PDA

View Full Version : Prvo punjenje baterije??



doktor22
16-01-2011, 10:52
Ispraznila mi se baterija do kraja prvi put i sad posto ga nisam punio, treba ga napunit.

Zanima me da li ga trebam punit 12h iako mi se batt napunila za 3 sata??


Da napomenem, ovo je prvo punjenje iPhone-a jer sam ga dobio neki dan

SloboUgljevik
16-01-2011, 11:17
Ne trebas je puniti duze nego uobicajeno jer ona vec dolazi formirana.
Off; hvala za lijekove mnogo su mi pomogli. :D

doktor22
16-01-2011, 11:28
Topic može lock

valdy
16-01-2011, 12:36
i jos nesto,da bi ti baterijala radila sto duze,puni full cycle,barem jednom u dve nedelje,a to ces uraditi sa programima za baterije koji imaju ovu opciju.

Moja preporuka i ono sto ja koristim,system se zove i ima raznih sistemskih opcija,a pored svih ima i ovo sto sam napomenuo,vezano za bateriju!

doktor22
16-01-2011, 12:47
ta system je u cydiji? bas se tako zove??

valdy
16-01-2011, 12:48
store.Bas tako se zove ;)

doktor22
16-01-2011, 12:55
Ovo

http://i810.photobucket.com/albums/zz24/doktor20/940b5b5d.jpg

Ili ovo

http://i810.photobucket.com/albums/zz24/doktor20/d26c6593.jpg

Sto to znaci full cyc?

valdy
16-01-2011, 13:07
ono prvo.Full cycle-pun krug,odnosno da se napuni baterija do samog kraja,a da se isprazni do nekih 5%,a i ne mora,vec kad padne ispod 20...

mickey84
16-01-2011, 18:31
za full cycle punjenje nema potrebe instalirati nikakav program - sve sto ti programi rade je da prave log file i daje obavjestenja kad je zadnji put radjen full cycle i daje preporuku kad da se ponovo uradi.
znaci, svaki put kad baterija padne ispod 20%, stavite mob na punjac, kad dodje na 100% ostavi se na punjacu jos nekih sat vremena i to je to - full cycle punjenje je odradjeno. inace, preporucljivo je 1-2 puta mjesecno odraditi full cycle punjenje.

valdy
16-01-2011, 18:56
u tome i jeste poenta tog programa da te obavesti o poslednjem FC punjenju i kad je baterija zaista napunjena do kraja,a ne da je puniš dodatnih sat vremena,odnosno preko 3 sata ukupno ;)

mickey84
16-01-2011, 23:14
al' koja je svrha programa ako vec znas sta je full cycle, kako se radi i kad ga okvirno radis?
ukoliko bi takve app legalno nabavljali, po meni su bacanje para - ukoliko su crack verzije u pitanju, onda ok :D
PS. i nijedna aplikacija ne moze ni ubrzati ni usporiti sam proces punjenja, niti moze bolje ili slabije napuniti bateriju... na aplikaciji je jednostavno podeseno da se mob puni jos neki odredjen interval vremena nakon sto baterija pokaze 100%. obicno je to 45-60min, mada neke imaju opciju i 2h dodatnog punjenja

valdy
16-01-2011, 23:21
vidis...nisi u pravu.Koristim ovu aplikaciju od kad imam iphone.Kupio sam i po tebi i vecini bacio pare,al to cemo ostaviti sa strane sad.

Ta aplikacija mi puni bateriju do samog kraja,obavestava me kad je zavrsila,kad je poslednji put baterija napunjena i jos gomilu informacija vezanih za bateriju,slobodnu memoriju,kada je tel poslednji put ugasen,aktivne procese,mreze...redovno je update-tuju...

To sto pricas da je aplikacija podesena da zvoni posle nekog odredjenog,fixnog vremena,takodje nije tacno,jer nekad mi zapisti posle 15 minuta,a nekad posle 30.Da napomenem da bateriju uvek punim kada je ispod 10%.

Od kad punim preko nje,baterija mi se ne isprazni pre 7 sati koriscenja i jos da dodam da je ta aplikacija bila u top20 duze vreme.Verovatno je to sasvim slucajno tako.

U ostalom,probaj i vidi i sam da li ti odgovara ili ne...

doktor22
17-01-2011, 00:46
Taj full cycle gdje to pise u system?? Ne
Mogu naci tu info

josip122
31-01-2011, 21:03
vidis...nisi u pravu.Koristim ovu aplikaciju od kad imam iphone.Kupio sam i po tebi i vecini bacio pare,al to cemo ostaviti sa strane sad.

Ta aplikacija mi puni bateriju do samog kraja,obavestava me kad je zavrsila,kad je poslednji put baterija napunjena i jos gomilu informacija vezanih za bateriju,slobodnu memoriju,kada je tel poslednji put ugasen,aktivne procese,mreze...redovno je update-tuju...

To sto pricas da je aplikacija podesena da zvoni posle nekog odredjenog,fixnog vremena,takodje nije tacno,jer nekad mi zapisti posle 15 minuta,a nekad posle 30.Da napomenem da bateriju uvek punim kada je ispod 10%.

Od kad punim preko nje,baterija mi se ne isprazni pre 7 sati koriscenja i jos da dodam da je ta aplikacija bila u top20 duze vreme.Verovatno je to sasvim slucajno tako.

U ostalom,probaj i vidi i sam da li ti odgovara ili ne...

Ja sam sebi danas kupio ovaj program,da li mozes napisati na koji nacin treba da punim bateriju preko ovog-a?

Kapetan
31-01-2011, 22:51
vidis...nisi u pravu.Koristim ovu aplikaciju od kad imam iphone.Kupio sam i po tebi i vecini bacio pare,al to cemo ostaviti sa strane sad.

Ta aplikacija mi puni bateriju do samog kraja,obavestava me kad je zavrsila,kad je poslednji put baterija napunjena i jos gomilu informacija vezanih za bateriju,slobodnu memoriju,kada je tel poslednji put ugasen,aktivne procese,mreze...redovno je update-tuju...

To sto pricas da je aplikacija podesena da zvoni posle nekog odredjenog,fixnog vremena,takodje nije tacno,jer nekad mi zapisti posle 15 minuta,a nekad posle 30.Da napomenem da bateriju uvek punim kada je ispod 10%.

Od kad punim preko nje,baterija mi se ne isprazni pre 7 sati koriscenja i jos da dodam da je ta aplikacija bila u top20 duze vreme.Verovatno je to sasvim slucajno tako.

U ostalom,probaj i vidi i sam da li ti odgovara ili ne...

Nije tacno. Aplikacija ti ne moze puniti telefon nikako. Svasta.

Elektronsko kolo koje u telefonu sluzi za kontrolisanje napona baterije je vjerovatno pod kontrolom aplikacije. Znaci kad baterija dostigne odredjeni napon npr. ~4000mV ili slicno (njen naponski maximum koji moze dostici u zavisnosti od elemenata i vrste baterije) program ti napise da je napunjena 100% i da mozes koristiti telefon. Isto tako ima opciju memorisanja tih napona koje "zapamti" i na osnovu toga tebi na ekranu napise kad je poslednji put napunjena i slicno.

Isto tako vazi i za praznjenje. Postoji odredjeni naponski minimum ispod kog baterija ne smije ici i to je u stvari prikazano kroz 5% ili 10% itd.

Bitno uraditi taj ciklus punjenja i praznjenja s vremena na vrijeme kako bi baterija i posle par godina imala slicne karakteristike sto se tice pada napona (za sta mi korisnici kazemo da "dobro drzi").

E sad sto se tice vremena punjenja. Nekih dva sata je dovoljno da baterija dostigne oko 80% (pod uslovom da je "prazna") a jos otprilike toliko za svih 100%. Tako da ako ti treba telefon napolju puni dva sata i skini sa punjaca. Ako ga neces koristiti ostavi ga na punjacu i ne brini.

Npr ako ti je batt na pola, ti uzmes i igras igricu i postrosis batt,stavi tel na punjac i igraj dok ti ne dosadi. Kad zavrsis ostavi jos dva sata da se puni i miran si.

valdy
01-02-2011, 00:29
a reci mi onda samo,posto vidim da se razumes,zasto mi za istu vrednost oko 10% puni razlicito vremenski bateriju??

Kapetan
01-02-2011, 00:47
Pretpostavljam zbog struje. Koliko iznosi to "razlicito vrijeme" ?

Pitanje je da li imas 220V tokom citavog perioda punjenja ,mozda nekad nemas vise od 180-190V. Mozda imas na jednoj "grani" u stanu jos 10 jakih potrosaca pa ti varira napon ... moze biti puno razloga.

Takodje, ako punis preko USB-a na kompu pitanje koliko struje moze dati...

Svejedno, ta aplikacija vjerovatno radi u bcgrnd-u kako bi ti prikazala podatke. Ako je tako, onda je vise stetna nego korisna :) Ako ti je zanimljivo da gledas resurse koje korisis onda ok. Inace, potpuno bespotrebno sto se baterije tice.

Puni telefon kad baterija pokaze izmedju 10% i 5% makar dva sata i imaces je 2/3 napunjenu sto je sasvim dovoljno.

Ako ti nekad zatreba puna baterija (ides na put, ili ti treba pola sata-sat gps-a) a ona na recimo 50-70%, slobodno nabodi telefon na punjac da se napuni i koristi ga. Nece joj biti nista.

valdy
01-02-2011, 01:21
imas jedno hvala,kad sednem na komp ;)

Telefon punim kad je baterija ispod 10%,znaci 9,8,7 i uvek do kraja uz pomoc gore pomenute aplikacije.Punim ga na istom mestu,gde se nalazi ups na kome je i komp povezan,al ne preko kompa vec direktno.Vreme se razlikuje od 10-20 minuta,al mogu da kazem da nikad nije isto.

Ne slazem se sa tobom,da mogu da koristim uredjaj dok se puni,jer sam tako vec sprzio jednom bateriju na laptopu i od tad ih vadim!takodje,od tad sve baterije praznim ispod 10% i punim do kraja+nekih pola sata,skoro uvek i mislim da mi je zbog toga vek baterije produzen kod dosta uredjaja ili se varam?

Godzilla
01-02-2011, 01:32
Pa nije produzen, nego se ne skracuje primetno... ;)
Ja sam uvek za to, na iPod-u praznim do kraja pa punim do kraja uvek, sem kad nekad moram da prikljucim na komp (a da nije prazna bat ) da prebacim nesto, pa se automatski puni...

Kapetan
01-02-2011, 03:48
imas jedno hvala,kad sednem na komp ;)

Telefon punim kad je baterija ispod 10%,znaci 9,8,7 i uvek do kraja uz pomoc gore pomenute aplikacije.Punim ga na istom mestu,gde se nalazi ups na kome je i komp povezan,al ne preko kompa vec direktno.Vreme se razlikuje od 10-20 minuta,al mogu da kazem da nikad nije isto.

Ne slazem se sa tobom,da mogu da koristim uredjaj dok se puni,jer sam tako vec sprzio jednom bateriju na laptopu i od tad ih vadim!takodje,od tad sve baterije praznim ispod 10% i punim do kraja+nekih pola sata,skoro uvek i mislim da mi je zbog toga vek baterije produzen kod dosta uredjaja ili se varam?



Vidi, nemoj mu robovati tipa cekas da baterija padne na 10% pa tek onda punis, a u medjuvremenu dok cekas treba ti telefon a ne mozes da ga poneses sa sobom, kapiras?
To nije losa navika puniti i prazniti tel do kraja ali naravno nema potrebe da bukvalno svaki put to radis. Druga stvar, tice se produzavanja vijeka baterije. Vjeruj mi, danasnji baterijski elementi a pogotovo i ovi koji se ugradjuju u baterije u iPhone i slicne moderne telefone moraju ostariti podosta (citaj par godina) da bi ti osjetio to "produzavanje vijeka baterije". Tako da se ne opterecuj ni tim previse. To je bitna stvar za recimo onog ko kupuje polovan telefon. Tu 99% "drzanje baterije" zavisi od odnosa prethodnog vlasnika prema bateriji tj. nacinu punjenja telefona.


Vec sam rekao da postoji mogucnost da vremenska razlika u punjenju potice od struje. To sto imas UPS ne mora da znaci da imas i 220V jer u zavisnosti od UPS-a do UPS-a oni obicno sluze za "peglanje" ulaznog napona ne i za odrzavanje istog. Naravno, kad potpuno nestane struja UPS iz svoje baterije vuce istu i imas je 15-ak min,ali ne govorim o tome. Govorim o "ponasanju" UPS-a dok imas struju.

Puni telefon na nekom drugom mjestu, eventualno u drugoj prostoriji pa uporedi rezultate i vidi varira li ta vremenska razlika u punjenju toliko.

djalf
01-02-2011, 09:51
Za baterije tipa Litijum-Ion tipa koje koristi iPhone preporucljivo je puniti cim padne ispod 20% (kada udje u crvenu zonu). Jednom mesecno je ispraznis ispod 10%, ali ne bas da cekas da je ubijes i da se ugasi telefon. Tako ce ti maksimalno trajati baterija. Mozes dopunjavati kako hoces, to ne utice puno na bateriju.

Praznjenje do kraja i punjenje vazi za stariji tip baterija koje su Nikel-Metal Hidridne koje se koriste jos uvek u onim Panasonic bezicnim telefonima i jos ponegde. One ne trpe dopunjavanje i stalno drzanje na punjacu ce ih sigurno oslabiti.

Ovde imate info:

http://www.apple.com/batteries/

Godzilla
01-02-2011, 10:17
@Djalf, a na kom principu ce duze da traje ako se puni cim padne ispod 20%, nego kad mi dodje skroz do kraja baterija?

shO
01-02-2011, 10:21
Meni baterija uvek padne na 1-2% i tek onda punim :) ( i to nikad preko compa, samo preko uticnice u zidu :) wall charger )

djalf
01-02-2011, 10:29
Procitajte na linku koji sam vam dao:
"Be sure to go through at least one charge cycle per month (charging the battery to 100% and then completely running it down)."
To je minimum jedno praznjenje u mesec dana da se baterija "rastegne" i ne dobije takozvani "memorijski efekat".
Lithium-Ion baterije nije dobro stalno prazniti do kraja jer tako moze da im oslabi kapacitet:
"Extreme low voltage must also be prevented. The safety circuit is designed to cut off the current path if the battery is inadvertently discharged below 2.50V/cell. At this voltage, most circuits render the battery unserviceable and a recharge on a regular charger is not possible."

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

Godzilla
01-02-2011, 10:36
@Djalf, ok, hvala na korisnoj informaciji.
Od sada punim kad udjem u crvenu zonu!

@Sho, ja isto mislim da je bolje kad se puni preko uticnice, ne znam mozda i gresim, ali jbg nemam taj zidni punjac. :D

shO
01-02-2011, 10:36
@djalf

JBG, i sta onda ??? :D Nikada u zivotu nisam navikao da punim tel tako bzvz... nego kad se isprazni do kraja.... Sad poslednji put mi je usage bio 9 i po h i 4 i po dana :D to je fino :D

djalf
01-02-2011, 10:37
Uradio sam edit. pogledajte.
Kako da produzite zivot bateriji:

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

@shO
Navikao si tako jer si jos u vremenu kada su se koristile Ni-Mh baterije ;) Tako se punio mobilni 2000-te, sada je 2011-a ;)

shO
01-02-2011, 11:27
@djalf...

I tvoj savet je da radim.....sta?

djalf
01-02-2011, 11:56
Pa procitaj savete sa linkova sto sam dao pa proceni sam. Ja koliko sam shvatio konstantno praznjenje baterije na minimum moze izazvati njeno brzo propadanje, imas sve opisano, kako radi, sta i kako.

shO
01-02-2011, 11:59
Mislim da to nema nikakve veze... al dobro...
Sad sam trenutno zauzet i smoren, al kad budem free i dobre volje procitacu :) ( a lot of txt for read is boring, you know.... )

Godzilla
01-02-2011, 12:01
Pa nista, od sada puni kad dodje u crvenu zonu!
Ne moras do daske da praznis... :)

shO
01-02-2011, 12:03
@Godzilla

Aj, probacemo :D