PDA

View Full Version : App za doktore:uzimanje anamneze



Crni Vuk
12-10-2012, 22:12
Znaci app je nikad prostija. Bukvalno redovi teksta i sa strane check confirmed ili denied u okviru kvadratica ili cega vec.

Ja bi sa jos nekim ovde korisnicima lepo ispisao sta i kako treba da pise i na vama je da samo da uradite copy/paste ali bukvalno.
Eventualno na kraju neko DONE dugme i da sumira sve to u pisanoj formi lepo za citanje.

Sta vi mislite? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

1024
13-10-2012, 11:18
Da li zamisljas aplikaciju konkretno za iPhone ili za iPad?

Crni Vuk
13-10-2012, 13:17
Pa pre za iPad jer mi nekako na iPhone-u deluje to mucno. Sta vi mislite ?
Ideju sam dobio gledajuci kako oni koriste u Chicago bolnici ipad-ove i kako su svi umrezeni pa tako lako imaju pristup na jednom uredjaju o svim pacijentima. Takodje smatram da bi ovaj uredjaj bio dobra promocija iPad-a medju doktorima i studentima jer bi pokazao da je prakticnije i brzi od klasicnog uzimanja anamneze a ne samo foliranje na iPad-u. Naravno jedan deo anamneze bi morao rucno da se otkuca ali ostatak bi isao pomocu CHECK YES/NO sistema.

Naravno da postoji mnostvo opcija koje mogu da se dodaju kao umrezavanje, dodavanje snimaka,slika itd ali s obzirom da ovo neko radi njegovom dobrom voljom stvarno ne bih da mucim coveka.

Znaci zamisao je da se ispise tako anamneza, na kraju dugme DONE i da on izbaci sve to u sazetom pisanoj formi. Eventualno da postoji mogucnost EDIT da se nesto izmeni ili SEND VIA MAIL da se posalje nekom kolegi. HISTORY valjda nije tesko uraditi ( valjda se podrazumeva :)) cisto da imate u uvid sve pacijente kojima ste uzeli anamnezu.

Da cujem misljenja i predloge ?

zabrljanje
13-10-2012, 15:05
Pored svakog check bi moralo da bude i other gde bi upisao sam jos nesto posto bi (sve i da imas padajuci meni) bilo tesko predvideti sve sto ide u licnu ili porodicnu anamnezu.
Ideja je dobra samo sto je u nasim uslovima (kolicina vremena koju neko ima za uzimanje anamneze i posle pisanje svega toga na zvanicni dokument) malo nezgodno. Sigurno je korisno za licnu, pojedinacnu bazu (koja bi mogla da se export-uje na druge uredjaje ili deli sa kolegama).
Koliko kao, npr. hirurg, imas vremena da kuckas anamnezu na iPad-u pa na compu ili, klasicnoj masini (koja jos uvek zivi u Srbiji i nekad te, zbog IT nepismenosti onih koji nabavljaju i odrzavaju opremu u bolnicama, spasava). To lepo izgleda u serijama ali broj pacijenata koje pogleda spec. ili subspecijalista na zapadu je neuporedivo manji nego kod nas posto se vecina stvari zavrsava na primarnom nivou (daleko od toga da je to dobro ali ne mozes da objasnis nikome u ovoj zemlji da varijanta "ja sam stigao u tercijarnu ustanovu i hocu pregled odmah" nije normalna posto zbog takvih ljudi kojima je neophodna pomoc i lecenje ne mogu da dodju).
Ovo je vec off topic ali prvi deo je u stvari predlog.

Crni Vuk
13-10-2012, 15:26
Pa zato sam mislio da moze da se exportuje mail-om, e sad ne znam dal imaju net kompovi u zdravstvenim ustanovama (cisto sumnjam).
Da bi aplikacija zazivela kod nad tj medju doktorima da je korisne kao zamena za komp, mora prvo da se odobri od strane te ustanove.

Ja vise razmisljam sa tacke gledista jednog studenta koliko bi mu olaksalo posao. Za doktore cisto kao licni podsetnik ili baza njegovih pacijenata ... ZA SAD!

zabrljanje
13-10-2012, 17:15
Mislim da uvek moras da das kosuljicu onoga sto treba nekom ko to moze da uoblici u program. Jedino sto preostaje da se neko dobrovoljno prijavi za programerski rad a da mu svi zainteresovani daju predloge i sugestiji da bi na kraju dobili lepo uoblicenu i korisnu aplikaciju.

Off topic: kad uzimas anamnezu za ispit, pazi da sve lepo pitas, nema podrazumevanih stvari a cesto ljudi zaborave da nesto kazu ili smatraju da nije bitno te to ne kazu lekaru.

Crni Vuk
13-10-2012, 18:13
Hvala, upravo polozio Internu tako da mi je anamneze preko glave :)

kriket011
13-10-2012, 20:52
Treba imati na umu da je "deljenje" podataka o pacijentu pipavo, jer su to poverljivi podaci.

Crni Vuk
13-10-2012, 21:16
Medju doktorima nije cak i moraju da se dele podaci zarad kooperativnosti ! Van te branse KAO jeste ;)

miodrage
14-10-2012, 00:30
Na sopstvenom primeru sam se uverio da u anamnezi nije bitno sta si pitao nego sta si napisao i kako si to uradio.
Podrzavam jednu ovakvu aplikaciju, ali isto tako znam da starije kolege koje imaju problema sa radom na uredjajima tipa Nokia 3310, nece na ovako nesto gledati blagonaklono. Sa druge strane, mislim da nijedna zdravstvena ustanova nema novca da finansira svima nove tablete, a doktori sami da kupuju, e taj bih film bas voleo da vidim.
Znaci sve ce da se svede na entuzijazam i licnu upotrebu.
Meni licno, kao ortopedu bi trebala samo jedna baza podataka sa osnovnim generalijama pacijenta, prikacenim snimcima po datumima, i jedna rubrika za ostalo: lab analize od znacaja, i neke napomene.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nikola98
15-10-2012, 23:07
Dobro bi bilo da aplikacija ima mogucnost attachment-a za lab analize koje se slikaju iPhon-om i upamte ili za RTG koji bi se dodavali uz podatke o pacijentu. To je vec ozbiljniji rad u kome sigurno nema koristi za one koji bi to napravili. Na kongresu 500 ortopeda ne verujem da je vise od 10 nas imalo iPad. iPhone ima vec vise njih mozda 50-ak. Ukoliko se program uradi i na engleskom to bi vec bilo korisnije. Mozda neko ko je skoro bio u inostranstvu ima gotov obrazac koji se koristi i koji moze da se preradi.

mallena
16-10-2012, 19:21
Generalno je ok u opštoj medicini,samo se pazi etike... Postoje odredjeni podaci koje ne smeš da podeliš ni sa kolegama bez saglasnosti klijenta/pacijenta.