PDA

View Full Version : Koji 2011 iMac da kupim ? ;)



Ripper
09-06-2011, 04:38
Koji bi vi iMac kupili ? (odnos cena / ono što pruža)

Entry 21.5" model mi se čini kao odlična kupovina za 1k € sa studentskim popustom..
jači 21.5" ne vredi 300€ više (procesor i grafika koji su neznatno brži, a veći hard...pa u svakom slučaju neće biti dovoljan i uzimaće se neki FW800 externi rack tako da je svejedno)
slabija 27" je već osetno skuplja mašina... meni je 27" pomalo ogromno za rad (za filmove imam 42" Samsung Plazmu u svakom slučaju) Ali vidim da se većina vlasnika 27ice ne žali
jača 27"...pa ovo je već mašina sa ozbiljnijom grafikom ali i skoro duplo većom cenom od entry modela...ja se više i ne igram..omatorilo se..

Nekako za normalnu upotrebu... entry 21.5 ili ipak uzeti 27" ? Jedino što uz 27" ide i veći rizik od prašine i žutice kolko sam čitao..

aj dajte po savet pa da prelomim ;)

Kapetan
09-06-2011, 04:48
Za sta ces ga koristiti kao prvo?

Drugo, da li je budzet strogo ogranicen?

Inace, 27" nije ogromno za rad nego idealno :)

Ripper
09-06-2011, 12:13
Pa napisah...normalna upotreba...za sad se ne bavim ni fotografijom, ni obradom videa, ni 3Dom...a i prestao sam da se igram - omatorio :P ...za filmove imam Samsung plazmu 42" (nadam se da će moći da se poveže bez problema preko MDP-HDMI adaptera pa da ide i zvuk ;) ) Budžet nije baš strogo ograničen...al razmatram se šta mi je najisplativjije..

unknown99
09-06-2011, 14:02
Hmmm
Po meni je jedino dvojba koju velicinu ekrana zelis.
Ako zelis veci, odi na prvi 27.
Ako ti je i manji dovoljan, odi na entry 21,5.
U principu to su vec toliko jaki strojevi, cak i osnovni da ce zadovoljiti sve tvoje osnovne plus naprednije potrebe.
Osobno bi otisao na 21,5.Sad sa Lionom dolaze full screen apovi i mislim da ce ti to biti sasvim pristojno.Ako nemas neke potrebe za rad sa vise programa odjednom da ti treba veliki prostor po meni 27 nije potreban.
Iskoristavao bi veci ekran najvise za filmove, a ja sam si to opet povezao preko TV-a, i ti imas super veliki TV i steta je ne iskoristiti.
Rade bi tu razliku ulozio u npr 8GB rama ili neki SSD disk vec ako ti cijena ne igra ulogu, jer ces od toga vise imati koristi.
Sad to je barem moje videnje :)

Ripper
09-06-2011, 14:32
Ram je bar lako dokupiti i ubaciti.... Ne daje mi se 600€ za Apple-ov SSD ali isto tako ne znam dokle se stiglo sa ubacivanjem custom SSDa u nove iMacove s obzirom na one probleme sa temp senzorima i 7pin sata kablom...
A mesto za SSD mislim da fizički postoji u svim 2011 iMacovima ? (u 2010 generaciji su ssd bracket ili kako se već zove ubacivali isključivo u one koji se poruče novi sa SSD varijantom)

Byakuya
09-06-2011, 15:00
Ova tema je po meni kranje promasena...ne bi trebala da se zove "Koji 2011 imac da kupim" nego "ubedite me ako mozete da ne kupim imac 21''

Ako si odlucio to da uzmes to je jedna stvar...ovako samo trosis drugima vreme dok oni daju argumente zasto bi ti trebao da uzmes neki drugi a ti kazes da ti je 27'' previse posto imas veliki tv, da ti veci hdd ne treba,da ti jaca grafika ne treba....kapiras sta hocu da ti kazem?

Rakic90
09-06-2011, 15:31
Moje misljenje:

- Ti hoces 27" jer si zaludjen kao i svi mi ovde, ali ti se ne daju pare za njega. Ti sada sebe tesis i namerno trazis razloge zasto bi trebao da uzmes 21,5" i ocekujes od nas da te podrzimo u tome jer ces se ti tako osecati lakse. U suprotnom, ako ne bude tako, stisnuces se i odvaliti sumu za 27", cak mozda i ako ti zaista ne treba, ali jednostavno jer je 27", 27". Jel sam u pravu?

Akilone963
09-06-2011, 16:11
Da ne otvaram novu temu postavicu pitanje ovde. Ove godine upisujem inzenjersku animaciju (kompjutersku animaciju) i opravdano ce mi biti potrebna jaca masina za 3d modelovanje i animaciju. Ali sad bih veoma tesko mogao da dam pare PC i da sastavljam tu kao neke komponente. Uzeo bih iMac, ali ne znam koliko ce mi biti funkcionalan za ono sto mi treba. Programi koje cu sigurno koristiti su zbrush, 3d studio max (dual boot), maya itd. Da li novi iMac (i koji) to moze da isprati? Pricao sam i ranije sa ljudima koji su mi rekli da bez problema rade slicne poslove na iMac-u. Takodje, zelim da pitam da li ce windows na iMac-u raditi kao isto kao i na PC iste konfiguracije? Posto mi se na macbook-u desavalo da windwos ne vidi sva 4gb rama (32bita).

Ripper
09-06-2011, 17:02
Ova tema je po meni kranje promasena...ne bi trebala da se zove "Koji 2011 imac da kupim" nego "ubedite me ako mozete da ne kupim imac 21''

Ako si odlucio to da uzmes to je jedna stvar...ovako samo trosis drugima vreme dok oni daju argumente zasto bi ti trebao da uzmes neki drugi a ti kazes da ti je 27'' previse posto imas veliki tv, da ti veci hdd ne treba,da ti jaca grafika ne treba....kapiras sta hocu da ti kazem?

Ja sam odlučio da uzmem iMac. Nisam još odlučio da li 21" ili 27". I interesuje me šta bi drugi uradili da su na mom mestu...ako neko hoće nek napiše...ako neće ne mora.. :)

@ Rakic90 : Pogađaš u centar ! :D

Rakic90
09-06-2011, 17:15
@Akilone

Radice ti zilion giga rama ako ubacis dual-boot 64bit win 7 npr. bez problema. :) Ako uzmes najbolji iMac, odvaljivaces se od animacije, a ako si zesce ozbiljan, tipa pravis video igrice, verovatno ce ti biti potreban Mac Pro (mislim ako se tice Mac-a uopste).

P.S. Za 1000 i kusur evra koliko ces dati za najslabiji iMac ces napraviti zver od PC-a. To je cinjenica i nije mi jasno kako kazes da ce te iMac izaci jeftinije. Ja imam Mac, ali realnost je sasvim nesto drugo.


@Ripper

Razumemo se. :)

Akilone963
09-06-2011, 22:39
Nisam rekao da ce me mac izaci jeftinije, nego da mi se ne daju pare za PC kad vec treba da dam za besto 1000 i vise eura .Meni nije potrebna zver od pc-ja, meni treba da to samo lepo radi. Win mi se ppsle maca zgadio. Ali ipak sam u dilemi jer je za takve poslove i renderovanje svaki herz i mb vazan.

Ripper
13-06-2011, 03:02
Posle 2 dana čačkanja u iStylu..Odluka je pala...slabija 27ica :D Uzimam ga za koji dan ! Malo je glupo što ne daju Magic Trackpad umesto Magic Mouse-a (koji mi se baš i ne sviđa), al možda ih obrlatim ;) Ipak Apple daje mogućnost izbora pri kupovini iMaca ;)