PDA

View Full Version : Punjac-veoma vazno!!!



vdb86
02-10-2010, 12:47
--Pre svega ova tema ne treba da bude anti reklama,vec razresenje problema--

Nakon zamene problematicnog iPhone4 sa novim koji radi kako treba,primetio sam jednu cudnu stvar,kada ga prikljucim na punjac koji sam uzeo kod momaka iz iphone-srbije,javlja se problem sa ekranom,skroz podivlja,nema sanse da se ista radi sa njim onda,kao da je previse osetljiv ili sta god drugo.

Malo me je glava zabolela,ali sam brzo nasao resenje na internetu,iPhone telefoni imaju ponekad problema sa adapterima drugih proizvodjaca (ili cak sa originalnim),gde se desava ovo sto sam gore napisao.

Ako prikljucim telefon na laptop ili na drugi punjac koji imam (artwizz) sve funkcionise ok.
Model punjaca koji pravi problem je onaj malo veci (nije kockica,malo je veci).

Problematicni punjac sam isprobao sa itouch 1g,kod njega ne pravi nikakve probleme,koliko sam uspeo da nadjem na internetu samo iphone uredjaji imaju ovakvih problema (itouch nema ove probleme),nije vezano samo za ip4 i prethodni iphone-ovi imaju ovakve probleme.

Potencijalno objasnjenje ovog fenomena je defektan punjac koji na svom izlazu daje ili vise ili manje od 5 volti,naravno i scenario u kome je sama mreza previse nestabilna pa punjac ne uspeva da ispegla napon kako treba isto pravi problem.

Kada budem imao vremena (nadam se uskoro),videcu sa momcima iz iphone-srbije sta se desava,mislim da ce i njima ovo biti zanimljivo.

Ako neko ima slicne ili iste probleme neka pise ispod.

Jos jednom da napomenem,ovo nije anti reklama,momci iz iphone-srbije su stvarno sjajni,iz licnog iskustva znam koliko su spremni da izadju u susret ljudima.

Edit 1:
Uzeo sam voltmetar i izmerio izlaznu voltazu oba adaptera,sada slede zanimljivi rezultati:
Adapter kupljen u iphone-srbija: 5.11V
Artwizz adapter 5.21V

Koliko ja znam,za punjenje iPhone-a potrebno je 5V ±5% (jer je to specifikacija USB portova),sto na kraju odgovara naponskom rasponu: 4.75V-5.25V

Oba punjaca su u granicama tolerancije,ne znam zasto onda prvi adapter pravi probleme,nisam primetio nikakve promene u naponu tokom vremena.

Nemam ideju sta se desava

Punjac je zamenjen,nesto nije radilo ali ko zna sta.
Tako da je to kraj ove teme :)

vdb86
02-10-2010, 12:48
Rezervisano za svaki slucaj

Chuckie
20-01-2012, 13:22
Isto se i meni dešava sa punjačem, prosto razbijam glavu gdje kupiti originalni, jer gdje god i koliko skupo platio ne garantuje da mi se neće dešavat ovo.

Byakuya
20-01-2012, 13:26
Desava se to nekada i sa originalom...jednostavno nema pravila...

Chuckie
20-01-2012, 13:29
Kupio sam nekakav jeftini u radnji i ušteko telefon 2 puta na struju sa njim i kad sam vidio to, nisam ga više šteko, već samo punim na usb port.

Smijem li se zaletit i kupiti ovako nešto

http://www.ebay.de/itm/ORIGINAL-APPLE-NETZTEIL-LADEKABEL-LADEGERAT-iPHONE-iPOD-/150642688310?pt=DE_Handy_PDA_Ladegeräte_Dockingst ationen&hash=item2313010136#ht_2167wt_1139

O (http://www.ebay.de/itm/ORIGINAL-APPLE-NETZTEIL-LADEKABEL-LADEGERAT-iPHONE-iPOD-/150642688310?pt=DE_Handy_PDA_Ladegeräte_Dockingst ationen&hash=item2313010136#ht_2167wt_1139)ve švabe svugdje stavljaju original apple, sad koliko je to original pitanje je. Najviše bih volio kupiti punjač koji je došao uz telefon u pakovanju, pa makar i korišten 100 godina.

dzenopoljac
20-01-2012, 13:31
Ja ću samo opet ponoviti svoje iskustvo (već sa u par tema pisao) sa 3GS-om koji se isto tako ponašao na punjaču i posle dva-tri punjenja riknuo načisto. Vodite računa...

Chuckie
20-01-2012, 13:36
Pa šta učiniti, gdje zbaviti authentic genuine apple punjač?

dzenopoljac
20-01-2012, 13:41
Očigledno mora da se proba. Ja bih na licu mesta gde kupim odmah uštekao i video kako se ponaša iphone. Ne bih kupovao preko oglasa baš zbog svog lošeg iskustva. Kako kažu, ko se na mleko opeče, taj i u jogurt duva :)
Dakle, ovlašćeni reseller-i, iSrbija, radnje u koje imate poverenje. Ali, ponavljam, sve uz proveru na licu mesta. Nije ni to 100% sigurno, ali bar smanjujete verovatnoću kupovine lošeg punjača.

Chuckie
20-01-2012, 13:44
Kako ne mogu npr na apple storu de da nađem punjač, poručio bih ga tamo poznaniku pa da mi proslijedi u bosnu.

miodrage
20-01-2012, 14:47
iStyle, Macola, iSrbija... Kosta ko Svetog Petra kajgana, ali eto, makar je "or'ginal" :D
Ja sam svojevremeno otisao u neku prodavnicu i tu mi nudili kojekakve punjace, uzeo sam jedan od najskupljih, ali sam isti takav dobio uz 3G. Kad sam dobio i4, caletu sam dao 3G sa sve punjacem, a sebi uzeo isti takav. Kad sam uzimao punjac za kola, pazio sam sta radim, iscitao sve, kupio ga u Italiji dok sam tamo bio i sve sljaka :D

Chuckie
20-01-2012, 15:53
Dajte mi jedan original shop u srbiji koji dostavlja u bosnu, mogu li sa isrbija kupiti? I oni ispod punjaca za 3Gs kazu na vlastitu odgovornost, a fol original.

CJay
20-01-2012, 16:10
Ja sam nedavno unistio 3GS 16GB tako sto sam ga nakacio na isti punjac na kom svako vece punim moju cetvorku. Samo se ugasio i postao vreo kao ringla...i to je to...slao ga u servis, otisla kontrola punjenja ( citaj: nema spasa) Najzanimljivija stvar je sto na isti taj punjac i dalje punim moju cetvorku bez problema. A bio je savrsen, bez tackice i jedan od onih sa 6.15 bb kojima je radio GPS bez problema. Ne mogu da ga prezalim... :(

Chuckie
20-01-2012, 16:13
Izgleda da se neću igrat sa punjačima već ga punit na USB port od kompa, nea druge.
Fenomenalan telefon sam dobio, 32GB, bez packe na sebi, sa 5.13.04 bbom, šteta bi ga bilo usrati sada sa kinez punjačem, kao što kažeš.

.stefan
20-01-2012, 16:40
mada ni dugotrajno punjenje na usb-u nije dobro zbog baterije....vidi ti ipak kupi punjac

hellfire85
20-01-2012, 16:45
da..a inace na usb-u mu uvek treba vise vremena da se napuni, a brze se istrosi...kupi ti original punjac i nema glava da te boli :)

Chuckie
20-01-2012, 16:53
.............

Chuckie
21-01-2012, 00:37
Ljudi kolega u LAu mi može u Apple storu kupiti punjac i poslati ali je problem sto je tamo struja 110v ili tako nešto i drugačiji je onaj adapter sto ide u uticnicu, e sad vjerujem da se kod nas može naći onih konvertera US na EUR struju, pretpostavljam da input voltaza neće biti problem jer na svim punjacima piše input 100-240, šta mislite o ovome?


Sent from my iPhone using Tapatalk

edyman
21-01-2012, 00:47
Ja imam punjac za USA, kupio sam adapter za nase uticnice(100din), sve sljaka:-)

Chuckie
21-01-2012, 00:57
Znaci nema problema nikakvih kad se puni, touchscreen nije osjetljiv i ne vibrira pri dodiru i sl?


Sent from my iPhone using Tapatalk

edyman
21-01-2012, 01:03
Touch normalno radi kad je na punjacu.
Edit: ja imam i4. Sestra mi ima 3GS koristimo istu kombinaciju, i kod nje sve normalno radi kad je na punjacu.

strimer
21-01-2012, 01:25
Nema ama baš nikakve veze sa originalnošću punjača, ja naime imam isti problem sa i4, punjač je originalni, ja sam lično raspakovao kutiju od iphone-a. Uzmem za probu punjač od 3G, takođe originalni, i opet imam problem. Na pomenutom 3G oba punjača rade normalno. S obzirom da posedujem i jedan HTC, okačim i4 preko njega i PUNI SAVRŠENO !!! Dakle, problem je definitivno u samom telefonu, a zašto - 'tice znaju....

Chuckie
21-01-2012, 01:34
Čovjek iz prvog posta teme tvrdi suprotno, na jednom punjacu ima probleme a na drugom ne.


Sent from my iPhone using Tapatalk

strimer
21-01-2012, 01:43
Pa šta je tu suprotno?? I on, ako sam dobro shvatio , ima 2 non-apple punjača, i na jednom od njih mu radi, dok na drugom ne. Ako si pažljivo pročitao moj post, htedoh reći da nije bitno da li je punjač originalni apple-ov, jer ja, pored 2 ORIGINALNA APPLE PUNJAČA, svoj i4 od početka punim HTC-ovim i nemam nikakav problem.

mccf
21-01-2012, 01:46
Ovo je sfera za freak-ove... Mene zajebava, od pocetka... Al ne namjeravam mjenjati! Preko noci ide na punjac...tako da ne smeta sto brljavi touch...spavam.

Chuckie
21-01-2012, 01:49
Haha dobar si, ja bi vise volio da ako će crknut da to bude na original punjacu, bar me savjest neće peći. :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

strimer
21-01-2012, 02:22
Ufffff, dakle, proguglah malo u vezi sa ovim i na MACRUMORS forumu nađoh objašnjenje da ovo nije nikakav problem ni sa punjačem niti sa telefonom, već da touch screen ume da pobrljavi kad dođe do mešanja električnih impulsa koje prima sa punjača s jedne strane i prsta s druge. Rešenje je jednostavno - ako želite da koristite telefon dok je prikačen na punjač, dovoljno je samo da prstom druge ruke dodirujete metalni deo maske i problem rešen (tako telefon dobija "uzemljenje"). Provereno radi !! Ja na ovom mom imam hard case, tako da je obložen plastikom sa bočnih strana i koristeći ga jednom rukom ne postoji šansa da ruka dođe u dodir sa metalnim okvirom, te sam sve do sad imao problem sa touch screenom.


Don't do anything stupid or buy new chargers. It's a limitation of the capacitative touchscreen. The screen recognizes electrical signals from your fingers but when charging, it wobbles when touched because it is confused with electrical fields of your fingers and the charger.

Solution? Easy.

When you want to use the iPhone when charged, unground it by touching the metal bezel with your other hand.
IZVOR: forums.macrumors.com

Chuckie
21-01-2012, 02:32
Šta mi na 3Gsu da diramo, evo probao sam da ga diram sa svih strana i opet se trese :)



Sent from my iPhone using Tapatalk

hardmax
21-01-2012, 02:39
Imam 6 komada sa istim problemom (touch screen podivlja kad puni iphone),a sve sam i kupio preko ebay-a iz Kine i Hong Konga = LOŠE KOPIJE
Na kraju sam dao 4000din za original i rešio problem...

Chuckie
21-01-2012, 02:49
Znaci do punjaca je 100%?


Sent from my iPhone using Tapatalk

djsp
21-01-2012, 03:01
Sa tehnicke strane cu pokusati da objasnim,napon je vazan za punjenje i treba da se krece u okvirima koje je fabrika zadala +-5% e sad koliki je pad napona kada se optereti to je pitanje?Desava se da padne i na 4.5V sto je verovatno neprihvatljivo za iPhone i onda mogu da se dese nepredvidjene stvari(resetovanje ili nemogucnost punjenja,brljanje itd).Poenta je da neki punjaci nemaju deklarisan 1A(amper) i zbog toga pada i napon a samim tim proizlazi sve ovo sto sam napisao,tako da gledajte da punjaci budu original ili provereni.Ako bas ne nadjete original sporija ali sigurna varijanta je punjenje preko USB-a.Nadam se da sam demistifikovao koliko toliko ovu temu :).

gotik911
21-01-2012, 03:14
Izbor kvalitetnog napajanja je osnova za pravilno i dugotrajno funkcionisanje nekog uredjaja. Uzmite u obzir racunare, morate imati kvalitetno napajanje da bi ostale komponente pravilno radile i postizale ocekivane performanse. Isto tako je i sa telefonom. Ukoliko je dobra baterija, telefon ce dobro raditi, a da bi baterija bila dobra punjac takodje mora biti dobar. Telefon mozete puniti preko USB-a i punjaca koji ste dobili uz telefon.
Punjenje preko USB-a ima svoje prednosti i mane. Obezbedjuje 5V i 500mA sto vam daje sigurnost da vas telefon nece biti "spaljen" usled prevelikog napona ili struje. Ono sto je lose su upravo ovi miliamperi, malo ih je pa se telefon puni jako dugo, dok je sva kontrola punjenja prepustena kontroleru u samom telefonu. Ovakav sistem punjenja moze smanjiti radni vijek baterije. Neki proizvodjaci ne dozvoljavaju punjenje preko USB-a ili vam tu opciju ostavljaju na izbor u opcijama u samom software-u.
Kucni pinjac koji je isporucen sa telefonom je iskljucivo pravljen za tip baterije koja je fabricki ugradjena u sam telefon pa on na sebe preuzima veci dio kontrole punjenja baterije (prilagodjava napon i struju, ne dozvoljava prepunjavanje baterije i prekomjerno zagrijavanje, obezbedjure pravilan ciklus punjenja itd.) sto naravno produzava radni vijek baterije. Kompatibilan je sa kontrolerom punjenja u samom telefonu pa je disfunkcionalnost samog telefona u toku punjenja svedena na minimum.
Kad vec kupujete telefon od par stotina eura nista vam ne znaci da kupite i originalni punjac jer cete razliku u cijeni ustediti na promjeni baterije i svakako sacuvati vas telefon.
Kopije i druge alternativne punjace obavezno izbjegavati a mislim da je apsurdno govoriti zasto.
Mislim da je bolje neko vrijeme puniti telefon preko USB-a dok ne kupite originalni punjac nego koristiti kopiju punjaca.
Svakako i originalni punjac moze biti proizveden sa greskom ali kupovinom u ozbiljnoj prodavnici cete svakako dobiti zamjenu.

Postoji citava teorija o punjenju baterija i o punjacima koji ih pune tako da ce samo originalni punjac sacuvati i bateriju i telefon.

Stefan_kv
21-01-2012, 03:19
Ja sam imao isti problem i mislio sam da je do originalnosti.naime kupio sam ip4 polovan i uz njega dobio mali kockasti punjac...sve isto ekran poludi haos jednostavno ne moze da se koristi i resim da kupim novi punjac...slucajno zapazim u uscu apple store i svratim.jes' da mi se okrenula prodavnica kada sam cuo cenu, ali vredelo je sad sve radi u fulu...


Sent from my iPhone using Tapatalk

gotik911
21-01-2012, 03:35
Prije nekoliko mjeseci sam imao iPhone 3G i neki neoriginalni punjac koji je apsolutno licio na originalni. Kako je baterija na telefonu bila na izmaku, desavalo mi se da se telefon u toku ozbiljnijeg koristenja ugasi i mora na punjac. Ukoliko bih stavio telefon na ovaj nazovi punjac, on se ne bi ni poceo puniti a kamo li da se upali, dok kacenjem na USB sve bude kako treba. Dakle, ovaj neoriginalni punjac nije mogao da izgura ni onih 500mA a kamo li vise za punjenje, a kada prazna baterija povuce struju iz tako kilavog punjaca necu ni da pomislim sta se desava u tom jadnom punjacu, pa ni ne cudi ako telefon poludi. Dakle, bolje je izdrzati kad vam prodavac saopsti cijenu originalnog punjaca, nego prozivljavati frustraciju kada se ujutro probudite, skinete voljeni iPhone sa tamo nekog punjaca a on.......... ma ne mogu ni da izgovorim......

Chuckie
21-01-2012, 14:10
Ja imam punjac za USA, kupio sam adapter za nase uticnice(100din), sve sljaka:-)

Druze mozes li mi uslikat one detalje sa punjaca, input output te fazone, da uporedim sa ovim što bi mi trebao poslat iz Amerike jel isto to.

edyman
21-01-2012, 14:26
evo 8652

Chuckie
21-01-2012, 17:21
Hvala druze, ovo me interesovalo Input: 100-240V, dakle prima struju u tom rasponu, samo trebam onaj prikljucak nataket za naše utičnice, naručit ću iz Apple stora.

Dejan_Zr
30-01-2012, 01:54
Upravo dok ovo kuckam punim fon preko kineskog punjacha i pomaze mi ona fora sa uzemljenjem, drzim fon tako da dodirujem metalni deo i sve shljaka super, ali cim pustim metalni deo, odma pocne ekran da brljavi... ;)


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk.

Chuckie
30-01-2012, 02:12
Ali na 3Gsu ne pomaže, ja sam naručio origigi punjač iz Amerike, ne stavljam ja više telefon na kineza. :D

ibosko
30-01-2012, 14:48
Evo godinu dana punim ip4 sa kineskim punjacem koji je skoro crkao i isto pravio probleme (nije se mogla poruka otkucat) a sad sa novim isto takvim radi sve ok osim sto kad prevlacim prstom gore ili dolje i stanem ne micuci prst sa ekrana pocne da trese malo i to je jedini problem koji imam sa ovim punjacem... Ali kako neko rece uvece je tel na punjac tako da mi ne smeta:)


Sent from my iPhone using Tapatalk

njikolaj
30-01-2012, 15:42
Originalni apple punjač (http://store.apple.com/hu/product/MB707ZM/B?fnode=MTY1NDA0MQ#overview) , oko 30Evra, još i manje... applestore madjarska. I dobijate i USB kabal.

edyman
30-01-2012, 22:31
oni imaju samo online apple store, ako imas nekog u madjarskoj onda je ok ako ne onda moras nekako da se snadjes :)

njikolaj
31-01-2012, 09:33
^^ Tu smo da pomognemo. :) Nije frka da narucim par komada.

sky
31-01-2012, 16:16
prvo, sto se tice sigurnosti da cete prilikom kupovine novog ajfona, po principu kupac prvi otvara kutiju i slicnih gluposti, dobiti originalni adapter- GRESKA!!!
bio sam prisutan kada je prodvac novog ajfona shvatio da mu treba originalni adapter (punjac), te je u neotpakovanu kutiju stavio malo manje originalan punjac koji je izgledao identicno :)
da stvar bude komplikovanija prica se siri i kada su u pitanju cuveni 3 u 1 punjaci (usb punjac za kucu i kola). licno sam imao takav. posle nekog vremena, kada sam punjac utakao u zid, adapter je poceo da varnici. na svu srecu samo je on izgoreo, dok je telefon ostao neostecen. od raznih servisera sam kasnije cuo da je to redovna pojava sa 3 u 1 i da mnogi nisu imali srece kao ja...
pri tome da napomenem da se niti bavim prodajom, niti servisom bilo cega, a opet sam bez muke sve to imao prilike da vidim... cak ni ne zelim da znam sta se sve jos desava... :D

Chuckie
31-01-2012, 16:21
Nije da zar izvade adapter i opet zapakuju najlon vakum fazonom?


Sent from my iPhone using Tapatalk

sky
31-01-2012, 18:49
upravo tako... nema garancije sem da kupite od nekoga kome verujete.