PDA

View Full Version : Upao mi kabl u čaj!



babaroga73
18-02-2011, 12:06
Jedna brza pomoć , ako je moguće..

Kabl za iphone mi je bio uključen u komp. (usb strana),
a iphone strana je upala u šolju čaja (hladnog) dok sam bio,
da prostite, u wc.

Znači bio je par minuta u šolji.

Ja ga izvadio, potopio u običnu vodu 2 min (da očisti šećer itd), pa stavio da se suši.

Hoće li biti upotrebljiv, tj. da li je došlo do kratkog spoja ili nešto slično,
i da li ga smem koristiti za punjenje fona, itd?


Hvala unapred!

Marko
18-02-2011, 12:22
Verovatno mu neće smetati ništa, samo sačekaj da se dobro osuši...

gile1981
18-02-2011, 12:24
Ma nista mu nece biti osusi dobro meni je 3G upao u vodu stavio sam ga u kesu sa pirincem sutradan pirinac sve izvukao i tel radio besprekorno : )

.stefan
18-02-2011, 12:48
radice besprekorno dok ne pocne ploca da korodira i samo ce jedan dan crci i niko nece znati sta mu je....;)

to sa pirincem je da izvines cista glupost koja radi samo u teoriji....nema nista dok ne rasturis uredjaj i ne premazes metalne delove i plocu da ne bi korodirali

Damir87
18-02-2011, 13:08
Da napravio si kratak spoj to moze da steti kompu ukoliko je neki stariji... danas svi uglavnom imaju zastitu protiv kratkih spojeva tako da cim se desi na usb-u nestane struje i to je to dodje posle restarta

sto se kabla tice od te struje nije mogao da izgori ni u ludilu, a ako je lepljiv od secera slobodno ga peri koliko hoces ali nebi bilo lose da koristis destilovanu vodu umesto obicne posto destilovana nema minerala i ostalih cuda u sebi koje zapravo porovode struju i od nje nece korodirati kontakti ... samo naravno ipak dobro osusi pre upotrebe

To sto se elektronika moze prati destilovanom vodom ne znaci da mozete da operete ajfon istom :)

djalf
18-02-2011, 13:10
Da ste vi videli kako se tope kablovi koji su pogresno spojeni na plocu od USB-a, ne biste pricali tako ;)

cikaaca
18-02-2011, 13:16
bolje uzmi sebi novi kabl ;) da ne razmisljas,on i ovako nije skup

valdy
18-02-2011, 13:24
1000 dinara max košta kabl,plati i ne razmišljaj ;)
http://www.isrbija.net/showthread.php?t=16749&highlight=kabl

Damir87
18-02-2011, 13:37
hahahahaha
dajte nemojte plasiti coveka usb daje MAX 500mA na 5V to je malo struje doduse tacno je da to moze da spali kabl koji je jako tanak ali da je moglo da ga spali to bi se desilo dok je bio u caju

da se meni desilo ja bi to koristio i dalje (ako je kabl sada u ks ili je izgoreo jednostavno nece raditi onda uzmi novi)

babaroga73
18-02-2011, 14:02
‚hvala na brzim odgovorima!!

javicu kad se dobro osusi i probam ga,,.

djalf
18-02-2011, 22:27
USB daje toliko ali napajanje daje mnogo vecu amperazu pa ako prodje kroz plocu bice mnogo vise od tih 500mA ;)

Damir87
20-02-2011, 15:10
ok slazem se ja da to sve moze da bude zeznuto ali jendo je pogresno zalemljeni vodovi na konektoru a drugo je kad ti upadne kabl u caj :D

tacno je da napajanje moze da da i nekoliko desetina ampera sve zavisi ali usb kontorler kroz sebe mora da provuce struju, a on je ogranicen na 500mA... sad postoje samo 3 stvari koje mogu da se dese ako se sa njega vuce vise
1. da ne prolazi vise od 500mA, a da se uredjaj koji vuce napaja sa manje struje nego sto mu treba
2. da kontroler prekine napajanje jer po standardima max sme da se vuce tih 500mA
3. da jednostavno vise struje prodje kroz kontroler i da izgori u zavisnosti od opterecenja ili da izgori uredjaj koji vuce struju... ovde bi to bile zice od kabla

ako uzmemo u obzir da 99% ploca ima zastitu 1. ili 2. najgore sto je moglo coveku da se desi je da mu se ugreje kabl i caj :D posto bi u tom slucaju i caj i kabl bili potrosaci



NOVE FENSI PLOCE:
sad imaju neke ploce koje imaju kontrolere koji mogu da puste i do 1.5A ali to samo ako se uredjaj "javi" da se puni, ukoliko se ne prijavi kao takav dobijace standardnih 500mA

pozz

i bilo bi lepo da nam Babarga javi sta je bilo na kraju :)

babaroga73
01-03-2011, 15:23
Evo ja ga znaci prvo isprao vodom od ostataka secera (jedno 15 min stajao u vodi), pa ga susio na striku za ves :-) (oko 2-3h) , pa je stajao u pirincu jedno 7-8h. Isto vece ga ukljucio u iphone i u el. mrezu da se puni , i gledao u njega napeto jedno 5min ;-) ... za 1-1.5h se napunio normalno, od tad do sad sve radi najnormalnije.
Pozdrav svima!

Mony
11-05-2013, 14:43
Ja moram dignem ovu temu iz mrtvih da ne otvaram novu bzvz. Znači, hitno (prehitno ) mi treba help! Za razliku od kolege sa čajem gore :) ja sam uspela da zaglavim svoj usb kabl (onaj deo što ide u iPhone) u talog od kafe. ::lol:: Lepo se napunio unutra, evo brčkala sam i vadila do malopre sa čačkalicom i ćoškovima od mindjuša :) oprala sam ga i verovatno pogrešnu ideju dobila da ga sušim fenom :confused: naravno, ne šljaka više.
Šta još mogu da probam ne bi li nesreća proradila, a tel. mi treba više nego 'leba trenutno?
Hvala unapred!

hellfire85
11-05-2013, 14:51
uhh, sad se bojim da je kasno...nznm...trebala si pustiti da se talog osusi, i uzeti cetkicu za zube i istrljati po samom konektoru..
nisi smela da ga peres..na kraju krajeva, bolje da si pokusala med. alkoholom pa fenom, nego vodom..

edit
probaj da stavis u neku kesu ili teglu sa pirincem (neka odstoji neko vreme. cca 24h), on jako dobro izvlaci vlagu..i provereno deluje..

zabrljanje
11-05-2013, 15:01
Ne igrati se dalje sa tim. Samo novi kablic i, po meni, nista drugo osim toga.

Mony
11-05-2013, 15:26
Ajme mene, obesiću se, kud baš danas nadjoh da ga umačem u šolju. :(
Hvala momci, udenula sam ga u struju, i čas pokazuje da je prazna baterija, čas pokazuje da se puni. Nema trika da danas nabavim novi kabal, čuvam neko komšilačko dete.
Probaću ovo sa pirinčem, hvala još jednom.

zabrljanje
11-05-2013, 15:31
Iskreno, ja ne bih ni to da ne pravim dodatnu stetu posto verovatno ne mozed sve da ocistis i imas mogucnost da to sabijes u telefon.

hellfire85
11-05-2013, 17:59
@zabrljanje
nadajmo se da to vec i nije uradila (zaprljala kontakte na samom tel.) , pre dolaska na forum po savet... :)

u svakom slucaju, najbolje nov kabl..nije vredno rizika..

Mony
14-05-2013, 22:44
Pa kakav sam mozak, bojim se da sam upravo to napravila(čačkala, prala, pirinčala i na kraju udenula u tel. ). :brickwall: Probala sam sve vaše savete, i da čačkam i da ne čačkam, al' jbg, ne radi pa ne radi, idem prekosutra po novi usb.
Hvala svima na pomoći :)

Je li, helfire85, pitam verovatno glupost, ali šta će se desiti ako sam ''zaprljala kontakte na samom tel.''? Mogu da ga bacim, pretpostavljam? :facepalm:
:wave:

zabrljanje
14-05-2013, 23:40
Izvinjavam se helfire85 posto odgovaram na pitanje koje je vise direktno upuceno ali je to cisto zbog toga sto sam ucestvovao u temi.
Ne mora da znaci posto i dock connector moze da se zameni ali se nadam da nece do toga doci.
Za u buduce, drzi se onog Dont do this at home, pitaj prvo :).

iLaki
15-05-2013, 01:03
A cisto jedan info. Caj sa secerom nije zdrav.:)

hellfire85
15-05-2013, 01:25
Izvinjavam se helfire85 posto odgovaram na pitanje koje je vise direktno upuceno ali je to cisto zbog toga sto sam ucestvovao u temi.

opusteno.. ;)
u svakom slucaju, slazem se sa tobom..ne experimentisati, bez prethodne provere kako i sta..

@Mony (http://www.isrbija.net/member.php/28453-Mony) , daleko bilo da ga bacis..sve se da srediti.. :)

Mony
21-06-2013, 20:42
Ej ćao momci, opet ja da vam malo dosadjujem :wave:
Kupila sam novi kabal, i od tada imam muke opet :) Tel. je ranije radio sasvim normalno, sve super, baterija pristojno trajala, sve ok.
Sad: Kad se isprazni (a desi mu se da se isprazni sam od sebe odjednom, kao ostane na 20% i odjednom se ugasi), ja ga stavim na punjač, pokazuje da se puni, i tako stoji 3 cela sata ( :facepalm:) dok se ne nakani da se upali. Kad se upali, pokazuje da je napunjen do nekih 7-10% i onda prestaje da se puni uz obaveštenje: ''charging is not supported with this accessory'' Ok, pola sata se kidam sa štekerom, ne reaguje, onda dignem ruke, i on sam ''proradi''. Napuni se komplet, i verovali vi meni ili ne, za pola sata-sat je opet prazan, bez da išta čačkam po njemu. :(

Pomagajte :) Šta sad da mu radim? Više me sramota da vas stalno smaram :embarrassed:

Shang Tsung
21-06-2013, 21:26
Los ti je kabl?

.stefan
22-06-2013, 01:47
Da kupis originalni kabl

Mony
22-06-2013, 21:32
Pa kupila sam original, nigde nisam mogla da nadjem samo kabal, pa sam uzela ceo set, i kabal i auto punjac i onaj obican kucni. Barem mi je lik u mobyshop-u rekao da je original.

zule73
22-06-2013, 22:14
koliko ja znam svi ti setovi su falsh.neka me isprave ako gresim...

Babakaj
22-06-2013, 22:16
tako je. Jedino ako nije neki Belkin mega pek a nije :P
original kabl da kupis, 1 u 1, baci to ******.

dechak
22-06-2013, 22:28
A mozes da ih kupis ovde na forumu, ima dosta oglasa kolega koji prodaju originale :)

Mony
22-06-2013, 23:15
Falš? :O A 20 min smo raspravljali o tome, i lepo sam ga pitala.
Idem u ponedeljak da ga zgazim, života mi. Hvala vama svakako

Babakaj
22-06-2013, 23:18
Okaci par slicica cisto da budemo sigurni :)
koliko si ga platila?

3gs
22-06-2013, 23:45
prvo sto su kablovi originalni gumeni a ne plasticni to prvo mozes da skontas :) i na originalu imas natpise apple :)

dechak
22-06-2013, 23:56
Sve su kinezi odradili, silikon + natpis. Jedina prava potvrda da je original je da se izvadi oz vakuum-a ili na ios 7 koji prijavljuje da nije fals

Poslato preko tt2

3gs
22-06-2013, 23:59
to mozes videti samo sa ios7 dal je fals :D

Mony
23-06-2013, 00:33
Ne pise apple na njemu, mada ni na onom starom nije pisalo, a dobila sam ga zajedno u kompletu sa tel, i originalnom kutijom. Ovaj platila 1700. A i gumeno je.

Aleksabg
23-06-2013, 12:48
To sto ti se desava sa fonom da se isprazni za 20 min ,nije do kabla to se i meni desavalo sa cetvorkom i dobio sam nov u apple storu posto je bio pod garancijom . . . Tako da ti lepo u servis da ti provere bateriju , a mislim da ce posle i kabal da odradjuje svoj deo posla.

Ljiming
31-08-2021, 09:21
Pozdrav svima! Nasla sam ovu temu pre par dana kada mi je kabl upao u salatu, da da, salatu :one:dok je drugi kraj bio ukljucen u struju. I posto se to desilo pre par dana ja sad nemam nikakvih pitanja samo zelim da podelim svoje iskustvo jer ce mozda nekome znaciti. Nista ne brinite, cak ni sirce i maslinovo ulje mu nista ne mogu :thumbsup: kabl radi bez problema. Oprala sam ga vodom i sunđerom jer je bio mastan i crven od paradajza, ostavila ga da se susi mozda cak i 24h i sve je ok

zikicz
31-08-2021, 14:41
Eto. Jos da cujemo ako je nekom upao u [emoji90] kako je prosao i sve znamo.

Igor88bg
31-08-2021, 14:48
Snimicu video za yt nisam znao sa je to popularno umakacu kabal u sve zivo :-D

Zivansi
31-08-2021, 14:52
Pozdrav svima! Nasla sam ovu temu pre par dana kada mi je kabl upao u salatu, da da, salatu :one:dok je drugi kraj bio ukljucen u struju. I posto se to desilo pre par dana ja sad nemam nikakvih pitanja samo zelim da podelim svoje iskustvo jer ce mozda nekome znaciti. Nista ne brinite, cak ni sirce i maslinovo ulje mu nista ne mogu :thumbsup: kabl radi bez problema. Oprala sam ga vodom i sunđerom jer je bio mastan i crven od paradajza, ostavila ga da se susi mozda cak i 24h i sve je ok

Koja salata je bila u pitanju? Da li je bilo soli u njoj? Da ne izgrebe, ne daj Boze, ta so port za punjenje telefona, kada se osusi...

zikicz
31-08-2021, 14:53
To obavezno da napise! Vrlo znacajna informacija. [emoji23]

nixysx
13-09-2021, 03:16
Ja sam slušalice pa jednom i punjač uprao u mašini i ništa. Slušalice čak s vremena na vreme ostavim u džepu da se operu u mašini jer ih vrh opere a ništa im nije[emoji23]. Oprao sam ih sigurno pet, šest puta, koristim ih već sigurno četiri godine i rade perfektno kao i prvog dana[emoji23] Tako da punjačima i slušalicama ništa neće biti, ssmo da se dopro osuše. Ja slušalice ostavim na suncu ceo dan i ne koristim dva dana i posle toga rade vrh


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

zikicz
13-09-2021, 06:23
I ja sam ih prao 2-3 puta do sada. I slusalice i punjac. Za svaki slucaj sam ih susio u masini za susenje.

nixysx
13-09-2021, 06:25
Hahahahahahaha punjač sam jednom ali samo usb. Slušalice puno puta i stvarno im nikad ništa nije bilo. Ona bela guma na njima se lako uprlja i pocrni, posle pranja u mašini ponovo bude čisto bela:)


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

zikicz
13-09-2021, 07:24
Zezam se![emoji23] Tema je totalno nebitna.

Cuksi
13-09-2021, 07:25
Sa ili bez Lenora pitam zbog gumenih vrhova :D

Igor88bg
13-09-2021, 10:53
Hahahahaahaaahhaa :-D a telefone sto ne pustite koji krug da se desinfikuju na 65c? :-D

zabrljanje
13-09-2021, 16:53
Najbolje je ubaciti i varikinu da belo bude stvarno belo :D

presretach
13-09-2021, 18:40
Guma se skida, ne mora i slušalice da perete. [emoji1787]