PDA

View Full Version : Koliko memorije za Snow Leopard/Lion



uGod
09-06-2011, 22:59
Pozdrav!

Od nedavno imam Mac Mini [email protected], nVidia 9400, sa 2GB RAM-a.
Pre toga sam koristio PC [email protected], GF9500GT, isto sa 2GB RAM-a.

Mogu reci da sam se dosta razocarao, kad sam primetio da na SL-u tih
2GB RAM-a mi nestanu dok trepnem okom (bez obzira sto grafika pojede 256MB).

Koristim otprilike iste programe koje sam koristio i na WinXP-u, ali tamo
sam morao da se namucim da iskoristim i 1.5, a kamoli 2GB RAM-a!

MacMini mi radi 24/7, a programi koje koristim su:
Konstantno otvoreni programi:

- Firefox
- Thunderbird
- Pathfinder
- Transmission
- VINE VNC Server

A povremeno koristim:

- Adium
- Handbrake
- Chicken Of The VNC
- Pixelmator
- VirtualBox
... i ostale manje aplikacije koje i svi koristimo

Na 3D rendering ili nesto zahtevnije ne smem ni da pomislim! :)

Odmah posle boot-a mi ostaje oko 1GB slobodnog RAM-a :brickwall:

Nema tu pomoci, moram da ubacim jos memorije :)
E sad. Da li je 4GB RAM-a dovoljno za komotno koriscenje vise aplikacija pod Snow Leopardom?

Ne mislim tu na neke extremno zahtevne aplikacije, vec vise za svakodnevni rad
(web, mail, chat ...) i poneko konvertiranje HD videa, i naravno gledanje istih :)
Ponekad neki 3D rendering, programi za elektroniku, i mozda (jednom ;)) iPhone programiranje.

Negde sam citao da MacMini-jevi iz 2009 nezvanicno podrzavaju i 8GB RAM-a.
Moze li to neko da potvrdi? Koristi li neko 8GB na MacMini-ju (2009 godina)?
Isplati li se?

Ako je dovoljno i 4GB-a (2x2), pre bih se odlucio za to, jer je 2x4GB verzija jos uzasno skupa :(

Koliko RAM-a vi koristite?

Hvala unapred za svaku pomoc.

uGod

CJay
10-06-2011, 00:05
Pazi, glavna fora je u radu racunara, same brojke su nebitne. Da li ti predstavlja problem sto je toliko rama iskorisceno, u smislu da li ti stekaju aplikacije, tesko se pokrecu i sl.? Ja imam MacBook 2009 sa 2GB rama i koristim poprilicno PhotoShop, recimo sa ukljucenim Firefox-om, Sparrow Mail-om, Apple Mail-om, Adiumom, Skype-om, iTunesom i jos par programa. Memorija jeste zauzeta, ali nemam nikakvih problema u radu, aplikacije se pozivaju vrlo brzo. Sto se tice video renderinga, nemoj ni da pomisljas sa njim to da radis, zato sto i veci i brzi racunari tesko izlaze na kraj sa tim...ja konkretno imam PC sa 6GB rama i C2D procom na 3Ghz, GTX 460, i kad krene neki render, umres dok sacekas da se odradi. Za samu reprodukciju i konvertovanje HD videa, mislim da i nije najzasluzniji ram, vec i da proc igra veoma vaznu ulogu u citavoj prici. Bas danas sam stavljao novi HDD na MacBook i kontam da li da stavim jos rama, kad sam vec tu, ali sam odustao, jer jednostavno ne postize se neka velika razlika samo sa tim. Ako vec hoces da dodajes, mislim da ti je 2x2 Gb sasvim dovoljno, posto nema potrebe preko da ides (ako podrzava), bas zbog ostalih komponenata. Sacekaj jos neko da se javi, ko ima iskustva, da ti kaze sta ciniti, mozda ima nesto pametnije da kaze :)

3gs
10-06-2011, 00:23
sve sto si rekao stoji,ali da li ce mu ubrzati racunar ram memorija hoce,sto manje memorije zauzme sam sistem ostatak ostaje za aplikacije.... meni naprimer c2d na 2.0ghz i 2gb rama radio sasvim solidno.....ali nije to to pokrenem ja aplikacije ceo dole red (30ak) ali sacekam par minnuta da se pokrenu.... rec je od app store do neke od zahtevnih....

kada sam uzeo jos 2gb (dodao na vec postojanih 2gb) to je vec malo klizavije radilo manje je trebalo da sve pootvara....
bas sam se sprdao sa drugom ja reko imas i3 4gb rama i giga graficku ae popali sve aplikacije odjednom ko ja na mac (on ima win) hehe
znaci zakuco :P (fresh instal i win7 i mac 10.6.7)

probajte dodajte rama necete se zeznuti ima ulogu...

CJay
10-06-2011, 00:28
Ma ok, ali je on pitao za sam video editing i rendering, a tu i nece bas srecno proci sa samo jos 2 GB rama. Na to sam ciljao, prvenstveno. Stoji da, sto vise rama to bolje, ali opet, meni 2GB zadovoljava sve potrebe i radi kao podmazano...

uGod
10-06-2011, 01:53
Da li ti predstavlja problem sto je toliko rama iskorisceno, u smislu da li ti stekaju aplikacije, tesko se pokrecu i sl.?

Jok ... :)
Veoma sporo radi sve, popijem kafu dok se otvori neki program ... :)

Zapravo, sve je OK dok ne pokrenem Firefox!
20 tab-a je minimum sto mi je otvoreno u jednom trenutku,
pa Firefox hoce ponekad da pojede i skoro jedan GB RAM-a.

U pocetku nisam mogao da zamislim zasto se sistem blokira,
Firefox ne reaguje ... dok nisam pogledao iskoriscenost RAM-a :)


Za samu reprodukciju i konvertovanje HD videa, mislim da i nije najzasluzniji ram, vec i da proc igra veoma vaznu ulogu u citavoj prici.

Da, to stoji, za konvertovanje ne treba puno memorije.
Medjutim XBMC player pojede i 300-400MB-i RAM-a! Da poludis! :)

uGod
10-06-2011, 02:02
kada sam uzeo jos 2gb (dodao na vec postojanih 2gb) to je vec malo klizavije radilo manje je trebalo da sve pootvara....

A jel dovoljno sad tih 4GB-a?
Jel se desi ti nestane RAM-a?


probajte dodajte rama necete se zeznuti ima ulogu...

Znam, samo hocu da budem siguran, da li ce mi biti dosta 2x2GB? :)

mad.surgeon
10-06-2011, 02:07
2x2gb ti je sasvim dovoljno.. ;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

poluks
10-06-2011, 02:17
Memi se to desavalo dok nisam sve ponovno instalirao.Cijeli os x nanovo,izbrisao sve s harda itd.
Imac 24 3.06 4 gb

3gs
10-06-2011, 10:08
druze sada leti....
sa 4gb :)

slobodno stavi osetices razliku....

naravno da se vise oseti razlika ako se procesor stavi jaci..... ali je to malo skupo
tako da dodavanje rama isto pomaze ako bas nemate para kao ja
1900 dinara sam dao za ddr2 2gb za lap top 800mhz....

noname
10-06-2011, 11:06
Definitivno ti nešto nije u redu sa sistemom ako ti tako sporo radi. Dokupi 2GB rama i uradi instalaciju od nule pa javi ima li neke promene :)

(pre toga možeš da probaš da očistiš malo sa CleanMyMac-om sistem)

uGod
11-06-2011, 05:28
Definitivno ti nešto nije u redu sa sistemom ako ti tako sporo radi.

Kazem, sve mi je OK, nemam nikakvih problema, sve dok ne pokrenem Firefox. Jede memoriju ko lud.
Na XP-u mi se desavalo da imam i do 150 tabova otvorenih,
pa nisam imao problema sa RAM-om, a isto sam imao 2GB.


Dokupi 2GB rama i uradi instalaciju od nule pa javi ima li neke promene

To ce i biti :) Samo se nadam da necu morati posle nekog vremena da dokupim jos 4GB :)


(pre toga možeš da probaš da oèistiš malo sa CleanMyMac-om sistem)

OK, probacu. Hvala :)

CJay
11-06-2011, 10:31
Da pokusas da koristis Google Chrome ili Safari, da vidis da li ima razlike, posto ocigledno FF pravi problem?

noname
11-06-2011, 11:55
To je dobar predlog.
Ili da probaš recimo da izbrišeš History pa da vidiš ima li neke promene sa samim FF. (Tools - Clear Recent History - (Everything) - Clear Now) Događalo se da se tu nakupi i po 10GB što će naravno da uspori ceo komp a ne samo FF.

poluks
13-06-2011, 04:03
A koju verziju ff imas.
I nisam siguran da li postojo FF za ppc i za intel based mac ili je jedna te ista verzija?

uGod
15-06-2011, 18:03
Da pokusas da koristis Google Chrome ili Safari, da vidis da li ima razlike, posto ocigledno FF pravi problem?

Chrome sam probao, on zauzima oko 40MB RAM-a sa jednom otvorenom stranicom.
Ako budem imao vremena, probacu FF3, mozda je neki mem leak sa FF4-om.
Ili je neki plugin ...

uGod
15-06-2011, 18:07
A koju verziju ff imas.
I nisam siguran da li postojo FF za ppc i za intel based mac ili je jedna te ista verzija?

Imam FF 4.0.1 - najnoviji.
IIRC ovaj postoji samo za intel.

uGod
22-06-2011, 04:18
Ljudi, instalirao sam sistem from scratch.
Opet isto, izgleda da je sistem bio u redu.
Firefox 4 ne stavljam, probacu sa trojkom, da vidim koliko je "gladan" :)
Ali u svakom slucaju, kupio sam 2x2GB RAM-a, stize mi za par dana :)
Javljam utiske cim uradim upgrade :)