PDA

View Full Version : ASUS M2N-E, AMD Athlon x64 Dual Core 5200+ 2.71Ghz, nVidia Geforce 9600GT, 4GB RAM



kalaba
25-06-2012, 18:19
Je l' može neko da uputi na neko detaljnije uputstvo?
Hteo bih da imam i Mac operativni sistem, koji je poslednji koji bih mogao da instaliram? I da imam win 7 koji je već instaliran, dakle dual boot...

I ima li nekog koga bih mogao da kontaktiram ako negde zabodem a ko se razume u sve ove ktexe, i sva ova silna editovanja?

hvala unapred!

edit:
skontao sam da mi je snow leopard maksimum na koji ću moći da instaliram, je l' može sada neko da da neka step by step uputstva?

noname
26-06-2012, 08:47
Evo vidi ovde:


http://www.osx86.net/desktops/9746-guide-os-x-10-6-amd.html

kalaba
26-06-2012, 09:07
Pazi video sam taj tut... ali evo nekoliko nedoumica kojih imam, pa ako bi mogao da mi razjasniš:

1) Da li mogu da imam dual boot sa različitih hardova?
2) Da li mogu da instaliram sa usb-a, pošto mi je riknuo dvd drive
3) Da li ću ako raskačim hdd na kom mi je windows, a instaliram SL na drugi drive, pokvariti Windows drive kada ga ponovo nakačim a ovo ostana na AHCI u biosu?

noname
26-06-2012, 09:09
1) Možeš
2) Naravno
3) Nećeš pokvariti windows. Ako imaš npr. windows 7 koji je instaliran sa AHCI-jem, onda nećeš morati ništa dodatno da radiš.

kalaba
26-06-2012, 09:16
Znači treba mi retail verzija SL-a koju ću da nabacim na USB, a kako sa ovim mod CD-om? Njega isto da nabacim na usb, samo drugi?
Šta ako Win nije instaliran sa AHCIJ-em, nego sa SAT-om?

noname
26-06-2012, 09:20
Pa jedini problem sa tim USB varijantama je to što bi valjalo da imaš pristup nekom Mac-u, kako bi napravio taj flash.
Treba samo malo da se prepravi registry:


1. Startup "Regedit
2. Open HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlset / Services
3. Open msahci
4. In the right field left click on "start" and go to Modify
5. In the value Data field enter "0" and click "ok"
6. exit "Regedit"

kalaba
26-06-2012, 09:42
Ok, hvala... Nemam pristup MAC-u, tako da ću najverovatnije nabaviti neki drive, nije to velika investicija... A i čini mi se manje je zezanja. Ovo sa registrijem je vezano za AHCI-SATA? Kada se to radi?

noname
26-06-2012, 09:45
Ako nemaš Mac onda je definitivno jednostavnije sa cd/dvd varijantom.
Samo uđi u windows i odradi one korake iznad. Posle restart, uključi AHCI u BIOS-u i podigni windows i on bi trebalo da instalira drajvere za AHCI.

kalaba
26-06-2012, 09:56
Super, hvala još jednom. Verujem da će nešto od ovoga pomoći i drugima...

Još jednom da rekapituliram znači ovo oko hardova. Ja sada kada instaliram ovaj AHCI za drajv na kom mi je Win. Ne mora da raskačujem taj hdd kada budem instalirao SL? I on će kasnije biti prepoznat kao odovjen drajv i neće biti nikakvih problema oko dual boota?

Byakuya
26-06-2012, 09:59
Ako su dva sistema na dva razlicita hdd nema nikakvih problema oko dual boot...samo da onaj sa macom bude primarni...

noname
26-06-2012, 10:00
Možeš da ga otkačiš čisto da isključiš svaku mogućnost da ga greškom obrišeš ili tako nešto. :)
Kada instaliraš Mac OS X i na njega staviš Chameleon bootloader, on bi trebalo da ti prepozna i taj drugi hard sa windows-om i uz malo sreće ćeš moći da ga bez problema podigneš.

kalaba
26-06-2012, 22:16
@noname
Skinuo sam Hazardov distro, valjda se tako kaže, uglavnom Snow Leopard 10.6.1.-10.6.2., popreporuci byakuye. E sada, planiram da ga narežem, i da uradim ovih dana install. Gledao sam malo po netu, ali pošto si ti stručnjak. Šta da instaliram na početku od onih drajvera za kernel - legacy? nvenabler? te stvari... na to mislim, samo što ne znam šta sve treba...

I još jedna stvar. Kako predlažeš da particioniram hdd, 320gb? To se radi na samom početku? Kada krećem sa instalacijom? Win drajv ću raskačiti dok ne instaliram, pa ću ga nakačiti ponovo kada sve bude gotovo...

noname
27-06-2012, 08:34
Čekiraj što manje stvari. Probaj ovako:


Legacy Kernel 10.2.0 Intel AMD
IOATAFamily SATA Fix
LegacyAppleRTC
AMD

Verovatno bi proradile još neke stvari kao što je grafika, lan, audio i sl., ali mislim da je pametnije da ništa od toga ne čekiraš, za sada. To možeš posle iz instaliranog sistema relativno lako da dodaš.

Što se tiče particionisanja, napravi po želji particije sa Disk Utilitijem kada krene instalacija, tj. kada dođeš do install menija. Ne bi bilo loše da taj disk pre nego što počneš sa instalacijom formatiraš u fat32, pa tek onda iz instalacije da praviš HFS+ particije.

kalaba
27-06-2012, 17:35
Odradio sam onaj AHCI deo u registriju, i otišao u BIOS kada gle čuda... nema nigde opcije da se promeni na AHCI, neki matori BIOS - kontam ja... odradim update biosa, opet nema, nije mi nikakve advanced opcije otključao... Šta ću sad bez ahci-ja?

Byakuya
27-06-2012, 17:41
Okaci screenshotove opcija u biosu...

kalaba
27-06-2012, 18:16
Evo ih, sada kontam da mi je IDE ovde na 0, ali da li to znači da je AHCI aktivan? Nemam blage... Šta predlažete činiti?
P.s. slikao sam ono što može da ima veze sa hardovima... ali nigde u opcijama nisam imao da stavim AHCI...

Byakuya
27-06-2012, 18:18
Cekaj tebi su HDD i DVD sata ili ata?

kalaba
27-06-2012, 18:19
DVD mi ne radi, ustvari nakačen je ali nema funkciju... oba hdd-a su sata

Byakuya
27-06-2012, 18:22
Pa kako planiras da instaliras ako ti DVD nema funkciju?

Sve sto ti je u biosu na IDE ide na off...

kalaba
27-06-2012, 18:23
Instaliraću ga preko dvd-a koji ću da uzmem večeras i da nakačim...

Byakuya
27-06-2012, 18:23
Ok...Good luck:)

kalaba
27-06-2012, 18:30
Hvala ti, bio si od neopisive pomoći... noname ako ti znaš nešto o ovome... hvala unapred...

Byakuya
27-06-2012, 18:34
Za hvala imas Thx dugme...ne verujem da ti noname moze pomoci oko hendikepa tvoje ploce...a sto se tice AMDa pitaj njega ko se bavio time intenzivno:)

kalaba
27-06-2012, 18:40
Probaću večeras pa ako ne može ne može... neću da se ubijem... skupiću keš i kupiću Mac, na njemu će raditi sigurno :D

Byakuya
27-06-2012, 19:40
Ili predji na intel i napravi hackintosh koji suri:)

kalaba
27-06-2012, 22:06
applenforceata problem, waiting for root, i ponavlja, neće dalje od toga... čitam po netu, kažu da je do ahci-ja i do toga da je uključen ide, ali džabe kada ne mogu drugačije... neće da može lol

noname
28-06-2012, 08:49
Ako našao dvd uređaj, onda lepo odradi po onom tutorijalu sa nawcomovim Mod CD-om i retail Snow Leopardom i ne misli. U krajnjem slučaju probaj i sa iAtkos s3 v2, ali mislim da je ipak Mod CD za to prava stvar.

Eventualno proveri da li ti je taj SATA DVD uređaj prikačen kao master i da bude jedini na kablu.