PDA

View Full Version : iPad kao zamena za MacBook?



milan64586
21-04-2011, 12:14
Sta mislite da li i koliko iPad moze da zameni macbook? Licno razmisljam o ovoj varijanti, posto imam macbook, koji gotovo da i ne koristim pored desktop racunara, posto mi je korisenje desktopa dosta komfornije, pa razmisljam da ga prodam i kupim iPad.

Dakle sve zahtevnije stvari radin na windows desktop racunaru, a macbook sam uglavnom koristio za surfovanje, gledanje youtube-a i slicno, cak i igrice ne igram.

IPad je pre svega jeftinije resenje (ne volim da mi par trunu bez potrebe), a i kompaktnije - manje resenje, pa je samim tim i prakticnije za nosenje.

Ono oko cega se najvise kolebam su dve stvari.

1. Da li iPad moze da mi zameni macbook kao medij za pustanje prezentacija (word, pages, excell, numbers, powerpoint...)? Dakle koliko su te prezentacije redukovane s'obizrom da su na iPad-u? Da li je moguce da se napravi prezentacija na windows desktop racunaru, pa da se pusta preko iPad-a? Da li se i koliko gubi konverzijom?

2. Da li iPad moze da bude medij za prebacivanje nekih sadrzaja (prenosni hdd)? Znam da postoji onaj nastavak koji omogucava USB prikljucak. Da li bi sa tim mogao da racunam da mogu da prebacujem sadrzaje sa iPad-a na USB flash i obrnuto?


Da li vi mozda vidite jos koju prepreku za prelazak sa macbook-a na iapd, ako imate u vidu namenu za koju planiram da koristim iPad, odnosno za sta sada koristim macbook?

iKnez_95
21-04-2011, 12:23
Odgovor na drugo pitanje: Moze, al uz ogromnu kolicinu kablovam jer je Apple sa iOS 4 na iPad donio i ogranicenje za napon koji iPad moze 'dati'. Tako da ako zelis koristiti nesto vise od USB stika sa 1GB (eventulno 2GB) trebaci ti USB hub sa vlastitim napajanjem.
Btw,koji MacBook imas?

milan64586
21-04-2011, 12:35
Jbg. :( Znaci nista vece od 1Gb USB ne moze da se koristi preko tog adaptera? :(

Imam late 2009. macbook. To je valjda ovaj predzadnji.

iKnez_95
21-04-2011, 12:38
Ma mozes ti i HDD od 1TB prikopcati, ali ce ti trebati posebno napajanje za njega.
Posto se ne razumijem bas nes' u to, to bi bio MacBook Pro? :/

milan64586
21-04-2011, 12:40
Pa to te pitam. Dakle, ako samo ubodem USB bez ikakvih pomagala, moze samo do 1GB?

Ne, ja imam macbook. Macbook pro je drugo.

iKnez_95
21-04-2011, 12:51
Da. Eventualno neki slabij od 2Gb
Aham.
Najbolje bi bilo da imas nekog ko ima iPad pa da ti posudi 5-7 dana, pa da ti sam vidis sta ti vise odgovara.

milan64586
21-04-2011, 12:52
Bilo bi, samo sto nemam nikog takvog. :) Inace macbook je bez dileme daleko mocnija masina. Samo sto meni to nije potrebno, a ne volim da mi pare budu zarobljene u necem sto ne koristim. Zato razmisljam o prelasku, ali ove dve stvari su mi bitne, tako da ako to nije moguce, onda mi to ne zavrsavao posao.

Mesija
21-04-2011, 13:16
1. Da li iPad moze da mi zameni macbook kao medij za pustanje prezentacija (word, pages, excell, numbers, powerpoint...)? Dakle koliko su te prezentacije redukovane s'obizrom da su na iPad-u? Da li je moguce da se napravi prezentacija na windows desktop racunaru, pa da se pusta preko iPad-a? Da li se i koliko gubi konverzijom?

Ne postoji konverzija, PowerPoint prezentacije se normalno prikazuju na bilo kom iOS-u. Dakle to ce da ti radi sasvim normalno, jedino sto treba da gledas da li ti odgovara manja velicina ekrana iPad-a, nista drugo.


Inace jedno pitanje, otkud to da fleshevi sa vise GB trose i vise struje? Jel to proverena informacija da na iPad ne mogu vece fleshke da se ubodu?

milan64586
21-04-2011, 17:04
Zanimljivo. Mislio sam da ipad ima neku redukovanu verziju office-a i da ne moze da prikazuje prezentacije u izvornoj formi.

Stevs
21-04-2011, 18:43
Pa to te pitam. Dakle, ako samo ubodem USB bez ikakvih pomagala, moze samo do 1GB?


Nije istina. Moj 16gb Kingstone flesh radi bez problema na 4.31 bez dodatne struje. Koristim ga najviše kad putujem jer ipad ima 16gb pa na flesh stavim još 16gb filmova i po potrebi samo iskopiram u Buzz player.

milan64586
21-04-2011, 18:55
O Boze. Znaci ipak moze? Dakle samo ubodes flash i kopiras sta hoces sa/na ipad? Jel mozes molim te da okacis sliku tog adaptera ili jos bolje link na apple store-u, da vidim da li mislimo na istu stvar? I jel iPad 1 u pitanju?

Dakle jos jednom. Po tvom misljenju iPad sa ovim adapterom moze da se koristi kao flash disk?

Jel znas mozda nesto o pustanju micorsoft office fajlova na ipad-u?

topalov
21-04-2011, 21:16
Dodatak se zove Camera connection kit vise o njemu na linku http://store.apple.com/us/product/MC531ZM/A

Da bi prebacivao fajlove potrebno je da imas uradjen jailbrake i program iFile recimo. Ne radi svaki usb flesh a transcend 2.5" disk od 160 i 500gb nisam uspeo da poteram (bili su preko y kabla prikljuceni na dodatno napajanje sto komp usb sto ipad punjac). Usb flash mora biti u fat ili hfs fajl sistemu dok ntfs ne radi nikako. Lakoca koriscenja ove funkcije nije ni blizu kao na kompu.

Ipad se moze koristiti kao flash disk a potreban je samo njegov kabel i program explorer ili neki slican. Isto tako mozes pomocu ifile i slicnih programa ukljuciti pristup odredjenim folderima tako sto komp i ipad povezes na istu wifi mrezu a fajlovima pristupas iz bilo kojeg internet browsera.

Sto se tice ms office proizvoda i a vise programa i citaju bez problema fajlove iz worda, excella, powerpoint. Nisam probao neke da kazem komplikovane fajlove, ove basic otvara.

Stevs
21-04-2011, 21:24
Da, dodatak se zove Camera connection kit. Dobijas dva dodatka jedan za sd kartice, a drugi ima klasican usb na sebi. Najlakse je da kad kupujes usb flesh poneses ipad i probas na licu mesta da li ce da ga prepozna ili ne. Ja sam probao par fleshica moj od 16gb radi i jos neki praistorijski od 512mb. Bez veze sam probao jedan takodje kingstone od 8gb i nije radio. Ovo sve pricam na firmwareu 4.x. Naravno uredjaj mora da se jb i da se startuje ifile koji ga prepozna kao dodatni disk. Imas copy/paste i to je to. Najvise koristim ovu varijantu, kao sto rekoh, za prenos filmova kad krenem na neki put.

Sto se tice office fileova ni ja se nisam igrao sa nekim komplikovanim fajlovima. Pustao sam ih preko vga dodatka na projektor i sve je ok radilo.

milan64586
21-04-2011, 21:26
Hvala!


transcend 2.5" disk od 160 i 500gb nisam uspeo da poteram

Ne razumem. Jel ovde mislis na eksterni hdd? Ja govorim o "obicnim" flash diskovima, od 1, 2, 4, 8 Gb.


Ipad se moze koristiti kao flash disk a potreban je samo njegov kabel i program explorer ili neki slican.

Ovo mi bas nije jasno.


Sto se tice ms office proizvoda i a vise programa i citaju bez problema fajlove iz worda, excella, powerpoint. Nisam probao neke da kazem komplikovane fajlove, ove basic otvara.

Koji program pusta microsof office fajlove na ipad-u i kako se ipad ponasa sa iwork fajlovima?

dario-ri
21-04-2011, 21:55
imam 1 verziju ipada pa me zanima nesto:

sto SVE (napisi apsolutno sve cega se sjetis) mislis raditi na ipadu?

milan64586
21-04-2011, 22:20
Jel mene pitas sta planiram da radim na iPad-u?

dario-ri
21-04-2011, 22:21
da...........

milan64586
21-04-2011, 22:25
Pa surf(da li je safari neki oslabljen, ili pun safari kao na macosx-u?), skype, gledanje filmova. Zatim hteo bih da na fakultetu ili bilo gde, ako mi neko nesto donese na flash-u da mogu da prebacim to na iPad, pa posle na desktop racunar kod kuce (dakle kao prenosni hdd). I treba mi za pustanje prezentacija iz power point-a (eventualno keynote), veoma pozeljno u izvornom obliku, bez redukovanja sadrzaja. Pored toga, manje bitno, ali pozeljno da moze da pusta i edituje microsoft word fajlove, excell, odnosno pages, numbers.

To je manje vise to.

dario-ri
21-04-2011, 22:29
kuput... hdmi kit bi mogao dobro doci za kakvu prezentaciju na plazmu/projektor... ostalo sve ipad zadovoljava iako je za fax ili studirsnje pozeljno tipkovnica fozicka jer je na virtualnoj jako sporo pratit nastavu ako pises u njega sta je na nastavi... ostalo ... DA KUPI neces pogrijesit

milan64586
21-04-2011, 22:34
Na faksu mi je veza sa projektorom VGA, tako da bi mi taj adapter trebao. To pretpostavljam da ne bi trebalo da bude problem. Vise me plasi ta kompatibilnost sa USB flash diskovima, a gotovo sam siguran da sam negde ranije citao da iPad koristi neku redukovanu verziju iwork-a (microsoft office se ni ne spominje) i da ne moze da pusta "komlikovane" prezentacije.

dario-ri
21-04-2011, 22:51
nisam imao prilike koristit powerpoint, ali meni ostalo sve uredno radi, sta god mi trebalo

topalov
21-04-2011, 23:08
Okaci neku po tebi komplikovanu pa cu da probam na kompu i na ipad-u.

miloslj
21-04-2011, 23:13
imas gomilu aplikacija koje podrzavaju citanje svih office sadrzaja u originalu, cak sam naisao na jednu gde bukvalno otvori prozor isti kao sto bi imao na desktop racunaru, ne secam se koja (kupujem, jer nema jb sa iPad 2, pa mi je ponestalo tih $0.99), ako opet naidjem na nju u appstore-u javljam

milan64586
21-04-2011, 23:14
@topalov

Bas sam to hteo da pitam. :) Nemam trenutno nista previse komplikovano, ali evo jedna koja ima i slicice i tekst, pa da vidimo da li bar to radi kako treba. Ako radi, videcu sutra da napravim nesto bezveze sa transitions, nekim video klipom u slajdu i slicno, pa da probamo i to. Hvala unapred. Cuo sam da se program koji pusta te prezentacije za iPad zove MightyMeeting.


http://itunes.apple.com/us/app/mightymeeting/id341892281?mt=8

Prezentacija

http://www.multiupload.com/17NZZ4BUIX

miloslj
21-04-2011, 23:39
evo ti ovo discover powerpoint 2007 HD, bukvalno ti otvori prozor kao sto izgleda na win-u

topalov
21-04-2011, 23:50
Keynote je na pocetku prijavio da nema fontove koji su korisceni i prikazao je koji fontovi su zamene. Poredeci ekrane Keynote i PowerPoint for Mac 2011 nema nikakve razlike.

Ocekujem nesto komplikovanije tj. maksimalno komplikovano :)

miloslj
22-04-2011, 00:08
da li bi hteo da ti posaljem neku jakoo komplikovanu prezentaciju (snimci, zvuci, slike, tekst, naravno animacije oko slova, itd) pa da probas? pravio sam u osnovnoj takve animacije

topalov
22-04-2011, 00:47
Naravno, ajde kaci pa da probamo.

miloslj
22-04-2011, 01:06
sutra ujutru, pozz

milan64586
22-04-2011, 10:57
Keynote je na pocetku prijavio da nema fontove koji su korisceni i prikazao je koji fontovi su zamene. Poredeci ekrane Keynote i PowerPoint for Mac 2011 nema nikakve razlike.

Ocekujem nesto komplikovanije tj. maksimalno komplikovano :)

Znaci keynote za ipad pusta pps fajlove, odnosno fajlove kreirane u power pointu?

Dok miloslj ne okaci tu prezentaciju, evo jedna bezveze kreirana sa samo dva slajda. Bitno mi je da li moze da prikaze transitions i da li moze da pusti video klip na drugom slajdu.


https://rapidshare.com/files/458609998/Desktop.rar

djoni1980
22-04-2011, 12:08
evo ovako sinko, probao sam ovu prezentaciju pošto ionako nemam šta da radim.
Prilikom konverzije keynote ti poručuje:
-the font Calibri is missing. Your text might look different
-built order was changed on one or more slides
-movies aren't supported and were removed
u suštini, nema onog kockastog efekta na početku, dok je tranzicija između prvog i drugog slajda prisutna, i ne može klip da se pokrene u odnosu na pc verziju. Quick office je bio još gori.
sve u svemu, za ozbiljan posao drži se pc-a ;)

da ne bi razbijao glavu šta keynote za ipad može a šta ne, proveri klipove na youtubeu, npr ovaj:
http://www.youtube.com/watch?v=NMgO_HFLPQo

milan64586
22-04-2011, 12:13
Ne kapiram zasto koristite keynote za pustanje microsoft office powerpoint fajlova? Nisam znao da keynote uopste podrzava microsoft office format fajlova. Jel postoji neki drugi program za psutanje bas microsoft office fajlova na ipad-u? Mozda bi neki program bas za tu namenu mogao da pusti celu prezentaciju?

Inace meni iPad treba samo za reprodukciju prezentacija koje su napravljene na pc-u. Ne planiram da na njemu pravim bilo sta.

miloslj
22-04-2011, 12:18
na koji share hocete da vam okacim, jer ova sto ja imam je 200 MB

milan64586
22-04-2011, 12:25
:D E to se zove teska prezentacija. :D

Stavi na

http://www.multiupload.com/

miloslj
22-04-2011, 12:33
ok, podelio sam u partove po 100 MB

to je prezentacija moje drugarice, to je bilo neko okupljanje iz fizike, dolazili do nase i iz drugih skola, pa je moralo da izgleda super, pa je ispalo i jako veliko

milan64586
22-04-2011, 13:47
Ajde, zeljno iscekujemo tu prezentaciju. :)

miloslj
22-04-2011, 13:49
pa treba uploadovati 200MB, evo za 4min ce zavrsiti upload

a sto se tice onog za fontove postoji aplikacija sa fontovima koliko volis

miloslj
22-04-2011, 13:57
ima aplikacija koje su direktno za prezentacije recimo slides

miloslj
22-04-2011, 13:59
http://www.multiupload.com/XURQ2TH61K

http://www.multiupload.com/GAI91OS66F
http://www.multiupload.com/L2VOW8AWP0

miloslj
22-04-2011, 14:00
to su 3 fajla za prezentaciju

milan64586
22-04-2011, 14:06
Super. Sad jos neko da to proba na ipad-u. :)

Inace, gledaj da ne postavljas vise postova za redom, jer ce da te opomenu moderatori. Imas dugme edit, pa editujes post i dodas sta treba. ;)

Rakic90
22-04-2011, 14:15
Ej ljudi, vezano za te prezentacije. Ja znam da kada napravim u Power Pointu nesto, bilo sta, to nikada ne moze da bude isto i uvek nesto fali kada se ta .pps pusta preko Keynote-a. Takodje, one MAMA prezentacije sto pravim u Keynote-u, Power Point ne da ne zna da pusti, nego se zbuni ceo!

To je na Mac-u i PC-u. Imao sam iPad, vise ne, ali nisam uspeo da proverim kakva je situacija tamo za .pps. Ali s obzirom da je ta keynote app na iPad-u izvorno potekla od pravog Keynote-a za OSX, mora da je slabija od njega i plus ima iste bolesti kao tata. :) Dakle, bilo iOS ili OSX, WIN, uvek za pustanje .pps prezentacija koristite Power Point, a za keynote - Keynote i nece biti gresaka.

A sto se tice prezentacija pravljenih u Keynote-u na Mac-u koje zelite da pustate na iPad-u, sve to funkcionise bez problema, sa svim onim vizuelnim zajebancijama.

miloslj
22-04-2011, 14:26
rekao je topalov da ocekuje jako komplikovanu prezentaciju, i rekao je da ce je on probati, znaci cekamo njega

milan64586
22-04-2011, 17:09
Ej ljudi, vezano za te prezentacije. Ja znam da kada napravim u Power Pointu nesto, bilo sta, to nikada ne moze da bude isto i uvek nesto fali kada se ta .pps pusta preko Keynote-a. Takodje, one MAMA prezentacije sto pravim u Keynote-u, Power Point ne da ne zna da pusti, nego se zbuni ceo!

To je na Mac-u i PC-u. Imao sam iPad, vise ne, ali nisam uspeo da proverim kakva je situacija tamo za .pps. Ali s obzirom da je ta keynote app na iPad-u izvorno potekla od pravog Keynote-a za OSX, mora da je slabija od njega i plus ima iste bolesti kao tata. :) Dakle, bilo iOS ili OSX, WIN, uvek za pustanje .pps prezentacija koristite Power Point, a za keynote - Keynote i nece biti gresaka.

A sto se tice prezentacija pravljenih u Keynote-u na Mac-u koje zelite da pustate na iPad-u, sve to funkcionise bez problema, sa svim onim vizuelnim zajebancijama.

Da li postoji neki softverski konvertor koji moze da prebaci prezentaciju iz keynote-a u powerpoint ili obrnuto? Ako postoji, da li tako konvertovana prezentacija(sada u keynote formatu), moze da se pusta u originalu preko ipad-a?

miloslj
22-04-2011, 20:35
ma u opste ne moras da pravis prezentacije u keynote-u, iPad lepo otvara sve ppt prezentacije bez problema, jedino ako keynote ima neke mnogo bolje opcije do PP

milan64586
22-04-2011, 20:52
Covek kaze da se poremeti.


Ej ljudi, vezano za te prezentacije. Ja znam da kada napravim u Power Pointu nesto, bilo sta, to nikada ne moze da bude isto i uvek nesto fali kada se ta .pps pusta preko Keynote-a. Takodje, one MAMA prezentacije sto pravim u Keynote-u, Power Point ne da ne zna da pusti, nego se zbuni ceo!

Nego, nema nam nesto topalov-a. Valjda nije digao ruke od nas.

miloslj
23-04-2011, 13:15
valda nije

topalov
24-04-2011, 11:08
Nisam :)

Prezentaciju pustam na PowerPoint for Mac 2011 i u Keynote na Ipad. Na pocetku mi je prijavio da nema odgovarajucih fontova i da ih je zamenuo sa nekim njegovim. Slajdove sa tranzicijama pusti ali tranzicije nisu iste, tipa na mac-u jedna po jedna stavka uleze na slajd dok na ipadu uleti komplet tekst i to u spiralnom okretanju. Video nisam uspeo da pustim na ipad-u. Fontovi su na mnogim slajdovima bili mnogo drugaciji.

Generalno stice se utisak da to nije ista prezentacija + nisam uspeo da pustim video.

Na pitanje da li ipad moze da zameni komp za pustanje powerpoint prezentacija u izvornom obliku, odgovor je NE!

djalf
24-04-2011, 11:23
Upravo tako, kompleksni radovi u Office paketu ne rade dobro na iPad-u. Microsoft je najavio Office za iPad i kada se to desi, tada razmisljaj o tome.

milan64586
24-04-2011, 13:52
Nisam :)

Prezentaciju pustam na PowerPoint for Mac 2011 i u Keynote na Ipad. Na pocetku mi je prijavio da nema odgovarajucih fontova i da ih je zamenuo sa nekim njegovim. Slajdove sa tranzicijama pusti ali tranzicije nisu iste, tipa na mac-u jedna po jedna stavka uleze na slajd dok na ipadu uleti komplet tekst i to u spiralnom okretanju. Video nisam uspeo da pustim na ipad-u. Fontovi su na mnogim slajdovima bili mnogo drugaciji.

Generalno stice se utisak da to nije ista prezentacija + nisam uspeo da pustim video.

Na pitanje da li ipad moze da zameni komp za pustanje powerpoint prezentacija u izvornom obliku, odgovor je NE!

Hvala topalov. Ovo mi je dosta pomoglo u donošenju odluke, a ona glasi da za sada najverovatnije neću raditi tu zamenu.


Upravo tako, kompleksni radovi u Office paketu ne rade dobro na iPad-u. Microsoft je najavio Office za iPad i kada se to desi, tada razmisljaj o tome.

Hvala. Jel se zna možda neki rok kada bi to moglo da se desi?

miloslj
24-04-2011, 16:09
ali postoji dosta aplikacija za office

kao sto je documents to go, a direktno za prezentacije sam nasao aplikaciju presentation viewer, pogledaj u appstore-u, ova poslednja je free, pa ako nisi imao vec iskustva sa njom, posto ja iPad jos nemam u rukama, da probas preko nje.

a sto se tice fontova, ima bar deset aplikacija za fontove na appstore-u, pa valda sluze za dodavanje fontova

milan64586
24-04-2011, 16:18
Ne znam. Ja sam se za sada "ohladio" od ove ideje. Ipak je to sve previse neizvesno. Moji prohtevi su (mislim) mali, ali nazalost izgleda da iPad (apple) to ne moze (u potpunosti) da mi ispuni. Ja ne mogu da "gledam u pasulj" kada mi neko da flash da prebacim neke podatke, da li on i koliko trosi struje, kao sto ne mogu ni da znam kada pravim prezentaciju da li ce ona i sa kojim sve nedostacima da radi. U pitanju su ozbiljne stvari ne mogu da se igram sa njima. Treba mi uvek spreman i pouzdan uredjaj (za navedene potrebe), a (za moje potrebe) iPad ocigledno to nije.

Jbt, koliko treba da budes opsednut da bi (ocigledno zbog toga sto su provalili da korisnici taj camera adapter koriste kao USB port), radio na tome da onemogucis nesto ovako. U eri kada su se svi napalili da ih skinu sa trona, oni umesto da popustaju i prave neke kompromise, oni postaju jos gori nego sto su bili. Kao sto rekoh, nikada mi to nece biti jasno, iako ce se, siguran sam, sada neko pojaviti ko ce mi "objasniti" zasto je taj i takav potez apple zapravo sjajan i dalje mi politika apple-a nikada nece biti jasna. Umesto da uce od nokije, koja je u oblasti mobilnih telefona pre samo par godina bila na tronu i identicno se ponasala kao apple sada, arogantno, bezkompromisno, diktirali su sta je dobro za korisnike, ne zelevsi ni mrvicu da cuju drugu stranu ili da pokusaju da se prilagode potrebama korisnika. Posle samo par godina cela ta imperija im se raspala kao kula od karata i sada moraju da prave trule kompromise sa microsoft-om ne bi li koliko toliko ostali u igri. Apple ako nastavi da radi ovo sto radi, zavrsice isto kao nokia, u to sam siguran 100%.

Mesija
24-04-2011, 16:23
Jbg iPad je napravljen prvenstveno za konzumiranje sadrzaja, multimedije, interneta i sl. a ne za te zajebancije.

A svi su se napalili da ih skinu sa trona a ni za cipelu ne mogu da ih dohvate sa sve USB-ovima:D

milan64586
24-04-2011, 16:31
Zapamti sta sam napisao. Isto sam pisao kada je nokija bila na vrhuncu i potpuno isto su nokija fanovi pisali i smejali se kao sto se sada smeju apple fanovi, govoreci kako je nokija vecna, kako niko ne moze ni da joj prismrdi i slicno. I isto tako se nokija ponasala arogantno, kao apple sada, isto su objasnjavali zasto touch screen nije potreban, pa posle zasto je rezistivni bolji od kapacitivnog, pa zasto je dobro da bateriaj bude slaba, da kamera bude losa, kako je symbian 100 godina ispred konkurencije i kako mu niko nikada nista nece moci. Onda su doziveli sudar sa realnoscu (koji se zvao apple iphone) i sada se bore za goli opstanak.

Ako apple nista ne promeni, pre svega mislim na radikalno drugaciji pristup potrebama korisnika i njihovim zeljama, zavrsice isto kao nokija. Posle ce da se "cesu" kao sto se nokija sada "cese" i pitace se "sta to bi".

djoni1980
24-04-2011, 17:48
jbga, nije ipad zatvoren zato što je namenjen konzumiranju sadržaja, već zato da bi ograničili način na koji konzumiraš sadržaj. Očigledno je akcenat stavljen na zaradu od aplikacija, itunes i appstore.
Ne zaboravi da je USB "izmislio" Intel, ali Apple je bila jedna od prvih kompanija koja je doprinela njegovoj popularizaciji sa Macom, koja je izbacila floppy disk iz upotrebe, itd. A kod iphonea, ipada i ipoda im ne odgovara da koristimo taj isti usb, jer to može škoditi njihovom profitu.
Takva politika će im se sigurno obiti o glavu u skoroj budućnosti, jer android uređaji nemaju tih ograničenja. Googlov primarni interes kad je ušao na tržište mobilne telefonije je bio da dominiraju u mobilnom pristupu internetu, to su već ostvarili. Sada svoju pažnju okreću ka Android marketu, pokušavaju delom da imitiraju Appleov model, a sama brojnost android uređaja će uticati da sve više proizvođača paralelno razvijaju aplikacije za ios i android.

Mesija
24-04-2011, 18:18
Zapamti sta sam napisao. Isto sam pisao kada je nokija bila na vrhuncu i potpuno isto su nokija fanovi pisali i smejali se kao sto se sada smeju apple fanovi, govoreci kako je nokija vecna, kako niko ne moze ni da joj prismrdi i slicno. I isto tako se nokija ponasala arogantno, kao apple sada, isto su objasnjavali zasto touch screen nije potreban, pa posle zasto je rezistivni bolji od kapacitivnog, pa zasto je dobro da bateriaj bude slaba, da kamera bude losa, kako je symbian 100 godina ispred konkurencije i kako mu niko nikada nista nece moci. Onda su doziveli sudar sa realnoscu (koji se zvao apple iphone) i sada se bore za goli opstanak.

Ako apple nista ne promeni, pre svega mislim na radikalno drugaciji pristup potrebama korisnika i njihovim zeljama, zavrsice isto kao nokija. Posle ce da se "cesu" kao sto se nokija sada "cese" i pitace se "sta to bi".

Apple uvodi inovacije iako je i dalje broj 1 i tako ce biti uvek, pa nije ti to Nokia. Nokia nije nista promenila od usranog Symbiana koji je bio ***** presporo bagovito i beskorisno i kada se pojavio. Kada bi se Apple ponasao kako bi mogao da se ponasa, nit bi imali iPad 2 tako brzo niti bismo imali iPhone 4 tako da nemoj da se brines za Apple jer je to kompanija inovator bezmalo br. 1 u IT svetu, kojeg mogu samo da prate i kopiraju sto na kraju i nije losa stvar :)

Meni bi npr iPad radio oko 90% stvari koje ja radim na racunaru, pa cak i neke bitnije stvari koje bih mogao preko iWork-a da obavim i odstampam.Jedino bi me fotoshop zezao u celoj prici.. Tako da ozbiljne stvari su za komp, a iPad nije za ozbiljan rad kao sto to verovatno nikada i nece moci da zameni ceo komp.

Inace ako imas neki MacOS, zasto nebi te prezentacije radio u Keynote-u i lepo to sve pustao na iPadu? Keynote je koliko sam mogao da procitam na netu pojeo PowerPoint za dorucak (ispravite me ako gresim).

milan64586
24-04-2011, 19:28
@djoni1980

Upravu si. Tako nesto i ja mislim.


Apple uvodi inovacije iako je i dalje broj 1 i tako ce biti uvek, pa nije ti to Nokia. Nokia nije nista promenila od usranog Symbiana koji je bio ***** presporo bagovito i beskorisno i kada se pojavio. Kada bi se Apple ponasao kako bi mogao da se ponasa, nit bi imali iPad 2 tako brzo niti bismo imali iPhone 4 tako da nemoj da se brines za Apple jer je to kompanija inovator bezmalo br. 1 u IT svetu, kojeg mogu samo da prate i kopiraju sto na kraju i nije losa stvar :)

Meni bi npr iPad radio oko 90% stvari koje ja radim na racunaru, pa cak i neke bitnije stvari koje bih mogao preko iWork-a da obavim i odstampam.Jedino bi me fotoshop zezao u celoj prici.. Tako da ozbiljne stvari su za komp, a iPad nije za ozbiljan rad kao sto to verovatno nikada i nece moci da zameni ceo komp.

Inace ako imas neki MacOS, zasto nebi te prezentacije radio u Keynote-u i lepo to sve pustao na iPadu? Keynote je koliko sam mogao da procitam na netu pojeo PowerPoint za dorucak (ispravite me ako gresim).


Nezahvalno je pricati sada o tome sta ce biti u buducnosti, kao i govoriti o nokiji u realnom svetlu na mestu koje je posveceno apple-u. Bio sam "svedok istorije" od pojave symbian-a i znam vrlo dobro kakvu revoluciju je on doneo. Sada ce verovatno neko da se pojavi i da iskopa neki podatak kako su ljudi iz apple jos u srednjem veku razvijali os za mobilne telefone i upravo zbog toga je ova cela prica besmislena. Sta ce biti sa apple-om, ja ne znam. Pretpostavljam da ce proci isto kao i nokija, ako se ubrzo ne otrezni i ne ukapira da jeste na vrhu, ali da se konkurencija opasno priblizava i pretenduje na presto. Ako to ukapiraju i pocnu da se ponasaju liberalnije, tim bolje po njih. Ako ne, predvidjam im sudbinu nokije i to u narednih par godina. A onda ce na nekom tamo forumu neki tamo xyz fan da mi kaze kako apple zapravno nikada nije bio pravi inovator i kako je xyz kompanija zapravo jedina koja je izmislila sve novitete ovog sveta i kako ona nikada nece propasti i tako dalje i tako dalje...

Dakle sto se mene tice ne bih dalje diskutovao na ovu temu, jer jednostavno nema nikakvog smisla. Sta ce biti u buducnosti saznacemo kada ona dodje. ;)

priest77
24-04-2011, 19:49
Veoma jednostavno kupi neki android tablet sa brdo USB i posle dodji da nam javis kako si se proveo :)
A tablet nije zamena za PC ili Laptop, pre bi se reklo da je dopuna kada vec imas ova dva

milan64586
24-04-2011, 21:18
:) Pa ja bih hteo da kupim bas apple proizvod, zato sto cenim apple, ali mi isti taj apple veoma otezava tu odluku svojom politikom. :)

Najlakse mi je da kupim neki acer netbook za 200 evra i da imam vise nego funkcionalan uredjaj koji ce da mi odradi 100% mojih potreba i sa kojim ne bih morao da razmisljam ni o kompatibilnosti ni o naponu flash diskova.

I kao sto rekoh jos na pocetku teme. Ne treba mi uredjaj koji ce da mi zameni racunar, vec mi treba upravo uredjaj koji ce da mi dopuni desktop racunar, odnosno treba mi "prenosni hard disk", multimedijalni plejer i medij za pustanje powerpoint prezentacija. ;)

Ali da ne idemo dalje u off. Zadrzavam za sada svoj macbook, koji je fantastican racunar i koji moze da odradi ne samo sve ovo sto sam naveo, vec i da u 99% stvari zameni u potpunosti desktop racunar. ;)

topalov
24-04-2011, 21:25
Apple i politika, pocinjem da se kajem sto nisam uzeo bilo koji android sa usb host opcijom koja radi bez problema. Lepo je IPS ekran, njegov odnos stranica (u uspravnom formatu pri citanju knjiga a ne ko oni wide ispadne knjiga ko fiskalni racun) kao i baterija od 10+ sati ali cim hocu nesto malo naprednije tu se prica zavrsava.

priest77
24-04-2011, 21:44
Ako vam je ubadanje flesheva najbitnija stvar, onda iPad nije uredjaj za vas, zato kazem da kupite neki android, a kasnje kada hocete nesto drugo da uradite osim ubadanja flesheva pocinje zabava :)

djoni1980
25-04-2011, 00:04
haha, najviše volim kad kažu nešto tipa "ma to ti i ne treba, bitno je da je kinetic scrolling najbolje odrađen" :)
npr nisi kod kuće i hoćeš da prebaciš npr neki pdf od 20 mb na ipad, i onda moraš da ga pošalješ na mejl, jer nemaš pristupa file sistemu bez itunesa... mislim šta reći...

miloslj
25-04-2011, 00:29
topalov, da li si probao programe koje sam napisao za prezentacije napravljene u power point-u, i ako mozes da mi razjasnis za fontove, da li one aplikacije stvarno dodaju fontove, ili rade nesto drugo?

topalov
25-04-2011, 15:21
Documents to Go je mnogo losiji od Keynote a Presentation Viewer nije program kao pomenuta dva, ni blizu. Jednostavno dok najavljeni Office za Ipad ne bude objavljen mislim da se ne treba zaminati vise ovom temom sem za neke jednostavne prezentacije.

Fontovi se mogu instalirati, verujem da nije problem, al to mi je tako cimanje kao i sve na Ipad-u sto spada u imalo naprednije stvari.