PDA

View Full Version : iPod Touch kao portabl gaming konzola?



maxa
21-01-2011, 16:24
Ćao,

nisam iz Apple sveta, tako da ne zamerite na možda glupom pitanju...

Namerio sam kupim iPod Touch 3G i da mu primarna namena bude igranje igrica. Da li to može na bilo koji način da ubrzano skrati vek uređaja/baterije?

Da li postoje neka ograničenja, da li se uređaj previše greje ako se dugo igra nešto? Koliko traje baterija ako se igra npr. Angry Brids ili Need For Speed?

neciteci
21-01-2011, 17:01
...ma ti kupi iPod i neces da pogresis ili jos bolje sakupi jos malo para i uzmi neki iphon simfree!!

Kad vidis kakve su mogucnosti ipoda baterija i nece da ti bude bitna!!!

maxa
21-01-2011, 17:14
Ne bih iPhone jer je osetno skuplji, a ovo bih uzeo sinu baš za igranje igrica. Dvoumim se između iPod-a i PSPa. Pošto je on još mali, možda je PSP preozbiljan za njega. Koliko sam video za iPod ima baš dosta igrica koje su mnogo više za decu mlađeg uzrasta, dok su za Sony već "ozbiljnije" igrice. :)

Lazar
21-01-2011, 17:18
iskreno mislim da ce iphone to jest ipod da mu bude zanimljiviji jer ima touchscreen ali mora da bude i pazljiviji sa njime nego sa psp-om :P

neciteci
21-01-2011, 17:33
Ipod ili PsP stvar ukusa!! Iskreno, ja sam vise za Ipod u kombinaciji sa nekom zastitnom maskom da bi ga sacuvao od grebanja, jer je osetno nezniji u odnosu na psp!! Tu se slazem sa Lazarom!!

maxa
21-01-2011, 17:39
iskreno mislim da ce iphone to jest ipod da mu bude zanimljiviji jer ima touchscreen ali mora da bude i pazljiviji sa njime nego sa psp-om :P

Tako nešto sam i razmišljao, touchscreen, direktna manipulacija, jednostavnost, dosta free igrica, a i ove koje se plaćaju su mahom veoma jeftine.

Da li nevidljivi štitovi za iPhone 3G pašu i za iPod?

driver
21-01-2011, 17:50
Ipod sa igrama ne moze da se poredi sa PSP, bez obzira da li su potrebne ozbiljne ili neozbiljne igre, PSP ih ima sve i mnogo vishe...

GeNiUsX
21-01-2011, 17:56
Jel tacno da se vise ne prave igre za PSP?

driver
21-01-2011, 17:58
Obrnuto je, u poslednjih godinu dana su bash navalili sa dobrim igrama. Sony je poslednji koji ce tek tako napustiti neku platformu, podrzavace ga i kada potpuno prestane da bude aktuelan posle PSP2, isto kao i sve druge konzole..

GeNiUsX
21-01-2011, 18:03
posto nisam u toku,reci mi znas li koliko kosta kod nas PSP obican? a taj PSP2 jel ga ima kod nas i koliko je on?hvala

maxa
21-01-2011, 18:25
I mene ovo interesuje. :)

Koju bi verziju PSP bilo najisplativije kupiti? Novo/polovno? Koliko para otprilike? Tu ima neka fora da do nekog firmware-a rade pirati, a nakon određene verzije više ne?

driver
21-01-2011, 20:56
PSP postoji generalno u dva modela, fat i slim. Fat je stara verzija i prodaje se 80-100e u zavisnosti od stanja i opreme, slim je noviji, dosta lakshi, nesto tanji, i prodaje se izmedju 100 i 150e. Sto se tiche hardverskih razlika, one su minorne, najveca je u velicini/tezini (slim je 30ak procenata tanji i lakshi), a takodje najnoviji slim i ima i mikrofon pa podrzava Skype, ali sve igre i softver rade na svakom PSPu. Druga razlika je u hakovanju. Svi Fat i prvi Slim modeli se mogu "zauvek" hakovati custom firmwareom, dok je kod novijih slimova (a to su svi PSPovi u poslednje dve godine, mozda i vise) to moguce samo "live", sto znachi ako vam se ugasi psp ili isprazni baterija, mora se hakovati ponovo. Jednom kada se uradi, nije to neki posao posle, ali mozda ce to nekoga smarati. Inache, PSP se nikada ne mora gasiti, moze da ide u standby gde se ponasha kao ugashen, a posle paljenja nastavljate gde ste stali.

Takodje postoje i verzije PSPa koje je nemoguce hakovati, a to su sve sa firmwareom preko 5.03 (aktuelan je 6.37), tako da racunajte da ni jedan novi PSP ne moze da se hakuje za pirateriju. Postoji i najnoviji PSP GO koji je potpuno drugacijeg dizajna, manjih gabarita, sa manjim ekranom, ali on se ne moze hakovati pa nam nije interesantan :)

PSP2 je samo prica, nikakve zvanicne informacije ne postoje, ali proshlo je dosta vremena od pojave prvog PSPa pa je realno da se ocekuje. Kazu da ce u njemu biti hardver jachine PS3, mada ne vidim razlog za to i ne verujem da ce se to desiti, nije hardver toliko napredovao da se PS3 moze spakovati na tako mali prostor i josh da se ohladi pasivno...

maxa
21-01-2011, 21:15
Bravo! :) U tri pasusa si spakovao info za koji mi je trebalo da pročitam jednu temu od 50+ strana (i još nisam shvatio sve do kraja tada).

Dakle, fat nije loša opcija, mada je verovatno već previše mator (i ko zna koliko drndan), pa je možda najbolja varijanta neka od prvih verzija slima ili bar slim sa firmverom do 5.03.

Još jedno pitanje, ako se uzme neki noviji Slim, koji ne prihvata pirate, da li za PSP postoje "sitne" besplatne igrice ili sve igre stižu na disku koji se, naravno, plaća?

driver
21-01-2011, 21:19
Za PSP postoje i sitne i krupne, ali se sve placaju, ne isplati se uopshte uzimati PSP koji se ne moze hakovati. Najbolja kombinacija je stari slim koji moze sve, a slim je :)

maxa
21-01-2011, 21:22
Kako se distribuiraju sitne igre? Da li postoji Sony-jev app store ili sve dolaze na onom malom disku? :)

lope
21-01-2011, 21:24
ja sam imao i psp i pod, psp uopste nisam koristio... pa sam ga prodao pre mesec dva ;)

filipfica95
21-01-2011, 21:34
Ja imam iphone 4 i psp 3004 , psp se ne secam kad sam ga zadnji put upalio , moj brat se igra na njemu . Moj savet ti je ipod touch ovaj poslednji da uzmes i neces pogresiti !

driver
22-01-2011, 04:27
Pa naravno da cesh na mobilnom da se vise igrash kad je uvek uz tebe :) Ja sam ovde razumeo da se prica o tome gde su bolje igre jer ce se uredjaj koristiti primarno za to. Za svaku od onih najboljih igara na iPhoneu, na PSPu imash 10 boljih za tri klase, i imash igre koje mogu da se igraju i prelaze, imash igre koje su skoro iste kao na 'velikim' konzolama, daleko shiri izbora igara i zanrova. Na iPhoneu su igre u klasi online flash igara, podeljene u kratke nivoe da bi mogle da se igraju iseckano, jer niko nece sesti i na mobilnim nesto igrati ozbiljnije, zato je Angry Birds najbolja iPhone igra, ali se ne moze porediti sa Patapon, Loco Roco, Little Big Planet, na PSPu...

neciteci
22-01-2011, 05:25
Driver ti izgleda da si samo Angry birds i igrao na iphonu;)

U pravu si mozda da su neke igre malo pojednostavljene za igranje, al samo neke!! Meni je NeedForSpeed zanimljiviji na iphonu..Infinity blade ima extra grafiku, pa modern combat, mortal kombat 3, splinter cell, assassin creed.. dao sam samo primer, a ima ih jos na stotinu koje pariraju psp igrama!!
Kazem ponovo sve je stvar ukusa!!

cyborg24
22-01-2011, 06:19
PSP postoji generalno u dva modela, fat i slim. Fat je stara verzija i prodaje se 80-100e u zavisnosti od stanja i opreme, slim je noviji, dosta lakshi, nesto tanji, i prodaje se izmedju 100 i 150e. Sto se tiche hardverskih razlika, one su minorne, najveca je u velicini/tezini (slim je 30ak procenata tanji i lakshi), a takodje najnoviji slim i ima i mikrofon pa podrzava Skype, ali sve igre i softver rade na svakom PSPu. Druga razlika je u hakovanju. Svi Fat i prvi Slim modeli se mogu "zauvek" hakovati custom firmwareom, dok je kod novijih slimova (a to su svi PSPovi u poslednje dve godine, mozda i vise) to moguce samo "live", sto znachi ako vam se ugasi psp ili isprazni baterija, mora se hakovati ponovo. Jednom kada se uradi, nije to neki posao posle, ali mozda ce to nekoga smarati. Inache, PSP se nikada ne mora gasiti, moze da ide u standby gde se ponasha kao ugashen, a posle paljenja nastavljate gde ste stali.

Takodje postoje i verzije PSPa koje je nemoguce hakovati, a to su sve sa firmwareom preko 5.03 (aktuelan je 6.37), tako da racunajte da ni jedan novi PSP ne moze da se hakuje za pirateriju. Postoji i najnoviji PSP GO koji je potpuno drugacijeg dizajna, manjih gabarita, sa manjim ekranom, ali on se ne moze hakovati pa nam nije interesantan :)

PSP2 je samo prica, nikakve zvanicne informacije ne postoje, ali proshlo je dosta vremena od pojave prvog PSPa pa je realno da se ocekuje. Kazu da ce u njemu biti hardver jachine PS3, mada ne vidim razlog za to i ne verujem da ce se to desiti, nije hardver toliko napredovao da se PS3 moze spakovati na tako mali prostor i josh da se ohladi pasivno...

Izneo si dosta netacnih informacija a to moze da skodi onom ko planira da nabavi PSP.

Naime, od skoro (pre otprilike mesec dana) svaki PSP moze da se hakuje sa Firmware-om od 5.03 - 6.31, ukljucujuci i PSP Go i to ne samo za emulatore vec i za PSP igre.

Licno sam hakovao PSP Go sa 6.31 Firmware-om i odigrao pola God of War: Ghost of Sparta na njemu, testirao neke starije igre, GTA LSS, GTA VCS, Daxter, Poco Loco, ukupno nabacio oko 15-ak velikih igara i sve radi savrseno bez problema.
Konzolu sam hakovao sa Minna no sukkiri demo-om i instalirao mu Prometheus ISO Loader.

Konzola, kao sto si tacno rekao, radi bez problema dok se ne ugasi potpuno ali to ne mora da se radi uopste jer postoji standby opcija.

Kada sam imao PSP 3004 bio je hakovan sa hak firmware-om koji sam gubio ako ga potpuno ugasim ali to nisam radio nekada i mesecima i PSP je savrseno radio.
Da ne bi bilo zabune, cak i kada se PSP potpuno ugasi za citav proces ponovnog dovodjenja iz oficijalnog firmware-a u hakovani firmware je potrebno ne vise od 1 minuta i sve se radi direktno na PSP-u bez povezivanja sa kompom ili internetom tako da to nikada nisam ni osecao kao neku manu PSP 3000 konzole u odnosu na starije verzije.
Ko uzima PSP ja bih mu svakako preporucio prvo PSP Go zbog 16 GB memorije pa onda PSP 3000. Svakako nema potrebe za starijim inferiornijim verzijama sa losijim ekranima osim ako se nadje neka za smesne pare tipa 50 evra.
Najbolji sajt za informisanje o hakovanju PSP-a je

www.pspiso.com
www.wololo.net

Moja preporuka za kupovinu je ipak iPod Touch 4 generacije zbog lakoce hakovanja (Jailbreak-a), zbog obilja razicitih vrsta kvalitetnih igara kao naravno i zbog HD kamere, Interneta, Skype-a sa video pozivom, pustanjem Divx filmova, muzike i jos hiljade stvari koje mogu biti interesantne i detetu i odraslom.

Misim da dete moze sa iPodom da se izrazi mnogo kreativnije i da radi i korisne stvari pored igranja igara kao sto su skidanje interesantnih knjiga za decu, ucenjem engleskog uz gomilu interaktivnih recnika, peva uz karaoke, koristi Facebook i jos gomilu stvari to sve na prelepom Retina ekranu koji ne moze ni da se poredi sa PSP ekranom koji neverovatno izgleda inferiornije u odnosu na iPod, cak i PSP Go koji ima manji ekran od PSP 3000.
sajt za informisanje:

www.apple.com

driver
22-01-2011, 11:34
Jedna netachna informacija nije 'dosta netacnih informacija' :) Nisam pratio poslednjih mesec dana PSP pa mi je eto to promaklo...


Driver ti izgleda da si samo Angry birds i igrao na iphonu;)

U pravu si mozda da su neke igre malo pojednostavljene za igranje, al samo neke!! Meni je NeedForSpeed zanimljiviji na iphonu..Infinity blade ima extra grafiku, pa modern combat, mortal kombat 3, splinter cell, assassin creed.. dao sam samo primer, a ima ih jos na stotinu koje pariraju psp igrama!!
Kazem ponovo sve je stvar ukusa!!

Nisu neke igre pojednostavljene, vec sve igre, ukljuchujuci i taj NFS, ochigledno je da ga nisi vozio na PSPu, ali u svakom sluchaju ja ne znam ko to igra, ne na mobilnom ili PSPu, nego bilo gde :)

I ove igre koje si naveo su i na "velikim" konzolama samo prosechne, a necu da pricham o njihovim verzijama za dzepne uredjaje :)

LSI
22-01-2011, 20:02
Moja preporuka je takođe iPod touch4 i zbog svega napred navedenog. Ne znam koliko ti dete ima godina, ali moj sin koji sada puni 5 godina, je oduševljen igricama na mom telefonu (naročito angry birds) i touch screen-om . Sa druge strane kod mog druga se igrao na PSP-u debeljku i uopšte mu nije držao pažnju. Tako da sam mu uzeo iPod 4, možda su igrice kvalitetnije na PSP-u, ali mislim da je za današnju generaciju iPod mnogo interesantniji uređaj.

maxa
23-01-2011, 01:16
Sinovi su nam vršnjaci, i moj će još malo 5. :)

Iskren da budem, više nisam ni sam siguran, pokolebao me je driver u već donetoj odluci.

A što se tiče 3G vs 4G, možda bolje 3G jer je jeftiniji osetno, a mislim da bi njemu i taj bio sasvim OK, pa eventualno sledeći put nešto bolje ako se pokaže da mu je interesantno. Za sada igra neke Facebook i Flash igrice na nekom starom laptop-u (koji je toliko spor da mi je mučno svaki put kad treba da mu pustim da igra), a na mom PC-ju sam mu u par navratao pušta neke "ozbiljnije" igrice, ali ga nije preterano zanimalo. :)

driver
23-01-2011, 01:54
Moj sin je sa 5 godina vec uveliko sam prelazio platforme na "velikim" konzolama, a PSP mu je i danas (sa 9 godina) najomiljenija stvar za igru (a ima pristup PS3 sa Move kontrolerima/Gitarom/Volanom, X360, Wii, iPhone-u i PSPu).

iPod je ono zashta i sluzi, a to je slushanje muzike, igre su tu samo usput i sluze da ubijesh vreme dok cekash red u banci. Igre na PSPu sa druge strane mozesh da igrash sedeci u fotelji kod kuce, i da ih prelazish, isto kao i one na velikim konzolama, a takodje i postoji gomila igara sa velikih konzola ili njihovih delova koje ne postoje nigde. Jedina mana PSPa je to sto ga ne mozes nositi u dzepu svuda sa sobom, i upravo po tome se bira shta cesh od ta dva kupiti, ne po kvalitetu i izboru igara, jer iPod protiv PSPa nema shta da trazi, ako to vec nisam pomenuo :)

LSI
24-01-2011, 00:58
Maxa, ne znam, mislim da iPod 4G ima dosta prednosti nad 3G, tako da opravdava razliku u ceni. Model od 8 Gb je u USA 160€, a ovde se može naći za 180 do 200€, dok su modeli treće generacije 130-140€. Takođe ako uzimaš 3G, treba da znaš da su samo modeli od 32 i 64 Gb treća generacija, dok je onaj od 8 Gb u stvari druga generacija. Ja kada sam uzimao iPod nisam uzimao u obzir PSP, jer je imperativ bio angry birds, sada se samo to igramo, pa i kada se igramo kockicama, dominama i ostalim igračkicama, pravimo kućice za prasiće i onda ih gađamo ptičicama. Ne znam samo kako ćemo napraviti rođendansku tortu ?!
Dilema je bila iPad ili iPod, pa je iPad otpao kao neopravdanija opcija. Pozdrav!

cyborg24
24-01-2011, 02:18
Moj sin je sa 5 godina vec uveliko sam prelazio platforme na "velikim" konzolama, a PSP mu je i danas (sa 9 godina) najomiljenija stvar za igru (a ima pristup PS3 sa Move kontrolerima/Gitarom/Volanom, X360, Wii, iPhone-u i PSPu).

iPod je ono zashta i sluzi, a to je slushanje muzike, igre su tu samo usput i sluze da ubijesh vreme dok cekash red u banci. Igre na PSPu sa druge strane mozesh da igrash sedeci u fotelji kod kuce, i da ih prelazish, isto kao i one na velikim konzolama, a takodje i postoji gomila igara sa velikih konzola ili njihovih delova koje ne postoje nigde. Jedina mana PSPa je to sto ga ne mozes nositi u dzepu svuda sa sobom, i upravo po tome se bira shta cesh od ta dva kupiti, ne po kvalitetu i izboru igara, jer iPod protiv PSPa nema shta da trazi, ako to vec nisam pomenuo :)


Očigledno tvoj sin i ti delite istu strast a to je igranje hardcore igara i ulaganje velike količine vremena u to, što je skroz ok ali nije i nešto što svi roditelji rade sa sobom i svojom decom. Ako dete nema samo neko veliko interesovanje u hardcore gaming mislim da mu je PSP suvišan jer on ima odlične igre ali ne toliko casual naslkva da bi zadrzao interesovanje bilo kog klinca. Sam sam imao PSP i mislim da je to odlična konzola ali sada da imam i PSP Go verovatno bi mi skupljao prašinu jer jednostavno nemam toliko vremena ni volje da ulažem samo u igranje igara, radije ga trošim na internet i čitanje knjiga.

Mislim da to što pričaš o iPodu može da se odnosi samo na one prve iPode koji nisu imali ni 2% funkcija današnjeg iPod Toucha.
Na današnjoj verziji iPoda, iako je i dalje jedan od najboljih muzičkih plejera, može toliko toga drugog da se radi da je glupo i da nabrajam (ali ipak hoću: gledanje fotki, snimanje hd videa, gledanje you tubea, korišćenje Officea, internet, korišćenje sjajnih rečnika, kalkulatora, učenje gitare uz razne nqgradjivqne programe za puštanje tablatura, gitar štimera, gledanje south parka i family guya besplatno, čitanje knjiga, slušanje kniiga, karaoke player, facebook, skype, imovie video editor, divx filmovi, video streaming, google earth, google maps, wikipedia, interaktivni recepti, slušanje radija koji ima opciju snimanja, pandora radio, igranje igara kao što su real racing 2, gta ctw, cut the rope su samo neke od opcija :)

P.S. Oprostićeš mi ako se potkrala poneka greška u pisanju, ovo kucam sa svog iPoda u krevetu

.nenad.
05-02-2011, 15:16
Maxa, ne znam, mislim da iPod 4G ima dosta prednosti nad 3G, tako da opravdava razliku u ceni. Model od 8 Gb je u USA 160€, a ovde se može naći za 180 do 200€, dok su modeli treće generacije 130-140€.
Btw, gde si nasao iPod Touch 4G do 200e ovde?

LSI
05-02-2011, 22:36
Ovde na forumu, preko oglasa kao nov za 190 €.

Godzilla
05-02-2011, 22:39
iPod touch je svakako odlicne prenosna konzola, ima toliko toga sto mozes da radis...
pogotovo iTouch 4g... vrhunski uredjaj i vredi svaki dinar/euro koliko je placen!

djura991
11-03-2011, 16:40
e ljudi, najzad sam kupio iphone, ali sada moj ipod 8gb nema vise moju paznju... ima na zadnjoj strani ogrebotine od koriscenja, a napred par sitnijih... za koliko bih mogao da ga prodam? tj. jel ima neko zainteresovan XD pozdrav...

zule73
11-03-2011, 18:42
ja sam kupio potpuno nov za 19000,na kupindu

djura991
12-03-2011, 14:51
hvala na odg, znaci mogao bih da uzmem jedno 50 evra? :confused::vb_cheers:

Espada
14-05-2011, 17:16
50evra? koja generacija ipoda jel prva?