PDA

View Full Version : Chromium OS na iPadu



iDarth
29-09-2010, 09:22
http://c0839932.cdn.cloudfiles.rackspacecloud.com/chromedipad2.jpg

Haker pod nazivom Hexxeh je pokrenuo Chromium OS na svom iPadu. Chromium je Google-ov open source operativni sistem koji je baziran na Chrome pretrazivacu i jednostavnim principima.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9a/Chrome_OS_screenshot_sdres_0001_App-Menu.png/800px-Chrome_OS_screenshot_sdres_0001_App-Menu.png

U vise navrata su se pominjali tableti sa Crome operativnim sistemom, ali izgleda da je iPad prvi. U zavisnosti od procenta funkcionalnosti ovo moze da bude izuzetan korak sa ciljem da iPad postane jos bolji i nezavistan od Apple-a.

Evo ga i video:

w4tyG4upFns


(http://ianatomija.blogspot.com/2010/09/chromium-os-na-ipadu.html)

Lazar
29-09-2010, 13:19
ja sam probao verziju za win i toliko je glup OS da je to strasno :P a mislim da je ovo tacno isto koliko i kad je onaj ubacio winmobail na iphone...

1024
29-09-2010, 14:38
Ceeekaj, probao si verziju OSa za Windows? :confused:

Moc Chrome OSa je u brzini koju postize, zbog nacina na koji je pravljen i hardvera u netbookovima u koje ce biti ugradjivan. (Butuje se za 7 sekundi, pa vi vidite :D ) Tako da stavljanje tog OSa na bilo koji drugi uredjaj bas i nema mnogo smisla.

Lazar
29-09-2010, 14:46
da probao sam... skinuo sam verziju za VM i podigo ga bez ikakvih problema... mrzelo me da ga bas stavljam u dualboot jer mi se ne svidja

1024
29-09-2010, 14:51
A, to. VM je vec druga prica :) Ali cujem da sporo radi na PCju. Nije pravljen za njega.

Lazar
29-09-2010, 14:56
ma ne pricam ja o brzini... ja pricam da se meni ne svidja kao OS... isto ko sto imas ubuntu netbook edition ali i on mi je skroz nikakv... mada iskreno ni netbook racunari mi nisu mnogo pametna stvar :P sta ces meni se ne svidja ako nema veliki eran zato je moj laptop 17 inca :P

veselinovic
04-10-2010, 11:54
Ima li gdje kakav tutorial o tome kako ga nabaciti na iPad?

Lazar
04-10-2010, 14:13
ja ti kazem to je isto kad je onaj ubacio winmobile.... niko nikad nije video bilo koji fajl niti boze daj...

noname
04-10-2010, 15:23
Složio bih se u potpunosti sa Lazarom. Taj dečko, (kako sam kaže ima 17 godina), izbacuje te neke Flow Chromium builds koji se instaliraju na usb a po uputstvima sa sajta mogu i na hard drajv. Ja sam lično probao jedan od tih "buildova" da stavim na usb iz Mac-a, sve je to uspelo međutim kada sam probao da pokrenem nije uopšte hteo da se bootuje. Onda sam to probao na jednom starijem laptopu i onda je boot uspeo :D ali kada sam usao u njega izbacio mi je neki plavi ekran sa sitnim slovima gde traži da skinem javu sa neta itd. itd. itd... Sve u svemu vrlo brzo sam izgubio živce sa tim i želju da se uopšte cimam iako imam solidnog iskustva sa linuxom i unixom uopšte.
Sad se ja pitam kako će to uopšte da radi na iPad-u ako na nekoj arhitekturi da kažemo predviđenoj za ChromeOS uopšte ne radi? Kada izbaci nešto konkretnije od par slika i filmića onda ću poverovati da je to moguće...

Lazar
04-10-2010, 16:19
ma moze da se namesti da radi na racunaru ali na ipadu mislim da je samo provala...

noname
04-10-2010, 16:26
Ma kapiram ja da može da se podesi nego govorim o tim njegovim (Hexxeh) buildovima, mislim da je kao ideja ok ali da jednostavno ne funkcionišu. Samo da napomenem da i na tom starom laptopu jedno 10 puta uopšte nije htelo da proradi pa je iz nekog 11 puta :D izbacio taj plavi ekran (posle logina) ali opet ništa... Jedino mi je kul što je napravio liveusb sistem a ne preko virtualne mašine...

1024
04-10-2010, 18:13
Kao sto rekoh, ideja Chromium OSa je da bude pravljen specificno za odgovarajuci hardver (konkretno neke netbookove), tako da pokretanje istog bilo gde drugde treba pokusavati cisto zezanja radi.

Sto se samog videa tice, ako je vec taj hexxeh poznat po tome sto stavlja Chromium gde stigne, onda ne treba mnogo sumnjati u to da je uspeo i da ga nabaci na iPad. Ali opet, ne treba ni ocekivati da cemo da dobijemo "klikni ovde za multiboot" proizvod za nedelju dana :)

Juga
04-10-2010, 18:35
Xxxxxxxxxxxxx