PDA

View Full Version : iPhone 4 iz Švajcarskog Apple Store-a se zaključao!!!



iMiloje
18-10-2010, 11:58
Pošto sam čitao na ovom forumu da postoje iPhone-i iz Italije koji su bili SimFree, pa se posle nekog vremena pretvore u Lock telefone, reših da podelim sa Vama da izgleda nije jedini slučaj sa Italijom.
U Avgustu sam kupio iPhone 4 16GB preko Apple Store-a, odnosno naručen je preko Apple site-a u Švajcarskoj i stigao je posle 4 nedelje čekanja, tako da sam ga dobio oko 15 Avgusta. U njemu je bio OS4.0. Regularno sam ga aktivirao sa isečenom VIP karticom preko iTunesa i sve je radilo besprekorno. Kada mi je iTunes ponudio da ga update-ujem na 4.0.1 to sam i uradio i telefon je i dalje radio ko švajcarski sat, posle se pojavio OS4.0.2 i tu sam normalno uradio update i opet je sve funkcionisalo super sa VIP karticom, sve do pre neki dan kad sam ga update-ovo na OS4.1. Kada ga prikačim na iTunes javi mi da kartica nije kompatibilna sa mojim iPhone-om, odnosno da promenim karticu. Probao sam sa novom VIP karticon, Telekomovom i Telenorovom i ništa uvek ista poruka. Isekao sam 3 kartice, a on je i dalje zaključan. Da napomenem još, da telefon nikada nije JB-ovan, već je od početka radio standardno. Sada sam uradio JB sa limer0m i više ne traži aktivaciju i dobio sam sve opcije i moj imenik je u njemu sa svim brojevima i podešavanjima, ali moram izgleda da čekam unlock, pošto ne nalazi mrežu, stoji samo jedna crtica na signalu bez naziva mreže. JBG, sranje :rupa:. Eto, sad znate da Italija nije jedina, tako da vodite računa, izgleda da su jedino pravi SimFree oni za koje sam pročitao negde ovde na forumu, ne sećam se sad iz kojih država, ali mislim da je neko pisao o tome, da je Apple dao neku izjavu.:smrc:

mallena
18-10-2010, 12:09
Ovo je bitna informacija (ipak se radi o iphonu 4 koji je bio simfree)...Miloje na zalost dogodilo se...Ocekujemo unlock uskoro...

milan64586
18-10-2010, 12:36
Jbt kako se iznerviram kada ovako nesto procitam. Pa da li je moguce da neko moze toliko bezobziran da bude kao sto je apple i da svi to tako ladno tolerisu? Pa ovako nesto da je uradila nokia, samsung, htc, izbila bi revolucija do sada. A kada to uradi apple, onda se to jedva i pomene.

Pa ljudi su dali svoje pare i to dosta vise para nego sto kosta jedan zakljucan telefon, upravo zato da ne bi morali da brinu o ovakvim stvarima i na kraju im neko jednostavno ukrade tu razliku para i nikom nista. Ljudi su legalno kupili telefone i nista nisu prekrsili cak i po propisima koje apple propisuje. Dakle kupili su simfree telefon da bi mogi da ga koriste bilo gde i oni ga koriste bilo gde.

Kako bih voleo da zivim u nekoj normalnoj zemlji. Tuzio bih apple i trazio milionsku odstetu i isao bih do kraja. Ovo je bezobrazluk kakav ja u zivotu svom nisam video!

@iMiloje
Ako si eventualno drzavljanin Svajcarske, ja bih podneo tuzbu, najiskrenije, protiv apple i trazio milion evra odstetu.

Kiza82
18-10-2010, 12:48
Ne znam sta da ti kazem! Meni i ortaku su stigla 4 kom iz Svajcarske! 4.02 fw! Do sada se nije desilo da se zakljucaju, veruj mi bezbroj puta puta smo radili update i restore na njima! Trenutno su 4.1 na svim! Ali ubuduce cu dobro paziti! Ovi iz Appla su pravi pavijani! Strashno!!!

bkns
18-10-2010, 12:53
Ja bi ih tuzio! Kontam da je to neki bag koji se jednostavno nekome desi i telefon vise ne bude simfree...

iMiloje
18-10-2010, 12:57
Najgore je što nisam državljanin Švajcarske, ali prijatelj koji mi ga je naručio na njegovu adresu i kupio, jeste i već sam ga obavestio, pa će danas ili sutra otići do Apple Store-a da pita u čemu je problem, pa javljam čim budem imao detaljnije informacije. Jbg može im se.


Ne znam sta da ti kazem! Meni i ortaku su stigla 4 kom iz Svajcarske! 4.02 fw! Do sada se nije desilo da se zakljucaju, veruj mi bezbroj puta puta smo radili update i restore na njima! Trenutno su 4.1 na svim! Ali ubuduce cu dobro paziti! Ovi iz Appla su pravi pavijani! Strashno!!!

Super i meni je sve bilo OK do pre nekog dana. Mislim, i ja sam radio sve to, ali se na kraju zakucao, a najviše me je zabrinula poruka na iTunes-u, identična kao što dobijete kada u telefon ubacite karticu koju ne podržava, tj. standardna poruka kada je u pitanju zaključan telefon. Najgore je što je svaki update uvek prošao ladno bez problema.

komsa
18-10-2010, 13:04
...bas me interesuje sta ce da kazu tvom prijatelju......stvarno je bezobrazno sa njihove strane.....i nije mi jasno ako su dobili novac koji su trazili za aparat koji su prodali,sta se vise petljaju u koriscenje istog.......

OzzY
18-10-2010, 13:06
Je l' postoji neka prevencija za ovo? Update sa karticom iz drzave u kojoj je kupljen? Promena IP adrese? Oba?

studioton
18-10-2010, 13:18
Ne mogu da verujem .. Najveci problem je ljudima koji nabavljaju simfree iz CH .. Sta prodate telefon, i posle 2 meseca zove vas kupac i kaze, prodao si mi simfree ali telefon vise nije simfree, sta cemo sad?

Nije do vas, nije do njega, ni da vratite telefon, ni da ne prihvatite nazad , jednostavno corsokak :mad::mad::mad:

Hocu da kazem da ne znam koliko je isplativo kupovati simfree iz CH sa mogucnoscu da nekada to ne bude a opet za isto para koliko i simfree iz zemanja u kojima ovo ne moze da se desi :confused::confused:

shomi22
18-10-2010, 14:05
Auuu, izgleda da se Apple-ovo saopštenje obistinjuje, tako da ne vidim mogućnost da ih neko tuži zbog onoga što su i najavili, jer oni su u svom saopštenju eksplicitno i rekli koji su telefoni Truly SimFree i ne vidim razlog, zašto bi se sada neko žalio zbog kupovine telefona u nekoj drugoj državi.

http://www.9to5mac.com/17955/Apple-confirms-SIM-free-iPhones-are-truly-unlocked

http://www.tipb.com/2010/06/15/apple-posts-faq-simfree-unlocked-international-iphones/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheIphoneBlog+%28TiPb%3A+iPho ne%2C+iPad%2C+iPod%29

Jasno piše da su Truly SimFree samo oni koji se prodaju u njihovim INTERNACIONALNIM Apple Store-ovima, znači ponavljam "Internacionalnim", a oni se nalaze za sada jedino u Engleskoj, Francuskoj i Kanadi. Svi ostali su interni Apple Store-ovi za tu državu i ne razumem, zašto to nekome nije jasno, sve lepo piše na gore navedenim linkovima. E, sada ako neko ne razume dobro Engleski , ja mogu to prevesti na Srpski. Sve u svemu, žao mi je što se sve ovo dogodilo nesrećnom iMiloju, ali čovek verovatno nije znao kada je kupovao i šta da se radi, verovatno će se uskoro pojaviti i unlock, pa šta sad, nije kraj sveta.

Dexy
18-10-2010, 14:34
Ne kuzim o cemu se tu radi ....znaci moj i4 simfree iz svicarske moze se zakljucati sam od se e poslije updatea??

Kapetan
18-10-2010, 14:40
Upravo tako Dexy :eek:

Simfree iz bilo koje zemlje u kojima se prodaje osim Eng Fra i Can je izgleda simfree SAMO ZA te zemlje tj. moze se slobodno koristiti bilo koji od operatera u tim zemljama.

Tipa ako je iz Svajcarske mozes da koristis na Swiscom-u Orange-u Sunrise-u itd. Ne znam da li ima jos neki operater....

Ako je iz Ita mozes da koristis TIM, Vodafone ...

I tako dalje.

E sad, pitanje je KADA ce se to desiti. Vidis da je covjek uradio dva update normalno i posle treceg se zakljucao.
Mozda se nekom zakljuca posle prvog update-a a mozda i ne.

Koliko vidim po netu, najvise se zakljucava nakon update-a koji donose neke vece promjene kao sto je 4.1.

4.0, 4.0.1 4.0.2 su bili fw sa nekim zakrpama...

Mozda je to u pitanju, ko ce ga znati vise.

valdy
18-10-2010, 14:42
strašno!

da li ste probali da ga aktivirate ponovo sa karticama od Švajcarkih/čeških... operatera?

Moj i4 je iz londona,tako da se nadam da mi se ovo neće desiti.

ardzuna
18-10-2010, 14:47
Možda je greška bila u tome što si skinuo 4.1 firmware preko iTunes.
Ja uvek "ručno" (preko onih linkova) skinem firmware na računar pa ga onda sa Shift+Restore u iTunes-u ubacim u telefon.
Puno puta sam tako uradio i upgrade i downgrade na mom sim-free 3GS-u koji je kupljen u Grčkoj i nisam imao nikakvih problema.

Kapetan
18-10-2010, 14:50
Zarad opsteg saznanja tj. da vidimo da li je moguce ovo sto valdy kaze, evo ja imam i aktivacionu i sunrise karticu (prepaid) da ponudim Miloju da proba da otkljuca svoj tel.

Cini mi se da tako najbrze mozemo saznati da li se telefoni koji se ovako zakljucaju mogu otkljucati nekom karticom.

valdy
18-10-2010, 14:51
probajte obavezno,pa javite rezultate ovde,jer ovo je zastrašujuće!

Kad ti se itel zaključao?

Dexy
18-10-2010, 14:53
Ma to nije moguce ...ako je simfree onda je simfree ... Ne smije oni tek tako zakljucati telefon , jedino ako je telefon ukraden ili slicno mogu tako sta napraviti....a i simfree se kupuje kako bi mogli staviti drugu karticu ako smo u nekoj drugoj zemlji ,jer ako ne mozemo , cemu onda simfree....

shomi22
18-10-2010, 14:58
Zarad opsteg saznanja tj. da vidimo da li je moguce ovo sto valdy kaze, evo ja imam i aktivacionu i sunrise karticu (prepaid) da ponudim Miloju da proba da otkljuca svoj tel.

Cini mi se da tako najbrze mozemo saznati da li se telefoni koji se ovako zakljucaju mogu otkljucati nekom karticom.

Ne mogu se otključati, ali će raditi sa Švajcarskom karticom 100%, jer je to bio slučaj i sa Italijanima, znači, ako ubaciš bilo koju švajcarsku karticu tel. radi bez problema i ponaša se kao sim free, zaključan je samo za kartice van matične države, jer jednostavno kao model (čitaj Part Number) pravljen je za određeno tržište. Jedva čekam da saznam šta će reći iMiloju u Apple Store-u u Švajcarskoj.

Kapetan
18-10-2010, 14:59
U tome i jeste fora....sto oni misle :vb_exploder:

Pisano je o tome bas u temi o simfree telefonu iz ITA koji se zakljucao. Koliko se sjecam, prilikom update Apple-ov server ili sta vec shvati da se ne poklapaju neki kodovi sa kartice i kodovi sa nekom od mreza koje su u zemlji gdje je tel kupljen i tel se zakljuca.

Drugim rijecima, svaka zemlja u kojoj se prodaju ovakvi simfree telefoni ima neke liste kodova (ili cega vec) po kojima uporedjuju kodove telefona sa kodovima operatera te zemlje i cim dodje do razlike, zakljucavaju tel jer vjerovatno misle da je ukraden.

valdy
18-10-2010, 14:59
ima logike u tome što ti kažeš,al ako je dečku kupio rođak,drug... i doneo mu sa kutijom,onda ovo tvoje pada u vodu autmatski!

studioton
18-10-2010, 14:59
Dexy, ti izgleda nista ne citas. pa jasno pise na linkovima, to nismo mi rekli .. to je APPLE rekao ..

Vrlo logicno .. decko moze da ode u CH kao i ti ako se ne daj boze tebi to desi .. i kazes , ja sam kupio simfree sta je sad ovo.. Oni uzmu telefon, razlicite kartice njihovih operatera, ubace i kazu radi, ovde nema problema.. a izvinite, odakle ste vi? sta ste gurali u tel?? .. pa znatee ja sam iz Srbije .. Izvininjavam se ali vi se trenutno nalazite u CH Appstore prodavnici, apple ne daje podrsku za zemlju iz koje dolazite, ko vam je rekao da kupite telefon ovde :confused::confused:

Kao da gledam da ce biti ta prica :mad:

valdy
18-10-2010, 15:00
kako ja mogu da proverim preko nekog od brojeva na kutiji ili na telefonu,sa kog je tržišta?

evo još jednog primera,samo je ovaj kupljen u UK.
http://www.philmug.ph/forum/showthread.php?t=62984

Kapetan
18-10-2010, 15:03
Ne mogu se otključati, ali će raditi sa Švajcarskom karticom 100%, jer je to bio slučaj i sa Italijanima, znači, ako ubaciš bilo koju švajcarsku karticu tel. radi bez problema i ponaša se kao sim free, zaključan je samo za kartice van matične države, jer jednostavno kao model (čitaj Part Number) pravljen je za određeno tržište. Jedva čekam da saznam šta će reći iMiloju u Apple Store-u u Švajcarskoj.


Makar moze pokusati neki restore ili nesto dok je originalna kartica unutra...Makar pokusati jer ne vjerujem da je ovo zakljucavanje preko baseband-a vec je vezano za sim kartice pa mi je zbog toga palo na pamet.

shomi22
18-10-2010, 15:05
ima logike u tome što ti kažeš,al ako je dečku kupio rođak,drug... i doneo mu sa kutijom,onda ovo tvoje pada u vodu autmatski!

Ne razumem?!?
Pa naravno da mu je kupio rođak i sve je OK, problem se javlja kada taj telefon stigne u Srbiju i u njega staviš Srpsku Sim Karticu. Kakve veze ima, ko je kupio telefon i da li mu je doneo sa kutijom.

Dexy
18-10-2010, 15:06
Pricate gluposti ...ako je simfree onda je simfree i moze se koristiti bilo gdje ....znaci ti odes npr iz svicarske u crnu goru , promjenis operatera jer je skup roming i telefon ti se zakljuca ....pa malo razmislte ...zato je i kupljen simfree da bi ga koristio van drzave

Kod njega se vjerovatno radi o tome sto je apple nekom zabunom deaktivirao telwfon jer su mislili da je ukraden ....

studioton
18-10-2010, 15:10
HAha.. e Dexy, opet ne citas..

Pa naravno da nece da se zakljuca ako promenis bilo koji sim bilo koje zemlje.. ZAKLJUCA SE KADA RADIS UPDATE A NIJE SIM IZ ZEMLJE ODAKLE JE KUPLJEN

Kako ne razumes? :)

Resenje moze da bude da uz CH i ITALY simfree telefone imate i neki sim operatera iz te zemlje.. pa kada radite update, stavite tu karticu , pa posle vratite.. drugacije ne vidim resenje..

I da se razumemo, ovo se ne desava svima.. ali se desava ..

valdy
18-10-2010, 15:10
dexy je rekao nešto u fazonu,"jedino ako je telefon ukraden ili slicno mogu tako sta napraviti",a ono je bio moj odgovor na to,da nije ukraden,jer mu je drugar,rođak...kupio i doneo sa kutijom.

Evo ja sam sad uporedio moje brojeve sa kutije i telefona.Skoro sve se poklapa,sem part no.,gde na kutiji piše 1 broj/A,a na telefonu tgo A nema...jel to normalno?

sad sam skroz sluđen.

Moj tel je apdejtovan dok je vip kartica bila u njemu,al posle ove priče,apdejt radim u oflajn modu,za svaki slučaj.

Kapetan
18-10-2010, 15:11
@Dexy

Mozes do mile volje koristiti simfree sa drugim karticama kao sto kazes ali covjek je radio update nekoliko puta sa karticom koja ne pripada operateru zemlje u kojoj je kupljen.

Znaci problemi se javljaju kod update-a.

On dok je bio na 4.0.1 ili 4.0.2 mogao je mijenjati kartice do mile volje.

shomi22
18-10-2010, 15:12
kako ja mogu da proverim preko nekog od brojeva na kutiji ili na telefonu,sa kog je tržišta?

evo još jednog primera,samo je ovaj kupljen u UK.
http://www.philmug.ph/forum/showthread.php?t=62984

Kupljen je u Vodafonu, ne u Apple Store-u. Vodafon je operater, a i radi se o 3GS modelu. Koliko ja znam u Engleskoj se nikada nisu prodavali SimFree telefoni do pojave iPhone 4. 3G, 3GS koje si kupovao i u Apple Store-u bili su tada sa neke mreže, a čini mi se da su to bile O2 ili Vodafon, jerj jedini su oni imali ekskluzivni ugovor da prodaju iPhone i kada odeš u Apple Store oni ti prodaju telefon zaključan na mrežu O2 ili Vodafone, naravno po tvom izboru. Kada je izašao iPhone 4, Apple je rekao, e sada ćemo u Apple Store-u da prodajemo SimFree, a vi operateri prodajte zaključana na Vašu mrežu i promenio ugovor. Tako da sada u Engleskoj iPhone možete kupiti i u O2, Orange, Vodafone, Tesco radnjama.

valdy
18-10-2010, 15:14
milivoje,imam još jedan predlog,uzmi telenor ili vip microsim (ne seckan) i onda probaj,da vidiš da li će ti raditi!!

studioton
18-10-2010, 15:14
Ma ni to nije resenje.. kupis simfree a moras da okolises, i da radis u offline modu ili menjas kartice..

'bem ti taj simfree onda !!

iKnez_95
18-10-2010, 15:14
@Dexy:Aj ja cu ti probati objasniti, taj telefon jeste SIMFREE ("guta sve"), ali samo za mreze te zemlje. Znaci ako je kupljen u Svici, on je SIMFREE za Svicarske mreze, nije zakljucan ni na jednu mrezu U SVICARSKOJ. On nije namjenjen stranom trzistu (u ovom slucaju Srbiji). E sad hocel se taj SIMFREE zakljucati ili ne, niko pojma nema. Ima primjera kad su ljudi "cijeli zivot" koristili neki SIMFREE iPhone i radili i restore i update i nije im se zakljucao, dok je nekima poslije drugog upadate se zakljucao.
EDIT: jbg, dok sam ja napisao post, pojavila su se cetiri nova.

valdy
18-10-2010, 15:16
ima primera kad su se posle 6 meseci,ti simfriovi zaključavali,iz čista mira.Najmanji je problem,prilikom apdejta,prebaciti na oflajn mod,ako to može i dalje!

shomi22
18-10-2010, 15:18
@Dexy:Aj ja cu ti probati objasniti, taj telefon jeste SIMFREE ("guta sve"), ali samo za mreze te zemlje. Znaci ako je kupljen u Svici, on je SIMFREE za Svicarske mreze, nije zakljucan ni na jednu mrezu U SVICARSKOJ. On nije namjenjen stranom trzistu (u ovom slucaju Srbiji). E sad hocel se taj SIMFREE zakljucati ili ne, niko pojma nema. Ima primjera kad su ljudi "cijeli zivot" koristili neki SIMFREE iPhone i radili i restore i update i nije im se zakljucao, dok je nekima poslije drugog upadate se zakljucao.
EDIT: jbg, dok sam ja napisao post, pojavila su se cetiri nova.

Samo da dodam, sa matičnom karticom, možeš da putuješ bilo gde na zemaljskoj kugli i neće ti se zaključati, naravno, ali ako promeniš karticu i pri tome ga update-uješ, zezno si se, ali i to je slučaj za sebe, negde prođe.

Dexy
18-10-2010, 15:19
"greskom" su ga mozda zakljucali posto su mislili da je ukraden, a naravno da nije.

Kakva maticna kartica kad je simfree? Kako si ga sada aktivirao? Sa maticnom karticom di je kupljen? Naravno da ne ....ako je tako vec 3mj , tako ce i ostat

studioton
18-10-2010, 15:22
Samo da dodam da je net pun ovih problema i sa drugim zemljama, recimo Norveska etc

Samo sto kod nas niko nije doneo da proda simfree iz te i drugih zemalja :)

Dakle sve zemlje osim UK,FRA i CA imaju simfree samo za te zemlje gde su kupljeni ..

i to je to .. van tih zemalja u kojima su kupljeni, a radite update, postoji rizik da vise ne bude simfree

zar je tesko shvatiti to :)

EDIT: Dexy@ .. jel mi pricamo na kineskom :) ili ti jednostavno ne zelis da ovo prihvatis ?? :):), Ok u svakom slucaju , hehe

valdy
18-10-2010, 15:23
priča može da ide u beskonačnost,jer nema nikakve logike da se njemu posle 3 apdejta zaključao sam od sebe,a do sad mu je radio kao simfri!

Ima mogućnost da nabavi švajcarsku karticu i uradi restore ili da proba da uzme vip ili telenor microsim.

...ili da čeka otključavanje!

moj je donet iz uk,ima isti part no. kao i onaj lik sa foruma koji sam naveo,što znači da sam i ja u opasnosti...

shomi22
18-10-2010, 15:24
Ma ni to nije resenje.. kupis simfree a moras da okolises, i da radis u offline modu ili menjas kartice..

'bem ti taj simfree onda !!

Zato su u saopštenju i dodali u nazivu "Truly" SimFree - "Pravi" SimFree. Ko god ima mozga, shvatiće. Upotrebite čistu logiku, pa zar je to slučajno?

Dexy
18-10-2010, 15:35
Kako je do sada radio kao trully simfree a sad odjednom vise ne?
Nema tu nikakve logike

shomi22
18-10-2010, 15:37
Kako je do sada radio kao trully simfree a sad odjednom vise ne?
Nema tu nikakve logike

DO SADA JE RADIO KAO SIMFREE, A NE KAO TRULY SIMFREE! Da li ti je sada malo jasnije.

valdy
18-10-2010, 15:37
to i ja kažem i dodajem,da proba da reši problem pravim microsim-om,a ne sečenim...

1024
18-10-2010, 15:37
@shomi22: Mozes li da mi citiras recenicu iz Apple saopstenja u kojem su dodali u naziv rec "Truly sa velikim t"? Jedino mesto gde se pominje rec truly do sada je 9to5mac clanak, i to ne u nazivu "Truly Simfree" vec kao rec koja znaci "stvarno".

shusha
18-10-2010, 15:42
Meni Apple uopste nije jasan, zasto rade to sto rade, sta je svrha svega ovoga? Kupis telefon platis visu cenu i onda da razmisljas dal ce se zakljucati ako uradis update!

Ja imam iP4 16gb "sim free" kupljen u Svajcarskom Apple storu kao 4.0.2fw updateova na 4.1 i nekoliko puta uradio restore, za sada radi bez problema! Ono sto sam primetio je da posle svakog restorea u iTunesu mi izadje poruka "your iPhone is unlocked" da li je to uobicajeno za sve telefone ili samo sim free???

studioton
18-10-2010, 15:44
Nisam siguran ali mislim da meni izbacuje poruku Your phone is activated?

shomi22
18-10-2010, 15:45
@shomi22: Mozes li da mi citiras recenicu iz Apple saopstenja u kojem su dodali u naziv rec "Truly sa velikim t"? Jedino mesto gde se pominje rec truly do sada je 9to5mac clanak, i to ne u nazivu "Truly Simfree" vec kao rec koja znaci "stvarno".
A šta znači "stvarno"? Kakva je razlika između Stvarno Simfree i Simfree? I ne vidim potrebu za velikim "T". U ostalom, ne bitno, čoveku se zaključao SimFree iz Švajcarske, pa sad mi možemo da tumačimo to kako hoćemo, ali to je fakat.

Dexy
18-10-2010, 15:49
DO SADA JE RADIO KAO SIMFREE, A NE KAO TRULY SIMFREE! Da li ti je sada malo jasnije.

Ma lol ...kakav trully simfree..simfree je simfree....ne postoji nikakav trully simfree ..... Kako je onda do sada radio kao simfree, vec 4mj i da sad odjednom vise ne radi .... Ne znam ali ovo nema smisla ...

valdy
18-10-2010, 15:52
U pravu je shomi,tel mu nije pravi simfri,već običan i svi ti obični su ustvari "zaključani" za državu u kojoj je kupljen.Tel mu je radio na .01 i .02 zbog toga,a čim je digao na .1 odmah se zaključao.

Svima vama koji imate .1 nemate brige,vaši su pravi!

studioton
18-10-2010, 15:54
Dexy jel umes da citas obelezeno ili treba prevod?

http://img525.imageshack.us/img525/5959/clipboard01dr.jpg

Samo UK * FRANCE * CANADA , ZAISTA SIMFREE ..

PREVOD:

Kao sto smo javili proslu noc, Apple je ovog jutra potvrdio da SIMFREE telefoni ove komapnije koji su kupljeni u prodavnicama u UK,FRANCE i CANADA su prodavani kao ZAISTA SIMFREE telefoni i mogu biti korisceni sa operaterima po vasem izboru,ukljucujuci i operatere van zemlje u kojoj je iphone kupljen

valdy
18-10-2010, 15:59
nema.To je to očigledno.Nažalost.

1024
18-10-2010, 16:01
@shomi22:
Zbog cega onda uporno nameces ljudima da je "Apple izmislio "Truly Simfree" telefone"? Na taj nacin se samo zbunjuju ljudi.

Problem je u razumevanju termina "Simfree". S' obzirom na trenutnu situaciju, telefoni koji nisu zakljucani za jednu mrezu nisu "svaka kartica ikad igde ce uvek da radi na njemu" telefoni nego "svaka kartica sa trzista za koje je telefon ce uvek da radi na njemu." A telefoni koje prodaju internacionalne Apple Store prodavnice su telefoni koji nemaju trziste i u kojima ce "svaka kartica ikad igde da radi".

Ono sto bi sprecilo dalju zabunu je da razlucimo sta je tacno "simfree" a sta je (odnosno kako se kaze) "regionalno/trzisno zakljucan/otkljucan ne-moze-u-Srbiju" telefon. Barem se svi slazemo sta znaci "zakljucan telefon" :)

Shke
18-10-2010, 16:02
Znači ima Truly unlocked i šatro unlocked...a svi koštaju previše za ovoliku količinu gluposti!!

shusha
18-10-2010, 16:03
Nisam siguran ali mislim da meni izbacuje poruku Your phone is activated?

Meni bas izbacuje unlocked, to mi je bilo cudno pa sam zato i zapamtio ali sam mislio da je to normalno posto je sim free!

studioton
18-10-2010, 16:05
shusha, sve u svemu kada vec znas sta moze da se desi, budi oprezan kada radis update ! :mad:

Dexy
18-10-2010, 16:06
Procitao sam to vec 100 puta ali objasni/te kako smo do SADA UPOTREBLJAVALI telefone u zemljama u kojima nije kupljen telefon .....TO ZNACI DA NIKAKO I NIKAD NEBI MOGLI AKTIVIRATI TELEFON VAN NJEGOVE MATICNE MREZE!!.....kako ga sada i trenutno aktivirate i koristite ako nemate te "trully" simfree telefone??

shusha
18-10-2010, 16:14
shusha, sve u svemu kada vec znas sta moze da se desi, budi oprezan kada radis update ! :mad:

Pa mogu da budem oprezan koliko hocu to ne zavisi od mene niti od bilo koga to je cista lutrija! Ja sam potpuno opusten kad je to u pitanju! Svoj prvi 3gs sam platio 450eur u medjuvremenu sam uzeo iPad platio 600eur, pre svega toga sam uzeo iPod nano ne secam se po kojoj ceni i sad u septembru sam kupio u Svajcarskoj iP4 platio 590eur i povrh svega toga kupio aplikacije za nekih 60chf! Ako mi se desi da mi se ovaj telefon zakljuca, sve sto imam sa znakom Apple prodajem i nikada vise nista njihovo necu da kupim! Uzecu neki Android telefon i necu vise da se cimam ni oko JB ni Unlocka niti bilo koje druge gluposti koju apple smisli, pa sve da i dodju kod nas da se zvanicno prodaju!!! Toliko!!!

1024
18-10-2010, 16:17
@Dexy: Pretpostavljam da bi se to okarakterisalo kao propust Apple-a. "Telefoni nikad nisu ni bili zamisljeni da se koriste (tj. aktiviraju) van trzista za koje su" ili nesto na tu temu.
Jedini nacin da kupis telefon koji mozes da koristis u Srbiji "kako treba" je da kupis onaj "internacionalni". Svi ostali "nisu namenjeni za nas".

shomi22
18-10-2010, 16:18
@shomi22:
Zbog cega onda uporno nameces ljudima da je "Apple izmislio "Truly Simfree" telefone"? Na taj nacin se samo zbunjuju ljudi.

Problem je u razumevanju termina "Simfree". S' obzirom na trenutnu situaciju, telefoni koji nisu zakljucani za jednu mrezu nisu "svaka kartica ikad igde ce uvek da radi na njemu" telefoni nego "svaka kartica sa trzista za koje je telefon ce uvek da radi na njemu." A telefoni koje prodaju internacionalne Apple Store prodavnice su telefoni koji nemaju trziste i u kojima ce "svaka kartica ikad igde da radi".

Ono sto bi sprecilo dalju zabunu je da razlucimo sta je tacno "simfree" a sta je (odnosno kako se kaze) "regionalno/trzisno zakljucan/otkljucan ne-moze-u-Srbiju" telefon. Barem se svi slazemo sta znaci "zakljucan telefon" :)

To je to, slažem se u potpunosti. Sve si rekao u par rečenica, i ja to razumem, ali se bojim da dosta njih sa foruma to ne shvataju, nego treba da im crtaš, pa zato ponavljam ko papagaj bespotrebno istu stvar i naravno da ispadne da ih zbunjujem. Tačno je, nije Apple izmislio Truly Sim Free, nego su samo bacili akcenat (da čitamo između redova), da su sada stvarno otključani za sve države na zemaljskoj kugli. Hvala na ispravci.

valdy
18-10-2010, 16:37
Pa mogu da budem oprezan koliko hocu to ne zavisi od mene niti od bilo koga to je cista lutrija! Ja sam potpuno opusten kad je to u pitanju! Svoj prvi 3gs sam platio 450eur u medjuvremenu sam uzeo iPad platio 600eur, pre svega toga sam uzeo iPod nano ne secam se po kojoj ceni i sad u septembru sam kupio u Svajcarskoj iP4 platio 590eur i povrh svega toga kupio aplikacije za nekih 60chf! Ako mi se desi da mi se ovaj telefon zakljuca, sve sto imam sa znakom Apple prodajem i nikada vise nista njihovo necu da kupim! Uzecu neki Android telefon i necu vise da se cimam ni oko JB ni Unlocka niti bilo koje druge gluposti koju apple smisli, pa sve da i dodju kod nas da se zvanicno prodaju!!! Toliko!!!

u potpunosti se slažem sa tobom.Trenutno imam ipod nano,iphone 4,macbook pro i još neke sitne dodatke sa jabukom na njima,a pre tpga sam imao 3g,ipod 32gb... i ako ovo postane praxa,sve ću prodati i kupiti tel do 100e,kao što je samsung b2100,mp3 plejer marke creative ili sony,laptop marke tošiba ili dell i to je to.

filip83
18-10-2010, 16:44
Da je ova tema postavljena juce, verovatno ne bih kupio telefon, ali nisam je
video i jutros sam kupio svajcarski Iphone 4 32Gb simfree.
Otisao kod Vip-a i Telenor-a, i zamenio kartice za micro-sim i krenuo
kuci da se igram :) Posto mi je ovo prvi Iphone, dosao sam ovde
da nadjem neki start-up guide kako aktivirati telefon a ortak mi je javio telefonom
za ovu temu i onda mi je bilo malo frka sta ce biti :(
Elem, ubacio sam karticu u telefon i upalio ga, kad ono na ekranu

Sim locked, remove Pin lock to unlock your phone

u prvi mah je bilo :vb_cussing:, dok mi cale nije rekao "Alo, genije, ukucaj pin kod kartice"
ukucao pin, i telefon se otkljucao i nasao Vip mrezu(3G).
Posle toga sam uradio aktivaciju telefona koja je prosla u roku od minuta, sinhronizavao sa Itunes i to je to. E da, firmware je 4.1 ;)
E sad, videcemo narednih dana da li ce mi se pojaviti problem kao i Miloju.
Ako se pojavi, kukam o'ma' :D

studioton
18-10-2010, 16:48
@Shusha

Apsolutno isto bih postupio, da se meni to desi, kupio bih htc desire HD, i imao bih mozda bolji telefon od ip4 :) , to mozda sam ostavio kao rezervu jer je telefon brutalan, koliko god to bilo nekome smesno ovde, ako ne i napredniji, u najmanju ruku rame uz rame.. Tako da .. ostatak je rekao shusha..

valdy
18-10-2010, 16:54
ako baš pričaš o tom telefonu i ja sam se troumio između njega,i4 i galaxy s.Posle posmatranja različitih testova,shvatio sam da je i4 za stepenicu ispred svih,kako izradom,ekranom,tako i performansama.Na testovima je svuda bio ovakav raspored i4 ili galaxy s na prvom/drugom mestu,pa tek na kraju desire hd...

Da nastavimo sa pričom oko simfri telefona,vi koji ste ih kupili u švajcarskoj,češkoj,italiji...prilikom svakog apdejta stavite u oflajn i ne brinite.To je to.

Da dodam da je android market jadan i bedan u odnosu na appstore,tako da...još je rano,po meni,za taj os,al za godinu ili dve...videćemo.

Dexy
18-10-2010, 17:10
Jos mi nije nitko objasnio kako je ovaj "obicni" simfree moguce aktivirati i koristit sa bilo kojom karticom .... Znaci postoji tri vrste ajfona ...zakljucani na jednu mrezu, simfree i trully simfree? :0....ovo prvi puta cujem

djalf
18-10-2010, 17:33
Dexy, Simfree radi kako i treba, koliko sam ja razumeo, ovo se desava samo ako uradite update/skinete Firmware preko iTunes-a. Ako radite Shift+Restore, ovo ne moze da se desi, bar tako kazu. Nista nije sigurno. I ja sam popizdeo kada sam video jer imam bas Simfree iz Svajcarske, uradio samo Shift+Restore, izbacio je gresku, izbacio ga sa Tiny Umbrella i to sve na 4.1. Uradio i Limera1n i sve ok. E sad, ako se bude zakljucao i ako budem koristio Shift+Restore, to ce biti kraj Apple-a kod mene definitivno. Ima sta da se bira, Windows Phone 7 upravo krece, Android sve bolji, Samsung se gura sa Bada-om, pa videcemo. Neka seru oni ovako po korisnicima pa cemo videti kako ce proci.
A kazite mi zasto BAS FR, UK i CA imaju "pravi" Simfree, a svi ostali nemaju? Jos i kostaju manje nego u drugim "ne pravim" drzavama? Meni to nema logike uopste. Apple store, Simfree, NIGDE na sajtu ne pise da ne moze da se koristi u drugim zemljama! Popice oni tuzbu pre ili kasnije ako je ovo tacno. A u Evropi zna se kako rade agencije za zastitu potrosaca pa ako nesto nije kako pise, lepo ima da najebu.
Microsoft je svojevremeno platio skoro milijardu dolara kazne zbog monopolistickog ponasanja na tlu Evropske Unije. Nije im ovo Amerika ;)

iKnez_95
18-10-2010, 17:35
Mislim da je fazon, da ne smijes raditi update sa nasom karticom.

valdy
18-10-2010, 17:39
nema pravila,nema.Da je ovo pravilo,svi švajcarci,česi,italijani bi se zaključali prilikom apdejta na 4.1.

Ako nećete da rizikujete,imate gomilu rešenja o kojima sam ja i još mnogi ovde pričali.

shomi22
18-10-2010, 18:04
A kazite mi zasto BAS FR, UK i CA imaju "pravi" Simfree, a svi ostali nemaju?

Pa valjda zato što su im to jedini internacionalni Apple Store-ovi, bar tako kažu. Za Englesku mi nije čudno, jer u Londonu na ulici sve svetske nacije možeš da vidiš, samo ne Engleza. Svaki dan je na ulicama preko milion turista, pa su valjda zato tu stacionirali kako su ga nazvali "Internacionalni Apple Store".

djalf
18-10-2010, 18:13
Sta znaci "internacionalni"? Zar Svajcarska ima samo Svajcarce? Ili bese ima Francuski, Nemacki i Italijanski deo? To nije internacionalno, to je jedna nacija, jedan jezik, pismo? Ne bih rekao. Ovo nema nikakve veze ni logike i dok neko ne potvrdi da se desilo slicno, ili njemu ne odgovore na pitanje zasto se zakljucao dalja diskusija nema mnogo smisla ali ajde sad.

Wolf
18-10-2010, 18:16
a u oglasima svi pisu da prodaju truly sim free telefone,a koliko sam video jedino Shomi22 prodaje telefone iz Engleske,znaci kupovina ostalih je kao da si kupio zakljucan telefon :brickwall:

priest77
18-10-2010, 18:21
Ja nisam kupio simfree i zato ni nemam takvih problema :)
Kada se samo setim kako su ovde ljudi pricali bajke kako iP4 ne moze da se unlockuje i da vredi da bacas pare za simfree i na kraju uspostavi se da za godinu dana ja cu moci da prodam po istu cenu moj non-sim-free kao i ovi sto su pukli par stotina evra vise za takozvani sim-free :)
I sto je jos smesnije sada ispada da je puno lakse apdejtovati iP4 bez rizika za zakljucavanje nego 3gs, uz pomoc umbrelle, a najavljen je i novi unlock.

@djalf
Mislim da si ti dizao u nebesa sim free ;)

djalf
18-10-2010, 18:27
Kad si vec dotakao temu, ako Apple krene da koristi potpis SHSH za Baseband, videces da li si sjeban ili ne ;) Bukvalno neces moci da uradis restore ako nemas potpis za BB koji je nemoguce sacuvati. Ovo je jos uvek samo teorija i nadam se da tako i ostane.
Off ends here
Na temu, ja sam mozemo reci rizikovao i uzeo Simfree iz Svajcarske. U stvari i nisam, jer nisam kupovao samo Simfree, vec i garanciju koju mogu da ostvarim ako zatreba. Meni to vredi 100e vise koliko kosta Simfree, kada pogledas oglase i koliko kostaju zakljucani.

shomi22
18-10-2010, 18:36
Sta znaci "internacionalni"? Zar Svajcarska ima samo Svajcarce? Ili bese ima Francuski, Nemacki i Italijanski deo? To nije internacionalno, to je jedna nacija, jedan jezik, pismo? Ne bih rekao. Ovo nema nikakve veze ni logike i dok neko ne potvrdi da se desilo slicno, ili njemu ne odgovore na pitanje zasto se zakljucao dalja diskusija nema mnogo smisla ali ajde sad.

Ma ko bi ga znao druže, ja to kapiram u fazonu da su im to najveći Apple Store-ovi gde su odredili da će da prodaju iPhone-ove verovatno za sve one koji nemaju za svoje tržište zvanično Apple. A u ostalom to piše u onom Apple saopštenju - "Apple has posted an FAQ (frequently asked questions) page concerning the new SIM-free (i.e. unlocked) iPhone 3GS and iPhone 4 they’re selling for the first time in international Apple Store like UK, France, and Canada".
Šta god to značilo.

brk-cic
18-10-2010, 18:41
Na italijanskim modelima se to desavalo usled "greske" u FW i dogacalo se na 2.2.1, koliko se secam.Neces uspeti da aktiviras cak ni sa originalnom karticom. Bez obzira sto nisi drzavljanin CH idi u apple store, dace ti novi telefon. Bar je tako bilo meni (sa italijanski telefonom)

x3mwoman
18-10-2010, 18:44
Ja imam simfree kupljen u Apple storu u Švajcarskoj, bio je na 4.0.2 (ako se dobro sećam, a može biti da je i 4.0.1) i uradila sam update na 4.1 i sve je ok.

priest77
18-10-2010, 18:47
Kad si vec dotakao temu, ako Apple krene da koristi potpis SHSH za Baseband, videces da li si sjeban ili ne ;)
Ako su resili SHSH za firmware, resice ga i za BB budi siguran.
A tu je i umbrella.
U svakom slucaju, ranije smo se dogovorilo da cemo o ovome pricati za godinu dana, da vidimo ko je bolje prosao, ali kako stvari stoje vec vidim kako ce biti :)

Akilone963
18-10-2010, 18:47
A zasto vam je toliko bitno da li je telefon simfree ako postoji unlock?
Sad ispade sigurnija varijanta nonsimfree, znac odmah na cemu si, ne updateujes i to je ot.

valdy
18-10-2010, 18:53
A šta ako taj anlok ne postoji?

simfri ima svoju prednost,jer pored toga što imaš tel i možeš da koristiš apliakcije,sačekaš mesec dana,izađe jb i rokaj-snimaj.

Kod zaključanih imam multifunkcionalni uređaj koji nema funkciju telefoniranja,a na otključavanje čekaš 2,3 meseca...

Dexy
18-10-2010, 18:57
Kao sto sam rekao ovo je vjerovatno nekakva greska sa njegovim telefonom jer simfree je simfree jer telefon nebi ni mogao prije aktivirati a niti koristiti ...

shomi22
18-10-2010, 18:58
A zasto vam je toliko bitno da li je telefon simfree ako postoji unlock?
Sad ispade sigurnija varijanta nonsimfree, znac odmah na cemu si, ne updateujes i to je ot.

Ne bih se složio. Jedino je bitno da znaš šta kupuješ, a ako to već svima nije jasno, onda... no comment.


Kao sto sam rekao ovo je vjerovatno nekakva greska sa njegovim telefonom jer simfree je simfree jer telefon nebi ni mogao prije aktivirati a niti koristiti ...

Da nije bilo mnogo slučajeva sa Italijanskim SimFree, zatim Holandskim, što su potvrdili momci iz iPhone-Srbija itd. možda bi ti bio u pravu, ovako, što reče @studioton, sve mislim da ne razumeš jezik, kojim pišemo postove.

iMorris
18-10-2010, 19:00
Ne znam da li je neko ovde pomenuo...

Jedan user sa ovog korisnika je imao iPhone4 sa neke mreze. Poslao mail njima kako je telefon dobio na poklon i da ne moze da ga koristi. Otkljucali su mu telefon kroz par dana...

shusha
18-10-2010, 19:07
Evo sta pise na Svajcarskom Apple store:
L’iPhone acheté sur l’Apple Online Store en ligne ne contient pas de carte SIM. Vous pouvez donc souscrire un abonnement auprès de l’opérateur de votre choix et en changer à tout moment.

U prvodu: Telefon kupljen u Apple storeu ne sadrzi karticu tako da se mozete pretplatiti na bilo kog operater i promeniti u bilo kom trenutku!
Ovo sada moze da se tumaci na bilo koji nacin ali nigde ne pise da operater mora biti iz Svajcarske!
Ono sto mi nije jasno da li telefoni koji su bili sim free i onda kada su prestali to da budu mogu da se koriste na mrezama zemlje iz koje poticu tj. bilo kojoj mrezi iz te zemlje! Koliko sam ovde procitao niko ne zna pouzdano za sad samo neka nagadjanja!

Dexy
18-10-2010, 19:15
Ne bih se složio. Jedino je bitno da znaš šta kupuješ, a ako to već svima nije jasno, onda... no comment.



Da nije bilo mnogo slučajeva sa Italijanskim SimFree, zatim Holandskim, što su potvrdili momci iz iPhone-Srbija itd. možda bi ti bio u pravu, ovako, što reče @studioton, sve mislim da ne razumeš jezik, kojim pišemo postove.


Ne nego ti i ostali dizete bespotrebnu paniku....rekli ovi , rekli oni ,pise ovo ,piye ono...i na plotu pise svasta pa sta.....to su par uredaja od par miliona ... I cemu onda ovakva panika

Telefoni koji su simfree nemogu prestati biti simfree , to mogu samo pancari dic prasinu oko toga

valdy
18-10-2010, 19:15
ja odustajem od dalje rasprave.Vi nastavite ako vam volja...

djalf
18-10-2010, 19:19
Predlazem da sacekamo da vidimo sta ce mu reci u Svajcarskom Apple Store-u.

mallena
18-10-2010, 20:36
hmm @dexy ocigledno je da nisi upoznat u tematiku problema :no:....i ovo nije prvi put za pocetak procitaj http://isrbija.net/showthread.php?t=12061 i videces koji su odgovor dali @AniBG...Dalje ulaziti u raspravu ne vredi pricamo razlicitim jezicima ... :):yes:

ganedra
18-10-2010, 20:37
Sta znaci "internacionalni"? Zar Svajcarska ima samo Svajcarce? Ili bese ima Francuski, Nemacki i Italijanski deo? To nije internacionalno, to je jedna nacija, jedan jezik, pismo? Ne bih rekao. Ovo nema nikakve veze ni logike i dok neko ne potvrdi da se desilo slicno, ili njemu ne odgovore na pitanje zasto se zakljucao dalja diskusija nema mnogo smisla ali ajde sad.

Bravo za objašnjenje

Ja imam ip4 16Gb,kupljen u Cirihu u Apple store-SimFree.Bio je na 4.02 sw,i digao sam ga na 4.1 iradi bez problema.Moram da napomenem da sam 3 puta radio restore (zbog sitnih bugova i JB sa beta limera1n verzija) i dizao 3.puta update na 4.1 i uvek je radio.

mallena
18-10-2010, 20:48
@djalf mozda gresim ali http://isrbija.net/showthread.php?t=12719 zar ova TinyUmbrella ne cuva BB za iphone 4 ... Makar sam tako ja razumela ovu vest...ali spremna sam na kritike ako ih ima...Na zalost ne mogu da probam jer ima 3gs a namenjeno je samo iphone 4 :) pa ako si voljan da probas ...javi nam kako je ispalo :)..Hvala ...
Edit : Ili bilo ko ...tj ... ko nije update-ovao svoj iphone 4 a da je malo upuceniji u ovu tematiku :)

kopric
18-10-2010, 21:09
Imam 4ku iz CH, Apples Store kupovina, SIM Free.
Uradio update na 4.1 cim je donet u RS od tada ga koristim bez ikakvih problema.
Prvo koristio secenu karticu pre paid VIP, pa uzeo postpaid VIP pa opet sekao, onda tu drugu secenu post paid zamenio za micro sim i idalje mi radi sve.
Instalirao samo aplikacije sa itunes stora, nista jailbraik itd.
Do sada nisam radio ni restore.

Imam samo jedno pitanje, sta se desava sa ljudima koji imaju CH pasose ali zbog prirode posla moraju da putuju i po 6 meseci van zemlje i zalomi ih update sa lokalnom karticom ???
Ja kada putujem uvek nosim i svoj notebook sa sobom, a na njemu itunes ... sta ako me zalomi update dok sam u RS sa lokalnom karticom, ajde RS i nije problem relativno je blizu CH, sta ako me zalomi na TW i ja ga uredno pustim da se uradi?

Nakon provere apple store ch takodje mogu da kazem da se nigde ne navodi da provider mora da bude iz CH !

Cekamo zvanicno sta ce mu reci u CH apple store...

Iz ovog razloga mi nema logike da je telefon zakljucan tek tako.

boko
18-10-2010, 21:54
Dexy, Simfree radi kako i treba, koliko sam ja razumeo, ovo se desava samo ako uradite update/skinete Firmware preko iTunes-a. Ako radite Shift+Restore, ovo ne moze da se desi, bar tako kazu. Nista nije sigurno. I ja sam popizdeo kada sam video jer imam bas Simfree iz Svajcarske, uradio samo Shift+Restore, izbacio je gresku, izbacio ga sa Tiny Umbrella i to sve na 4.1. Uradio i Limera1n i sve ok. E sad, ako se bude zakljucao i ako budem koristio Shift+Restore, to ce biti kraj Apple-a kod mene definitivno. Ima sta da se bira, Windows Phone 7 upravo krece, Android sve bolji, Samsung se gura sa Bada-om, pa videcemo. Neka seru oni ovako po korisnicima pa cemo videti kako ce proci.
A kazite mi zasto BAS FR, UK i CA imaju "pravi" Simfree, a svi ostali nemaju? Jos i kostaju manje nego u drugim "ne pravim" drzavama? Meni to nema logike uopste. Apple store, Simfree, NIGDE na sajtu ne pise da ne moze da se koristi u drugim zemljama! Popice oni tuzbu pre ili kasnije ako je ovo tacno. A u Evropi zna se kako rade agencije za zastitu potrosaca pa ako nesto nije kako pise, lepo ima da najebu.
Microsoft je svojevremeno platio skoro milijardu dolara kazne zbog monopolistickog ponasanja na tlu Evropske Unije. Nije im ovo Amerika ;)


Pa valjda zato što su im to jedini internacionalni Apple Store-ovi, bar tako kažu. Za Englesku mi nije čudno, jer u Londonu na ulici sve svetske nacije možeš da vidiš, samo ne Engleza. Svaki dan je na ulicama preko milion turista, pa su valjda zato tu stacionirali kako su ga nazvali "Internacionalni Apple Store".

aha,znaci u ostalim semljama su neki fals iphoni sa buvljaka ili tako nesto!
koje su ovo budalastine sa njihove strane,ovo blage veze s mozgom nema!!!
zivo me zanima da li se ikome deslio da se lockuje sim free kupljen u uk,fr ili ca???

PREDLAZEM DA SE JAVE ONI kojima se desilo lockovanje,pa da potrazimo maticne kartice.imam dosta stranih kartica,pa da probamo da li rade na njima.

x3mwoman
18-10-2010, 22:08
Neko je ovde pomenuo zentanje od strane Appla kada su u pitanju njihove svinjarije u Evropi i zaštita prava potrošača i to je potpuno tačno.
Meni je klijent od koga sam dobila iPhone rekao da se maksimalno paze i da moraju da se ispoštuju sve ugovorom predviđene obaveze i prava potrošača i to ne samo ugovorom već bilo kojom vrstom obligacionog odnosa što podrazumeva i kupovinu uređaja za koji vi obično dobijate bar račun ako ne i pisanu garanciju. Tako da bi ljudima koji su kupili telefon u Švajcarskoj rekla da se ne stresiraju previše jer sam više nego sigurna da će im rešiti problem na ovaj ili onaj način. E sad što će se namučiti oko vraćanja telefona i čekanja jbg.

marko_grcich
18-10-2010, 22:35
Sve, sve, samo ne razumem tu politiku zaključavanja na lokalne (u ovom slučaju na CH) operatere.

Mislim razumem kako funkcioniše, ali ne razumem ZBOG ČEGA to rade. Jer kako god da okreneš sve te pare idu njima u džep. Šta njih boli q gde ću ja, npr. da koristim SVOJ simfree telefon, koji sam kao takav i uzeo.

E stvarno su djubrad, ona najgora. J***š mi mater ako na kraju ne batalim sve ovo i predjem na neki android. Muka mi je više.

Izvinjavam se na psovanju, ali sam zaista revoltiran u tolikoj meri da vam ne mogu opisati.

x3mwoman
18-10-2010, 22:39
Pa nisi jedini, većina je i to je skroz normalno jer ako je tako i to rade sa namerom da te na glup način onemoguće da koristiš aparat za koji si dao poveću sumu novca onda neko stvarno treba da spregne papir i dobro ih odrapi po džepu.

kopric
18-10-2010, 23:02
Imam jedno pitanje da li je iko od vas procitao komentare ljudi ispod ovih objava.
Na oba linka ?

Nigde na sajtu CH se ne navodi da moze da se bira od CH operatera vec se kaze bilo koji operater po sopstvenom izboru!

Tako da sve one price tipa vratite telefon i oni ga probaju sa CH karticama i on radi ... padaju u vodu jer im se moze odmah uctivo traziti da pokazu gde je taj podatak da samo CH operateri dolaze u obzir. javno naveden, objavljen kod njih u storeú i obavestiti da po svim vazecim zakonima EU to moraju da navedu javno na vidnom mestu.

Mnogo stvari ovde ne pije vodu, cak i onaj post o telefonu iz Italije, pa ljudi svi znamo da kod nas na call centrima radi studentarija koja je priucena za te poslove, zasto mislite da je tamo drugacije?

Devojka ima 3gs iz italije koji se zakljucao a kupljen u apple store-u i onda se par meseci nista ne desava ... hmm, da je moj iz italije ja bih im se materijalizovao tamo u roku od par sati kolima i trazio da lepo objasne i pokazu sve sto sam gore naveo ... pa da vidimo.

Znam da ako se meni desi tako neka glupost ima da se materijalizujem u shopu u CH pa idemo redom, a troskove cimanja i nemanja telefona cemo da vidimo ko ce na kraju da plati.

Sve u svemu pokusacu sutra u toku dana ako stignem da kontaktiram CH store telefonom pa cemo da vidimo sta ce da mi kazu.

x3mwoman
18-10-2010, 23:05
Tako da sve one price tipa vratite telefon i oni ga probaju sa CH karticama i on radi ... padaju u vodu jer im se moze odmah uctivo traziti da pokazu gde je taj podatak da samo CH operateri dolaze u obzir. javno naveden, objavljen kod njih u storeú i obavestiti da po svim vazecim zakonima EU to moraju da navedu javno na vidnom mestu.

Upravo tako!

iAlfa
18-10-2010, 23:09
Iskreno mislim da na osnovu nepotpunih odnosno polovicnih informacija donosimo preostre i neadekvatne zakljucke koji stvaraju krivu uopstenu sliku. Evidentno da postoje odredjeni propusti tj. Problemi, ali to ni u kom slucaju ne znaci da postoje osmisljene teorije zavjere ili svijesnog ostecenja korisnika. Ne zeleci da otvaram polemiku, ali zapitajte se par stvari ( odnosi se na zemlje tipa Italija, Rusija, Svajcarska)
1. Gdje na racunu pise da ste kupili simfree/unlocked iphone? ( bez zamjene teza sa " no contract")
2. Kad ste kupovali taj iphone je li bio potreban licni dokument zemlje u koj kupujete ili ste isti mogli kupiti sa pasosem neke druge zemlje?
3. Da li sporni iphone radi sa karticama razlicitih operatera iz zemlje u kojoj je kupljen?

kopric
18-10-2010, 23:47
Po tom principu onda niko ne moze da ti garantuje ni da ce FR CA i UK telefoni ostati sim free,
jer nigde nije receno da je to trajna opcija ...

Shke
18-10-2010, 23:51
Upravo tako iAlfa. Obavestenje da se telefon moze koristiti sa karticom bilo kog operatera moze se bez problema tumaciti u smislu "bilo koji operater iz Svajcarske", jer se telefon jedino i moze kupiti sa svajcarskim dokumentima i trziste na koje se odnosi saopstenje je po default-u Svajcarska. To ne mora posebno da se naglasava, jer je telefon namenjen prodaji i koriscenju u Svajcarskoj i za svajcarce.

iAlfa
18-10-2010, 23:55
Namjerno sam napisao na koje zemlje se odnosi, to iz razloga sto je u tim zemljama zakonom zabranjeno zakljucavanje telefona na odredjenu mrezu, ali isto u tim zemljama telefone mogu kupiti samo drzavljani te zemlje ( zastita trzista, takodje zakon EU) i nigdje ih ne promovisu kao unlocked/simfree nego kao "no contract" iphone, a to se sustinski bitno razlikuje.

studioton
18-10-2010, 23:56
@kopric, garantuje, eng,fra i ca iphone simfree telefoni ne mogu da budu zakljucani pa ni sa "greskom".. citaj ponovo apple obavestenje sa linka :)

Dexy
18-10-2010, 23:57
hmm @dexy ocigledno je da nisi upoznat u tematiku problema :no:....i ovo nije prvi put za pocetak procitaj http://isrbija.net/showthread.php?t=12061 i videces koji su odgovor dali @AniBG...Dalje ulaziti u raspravu ne vredi pricamo razlicitim jezicima ... :):yes:

Upucen sam ja itekako , vi niste upuceni u nista , samo panika ....nitko nema problem ovaj , dvoje ljudi i odma svi poceli kako ovo nisu simfree i te sheme ....ako je prvi puta aktiviran i radi sa karticom koja nije maticna onda je simfree i tu se sve zavrsava

I da , ja sam radio preko tinyumbrelle i sacuvala je BB ...na 4.1 sam sa 1.59.00 BB ...i ona je samo za i4

kopric
18-10-2010, 23:58
Da li ima neko linka na apple uk ili fr ili ca sajt na kome se vidi to obavestenje,
evo sada pokusavam celo vece da ga pronadjem i ne uspevam.
Ima raznih vesti na sajtovima ali nigde ne mogu da pronadjem ni slicno ovome sto se vidi na ovim linkovima.

Evo sada tek kada uporedim UK shop sa CH shopom vidim da na CH shop slici sa devojkom fali onaj donji deo international ...
A na obe slike se gore navodi da ce telefon raditi sa bilo kojom karticom i da kartice mogu da se menjaju bilo kada i bilo koja.

Veoma veoma perfidno ... moram priznati
http://store.apple.com/uk/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=OTY2ODA2OQ
http://store.apple.com/ch-fr/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=OTY2ODA2OQ

Ako neko hoce da uporedi u pitanju je slika dole desno sa devojkom i donji (poslednji) pasus texta se razlikuju.
Google translate ce prilicno dobro prevesti pa mozete i tako.

Sada je pravo pitanje sta se desava sa tim telefonima ukoliko su prvi put aktivirani sa "stranom" karticom ?

studioton
19-10-2010, 00:08
@ Dexy
pa jel potrebno da se to desi polovini ovog foruma da bi se digla panika !!! Naravno da cu da panicim i da dramim (iako je moj uk model) , pa neka je to i jedinstven primer i da je samo jedan clan ovog foruma ugorzen na ovaj nacin, jednako cu da dramim !!!

A pitao bih te da li bi ovako pricao da si ti jedan od tih dvoje.. ili bi ovde kukao kao sto si i kukao kada si imao problem sa slikom.. skoro niko nije imao problem sa kamerom , jedino ti, mozda jos neko .. pa jel zato sto je to samo"dvoje"treba da cutimo i ignorisemo ovu temu !!!

iAlfa
19-10-2010, 00:09
Inace, zaboravih, posto dodjosmo i do pitanja tuzbi, cisto strucna konstatacija, svi koji ste u posjedu spornih iphona ste treca lica, u ugovornom odnosu su Apple store i stvarni kupac u drzavi kupovine, a vi ste poklonom, kupovinom, fiktivnom kupovinom dosli u posjed takvog predmeta kupoprodaje, ali sve prigovore po pitanju manjkavosti moze da ulozi stvarni kupac, a sta ako svajcarac se zali da iphone ne radi, a ono iphone radi na svim svajcarskim mrezama, odnosno aktivira se svajcarskim karticama, pa posle toga stavi svajcarac, u tako aktiviran iphone, srbijansku npr. VIP karticu i sve radi... Osnov za tuzbu?!?

shusha
19-10-2010, 00:11
Upravo tako iAlfa. Obavestenje da se telefon moze koristiti sa karticom bilo kog operatera moze se bez problema tumaciti u smislu "bilo koji operater iz Svajcarske", jer se telefon jedino i moze kupiti sa svajcarskim dokumentima i trziste na koje se odnosi saopstenje je po default-u Svajcarska. To ne mora posebno da se naglasava, jer je telefon namenjen prodaji i koriscenju u Svajcarskoj i za svajcarce.

Ovo recimo nije tacno! Ja sam kupio telefon u ch bez da sam ikome pokazao bilo kakav dokument, cak sam ga i platio srpskom kreditnom karticom, koju uzgred ne mozes da koristis na app storeu zato sto nije Svajcarska! To je jedna od nebuloza, dozvole ti da kupis telefon bilo kojom karticom a onda ne mozes da kupujes aplikacije sa tom istom karticom jer nije izdata u Svajcarskoj! Jedino na sta si ogranicen je da telefon ne salju van zemlje i to ne zbog nekakve zastite trzista nego zato sto apple poklanja besplatnu dostavu za zemlju u kojoj kupujes!
Jos jedna stvar u Luzzernu sam bio u official reseler apple prodavnici i kad sam pitao jel mogu da kupim iP4 kod njih rekli su da moze ali da trenutno nemaju nego da mogu da me stave na listu pa kad stigne pozvace me i momak koji radi je upravo rekao da vecinu tih telefona su pokupovali turisti jer moze da se koristi na bilo kojoj mrezi!

kopric
19-10-2010, 00:15
Realno osnova za tuzbu ne mozes imati kada je ovako perfidno napisano nigde se ne kaze da telefon prihvata international, cak i za one koji su kupili na svoje ime nemaju osnova da se zale jer nigde ne kazu, garantuju da telefon radi sa international sim ...
Cak u poslednjem pasusu navode da se obratite lokalnom provideru za roaming charges ...

Kao sto rekoh gore ... veoma perfidno

iAlfa
19-10-2010, 00:15
@shusha jedno pitanje, jesi li taj iphone kupio u Oficijalnom Apple store ili kod reselera?

shusha
19-10-2010, 00:25
U online Apple storu!

iAlfa
19-10-2010, 00:28
Jos jedno pitanje pitanje, zar nisi morao unijeti podatke tipa adresa, koja je morala biti CH?

iMorris
19-10-2010, 00:32
Pa naravno da je morao da unese shipping adresu u ch...

iAlfa
19-10-2010, 00:35
Znam ja da je morao, ali ne zbog besplatne dostave nego, vjerujte, obaveze zastite trzista. Nego misljenja su razlicita, a i uveliko udaljena od sustine problema.
Da se pogresno ne shvati, ne mislim da je ispravno da za iphone kupljen u Apple store, date 700-800 eur sa reklamom mogu sve kartice i zakljucava vam se posle pola godine. Mislim da se propusti desavaju cesto ili rijetko, ali ne podrzavam i ne smatram ispravnim da na osnovu nepotpunih informacija, licitiramo sa teorijama zavjere i svjesno usmjerenih stetnih radnji ka kupcima iphona.

shusha
19-10-2010, 00:46
Naravno da je adresa morala da bude u ch, ali pazite sad situaciju, ljudi kod kojih sam ja narucio telefon su nasi koji zive tamo i imaju Svajcarski pasos, dosta cesto dolaze u Srbiju i da ne bi koristili roming ubacuju nase kartice, drugo zive blizu Italije i dosta ljudi putuje skoro svaki dan iz ch u it i nazad samo zbog posla! Kako ce sad njima sluzbenik u Apple store da objasni da oni nisu smeli da ubace srpsku ili italijansku karticu u telefon koji su oni platili mnogo skuplje nego da su ga uzeli na ugovor samo da bi mogli da koriste tu pogodnost da mogu da menjaju karticu kako im zatreba! Da se razumemo oni tamo mogu da uzmu telefon za pedesetak franak uz ugovor,a ovako ga plate 770chf i oni im zakljucaju a da im pri tome nisu rekli da u telefon ne sme da se ubaci bilo koja druga kartica osim ch! Sta nekome znaci da moze da ubaci bilo koju ch karticu kad tamo 90% ljudi koristi telefone na ugovor jer su telefoni bez ugovora papreno skupi!

kopric
19-10-2010, 00:49
Naravno da je adresa morala da bude u ch, ali pazite sad situaciju, ljudi kod kojih sam ja narucio telefon su nasi koji zive tamo i imaju Svajcarski pasos, dosta cesto dolaze u Srbiju i da ne bi koristili roming ubacuju nase kartice, drugo zive blizu Italije i dosta ljudi putuje skoro svaki dan iz ch u it i nazad samo zbog posla! Kako ce sad njima sluzbenik u Apple store da objasni da oni nisu smeli da ubace srpsku ili italijansku karticu u telefon koji su oni platili mnogo skuplje nego da su ga uzeli na ugovor samo da bi mogli da koriste tu pogodnost da mogu da menjaju karticu kako im zatreba! Da se razumemo oni tamo mogu da uzmu telefon za pedesetak franak uz ugovor,a ovako ga plate 770chf i oni im zakljucaju a da im pri tome nisu rekli da u telefon ne sme da se ubaci bilo koja druga kartica osim ch! Sta nekome znaci da moze da ubaci bilo koju ch karticu kad tamo 90% ljudi koristi telefone na ugovor jer su telefoni bez ugovora papreno skupi!

Upravo ovo i jeste moje pitanje !

Shke
19-10-2010, 00:51
Ovo je zaista pravo pitanje. Mada, ne bi me cudilo da je zvanican stav Apple-a: imate roaming!!

mallena
19-10-2010, 00:52
Znaci ljudi svi koji imate iphone 4 koristite TinyUmbrella,da ne bi doslo do "slucajnog" zakljucavanja
http://isrbija.net/showthread.php?t=12719

studioton
19-10-2010, 00:53
shusha@ Niko ovde i ne prica o menjanju kartica, to svakako moze , ovde pricamo o UPDATE-u van maticne zemlje i kartice ..

shusha
19-10-2010, 00:53
E pa ako im je to zvanicni stav, ne pise im se dobro na duze staze!

iAlfa
19-10-2010, 00:54
Ne tvrdim da sam u pravu, ali koliko ja znam, CH i sl. nocontract iphonei koji se posle odredjenog vremena zakljucaju, mogu se aktivirati sa CH karticom i posle aktivacije opet koristiti kartice drugih zemalja. Da nebi ovo bila hipoteza clan foruma koji je otvorio ovu temu neka pokusa ovo, pa javi rezultat, tada ce se sve razbistriti.

Shke
19-10-2010, 00:55
@studioton, update mozes da uradis i sa maticnom karticom u telefonu, cak i bez kartice. Po kom osnovu ce ga onda zakljucati? A i sta njih zabole gde se radi update, svako svoj laptop nosi uvek sa sobom...

@iAlfa:
To bi bilo vrlo logicno i najkorektnije. Onda bi logika bila da Apple zakljucava telefon koji se duze vremena koristi sa "pogresnom" karticom i njima to sugerise da se koristi van trzista za koje je namenjen, pa ga preventivno zakljucaju...

shusha
19-10-2010, 01:00
shusha@ Niko ovde i ne prica o menjanju kartica, to svakako moze , ovde pricamo o UPDATE-u van maticne zemlje i kartice ..

Ma jasno je meni to ali se svodi na isto, oni tebi ne daju da koristis telefon van maticne zemlje operatera, za sad im je nacin da te sprece putem update, sutra ce bit neki drugi! Ako bi se ovo omasovilo vise niko ne bi kupovao sim free telefone, svi bi kupovali zakljucane za manje para a na duze staze ti se svodi na isto i jedan i drugi bi bili zakljucani! Ovo je samo nacin da ti u startu izvuku vise para iz dzepa a posle kad ti zakljucaju ko ti je kriv sto nisi citao sta pise sitnim slovima! Sa druge strane nisu ni svesni da kad zakkljucaju coveku telefon koji je on platio vise da taj isti covek vise nece nikad kupiti bilo sta sto ima jabuku na sebi pa makar to bio i sok :crash:

iAlfa
19-10-2010, 01:01
Logicno je da nosi i svoju karticu...
I dalje mislim da pricamo o razlicitim stvarima factory unlocked iphone je jedno, no contract iphone drugo.
bez ljutnje od mene dosta za veceras :-)

mallena
19-10-2010, 01:03
I da @dexy ljudi iz iSrbije su imali par slucajeva nisu samo ova dva ...
Ponovo napominjem ljudi koristite TinyUmbrella (http://isrbija.net/showthread.php?t=12719)

Dexy
19-10-2010, 01:04
@ Dexy
pa jel potrebno da se to desi polovini ovog foruma da bi se digla panika !!! Naravno da cu da panicim i da dramim (iako je moj uk model) , pa neka je to i jedinstven primer i da je samo jedan clan ovog foruma ugorzen na ovaj nacin, jednako cu da dramim !!!

A pitao bih te da li bi ovako pricao da si ti jedan od tih dvoje.. ili bi ovde kukao kao sto si i kukao kada si imao problem sa slikom.. skoro niko nije imao problem sa kamerom , jedino ti, mozda jos neko .. pa jel zato sto je to samo"dvoje"treba da cutimo i ignorisemo ovu temu !!!

Ovo se ne moze desiti , u tome je stvar ...nemogu vjerovat da vi jednostavno sto god procitate uzmete zdravo za gotovo...ako je simfree onda je simfree i tu je kraj price...

Ono sto je men bilo, to je bio problem , ovdje se radi o gresci

mallena
19-10-2010, 01:06
Dexy samo "furaj" taj fazon...sta ce biti kada se 50 telefona zakljuca...a kupljeni kao simfree telefoni...
EDIT:kao sto u prethodnom postu rekoh nisu samo ova dva slucaja desavalo se mimcima iz iSrbije

Shke
19-10-2010, 01:07
Bice 50 novih tema na forumu ;)

studioton
19-10-2010, 01:08
pa nista, ocigledno 50 gresaka :)

kopric
19-10-2010, 01:08
I da @dexy ljudi iz iSrbije su imali par slucajeva nisu samo ova dva ...
Ponovo napominjem ljudi koristite TinyUmbrella (http://isrbija.net/showthread.php?t=12719)

Hvala za Tiny Umbrella podsecanje !

Mislim da bi nam svima znacilo ukoliko bi smo uspeli da provalimo na osnovu cega dolazi do zakljucavanja.
Do sada se uvek govori da je prilikom update-a.
Meni je 4.1 prosao bez problema.
Ali sam jos uvek u onih 90 dana zamene 1za1.
Ukoliko prate koja je sim kartica u telefonu prilikom update-a to moze da se zaobidje.
Ukoliko prate IP sa koga je pusten update onda meni ne bi trebalo da je prosao jer nisam maskirao IP, cak i ako maskirate ip to je preko proxya tako da nisam siguran koliko to pomaze kada je itunes u pitanju !

Shke
19-10-2010, 01:14
Mislim da je nebitno koja je kartica u telefonu i odakle radis update. Presudno je vreme koriscenja "pogresne" kartice u telefonu. Verovatno imaju neki period tokom kojeg tolerisu drugu karticu, jer mi se cini da se nikome nije zakljucao posle prvog updatea. Medjutim, kad shvate da se originalna kartica vise ne koristi, telefon postaje zakljucan. Bilo bi dobro da se proveri ono sto je iAlfa napisao, da li telefon moze opet da se aktivira i otkljuca sa original karticom, jer bi to bila potvrda, da, ako Apple dobije informaciju da se originalna kartica opet koristi, simfree period (da ga tako nazovem) pocinje da tece od nule...

boko
19-10-2010, 02:58
Ne tvrdim da sam u pravu, ali koliko ja znam, CH i sl. nocontract iphonei koji se posle odredjenog vremena zakljucaju, mogu se aktivirati sa CH karticom i posle aktivacije opet koristiti kartice drugih zemalja. Da nebi ovo bila hipoteza clan foruma koji je otvorio ovu temu neka pokusa ovo, pa javi rezultat, tada ce se sve razbistriti.


hoce li se vise neko javiti sa konkretnim slucajem da znamo koju karticu treba iskopati i probati???

mallena
19-10-2010, 03:01
elem da napisem i ovde : Korisnici iphona 4 izasla je TinyUmbrella 4.1.11
Da ne bi ponovo doslo do zakljucavanja ... :) Znam da je off ali vredi reci :)
tema je :http://isrbija.net/showthread.php?t=12719

AnaBG
19-10-2010, 03:41
Ovo se ne moze desiti , u tome je stvar ...nemogu vjerovat da vi jednostavno sto god procitate uzmete zdravo za gotovo...ako je simfree onda je simfree i tu je kraj price...

Ono sto je men bilo, to je bio problem , ovdje se radi o gresci

Dva razgovora od po sat vremena sa Apple Support-om u Cupertinu i sat vremena sa Italijanskim Apple Support-om: Da, vas iphone jeste simfree ali samo za nacionalno trziste (Dexy cita samo Italija!) i imate mogucnost da koristite ili Vodafone ili TIM ili 3 (bilo koji od 3 nacionalna operatera). Update moze da se radi bez kartice i da se maskira IP adresa, telefon ce posle 6 meseci do godinu dana svejedno postati ne-simfree. Razlog je politika poslovanja, originalne reci Apple Senior Advicer-a sa kojim sam pricala. Tu smo pokrili zasto.. A kako? Pa vrlo lako, operateri mesecno azuriraju i salju Apple-u u Italiji brojcano stanje i IMEI brojeve iPhone-a tako da se ima na uvid automatski kada se preko 6 meseci ne koristi na nacionalnom trzistu i zakljuca ga i cao :)

.stefan
19-10-2010, 03:51
Zato si lepo sa non-simfree telefonom miran i nemas sta da brines,lepo znas da ce da se zakljuca ako ga updatujes!ZIVEO NON-SIMFREE!!:vb_kez:

AnaBG
19-10-2010, 03:52
Ja se slazem! Ali to smo vec ustanovili prosle nedelje :)

shusha
19-10-2010, 08:55
Opet se ovde nesto e slaze! Momak koji je otvorio ovu temu je kupio telefon u avgustu i posle manje od tri meseca mu je zakljucan i ja sam uzeo tel u avgustu i uradio update i nekoliko puta restore i za sad je ok. Tako da ja mislim da tu nema nekog pravila, da se desava nasumicno i vrlo vrlo retko s `obzirom na broj prodatih telefon!
ne znam dal je radio update carrier setings posto sam negde procitao da se nekima tel zakljucao posle ovog updatea???

studioton
19-10-2010, 10:19
Ana je lepo rekla, kada telefon postane non simfree nema nazad...
Neverovatno sta se desava.. Znaci do 6 meseci moze nekom da se desi a nekom ne, a posle 6 meseci ima da budu ovde pune teme,nazalost .. sve ovo ukazuje na to da postoje international simfree koji mozemo ovde u Srbiji bez bojazni da koristimo a to su SAMO telefoni u uk,fra i ca ... Sve ostalo smatrajte da nije simfree svidjalo se to nekom ili ne.. To je cinjenicno stanje

milan64586
19-10-2010, 10:42
Apple macht frei!

Lepo su meni ljudi govorili, "Ne kupuj iphone i apple proizvode", "Steve Jobs je nacista" i slicno, ali ne vredi, bio sam previse glup i lakoveran...

kopric
19-10-2010, 10:54
Ok.
Ajmo iz pocetka.

Ukoliko se telefon nakon 6 meseci do godinu dana zakljucava da postaje non sim free,
na koju karticu, odnosno na koju mrezu ce se zakljucati?


Ukoliko je ideja da se telefoni regionalno zakljucaju da bi se sprecilo sirenje dalje, zasto to nije odmah u startu uradjeno tako da telefoni mogu da se koriste samo sa regionalnim karticama ?
Ovo je mnogo jednostavnije i moze da se primeni odmah.

Zasto se telefon zakljucava nakon update-a a ne nakon ubacivanja @ne-regionalne@ sim kartice ?

Verujem da zaista ima razlike medju ovim telefonima, ali isto tako vidim da mi nemamo pojma pod kojim uslovima tacno dolazi do zakljucavanja.

Da li moze doci cistom promenom kartice bez update-a do zakljucavanja telefona, predjemo sa VIP na Telenor... Ugasis Upalis i Ugasio si ga ... ?

iMiloje
19-10-2010, 11:11
Pošto je moj prijatelj bio sinoć u Apple Store-u pokušaću kao što sam obećao da Vam prepričam tok razgovora sa Apple inžinjerom. Mogu vam reći da ste svi bili relativno u pravu. Pa evo ga razrešenje problema što se tiče Švajcarskih simfri telefona. Kada je došao u radnju prvo što je na prijemnom pultu rekao je da ima problem sa iPhoneom 4 koga je kupio online i da se zaključao na šta ga je šalterski operater začuđeno pogledao i rekao da to nije moguće jer je simfri. Tu je tekla priča bla bla i pozvali su nekog šefa ili inžinjera koji je glavni u radnji za probleme tehničke prirode i reklamacije.
Naravno čovek mu nije rekao da je telefon završio u Srbiji, već da on živi na relaciji Švajcarska - Srbija i da dok je u Srbiji koristi srpsku karticu koja je normalno funkcionisala do zaključavanja kad je uradio update na 4.1 i naravno sve mu opisao kako je teklo.
Obrazloženje Apple inžinjera.
Apple ima poslovnu politiku regionalnog prodavanja telefona, što znači da namenski proizvode telefone za svako tržište (državu) ponaosobu u skladu sa njihovim zahtevima i zahtevima operatera sa kojima sarađuju, što se rešava nekim Master kodom, tj. potpisom za telefone koje isporučuju na tržište te države. Bili ste u pravu u Švajcarskoj se prodaju telefoni koji jesu SimFree za sve švajcarske operatere odnosno u njih se može ubaciti bilo koja Švajcarska kartica. To je obrazložio time što tu opciju zahtevaju švajcarski operateri koji dodatno plaćaju Apple-u da se korišćenje telefona ograniči na njih i Apple dobija po ugovoru sa svim operaterima dodatni novac - neki vid monopola švajcarskih operatera koji prodaju iPhone-ove, a samim tim i zahtevaju da se takvi telefoni prodaju u Apple Storeu, s tim što su Apple Storu izvorno simfri, tako da možete ubaciti bilo koju karticu i koristiti telefon svuda u svetu ali sa njihovim karticama. S obzirom da sam ja koristio telefon sa srpskom karticom on se zaključao. Na njegovo pitanje kako se nije zaključao 3 meseca i pri radu 3 update-a, odgovor je bio prost: Telefon je izvorno SimFree i radi na svim karticama startno to jest može ga aktivirati bilo koja kartica na svetu dok ne traje provera, ali da s vremena na vreme, Apple po njihovom zahtevu proverava neki potpis ili po serijskom broju telefone i to traje par dana, tako da kada sam radio updateove i to prolazilo bez problema verovatno tada nisu proveravani, a kada sam uradio na OS4.1 bila je u toku provera i registrovali su drugačiju karticu u telefonu od njihovih švajcarskih kartica i program automatski zaključa telefon. Provera se radi s vremena na vreme može i na 3 meseca i na 3 dana, nema pravila. Jednostavno maler, ubo sam da radim update u toku provere. Tražio mu je serijski broj telefona, koji nije imao sa sobom jer je kod mene u Srbiji, pa me je nazvao telefonom i ja sam mu izdiktirao. Uneli su taj broj u komp i rekao mu je da je registrovano da je 14.10 u 19:27 telefon bio prikačen na iTunes i rađen update sa neregularnom karticom, tj. karticom koja ne pripada švajcarcima. Moj Prijatelj mu je to i potvrdio, da je tada još bio u Srbiji i da je to tačno. Na pitanje i šta sad da rdi, dobio je odgovor da ga donese u Apple Store i da će ga oni nekako Terminalski otključati ponovo za sve Švajcarske operatere i da ta usluga košta 40 franaka. Sledeće logično pitanje mog prijatelja je bilo, dok su ćaskali, pa dobro šta sad to znači, kako kad neki stranac kupi telefon u Apple Store-u i da 600 eura i ne može da ga koristi, dobio je jednostavan odgovor. Apple iPhone-ovi koje oni prodaju nisu namenjeni strancima nego isključivo Švajcarcima, odnosno tržištu za koje su predviđeni i da oni ni na koji način ne odgovaraju za telefone, ako se koriste van matične države, tj. sa karticama drugih država, jer Apple oduvek koristi sa telefonima poslovnu politiku zatvorenog poslovanja - internog i da oni zadržavaju pravo da odluče kada će i da li će izaći na neko tržište i da imaju najozbiljniju zaštitu telefona, tj. klijenata (operatera) sa kojima sklapaju milionske ugovore i koji su od njih napravili to što jesu - lidera u prodaji telefona za kratko vreme. Sledeće pitanje je bilo, kako da neki Srbin kupi njihov proizvod, tj. kako da mu uzmu novac što treba da bude interes proizvođača kakav je Apple, dobio je odgovor, da za sada Apple ima prodaju takvih SimFree telefona, ali u određenim radnjama gde se prodaju za SVE, a to je za sada Francuska, Kanada i Engleska, sa mogućnošću da prošire tržište, a opet oni ugovorno zadržavaju pravo da odluče gde će i kada će izaći sa prodajom takvih telefona, jer za sada im odgovara ovakva politika prodaje zatvorenog tipa, pa malo po malo izlaze i na tržište drugih država preko operatera te zemlje koji svakako ima svoje uslove, jer daje višemilionske sume novca Appleu.
Mislim da sam sada razjasnio dilemu svima u čemu je problem.
Ja moj telefon šaljem nazad u švajcarsku na otključavanje pa neću više raditi update sa našom karticom, već ču u Švajcarskoj kupiti i jednu njihovu za te potrebe.

studioton
19-10-2010, 11:19
Pa to je valjda logicno . zakljucava se na nacionalne operatere iz zemlje gde je telefon kupljen

To zasto, je vec rekla Ana, tj. rekli su joj iz apple-a .. Politika poslovanja !

Zakljucava se nakon apdate-a sto je takodje logicno, sa update-om si"osvezio"i podsetio sistem da bas tvoj telefon treba da se zakljuca jer 6 meseci nije koriscen sa nekom od kartica nacionalne mreze odakle telefon potice . i to je po meni vrlo logicno, do 6 meseci mozes da radis sta god hoces, da menjas kartice,update .. ali kada prodje limit period, kako kaze Ana , cao ..

EDIT: Dilema otklonjena.. eto .. sve je bilo onako kako smo i sumnjali nazalost .. Dakle kao sto sam i rekao u nekim od prvih postova, svi simfree telefoni osim u eng,fra i ca su polu/simfree .. i morate da imate karticu nekog od nacionalnog operatera te zemlje .. Pa je to opet malo problem.. svaki update menjas karticu .. a sto opet znaci .. da takozvani simfree telefoni moraju da se kupuju uz karticu, pa prodavac kupcu mora da obajasnjava zasto itd itd.. strasno

iAlfa
19-10-2010, 11:23
Da se ponovi, OVO SE DESAVA SA IPHONIMA koji su sa područja zemalja u kojima je zabranjeno zaključavanje ( Italija i sl.), TO NISU SIMFREE iphoni, vec NO CONTRACT iphoni. Procitajte sta je AnaBG napisala - operateri u komunikaciji sa Apple mogu traziti, odnosno skinuti sa liste "otključanih" da se neki tamo iphone ukloni sa servera kao otključan ukoliko se ne koristi preko njihove mreze i van zemlje. Rješenje problema je po meni , kada se takav telefon "zaključa" , restore i aktivacija sa karticom iz zemlje gdje je kupljen i kasnije korisćenje bilo koje druge internacionalne kartice. Dileme i zablude mozemo rješiti, ako član foruma koji je otvorio ovu temu pokusa sa Švajcarskom karticom da aktivira iphone i nakon toga stavi Telenor SRB karticu i vidi hoće li raditi.
Korisno ce biti i za njega, a naročito za nas koji nagađamo šta bi bilo, kad bi bilo i ako bude...
Primjer- Tmobile CG prodava pored ostalog zaključane iphone, iphone 3G koji je kupljen prije 2 godine i korisnik kome je istekao rok iz ugovora 2 godine, moze traziti otključavanje i T.mobile otključa taj iphone i imate posle isteka tog roka teorijski "otključan" iphone koji moze koristiti sve kartice, a u praksi imate telefon koji posle restore morate aktivirati T-mobile Cg karticom i onda opet koristiti bilo koju drugu karticu. Zasto i zbog čega ne znam, lijepo vam kazu poslije 2 godine imate otključan telefon, ali u praksi vam je ovo.
P.S.
Molim vas da ne shavtite ovo kao pametovanje, vec pragmaticno rješenje konkretnog problema.

EDIT:
Zakasnih sa pisanjem... Ali sustina je ista,a napokon i rješenje.

iMiloje
19-10-2010, 11:25
Pa to je valjda logicno . zakljucava se na nacionalne operatere iz zemlje gde je telefon kupljen

To zasto, je vec rekla Ana, tj. rekli su joj iz apple-a .. Politika poslovanja !

Zakljucava se nakon apdate-a sto je takodje logicno, sa update-om si"osvezio"i podsetio sistem da bas tvoj telefon treba da se zakljuca jer 6 meseci nije koriscen sa nekom od kartica nacionalne mreze odakle telefon potice . i to je po meni vrlo logicno, do 6 meseci mozes da radis sta god hoces, da menjas kartice,update .. ali kada prodje limit period, kako kaze Ana , cao ..
Koliko sam ja prijatelja razumeo, ne zaključava se na 6 meseci, to može biti i 3 dana i 3 godine, ako radiš update dok traje ta provera, a u telefonu koristiš tuđu karticu. Ali kako da znaš?!?
Za sve je najbitnije je što je on dobio potvrdu da su iPhoneovi kupljeni u Apple Storeovima u Engleskoj, Francuskoj i Kanadi 100% simfri i mogžete ih koristiti bez bilo kakve bojazni i sa bilo kojim karticama celoga sveta i neće se zaključati. Nažalost za sada se samo tu prodaju, a da nisu interno vezani za državu i njihove operatere.

milan64586
19-10-2010, 11:31
@iMiloje

Svaka tebi cast kad mozes da budes tako smiren i tolerantan. I hvala za informaciju. Da li mozda znas da li moze bilo koja prepaid kartica iz svajcarske da se koristi ili mora neka posebna? Dakle ako se sa svajcarskom karticom radi upgrade, ali van svajcarske onda nema problema sa zakljucavanjem?

studioton
19-10-2010, 11:33
Odlicno pitanje ! .. Da li moze da se radi upgrade sa CH karticom, VAN CH

milan64586
19-10-2010, 11:33
Da se ponovi, OVO SE DESAVA SA IPHONIMA koji su sa područja zemalja u kojima je zabranjeno zaključavanje ( Italija i sl.), TO NISU SIMFREE iphoni, vec NO CONTRACT iphoni.

Pre dve godine sam imao iphone 3G kupljen u swisscomu i zakljucan za swisscom.

iMiloje
19-10-2010, 11:38
@iMiloje

Svaka tebi cast kad mozes da budes tako smiren i tolerantan. I hvala za informaciju. Da li mozda znas da li moze bilo koja prepaid kartica iz svajcarske da se koristi ili mora neka posebna? Dakle ako se sa svajcarskom karticom radi upgrade, ali van svajcarske onda nema problema sa zakljucavanjem?

Jbg, šta da radim, šta je tu je. Sa tužbom, kako si spomenuo mogu da ga duvam, od toga nema ništa, jer nisu oni indijanci da ne znaju šta rade, jači su oni od svih svetskih advokata. Imaju svoju politiku poslovanja i to je to, tako su osmislili marketing i poslaovanje i ide im više nego bilo kome. Zato se i prave nestašice, šta misliš da oni šatro ne mogu da proizvedu i prodaju još 1000000o komada u svim zemljama sveta, mogu, ali ovako je slađe uvek su na vrhu, nema , sve se prodalo, svi traže samo Apple i ima tu logike, jer da je iPhone dostupan svima, bura bi se brzo stišala i za godinu dana niko ne bi pisao o njima. Zatvoreni su i to je to. Nema problema ako radiš update sa bilo kojom Šcajcarskom karticom, to je potvrđeno. Još da napomenem, nisam jedini slučaj imali su mnogo ovakvih reklamacija.

Ovo se ne moze desiti , u tome je stvar ...nemogu vjerovat da vi jednostavno sto god procitate uzmete zdravo za gotovo...ako je simfree onda je simfree i tu je kraj price... Ono sto je men bilo, to je bio problem , ovdje se radi o gresci
Totalno pogrešno razmišljanje. Sam protiv svih. Što ti je toliko teško da prihvatiš ono što je istina.

Dexy samo "furaj" taj fazon...sta ce biti kada se 50 telefona zakljuca...a kupljeni kao simfree telefoni...
EDIT:kao sto u prethodnom postu rekoh nisu samo ova dva slucaja desavalo se mimcima iz iSrbije
Zaključalo se mnogo više od 50 kom, i to je potvrđeno u švajcarskom Apple Store-u

Zato si lepo sa non-simfree telefonom miran i nemas sta da brines,lepo znas da ce da se zakljuca ako ga updatujes!ZIVEO NON-SIMFREE!!:vb_kez:
To je jedna solucija, a druga bolja je da se kupi "PRAVI SIMFREE", a to je Kanadski,Francuski ili Engleski i ne boli te glava.

Opet se ovde nesto e slaze! Momak koji je otvorio ovu temu je kupio telefon u avgustu i posle manje od tri meseca mu je zakljucan i ja sam uzeo tel u avgustu i uradio update i nekoliko puta restore i za sad je ok. Tako da ja mislim da tu nema nekog pravila, da se desava nasumicno i vrlo vrlo retko s `obzirom na broj prodatih telefon! ne znam dal je radio update carrier setings posto sam negde procitao da se nekima tel zakljucao posle ovog updatea???
Tako je, sve si to radio i imao sreću jer te nije ubola provera telefona. Moja preporuka ne igraj se sa updateom često. ODE 40 FRANAKA ZA SEKUNDU!!!

Ana je lepo rekla, kada telefon postane non simfree nema nazad...
Neverovatno sta se desava.. Znaci do 6 meseci moze nekom da se desi a nekom ne, a posle 6 meseci ima da budu ovde pune teme,nazalost .. sve ovo ukazuje na to da postoje international simfree koji mozemo ovde u Srbiji bez bojazni da koristimo a to su SAMO telefoni u uk,fra i ca ... Sve ostalo smatrajte da nije simfree svidjalo se to nekom ili ne.. To je cinjenicno stanje
Ima nazad za 40 franaka, vraćaš ga na prvobitno stanje i zajebancija oko slanja nazad, čekanje itd.
TAKO JE, INTERNACIONALNI SIMFREE JE JEDINO REŠENJE ZA ONE KOJI ŽELE PRAVI SIMFREE!

studioton
19-10-2010, 11:57
a druga bolja je da se kupi "PRAVI SIMFREE", a to je Kanadski,Francuski ili Engleski i ne boli te glava.

i to za iste pare :crash:

x3mwoman
19-10-2010, 12:21
Odlicno pitanje ! .. Da li moze da se radi upgrade sa CH karticom, VAN CH

Ovo i mene interesuje da znam da li da naručim neku njihovu prepaid karticu i da me bude baš briga.

iMiloje
19-10-2010, 12:22
Rekli su da može.

milan64586
19-10-2010, 12:23
@iMiloje

Znam da trazim previse, ali ti si mi (nam) jedina nada sto se tice kontakta sa svajcarskim apple store-om, pa cu ipak da te pitam, a na tebi je da to prihvatis ili odbijes. Ako bi taj tvoj priajtelj mogao i hteo da ode opet do apple store-a i da pita nesto tipa, da on zivi pola godine u Srbiji, pola godine u Svajcarskoj i da li sme da radi onda update iz Srbije i ako to radi sa svajcarskom karticom, da li je to onda potpuno bezbedno?

EDIT:


Rekli su da može.

Ali bitno je da li se gleda i zemlja iz koje se radi update ili samo kartica? I mozda ludaci prate koliko dugo koristis svajcarsku karticu pa ako provale da si je ubacio neposredno pre update-a, onda ti opet zakljucaju telefon. Ko zna. Nista me vise od apple-a ne moze iznenaditi. Mozda pocnu da daljnski aktiviraju samounistenje telefona kao pricate na nekom jeziku koji se govori u zemlji u kojoj ne postoji apple store, ili ko zna kakve sve ideje mogu da im padnu na pamet.

marko_grcich
19-10-2010, 12:24
Pročitao sam ceo topic, i koliko kapiram, samo pri update-u staviš regionalnu karticu, i nemaš bojazni da se tako nešto desi.

Ukoliko se ide tom logikom, kapiram da bi mogao da se update-uje i TestSim karticom, i da ostane simfree.

Ovo je samo teorija, teško ćemo to proveriti u praksi. Trebalo bi da funkcioniše.

Shke
19-10-2010, 12:27
A sta ako radis update bez kartice u telefonu?

polut
19-10-2010, 12:33
mislim da se ovde ne prica o aktivaciji telefona, koja se radi sa test karticom, i karticom operatera mreze na koju je zakljucan telefon, vec o zakljucavanju telefona na mreze drugih operatera, npr. srpskih operatera. moje misljenje je da se moze telefon aktivirati i otkljucati sa maticnom karticom, ali ako karticu zamenite nasom karticom, on ce postati zakljucan. to je bar moj rezon. onda samo pomaze ova metoda koja je gore pomenuta da se telefon za 40franaka otkljuca za druge mreze u radnji u Svajcarskoj ili da se ceka unlock za baseband 2.10.04.

P.S. moje je misljenje, kada se ovo nekom desi, telefon postaje klasicni zakljucani telefon, vise nema karakteristike simfree

studioton
19-10-2010, 12:40
i ja mislim tako.. da moze da ga ponovo otkljuca nekom CH karticom zasto bi mu ovaj rekao da dodje da se otkljuca jos 40 franaka da plati .. Da moze rekao bi mu, ubacite karticu maticne zemlje i vodite racuna.. ali to nije rekao

shusha
19-10-2010, 12:54
Ma jednostavno uradis update bez bilo koje kartice, gde pise da za update treba kartica da bude u telefonu!!!

edit: Ma ustvari necu uopste da radim update dok ne izadje neki fw koji donosi nesto bas novo!

x3mwoman
19-10-2010, 13:01
Mene interesuje nešto drugo.
Oni tačno znaju kog je datuma kupljen telefon sa određenim imei brojem.
Pitanje je da li mogu da vide da li je taj telefon uopšte u upotrebi sa karticom bilo kog od švajcarskih operatera i ako vide da ga nema da jednostavno na spisak uređaja za zaključavanje dodaju telefon sa tim imei brojem.
Hmmm...

Shke
19-10-2010, 13:03
I to je moguce. Kad krene ta famozna provera, samo skeniraju da li se poklapa telefon i kartica za koju je predvidjen i ako se ne poklapa, dovidjenja simfree...

shomi22
19-10-2010, 13:08
Ja mislim da nije vezano samo za karticu nego i IP adresu sa koga se radi update, jer @iMiloje nam je prepričao razgovor sa svojim prijateljem i pitanje da li je on sve najbolje razumeo, odnosno njegov prijatelj. Mada je spomenuo i elektronski potpis ili ti neki Master kod, pa je bitno da ne radite update kada je Apple provera tih kodova ili ECID-a, koliko sam ja razumeo u suprotnom sve ide ko po loju i ne zaključava se.
BTW sve ovo je i potvrdilo ono što sam i mislio, jer Apple je uvek imao neku svoju čudnu politiku još iz vremena računara - ceo svet koristi Windows, oni furaju svoj OS, za Windows sve krekovane aplikacije za Apple-ov OS moraš da kupiš itd. Cene ne razumno visoke itd. Imaju ljudi svoj trip i to je to. Prihvati ili nemoj, ali mi je drago da su bar definitivno počeli da se malo otvaraju prema tržištu samim tim što su uopšte i izbacili STVARNE SimFree telefone, doduše u samo tri države, ali bože moj, mogu se kod nas kupiti i iPhone 4 iz Francuske i Engleske, e sad iz Kanade, nisam video da ih neko donosi. Verovatno će u neko dogledno vreme da šire takvu vrstu prodaje, jer setite se do izlaska iPhone 4 i u Engleskoj je mogao samo da se kupi zaključan telefon na O2 ili Vodafone u Apple Store-u, takav su imali ugovor sa tim operaterima, ali se ove godine očigledno taj ugovor promenio. O2 i Vodafone im je bio dobar dok su ih probili na tržište i prodali iPhone-ove milionima svojih klijenata, e sada kad su razradili, promenili su ugovor i sada svi operateri u Engleskoj nude iPhone 4 (ima ih 5 koliko se sećam), ali Apple zadržava pravo da u svom Apple Store-u u Engleskoj prodaje SimFree za ceo svet, tako da ne može više da te Operater veže za svoju mrežu, odnosno nisi više ucenjen da moraš da koristiš nekog od operatera.
Sistematski to rade, nema šta da se kaže i uspevaju da prodrmaju sve proizvođače telefona.

Mene interesuje nešto drugo.
Oni tačno znaju kog je datuma kupljen telefon sa određenim imei brojem.
Pitanje je da li mogu da vide da li je taj telefon uopšte u upotrebi sa karticom bilo kog od švajcarskih operatera i ako vide da ga nema da jednostavno na spisak uređaja za zaključavanje dodaju telefon sa tim imei brojem.
Hmmm...
Mogu oni sve, veruj mi. Vide i kad si išao u WC!


i ja mislim tako.. da moze da ga ponovo otkljuca nekom CH karticom zasto bi mu ovaj rekao da dodje da se otkljuca jos 40 franaka da plati .. Da moze rekao bi mu, ubacite karticu maticne zemlje i vodite racuna.. ali to nije rekao

Naravno da ne može da se otključa samo sa karticom, jer kartica ne služi za otključavanje, već telefon treba da se zavede u Apple da je SimFree, pošto je sad registrovan kao Lock. Dok se to ne anulira on će biti Locked. Zato i traže 40 franaka. I tu zarađuju, a imaš mogućnost da ga opet zaključaš i ponovo baciš 40 franaka.

shusha
19-10-2010, 13:19
Da li je moguce da se smanji rizik ili iskljuci ukoliko bi se radio restore pomocu tiny umbrella?

shomi22
19-10-2010, 13:22
E sad, šta bi bilo kad bi bilo. Kako misliš da to proverimo, kada ne znamo kad je provera?
I kad bi znali kad je provera, da li bi neko rizikovao i pokušao tako nešto, pa ako ne uspe da zaključa telefon?

djalf
19-10-2010, 13:30
To i mene interesuje, koliko znam, SIM kartica ne mora da bude u telefonu kada se radi Restore? Update me ne interesuje, uvek brisem telefon i stavljam Shift+Restore cist FW.
Takodje, da li mozda prate i preko IP adrese odakle se radi Restore vise puta?
Sve ovo me je dosta razocaralo i razmisljam da prodam telefon. Apple je sa ovim preterao.

shomi22
19-10-2010, 13:40
Iskren da budem druže, ima logike to što si napisao, verovatno Restore može da prođe bez kartice ukoliko ne proveravaju IP adresu. @iMiloje je radio klasičan Update na noviju verziju software-a preko iTunes-a, ali sve to je malo bljutavo, odnosno stvara mi gorak ukus u ustima, jer ako već kupujemo SimFree, onda i želim SimFree u rukama, da mi sve bude dozvoljeno. Jebeš SimFree, ako mora ovo ili ono ili ovako, a ne onako... Moj iPhone 4 32GB je iz Engleske i hvala bogu, nemam šta da se nerviram, klikćem šta želim, ali jbg žao mi je ljudi koji su debelo platili svoj iPhone 4, a nisu bili te sreće da kupe Engleza, Francuza ili Kanađanina.

milan64586
19-10-2010, 13:47
Znaci mi smo sada prakticno u klopci, jer ako nam zatreba i obican restore, to moze da bude pogubno? ??? Jel bi vredelo da se skine FW rucno, pa da se preusmeri itunes na cydia server i da se tako odradi restore? Tako se apple kompletno zaobilazi, ako nisam nesto propustio? ???

igne
19-10-2010, 13:48
La France :cool:

Dirkdzentli
19-10-2010, 14:46
Na zalost, porucio sam iPhone 4 online 30. septembra, na Svajcarskom Apple store-u. Da li neko zna postoji li mogucnost da otkazem porudzbenicu? Datum isporuke je 22. Oktobar, na email-u iz Apple store-a.

Hvala unapred

Dexy
19-10-2010, 15:03
Sva sreca pa imam jedan i4 iz T-mobile HR , tako da ovaj simfree ide na prodaju jer nece oni mene *ebat u mozak

igne
19-10-2010, 15:05
Znaci mi smo sada prakticno u klopci, jer ako nam zatreba i obican restore, to moze da bude pogubno? ??? Jel bi vredelo da se skine FW rucno, pa da se preusmeri itunes na cydia server i da se tako odradi restore? Tako se apple kompletno zaobilazi, ako nisam nesto propustio? ???

Pa pitanje je da li ga kompletno zaobilazi jer ti ipak na kraju trazi sim karticu za aktivaciju.. Mislim da je u pitanju ta caka na kraju kad treba da aktivira telefon sa maticnom karticom :-\

Dexy
19-10-2010, 15:11
Totalno pogrešno razmišljanje. Sam protiv svih. Što ti je toliko teško da prihvatiš ono što je istina.

Nije uopce tesko , a ni bitno jer simfree mi nije uopce bitan , uzeo sam ga samo da bi ga imao prije nego sto je dosao u HR kod nas

igne
19-10-2010, 15:15
Pa dobro, tebi u HR nije bitno ali dok se ne pojavi iPhone kod nekog od operatera u srbiji bitno je svakome ko izdvoji 100-200 eura vise samo zato da bi bio bezbrizan i na kraju ga strefi iznenadjenje nakon update-a..

igne
19-10-2010, 15:48
Sva sreca pa imam jedan i4 iz T-mobile HR , tako da ovaj simfree ide na prodaju jer nece oni mene *ebat u mozak

Pa ako si bez straha sto zelis da prodas simfree? :eyebrows:

shusha
19-10-2010, 15:52
Bilo kako bilo mogu da napisu silna pravila da angazuju najbolje i najbogatije advokate za mene su ovo lopovska i prevarantska posla i prosto ne mogu da verujem cime se sluze! ne znam dal ce mi se prilikom sledeceg update zakljucati tel ili nece ono sto znam to je da sam ja zavrsio sa kupovinom apple proizvoda zauvek, mogu oni sledeci model da daju za 1din u telenoru jednostavo me ne interesuje!

shomi22
19-10-2010, 15:56
Pa dobro, tebi u HR nije bitno ali dok se ne pojavi iPhone kod nekog od operatera u srbiji bitno je svakome ko izdvoji 100-200 eura vise samo zato da bi bio bezbrizan i na kraju ga strefi iznenadjenje nakon update-a..

Greška je u tome, što su ljudi kupovali SimFree telefone na majke mi, a da se pri tome nisu detaljno informisali koji je Pravi SimFree, već su svi pametovali, a sve se znalo pre nego što je uopšte iPhone 4 izašao u prodaju jer Apple saopštenje se pojavilo "June 15, 2010 at 10:26 am" .

http://www.9to5mac.com/17955/Apple-confirms-SIM-free-iPhones-are-truly-unlocked

http://www.tipb.com/2010/06/15/apple-posts-faq-simfree-unlocked-international-iphones/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheIphoneBlog+%28TiPb%3A+iPho ne%2C+iPad%2C+iPod%29
Zatim ljudi poput @Dexy-ja koji uporno tvrde nešto u milion postova, a nemaju kredibilitet i ni sami nisu sigurni u ono što sa sigurnošću govore, zanemarujući i Apple-ovo saopštenje gde jasno piše šta je šta, indirektno pljujući i po čuvenom slučaju @AnaBG http://www.isrbija.net/showthread.php?t=12061 , mudrujući i navodeći ljude na pogrešan put izjavama tipa

Ovo se ne moze desiti , u tome je stvar ...nemogu vjerovat da vi jednostavno sto god procitate uzmete zdravo za gotovo...ako je simfree onda je simfree i tu je kraj price...

Ono sto je men bilo, to je bio problem , ovdje se radi o gresci
gde čovek stavlja tačku. Kaže "i tu je kraj priče", pri tome ne vodeći računa o tome da će ih možda neko poslušati, da bi na kraju istupili sa izjavom

Nije uopce tesko , a ni bitno jer simfree mi nije uopce bitan , uzeo sam ga samo da bi ga imao prije nego sto je dosao u HR kod nas
To je problem ovog foruma. Ako nešto ne znaš i nisi siguran, nemoj da komentarišeš.

Tako da je bitno za koji telefon daš tih 100-200 eura više. Jako je bitno. Sada svi znaju da nije isto SimFree iz Engleske, Francuske i Kanade i ostali Švajcarci, Italijani, Česi i td.

LJUDI DOBRO SE RASPITAJTE ŠTA KUPUJETE, PRE NEGO ŠTO BACITE, VAŠ TEŠKO ZARAĐENI NOVAC!

igne
19-10-2010, 15:59
Vidi, ja mislim da je trenutno najbolje ako nemozes da kupis iPhone iz UK ili FR onda lepo uzmes zakljucan koji se moze otkljucati i nemas brigu sa te strane i jos ga nabavis po povoljnijoj ceni.. Ja bih tako uradio.

shusha
19-10-2010, 16:04
Jedno pitanje za Miloja,Anu i sve one kojima se zakljucao tel : Da li je u telefonu ikada bilia kartica maticnog operatera tj. da li telefon ikada koriscen u mrezi operatera zemlje gde je kupljen telefon?

valdy
19-10-2010, 16:10
to je dobro pitanje.

Mene interesuje,šta predlažu stručnjaci za sledeći apdejt?

raditi u oflajn modu,sa karticom ili bez...

x3mwoman
19-10-2010, 16:15
Previše utrošene energije i poklonjene pažnje i to na poslednjih 5 strana?! Aman! Nije vredno truda.

valdy
19-10-2010, 16:29
jel u pakovanju koje je namenjeno za Švajcarsko;italijansko,Češko... tržište,pored stanradrnih knjižica na engleskom jeziku,da li ima i nešto na nekim od tih jezika?

shusha
19-10-2010, 16:42
Ima na Nemackom i Francuskom cini mi se!

djalf
19-10-2010, 16:45
Ovim putem zelim da svi smanjite strasti, nije bitno sta je ko rekao i kako, bitno je da nam je decko dao informaciju o tome kakva je situacija, ja nisam znao, vi niste znali, sad znamo. Ne zelim da brisem postove ali ako uprava kaze, tema ide pod katanac.

studioton
19-10-2010, 16:49
Molim zadrugu :worship: :) da dozvoli da tema ostane prisutna jer je isuvisne vazna zbog eventualno novih informacija ili ne daj boze novih slucajeva..

Strasti smirene, sve u redu

valdy
19-10-2010, 16:53
da li neko može da potvrdi?

ja nemam ni na jednom jeziku,sem na engleskom,a lik od koga sam uzeo kaže da je donesen iz londona.Reko,čisto da nekako proverim,ako to ima bilokakve veze...

votdfak
19-10-2010, 17:05
Suluda prica. Na italijanskom sajtu pise sledece:

Funziona anche al di fuori dei confini nazionali.
Questo iPhone è senza contratto, pertanto puoi acquistare una scheda micro-SIM o SIM da un operatore telefonico nel luogo di destinazione. Oppure verifica con il tuo operatore nazionale i costi di roaming internazionale.

It also works outside their national borders.
This iPhone is without a contract, so you can purchase a micro-SIM card or SIM card from a telephone operator at the destination. Or check with your operator the cost of national roaming.

U svakom slucaju vise ne radim update sa karticom u telefonu. Po tom istom principu Apple bi mogao da blokira svaki telefon koji na sebi ima instaliran JB i unlock.

studioton
19-10-2010, 17:09
. Po tom istom principu Apple bi mogao da blokira svaki telefon koji na sebi ima instaliran JB i unlock.

Naravno da moze i hoce, pitanje je samo kad .. samo ce jedan dan da osvane, prikacite na itunes, i cim spojite, samo vas pozdravi dobro poznata poruka :)

Ovo nije nerealno, cak se i huska o tome onako kroz sapat .. a imajuci u vidu sta se desava, nista me ne bi cudilo od strane apple-a

votdfak
19-10-2010, 17:25
Ne verujem, Apple ima dobitnu situaciju za razliku od AT&T, jedino uz veliki pritisak mobilnih operatera koji su tu na gubitku. Inace, prica se da je u pripremi iPhone model za Verizon mobilnog operatera.

Moram priznati da i dalje ne razumem ovu simfree pricu, buduci da nigde na sajtu ne moze da se procita da su to "no commitment" vec simfree telefoni. Jos jedna stvar, ja sam za svoj telefon kupljen u Apple Store-u u Milanu dobio tax free, na osnovu toga jasno je da ce se telefon koristiti van EU.

iMorris
19-10-2010, 17:36
/off
Koliko su ti vratili porez?

Juga
19-10-2010, 17:56
Pitanja je kada telefon povuce lock.. Jedini nacin je prilikom fw updatea. Tada iTunes salje ECID, a Apple odgovara sa SHSHs. Ako ste ikada snimi svoj SHSHs file videcete da je to XML file (mozete ga otvoriti i u notepadu). Tu se nalaze razne kriptovane informacije i mogu se naslutiti pojedine stvari. npr, boot logo, kernel cache, ram disk, iBoot, iBSS, iBEC, ...
Kada Apple dobije update od provajdera o spisku telefona koji su u mrezi i medju njima nije vas telefon, Apple u svojoj bazi telefona markira ECID vaseg telefona da treba da se zakljuca. Prvi sledeci put kada radite update, Apple generise SHSHs za vas ECID broj i u tom SHSHs fajlu smesti baseband lock.
E sad.. pitanje je da li imate SHSHs za 4.1? Da li je Cydia uopste cuvala SHSHs za 4.1? Da li bi se razlikovao stari SHSHs za 4.1 i novi SHSHs za 4.1?

Lock se definitivno nalazi u basebandu, tako da trikovi za ocuvanje basebanda su mozda spas za fake-sim-free telefone. Samo treba verovati prodavcu odakle je telefon i da li treba brinuti o basebandu ili ne.

Postavljaju se i jos neka pitanja..
- Koji je kriterijum da se vas telefon nadje na lock listi?
- Sta ako neko kupi telefon, ugasi ga i drzi u kutiji sledecih 6 meseci? Da li ce biti lockovan? Takav telefon nikada nije bio u svajcarskoj mrezi, bas kao i neki aktivan telefon koji je u npr Telenor Srbija mrezi. Da li ce svajcarski operateri prijaviti da taj telefon vise nije u mrezi.

- Da li je dovoljno povremeno ubaciti originalnu karticu i poslati neki bzvz SMS i zatim vratiti lokalnu karticu, cisto da se vidi da se sa tog telefona i dalje generise neki saobracaj svajcarskog operatera. Svajcarski operater bi u tom slucaju dobio informaciju o roamingu svoje SIM kartice i IMEI broj uredjaja.

Sve u svemu veoma kurv**ski potez Applea, jer u Apple prodavnicama ne naglasavaju sta se zapravo kupuje.

votdfak
19-10-2010, 18:37
Od 660 EUR, koliko u Italji kosta iPhone simfree 16gb, vraceno mi je 78 EUR.

Apple kad bi hteo mogao bi i u offline update da ubaci proveru vezano za JB, unlock, pa cak i ovo simfree sranje.

boko
19-10-2010, 18:38
Odlicno pitanje ! .. Da li moze da se radi upgrade sa CH karticom, VAN CH


Ne verujem, Apple ima dobitnu situaciju za razliku od AT&T, jedino uz veliki pritisak mobilnih operatera koji su tu na gubitku. Inace, prica se da je u pripremi iPhone model za Verizon mobilnog operatera.

Moram priznati da i dalje ne razumem ovu simfree pricu, buduci da nigde na sajtu ne moze da se procita da su to "no commitment" vec simfree telefoni. Jos jedna stvar, ja sam za svoj telefon kupljen u Apple Store-u u Milanu dobio tax free, na osnovu toga jasno je da ce se telefon koristiti van EU.


ovo je VEOMA bitno!!!
teska glupost,dozvole ti kao strancu da kupis tel,da povratis porez,ali ne mozes da ga koristis,TESKA budalastina!!!

imiloje i ostali koji imate problem,dajte se vise javite da pronadjemo CH karticu i da probamo da li radi na maticnim karticama.ja imam jednu orange ch,samomoram da nadjem pin kod.

Kapetan
19-10-2010, 18:44
Ja imam sunrise bez pina, ako treba tu sam.

filip83
19-10-2010, 19:25
jel u pakovanju koje je namenjeno za Švajcarsko;italijansko,Češko... tržište,pored stanradrnih knjižica na engleskom jeziku,da li ima i nešto na nekim od tih jezika?

ja sam uz moj dobio samo na nemackom i francuskom, bez engleskog jezika :(

djalf
19-10-2010, 19:44
Nigde ne pise nista o ovome, da pise pa brate znalo bi se do sada, toliko sajtova prati Apple dogadjaje da je nemoguce da im je ovo promaklo. Pitanje je sad da li je ovo toliko izrazeno, bas kada je izasao Limera1n moj prijatelj je uradio bas Update (skinuo 4.1 kroz iTunes) i jos uvek je Simfree, dakle nije se zakljucao.
Problem je sto smo svi mi jurili da uzmemo Simfree da smanjimo "brige" i "peripetije" oko otkljucavanja kao i da racunamo na nesto vecu cenu prilikom prodaje u buducnosti a ono ispade nista od toga. Jos sad i moramo da pazimo, ali nismo ni sigurni da uopste i moramo jer je prijavljen tek prvi slucaj ovde na iPhone 4.
Kao sto neko rece, brate vise bih voleo da imam zakljucan za manje para nego sad ovo. Ne znam da li ce se zakljucati, cuvacu stari BB (sto sam ja inace mudro odradio kada sam presao na 4.1) ali sva ona prica oko Simfree-a pada u vodu.
Realno, ako mi ispadne prilika prodacu moj i uzecu sledece godine iz Francuske.

milan64586
19-10-2010, 19:53
Pa pitanje je da li ga kompletno zaobilazi jer ti ipak na kraju trazi sim karticu za aktivaciju.. Mislim da je u pitanju ta caka na kraju kad treba da aktivira telefon sa maticnom karticom :-\

Moguce je valjda odmah odraditi limera1n? On aktivira telefon. Da li je to dobitna kombinacija?

Nego, ako nekog interesuje, ja sam uradio update preko itunes-a sa 4.0.2 na 4.1 i posle jedno 4-5 restore na isti nacin i nije mi se zakljucao telefon. Madaaaa, posle ovoga ima da razmislim doooobro pre nego sto ponovo bilo sta uradim.

igne
19-10-2010, 20:18
Pa nemozes, nakon restore on ti odmah krene sa aktivacijom, ustvari sa tim ti se zavrsava restore

milan64586
19-10-2010, 20:23
Au da, jeste. :( Pa jel moze onda nekako da se odradi bar restore bez straha od zakljucavanja? :(

kopric
19-10-2010, 21:12
Pitanja je kada telefon povuce lock.. Jedini nacin je prilikom fw updatea. Tada iTunes salje ECID, a Apple odgovara sa SHSHs. Ako ste ikada snimi svoj SHSHs file videcete da je to XML file (mozete ga otvoriti i u notepadu). Tu se nalaze razne kriptovane informacije i mogu se naslutiti pojedine stvari. npr, boot logo, kernel cache, ram disk, iBoot, iBSS, iBEC, ...
Kada Apple dobije update od provajdera o spisku telefona koji su u mrezi i medju njima nije vas telefon, Apple u svojoj bazi telefona markira ECID vaseg telefona da treba da se zakljuca. Prvi sledeci put kada radite update, Apple generise SHSHs za vas ECID broj i u tom SHSHs fajlu smesti baseband lock.
E sad.. pitanje je da li imate SHSHs za 4.1? Da li je Cydia uopste cuvala SHSHs za 4.1? Da li bi se razlikovao stari SHSHs za 4.1 i novi SHSHs za 4.1?

Lock se definitivno nalazi u basebandu, tako da trikovi za ocuvanje basebanda su mozda spas za fake-sim-free telefone. Samo treba verovati prodavcu odakle je telefon i da li treba brinuti o basebandu ili ne.

Postavljaju se i jos neka pitanja..
- Koji je kriterijum da se vas telefon nadje na lock listi?
- Sta ako neko kupi telefon, ugasi ga i drzi u kutiji sledecih 6 meseci? Da li ce biti lockovan? Takav telefon nikada nije bio u svajcarskoj mrezi, bas kao i neki aktivan telefon koji je u npr Telenor Srbija mrezi. Da li ce svajcarski operateri prijaviti da taj telefon vise nije u mrezi.

- Da li je dovoljno povremeno ubaciti originalnu karticu i poslati neki bzvz SMS i zatim vratiti lokalnu karticu, cisto da se vidi da se sa tog telefona i dalje generise neki saobracaj svajcarskog operatera. Svajcarski operater bi u tom slucaju dobio informaciju o roamingu svoje SIM kartice i IMEI broj uredjaja.

Sve u svemu veoma kurv**ski potez Applea, jer u Apple prodavnicama ne naglasavaju sta se zapravo kupuje.

Da li mozes molim te da pojasnis sledece, posto sam nov u ovoj prici.

Da li telefon koji je vec uradjen update na 4.1 i nije JB nikada.
Kada se uradi backup sa Tiny Umbrella, moze posle da se uradi restore preko tiny umbrella bez da se lokuje ?

ranke
19-10-2010, 22:01
Evo da se i ja prikljucim....
Procitao sam celu temu i moram priznati da nisam verovao da je to sto je na kraju ispalo kao objasnjenje , stvarno moguce.

Znaci da brisem ono "simfree" iz mog potpisa posto je kupljen u "zloglasnom" Cirihu :facepalm:

studioton
19-10-2010, 22:14
Pa kada se sagledaju stvari kako stoje, jeste neprijatno znati da si kupio simfree koji ustvari nije simfree za zemlju u kojoj zivis, tj.moze lako da se desi da ne bude..

Osim tog neprijatnog saznanja, koje je ujedno i upozorenje da kada radite update razmislite i i preduzmete sve mere opreza, telefon koristite normalno kao do sada,jer i nemate drugog izbora, druga stvar je da sto je veci "uvoz" tkz. simfree telefona iz CH to je veca mogucnost da se spisak lockovanih simfree telefona prosiri.. Ako nista drugo, onaj koji je procitao sta je sve moguce, ako je savestan , nece kupovati vise telefone i preprodavati ih kao simfree .. ili upozorenje buducim kupcima da ne padaju na price i sl..

A i kako ti sad da proveris to.. kupis potpuno nov upakovan, i prodavac ti kaze da je iz UK recimo , a nije .. jedino da pri kupovini insistirate na racunu da bi videli gde je kupljen, ako prodavac nema racun ili ima a ne zeli da pokaze kupcu iz ovog razloga.. nemojte kupovati ..

Ja i dalje ne mogu da verujem sta se desava... pa pogledajte oglase na mobilnisvet.. pa ja mislim da je skoro svaki iz CH, jos se to i naglasava.. a tek ce sada da bude nepoznato poreklo posle ovoga :(

milan64586
19-10-2010, 22:26
Pa cekaj, a kako bi ti formulisao oglas da imas svajcarski telefon koji si kupio kao simfree i koji radi sa svakom karticom neposredno po aktiviranju? Pritom imas oko 100 karaktera za oglas? I jos pored toga, ovo je tek prvi slucaj da je neko prijavio ovako nesto. Vreme ce pokazati koliko je to ucestalo. Ja sam moj updateovao preko itunes-a regularno i radio restore isto preko itunes-a 4-5 puta i sve je i dalje simfree. Od kada je izmisljen mobilni telefon postojali su locked i simfree telefoni. Razlikovali su se po tome sto kada ubacis karticu u simfree telefon, on radi, a kada ubacis istu tu karticu u locked telefon (ako nije kartica sa te mreze) on ne radi. Kada u svajcarski iphone ubacis bilo koju karticu on radi, sto znaci da je simfree. Sta ce biti sutra, ili za godinu dana, to niko ne zna.

valdy
19-10-2010, 22:27
ja i dalje pokušavam na sve načine da saznam da li je moj zaista iz uk,pošto planiram da odradim restore i krenem sa legalnom pričom,jer mi za to treba svega 20e,a da ne razmišljam niočemu poput jb,unlock-a,krešovanje aplikacija...

evo sad sam gledao neka otpakivanja na yt,razlika je u punjačima.Moj punjač je sa ona 3 đavola,dok je kod italijana,čeha i švajcaraca normalan.To je to.Po tome najlakše možete utvrditi sa kog je tržišta.

3 đavola-britanac
2 normalna đavola-italijan,švajcarac,čeh...
2 nenormalna i bušna đavola-amer

Jedino ne znam kakav francuz ima?

na ovom snimku je britanac: http://www.youtube.com/watch?v=Wu9xQMvVmak

Sad mogu da dodam u potpisu ono truli...hahaha

studioton
19-10-2010, 22:48
Da, i kod mene je tako, britanac

valdy
19-10-2010, 23:02
ovo će svakom budućem kupcu značiti,evo i slike britanca...

predlažem da neko otvori temu i postavi slike svih mogućih punjača,kako bi budući kupci lako prepoznali sa kog je tržišta.

nadam se da će ovo nekom služiti.

Juga
19-10-2010, 23:03
U oba slucaja (ana i miloje) doslo je do updatea basebanda. Nisam siguran u ovo sto tvrdim ali mislim da kada se baseband jednom podigne novim fw, sva naknadna flashovanja telefona ne diraju baseband, dok se ne pojavi fw sa novim bb. Dakle, postojeci svajcarci sa 4.1 simfree su mirni do pojave novog fw sa novim bb.

OzzY
19-10-2010, 23:43
@valdy: Francuz ima "ono sa 2 normalna djavola" iliti - ispravljac za evropske uticnice/stekere. :p
http://www.iphone-digitizer.com/images/l/201007/12796830540.jpg

valdy
19-10-2010, 23:49
tako sam i mislio,al reko,bolje da proverim.

Bitno da smo rešili "problem" budućim kupcima...

ako hoće britanca,stvar je sad potpuno jasna...

shusha
20-10-2010, 00:39
U oba slucaja (ana i miloje) doslo je do updatea basebanda. Nisam siguran u ovo sto tvrdim ali mislim da kada se baseband jednom podigne novim fw, sva naknadna flashovanja telefona ne diraju baseband, dok se ne pojavi fw sa novim bb. Dakle, postojeci svajcarci sa 4.1 simfree su mirni do pojave novog fw sa novim bb.

Sto znaci da smo i ubuduce bezbedni ako koristimo tiny umbrella za update?

Juga
20-10-2010, 00:56
Pazi.. nisam 100% siguran. Nemojete mene za vrat ako vam se zakljuca telefon posle updatea. Mozda je bolje da se javi jos neko ko prati scenu malo bolje ili bar da ljudi iz iPhoneSrbija servisa kazu nesto vise o slucajevima zakljucavanja simfree telefona.

mallena
20-10-2010, 01:01
Ajmo polako ako koristite :http://isrbija.net/showthread.php?t=12826
Ne mozete zakljucati telefon ALI OVO VAZI SAMO ZA IPHONE 4 jos nije izbaceno za ostale modele ...Inace ova tinyumbrella ne dize bb sto bi znacilo da ne mozete da zakljucate iphone :)

iAlfa
20-10-2010, 10:19
Ne zakljucava se taj iphone zbog BB, vec ga zakljucava Apple server, molim vas provjerite sve informacije, da ne bude "bilo receno, sad ne radi" , "svajcarci" pribavite kartice iz Svajcarske za buduce update i restore...

teslax
20-10-2010, 10:31
Ja imam novi iPhone 4 (16GB), sim-free, OS4.1 kupljen u Italiji početkom oktobra. Ubacio sam Telenor karticu i radi bez problema. U kojem bi se slučaju i meni mogao zaključati telefon, nakon što napravim update na novi OS ili nakon JB-a? Ili nešto treće?

Pozdrav

Juga
20-10-2010, 11:30
Ne zakljucava se taj iphone zbog BB, vec ga zakljucava Apple server, molim vas provjerite sve informacije, da ne bude "bilo receno, sad ne radi" , "svajcarci" pribavite kartice iz Svajcarske za buduce update i restore...

Carrier lock se uvek nalazi u basebandu. Verovatno u procesu fw updatea, apple server posalje shshs u kome se nalazi info da se baseband za telefon zakljuca samo za odredjene operatere.

ganedra
20-10-2010, 11:39
"Zaključao se iPhone 4 SimFree kupljen u Britaniji".
Ovo nije tačno,
ali zamislite sada reakciju ljudi koji planiraju da kupe simfree ip4.!
Kreću reakcije,rasprave pa onda se pojavi još neki slučaj,itd,itd...I normalno ljudi kažu,e bolje da kupim"Truly"SimFree iz Francuske i Švajcarske,ili zaključan na mrežu pa da čekam unlock!
E pošto mi živimo u zemlji Srbiji gde se mnogo stvari radi na foru,mislim da se radi o klasičnoj ANTIREKLAMI.i da sve ovo što se piše o iP4 simfree nije istina.
Ljudi bre,SIMFREE je SIMFREE i nema malo je SimFree ovaj,a onaj je skroz SimFREE.!
Nekom je u interesu da pusti dezinformaciju,a razloga je mnogo.
Zamislite sada da je neko napisao zaključao simfree kupljen u Kanadi,a to kasnije potvrdi još neko.?Recite mi sada ko je taj ko može da proveri verodostojnost ovih informacija?Odgovor je Niko.!
Do ovog zaključka smo došli nas par iskrenih fanova iPhone-a,i ovo je naš doprinos ovoj temi,a ako nismo u pravu,vreme će pokazati.

milan64586
20-10-2010, 12:25
I meni je ovo palo na pamet odmah, ali nisam hteo da pisem o tome, posto su ljudi i ovako na ivici zivaca, pa bi se verovatno sve to svhatilo licno i preraslo u klasicnu pljuvacinu.


Ajmo polako ako koristite :http://isrbija.net/showthread.php?t=12826
Ne mozete zakljucati telefon ALI OVO VAZI SAMO ZA IPHONE 4 jos nije izbaceno za ostale modele ...Inace ova tinyumbrella ne dize bb sto bi znacilo da ne mozete da zakljucate iphone :)

Ne mozemo da zakljucamo telefon sa novim BB, ali mozemo sa postojecim. Ako telefon zaista postaje locked, onda je zakljucan na postojeci bb, za koji koliko znam jos ne postoji unlock.

ganedra
20-10-2010, 12:45
Ne verujem da bi Apple kao jedna ozbiljna svetska firma dozvolila sebi da tako nepromišljenim postupcima otera ljude ka Windows mobile,HTC-u,i ostalim konkurentima.

valdy
20-10-2010, 12:57
ja i dalje mislim da je ovo redak slučaj i da se sve to zaista dešava jednom u nikad.Ako se to desi još nekom,e onda je već problem...

iAlfa
20-10-2010, 13:22
Carrier lock se uvek nalazi u basebandu. Verovatno u procesu fw updatea, apple server posalje shshs u kome se nalazi info da se baseband za telefon zakljuca samo za odredjene operatere.

Ako moze onda jedno objesnjenje, kako iphone koji radi sa svim karticama , posle restora ( ostaje isti BB i fw ) moze aktivirati samo kartica maticne mreze, a posle aktivacije radi sa svim karticam. Detalje sam dao u nekom od prethodnih postova, rijec o legalno otkljucanom iphone t-mobile cg, posle isteka roka iz ugovora.

Dexy
20-10-2010, 13:27
Ja sam rekao da je to sve glupost i panika ali nekima nije jasno ....2-5 telefona se zakkjucalo od nekoliko miliona i sad se odma dize panika....ljudi lakse malo , vrijeme ce sve pokazati

iAlfa
20-10-2010, 13:34
Upravo tako, Apple je ozbiljna firma i posluje po odredjenim principima, postujuci svoje partnere, nijedan simfree se nije zakljucao, a no contract iphonu su vezani za odredjena trzista i podrucja, sto se nama ne svidja cinjenica da smo ponekad ne upuceni, pa na osnovu poluinformacija donosimo razne zakljucke, to je vec druga prica. Mislim da je autor ove teme dao kvalitetan i konkretan odgovor, tako nagadjanja dalja su besmislena, za mene tema -lock.

shomi22
20-10-2010, 14:10
E što smo ti mi čudan narod, ko šiša Apple i njegova saopštenja, kad smo mi uvek u pravu. Oni ljudi jasno napišu gde se prodaju Stvarni SimFree telefoni koji se mogu koristiti na celoj zemaljskoj kugli, a mi za tili čas preokrenemo priču u totalno suprotnom pravcu. Ko je Apple da zna bolje od nas, kad smo mi najpametniji narod na svetu. Valjda mi bolje znamo da SimFree mora da bude SimFree i tačka, a ne da nam tamo neki Steve Jobs plasira dezinformacije, kako reče neko u nekom od prethodnih postova. Da su se svima zaključali telefoni, opet bi se našao neko pametan ko bi to negirao.
E, 'bem te živote. Nikada se mi nećemo opametiti i mislim da svako poput @AnaBG i @iMiloja ne treba više da daju nikakve informacije, jer će na kraju još i da budu proglašeni lažovima i linčovani!

milan64586
20-10-2010, 14:39
Sa svajcarskog apple sajta (tnx to google translate)...

studioton
20-10-2010, 14:49
Ono sto je sigurno je da ce takozvani simfree iz CH da bude jeftiniji od Britanca i Francuza, i takodje je sigurno da ce interesovanje za takve telefone da opadne

A takav telefon moze da se proda samo inovajlili koji i ne zna da za iste pare ima TRULY simfree iz UK ili FRA

e sada, da bi uopste prodali, na postenim prodavcima je da posteno lazu svoje potencijalne postene ali naivne kupce :facepalm: :cool:

Juga
20-10-2010, 14:54
Ja nisam video nijedan od tih zakljucanih simfree telefona, sto opet ne znaci da ne postoje. Zato je najbolje da ljudi iz iPhoneSrbija servisa kazu koliko su zaista imali slucajeva zakljucavanja simfree telefona i okolnosti pod kojima se to desilo. Neko je pomenuo cifru od 50-ak telefona. Iz toga se vec moze izvesti neki zakljucak.

hardmax
20-10-2010, 15:02
Ovo je sa Apple CH sajta:

Buy an iPhone from to
Without Apple's SIM card.


It will be compatible with the carrier of your choice.
Buy your iPhone on the Apple Online Store Online and select the GSM operator of your choice. You can change provider at any time.

Nothing is easier!
Get a SIM card (iPhone 3G) or micro-SIM (iPhone 4) and select a package compatible with the carrier of your choice. Insert the card into the phone and configure your iPhone using iTunes on your Mac or PC. Just a few clicks to start making calls.

This procedure applies to all countries.
Without this iPhone is SIM card, buy micro-SIM card, SIM and sign a package from a local operator. You can also consult the operator of your country to find the roaming internationally.

Can I use my iPhone overseas?
Yes. The iPhone is compatible with all GSM operators worldwide. The iPhone sold at the Apple Online Store is Online Without a SIM card, buy micro-SIM card, SIM and purchase a package from a local operator. You can also consult the operator of your country to find the roaming internationally.

Jasno piše da može da se koristi na bilo kojoj mreži sa bilo kojom karticom.
Za mene je to dovoljno da ne razmišljam i da se ne traumiram da li će se zaključati ili ne.
Ako do toga dođe vratiću im telefon i tražiti novi. Mada je moj tel iz Belgije :)

studioton
20-10-2010, 15:07
pa to sto pise je svima jasno. ponavljate u krug.. pa jel koristite ch telefon sa nasom karticom? DA .. znaci radi .. ali do kada ce da radi, to je ovde pitanje... jer su lepo ljudi rekli i po milioniti put se ponavllja.. simfree u potpunosti je samo za maticnu zemlju .. tacka

magistar0
20-10-2010, 15:17
Daj ljudi sta brijete.Truky simfree ne postoji,neznam odakle vam sad taj termin.Iphone koji je kupljen kao simfree je iphone koji bez obzira na bb prima sve kartice,bez obzira na bilo koji update i bilo koji jb.Znaci da su svi simfree truly simfree i to je toY

shomi22
20-10-2010, 15:26
Daj ljudi sta brijete.Truly simfree ne postoji, neznam odakle vam sad taj termin.

Od Steve Jobs-a.


http://www.9to5mac.com/17955/Apple-confirms-SIM-free-iPhones-are-truly-unlocked

http://www.tipb.com/2010/06/15/apple-posts-faq-simfree-unlocked-international-iphones/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheIphoneBlog+%28TiPb%3A+iPho ne%2C+iPad%2C+iPod%29

djalf
20-10-2010, 15:31
Koliko vidim na sajtu pise da moze da se koristi sa svakom karticom BILO gde na svetu. Ne pise da vazi samo za zemlju gde je kupljen. Desilo se samo jednom coveku do sada, nije alarmantno i ja moj necu da prodajem pa ako se zakljuca, neka ga. Apple nece videti ni dinara od mene i to je kraj price.
Dok se to ne desi, ili jos nekom, tema ide pod lock jer nema smisla raspravljati bez vise informacija. Decko je dobio i preneo nama informacije direktno iz Apple store-a iz Svajcarske. To se kosi sa onim sto je napisano na sajtu ali nista tu vise ne moze da se sazna. Ako se nekom desi slobodno neka otvori novu temu ili cemo otvoriti opet ovu.
Nadam se da cemo ostati SIMfree ;)

djalf
02-11-2010, 12:36
Korisnik vladastosic (http://www.isrbija.net/member.php?u=3688) mi se javio sa novom informacijom da ako se pozove 1 800 MY APPLE i pita o ovom problemu zakljucavanja, reci ce vam da je to nemoguce i da na istom broju mozete da zahtevate otkljucavanje, to jest vracanje Simfree funkcije na vasem telefonu.
Dakle u pitanju je greska a ne pravilo, a oni koji se pozivaju na "Truly" Simfree nisu u pravu jer u startu prodaje iPhone 4 modela ta informacija je vazila za tri zemlje (Kanada, Francuska, Engleska) jer se samo tamo prodavao Simfree (od startnih 5 zemalja). Kada je krenuo drugi talas zemalja, niko vise nije naveo tu informaciju jer je Simfree bas to, otkljucan telefon.
Hvala Vladi na ovoj informaciji!

Dexy
02-11-2010, 13:46
Bio sam u pravo od pocetka da se ovdje radi o gresci

studioton
02-11-2010, 17:49
Jel moze link ka toj informaciji jer ja ne mogu da je nadjem? jer je sve to rekla - kazala, a voleo bih da licno procitam to obavestenje, jer to nije mala stvar pa da ostane nedorecena .. dakle ako je ovo tacna informacija , dajte link da svi mi procitamo tu informaciju i da se uverimo .. u suprotnom, ovu informaciju smatram kao jedino oruzje tkz. preprodavaca telefona iz svajcarske da bi prodali svoje telefone..

Jedina merodavna informacija koja se u ovih 15 strana nalazi je od vlasnika ove teme koji je "prepricao" razgovor sa ljudima iz ch apple-a a koja se kosi sa ostalim tkz.informacijama..

Tako da, Djalf , moze neki link u kome tacno pise ovo sto si napisao?

djalf
02-11-2010, 18:24
Nema linka, imas link korisnika koji mi je dao informaciju pa vidi sa njim.
Drugo, i na sajtu pise da je otkljucan za koriscenje i van zemlje tako da ne vidim sta nije jasno. Ima nas dosta ovde koji imamo Simfree iz spornih zemalja i nikom se nije zakljucao. Dakle samo jedan primer do sada.
Ja verujem da se nikom nece zakljucati.

studioton
02-11-2010, 18:38
Pa to znaci da i ja sad mogu da izmislim neku informaciju i da je plasiram ovde :) i to je to :)

Samo bih hteo da upozorim na informacije koje se plasiraju a nemaju veze sa istinom vec samo veze sa ocajnoscu preprodavaca koji ne mogu da prodaju svoje simfree telefone koji su istina simfree ali kao sto to sada vidimo niko ne zna do kada su simfree u srbiji, opada cena a oni se sluze ovakvim informacijama da bi im biznis krenuo, mislim da je to valjda s ima jasno, ako neko ima neku informaciju neka je iznese sa linkom ili dokazom!

Djalf, ne daj boze da se vise ikome to desi, ali samo upozoravam na povrsnost informacija , pa ja sad mogu da vam dam broj hotline-a i kazem zovite to je apple i oni ce vam vratiti simfree :)

Ne budite naivni, shvatam da onaj ko vec ima ch tel zeli da cuje ovako nesto a onaj ko prodaje da zeli da ima bolju cenu , ali ja licno nisam mali i ne mogu da ti lupim thanks na nesto sto je dezinformacija, kada budem video link ka obavestenju zvanicno onda lupam thanks :)

Da podsetim da vracanje simfree kosta 40 franaka.... Vratite se da citate sta je covek napisao ..

@djalf

Na kom sajtu pise da moze da se koristi van.. To izricito international pise samo na uk sajtu, na ch ne?? Daj link da procitamo svi i da uporedimo informacije pa da vidimo ako vec treba i da analiziramo?

valdy
02-11-2010, 19:26
u potpunosti se slažem sa studioton-om.Svako ovde može da se pojavi i da kaže sličnu priču,da bi nekom uvalio "simfree" telefone,a time i bojaznost vezanu za zaključavanje!

Na oglasima je gotovo nemoguće naći i4 iz uk,fr i ca,već isključivo iz ostalih zemalja,tako da je moja i njegova priča sasvim opravdana.U uk se i4 čeka kao kod nas pasoš,a čuo sam i da je slučnna situacija i u fr,tako da...

Postavite nekakva link koji ima veze sa onim što pričate,odnosno pišete.

vladastosic
02-11-2010, 19:42
Pozovite i proverite detalje ako ne verujete da je nemoguce zakljucati bilo koji simfree telefon http://www.apple.com/contact/ - u slucaju greske koja se moze desiti jednom u milion puta, pozovete apple care i oni vam srede. Sve je veoma prosto.

Otkud znas da se ceka toliko u redu? Ja sam pre dva dana zvao prodavnicu u Parizu i rekli su mi da imaju telefone na lageru i da vise redova nema. To je takodje lako proveriti http://www.apple.com/retail/storelist/

ganedra
02-11-2010, 20:18
Hvala Vladi Stosic i Djalfu što su konačno otklonjene nedoumice oko toga šta je SimFree,a šta nije,i da je "truly" SimFree ustvari SimFree.
Hvala još jednom.!

valdy
02-11-2010, 20:27
simfree je uvek bio i ostao simfree,al očigledno da postoje razlike gde je taj simfree kupljen.Nadam se da neće više biti ovakvih problema i da je ovo samo izuzetak,al opet nije on jedini i nije usamljen slučaj.

Ako već kupujete i4 i dajete tolike pare,pokušajte da nađete fr,br ili ca i mirno spavajte.

djalf
02-11-2010, 20:27
Studioton i Valdy
Ja ne trazim thanks od vas, ne secam se?
Drugo koliko ljudi je prijavilo ovaj slucaj? Jedan? To sad znaci da ce se svima nama zakljucati jer nije iz Fr? Ne verujem.
Trece, prestanite da prozivate prodavce koji mnogima omogucavaju da dodju do ovog telefona koji inace ne bi imalo kako da kupe, bez obzira na cenu.
A ja inace nisam stalni prodavac pa ne znam sta me napadate?
Voleo bih nesto konstruktivnije da procitam u ovoj temi, inace zna se ;)

valdy
02-11-2010, 20:30
ja nisam spomenuo nikakav thanks,tako da si me pomešao sa nekim.
Koliko ja znam,nije 1,već ih ima,tako da...
Ne prozivam kupce,al im ni ne verujem,a odjednom otvaranje ove teme,zato što je neko rekao ili čuo od nekog za apple care,kod mene može samo sumnju da probudi,sve dok ne dobijem link ili neko zvanično saopštenje,kao što je ovde bilo vezano sa trully simfree.
Ja te ne napadam,već sam samo pitao za link.
I ja isto bih voleo da pročitam nešto pametno,sem rekla-kazala...

ganedra
02-11-2010, 20:42
Ljudi ostavite bre teorije zavere,šta ,kako gde.ko će kako i koga zajebati
Lepo nazovete Apple korisnički servis i oni su merodavni da svima daju pravi odgovor,i kraj priče.Nema laži,nema prevare

vladastosic
02-11-2010, 20:53
valdy: pozovi sam apple care pa proveri ako ne verujes

1024
02-11-2010, 21:14
Daj ljudi sta brijete.Truly simfree ne postoji, neznam odakle vam sad taj termin.

Od Steve Jobs-a.



Od koga? :brickwall:
Pa dobro, ajde da do sad niko nije pomenuo, ali bas u ovoj temi smo pricali o tome da ni Apple, ni Steve Jobs, NIJE izmislio termin "truly simfree", vec je taj termin... to cak nije ni termin! Vec je samo jedan, nezavisan od Apple-a, novinar napisao u jednom novinskom clanku da su telefoni iz Apple Store-a otkljucani za ceo svet, za razliku od ostalih koji su otkljucani za zemlju u kojoj se prodaju.

I na to si ti odgovorio da se, kao, slazes:

To je to, slažem se u potpunosti.
[snip]
Tačno je, nije Apple izmislio Truly Sim Free, nego su samo bacili akcenat (da čitamo između redova), da su sada stvarno otključani za sve države na zemaljskoj kugli. Hvala na ispravci.

I sta sad radis? Opet govoris ljudima da je Steve Jobs, tj. Apple, dao zvanicni naziv "Truly Simfree".

Nemoj to vise da radis!

iMiloje
05-11-2010, 13:17
Ovako: Telefon sam dobio nazad iza Svajcarske, otkljucali su mi za 40 CHF i sada radi sa OS4.1 i nasom karticom. Nisam uradio JB, a i ne treba mi. Da se ovo ne bi ponovo desilo, rekli su mi da kada resim da radim update, moram da ubacim Svajcarsku karticu pa da odradim, a zatim vratim moju i necu imati nikakvih problema oko ponovnog zakljucavanja. Tako, da savetujem svima koji poseduju telefon iz Svajcarske pri update-u OS ili restor-u uvek ubace neku od Svajcarskih kartica, da ne bi bili u situaciji u kakvoj sam se ja nasao, jer moze da se potrefi da bas tada Apple proverava iPhone-ove i da im se ne daj boze zakljuca i ode 40 CHF + maltretiranje - vracaj telefon u Svajcarsku i nazad!
Savetujem, da svi koji kao i ja koji kupe Svajcarca insistiraju od prodavca da im uz njega daju i Svajcarsku karticu, zbog problema koji se moze dogoditi.
Jos da napomenem, posto sam citao sve postove iz moje teme, gde neki navode da sam ja jedini slucaj, to nije istina, imaju mnogo takvih slucajeva, a to sto se jos neko poput mene nije javio, ne znaci da nema takav problem, jer kao i sto sami vidite, ne posecuju svi vlasnici iPhone-a ovaj sajt, ja prvi, jer nemam naviku da kuckam postove i da se prepucavam po forumu, vec sam samo hteo da Vas obavestim za moguce zakljucavanje i to su bili moji jedini postovi na ovom forumu. Ne koristim ga, jer nisam imao nikakvih problema sa telefonom osim ovoga, a i ne zanima me JB, tako da nemam sta drugo da kazem, sto bi ljude interesovalo. Tako da mislim da sam bar malo bio od koristi, a ako nisam izbrisite celu temu i mirna Backa, posto vidim da ima puno nevernih Toma, koji se prave pametniji od Apple-a i sve znaju, tako da koji ce vam moje informacije i informacije od Ljudi zaposlenih u Apple Store-u, kad sve bolje znate, pa jos jednom da potvrdim da je i to jedan od razloga sto me ovaj forum, ne zanima previse, imam ja i svojih problema i previse posla i jos mi samo fali da ovde gubim vreme, a pogotovo kada zakljucim da vecina pljune na moj trud i informacije. Tako da predlazem, da se obrise celokupna tema i da se ovde nastavi sa pisanjem, uglavnom dezinformacija i onoga sto ljudi zele da cuju, a ne istine, jer ocigledno je da je tako mnogo lakse.:wave:


Sredjeno.
Byakuya

djalf
05-11-2010, 13:58
Kraj posta ti je editovan jer se smatra kao vredjanje uprave sajta.
Drugo, ti si opet samo JEDAN slucaj koji se ovde javio. Ti kazes da ne dolaze svi ovde na forum. Moguce, ali ljudi koji se malo razumeju bi culi za to zakljucavanje ili bi videli uzivo. Za iPhone 4 sem tebe na internetu nema nigde informacije o tome sto ti pricas. Malo mi je tesko da poverujem da se to desava, ja imam bas Simfree iz Svajcarske i radio sam restore bar 5 puta i nista. Kako to?? Sta sam ja Tesla pa nesto znam sto ti ne znas?
Kao sto sam rekao, dok se ne prijave jos slucajeva kao sto je tvoj, tvoju informaciju treba uzeti sa rezervom.
Ne kazem da se nije desilo i da se nece desavati, vec da je procenat izuzetno mali (trenutno) i da nema razloga za paniku.
Hvala na informacijama i potrudi se da nas posecujes cesce, nije ovaj forum samo za iUredjaje i Jailbreak ;)