PDA

View Full Version : Tutoriali za iPhone programiranje...



Sava
05-07-2011, 20:44
Pozdrav...

Ima li neko tutoriale za iPhone programiranje... Za totalne pocetnike...

Hvala unapred... :)

nemanja3
05-07-2011, 23:13
Poslao sam ti privatnu poruku

pnext
05-07-2011, 23:19
mislim da moras da imas MAC instaliran da bi mogao u njemu da pprogramiras,steta sto ne moze na win7 :(

Sava
06-07-2011, 00:42
mislim da moras da imas MAC instaliran da bi mogao u njemu da pprogramiras,steta sto ne moze na win7 :(

Imam Mac OS X Lion na pc-u :-) Kao jedan jedini os :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lazar
06-07-2011, 01:01
ako se vec bavis nekim programiranjem pocni od onih knjiga za mac programiranje...

Beginning
iPhone 3 Development
Exploring the iPhone SDK
Dave Mark | Jeff LaMarche

ovo je po meni super knjiga... ja sam je preso...

Sharky
06-07-2011, 03:00
A za nas koji se nikada nismo bavili programiranjem? :)

CJay
06-07-2011, 09:50
Za pocetak uzmes Objective C for dummies, da skontas osnovne pojmove. Imas pdf na netu. Tako sam ja :)

1024
06-07-2011, 10:32
Morate da shvatite da je to "hocu da vozim formulu 1, ali nemam vozacku dozvolu" situacija. U takvoj situaciji postoje dve mogucnosti: jedna je da pocnete da se bavite kartingom a druga da upisete auto-skolu.

Na temu, Beginning iPhone 3 Development je prilicno dobra za upoznavanje sa iPhone programiranjem. Da li je i koliko dobra za ne-programere vec ne znam, posto je nisam citao odavno.

Sava
06-07-2011, 11:00
@nemanja3 to vec imam instalirano :)

Hvala ostalima na odgovorima :)

nemanja3
07-07-2011, 01:12
To je tutorial za koriscenje :) ne program ;)

Lazar
07-07-2011, 02:10
Sharky ovo sto je deki reko je donekle tacno... mora da se pocne od negde... recimo pocni sa C-om ili tako necim... to je moja preporuka... kad udjes malo u materiju programiranja kako sve to radi i slicno onda mozes da predjes na objectiv C na C++ na C# i slicne stvari... ja koliko se secam u skoli se pocinje sa paskalom ali on moze iskreno i da se preskoci :D

takodje nije lose malo proucavanje algoritama jer oni daju osnovu kako sve to funkcionise...

Demonix
08-07-2011, 10:37
Toplo preporučujem PhoneGap (http://www.phonegap.com/), kako onima koji nemaju iskustva sa Objective C-om, tako i iskusnim programerima jer znatno olakšava posao, a pravi odlične aplikacije.

Naime, radi se o besplatnom framework-u koji omogućava pravljenje iPhone aplikacija u HTML-u (JavaScript se koristi za dodavanje funkcionalnosti i preko njega se može pristupiti svim iPhone-ovim funkcijama). Ima dosta podrške i primera na sajtu, veoma je lak za korišćenje, a što je najbolje od svega, može se programirati na bilo kojoj platformi koja ima text editor, Mac je potreban samo da se napravi i prevede bazni projekat.

1024
08-07-2011, 21:28
Ne! Nikako takve stvari koristiti!
Onaj koji hoce da nauci nesto vezano za iPhone programiranje treba da bezi od takvih stvari sto dalje. Koristeci takve "framework-ove" mozda moze da se dodje do nekakve aplikacije, ali ne moze apsolutno nista da se nauci.

Da stavim u konktest: zamislite (opet) da vam je cilj da vozite automobil. Ovakvo resenje je pandan ideje da pozovete taksi, on vas odveze tamo gde zelite da odete i time je vas cilj postignut.

Demonix
13-07-2011, 01:12
Ne mogu da se složim sa tim.
Učiti "od nule" programiranje da bi se napravila iPhone aplikacija bi, u tom kontekstu, bilo sastaviti automobil od delova da bi se stiglo na neko odredište. Sve je to lepo, i to rešenje je sasvim validno, ali i taksi to može rešiti i tako uštedeti dosta vremena, a bogami i frustracije.
Ako se neko već bavi programiranjem, super je proširiti to znanje i na iPhone realm. Ali ako neko hoće da napravi funkcionalnu iPhone aplikaciju, a nema (mnogo) programerskog iskustva, PhoneGap je odlična stvar.

1024
13-07-2011, 09:15
Kontekst mozda nije idealan, ali: Ako vec zelis da postanes automehanicar, onda ces da sklopis kola od delova i uzivaces u tome :)
Mada u ovom kontekstu aplikacija nije automobil vec put/voznja.

Ova tema trazi tutorijalie za iPhone programiranje, a ne tutorijale za sto lakse pravljenje kakve-takve aplikacije.

A realno, resenja tog tipa su samo korak prema one-click app generatoru "klikni ovde da napravis genericku aplikaciju, postujes je na AppStore i zaradis neki dolar od gomile ljudi koji kupuju svasta" . Upravo zbog toga sto je toliko lako napraviti genericku aplikaciju, i sto je toliko lako zaraditi od genericke aplikacije, na AppStore ima toliko ******ta. Tako da, ako mene pitas,
"Ako se neko vec bavi programiranjem, nece da mu bude veliki problem da se preorijentise na iPhone programiranje. A ako neko hoce da pravi iPhone aplikacije a nema (mnogo) programerskog iskustva, neka ga nabavi i slucaj se svodi na prethodni."

rvukovic
28-11-2011, 13:17
Imas na iTunes-u tacnije "iTunes U" kompletna predavanja npr sa Stanford-a

(http://itunes.apple.com/us/itunes-u/advanced-iphone-development/id407243032)http://itunes.apple.com/itunes-u/ipad-iphone-application-development/id473757255

http://itunes.apple.com/us/itunes-u/advanced-iphone-development/id407243032

http://www.stanford.edu/class/cs193p/cgi-bin/drupal/downloads-2010-fall

http://itunes.apple.com/us/podcast/cs193p-student-final-projects/id395605774?i=90218598

DjoleReject
16-12-2011, 11:37
Molim vas u ime svih stanovnika planete zemlje da ne savetujete ljude da koriste frejmvorke da bi preskocili ucenje programiranja. Ne mora bas cela nauka da se izuci, ali onaj ko ne zna C zaista nema sta da trazi dalje u ovom tipu programiranja. I ne, necete nikad zaraditi nista s takvim tipom appova, vreme kad je iFart mogao proci je nepovratno proslo.
Znaci, uzmi prvo bilo koji OS i bilo koji besplatni kompajler i nadji bilo koji tutorijal koji se tice C-a. Kad budes bez problema resavao npr. zbirku zadataka Lasla Krausa (pominjem je jer je lako dostupna u knjizarama kod nas), onda dolazi vreme da se pozabavis objektno orjentisanim programiranjem. E tek tu treba da se odlucis za Objective C ili Javu ili C++ i tu mozes da nesto kao razmisljas sta ti je lakse, sta kvalitetnije a sta brze. Dok ne znas C, sve ovo ostalo je prilicno neozbiljan nacin pristupanja problemu, cak ne ni u smislu da nemas vozacku sto neko rece, nego ne znas sta je kvacilo a sta gas.