sredim xcode da ima fake code sign... app bi trebalo da ima samo tekst u kome pise lazar :P ako se ne varam ovaj fajl samo raspakujte i stavite u applications folder i uradite respring i on bi trebao da se instalira :) javite sta se desava THX

EDIT: PRE***A ga nekako da napravi za 3.1.2 i testirao sam kod sebe i radi :P

sad moze opet lock