PDA

View Full Version : Pitanje oko Iphona 4s



jole84
29-01-2012, 22:29
Ljudi, hocu da kupim iphone 4s u americi polovan, zanima me koji ios da ima i koji bb ili fw da ima da bih ga mogao otkljucati i koristiti u srbiji. Hvala puno.

Fisherman
29-01-2012, 22:39
kakav god da je iOS ili baseband u njemu, gledaj da bude FACTORY UNLOCKED (SIM FREE) jer u suprotnom nema otkljucavanja :)

cikaaca
29-01-2012, 22:47
u americi retko ko kupuje simfree....svi uzimaju preko mreza,a preko mreza se ne moze otkljucati...

Brabus
29-01-2012, 23:38
Nema u americi sim free u slobodnoj prodaji jos, samo na mrezi

cikaaca
29-01-2012, 23:44
prdno si u cabar sada....juri polovnu ili novu 4ku...simfree ili gevey do 4.10 baseband

jole84
30-01-2012, 00:51
Hvala puno, recite mi znaci kada budem kontaktirao prodavce samo da pitam koji im je ios.

Chuckie
30-01-2012, 01:09
Kakav god da kupiš ne možeš ga otključati.

Jedino da je fabrički otključan, a male su šanse da ga takvog zbaviš polovnog.

Eventualno pretražuj Craigslist oglase za grad u Americi gdje ideš, tako sam ja našao u LA-u moj telefon. Npr http://losangeles.craigslist.org/sfv/mob/2812439859.html

Ili naruči sa Apple stora 649$ ako se ne varam, simfree, 16GB.

zemomak
30-01-2012, 01:54
ja imam 4s iz amerike, sim free :)


Sent from my iPad using Tapatalk

Byakuya
30-01-2012, 07:07
Nema u americi sim free u slobodnoj prodaji jos, samo na mrezi

Prodaju simfree i ima ih na stanju...

cikaaca
30-01-2012, 10:33
649$ + tax izadje oko 705-715$

Fisherman
30-01-2012, 11:24
@Jole84 : ono sto je bitno za otkljucavanje je modem firmware ili baseband. Danas se jedino mogu otkljucati iPhone 4 koji imaju baseband do verzije 04.10.xx i to uz pomoc turbo sim Gevey kartice. U Americi mozes da kupis u Apple Store nov, factory unlocked telefon, koji moze da radi sa bilo kojom sim karticom na svetu. Svi telefoni koji su kupljeni na mrezi AT&T su zakljucani na tu mrezu i ne postoji mogucnost da se otkljucaju (osim u slucaju koji sam gore naveo) kako bi radili nesmetano na nekoj drugoj mrezi.
iPhone 4S ne moze da se otkljuca niti softverski niti uz pomoc turbo sim kartica. Za sada. Ja se licno ne bih uzdao mnogo u neki unlock u skorije vreme. Imam iskustva sa kupovinom iP4 u Americi proslog marta i spasio me je gevey turbo sim. Tada nije bilo moguce kupiti uopste simfree/factory unlocked u USA. Danas je to moguce i mislim da je to jedini nacin da imas "otkljucan" telefon kupljen u americi.

AppleFan
30-01-2012, 11:30
Greska, cena od 649 dolara je sa vec uracunatom taxom. Cisto informativno da znate, na svim APPLE stranicama u svetu, cene iPhone modela su sa vec uracunatom taxom drzave u kojoj se porucuju.

Inace ako nisi USA drzavljanin cena istog bi mogla da te kosta nesto povoljnije, ako prilikom izlaska iz zemlje zatrazis formular... nisam siguran tacno o nazivu ali mozes se raspitati. Popunis i nakon nekog vremena bice ti vracen TAX.

Fisherman
30-01-2012, 11:36
Osim ako nije u pitanju State of Delaware ili Oregon (mozda ima jos neka, ali nisam siguran), na cenu od 649 USD se dodaje sales tax i nije ga moguce refundirati na izlasku iz US. Ovo se odnosi i na online kupovinu i na kupovinu u samoj radnji (imam iskustva i sa jednim i sa drugim nacinom).

*Ako neko ima drugacija saznanja, bilo bi lepo da podeli sa nama, a narocito oko procedure povracaja poreza u USA.

AppleFan
30-01-2012, 11:45
NYC APPLE store, cena je 649 dolara i ne placas dodatne taxe. Sto se tice Oregona, koliko vidim na jednom forumu isto je TAX free zemlja, dajem dokazcic mali :-)
8887

Fisherman
30-01-2012, 11:48
Moje iskustvo: State of Washington, Apple Store U-Village, Seattle, sales tax 9,5% - no refunds.
State of Massachusetts, Boston, Best Buy, sales tax oko 7% - no refunds.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States

AppleFan
30-01-2012, 11:51
Najbolje je pozvati APPLE store korisnicku sluzbu i raspitati se u kojim velikim gradovima USA moze da se kupi iPhone bez dodatnih taxi.
Moja preporuka je i dalje da se kupi recimo u AUSTRIJI gde mu je cena za 16gb model 629 evra sa svim uracunatim taxama ili cak u Svajcarskoj gde mu je cena 649 CHF sto prevedno u evre iznosi 540 evra. Naravno isto sa svim uracunatim taxama. :-)

Fisherman
30-01-2012, 12:01
mislim da je neko napisao da u Svajcarskoj izadje oko 510e i da je to najpovoljnija kupovina za sada, kad se uzme povrat PDV-a ( sto je moguce u svim evropskim zemljama, osim ako se ne kupuje online, tada nije moguce izvrsiti povrat VAT/PDV). Mene je u Kanadi kostao 520e sa svim taxama, ali tada je odnos CAD-EUR bio mnogo povoljniji nego danas.

AppleFan
30-01-2012, 12:07
Upravo tako, ne znam tacno koliko je sa povratom PDV-a... Ali cena u radnji iznosi 540 evra za 16gb model.
Zivim u Svajcarskoj pa znam cene a ujedno radim u APPLE-u! :-)

dzenopoljac
30-01-2012, 12:10
Meni je stigao 4s, 16gb iz Švajcarske i izneo je oko 540€. Kurs je uticao da bude malo skuplji. Ova cena je konačna (555€ - 15€ povraćaj poreza).

AppleFan
30-01-2012, 12:13
Da naravno, kurs utice na varijaciju cene ali u svakom slucaju krece se oko 540 evra i mislim da je jedna od najjeftinijih zemalja sto se samog iPhona tice. Cena iPad-a je isto solidna i iznosi 499chf za 16gb WiFi model, a u toku je akcija 50chf rabata na kupovinu svih modela. Sto znaci da bi sda isti model kostao 449chf....

gasmias
30-01-2012, 13:19
AppleFan, to znaci ako mi danas neko uzme 4s, npr u Cirihu, cena ce biti 649chf - 50chf?

AppleFan
30-01-2012, 14:00
Ne, rabat vazi samo sa iPad uredjaje TRENUTNO... Ima na vise lokacija sirom Svajcarske a cena iPhona do daljnjega ostaje 649 CHF.
Doduse i tu ocekujemo neke popuste ali tek negde sredinom proleca.

Serbiaman
30-01-2012, 14:53
ima ponekad u Swiss akcija u mediamarkt ili interdiscount za ipad2 za neverovatnih 399chf ali zavisi kada naletis.....pre 2 nedelje su imali u mediamarkt zamalo da kupim ali ipak cu sacekati izlazak ipad3 :cool:

AppleFan
30-01-2012, 16:45
Nazalost nisam upoznat kakve akcije se dogadjaju na drugim mestima. Naravno svaki AUTHORIZED RESELLER ima pravo da organizuje svoje akcije bez obzira na cenu u APPLE STORE-u!
Znam da je skoro MediaMarkt imao ponudu iPad 2 sa LOGITEC HARD COVER TASTATUROM... Cena je bila 408.99chf! Ali uglavnom uvek se negde moze naleteti na dobar popust sto se iPad i iPod uredjaja tice.... Naravno postoji jos jedan nas reseller, radi se o firmi DATA QUEST kod kojih mozete da kupite APPLE uredjaje, koji su malo korisceni i uglavnom u prodavnicama kao DEMO uredjaji, po znatno povoljnijim cenama. Pa sad ko sta voli, nek izvoli... :-D

jole84
30-01-2012, 17:13
E hvala ljudi na pomoci, ma burazer ce mi ga doneti a ja trebam da izaberem sa ebay-a. Znaci sada samo iphone 4 koji ima baseband do verzije 04.10.xx. Hvala


Jel moze neko da mi kaze sta je ESN neki kazu good ili badESN. sta je to

AppleFan
31-01-2012, 15:08
ESN je 14 cifara koje se najcesce nalaze ispod baterije iPhona.
Neke zapadne zemlje kao i USA koriste ESN broj za identifikaciju uredjaja. Ako je prethodni korisnik uzeo iPhone na ugovor ESN broj se automatski memorise zajedno sa brojem ugovora i pretplatnickim racunom i tu dolazimo do GOOD ili BAD ESN broj.
Ako prethodni korisnik nije placao racune, ili ima bilo kakvo dugovanje prema operateru, ti neces biti u mogucnosti da aktiviras telefon i to je BAD ESN broj a ako je sve uredno izmireno, ili cak pretplatnicka obaveza prekinuta i izmirena od strane korisnika ondaces moci da aktiviras telefon i to je GOOD ESN broj. Istim tim ESN brojem VODAFONE vrsi otkljucavanje telefona bez odlaska u njihove prodavnice.
Najbolje je da uzimas SIM FREE koji ne dolazi sa ESN brojem!!!

Inace ESN je jednako IMEI broj, razlika je:
ESN je za CDMA mreze koju mi ne mozemo da koristimo u Evropi.
IMEI je za GSM mreze koje mi mozemo da koristimo u Evropi.

S obzirom da se radi o iPhonu 4s...On je dual! Radi i na CDMA i na GSM tako da zapravo ti nije bitno. Ali ponavljam, najbolje je SIM FREE!!!

Sandi
01-02-2012, 00:35
A sta je sa onima koji su uzeti na mrezi ali nisu zakljucani? Ja imam takva dva uredjaja.

mmilos82
01-02-2012, 00:44
Ima drzava kod kojih je zakonski regulisano da telefoni ne smeju da budu zakljucani i ako su vezani ugovorom, npr Italija :). Ti telefoni su simfree i rade na svim mrezama!

AppleFan
01-02-2012, 14:30
Kako god okrenete ENS broj je nesto sto nas trenutno ne brine! I sami znate da CDMA mreza nema SIM karticu pa ju je lako softverski kontrolisati mrezno, toliko da je ponekad upitna i stvar privatnosti no nas se ne tice USA! Kod nas se koristi iskljucivo i samo IMEI broj, koji kod nasih operatera znaci jednako koliko i Mrkonjicu rok zavrsetka! :-D
Kao sto je mmilos82 naveo... Prema zakonu o zastiti potrosaca, koji planiraju da usvoje mnoge zemlje EU, radi se na tome da i kada se telefon uzme uz ugovor on ne sme da bude zakljucan kako bi korisnik imao slobodan izbor u slucaju da zeli da predje kod drugog operatera. Nisam upoznat sasvim koje zemlje su prihvatile taj pravilnik(zakon) ali predpostavljam da mmilos82 zna cim je naveo Italiju! :-)

Sandi
01-02-2012, 14:38
Nisi razumeo pitanje... Ako je telefon sa mreze, a nije zakljucan, da li njegov IMEI dospeva na apple listu kroz koji mogu da zabrane aktivaciju u slucaju ne izmirenih dugovanja prema operateru? I da li to zavisi od operatera do operatera ili svaki mora koji je prodat na mrezi da bude na listi?

AppleFan
01-02-2012, 14:48
Ne, ne... Upravo sam ti odgovorio!
Lista dobrih i losih ESN brojeva vazi samo i iskljucivo za CDMA mreze! U Evropi, gde je GSM mreza i gde koristimo IMEI broj uredjaj se ne registruje kao LOS u slucaju da dodje do prestanka izmirivanja obaveza prema operateru! Jedini konkretan potez sa IMEI brojem u Evropi je ucinio VODAFONE koji otkljucava svoje telefone putem iTunes-a!
Posaljes internetom mali zahtev, oni taj zahtev prosledjuju APPLE-u, koji tebi najkasnije u roku 48h isporucuje UPDATE sa otkljucanom bazom gde ti posle RESTORE-a telefon postaje SIM FREE!

Sandi
01-02-2012, 16:53
Znaci cela ova prica nema veze sa uredjajima koji se koriste na GSM mrezama vec samo na mrezama poput verizon?

AppleFan
01-02-2012, 17:24
Upravo tako!!! ;-)

jole84
04-02-2012, 19:40
Izašao jailbreak za iOS 5.0.1 [updated]
jel to znaci da ce moci da se otkljuca IPhone 4s.
p.s. bolje mi je njega da kupim

dado
04-02-2012, 22:06
To znači da će moći da se jailbreak-uje, ne i da se otključa.

GieM
06-04-2012, 11:44
Ne, ne... Upravo sam ti odgovorio!
Lista dobrih i losih ESN brojeva vazi samo i iskljucivo za CDMA mreze! U Evropi, gde je GSM mreza i gde koristimo IMEI broj uredjaj se ne registruje kao LOS ....


@AppleFan

Situacija od poslednjeg posta u ovoj temi se promenila po pitanju otkljucavanja 4s-a. Trenutno je moguce otkljucavati neke modem Firmeware-e sa Gevay Ultra s i ostalim karticama. Mene zanima da li je moguce na isti isti nacin otkljucavati i telefone sa Sprint i Verizon mreze, kao i one sa at&t (at&t je GSM mreza). Ako je moguce, da li je uopste bitno za rad na nasoj GSM mrezi to da li ima bad ili clean esn?
undefined