PDA

View Full Version : Saveti oko kupovine macbook pro-a



Takkyy
19-06-2011, 17:43
E pa ovako...
Posto mi je proces instaliranja hackintosha na trenutnu masinu dosao glave i zivaca, resio sam da pazarim macbook pro.
Nedoumice:
1. Da li je base 13" model dovoljan za neke osnovne stvari? Pod osnovnim podrazumevam, naravno, muziku, net, surf, malo Auto CAD-a (ali bas malo)... Igrice na njemu ne bih igrao, posto vec imam 2 masine za to...
2. Da li dodati jos para i uzeti base 15"? Drugi 13" model preskacem posto smatram da je nenormalno dati 20k vise za malo bolji procesor. Koliko 15ica moze izaci na kraj sa zahtevnijim aplikacijama (znam da ce mi svi reci, youtube i ostalo, ali zelim da cujem iz perspektive osobe koja vec ima pomenuti model)
3. Da li je bolje kupiti nove sandy bridge modele ( uz prvo i drugo pitanje, naravno), ili je bolje za manje novca uzeti proslogodisnje modele sa gf gt320 karticama i ne sandy procesorima?
4. Slobodan komentar vezan za sve prethodno :D

obrad
19-06-2011, 20:47
Da li je bolje 13" ili 15" je krajnje subjektivna stvar, nekome je bitnija pokretljivost (ja sam u ovoj grupi), nekome veća rezolucija... Napisaću moje iskustvo, pa probaj da izvedeš zaključke...

Najpre, desktop mašinu ne koristim već više od 4 godine, laptop mi je sasvim dovoljan. Računar koristim za projektovanje el.instalacija, malo programiranja, net, amatersku obradu videa i fotografija (uglavnom porodične stvari) i malo igranja.
Najpre sam koristio 15” MBP. Kada se pojavio 13” model, ”prešao” sam na njega i siguran sam da se više neću vratiti na 15” model. Naime, kako dosta putujem, pola kilograma manje se i te kako primeti. S' druge strane, nisam osetio hendikep zbog manje rezolucije. Samo kada projektujem, priključim eksterni monitor (i to ne svaki put!), za sve ostalo 13” mi je sasvim dovoljno.
Što se tiče modela, pre 2 meseca sam prešao na poslednji model 13ce (sa i5 procesorom) i, u odnosu na model iz 2009. sa C2D procesorom na 2.26 GHz koji sam pre toga koristio, razlika se primeti. Sa druge strane, mislim nije loša varijanta kupiti stariji model a razliku u novcu uložiti u dodatni RAM i SSD.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

igne
19-06-2011, 20:58
Ja imam base 15 model iz 2010 i mogu ti reci da se nisam susreo sa necim sto ne moze da odradi, office, net, filmovi, muzika, i tako neki programi kao pixelmator za obradu slika, to je sve sto ja koristim ali iskreno ja ga ne koristim za neki zahtevniji 3d modeling pa ti ne znam tu reci tacno koliko je u tim stvarima dobar ali za sve sto si naveo da bi radio na njemu je i vise nego odlican, da sam na tvom mestu mozda bih jurio i 2009 model koji je i sada odlican a moze se naci veoma povoljno i mislim da je razlika u ceni koriscenog 13 i 15 oko 150 eura a naravno da se itekako isplati ali kao sto kaze @obrad sve zavisi sta ti je vise potrebno, mobilnost ili komfor u radu :)

djoole
20-06-2011, 15:20
Imam ja 15" late 2009 model, u ok stanju sa 2 baterije. Ako si zainteresovan, mozemo da napravimo neki deal. Poz

valdy
20-06-2011, 15:32
Imam mbp 13cu 2009 godište.Osnovni model.Dodao sam mu još 2gb rama i to je to.

Pored osnovnih stvari koje si naveo da koristiš,koristim još i aperture i radi kao sat. ;)

Ne igram igrice uopšte,tako da ti preporučujem da kupiš 13cu osnovni model,dodaš još 40-50e i staviš 2 gb i voziš :)

Još nešto,13ca je manja od 15ce.Meni je ovo bio presudan faktor...

unknown99
20-06-2011, 15:39
Meni je recimo 13 premalo, posebno sto i malo vise koristim AutoCad.Tako da velicina ekrana je zbilja subjektivna plus mene ta mala rezolucija ubija.Svakako mi je i potrebna jos jedna graficka.
Isto bump izmedu 13 i 15 modela je znacajan po performansama.Ja se jos nisam susreo s necim sto nebi radilo, dapace.Ukoliko mozes izdvojiti za 15 izdvoji.U svakom slucaju koji god model da uzmes, napisane potrebe ce ti odraditi.
Nije dapace ni lose uzeti prethodni model pa uloziti u ssd.Rami ce ti manje vise biti oke, osim ako nemas neke prjetjerane vaznosti vrtiti win na VM-u.

Babakaj
20-06-2011, 15:44
Sta je dapace?

Vaxter
20-06-2011, 15:45
Naprotiv, kontra, situacija je suprotna od navedene...

Takkyy
20-06-2011, 22:44
@Obrad, Igne
Momci, hvala na sugestijama, bas mi znace. Nego (sada pitanje za Ignea konkretno) , u tom pravcu sam i razmisljao. 15ica mid 2010 bi mi super odgovarala. Na sta mi savetujes da obratim paznju pri kupovini (sad sam 50-50% nov-polovan, jos se lomim)

@djoole
Cenim ponudu, ali 2009 ne bih da uzimam, najranije onaj model iz 2010.

@Valdy
I o tome sam razmisljao :D
Koliko sam samo puta isao do comtrade-a i istyle-a u uscu, i uporedjivao white i alu unibody. Ipak je prevagnulo na aluminum :)

@unknown
Nije mi problem velicina ekrana, naveo sam da bih na mac-u vrlo malo radio u cad-u, a i tu je eksterni monitor. Takodje, nosenje mi nije problem (tacnije sama tezina kompa). Najvise su mi bitne performanse :D

unknown99
20-06-2011, 22:57
Po performansama ti je 15 dosta jaci.
A i koliko sam ja po testiranjima i rezultatima vidjeo.I ja sam razmišljao i vagao, i na kraju ipak otišao na 15.Nisam požalio dapaće, po tom pitanju nečeš niti ti.
Mada moram priznati, čak sam i jedan 20" monitor sačuvao kao beckup da ga spojim, i kompletno sam odustao.Jer mi je gušt naprosto kompletnog rada na macu nezamjenjiv :)

Takkyy
20-06-2011, 23:04
Ma razumem te u potpunosti. Mogu da pricaju sta hoce, jednostavno je sama slika na ekranu maca nekako cistija :D (subjektivan osecaj)
Konkretno, hocu mac samo zbog sistema, koji me ODUSEVLJAVA! :D

Pratim ovaj sajt macoglasi.com, i cini mi se da je lik fer i korektan (bar tako na sajtu kazu), a i dosta je jeftinji, kada se uzme u obzir da prodaje nove kompove... Videcemo kad se vratim iz Svice, tada pada konacna odluka...

Edit:
Valdy, thumbs up za potpis :D

Akilone963
20-06-2011, 23:44
1. I air ti je dovoljan za takve stvari. Nece apple u 2011. napraviti kompjuter sa kojim ne mozes da surfujes, proveravas mail, radis u iwork-u i slicno.

igne
21-06-2011, 10:15
@Takkyy

Pa nema tu mnogo mudrosti kada kupujes MacBook, gledas da ima sto manje ciklusa baterija i da je sto bolje ocuvan, po mogucnosti da bude kao nov :D

Ima dosta takvih koji se prodaju jer su Mac korisnici obicno nezni i pazljivi prema svojim uredjajima :D

Iskreno, onaj ko ima vec recimo MacBook Pro kao sad ja recimo 2010 ne vredi da prelazi na 2011 jer je razlika u brzini rada nekih 20% i to nije isplativo, obicno se isplati menjati tek eventualno svaku drugu generaciju, kao npr 2009 pa onda na 2011 jer tu je vec osetno bolja konfiguracija ;)

Mislim da ti je sada best buy neki dobro ocuvan 2010 i miran si dok ti ne primetis da ti je to potrebno :) Ja sam u januaru uzeo nov 2010 i mislim da ga necu menjati dak ne vidim da mi se to isplati, trenutno se uopste ne isplati prelaziti za 2010-2011... Mislim sa base na base ;)

Moj savet, uzmi 15 jer je to najlepsi model i najbolji kompromis ;)