PDA

View Full Version : iMac pregrevanje



GMT II
26-11-2011, 04:10
Imam iMac (Mid2007) 2.4GHz Intel Core 2 Duo
Imam problem sa pregrevanjem, pa sam instalirao smcFanControl
Da li bi neko mogao da mi kaze koja su najbolja podesavanja? (ne bih da nesto zeznem)
Trenutno su mi po default-u ova podesavanja:
ODD 1000
HDD 1200
CPU 1200
a temperature su mi trenutno svuda 47C, a nekad budu i preko 50C

Kapetan
26-11-2011, 05:26
Temp su ti malko visoke al nista zabrinjavajuce.

Je li 27" ili 24" ?

Svaki iMac se mora grijati zbog dizajna i konstrukcije kao i nedovoljno dobrog hladjenja. Sto se tice ventova, pronadji neki broj rpm koji ti spusta temp malo a opet da to ne bude previse bucno.

Kad nesto zahtjevno budes radio, podigni slobodno brzine za cpu i hdd na max nece mu biti nista.


Sto redje gasi racunar kako bi odlozio pojavljivanje fleka od prasine.

igne
26-11-2011, 07:12
Cekaj caka u pojavljivanju prasine je da ga sto manje gasis? :) Razmisljam da uzmem iMac jedino me ta prasina nekako jos baca u nedoumicu...

unknown99
26-11-2011, 13:05
Dokle god su temp do 70 C u zavisno o radu to je oke. 47-50 C je nista. Eto, kad ja otvorim nesto s flashom, da vidis kako rastu :D

GMT II
26-11-2011, 18:59
@Kapetan Ekran mi je 20" (ne znam kako bi mogao uopste da bude 27" ako je Mid2007 :))
Jutros su mi se temperature digle i na 60-62C dok sam igrao neku igricu na fb
Evo sad kad ne radim nista i tek sam ga upalio temperature su oko 44C
Imam skroz gore na ekranu tri bele fleke najvise se vidi na crnom dok je ugasen
Je l' to samo prasina ili sta?
Gledao sam kako neki skidaju staklo od ekrana sa vakumom i onda brisu tu prasinu iznutra
Da li bi mi to onda resilo te bele fleke?

Kapetan
26-11-2011, 20:05
@Kapetan Ekran mi je 20" (ne znam kako bi mogao uopste da bude 27" ako je Mid2007 :))
Jutros su mi se temperature digle i na 60-62C dok sam igrao neku igricu na fb
Evo sad kad ne radim nista i tek sam ga upalio temperature su oko 44C
Imam skroz gore na ekranu tri bele fleke najvise se vidi na crnom dok je ugasen
Je l' to samo prasina ili sta?
Gledao sam kako neki skidaju staklo od ekrana sa vakumom i onda brisu tu prasinu iznutra
Da li bi mi to onda resilo te bele fleke?

Da, 27" su kasnije ubacili, moja greska :)

Temp 60-62c nije uopste zabrinjavajuca sta god da radis. Ja sam drzao po 7-8 filmova u handbrake-u (konstantan enkoding) a da pored toga imam upaljen adobe premier i temp je bila 65-70c i sve je bilo ok. Pregrijavanje i samim tim crkavanje komponenti zaboravi.

Te bijele fleke na crnoj pozadini (pri gledanju nekog filma u full scr modu jel tako?) je probijanje pozadinskog svjetla. Takodje poznat problem ali ne toliko rasprostranjen. Prati da li ce se ta bijela svjetlost "pojacavati" u narednom periodu ili pojavljivati na drugim mjestima. Ako se desi to, pravac prodavnica i mijenjanje displeja ako si u garanciji.

Ako nisi u garanciji, spremaj pare za nov displej :(....

Dakle, bijele fleke nemaju veze sa prasinom.

Da, prasina se skida bas kao na tim klipovima.




1. Jel to toliko ocigledno, posto pricate kao da ne mozes da gledas u ekran... :)
Jel to vidljivo i kad je upaljen i kad je ugasen ili kako?


2.Ako je stvarno toliko ocigledno, kako je moguce da apple ne menja dizajn imac-a zadnjih fazon 5 godina???
Poredjenja radi kad su sjebali antenu na i4, prihvatili su i ispravili u i4s... Zasto ovo ne prihvataju kao gresku, ili se ne buni dovoljan broj ljudi, ne znam...


1.Vjeruj da jeste itekako ocigledno.
Vidi se naravno kad je upaljen ekran.


2.Gledaj na to ovako:
Apple taj LG panel placa LG-u recimo 150$ po jedinici. Taj panel je "druga klasa" displeja iz LG-vog proizvodnog programa. Mogu da ih proizvedu koliko god Apple-u treba i nema zastoja u proizvodnji. Ti displeji nemaju dobro rijesenu ventilaciju, probija osvetljenje na vecim dijagonalama, crkavaju ponekad .... itd itd.

LG "prvu klasu" tih displeja prodaje HP-u, Dell-u itd. po cijeni od recimo 200$ po jedinici. Priodaje im duplo manje kolicine nego Apple-u jer nema tolike potraznje na trzistu.

Zakljucak?
Apple ima veci profit po prodatom iMacu koji idu kao ludi u srecnim zemljama, proizvodnja ne staje, LG ima ogroman profit cisto na osnovu ogromnog broja tih displeja i svi srecni i zadovoljni.

Kad pitas zasto ne priznaju garanciju na displej pun prasine (zbog svih razloga koje sam naveo u postovima) odj*** te enviro shitom, uslovima okoline u kojoj se koristi i sl. Bla bla truc.

Ja sam morao da "dodjem" do direktora iStyle-a iz Zagreba kome sam ponudio boravak o mom trosku u Beogradu, da dodje i uvjeri se sam kakva je soba u kojoj mi je bio racunar. Tek posle 4-5 razgovora telefonom i 10-ak razmijenjenih mailova priznao mi je ovo i jos neke stvari kojima je i sam veoma razocaran po pitanju Apple-a i njihovog ponasanja.


E sad, jbg iMac je iMac. Ja nisam bio ziv maltene dok ga nisam donio u kucu, niti sam ustajao od njega ;). Medjutim, kad ti se dese neke stvari onda shvatis kakva si ovca ispao i naucis skolu.

Kapetan
26-11-2011, 20:11
Na mom iMac-u se to najvise vidi kada je ugasen tj. na crnoj pozadini
Kada je ukljucen vidi se samo malo pri vrhu 1-2mm

Ovaj post nisam vidio jer pisem sa telefona...
To onda nije "backlight bleed" niti prasina jer se ona vidi na svijetlim pozadinama a tamno sive je boje.

Probaj da slikas to nekim aparatom pa postavi. Zanima me sta je.

Predrag
05-12-2011, 23:25
Ukoliko pricate o prasini na monitoru (ekranu) to se lako brise samo se skine staklo i ocisti vrlo jednostavno ja sam to radio na mom iMacu. Ima tutorial na You Tube

Kapetan
06-12-2011, 02:03
Cistio si prasinu sa zastite panela ili sa njegove povrsine. To je prvo staklo koje veoma lako skida jer ga drze 2-3 magneta koliko se sjecam.

Govorimo o prasini UNUTAR panela koja se uvuce u slojeve istog i to se ne moze ocistiti ako se ne skida i rastavlja kompletan panel.

E sad, ako si ipak na to mislio onda kapa dolje ako si sam uspio sve jer je veoma veoma pipav posao.

Predrag
06-12-2011, 10:10
Nisam hirurg po profesiji :) dalje od onog prvog stakla nisam isao a i ne vidim da ima prasine tamo duboko :)

Nesha
06-12-2011, 13:03
Gde mogu da se nabave oni vakum drzaci za skidanje? Nije da mi treba, ali za svaki slucaj.

Kapetan
06-12-2011, 15:16
Gde mogu da se nabave oni vakum drzaci za skidanje? Nije da mi treba, ali za svaki slucaj.

Moze da posluzi i auto drzac za telefon ako imas...ako ne moze i rukom da se skine nije problem. Iznad kamere uhvatis staklo, blago povuces i vidjecesda se otprilike na krajevima sa gornje strane ne odvaja staklo. Tu su magneti. Sa obije ruke ponovo uhvatis tu i povuces blago i gornja strana ce se odvojiti i zatim citavu zastitu podignes na gore.

Nesha
06-12-2011, 17:47
Da video sam da koriste onaj vakum za drzac u kolima, al ne znam na 27" mi deluje da bi mozda i 2 trebalo, bitno je samo da se ne krivi da ne dodje do pucanja. Hvala u svakom slucaju ti imas licno i gorko iskustvo sa tim. Obicna prasina je zezanje a za onu pravu evo jednog how to, lik koristi bas taj drzac za auto.


http://www.macserbia.org/index.php?option=com_simpleboard&Itemid=&func=view&catid=15&id=66497

Kapetan
06-12-2011, 20:22
Nece puci ako ga ravnomjerno i lagano vuces, ne brini. Jaka je ta zastita.