PDA

View Full Version : Pocetak programiranja



dario-ri
28-04-2012, 12:51
Pozdrav,
htjeo bi nauciti raditi aplikacije za iphone...

Sto mi sve za pocetak treba?

Na to me "tjera" jedna aplikacija koja bi youtube video jednog korisnika sazela u aplikaciju koju bi useri koristili...

Koliko je to tesko??

Hvala

illusion
28-04-2012, 13:17
+1 bas zbog toga bi uzeo mac

iNovajlija
28-04-2012, 13:35
Pre nego sto ti napisem detaljno sta i kako, bitno mi je da znam da li imas nekog iskustva sa programiranjem?

kakosuper
28-04-2012, 13:58
Trebao bi znati bar osnove c-a i jave kako bi lepo skapirao objective c... Sada, pitas dal je lako.. Nije lako dok ne naucis... :)

illusion
28-04-2012, 14:07
pa da pretpostavio sam,moram prvo na kurs programiranja pa onda :)

kakosuper
28-04-2012, 14:11
Kurs... Hm... Trebace ti malo vise od kursa... :)

Ako hoces vec sam da kreces pogledaj youtube kanal thenewboston
Tu imas odlicne tutove iz objective c, c, java i ostalog pa moze pomoci... :)

iNovajlija
28-04-2012, 14:22
Prvo pogledaj prvih nekoliko tutoriala sa ovog linka:

http://itunes.apple.com/itunes-u/ipad-iphone-application-development/id473757255

Veoma su kvalitetni, i covek stvarno mnogo dobro objasnjava.

Ako ti posle prvih par tutoriala nije nista jasno, kako sta funkcionise, onda se moras vratiti korak u nazad, i nauciti objektno orjentisani nacin razmisljanja. Npr, nauci osnove Jave, C# (ja bih krenuo sa C#). Nauci kako da kreiras klase, objekte, slanje poruka izmedju objekata itd... Interfejse moras savladati obavezno. Za ovo ce ti trebati sigurno par meseci, ali kada vec vidis kako i sta, onda se mozes vratiti na Objective C..

kakosuper
28-04-2012, 14:32
Inovajlija je lepo rekao sve.
Samo i za c# je dobro prvo shvatiti javu i onda ce sve biti lakse. :)

A kada shvatis kako radi java mozes se baciti na radjenje aplikacija i za android... :D

Lazar
28-04-2012, 14:48
svi bi mi da budemo dobri programeri ali nije to bas tako lako... nije badava etf(programerski smer) ceo fax posvecen programiranju... i ja bih uz jedan video da zavrsim moj fax od 5 godina ali nece to tako :D

1024
28-04-2012, 17:30
Ja bih hteo da vozim helikopter. Idem da pitam nekog pilota koliko je to tesko :confused:

Salu na stranu (mada nije sala, stvarno bih hteo da vozim helikopter :angel: ), ljudi zaboravljaju najvazniju stvar u celoj toj prici: pravljenje aplikacija za iPhone je programiranje. Programiranjem se bave programeri. Zakljucak: ako nisi programer onda ne umes da programiras, pa samim tim ne mozes ni da pravis aplikacije za iPhone. Samo ako jesi programer uopste ima smisla pricati o tome koliko je konkretno iPhone programiranje "tesko".

Obrati paznju: ovo nije neki elitizam ili stavec. Ne pokusavamo mi tebe da odbijemo od "naseg zanimanja". Jedino, svi zivi se danas "razumeju u kompjutere", pa im je lako da se zanesu i u temu programiranja, a to se ipak ne radi tako. A na osnovu samog teksta se da pretpostaviti da ti nisi programer. Da se nadovezem na prethodno: ako si vozio mlazni avion mozes da pricas o tome koliko je lako ili tesko voziti Boing 747. Ako jos uvek ni auto-skolu nisi upisao, onda si promasio temu.

@Lazar: MATF FTW! :cool: