PDA

View Full Version : Adobe odustaje od daljeg razvitka flash-a za mobilne platforme



milan64586
09-11-2011, 17:37
Steve Jobs je bio u pravu, kada nije hteo da prihvati flash podrsku za iOS. Adobe je izjavio da ona nije najsrecnije optimizovana za mobilne platforme, poput androida i da ce se od sada fokusirati na druga, modernija resenja, poput HTML5, dok ce za flash samo obezbedjivati sigurnosne zakpre i slicno.

http://www.dodaj.rs/f/38/YP/2bR8nlyc/tumblrl3col3yvhp1qzwtdlo.png


http://www.redmondpie.com/steve-jobs-was-right-about-flash-all-along-adobe-to-give-up-support-on-android-and-playbook/

LDV20
09-11-2011, 17:49
Nije ovo nista cudno. Onaj metro user interface u windows 8 developer preview-u isto ne podrzava flash nego iskljucivo html5.

PanZzer
09-11-2011, 18:29
Steve je uvek u pravu!

CJay
09-11-2011, 18:54
Da nisi mislio na Adobe a ne Android? :)

milan64586
09-11-2011, 18:58
Da, greska. Ajde ispravi ako mozes. ;)

CJay
09-11-2011, 19:03
...done ;)

1024
09-11-2011, 20:26
I sta ce sad da radi gomila hejtera koji se vec petu godinu zaredom na sva usta zale kako iPhone ne podrzava Flash?

Ili jos bolje, sta ce da radi (jos veca?) gomila korisnika Androida koji vec par godina pokusavaju da ubede i sebe i druge kako "Flash na Androidu radi odlicno"?

Goxy86
09-11-2011, 20:33
Mi ljubitelji jabuke smo fini, pa necemo da ulazimo u pricu "I told you so", a da su uloge obrnute ova tema bi vec imala 20 strana pljuvacine... :)

Babakaj
09-11-2011, 20:54
Poenta je da Steve i mrtav dobija bitke! ;)

illusion
09-11-2011, 21:37
nadam se da ce html5 moci da podrzava ios u nekim narednim softverskim verzijama...

lydiasr
09-11-2011, 22:17
@Babakaj :yes:

iPhon
09-11-2011, 22:25
cekajte ljudi ja imam i iphone a imam i nexsus i flash radi savrseno na nexsus sta je tu problem stranice i narednih 10 godina ce podrzavat
flash nije to nesto sto preko noci nestane. a dok html5 zazivi dovoljno vremena imaju drugi da porade na tome.
tako da bitku dobija i dalje android na kojem radi flash a iphon i dalje ceka.

FOX river
09-11-2011, 22:26
Ali šta sa sajtovima koji su i dalje na flešu. Sa Eplove strane bi bilo demokratski da nam kako-tako omoguće Fleš na iOS-u. Ne mora da bude uključen po default-u, al treba da ga ima.

priest77
09-11-2011, 22:43
I tako ostade Android be Flash-a... :D

Da se podsetimo sta im cika Steva rekao, ali kao sto vidimo trebalo im par godina da to shvate:


“In addition, Flash has not performed well on mobile devices. We have routinely asked Adobe to show us Flash performing well on mobile devices. We have routinely asked Adobe to show us Flash performing well on a mobile device, any mobile device, for a few years now. We have never seen it. Adobe publicly said that Flash would ship on a smartphone in early 2008, then the second half of 2008, then the first half of 2010, and now they say the second half of 2010. We think it will eventually ship, but we’re glad we didn’t hold our breath.New open standards created in the mobile era, such as HTML5, will win on mobile devices (and PCs too). Perhaps Adobe should focus more on creating great HTML5 tools for the future, and less on criticizing Apple for leaving the past behind.”


YPb9eRNyIrQ

djoni1980
09-11-2011, 23:02
neće android ostati bez flasha, već se flash neće dalje razvijati za android...
u prevodu, flash će i dalje raditi na androidu, jedina dobra stvar je što će se vremenom smanjivati udeo flash sadržaja na netu, pa će korisnici ios-a sve manje biti hendikepirani zbog toga

boko
09-11-2011, 23:03
I sta ce sad da radi gomila hejtera koji se vec petu godinu zaredom na sva usta zale kako iPhone ne podrzava Flash?

Ili jos bolje, sta ce da radi (jos veca?) gomila korisnika Androida koji vec par godina pokusavaju da ubede i sebe i druge kako "Flash na Androidu radi odlicno"?

moze li neko da mi objasni kako da se postave slike na sajtu polovniautomobili,koji zahteva flash za to?

MegaSkot
10-11-2011, 00:40
I sta ce sad da radi gomila hejtera koji se vec petu godinu zaredom na sva usta zale kako iPhone ne podrzava Flash?

Ili jos bolje, sta ce da radi (jos veca?) gomila korisnika Androida koji vec par godina pokusavaju da ubede i sebe i druge kako "Flash na Androidu radi odlicno"?

Šta je sa 5 godina bez flasha na iOS? Hendikep, jedina prava reč. Na androidu nije najsrećniji, ali radi. Uvek je bila poenta u sledećem: ko je neko, da nekome zabrani korišćenje nečega? Parola: to nije najbolje, inteligentnom čoveku zvuči uvredljivo, ništa više. ;)
Da, glasam za html5. Dajte mi html5 i flash i JA ću da izaberem šta je meni najbolje, a ne neki tamo...laka mu zemlja...

priest77
10-11-2011, 08:26
Buduce verzije androida ce dolaziti bez flasha, a meni je veci problem kada mi svetlucaju flash reklame bez veze, kada sve koci i ne ide glatko... to je hendikep :D Bez obzira sto moze da se iskljuci, ako ne radi kako treba, nema sta da trazi tu.
Od kada koristim iOS, flash mi je zadnja stvar koja mi je ikada nedostajala.
Ali android je poznat po tome, nije im uopste bitno kako radi, bitno da se ubaci sve sto se stigne, pa na kraju treba i Adobe da im kaze da to ne valja :D

Evo sta su rekli ovi iz Adobe, posto vidim da nekima i dalje nije jasno o cemu se radi:
"We will no longer adapt Flash Player for mobile devices to new browser, OS version or device configurations."

Znam da je nekima sada krivo ali posto je Apple i Microsoft batalio flash, Adobe je odradio ono sto je morao, a fandroidi su ostali bez jos jednog aduta za smaranje i sve to jos teze pada kada sve to opet dolazi od Apple. :)

1024
10-11-2011, 10:00
Microsoft nikad nije ni bio zainteresovan za Flash, njihova platforma je Silverlight.

Kapetan
10-11-2011, 11:02
^ Eh kad bi on znao to ....

LDV20
10-11-2011, 12:08
...njihova platforma je Silverlight.
Do Windowsa 8

Ma nema sta. Svi bitniji igraci prelaze na HTML5
Tranzicija je pocela.

djoni1980
10-11-2011, 14:46
Buduce verzije androida ce dolaziti bez flasha
flash player je besplatan i dostupan na marketu za download, bio i biće (kao što je npr i pc verzija flasha dostupna na njihovom sajtu):
https://market.android.com/details?id=com.adobe.flashplayer&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hZ G9iZS5mbGFzaHBsYXllciJd
Dakle android neće ostati bez podrške za flash, već će korisnici moći da ga skinu kao i do sada, samo što će Adobe izbaciti još jednu verziju (11.1),a onda će prestati dalje da ga razvija. Logično je da će vremenom udeo flasha biti sve manji i manji, pa će i nas ogrejati sunce. Vidi priest, i ja volim apple uređaje, neke korisne aplikacije koje koristim na ios-u (pre svega stručne) me vezuju za njega, jer nema sličnih na androidu - iako ima 100 sitnih stvari koje me izluđuju, počevši od Itunesa. Ali podrška za određenu tehnologiju (u ovom slučaju flash) mora biti prednost, ne može biti nedostatak. Koliki je danas flash prisutan dovoljno govori to što bez njega nemamo potpunu podršku za youtube i facebook sajt, da ne nabrajamo dalje... pa svaki drugi dan se neko žali na forumu da ne može da gleda youtube klipove, isprobava se terra zbog flasha itd.
Uvek se setim one prezentacije Steve Jobsa, (hm da li je to bilo za Ipad ili Iphone 4?) kad je demonstrirajući Safari otišao na sajt nytimes, a tamo prazan kvadrat tamo gde je trebao da bude video klip :facepalm:

miloslj
10-11-2011, 15:06
po meni jos uvek je nemoguce raditi bez flash-a, u buducnosti mozda, i kao sto je rekao vec neko, "kako da uploadujem sliku na sajtu koji za to trazi flash", protiv ovoga ne mogu nikakvi strucnjaci za apple da daju konkretan argument, ja licno, posto ne znam kako da namestim sbb mail na ipad-u, moram da idem na webmail, takodje nista ne mogu da prikacim, ni na jednom sajtu, gde mi trazi bilo kakvu sliku ne mogu da okacim jednostavno browse dugme je sivo, i na moze da se "klikne" na njega, nadjite mi tu neku dobru stranu sto ios nema flash. neko ce mozda reci "zasto koristis iPad kada ti se toliko svidja flash", zbog funkcionalnosti svega ostalog, ali gomila sajtova je napravljena na actionscript-u (programski jezik flash-a) pocev od youtube-a, pa do facebook-a, a da ne spominjem izmedju sajtove sa upload-om, ni jedan jedini ne moze da se koristi. napravili su aplikacije i za facebook i za youtube, priznajem im ovu najnoviju aplikaciju za facebook, moze sve da odradi, ali ja recimo ne mogu da pustim na ipad-u neke snimke sa youtube-a, kada u safari-ju ukucam taj link sa IE-a na windows-u ispise da ne moze da pusti taj video, i kako onda to nije hendikep?????

3gs
10-11-2011, 15:22
ja citam i razmisljam da li je to kolega :) potpuno si u pravu za sve! i potpuno se slazem nazalost... mozemo mi trubiti sta hocemo nema flasha za iuredjaje i gotovo....
ne hendikep nego izretardirali su uredjaj sa time.... kao moze sve bez flash_a moze djavola

jovus
10-11-2011, 15:28
po meni jos uvek je nemoguce raditi bez flash-a, u buducnosti mozda, i kao sto je rekao vec neko, "kako da uploadujem sliku na sajtu koji za to trazi flash", protiv ovoga ne mogu nikakvi strucnjaci za apple da daju konkretan argument, ja licno, posto ne znam kako da namestim sbb mail na ipad-u, moram da idem na webmail, takodje nista ne mogu da prikacim, ni na jednom sajtu, gde mi trazi bilo kakvu sliku ne mogu da okacim jednostavno browse dugme je sivo, i na moze da se "klikne" na njega, nadjite mi tu neku dobru stranu sto ios nema flash. neko ce mozda reci "zasto koristis iPad kada ti se toliko svidja flash", zbog funkcionalnosti svega ostalog, ali gomila sajtova je napravljena na actionscript-u (programski jezik flash-a) pocev od youtube-a, pa do facebook-a, a da ne spominjem izmedju sajtove sa upload-om, ni jedan jedini ne moze da se koristi. napravili su aplikacije i za facebook i za youtube, priznajem im ovu najnoviju aplikaciju za facebook, moze sve da odradi, ali ja recimo ne mogu da pustim na ipad-u neke snimke sa youtube-a, kada u safari-ju ukucam taj link sa IE-a na windows-u ispise da ne moze da pusti taj video, i kako onda to nije hendikep?????

Potpuno potpuno tachno. Ista situacija. Imam ipad i sve potpuno isto. Ko god kazhe da mu flash za surf nije potreban(trenutno!), lazhe sebe i druge.

Fisherman
10-11-2011, 15:30
....
Ali android je poznat po tome, nije im uopste bitno kako radi, bitno da se ubaci sve sto se stigne, pa na kraju treba i Adobe da im kaze da to ne valja :D

...

Znam da je nekima sada krivo ali posto je Apple i Microsoft batalio flash, Adobe je odradio ono sto je morao, a fandroidi su ostali bez jos jednog aduta za smaranje i sve to jos teze pada kada sve to opet dolazi od Apple. :)

tebi covece kao da je android pobio pola familije. Svaki put kad se pomene android ti odmah drvlje i kamenje po platformi, a o korisnicima govoris kao da su niza rasa.

Daleko je android od savrsenog, ali je isto tako i apple-ova platforma daleko od savrsene. Najbolje u celoj prici je sto se i jedna i druga usavrsavaju na zadovoljstvo korisnika i svako ima svoj nacin i koncept rada i razlikuju se upravo u tome.
To sto je flash bio dostupan za android i sto jos uvek jeste je odlicna stvar, zasto apple nije dozvolio to za iOS, to samo oni znaju, ali evo iz citata SJ se lepo vidi.

CJay
10-11-2011, 16:54
Od kada koristim iOS, flash mi je zadnja stvar koja mi je ikada nedostajala.


Ovo potpisujem!!!

priest77
10-11-2011, 21:47
nista ne mogu da prikacim, ni na jednom sajtu, gde mi trazi bilo kakvu sliku ne mogu da okacim jednostavno browse dugme je sivo, i na moze da se "klikne" na njega, nadjite mi tu neku dobru stranu sto ios nema flash
U vecini slucajeva to nema veze sa flash-em i moze da se aktivira upload fajlova recimo sa ovim tweakom iz cydia:
http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=16333

@djoni1980 (http://www.isrbija.net/member.php/989-djoni1980)

flash player ce biti dostupan na marketu i dalje, ali kao sto je Adobe rekao nece vise biti kompatibilan sa buducim verzijama Androida i browsera:
"We will no longer adapt Flash Player for mobile devices to new browser, OS version or device configurations."

Znaci adobe je uradio istu stvar kao i apple, ukinuli su podrsku za flash za mobilne uredjaje jer to ne radi kako treba i nema shvrhe to oduziti u nedogled kako su mnogi prizeljkivali da bi imali kao neku prednost sa androidom :)

Za youtube nije kriv flash vec su krivi oni koji postavljaju video klipove i ukljucuju opciju da klip ne bude dostupan na mobilnim uredjajima.



To sto je flash bio dostupan za android i sto jos uvek jeste je odlicna stvar, zasto apple nije dozvolio to za iOS, to samo oni znaju, ali evo iz citata SJ se lepo vidi.

Kao sto vidis danas i Adobe zna zasto SJ nije dozvolio flash na mobilnim uredjajima, trebalo im par godina da skontaju ali takodje kao sto vidimo nekima ni danas nije jasno :)



Steta sto SJ nije doziveo da cuje ove iz Adobe kako priznaju gresku i kazu:
http://youtu.be/zW-ZqutogB4 :)



P.S. U win 8 kada se koristi novi metro UI u IE nemate vise podrsku za flash i zato sam spomenuo Microsoft:
http://www.pcworld.com/article/240095/windows_8_update_the_end_of_adobe_flash.html

jovus
10-11-2011, 21:51
Sve verzije android OS-a su backward compatibilne u smislu da ja sa 2.3.7 mogu da koristim aplikaciju koja je nastala na 1.6, tako da ce flash player raditi na 4.0, isto kao i adobe air.

djalf
16-11-2011, 10:37
Ja sam presao na Android i mogu reci da je odlican sistem. Flash ne radi idealno ali tek sad vidim koliko to ogranicava stvari na iOS-u, zato mu se i necu vratiti dok ne podrze bar nekako Flash ili dok ne predju svi na HTML5, sto ne verujem da ce biti skoro.
Realno, najvise bi mi odgovarao neki tablet sa Windows 8 sutra dan. Sto se tice telefona, Android zavrsava posao za sad.
Kao sto je neko rekao, ne zelim da neko tamo odlucuje sta meni treba a sta ne ;)

pashutinovac
22-03-2012, 10:46
Ja imam bas veliki problem sa postavljanjem oglasa i nazalost stvarno mi treba neki browser koji podrzava flash.. hteo sam da probam sa safari uploaderom iz cydie, ali posto imam 5.1 kaze nije kompatibilan... ima li neko resenje ?

jovus
22-03-2012, 10:49
zapravo nasao sam jedan koji stvarno podrzava flesh! browser se zove Puffin(ima slichicu pingvina za ikonicu) i zaista radi flesh. probao sam kongragete i ono sto je meni bitno yahoo.finance i radi. Nije toliko techno kao na pc-u, ali radi!

pashutinovac
22-03-2012, 17:57
isprobao sam ga i ucitava flesh sadrzaj, ali sa moje tacke gledista, isti problem - i dalje ne mogu da postavljam oglase sa slikama... A ne pada mi na pamet da uzimam neki plasticni htc samo zbog toga, tako da resenje moram vrlo brzo da pronadjem...