PDA

View Full Version : Par pitanja oko iPod Touch-a



ignjatovmilutin
04-11-2010, 11:53
Pozdrav svim članovima,novi sam na forumu,pa sam želeo iz prve ruke da saznam nešto od pravih poznavalaca Applovih proizvoda.Juče sam kupio polovan iPod Touch 1g-VAŽNA NAPOMENA prvi put držim u ruci iPod Touch.Na njemu postoje neke aplikacije koje planiram da obrisem.Ono sto bih vas zamolio jeste da mi date odgovore na sledeca pitanja:
1. na iPodu je 1.1.5. firmware,drug mi rece da je urađen jb međtuim nigde ne vidim Cydiju (oprostite ako budem pravio početničke greške-čitao sam da se Cydia pojavi kada se iPod jb-uje).
Želeo bih da poboljšam njegove mogućnosti koliko je moguće da li je po vama uopšte potrebno tako nešto uraditi,mislio sam da ga prebacim na 2.1.1 pa na 3.0 ili 3.1.2. (ne znam koji je bolji).Da li prvo moram da ga prebacim na 2.1.1 pa tek onda na 3.x.x. Može neki tutorijal ili video kako se to radi? Da ne bih zeznuo nešto.
2.Kako se podešava WiFi ,kuci imam wireless net.Mislim na ubacivanje konekcija
3.Kako najlakše da obrišem neželjene aplikacije?

Toliko za sada.Hvala na pomoći.

iKnez_95
04-11-2010, 11:59
1. Moras prvo napraviti iTunes nalog.
2. Aplikacije, i sve sto imas na njemu ces obrisati sinhronizacijom sa svojim iTunes-om.
3. Posto imas iPod prve generacije, zadnji fw dostupan za njega je 3.1.3 koji se lako jailbreak-uje. Znaci, samo prikopcas iPod na kompjuter, pokrenes iTunes i stisnes UPDATE*. Prvo ce iTunes skinuti sa servera fw pa onda ce ga automatski ubaciti u iPod.
4. Jailbreak: skines sa neta Spirit, prikopcas iPod na komp, pokrenes Spirit, kliknes u njemu jedno jedino dugme i cekas dok se ne zavrsi. I to je to.
*poslije UPDATE iPod ce ti biti kao nov, odnosno sve ce se vratiti na fabricka podesavanja. Ipak imas mogucnost, da prvo uradis back-up, pa poslije update iTunes ce te pitati da li zelis pokrenuti iPod kao novi uredjaj ili ces "povuci" podatke iz back-upa.
EDIT: Zaboravio sam na Wi-Fi. Udjes u Settings pa u Wi-Fi. Tu ces imati jedan prekidac On/Off. Upalis ga i sacekas da iPod pronadje tvoju mrezu, klines na nju, i u zavisnosti da li ti je mreza zaklljucana, moraces unijeti pass.

mallena
04-11-2010, 12:00
1.settings>wi-fi stafis na on i izaberes mrezu
2.vecina aplikacija potreban ti je min 3.0 (ja bih licno 3.1,2)
3.kada ipod budes sinhronizovao sa svojim iTunes nalogom app ce se pobrisati :)

ignjatovmilutin
04-11-2010, 12:57
*poslije UPDATE iPod ce ti biti kao nov, odnosno sve ce se vratiti na fabricka podesavanja. Ipak imas mogucnost, da prvo uradis back-up, pa poslije update iTunes ce te pitati da li zelis pokrenuti iPod kao novi uredjaj ili ces "povuci" podatke iz back-upa.

Ovde mi samo nije najjasnije:
1.prikopcam iPod na komp.,pokrenem iTunes i pritisnem update
2.buni me kraj prvog reda gde pise "prvo uradis back-up",znaci kojim redosledom treba da uradim update pa back-up ili obrnuto
Sta je bolje 3.1.3 ili 3.1.2.?

Hvala vam neizmerno

komsa
04-11-2010, 13:02
prvo backup pa update jer kad uradis update neces imati od cega da napravis backup.......

ignjatovmilutin
04-11-2010, 15:48
Kakva je razlika izmedju back-upa i restore?
Ukoliko hocu da update-ujem OS koji je 1.1.5. na 3.1.2. da li mogu direktno na 3.x.x.ili moram najpre na 2.x.x. (koji tacno)?
Ako hocu da yadrzim samo neke aplikacije,kako to da uradim najbolje pre samog update?
HVALA

iKnez_95
04-11-2010, 20:55
Back-up: pravis rezervnu kopiju svojih podataka da bi ih kasnije mogao povratiti na iPod.
Restore: Vracanje fabrickih podesavanja, novi sistem. Nesto kao da reinstaliras windows na kompjuteru.
Probaj sa direktinm prelazom na 3.1.3 (samo update u iTunes-u). Trebalo bi da radi, a ako ne - vec cemo nesto smisliti.

ignjatovmilutin
05-11-2010, 10:33
Juce sam napravio account na iTunes,prikacio sam iPod,kada je prepoznao uredjaj kliknuo sam desnik klikom misa na njega i pritisnuo backup.On je odradio sve za par sekundi.Da li se sada ti podaci nalaze negde na mom kompnu ili su u iTunesu?
Posle toga sam skinuo Spirit i kada sam u iTunesu pokrenuo Update on mi je samo konstatovao da imam verziju 1.1.5 a NIJE trazio ni jednu noviju verziju,ZASTO?
Jos i ovo,gledao sam video kako se ubacuje 3.1.2. tip je skinuo sa neta fm koji je otprilike 250 MB,pri tom mu je bio vec prikacen iPod 1g,i samo je pokrenuo sa kompa taj fm 3.1.2. i kada se on instalirao dao je naziv novi uredjaju i to je to.Ja bih isto tako uradio,nakon cega (ovo nema na videu) bih pokrenuo Spirit i uradio JB,a nakon toga bih ubacio prethodno backup-ovane stvari sa kompa!Mogu tako da odradim ili ?

Hvala zaista na nesebicnoj pomoci svima,a posebno tebi iKnez.

iKnez_95
05-11-2010, 10:39
Onda uradi 'vako: Skini 3.1.3 za svoj iPod.Pokreni iTunes i drzi shift i stisni restore i nadji onaj file sto si skinuo. Poslije toga samo Spiriti... Da ne ponavljam.

http://www.iphonefirmware.com/firmwares-download/

ignjatovmilutin
05-11-2010, 12:27
Ok,probacu tako iKnez pa ti javljam sta sam uradio.
A sto se tice WiFi-ja,kada ga ukljucim on mi pronadje 2-3 mreze lokalne (kuci imam wireless na kompu-bez rutera tj. on je na krovu),sad ne znam da li zbog toga ne mogu da se prikacim na net?Da li moram imati ruter u sobi ili postoji neko drugo resenje?

.stefan
05-11-2010, 12:38
Ako imas wifi u kuci i ako mozes bilo koji uredjaj da zakacis na njega,ne vidim razlog da i iphone/ipod ne nadje tu mrezu i zakaci se na nju...

Pitas kako se cuvaju wifi mreze,cuvaju se automatski.... jednom kada se zakacis na njih i ubacis sifru,svaki sledeci put se kaci sam...ne moras nista unositi...

ignjatovmilutin
05-11-2010, 14:16
Pa kao sto sam i rekao imam wireless,kabel za krova zgrade dolazi do mog stana.Kada ukljucim WiFi on pocne da trazi i nadje par,ja obelezim jednu i onda mi se pokaze poruka "conection ili network enable to...." -kao da ne moze da se prikaci.Posto imam iPod touch 1g tek par dana,ne znam kako se podesava sve to tj. da li za svaku mrezu treba da ubacim kod i KAKO SE TO RADI?
Hvala

.stefan
05-11-2010, 15:54
nema tu sta da se podesava....kad izaberes mrezu na koju zelis da se prikacis,ako je ona zasticena sifrom izlazi ti opcija da uneses sifru....nakon toga svaki put kad izaberes tu mrezu automatski se na nju kaci,nemas potrebe da unosis nista vise...

ne razumem lalav je to wireless kada kabl sa zgrade ide u komp???

ti ako vec ne znas treba da saznas ime te tvoje navodne wireless mreze i kada ides na trazenje mreze na nju prikacis....

ignjatovmilutin
05-11-2010, 16:15
E pa to je fora,hvala Stefane.Nama je glavni ruter ili sta vec na krovu zgrade i njega je odrzavala firma poput sbb-a,medjutim oni su sve to sami podesavali tj. ja ne znam kako se zove nasa mreza,jedino znam da napravim svoju konekciju na kompu gre mi je broj 192.168.xx.xx .A takodje ne znam ni sifru za nasu mrezu.Raspitacu se kod ljudi koji su to drzali.
Takodje me je zbunilo i to sto mi je decko koji mi je prodao iPod touch rekao da moram imati ruter u sobi!?I da mi je verovatno slab signal (ono jeste od dve crtice meni je samo jedna,ili dve max),a on je kuci koristio laptop.

.stefan
06-11-2010, 05:10
mislim da ces morati da kupis router ili ako ne,najeftinija varijanta da sa nekim usb wifi adapterom napravis access point...mada router je bolja varijanta,ima ih vec od 3000 din....mozda cak i za manje para...

ne mora bukvalno biti u sobi....ali u svakom slucaju signal bi trebalo da ti pokriva ceo stan/kucu i sire sigurno...

ignjatovmilutin
06-11-2010, 12:13
Evo sta uradih:skinuo sam fm 3.1.2. otvorio iTunes,stisnuo shift+restore i pokrenuo fm,kad je to odradio pitao me je da li da pokrene iPod kao stari ili novi,kliknuo sam na stari odradio mi je to i napisao leave your iPod in few second...,kad sam ga iskljucio krenuo je da se pokrece,bila je crna pozadina i jabuka,poceo je da ocitava ali i dalje stoji na tome.Sta da radim?

Bahamut
07-01-2011, 21:14
Htio bih da znam sledeci korak, krenucemo u pravcu skidanja igara.
Radio sam po tutorialu ali ne desava mi se isto kao sto pise.
Da li prvo trebam instalirati iOS i koji je najbolji, link ka nekom tutorialu bi bio pozeljan.