PDA

View Full Version : Iphone SDK i pravljenje programa



Ognjeni
08-05-2009, 15:21
Aloha narode...



Stavih MAc OS X Leopard 10.5.5 na moj pc ....i zanima me , hteo bih da pravim programe za Iphone. Koliko vidim SDK se placa 99 dolara kao i registracija accounta.....

imali neka varijanta da se to promuva da se ne placa, jeli neko vec pokusavao i ako jeste dajte neke linkove ili pomazite ;)


ajd uzdravlje :)

djalfirevic
08-05-2009, 21:49
Aloha narode...



Stavih MAc OS X Leopard 10.5.5 na moj pc ....i zanima me , hteo bih da pravim programe za Iphone. Koliko vidim SDK se placa 99 dolara kao i registracija accounta.....

imali neka varijanta da se to promuva da se ne placa, jeli neko vec pokusavao i ako jeste dajte neke linkove ili pomazite ;)


ajd uzdravlje :)


Pazi ovako,

Xcode, tj. iPhone SDK ti je skroz besplatan, registrujes se besplatno i mozes da preuzmes to bez problema. Problem je samo sto kada skines IDE, uz njega se dobija iPhone Simulator. Kada Build-ujes aplikaciju, pokrene se Simulator na Desktopu i ti bez problema testiras aplikaciju. Problem je kada hoces da ti test platforma bude sam iPhone. Za to moras da platis minimum 99$, ali ipak ti skini SDK i kreni da ucis Objective-C. Kada sve to savladas i budes dobio neke sjajne ideje, tad se eventualno upusti u pricu oko Standard Developer programa.

Sto se tice platforme koju imas, ne znam kako se Xcode ponasa na PC masini, citao sam da ima dosta nekih tweak-ova koji treba da se urade da bi to radilo bez problema, no mozda gresim.

Ako ti trebaju neke dalje reference za iPhone Dev, slobodno cimaj.

Pozz

iphone-srbija
08-05-2009, 22:21
Mi imamo ideje i dobru volju da podrzimo programere, i finansijski naravno tj. zajednicki da se udje u odredjene projekte.

Tako da, ako ima nekoga zainteresovanog za saradnju, mi smo tu.

iPhone programiranje i aplikacije za iPhone ce biti vrlo unosne, samo je pitanje dana kada i zvanicno dodje kod nas.

Tako da, Ognjeni, ukoliko imas potrebno znanje i volju za saradnjom, lako cemo za taj Development subscription i sl :)

djalfirevic
09-05-2009, 08:34
Mi imamo ideje i dobru volju da podrzimo programere, i finansijski naravno tj. zajednicki da se udje u odredjene projekte.

Tako da, ako ima nekoga zainteresovanog za saradnju, mi smo tu.

iPhone programiranje i aplikacije za iPhone ce biti vrlo unosne, samo je pitanje dana kada i zvanicno dodje kod nas.

Tako da, Ognjeni, ukoliko imas potrebno znanje i volju za saradnjom, lako cemo za taj Development subscription i sl :)


I'm in ako ima mesta :)

zexx0r
09-05-2009, 08:45
I'm in ako ima mesta :)


Ja sam maturiram iz srednje shkole ove nedelje, tako da tju imati slobodnog vremena na pretek,
shto znachi da tju motji da se posvetim uchenju Objective-C.

Opet, isto sam in ako ima mesta - voljan za sve vrste projekata - vezanih za iPhone :)

Rakic90
09-05-2009, 15:05
Ja sam maturiram iz srednje shkole ove nedelje, tako da tju imati slobodnog vremena na pretek,
shto znachi da tju motji da se posvetim uchenju Objective-C.

Opet, isto sam in ako ima mesta - voljan za sve vrste projekata - vezanih za iPhone :)


Eto, pocecu i ja sa ucenjem jezika, samo posle 27-og juna, kada mi prodje prijemni.

Lazar
09-05-2009, 15:19
hehe nije to bas tako lako pocecu da ucim programski jezik i odma postajem iphone devoloper hehe
i ja bih rado tako ali nije bas sve tako...evo ja znam osnove za C ;p

Ognjeni
09-05-2009, 18:12
Wohooo....;) ....Imam 'tim ' od 3 programera (ukljucujuci mene ) koji bi to radili mada mladih i punih glava :) nikada dosta ....tako da mozete da se ubacite sa nama pa cemo nesto da iskombinujemo.




[email protected]..........

tek sam stavio mac os na pc tako da cu ovih dana da vidim kako se ponasa i trebaju li kakvi tweekovi kako vec kazete.....



p.s. samo ovaj Zexor je kako sam cuo problematican tip, ne znam kako bi se uklopio sa nama :D:P

zexx0r
09-05-2009, 18:55
Wohooo....;) ....Imam 'tim ' od 3 programera (ukljucujuci mene ) koji bi to radili mada mladih i punih glava :) nikada dosta ....tako da mozete da se ubacite sa nama pa cemo nesto da iskombinujemo.




[email protected]..........

tek sam stavio mac os na pc tako da cu ovih dana da vidim kako se ponasa i trebaju li kakvi tweekovi kako vec kazete.....



p.s. samo ovaj Zexor je kako sam cuo problematican tip, ne znam kako bi se uklopio sa nama :D:P


@lazardj - nisam spominjao moje osnove ni u jednom trenutku ;)
@ogi - chuo i ja isto, videtjemo kako tje da se uklopi :\

Nesha
09-05-2009, 23:17
Ko zeli kvalitetnu knjigu o programiranju pod Mac OS X za iPhone neka mi se javi priv ili ostavi mail da mu posaljem u pdf.

The iPhone Developer's Cookbook

Knjiga je odlicna, pokriva sve od nule. Ja se bavim web programiranjem, i zao mi je sto trenutno nemam vremena da se posvetim iphone dev-u, ali svakako planiram kad nadjem malo vremena.


Ko je radio sa po MVC arhitekturi u bilo kom prog jeziku, nece mu biti problem da se navikne. Statistika Apple-a kaze da je najveci broj aplikacija napravio programer koji prvi put koristi cocoa i ostale x tehnike.

iphone-srbija
10-05-2009, 00:39
mislim da bi svashta korisno moglo da se napravi ako bi ovaj tim poceo i stvarno da radi!!

u kontaktu smo :)

zexx0r
10-05-2009, 00:57
Ko zeli kvalitetnu knjigu o programiranju pod Mac OS X za iPhone neka mi se javi priv ili ostavi mail da mu posaljem u pdf.

The iPhone Developer's Cookbook

Knjiga je odlicna, pokriva sve od nule. Ja se bavim web programiranjem, i zao mi je sto trenutno nemam vremena da se posvetim iphone dev-u, ali svakako planiram kad nadjem malo vremena.


Ko je radio sa po MVC arhitekturi u bilo kom prog jeziku, nece mu biti problem da se navikne. Statistika Apple-a kaze da je najveci broj aplikacija napravio programer koji prvi put koristi cocoa i ostale x tehnike.


Nesho, pusti meni :)

msn: [email protected]

djalfirevic
10-05-2009, 10:03
Ko zeli kvalitetnu knjigu o programiranju pod Mac OS X za iPhone neka mi se javi priv ili ostavi mail da mu posaljem u pdf.

The iPhone Developer's Cookbook

Knjiga je odlicna, pokriva sve od nule. Ja se bavim web programiranjem, i zao mi je sto trenutno nemam vremena da se posvetim iphone dev-u, ali svakako planiram kad nadjem malo vremena.


Ko je radio sa po MVC arhitekturi u bilo kom prog jeziku, nece mu biti problem da se navikne. Statistika Apple-a kaze da je najveci broj aplikacija napravio programer koji prvi put koristi cocoa i ostale x tehnike.


Salji druze: [email protected]

Ja sam odradio Beginning iPhone Development - Exploring the SDK, a pre toga sam odradio Learn Objective-C on the Mac. Obe knjige su izuzetne a pisu ih trojica ljudi, odlicne su... Sada treba da izadje i treca od njih: Learn Cocoa on the Mac.

TrtaMrta
10-05-2009, 14:18
Zdravo narode!
Vidim da se rasplela zanimljiva tema oko ovog programiranja.Bas sam pre neki dan citao clanak jednog madjarskog programera...Jako je lepo to sto ima ljudi koji su raspolozeni za ovu vrsta aktivnosti.Ali postoji tu jedan problem!Ako zelis da zaradis neku kintu programiranjem moraces zestoko,ali zestoko da se namucis!Apple-ova pravila za plasiranje aplikacija na zalost nisu za svakog ista!I tu se sve vrti oko korupcije i malverzacije!Na zalost...
Sve u svemu,ova prica je mnogo dugacka za ovaj post pa vam iz tog razloga pripremam jedan opsiran clanak na tu temu koji cu objaviti u sekciji iNews.
Veliki pozdrav!

Rakic90
10-05-2009, 18:54
Salji druze: [email protected]

Ja sam odradio Beginning iPhone Development - Exploring the SDK, a pre toga sam odradio Learn Objective-C on the Mac. Obe knjige su izuzetne a pisu ih trojica ljudi, odlicne su... Sada treba da izadje i treca od njih: Learn Cocoa on the Mac.


Gde ima da se nabave te knjige?


@Nesha
Molim te pusti i meni na mail.

[email protected]

djalfirevic
11-05-2009, 21:04
Gde ima da se nabave te knjige?


@Nesha
Molim te pusti i meni na mail.

[email protected]


Matori izvini, ali knjige su nekih 40-ak MB, pa ne mogu da ih spakujem, ali ti saljem resenje :D


http://www.torrentz.com/4fceffc1aad4b8e5ce563952abaf025c62a9037c

Naime, ukucao sam u Google "beginning iphone development torrent download" i prvi link, ovaj gornji, ti ponudi resenje :)

Uzivaj u knjizi!!!

Rakic90
11-05-2009, 22:21
Matori izvini, ali knjige su nekih 40-ak MB, pa ne mogu da ih spakujem, ali ti saljem resenje :D

http://www.torrentz.com/4fceffc1aad4b8e5ce563952abaf025c62a9037c

Naime, ukucao sam u Google "beginning iphone development torrent download" i prvi link, ovaj gornji, ti ponudi resenje :)

Uzivaj u knjizi!!!


Ma nema frke, hvala. Uzivaj i ti. Poz

zexx0r
12-05-2009, 00:34
Ma nema frke, hvala. Uzivaj i ti. Poz


Nesho, napisah MSN ispred e-mail adrese, ali nevermind :)

e-mail gde mozhesh da shaljesh: [email protected] / [email protected]

na bilo koji od te dve :)

Rakic90
12-05-2009, 01:04
Matori izvini, ali knjige su nekih 40-ak MB, pa ne mogu da ih spakujem, ali ti saljem resenje :D

http://www.torrentz.com/4fceffc1aad4b8e5ce563952abaf025c62a9037c

Naime, ukucao sam u Google "beginning iphone development torrent download" i prvi link, ovaj gornji, ti ponudi resenje :)

Uzivaj u knjizi!!!


Ja stvarno ne mogu da se snadjem sa ovim torentima... Daj molim te ako ti nije tesko linkuj mi odredjeni koji sigurno radi.. Nijedan od ovih nece da skida...

djalfirevic
13-05-2009, 20:16
Ja stvarno ne mogu da se snadjem sa ovim torentima... Daj molim te ako ti nije tesko linkuj mi odredjeni koji sigurno radi.. Nijedan od ovih nece da skida...


Si probao ovaj??


http://www.mininova.org/tor/2169634

Rakic90
14-05-2009, 03:43
Si probao ovaj??


http://www.mininova.org/tor/2169634


Ma jok. Nece da skida Limewire... Mozda je do njega, mada ne verujem, uvek mi je skidao sve torente... Iskreno, mrzi me da instaliram sada BitComet...

djalfirevic
14-05-2009, 09:14
Ma jok. Nece da skida Limewire... Mozda je do njega, mada ne verujem, uvek mi je skidao sve torente... Iskreno, mrzi me da instaliram sada BitComet...


Sta predlazes???

iphone-srbija
14-05-2009, 11:15
pa bez pravog programa za torrente, nece da skida definitivno :)

TrtaMrta
14-05-2009, 11:21
Ma jok. Nece da skida Limewire... Mozda je do njega, mada ne verujem, uvek mi je skidao sve torente... Iskreno, mrzi me da instaliram sada BitComet...
uTorrent,njega instaliraj.

laki022
14-05-2009, 23:29
Ako te mrzi da instaliras uTorrent od 200 kb , kako ce te tek mrzeti da ucis SDK ;D

Rakic90
15-05-2009, 01:43
Ako te mrzi da instaliras uTorrent od 200 kb , kako ce te tek mrzeti da ucis SDK ;D


Ne mrzi me, nego znam da i Limewire perfektno skida torrente, ali ajde, instalirao sam BitComet, ni sa njim nece, sto znaci da ne valja torrent link.

laki022
16-05-2009, 17:01
uTorrent ti je najbolji.Kakav Limewere , ne moze i P2P i torrent ;)

Rakic90
16-05-2009, 18:28
uTorrent ti je najbolji.Kakav Limewere , ne moze i P2P i torrent ;)


Ma moze... pa probaj.

♠ ♣ ♦ ♥
16-05-2009, 18:42
LimeWire skida kod mene bez problema torrent linkove...

Rakic90
16-05-2009, 19:57
Ma moze... pa probaj.


Naravno. ;)

Dobro, zakljucili smo da link nije u redu. :) Jel znate neki koji radi?

zixY
17-05-2009, 18:22
Evo ja sam uradio upload na zShare nekoliko knjiga mislim da ih ima 5-6....

Books.rar - 30.78MB (http://www.zshare.net/download/60139173df14d37a/)

iMrawius
17-05-2009, 20:12
paz`te ovo ;D
http://www.seebiz.net/lifestyle/zanimljivosti/devetogodisnjak-pise-aplikacije-za-iphone

zixY
17-05-2009, 20:14
Opasan klinac :D

Lazar
17-05-2009, 20:17
hehe sta ces daca uce nisu ko mi propalice :)


sad moram i ja da instaliram macOS :)

zixY
17-05-2009, 20:27
Ja cu instalirati Leoparda samo da pocne letnji raspust. Pa cu one gore knjige sto sam upload da citam ;D

Lazar
17-05-2009, 20:29
ja vec poceo da citam nesto ali nemam instaliran MAC i skinut SDK :)

Ognjeni
18-05-2009, 13:15
nista od mac OS-a , ebem se vec nedelju dve i nema sanse da proradi....tako da svi vi koji ste racunali da stavite os da se ne nadate puno . Probavao sam vise verzija, probao i na Amd-u i na Intelu i nista skoro uvek isti simptomi, probavao i kod drugova nista.

bem ti leoparda i sve . Ionako u junu izlazi Snow LEopard pa cemo da vidimo...mozda bude neki pomak na polju kompatabilnosti.....jer sad najveci problem prave ploce i podrska za njih (za pc platformu naravno )

Lazar
18-05-2009, 13:22
sta imas problem...ja sam stavljao i mac i linux i sve operativne sisteme... danas cu da ubacim mac ako oslobodim 2 GB

Ognjeni
18-05-2009, 14:14
sta imas problem...ja sam stavljao i mac i linux i sve operativne sisteme... danas cu da ubacim mac ako oslobodim 2 GB



drugo je linux. Zapucava mi , boot screenu u 90 % situacija., na svakoj konfiguraciji , i sa vise verzija


p.s. probao 10.5.5., 10.5.6 iatkos v1 , iatkos 2.0 itakos v5.5.

Lazar
18-05-2009, 14:29
danas cu da ubacim pa cu da ti dam SC... i know what i am doing hehe

Ognjeni
18-05-2009, 15:22
danas cu da ubacim pa cu da ti dam SC... i know what i am doing hehe


ajd...iz tvoja u Bozija ;)

Lazar
18-05-2009, 15:34
fora je sto drzim firmu za racunare pa tako imam svasta od OSova hehe

arula
18-05-2009, 15:40
i ja sam vec bio digao ruke od osX-a na pc-u. na kraju sam neocekivano uspeo da na masinu (na poslu) stavim iDeneb 10.5.5 OSX...
mislim da je trik u sto vise konfekcijskoj masini. nVidia oce da pravi probleme a i intel grafika vrlo verovatno. lan nisam uspeo ali i nije nephodan za sdk
sdk 2.2 radi savrseno...

ps.. od svih mogucih jedino mi je iDeneb uspeo iz druge (od barem 50 pokusaja)

vise nego odlican manual: http://tgrounds.blogspot.com/2008/10/osx-leopard-1055-on-pc.html

Ognjeni
18-05-2009, 16:01
i ja sam vec bio digao ruke od osX-a na pc-u. na kraju sam neocekivano uspeo da na masinu (na poslu) stavim iDeneb 10.5.5 OSX...
mislim da je trik u sto vise konfekcijskoj masini. nVidia oce da pravi probleme a i intel grafika vrlo verovatno. lan nisam uspeo ali i nije nephodan za sdk
sdk 2.2 radi savrseno...

ps.. od svih mogucih jedino mi je iDeneb uspeo iz druge (od barem 50 pokusaja)

vise nego odlican manual: http://tgrounds.blogspot.com/2008/10/osx-leopard-1055-on-pc.html


nasao sam na ovom linku da za moju graficku i procesorm i mobo treba neka verzija sa vanila kernelom.....tako da Lazo preporucuje nesto i daji linkove :)

zixY
18-05-2009, 16:17
Imam neka pitanja za Mac. Jel bi morao da se stavi na odvojenu particiju. tj. da li moze da se stavi na particiju koja mi je 60 % popunjena, a da se pritom instalacijom Mac-a ne obrisu ti podaci vec samo da se doda Mac(Mislim da nije moguce ali da proverim za svaki slucaj). Jer zeleo bih da zadrzim i Windows 7 na kojem su mi sve stvari od pristupa nekim serverima do licnih. Ne znam da li sam dovoljno jasno postavio pitanje. Jos jedno pitanje da li Mac prepoznaje drivere sam ili ima neki odredjeni sajt gde se skidaju driveri ? Nisam jos bio u svetu Mac-a tako da nemojte mi zameriti ;D

arula
18-05-2009, 17:26
.... Jel bi morao da se stavi na odvojenu particiju. tj. da li moze da se stavi na particiju koja mi je 60 % popunjena, ...


ako se odnosilo na pc svet mislim da nece ici. instalacija osx zahteva particiju. windows (bez nekih dodataka) ne moze da koristi tu particiju. a sam disk management je vidi kao neki strani file system.
mozda jedino da probas sa nekim externim 'split partition' alatom (meni vista nije ni to htela, pa sam resio sa nekim drugim diskom)

Ognjeni
18-05-2009, 17:52
Imam neka pitanja za Mac. Jel bi morao da se stavi na odvojenu particiju. tj. da li moze da se stavi na particiju koja mi je 60 % popunjena, a da se pritom instalacijom Mac-a ne obrisu ti podaci vec samo da se doda Mac(Mislim da nije moguce ali da proverim za svaki slucaj). Jer zeleo bih da zadrzim i Windows 7 na kojem su mi sve stvari od pristupa nekim serverima do licnih. Ne znam da li sam dovoljno jasno postavio pitanje. Jos jedno pitanje da li Mac prepoznaje drivere sam ili ima neki odredjeni sajt gde se skidaju driveri ? Nisam jos bio u svetu Mac-a tako da nemojte mi zameriti ;D


Brateee Bog kad instalira ima problema sa mac-om na Pc platformi a ti bi jos 2 os-a na istoj partciji. Naravno da ne moze i i ne moze ni sa jednim OS-om

zixY
18-05-2009, 19:01
Uradicu ja lepo to na neki externi hard disk i gotovo ;D Da ne komplikujem. Tnx. anyway...

arula
18-05-2009, 19:03
Uradicu ja lepo to na neki externi hard disk i gotovo ;D Da ne komplikujem. Tnx. anyway...


zasad si na jako dobrom putu... :)

♠ ♣ ♦ ♥
18-05-2009, 19:39
nesto mi govori da od ovog nece biti nista....


PS:"sto mi dosadno, ajde da naucim objectiv C+, kao da je u pitanju neka recitacija :)

Lazar
18-05-2009, 19:42
moze da se ubace 2 OSa na jednu particiju...koristi samo virtualnu masinu...ja cu da probam malo kasnije ili sutra samo da ocistim HDD od nepotrebnih stvari posto nisam imao danas ni malo mesta...

producent
19-05-2009, 23:19
Sve je moguće. Na acer laptop-u Leoparda (10.5.6) dižem preko passporta na kome je instaliran. A što se particija tiče kažu da je zdravija varijanta po mašinu dve particije ili externi hard.

zuxon
11-06-2009, 20:48
Resih da se priklonim imperiji pa planiram da kupim Mac-a za razvoj iPhone software-a. Da, pokusao sam da instaliram leoparda na svoj PC, sa svim mogucim distribucijama i naravno nista od svega toga.

Pre no sto stavim oglas da kupujem (u delu kupovina/prodaja) Mac-a da proverim sa vama, kakav je minimalan Mac dovoljan za iPhone SDK, XCode i sve sto ide uz to? Jel dovoljno da samo ima intel procesor ili je jos nesto bitno? Da li je dovoljan najjeftinijij Mac Mini (1,8MHz, Core 2 Duo, 1GB)?

Hvala na odgovorima!!!


EDIT: Vidim da niko ne odgovara... Verovatno sam bezveze forumulisao pitanje

Hajde da pitam drugacije: jel ima nekoga da je napravio nesto funkcionalno za iPhone koristeci najslabiji Mac Mini (1.8MHz), ako da, kakva su iskustva (brzina rada, kompajliranje, testiranje), drugim recima da li je moguce ozbiljno programirati za iPhone na ovoj masini?

Hvala jos jednom!

Nesha
14-06-2009, 16:11
Ma moguce je, najvaznije je da je Intel procesor, ostalo ce sve raditi. Ne trebaju ti neke extra performanse za kompajliranje. Ja koristim na dell laptopu, sve radi fino.

Moj savet ti je da sto vise citas dokumentacije i provaljujes apije, jer nije to bas iz tri poteza pravljenje programa na meku, ja se kao bavim nekim programiranjem pa dosta sad citam ne bi li usao u stos, dosta je drugacija sintaksa, jeste da je sve po klasama, mvc i td, ali ima mnogo nekih njihovih biblioteka i apija. Najvise me nerivira sto ne mogu da imam aplikaciju na svom iPhone-u, ako ne platim 100$, koje bih platio da imam nesto za prodaju, ovako samo ucim i testiram na simulatoru.

Nasao sam ovaj forum, nije los
http://www.iphonedevsdk.com/

tadija
14-07-2009, 20:38
Mogu da se debug-uju aplikacije i na ajfonu bez da platish 100$, samo treba malo da se iscimash...

Evo moj skromni doprinos manjem cimanju:


http://developer.apple.com/documentation/Security/Conceptual/CodeSigningGuide/Procedures/chapter_3_section_2.html


http://hackint0sh.org/forum/showpost.php?p=342736&postcount=53

http://hackint0sh.org/forum/showpost.php?p=348561&postcount=62

http://hackint0sh.org/forum/showpost.php?p=349087&postcount=74

Long story short:

1. Prema uputstvu sa 1. linka napraviti "iPhone Pwned Developer" sertifikat

2. Prema uputstvo sa 3. linka editovati Info.plist iz iPhoneOS.platform

sudo cp -p /Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Info.plist /Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Info.plist.bak
sudo pico /Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Info.plist

promeniti ovo:
<key>PROVISIONING_PROFILE_ALLOWED</key>
<string>YES</string>
<key>PROVISIONING_PROFILE_REQUIRED</key>
<string>YES</string>
u ovo:
<key>PROVISIONING_PROFILE_ALLOWED</key>
<string>NO</string>
<key>PROVISIONING_PROFILE_REQUIRED</key>
<string>NO</string>

3. Prema uputstvu sa 4. linka skinuti i postaviti pwned templates za iphone projekte

curl -O
http://www.iphone.org.hk/attach/42698-ToolChainTemplate_v352.zip
unzip -o 42698-ToolChainTemplate_v352.zip -d "/Developer/Platforms/iPhoneOS.platform/Developer/Library/Xcode/Project Templates"

E sad, ovo sam poslednji put probao na 2.2, ne znam da li se neshto menjalo za 3.0...

uroskg
11-08-2009, 03:05
Resih da se priklonim imperiji pa planiram da kupim Mac-a za razvoj iPhone software-a. Da, pokusao sam da instaliram leoparda na svoj PC, sa svim mogucim distribucijama i naravno nista od svega toga.

Pre no sto stavim oglas da kupujem (u delu kupovina/prodaja) Mac-a da proverim sa vama, kakav je minimalan Mac dovoljan za iPhone SDK, XCode i sve sto ide uz to? Jel dovoljno da samo ima intel procesor ili je jos nesto bitno? Da li je dovoljan najjeftinijij Mac Mini (1,8MHz, Core 2 Duo, 1GB)?

Hvala na odgovorima!!!


EDIT: Vidim da niko ne odgovara... Verovatno sam bezveze forumulisao pitanje

Hajde da pitam drugacije: jel ima nekoga da je napravio nesto funkcionalno za iPhone koristeci najslabiji Mac Mini (1.8MHz), ako da, kakva su iskustva (brzina rada, kompajliranje, testiranje), drugim recima da li je moguce ozbiljno programirati za iPhone na ovoj masini?

Hvala jos jednom!

MacMini uopste nije slaba masina, e i usput da te ispravim apple pravi proizvode samo sa intelovim procesorima. masina potrebna za tako nekakvo programiranje je tipa G4 konfiguracije, minimalno, e ali poto je ona dovoljno slaba da nemoze da pogura leoparda da radi lepo, imaces problem sa aplikacijama, koje nece hteti da ti rade na starijem os x-u. Inace ja nisam uspeo samo na jednoj masini to jest pc-ju da podignem os x pathovan, zato shto mi je jacina struje na dodatnim usb-ovima veca nego sto treba, toliko velika da ubija flash-eve, a bios toliko star da usb ohci nemoze da se ugasi, u pitanju je p4s8x-x. Ako imash problem sa instalacijom javi se pa ce da reshimo.
Izvinjavam se ako krsim pravilnik, iako mi to nije namera, mozes slobodno doci kod mene na forum (http://dloader.org/forum/ikuatak/) pa postavi pitanje posto sam tamo mnogo vise nego ovde, a mozda tamo vec i ima objasnjenje za tvoj problem.

1024
11-08-2009, 11:01
Vezano za ovu temu: programiranje za iphone moze da se radi i na samom iphoneu.
Postoji Toolchain u cydia koji bi trebalo da omogucava kompajliranje programa direktno na iphone. Samo poslednji Toolchain je za SDK 2.0. Probao sam ga, ali sam zaglavio na code signing.
Inace, instalirao sam onaj pcwiz-ov virtuelni OSX i napravio ga da radi, ali mi opet nije radio xcode :(

vuglll
11-08-2009, 13:40
Evo i jedne zanimljive vesti za sve koje zanima razvoj aplikacija za iPhone. Naravno u pitanju je projekat Mono ( tacnije Mono Touch) koji omogucava razvoj aplikacija za iPhone koristeci c# i .NET, tako da ucenje samog ObjectiveC nije neophodno.


http://www.mono-project.com/MonoTouch

Naravno Mac i iPhone SDK su i dalje neophodni ali posluzice i svaki hackint0sh.

evo i jedan demo kako to sve izgleda


http://www.youtube.com/watch?v=M0VoyhKFmWg

uroskg
11-08-2009, 21:36
uff to me nazalost mnogo podseca na microsoft...
Usput ko josh programira na telefonu, mnogo vishe vremena oduzima, josh ako nemash konstantan pristup wifi mrezi mozesh da se obesish... Evo par cinjenica, prvo mi smo jugosloveni, to jest nemozemo bash da priushtimo macintosh proizvode. Druga cinjenica je da su os x sistemi pravljeni samo za applove mac-ove, treca da su nashi hackintosh crackeri raznim pecevima kernela poput vanile, sleep, voodoo i drugih uspeli da podignu osx na PC racunarima, ali postavio se jedan veliki problem, a to je shta ce vam osx na pc-ju bez drajvera, poshto apple ima ugovore sa kompanijama nvidia, intel itd da proizvode drajvere samo za proizvode apple, mi smo se nashli u problemu, e a onda se hackintosh crackeri sete da povade drajvere iz recimo linux sistema i nekom preradjevinom usklade sa os x da rade, kao shto sam ja radio sa nekim wireless drajverima, ali tu je i dalje problem zato shto ti drajveri rade katastrofalno. Treca cinjenica je ta da su crackeri radili drajvere samo po firmiranim mashinama kao shto bi bili mnogi notebook racunari, eto recimo ja sam na 80% notebook racunara podigao os x sa svim drajverima, a na mojoj toshibi radi kao na pravom mac-u stim shto i dalje imam neke probleme oko pada voodoo kernela i gubitka wifi mreze. I posledja cinjenica je ta da se lepo manete vi tog posla ako nemate pare za neki mac ili recimo neki notebook koji je kompaktibilan sa nekim jacim pathovanim verzijama os x-a kao shto je prvo iAtkos pa zatim iDeneb ili mozda Kalyway ili cekajte malo bolja vremena.

hardmax
11-08-2009, 22:07
Ma nije sve u parama. Ko hoce da ozbiljno programira njemu nije potreban Mac Book Pro najnovije generacije. Za 300-400e moze da se nadje polovan Mac Book kome ne radi baterija i ako imas volje i programerskog pred znanja napravices sta god pozelis na njemu.
Sad znam da vecina zeli novi Mac sto je i logicno ali ako je samo zbog pravljenja aplikacija mislim da se isplati puknuti 400e za polvnjacu i sigurno vam nece biti zao para.
E kad se jednom primite na Mac tu ste gotovi sledeci mora da bude Pro i poslednja generacija ;)

uroskg
12-08-2009, 02:08
e bas tako, a ja sam se izgleda odavno primio, prvo sam kupio 2g pa 3g e a sada koristim 3gs, mada ja sa tim radim tako da sam uvek ugrabio za dz. Sobzirom na to da kupiti polovnjak u srbiji nove generacije za 400e je nemoguce, jedino neki kome se desila neka havarija, ali onda se vishe isplati uzeti novi nego taj popravljati. Novi mac book pro kosta oko 2000-3000e kod nas, pa mozda i po evropi, definitivno je najmanja cena u sad i kanadi. Opet za te pare bi pre kupio auto nego racunar... Mislim da je malo nerealna cena.

1024
12-08-2009, 11:31
Ne mislim ja bukvalno na programiranje na telefonu. Kod otkucas rucno (Notepad :D ), a samo kompajliras na iPhone. Veci Macbook od iPhone-a ti onda ne treba :D

Mono Touch je jos u fazi razvoja, ali ako proradi (i po hackintochima) to bi bilo super. Ali je pitanje kad ce da ga zavrse, i kako doci do njega posle...

uroskg
12-08-2009, 17:41
od prilike i jeste tako, samo Mono Touch ce biti skup ko svetog petra kajgana, lepo se uzme neki mac emulator i podigne se na normalnom pc-ju sta ko hoce...
Da nije cimanje dza bu notepad pa iphone, ima da se omlatish dok to izvedesh...

vuglll
14-09-2009, 15:22
Evo danas izasao MonoTouch 1.0 tricavih 399 $ bice uskoro i crack-ovano

EDIT: Mogu vam reci da mono touch radi extra. Trenutno evalution verzija moze da radi samo na simulatoru, ne i na iPhone-u, sto je sasvim dovoljno za dobar start. Uskoro ce biti sigurno i to dostupno za dz

Naravno potrebno je poznavanje SDK-a sve ostalo je .NET (citaj C#)

Lazar
18-04-2010, 18:26
da li je neko uspeo da sredi xcode da moze da se exportuju aplikacije na iphonu... meni radi xcode i mac osx i simulator ali nikako ne mogu da prebacim app na iphone...

ajde ako neko zna nek napise kako se to radi

aca94
14-05-2010, 20:17
Pa evo ja da se javim po pitanju iDeveloping-a, pre oko 10 dana sam kupio MBP, i sredio u xcode-u, napravio sam vec 3 korisne app. Sledio sam ovo uputstvo :
http://stackoverflow.com/questions/37464/iphone-app-minus-app-store
Samo da napomenem, morate pre pokretanja u terminalu, imati sudo pass. (da nije password prazan)
Mozda bi ovaj postupak upalio i na Hackintoshu.

Lazar
31-08-2010, 20:10
mozda ce nekog ovo da interesuje:


http://xsellize.com/topic/80455-how-to-distribute-apps-that-can-be-installed-directly-on-the-iphoneipad-via-mobile-safari/

Akilone963
31-08-2010, 21:04
Ne ide to tako kako vi mislite - "Predjem ovaj tutorial za objective C i pravim aplikacije za iphone". Programirenje se uci najmanje 2 ili 3 godine, ukoliko nemate nikakvog iskustva, ukoliko ne znate ni c onda to traje i duze. Ali, cak i da znate da programirate u objective C ni to nije dovoljno za razvoj kvalitetnih aplikacija za iphone. Grafika je veoma bitna kod aplikacija, i ako se pravi tim za neki developing ne treba da svi budu programeri, dovoljan je jedan programer, ali je potreban i jedan graficki dizajner. Sta ce da rade 10 programera za aplikaciju za iphone? ?

Lazar
31-08-2010, 21:08
pa ne mogu da se prave odma profi apps ali mora nekad da pocne da se uci... ja programiram neko vreme ali u smislu ucenja... radim na faxu i radim kuci u slobodno vreme... trenutno prelazim neke knjige za iphone dev...

1024
31-08-2010, 21:51
@Akilone963: Iako si u sustini u pravu, nisi rekao nista novo.
Sem toga, zar mislis da su svih ovih 250,000+ aplikacija na AppStore napravili programeri? Veliki broj njih su napravili amateri koji su za Objective C culi juce, a za programiranje prekjuce. (Cak sam cuo za neke koji su bukvalno iskopirali Apple-ov ili neciji drugi example kod, promenili nesto ili nista i bacili na AppStore sa ceniom od $1.99 )
Ova tema je dosta stara, u vreme kad su svi sa velikim entuzijazmom pricali "ej, samo da stavim osX i krece development", ali su se ubrzo svi utisali (pitam se zasto je to). Bas sam razmisljao da je zakljucam, ali eto jednom u par meseci neko kaze ponesto novo.
Postoji dve vrste "razvijaca" aplikacija za iPhone: klasicni programeri koji se ukljucuju u jos jednu platformu i "programeri od juce" koji to rade jer je popularno. I i jednima i drugima izgleda uspeva. (apple - think different :smrc:) Sem toga, ovde niko ne prica o "kvalitetnim" aplikacijama ;) vec samo ljudi koji hoce da 'naprave aplikaciju za iPhone' (ma koliko to pogresno zvucalo)

Akilone963
07-09-2010, 23:57
@ 1024
Ne razumem ovo da nisam rekao nista novo? Jel ti u svakom svom postu kazes nesto "novo"? sta god da to znaci. Mislim da je moj komentar poprilicno "nov" za nekog ko misli da ce posle 150 str nekog tutorijala da pocne da pravi aplikacije za iphone. Mozda je za tebe totalno nebitno i prezvakano ono sto sam napisao, ali taj post nije upucen tebi, ako se zaista bavis iphoneom na taj nacin. Ne shvatam zasto uopste spominjes pravljenje bofl aplikacija koje ionako niko ne kupuje. To je totalno nebitna stvar, ne razumem ljude koji krecu u nesto ovako sa ciljem da samo nesto naprave, bez obzira na kvalitet eventualne app. To je osudjeno na neuspeh i na to da samo zauzima nepotrebnih 1 mb na app store serveru. A opet se placa i 99 dolara godisnje za develop tako da oni koji stavljaju takve bofl apps imaju veoma veliki problem u percepciji sveta.

1024
08-09-2010, 01:55
Nisam imao nameru da te uvredim, ali moras da priznas da je cinjenica da "jedan kurs ne cini eksperta" opste poznata stvar. A oni kojima to nije poznato u startu nisu dovoljno ozbiljni da bi se sa njima diskutovalo o programiranju.

Medjutim, to je tako u teoriji. U praksi je, nazalost, drugacije. Na to se odnosio drugi deo mog posta. Popularan koliko jeste, AppStore je postalo djubriste bezveznih aplikacija koje su napravljene ne sa namerom da budu iole kvalitetne, vec da zarade neki dolar uzdajuci se u to da je lako dati 99 centi za aplikaciju pa makar ona i ne valjala. I ocigledno im uspeva, inace ih ne bi bilo toliko. A postojanje ogromne kolicine dokumentacije, sample koda i tutorijala po internetu im samo olaksava "posao".
Dakle, da se napravi aplikacija za iPhone bez ili sa minimalnim programerskim znanjem ipak moze, ali ne bi trebalo.

P.S. Sta znaci bofl?

Lazar
10-09-2010, 20:25
jel ima neko fajlove koji idu uz knjigu Beginning_iPhone_3_Development_Exploring_the_iPhon e_SDK.Jul_2009 ?

1024
10-09-2010, 20:41
http://iphonedevbook.com/forum/viewforum.php?f=26&sid=4cc64d579c816cb4ebc4dac1e2b77cd8

Ovo je zvanicni sajt/forum autora knjige, imaju sav source kod iz nje. Jedino sto moras da se registrujes da bi skinuo fajlove.

Lazar
10-09-2010, 20:52
hvala ti za ovo :P ja sam ko budala pravio plist fajl koji mi je trebao jer nisam mogo da nadjem fajlove :P

i sad mi zatrebale neke slicice a mrzelo me da ih pravim pa reko da vidim ako neko ima :P