PDA

View Full Version : Ponašanje iPhone-a na niskim temperaturama



kurbla
01-02-2012, 17:14
Evo danas pre nekih pola sata ušao sam u kuću i pogledao koliko mi je baterije ostalo,pisalo je 17%.Nakon 15 minuta,kad se telefon navikao na sobnu temperaturu,da ne kažem ugrejao,pokazuje da imam 29% :)

Ovo mi se ne dešava 1.put,već jedno 3.,ako ne i 4. u poslednjih par dana od kad je ovako hladno.Jel još neko primetio ovako nešto? :)

AppleFan
01-02-2012, 17:42
Pa realno, preporucena temperatura za LiIon i LiPol baterije se krece u razmaku od 0 - 60 stepeni! Sve ispod i iznad te vrednosti MOZE uticati na rad baterije kao i ostetiti je ako se duze nalazi na "ekstremnim temperaturama"! Pokusaj u toku hladnih dana da ga drzis u dzepu, torbi, ako imas futrolu jos BOLJE... iPhone nije jedini telefon koji pati od slicnog fenomena ali boze moj, dogadja se! :-)

Nikola N
01-02-2012, 18:04
Meni se na Kopaoniku desavalo i da se ugasi telefon i kad probam da ga upalim pojavi se da je baterija prazna, a kad ga malo protrljam rukama i ugrejem upali se i baterija bude 50-60%

kurbla
01-02-2012, 18:27
tako sam i mislio,al reko da proverim.Moram da mu nabacim carapicu pod hitno :)

na skijanje iskucivo i samo nokiu 1110 i to je to.Pre cu ja da slomim nego ona,a baterija joj traje pola veka :)

.stefan
01-02-2012, 18:27
Jos je ovo cudo "stakleno" tako da se jos brze hladi/greje...

Ne bih vam preporucio da ga nosate na skijanje sa vama,pogotovu bez futrole,smanjuje se vek bateriji na ekstremnim temperaturama...

AppleFan
01-02-2012, 18:34
Upravo kako je Stefan rekao! Sto je duze izlozen HLADNIM temperaturama odnosno extremno TOPLIM vek trajanja baterije se smanjuje. Nije iskljuceno da vec posle prvog "udara" dozivi svoju "smrt"! Najbolje je na niskim temperaturama drzati telefon u dzepu blizu tela gde ce se najmanje hladiti, odnosno mozda cak i nece!
Opet u toplim uslovima, izbegavajte drzanje telefona duzi period na suncu(jos gore ako je u futroli)! Ponavljam, ovo se ne odnosi samo na iPhone vec na gomile drugih telefona koji imaju LiIon ili LiPol baterije!!!

byMaX
01-02-2012, 18:46
Upravo tako, ja sam ga nosio isključivo u unutrašnjem džepu jakne... ali nokia 3310, neuništiva, za ovakvo vreme je najbolja.

SPW Spartan
01-02-2012, 19:31
Ja moj nosim u vakum kesi za sendvice :P

mccf
01-02-2012, 21:24
To sam i ja primjetio! U sobi nemam grijanje, i cim skinem ujutru sa punjaca za kratak period padne na 96%. dok je drugacija situacija kad je u toplom...
E kako sam primjetio? Kad pratim BatteryInfo, i ako je temperatura ispod 30 stepeni u BI, ili ako ode preko 32-33 stepena, maksimalni kapacitet baterije mi oslabi. Na 31 stepen mi pokazuje da je potencijalni maksimu 1349, a cim se promjeni temperatura, krece da pada potencijalni maksimum...

A evo kako izgleda na 23 stepena-1292

http://img.tapatalk.com/2eef01fc-91ac-07d7.jpg

sekularac
04-02-2012, 11:31
Nakon cele noci na punjacu (iPhone 4s star nekoliko dana) u toploj sobi pokazivao 96%. To mi se desilo 3 puta zaredom, a onda sam uradio hard reset i sad je sve ok :)
Valjda se baterija zaglupi, sta li...

3gs
04-02-2012, 11:48
ja nisam primetio da baterija hoce da zeza nosam ga u koznoj jakni (znam recicete koja si ti budala da nosis na -15 koznu jaknu....Sta cu sredila mi stara debelu jaknu pa moram koznu)... naime iphone se toliko zaledi da krene onaj metalni deo da mi se lepi za prste... ali sa baterijom jos uvek nikakvih problema nisam imao.... cak mi i duze drzi baterija na ovim hladnocama.... neam pojma kako...

chunga
04-02-2012, 11:56
Ja moj drzim u vunenoj carapi zimi, specijalno pletena za njega. :D

AppleFan
04-02-2012, 12:53
3GS... Ako nosis telefon u koznoj jakni, verovatnoca da se bas toliko ohladi je svedena na minimum! U tvom slucaju je samo stvar fizike: drzis ga u koznoj jakni gde temperatura sam siguran ne pada ispod 20ak stepeni ako je blizu tela! Vadjenjem telefona stvara se kondenzacija i momentalno hladjenje pa imas utisak da je telefon konstantno izlozen niskim temperatura pa otuda dolazi do osecaja HLADNOCE METALNOG DELA i LEPLJENJA PRSTIJU! :-)
Ipak mislim da ti sasvim SUPER postupas prema svom telefonu, zato mu baterija i traje nesto duze jer se uvek nalazi na temperaturi koja njemu odgovara...Cak i u koznoj jakni! :-D

mccf
04-02-2012, 13:09
Ako je neko krivo shvatio moj post mogu i da objasnim.
Naime, kada je u hladnoj sobi na punjacu, potencijalni maksimum ce se smanjiti sa 1350 na 1290mAh. I ja cu ga unijeti u zagrijanu sobu, kada ce potencijalni maksimum da poraste na 1350mAh, i automatski ce da mi prikazuje manji procenata baterije, jer je razlika vec za 60+ mAh.
Normalno, procenat baterije nije 'shining disco ball' pa da sara non-stop dole gore, ali je cinjenica da vam se u dva dana, pod istim uslovima koriscenja samog ajfona(3G,wifi,igrice,surfanje), a u zavisnosti od temperature-trajanje baterije moze znatno razlikovati.

Svakako, prethodno je @sekularac naveo 96% na punjacu...a sto je i cesca stvar da je sam problem-softverske prirode.

sekularac
04-02-2012, 13:22
Tako je, slazem se u potpunosti. Kod mene je ocigledno problem bio softverske prirode.

AppleFan
04-02-2012, 13:26
Softwear prati samo stanje u bateriji... Ako dodje do variranja baterije van nekih baznih podesavanja moze da "zaglupi"! :-)
No ono sto je bitno je da baterija je ta koja utice na to kao i temperaturne promene! MCCF shvatili smo tvoju problematiku apsolutno jer se dogadja cesto kod svih... HARD RESET je zapravo resetovao baterry menagment na pocetno stanje i resio pitanje prikazivanja baterije.

mccf
04-02-2012, 13:45
Ma nije problematika, nego iskustvo...pa da ljudi ne panicare ako im se nekad desi... Da znaju do cega moze biti;)

AppleFan
04-02-2012, 13:46
Upravo tako!!! :-))) Nije nista strasno... Samo ako se pazi! :-)

mccf
06-02-2012, 10:48
Evo jedan tekst o bateriji i hladnoci...

http://www.b92.net/tehnopolis/aktuelno.php?yyyy=2012&mm=02&nav_id=580203

AppleFan
06-02-2012, 11:08
Odlicno objasnjenje... Uprav to je TA problematika! :-)

3gs
06-02-2012, 11:30
ovo je istina ???? http://www.b92.net/tehnopolis/aktuelno.php?yyyy=2012&mm=02&nav_id=580203''Prva padalica: iPhone 4S
Na nula stepeni svi su radili normalno, ali već na -5 iPhone 4S i Nokijin N9 počeli su da otkazuju: iPhone je prijavio grešku SIM kartice, a N9 je pokazao da mu je baterija skoro prazna.
Kad je temperatura spuštana na -10 iPhone to više nije mogao da izdrži – odjednom je objavio da mu je otišla baterija i ugasio se. Svi telefoni s LCD ekranima imali su teškoća kad je temperatura snižena ispod ove. ''

dajte ljudi ovo je cista glupost... moj i4 se ponasa na -16 stepeni kao da je u temperatura +25stepeni.... kako ljudi lupetaju gluposti znaci ne verujem(mislim na ovaj link gde lik se pravi pametan) koji je on test radio... lele da je to istina pa moj fon bi crkao vec pre par dana,ja sam stalno napolju i uvek mi je u prednjem dzepu kozne jakne... bukvalno stailnes steel pocne da se lepi koliko je leden,a fon sasvim normalno funkcionise...


eto jos hejtera... neka pikaju sa amoled i da cute pred retinom... kako neko od nas koji koristi iphone ne napravi neko poredjenje...a ne ovi ko zna dal su koristili kineza
i gornja slika je neki 3g ili 3gs...

AppleFan
06-02-2012, 12:11
Pazi, casopis PC WORLD je poznat po svojim testovima. Uvek su bili objektivni... Na iPhone-u(nije bitno koji model) zaista stoji temperaturna preporuka koja se krece od 0-35 stepeni! Za sve stete nastale usled manje temperature od 0 ili vece temperature od 35 stepeni, APPLE ne snosi nikakvu odgovornost. RETINA jeste najbolji ekran na trzistu i cinjenica je da se testovi poredjenja ne mogu sprovesti na nizim temperaturama jer iPhone, kao sto vidimo, vec otkazuje na -10!
No bitna je stavka naglasiti da su u ovom testu zaboravili naglasiti o kojim baterijama i kojim jacinama se radi, kao i kakva kucista koji telefon ima!
Za razliku od "jeftinog" Samsunga(koji je od plastike i koja se mnogo teze hladi) skuplji iPhone je napravljen od materijala koji se ipak na tako niskim temperaturama BRZE HLADE i JOS TEZE ZAGREJAVAJU! Zato smatram malo test nedovrsenim ili nedovoljno preciznim....
Nemojte da vas ovo obeshrabri... iPhone i dalje mozete koristiti na nizim temperaturama u toku razgovoru jer vase ruke ipak daju neku toplinu samom uredjaju, baterija(kao i na bilo kojem drugom uredjaju) se tokom razgovora malo i greje, tako da TEORETSKI na -15 minuta bi mogli da obavljate razgovor bez ikakvih problema. U PRAKSI SAM TO USPESNO ODRADIO PRE NEKI DAN I NISAM PRIMETIO NIKAKAV NEDOSTATAK NA iPHONU.... :-D

3gs
06-02-2012, 12:41
onda samo meni radi najnormalnije na -16... bio sam napolju preko 3h..
to sto su oni dobri u testovima moze da okace macku o rep...
kada u praksi nije tako..
stojao je na hladnoci onda sam proverio mail... sasvim normalno funkcionise... nikakvo kocenje slabljenje baterije i takve neke zezalice nisam primetio

i to nije jedan dan vec nedelju dana sam izlozen takvim temperaturama (sankanje itd XD) cak i ukljucim muziku dok se spustam :D baterija 1 ceo dan komotno traje sa normalnim koriscenjem (pod normalnim podrazumevam 30ak poruka 1h razgovora 2-3h igranja 2-3h slusanja muzike i 1h na 3g (fb,safari...) i ostatak u stand by)

i da dodam retina sasvim normalno funkcionise na -16 stepeni... a ne kako oni kazu da otkazuje na -10

AppleFan
06-02-2012, 13:23
Ne, ne... Nisu rekli da je display otkazao vec KOMPLETAN TELEFON! :-D

mccf
06-02-2012, 14:02
Ne kazem da ajfon niti ima niti nema odredjenih mana na relaciji baterija-hladnoca... Ovaj tekst bih u cijelosti i uzeo za ozbiljno, da nije dovrsen ovim o samsungu...dotle sam ustvari i citao:D Jedino jos epska pjesma fali 'Samsung i ljuta -35 stepena'. B92 i android...

80y4n
06-02-2012, 14:13
Samo da dodam, juce sam na -18 proveo 6 sati u marsu na planinu gore dole i koristio telefon za povremeno fotografisanje, drzao ga u dzepu jakne i radio je potpuno normalno, dok se ruka bukvalno ledi za dvadesetak sekundi, kada skinem rukavice da okinem fotku.

mccf
06-02-2012, 14:26
Ne znam koliko imate priliku na ekstremnijoj temperaturi da boravite...prije neki dan u kolima pokazuje -34. Inace je to predio gdje su uvijek temperature ekstremno nize... I namjerno izadjem- ti ne osjetis nikakvu razliku na 0 i na -34 kad stanes 2 minuta. E za 20 minuta bi se imalo sta pricati. Sta hocu da kazem-kao sto je applefan pisao-temperatura u dzepu i vani je razlicita. I vas molim kad ste tako sigurni i u bateriju i u funkcionisanje-ostavite telefon negdje na otvorenom na -10, -20...pa da bude nekih pola sata, i onda nam javite dal je moguca popravka i koliko eventualno kosta (nova baterija, displej...) Kad se vec upustate da lupetate o sankanju, nosanju u dzepu, funkcionisanju...

Jedno je da stojis go napolju, drugo je da si obucen. Jedno je da telefon stoji napolju, drugo je u dzepu... I ti sto ti lede ruke kad ih izvadis o tome ti pricam...izvadi telefon i okaci oko vrata pa ga pronosaj po ure...

AppleFan
06-02-2012, 14:26
Ma dragi prijatelji budimo realni... Imamo najbolji telefon u svakom pogledu! Samsung ne bi bio ni primecen sa Samsung SII a ni sa SamsungTab da nije prekopirao nesto od APPLE-a, da li sam u pravu!?
A zaista nemam nista protiv Androida... Samo mi je totalno neugloden, brdo ne rasporedjenih fajlova pa memorijska kartica ili fiksna memorija izgledaju kao da je bacena bomba na njih. Ruzan mi je jednostavno i za razliku od APP Store-a na Android Marketu nema toliko striktnih provera pa nikada ne znate sta TACNO skidate!
Samo cu reci APPLE RULES!!! :-D

Silence
06-02-2012, 16:22
Tacno je da se gasi.. Ja se snimam na kopu u toku voznje na stazi i posle 4-5 min se ugasi isto kao kada je baterija prazna. Nece da se upali dok se ne ugreje..


Tapatalk.

80y4n
06-02-2012, 16:44
@mccf Ne shvatam sto si toliko agresivan i vrijedjas ljude time sto im govoris da lupaju. Tema je evoluirala kroz nekoliko postova, pa je normalno da se prica siri. Pocela je sa prikazivanjem statusa baterije i prosirila se na iskustva ljudi u realnoj "smrznutoj" situaciji i na koristenje telefona u istoj,jer niko od nas nije toliko besposlen ili mozda bolje lud da ostavi telefon da mu stoji vani na -15 i da sve to testira, pa iskustva onih koji su bili u prilici da koriste telefon( a sa njim i bateriju, koja je gle cuda integralni dio) su dragocjena. Cak i ovi koji testirase bateriju, (pc world valjda) nisu samo testirali bateriju,(napon, kapacitet) vec i to da li se telefon moze koristiti, kakav mu je odaziv ekrana, i slicno sto je meni vaznije od toga da li baterija gubi kapacitet na hladnoci, sto je cinjenica koja je svakom poznata ako je ikada koristio bilo kakav elektricni uredjaj na baterije kad je vani zima(foto aparat, kameru, walkman, diskman, ipod i slicno). Korisno je saznati tacne podatke koliko se gubi, na kojoj temperaturi, i slicno, al je isto vazno cuti iskustva ljudi. Prvo si pljunuo clanak koji si ti postavio, zbog nedostatka nepristrasnosti novinara, jer je navodno hvalio samsung, sto znaci da ne dozvoljavas i iskljucujes bilo kakav izvor spoljni izvor informacija osim svog misljenja i sopstvenog iskustva koje moze biti izuzetno iskrivljeno zbog odredjenih preferencija. Evo na primjer ti si prosirio pricu sa automobilom i senzorom u njemu, koji ti prikazuje -35 i ja sam shvatio kako je u tom automobilu pokvaren senzor ili je u pitanju los dizajn, jer imas automobile koji su izuzetno precizni u mjerenju spoljasnje temperature u pola stepena, dok neki drugi imaju problema sa tacnoscu i fulaju u 10 stepeni. Kako tvoj subjektivan osjecaj hladnoce kad izadjes napolje nema nikakve veze sa vjerodostojnoscu, posebno kad ne znas ni kolika je tacna spoljasnja temperatura, ( sumnjam da si u posljednje vrijeme bio na -20, jer je to itekako drugacije od 0 i pri toj temperaturi para koju izdises se hvata za bradu i brkove, ako ih imas i pretvara u led), onda tvoja prica kojom dokazujes kako ostali kako ti rece lupaju, pokazuje da je tvoja logika, a posebno nastup pogresan i da lupas ti.

dzenopoljac
06-02-2012, 17:19
Molio bih bez nepotrebne rasprave koja može u svađu da preraste. Naziv teme je prilagođen evoluciji diskusije. Fokusirajte se na ponašanje vašeg telefona na niskim temperaturama.

mccf
06-02-2012, 20:08
Promjenjen naziv teme!;)

srbinovic
06-02-2012, 23:04
Ne bih da ulazim u tehnicke detalje, samo da podelim svoje iskustvo sa skijanja od prosle nedelje. Temperature su bile izmedju -16 i -11C. Telefon je stajao uvek u unutrasnjem dzepu jakne, gde mogu vam reci nije bas bilo pretoplo jer bi telefon uvek bio leden kad ga uzmem u ruku. Indikator baterije nije ludovao, da li se baterija trosila brze ili ne nisam siguran, znaci nema neke evidentne razlike. Ekran je radio uvek bez greske, sto se ne moze reci isto za moje prste jer nikad nije bilo toplije od -11 C. Znaci prica, surfovanje, fotografisanje, sve bez greske. Vise bih voleo da sve to nisam morao licno da iskusim, skijanje bi bilo lepse, al ovako bar znam koliko mi je tel izdrzljiv. Iphone 4orka, 16gb, 1,5 god stara.
Slika u attachmentu je uslikana na vrhu na oko 2000m, u UNUTRASNJOSTI stanice za gondolu :)
Ko nam to dira iphone, odmah da ga....

josip122
06-02-2012, 23:40
Ja sam skuzio da mi malo sporije otvara kameru kad sam vani na ovom ledu i jucer ujutro mi se sam restartao, nestao bio JB i sve app, uradio sam reboot i vratile su se sve app, ali su mi neke postavke bile promjenjene npr:isjecak sms-a to sam bio iskljucio, ali je bilo ukljuceno, ne znam da li je to od hladnoce ili neceg drugog, ali se dogodila kad nas je uhvatila ova hladnoca.