PDA

View Full Version : Novi Mac Book Air



djalf
20-07-2011, 15:48
http://images.apple.com/macbookair/images/overview_hero_gallery_overview.png


http://www.apple.com/macbookair/

belthazor2012
20-07-2011, 16:45
sandybridge + ssd....siguran sam da sece...

byMaX
20-07-2011, 22:04
Uskoro stiže :)

igne
20-07-2011, 22:05
Nabaci neki review, makar i copy paste :)

byMaX
20-07-2011, 22:08
Pa za nekih 7-10 dana po mojoj slobodnoj proceni...

justkidding
20-07-2011, 23:29
review hmmm vec vidjeno....unapredjen i malo bolji mac book air sa par inovacija ssd vec vidjen kao i ostalo baterija itd za nijansu bolja vidis po teh spec-u nazalost poceli su da naplacuju popularnost napredak na kasicicu...ja sam o ovim spec citao pre par meseci i eto bas je to to kao i ipad2 sve je malo bolje nego predhodni model...:facepalm:

unknown99
20-07-2011, 23:45
Ne bih se slozio bas da se radi o minornom updateu. Kao sto se moze vidjeti, za jedan takav ultra tanak laptop performanse su mu vrlo jake, cak i jace nego proslogodisnji MBP model, a ljudi na njima rade bez problema. Uz to ima jos i brzi SSD nego proslogodisnji model. http://cdn.macrumors.com/article-new/2011/07/macbook_air_2011_geekbench.jpg p.s. kako staviti ovaj code xD

Akilone963
21-07-2011, 02:51
Ne znam koliko su merodavni ti geekbench testovi. Na osnovu njih se moze govoriti samo o performansama CPU-a, gde je tu grafika? Sad ce ljudi misliti da je 2011 Air jaci od 2010 MBP, a daleko da je to tako. Jedino se mogu meriti po snazi CPU-a, grafika kod MBP-a je daleko bolja od Air-a. Koliko sam video na Air-u se nalazi samo intelova grafika, dok MBP-a ima nvidia-ine kartice.
air je odlican izbor za ultra prenosivi laptop i stvarno je neverovatno sta su spakovali u to cudo, ali se ne moze porediti sa mbp-om. Kao sto se ni iMac ne moze porediti sa Mac Pro-om. Mozda na geekbenchu daju iste rezultate, ali u prakticnim uslovima rada imac ne moze prici pro-u.

belthazor2012
21-07-2011, 03:13
Poredjenje je apsurdno...za svakodnevne stvari kod kojih do izrazaja dolazi SSD mozi da bude bolji od MBP.Ali kod nekog ozbiljnog rada gde do izrazaja dolazi CPU(video editing etc.) macbook air je i dalje iza naravno(low powered cpu). Ovaj racunar je napravljen kao ultraportable uredjaj u tu mu nema premca.(moze cak u nedostatku bolje varijante da posluzi i za ozbiljniji rad za razliku od ipad-a).Opet i5 sandybridge,ssd,dobra rezolucija,kvalitetno kuciste,os lion...stvarno respektabilno.Jedina zamerka je da su mogli bar malo da povecaju autonomiju s obzirom da i predhodna generacija radi oko 5h web surfing-a na bateriji.

Bokisa
21-07-2011, 07:18
Ja ga kupujem. Zaljubio sam se u MBA jos 2008-e, kada je izasao prvi model :)

Mislim da ce mu perfomanse biti dobre za povremeno programiranje/Photoshop, jer ja evo radim na Core (1) Duo / 2 GHz / 5400 rpm HP-u bez vecih problema.

Da li neko zna kada stize u Srbiju (da ne zovem redom)?

BLOODHUNTER
21-07-2011, 08:24
Da li se meni čini ili novi Air ima i dalje podršku samo za USB 2.0 ?

djalf
21-07-2011, 08:34
Da ali ima Thunderbolt koji je brzi od USB 3.0.
Grafika je slabija od proslogodisnjeg modela :(

woffer
21-07-2011, 09:02
nespominjete ono sta san ja prvo primjetio i meni osobno najdraze kod ovog novog mba a to je backlit keyboard

igne
21-07-2011, 09:19
E to je bitno, ja sam se toliko navikao na backlit da sada ne vidim bez njega :D

Mislim da bi trebali da stave to u sve modele :yes:

unknown99
21-07-2011, 09:39
Dobro, prihvacam napomenu da je tesko usporedivati, i slazem se. Sigurno da se ne moze air usporedivati sa pro modelom
No zelio sam samo reci da u segmentu takvog lapa kakav je air, skok performansi je ipak znacajan, i netko tko se odluci za njega, i ne treba mu neki pro sigurno nece pozaliti.

djalf
21-07-2011, 12:23
Vi gledate tastaturu? Slepo kucanje naucite i ne treba vam ;)

byMaX
21-07-2011, 13:53
Za običan, svakodnevni rad na računaru, čak i Air iz 2010 godine deluje brže od MBP 2010 (najjačeg modela). Imao sam i 2010 i 2011 model (oba prodata ovde na forumu) i stari Air deluje brži od njega. Naravno, zbog SSD-a. Ako se pusti neki render videa ili zahtevan filter u PS-u / processing u Lightroom-u, naravno da će Pro biti dosta brži... ali ja lično takve stvari radim jako retko (više se igram u iMovie npr.), pa mi je Air bolji izbor. A sada, kad novi Air radi skoro jednako brzo kao i Pro iz 2010 (plus daleko brži IDE podsistem), nema dileme, 13" Air sa 256GB SSD-om je prava stvar...

djalf
21-07-2011, 14:31
Ahm, ja imam SSD u PC masini i rendering je brži?

votdfak
21-07-2011, 14:32
Air je svakako buducnost laptopova. Sledeci pro-ovi po najavama vise nece imati dvd, a postoji nada i da ce ssd postati standard. Moj lap iz potpisa je na prodaju, pa ako nekoga zanima moze da posalje pm.

Satyr
21-07-2011, 15:34
jesu oni to izbacili sad običan macbook?

pfc011
21-07-2011, 15:38
Da, macbook je otisao u istoriju !!!

http://blog.laptopmag.com/rip-white-macbook-2009-2011

belthazor2012
21-07-2011, 16:47
Da macbook-a nema vise.I da,ja se na vasem mestu nebih zaletao sa kupovinom ovog(sjajnog) racunara.Dosta stvari na "lion" pokazuje da ce relativo brzo biti neki mac sa touch screen-om(nesto tipa asus eepad transformer)..to bi bilo savrsenstvo macbook air i pad u paketu.

unknown99
21-07-2011, 16:50
Jobs je sam rekao da su testirali. I iMac, i MBP i ostale uredaje da imaju multitouch ekran. No istrazivanja su pokazala da je to neprirodan polozaj ruke, i da je neprakticno. I da su odustali od daljenjg razvoja. Stoga osuvremenjuju trackpad i gesture na njemu.
Stoga sumnjam da ce tako nesto doci, a ako nesto hoce takvog ima iPad.

Akilone963
21-07-2011, 16:58
Za običan, svakodnevni rad na računaru, čak i Air iz 2010 godine deluje brže od MBP 2010 (najjačeg modela). Imao sam i 2010 i 2011 model (oba prodata ovde na forumu) i stari Air deluje brži od njega. Naravno, zbog SSD-a. Ako se pusti neki render videa ili zahtevan filter u PS-u / processing u Lightroom-u, naravno da će Pro biti dosta brži... ali ja lično takve stvari radim jako retko (više se igram u iMovie npr.), pa mi je Air bolji izbor. A sada, kad novi Air radi skoro jednako brzo kao i Pro iz 2010 (plus daleko brži IDE podsistem), nema dileme, 13" Air sa 256GB SSD-om je prava stvar...

Za mejnstrim koriscenje air sigurno radi jednako brzo kao i mbp i verovatno 90% korisnika bi reklo da air radi i brze od mbpa zbog ssd-a. Ali kad dodjemo do bilo kog ozbiljnijeg programa i posla, air ne moze da se poredi sa mbp-om. Mozda za igranje u iMovie-u, ali o ozbiljnom radu u fcpx nema govora.

Rakic90
21-07-2011, 16:59
Tako je. To je tacno.

unknown99
21-07-2011, 17:06
Za mejnstrim koriscenje air sigurno radi jednako brzo kao i mbp i verovatno 90% korisnika bi reklo da air radi i brze od mbpa zbog ssd-a. Ali kad dodjemo do bilo kog ozbiljnijeg programa i posla, air ne moze da se poredi sa mbp-om. Mozda za igranje u iMovie-u, ali o ozbiljnom radu u fcpx nema govora.

Istina, no realno vecina pa dobrih 70% ljudi radi najobicnije stvari na kompjuteru. Kao i to da zbog dosta slabijih air modela u odnosu na prosle pro-ove su ljudi cesce potegli vise love u onom slucaju - vec kad dajem pa ako zatreba nesto jace.
Sada mogu biti sigurniji, jer se vec radi o jednom znacajnijem skoku performansi, i jednom respektabilnom stroju koji ce sve normalne stvari odradivati bez problema.
Za one koji ozbiljno rade, ofc pro modeli su tu.
Stoga ja ovu generaciju air modela zaista ne smatram promasenom kupnjom u usporedbi s drugima. Ako nista, barem u rangu 13" mbp-a.

belthazor2012
21-07-2011, 17:46
@unknown99

Nisi me razumeo,nisam mislio na klasican mac koj ce imati touch u vertikalnom polozaju to je debilno.Vec tablet koj ce gurati os x lion i koj ce biti spojiv sa tastaturom.Znaci 2 u 1. Potrazi na you tube asus eepad transfomer i bice ti jasno o cemu pricam.Velike su prednosti ovih transformer racunara i sumnjam da apple nece uci na to trziste.Otkacis od tastature i imas najbolji moguci browsing,pregled slika,bolji nacin igranja igrica i sve prednosti koje ima ipad.Sastavis sa tastaturom i mozes da koristis racunar za nesto ozbiljnije.I plus produzis tabletu batery life jer ce verovatno imati jos jednu bateriju u tastaturi(kao asus).Dosta stvai na lion-u ukazuje na tako nesto inverted scroling kao na ipad-u,iphone-u,launch pad....

unknown99
21-07-2011, 17:51
Ahaa, sorry :) Oke, to je druga stvar. No sumnjam tako skoro. Realno bi i mogli, siguran sam da i ima resursa, no kao sto vidis Apple ne zuri. Prvo ce oni dobro isplatiti sve ovo, a vremenom za koju godinu zasigurno da je tako nesto moguce.

Akilone963
21-07-2011, 21:34
Bilo bi najbolje kad bi napravili neki OS izmedju Liona i iOS 5 za tablete. iPad 2 sa vecom rezolucijom i mocnijim OS-om bi bio hit.

belthazor2012
21-07-2011, 22:14
Svi softveri koji se razvijaju u ovom trenutku su kreirani tako da ih je moguce koristiti na svim platformama.Npr windows 8.U lion-u se vide zaceci te ideje kroz nekoliko novina.To ce naravno biti uklopljeno tako da funkcionise perfektno,nece apple sa tim zuriti.Asus ima godinu prednosti,2012-te ce izaci i windows 8,apple ne voli da zuri sa inovacijama koje drugi uvode na trziste,uvek sacekaju provale mane i onda naprave 10x bolji proizvod od konkurenata.

iritantni_komarac
21-07-2011, 22:26
iPad 2 sa vecom rezolucijom i mocnijim OS-om bi bio hit.

I napravili su nesto slicno. Zove se MacBook Air.

byMaX
22-07-2011, 02:34
Za mejnstrim koriscenje air sigurno radi jednako brzo kao i mbp i verovatno 90% korisnika bi reklo da air radi i brze od mbpa zbog ssd-a. Ali kad dodjemo do bilo kog ozbiljnijeg programa i posla, air ne moze da se poredi sa mbp-om. Mozda za igranje u iMovie-u, ali o ozbiljnom radu u fcpx nema govora.

lepo je sto si ponovio ono sto sam i ja rekao :yes:

Bokisa
22-07-2011, 02:49
Sto se tice zahtevnijih radnji, moze na novom Air-u komotno da se programira (X Code ili Visual Studio/Delphi), moze da se radi web/graficki dizajn (jedini je problem velicina ekrana), obrada manjih fotografija...

belthazor2012
22-07-2011, 02:57
Izlisno je vise pricati sta moze sta ne moze...performanse mu omogucuju da radi sve... Ima 5035 na geek benchu...skinite program benchujte svoje racunare i imacete s cime da uporedite...racunar nije za ozbiljniji rad jer ima mali ekran i verovatno se solidno greje kad se non stop napinje...najbolja je komparacija izmedju amaterskog i profi alata.i jedan i drugi mogu sve samo sto profi alat moze da radi 24/7.

Bokisa
22-07-2011, 03:09
Pa najvise je pogodan kao secondary PC, pored desktop-a.

Ja na mom HP Core Duo Laptopu imam 1587 na geek benchu :) A programiram u VS-u, Delphi-u dizajniram u Photoshopu...na njemu - sve profi.

Akilone963
22-07-2011, 04:08
I napravili su nesto slicno. Zove se MacBook Air.

Da, jako slicno, kao iz onog vica... Samo sto nije tablet.

filipfica95
22-07-2011, 10:53
Hocu da kupim mac book. Ne znam bas nista o tom operativnom sistemu, samo znam da mi se dopao kad sam cackao u prodavnici mac bookove. E sad imam nekoliko pitanja.
1.Da li modeli mb na primer air model izlazi svake godine po jedan kao i iphone ?
2. Kada je izasao zadnji pro model i kad izlazi sledeci ?
Ne znam koji da uzmem air ili pro. Pare nisu problem samo da vredi ako to sto uzmem i naravno uzimam za duzi niz godina. Komp koristim za internet, muziku, rezanje diskova, igre, photoshop,microsoft office kompletno ce mi trebati za naredne 2 godine u skoli sad samo deo radimo (jel moze office da radi na mac?), onda nisam siguran mislim da ce nam delphi trebati nesto za programe.
Najradije bih uzeo pro najjaci model 15" i sacekao bih najnoviji da izadje i odma da ga kupim.
3. Da li igre koje izlaze za win ima i za mac ?...npr crisys 2, mafia 2 itd... te jace ? Ako ih nema onda ok xbox je tu ;) .

unknown99
22-07-2011, 10:58
1 i 2. Air model je izasao 20.7, a Pro modeli su izasli u krajem 2.mjeseca.
Ciklusi izdavanja su cca 8-10mjeseci, i ove godine svakako nece izaci ni novi Air ni Pro. Stoga imas dovoljno lufta da uzmes bilo koji od ova 2.

S obzirom da Air nema disc, vec se mora spajati externi superdrive preko usb-a pogledaj neku od ponuda pro modela. Ili 13 icni model, ili base 15.
Microsoft office imas za mac, i radi isto kao i win verzija te su fileovi u potpunosti kompatibilni.

3. Manje vise danas novije igre izlaze i na mac-u kao i na win-u, cryis2 je u demou jos uvijek, za mafiu ne znam, no opcenito za gaming ne prorucam mac. To bi ti trebala jaca 15tica, a ni ona bas nema grafu u top segmentu. No za ovako povremeno igranje na nekim pristojnim postavkama zadovoljit ce manje vise svaki.

kylle
22-07-2011, 15:20
Mene je ovaj detalj definitivno odusevio, svaka cast kako uspeju takvu konfiguranciju da sklepaju ovde..

http://images.apple.com/macbookair/images/design_unibody1.jpg http://www.apple.com/macbookair/images/design_unibody2.jpg#gallery-unibody-2