PDA

View Full Version : ssh cemu sluzi



miloslj
23-04-2011, 16:42
kao sto sam naslov teme kaze cemu sluzi ssh, gledao sam na appstore-u, i bas mi i nije jasno

dado
23-04-2011, 16:46
Služi da bi mogao da pristupiš sistemskim fajlovima na iUređaju.

1024
23-04-2011, 17:16
SSH je "protokol za komunikaciju izmedju dva povezana racunara". U praksi takva definicija malo pomaze :) Problem je sto postoje dva vida posmatranja ssh.

Sa jedne strane je sta je "ssh" teorijski: imas dva kompjutera, jedan ima instaliran "ssh server", drugi ima "ssh klijent", tj. ono sto laicki zovemo "program za ssh". Drugi kompjuter se pomocu ssh programa poveze na prvi i onda moze recimo da prebacuje fajlove ili da dobije komandnu liniju od prvog. To sto kompjuter ima ssh program ne znaci da neko moze da se poveze na njega vec samo da on moze da se poveze na nekoga.

Sa druge strane, imas vidjenje ssh u kontekstu iPhone-a*. iPhone se ponasa kao kompjuter. Na AppStore ima ssh programa za iPhone, uz pomoc kojih moze da se poveze na neki drugi kompjuter. Nista neuobicajeno.
Na jailbreakovane iPhone moze da se instalira ssh server. Onda mozes sa kompjutera koji ima ssh program da se povezes na iPhone i da prebacujes fajlove na njega / sa njega. Medjutim, ssh server (zove se OpenSSH inace) se ne nalazi na AppStore vec na Cydia.

* iPhone, iPod Touch, iPad, bilo sta sto ima iOS. Ja pisem iPhone jer mi je zgodno.