PDA

View Full Version : Potrebna pomoc- Phenom 955 + MSi 770-G45



mosha
12-04-2012, 20:40
Zahvaljujuci iscrpnim postovima instalirao sam Leopard 10.6.3 zakljucno sa 10.6.8 i svaki put instalacija je prolazila ok, bez panika itd.... Znaci prolazi mi iaktos,retail,snowleo bilo sta :D,
ALI, ima i nekih problema za koje mi treba savet.

1. Logitech HD270 radi sve do 10.6.4 posle ne! ima li resenja?

2. Youtube ne radi kako treba, da li je do flasha ili nesto drugo, znaci 10.6.3-10.6.8 nema nicega ili je slika filma bela ili crna. Uvek updateovan flash, browser (safari,firefox) sve isto

3. Ne rade filmovi, znaci VLC player nepusta filmove kao da ih zbog necega neprepoznaje ili ne vidi

4. Memorije ima 2 x 2gb iste i performancama se vidi da su 2 dima popunjena, medjutim sistem prijavljuje samo 2 gb memorije DDR2 na 800, dok je moja DDR3 na 1333. Kako to srediti?

5. I za kraj ono najbitnije je moja graficka kartica koja se nevidi u svim verzijama osx-a. U pitanju je Sapphire 5770 1gb a izgleda da bi jedino resenje bilo da treba iz wina extractovati boot file ili bios :)
pretpostavljam da znate o cemu se radi ali evo link gde sve pise http://blog.rebelit.net/?p=167 http://blog.rebelit.net/?p=187 Zanima me da li ovo moze da steti na neki nacin mojoj kartici
znaci da li ona ostaje netaknuta u pitanju njenog biosa, firmwera...da li je ceo taj postupak vezan samo za OS i da li mi preporucujete da to uradim?

Hvala vam unapred!!!

noname
12-04-2012, 20:53
Da li ti uopšte radi grafička?

mosha
12-04-2012, 22:13
U parametrima za graficku pise Ati adapter unknown, i jedna od stavki je kext no loaded, tu je bios graficke naznacen, ali nigde imena kao da je neprepoznaje. Rezolucija je 1024x768 a posto nemam integrisan graficki chip radi 100%! Inace glupo je spomenuti da karta radi extra u win 7 :D

Lazar
12-04-2012, 22:23
ako ti je ta rezolucija znaci da nemas graficku i zato te i zeza youtube :D imao sam isti problem :) sad samo sacekaj da ti kaze noname kako da sredis to ;) ipak je on expert :)

mosha
12-04-2012, 22:36
#Lazar
Ako je tako, resenje pitanja graficke ce resiti 3 problema :D

noname
13-04-2012, 10:25
Upravo tako. Za početak, instaliraj neki noviji Chameleon i stavi GraphicsEnabler=Yes. Verovatno će ti trebati i SMBios.plist i neki framebuffer ali to ćemo da vidimo tek pošto uradiš ove promene. Možeš da uradiš i ono gore sa UseATIRom, ništa neće da se dogodi fizički sa tvojom karticom.

mosha
13-04-2012, 17:59
Odradio sve pripreme za karticu, medjutim imam sada problem sa kameleonom, instalirao sam najnoviji medjutim nece da pokrene system. Ili su nanonosekunde ili zakuca na w8ing for device root... Sa nawcom boot diskom se uccitava bez ikakvih problema. Treba li da obrisem ovu verziju chameleona i instaliram stariju? Kako obrisati postojeci?

Byakuya
13-04-2012, 22:04
Samo instaliraj stariji...pregazice ga on sam...

mosha
13-04-2012, 23:56
Ha ha, hvala ljudi evo podesio graficku, kako verujte mi neznam ni sam. Evo sta sam uradio, koristio sam ono uputstvo gore sto sam naveo za doticne ati kartice ali ne preko terminala nego iz wina preko macdrive-a. Znaci prebacio bios i boot a apple.boot.plist usao pa iz maca iskopirao na desktop i promenio ,vratio i odradio plist za permition. Tada sam i sa Chameleon wizardom ukljucio Graphic enabler i ati options selektovao boot file i restartovao. Mislo sam da nema nista od svega toga jer uopste nisam postovao red radnji....Inace terminal mi je za sada toliko stran da sam se uplasio :D
Zaboravio sma da izbacim boot cd i pokrenulo se preko njega medjutim odmah panic,errori itd, tada sam pomislio da je gotovo. Izbacio cd, promenio u biosu opciju da bootuje prvo sa hdda gde je osx i na veliko cudjenje pojavio se chameleon ali ne najnoviji nego neki RC5 :D ja sam kliknuo bez ikakvih dodatnih opcija i pokrenula se bela slika sa jabukom i znak da se vrsi ucitavanje medjutim pojavio se mali znak kao prekrizen kruzic na jabuci a posle toga se ucita sistem.
Evo sta kaze system Mac mini, tako ga je nazvao....
Prepoznao mi je memoriju i racuna svih 4 gb, graficka radi potpuno,procesoru je prepoznao tacan l2 i l3 kesh, za magistralu pise 100mhz, neznam zasto valjda tako treba... Ispada da je sa instalacijom graficke sve proradilo...Kursor vise neblipce kao pre, mada je misonja malo usporen ali malo.

Kako da obrisem kext za zvuk, trebam ubaciti drugi voodoo? Ostaje posle toga i kamerica Logitech HD C270, deluje mi da samo te dve stvari ne rade.

Byakuya
14-04-2012, 02:31
ako imas jedan voodoo instalacijom novog pregazices stari...sto se tice kamere ona bi trebala da radi bez ikakvih drajvera...probaj ti nju jos jednom...

mosha
14-04-2012, 02:55
U pravu si zaista radi proverio na skypeu ali pravi problem sa photo Booth-om. Inace imali neki programcic kojim mogu da vidim temperatu procesora, graficke,ploce? Kao da su mi dva fana iskljucena moracu time da se pozabavim :D

noname
14-04-2012, 11:02
Temperature Monitor ili iStat Menus. Prvi je free.

mosha
14-04-2012, 14:28
Radi i PhotoBooth, medjutim redovno zabaguje kada prebacim na 3-cu stranicu filtera :D Sada mogu finesama da se pozabavim a kao prvo da resim jedini problem koji je ostao a to je da mi racuna memoriju kao 4 gb SDram DDR2 na 800mhz a zapravo imam 4 gb DDR na 1333? Sta da radim po tom pitanju, proverio sam programom za benchmarak doduse free trial verzija radi samo 32x bench i tacno u poredjenju sa drugim slicnim sistemima se vidi da zapravo zaista racuna memoriju kao ddr2 dok njima racuna 1333mhz *ima li neki kext koji to ispravlja ili neki fix. I malo me cudi zasto nije prepoznao procesor kao Phenom 955 nego unknown? Mozda updateom sa 10.6.7 na 10.6.8 se resava problem?

Ah nisam napomenuo glavnu stvar a to je da mi se system nalazi na jako starom sata disku, znaci test disk !! Planiram da napravim particiju na Sata 2-ci kada sve ovde resim :D

Byakuya
14-04-2012, 23:00
1.onu memoriju koju imas on koristi...moze da pise tu i ddr16 na 30Ghz...isto vazi i za procesor...to je cisto kozmeticke prirode...razlog sto ne prepoznaje tvoj procesor je zato sto si instalirao Snow Leopard na konfiguraciju koja nije intel...

2.

http://www.sendspace.com/file/6c3imn

Instaliraj ovo i bice sve ok:)

3.za prelazak na 10.6.8 trebace ti ovo:

http://www.isrbija.net/showthread.php/16106-Snow-Leopard-prelazak-sa-10-6-x-na-10-6-8-za-AMD-i-Intel-patched-kernel-korisnike

mosha
16-04-2012, 00:36
Evo, uspeo sam da odradim ono sto sam zeleo. Imam funkcionalnu verziju 10.6.7 na novom disku. odradio sam backup prreko time machine pre nego sto krenem na 10.6.8.
E sad posto pretpostavljam da su mnogi ovo vec radili ili nesto slicno neka mi prokomentarisu ove navode, ja ih donekle razumem ali bitan je redosled operacija :D
"" pdating from 10.6.7 to 10.6.8 caused a black screen on HDMI and both DVI ports. If I rebooted I got a grey screen for a while followed by a light blue screen and nothing ever loaded. After restoring from backup I copied all of the ATI kexts from /S/L/E to my /E/E folder and ran pfix. Rebooted the system so the /E/E kexts loaded and then ran the 10.6.8 update again. This time the screen no longer went black, and after installing the newest Legacy Kernel that you can get from Nawcom's blog (http://blog.nawcom.com/) I was able to delete the kexts in the /E/E folder leaving the 10.6.8 kexts, ran pfix again and rebooted. Using the boot file in my previous post I get full QE/CI, rotation, and resolution support with the 10.6.8 ATI kexts. http://blog.rebelit.net/?p=187

Koliko sam ja razumeo pre pokretanja treba iskopirati sve ati kextove znaci za verziju 10.6.7 (postojece) u E/E folder a zatim pokrenuti update 10.6.8. Updateom ce biti instalirani novi ati kextovi. kada se zavrsi pokrene se legacy kernel za amd. E sta se tada radi ? Odmah restart ili se brisu kextovi prvi pa odradi repare permition ili ide odmah reboot pa posle dizanja sistema se brisu stari kextovi iz E/E? Na kraju se menja boot file...

Sredio :) Posle dizanja systema kextovi su bili ucitani iz E/E i posle updatea i legacy kernela, sam obrisao iste odradio terminal/pfix i rebootovao. Digao se iz prve, posto mi se do sada desavalo da 10.6.7 nece svaki put da se digne iz prve nego dobijem tu i tamo nanosekunde i desavalo mi se da mi tastatura nekada ne bude detektovana na pravi nacin , tipa ukljucena je a ne radi ! Videcu sada da li ce se isto desavati, samo se nadam da radi photoBooth kompletno !

Byakuya
16-04-2012, 02:18
Pa ti si sve sam resio...mozemo lock da stavimo na temu...:)

mosha
16-04-2012, 03:40
Nemoj lock jos :D mozda zatreba jos nesto nardneih dana !!!

Moze li se sta uraditi da svaki put pali iz prve?? Zadnji put sam uspeo da dignem sa ( -v arch=i386 ) posle toga 2x je palio bez icega????

Dok ne docekam funkcionalan kernel za liona na leopardu sam :D
Sto se tice paljenja uglavnom mi pali uz -v arch=i386 tako da sam i navikao stalno da to kucam. Inace nisam uspeo da resim problem sa tastaturom. U pitanju je logitech ps2 tastatura i pri dizanju sistema ili se podigne ili ne. Kada nije u funkciji upaljenja su sva tri tastera na njoj (caps lock, num.....) a kada se podigne sva tri su ugasena. Sta da radim jel su kextovi ili nesto drugo u pitanju? Sto se misa tice radi ok ali ima onog skakutanja i koliko sam video na netu to nije problem samo na hackintoshu i da je u pitanju bug koji prati 10.6.6-10.6.8 verzije (u pitanju su precizni misevi-gejmerski uglavnom, a moj je Logitech G400) . Pa ako je neko nekim slucajem to resio bih bih mu zahvalan da kaze kako.
Ako moze preporuka na PM za sajtove t.j. adrese odakle mogu skidati pouzdane verzije programa za osx bilo da su warez sajtovi ili torrenti, jer svuda ima svega i svacega ali uglavnom to nesto neradi ili je limitirano. Pretpostavljam da ima neka pouzdana grupa koja razbija programe da znam ime i da ne pogresim :D

Byakuya
22-04-2012, 03:06
Moraces da predjes na USB tastaturu...topla preporuka...

Sto se tice aplikacija dosta toga nece raditi na Leopardu...

mosha
22-04-2012, 03:27
*Byakuya

To da nece sve aplikacije raditi u to nisam ni sumnjao ali ako mozes napomeni mi najvaznije na koje ne mogu da racunam?
Hoce li raditi word 2007, adobe CS3 ili4, iWork ... Od trenutnih aplikacija koje sam probao sve radi mada nisam se nesto proslavio skidajuci i instalirajuci :D Recimo skype radi ok, bez problema video pozivi, Photo booth sam resio, cak snimam i filmice, torrrenti rade, vlc radi...
I najvaznije baci mi u PM linkove odakle da skidam software :D

Byakuya
22-04-2012, 03:36
Poslao sam ti poruku....

Rekao sam ti da ne racunas na neke...sada tacno da ti kazem ne mogu...videces kako budes skidao...


Sto se tice photob,skype i sl nisi ni imao sta da resavas posto sve to imas sa svojom kamerom OOB...kao sto smo i pisali na prosloj strani...

mosha
25-04-2012, 14:34
Imao sam sa Phooto booth problem, pucale su 3 i 4 strana filtera kao i snimanje filmova. Cim sam selektovao 32-bitni rad istog , problem je nestao :D
Hvala za linkove!

Instalirao sam iStats menus kao po preporuci pa me zanima da li i drugim amd userima pokazuje temperaturu procesora 100 stepeni? Hard diskovi su kao i na win7 oko 30 stepeni ali procesor, primetno je povecanje temperature u odnosu na win 7 kada se stavi ruka iznad ventilatora. Mada win 7 radi pod rezimom CnC a ovde toga nema. Pogledacu bios...
Graficka i ploca nisu prikazani ovim programom koji vazi za najbolji, ima li neki koji bas cilja na ove dve komponente?
edit;
Nisam resio nista po pitanju merenja temp sistema. Nadam se da ga necu sprziti, t.jnadam se da temperatura nece biti veca od one kada mi je iskljucen CnC na win7. Tada mi je procesor na 40 stepeni ali ne prelazi 48 pri zahtevnim igrama, dok kartica ide do nekih 64 max.
Problem tastature je resen, kupio sam uSB tastaturu i sve radi kako treba, sada ulazim u osx iz prve :D
koji je najbolji stres test program sa kojim mogu videti stabilnost OS/a? Probao sam igre t.j ako se tako moze nazvati emulacija Wii preko Dolphin emulatora. To sigurno vise opterecuje sistem nego neka igra i mogu da kazem da sam prijatno iznenadjen rezultatima da mi neke igre bolje rade nego na win 7, t.j fps u pojedinim delovima igara nepada koliko na winu i brzo se stabilizuje dok na winu zna da zabode, recimo resident evil 0. Sve ukupno proveo sam nekih 3 sata na dolphinu bez problema probajuci 10-ak naslova i evo posle 12h sati rada i dalje je sis stabilan :D

Sto sam vise za leopardom vise mi upadaju stvari u oko :D
Imam jedan problem i iskreno se nadam da ce neko znati kako da ga resim. Zvuk je podesen da radi bez krckanja ali kada slusam neku pesmu desi se da hanguje po 1 sekundu kao da HDD pravi problem. Takodje recimo kada pustim screen saver sa onim fotografijama sto se nizu jedna na drugu desi se da jedna od njih takodje hanguje kao zamrzne opet na 1 sekundu. Ili kada radim selekciju misem po desktopu, obicna selekcija pravim kvadrat desi se da hanguje i da selekcija ostane na desktopu 1 sekundu.
Inace imam full update-ovan 10.6.8 nema vise ponuda za daljim updateom, znaci zadnji security update je prosao bez problema. HDD je nov i odradio sam sa HDD regeneratorom proveru da slucajno nije nesto osteceno ali je 100% ispravan i nema sumnjivih sektora.

edit

Izgleda je stvar resena, ostaje mi opet da testiram narednih dana.
Problem je bio u kameleonu jer nije iscitavo pravi frame buffer nego neki drugi, sto sam uspeo da resim sa drugim, starijim. Sada nema onih kocenja zvuka i slike. Takodje nisam instalirao zadnji security update 2012 v1.1 jer se mnogi na netu zale na njega da rusi dosta stvari.

Byakuya
25-04-2012, 14:39
Nemoj pisati post za postom vec koristi dugme EDIT!

mosha
28-04-2012, 05:11
Hvala svima na pomoci, 99% problema je reseno tako da ovde moze lock :D

edit:

Resio sam i problem misha. Na netu se moze pronaci dosta toga vezanog za problem misha u verzijama 10.6.7 i 10.6.8 a vezanog za skakutanje kursora pa cak i preskakanja kao i neuskladjene brzine, ne prepoznavanja svih tastera... Ja sam instalirao programcic Steermouse 4.1.3 verziju i posle restarta mis je radio normalno. Nema vise skakutanja,krivudanja,dobio sam i tastere napred nazad kao na winu :D Takodje radi promena osetljivosti + -.
Inace ovaj program je poznat po tome sto resava problem Logitech miseva ali ne svih.

Byakuya
28-04-2012, 13:25
Ekstra....i da znas za future...kada se zahvaljujes imas dugme Thanks sa leve strane...