PDA

View Full Version : Antivirus, antimalware...



milan64586
29-12-2010, 23:30
Znam da za mac nema puno virusa, malware-a i tako dalje i da program za to nije neophodan. Medjutim interesuje me da li postoji neki program koji nece biti stalno aktivan, kako ne bi opterecivao sistem, ali koji moze da se pokrene s'vremena na vreme da skenira sistem, cisto prevencije radi? Koji je nprogram za to najbolji?

Byakuya
30-12-2010, 01:52
po meni je nod ok izbor...iako je beta...ali realno ne treba ti:D

valdy
30-12-2010, 01:56
zaista ti ne treba.Surfujem na njemu kao blesav,vec skoro 1.5 i za sad nisam primetio neke promene.

milan64586
30-12-2010, 09:25
po meni je nod ok izbor...iako je beta...ali realno ne treba ti:D

Hvala. ;) Nadam se da on moze da se pokrece samo po potrebi, za razliku od ovog za win, koji mora stalno ad bude aktivan? I izgleda da se pojavila finalna verzija. Samo ne mogu da je nadjem za dl.


zaista ti ne treba.Surfujem na njemu kao blesav,vec skoro 1.5 i za sad nisam primetio neke promene.

Znam da nema mnogo virusa, ali ih ipak ima. Pogotovo sto ja, a verovatno i vi skidam sve krekovane programe. Ne tako retko, nailazim na postove korisnika da je u nekom program keylogger, trojan...Ja se sa mac-a cesto logujem na razne sajtove, cak recimo paypal, ebay i tako dalje. Takve informacije uz neki keylogger, nisu bas najsrecnija kombinacija.

Dakle rezime je, bolje da ja skeniram jednom mesecno sistem, pa da vidim da nema nista, nego da mi neki virus napravi haos, zato sto je za tako nesto postojala mala sansa.

valdy
30-12-2010, 12:43
ja na mac-u nemam ni 1 krekovan program,jer sve ono sto mi treba je free ;)

milan64586
30-12-2010, 12:44
Moji apetiti su veci. :)

valdy
30-12-2010, 13:03
i meni će uskoro da porastu,ako se zaposlim,ovako,kao student,open office,ilife,vlc,nimbuzz,skype,safati i itunes. :)

jedino aperture mi je krekovan. :)

iJova
30-12-2010, 15:30
Evo ovako, nemoj da instaliraš bilo šta od antivirusa na Mac iz prostog razloga zato što ti bez potrebe usporava računar! imam Maca već više od godinu dana, nikakvu zaštitu nisam stavljao, a nikakav se problem nije javljao. Pritom, koristim mnogo krekovanih aplikacija, i nema problema :)

1024
30-12-2010, 18:39
Jovo, nemoj da se razbacujes sa "mac nema viruse" fazonima ;)

Sama cinjenica da postoje antivirusi za OSX znaci da postoje i virusi za njega. A posto je covek vec rekao da se bavi ozbiljnim (u smislu "obrt novca") stvarima sa njega, ne treba olako da shvata te stvari.
Mada cinjenica da za Mac ima relativno malo zlonamernog softvera ide u prilog tome da nije potreban stalno aktivan antivirus, vec je dovoljno skeniranje s' vremena na vreme.

noname
31-12-2010, 12:42
Možeš da probaš jednu besplatnu varijantu, Clamav odnosno ClamXav. Evo linka:


http://www.clamxav.com/index.php?page=v2beta

a za dodatne, veoma korisne informacije uopšte o virusima na MAc-u pogledaj takođe njihovu stranu:


http://www.clamxav.com/index.php


On se pokreće samo po potrebi, a mislim da si to i hteo. Kada ga instaliraš pojaviće ti se kontekstualni meni "Scan with ClamXav" tako da je dovoljno na neki fajl ili folder uraditi desni klik i ovaj scan i on će odraditi šta treba.

Beta je, možda je malo spor za nečiji ukus ali mislim da nešto jače od ovoga i ne treba. Moje mišljenje je da je ovako nešto potrebno samo ako razmenjuješ fajlove sa nekim PC-em, odnosno ako si pokupio neki win virus onda da ga ne širiš dalje na win mašine putem mail-ova ili usb fleševa i sl.

milan64586
31-12-2010, 17:22
Juce sam ceo dan proveo reinstalirajuci mac os x. :) Izgleda da je ga nod32 unistio. :) Skinuo sam neku verziju sa zvanicnog sajta, instalirao je i prvo je nesto nakon instalacije beskonacno instalirao i samo mis je reagovao, pa sam ga restartovao, nakon cega je isto tako beskonacno stajao pred ulazak u mac os x i samo je stajao beli ekran. Posto je tako stajao nekih 10-ak minuta, odlucio sam da reinstaliram ceo sistem.

Mozda bih se jos mucio i pokusavao da ga pokrenem, ali posto sam macbook kupio nov, a zamolio prodavca da mi instalira macosx na njemu posto nisam ranije imao kontakt sa njim, od pocetka sam nekako zeleo da ja to sve pokrenem od nule. Kao stari windows-ovac, nikada se nisam osecao dobro za racunarom dok ne znam da sam ja to sve napravio kako meni odgovara, od fdisk-a, preko formata, pa na dalje... ;) A i iako nisam imao neku referentnu tacku, cinilo mi se da bi mac morao da mi radi dosta brze, odnosno cinilo mi se da je spor, jer sam mac izmedju ostalog i uzeo, jer su mi svi rekli da su hardware i software optimizovani do maksimuma i da sve prosto leti.

To sam odlagao od kada sam kupio mac, jer nisam imao vremena sa jedne strane, a sa druge strane nisam znao kako to da uradim, jer sve stvari koje sam koristio na win-u, pocev od bios-a, preko podesavanja boot drive-a, pa na dalje, ovde nisam znao.

Posto sam se vec nasao u pomenutoj situaciji, odlucio sam da malo preko win kompa prelistam youtube, malo se oslonio na neku logiku i na kraju je sve ispalo super.

Prvo, proveo sam skoro ceo dan juce sa macom, sto je najvise od kada ga imam, jer sam uvek zbog nedostatka vremena samo na kratko ulazio na njega. Drugo, provalio sam sve fore, kako se bootuje, kako se formatira (erase) hdd, kako se prave particije, posto sam navikao da imam dve particije sistemsku plus "backup" i tako dalje i tako dalje.

Sve u svemu, mac mi sada radi dosta brze, tacnije veoma brzo i bas sam zadovoljan sto sam sve to odradio sam, ispocetka.

E sad, jedino sto mi vise ne pada na pamet da pokrecem nod32, pa razmisljam da li i koji program da pokrenem. Probacu ovaj sto si mi predlozio. Voleo bih da je neki malo poznatiji(meni), tipa kaspersky ili nod32, ali izgelda da je kao i za win dosta tesko naci ove programe sa licencom, a i treba mi bas nesto sto moze da se pokrene samo s'vremena na vreme i sto nije stalno aktivno, kako mi ne bi jelo resurse. Kakva je baza virusa kod ovog programa, koliko se cesto update-uje i tako dalje? U prevodu, da li stvarno "radi posao" ili je vise sminka?

valdy
31-12-2010, 17:45
Mozda bih se jos mucio i pokusavao da ga pokrenem, ali posto sam macbook kupio nov, a zamolio prodavca da mi instalira macosx na njemu posto nisam ranije imao kontakt sa njim, od pocetka sam nekako zeleo da ja to sve pokrenem od nule.

kupio si nov macbook bez osx :confused: interesantno.

Isti problem sam i ja imao u početku,kupio mac,a nisam uopšte imao vremena da ga pogledam malo dublje,jer sve mi je bilo na win-u i mrzelo me da prebacujem,e onda sam jednog dana rešio da krenem da ga izučavam i to i dan danas traje ;)

milan64586
31-12-2010, 17:51
Duga prica. Imam originalne diskove sa mac os x-om, ali valjda je macbook bio bez icega, pa je covek instalirao os(mozda je vec i bio na njemu, ne mogu da se setim, a nije ni bitno). U svakom slucaju od pocetka mi je nekako sporo radio, pa sam hteo ovo da uradim. I sada radi mnogo brze, a plus mi je drago to sto sam konacno pohvatao te neke stvari koje nisam znao na macu, tako da mi je u neku ruku i drago sto je nod32 ubio sistem. :)

Nego da pitam jos da li koristite i sta za ciscenje sistema? Ja na winu volim da pokrenem programe tipa ccleaner, malwarebytes antimalware i tako dalje...

Na macu sam isntalirao Clean My Mac i izgleda lepo, a i pobrisao mi je nekih 1.5 gb stvari. E sad ne znam koliko je on pouzdan, odnosno da li smem da ga pustim da brise bas sta hoce, da ne obrise nesto sto ne bi trebalo? I da li postoji neki drugi, bolji program za ovu namenu?

I da li ima potrebe na macu za nekim defragment programom? Na winu sam kroistio i koristim perfect disk?

valdy
31-12-2010, 18:01
bukvalno ništa ne koristim,već samo prevočem program u kantu i to je to :)

Znam da ostaje još neki fajl,al zaista me to ne brine ni malo.Imam ga već preko godinu dana i za sad radi kao sat i sa ovakvim mojim ponašanjem,odnosno totalnom nebrigom o njemu :)

milan64586
31-12-2010, 18:18
Ma znam da nije neophodno, ali ja volim da uvek tako csitim, optimizujem, sredjujem sistem, kako bi uvek sto bolje i brze radio. To mi je navika sa win-a, pa gledam da to prenesem i na mac. ;)

valdy
31-12-2010, 19:01
moja logika sa apple uređajima je sledeća,što se tiče iphone-a,od kad nemam cydia dodatke,telefon radio savršeno.Tu politiku sam preneo i na mbp,jer na njemu,kao što sam rekao,imam sve po default-u što mi zaista treba i neću da ga kljukam kojekavim glupostima,ako mi one zaista nisu potrebne :)

ista situacija je i na win-u,jer od kad koristim licenciran i ne instaliram kojekakve,krekovane,bespotrebne stvari,računar radi skoro kao sat. :)

Počeo sam sa ovom politikom još pre par godina,sa izlaskom viste i za sad sam zadovoljan :)

Dok sa druge strane,moj ortak je skroz u tvom fazonu i dečko zaista zna znanje,al jednostavno,vidim da s vremena na vreme diže sistem,a mene sve to užasno smara,manje nego pre,jer sam imamo usb hdd-ove i što se tiče backup-a,nemamo problema,al opet,ponavljam,užasno me sve to SMARA i NERVIRA :)

milan64586
31-12-2010, 19:16
Vecina ljudi tako razmislja i ja to razumem. Ali jbg, ja sam "kompjuteras" jos od spectruma, pa preko commodore-a i to 128, sa sve disk drive-om :) , pa preko pc-a 286 i tako dalje. :) I jednostavno nikada nisam bio zadovoljan da jednostavno koristim nesto u tom obliku u kom mi fabrika isporuci. Uvek sam imao potrebu da to dovedem do perfekcije i da optimizujem i podesim da radi savrseno, ili bar najblize savrsenom koliko je moguce. :) I u principu svi windows-i su mi radili super stabilno, dugo i bez ikakvih (vecih) problema. Iphone isto koristim iskljucivo jb-ovan i isto od kada sam "usao u stos" sa tim, radi mi besprekorno, bez ikakvih problema. Sad sam jos malo neUkusan u mac svetu, ali polako "hvatam konce" i mislim da cu uskoro i tu postici nivo koji bi me zadovoljio. ;)

valdy
31-12-2010, 19:30
želim ti da postigneš taj "nivo",pa ako mi se desi nešto,da imam kome da se obratim,pošto je ovaj moj stručnjak u win fazonu :D

milan64586
31-12-2010, 19:31
Voleo bih da uspem u tome. E sad, samo ako mi vreme, odnosno obaveze to dozvole. Nadam se najboljem. :)

justkidding
23-01-2011, 18:22
po meni svako treba da ima instalirano u mac-u sledece MacScan 2.7 - Detect, Isolate and Remove Spyware meni je tracking cookies-a i spayware-a pronasao skoro svaki put kad skenira[naravno podesavas manuelno auto scan] i antivirus po misljenju vecine korisnika mac-a koliko znam je intego virusbarierx6 e sad crakovane verzije jos nema ali zato ima x5 verzija koja je jos uvek sasvim dovoljna i po meni najbolja opcija[ja ga imam instaliranog] je virusbarrier expres free verzija gore pomenutog intega ima je na app store [morate registrovati account na neku adresu iz usa da bi ste ga videli u app store kao i sve druge dobre applikacije...] lagan je neusporava rad racunara a vazi za najbolji free antivirus a bolji je i od mnogih placenih antivirusa...:crash: