PDA

View Full Version : Ideje za iPhone Development



djalfirevic
08-09-2010, 20:34
Cao ljudi,

u dogovoru sa administratorom, odlucio sam da postavim temu u kome cemo moci da raspravljamo o idejama vezanim za iPhone programiranje.

Ako je neko raspolozen mogli bi da kreiramo tim programera i da krenemo u neku ozbiljniju pricu. Sto se birokratije tice, vezanu za Apple, sve sam prosao, stoga, samo nam je volja potrebna. :)

Stoga, javljajte se!

Lazar
08-09-2010, 21:46
ja sam za ali jos ucim :( ne znam koliko cu da vam budem koristan... imam max osx 10.6.4 i xcode sredjen... pa ako vam zatrebam ja sam tu :P

Akilone963
08-09-2010, 22:02
I ja sam jos u ucenju objective c. Inace, mogao bih da pravim grafiku za neku aplikaciju, to nije problem. Mozemo da osnujemo kao neki tim, mogli bismo da se dogovorimo za naziv nase male firme, pa bih mogao i neki logo da napravim.

1024
08-09-2010, 22:25
Javljam se. :angel:

A sta je potrebno od preduslova za gorepomenuto "javljanje"? Ja imam iPhone, je l' to dosta? :D Takodje, lobiram protiv Interface Buildera, uglavnom iz licnih razloga :smrc:

Sad ozbiljno: Sta imas u planu? Aplikacije za App Store? Je l' to za nase trziste (kojeg nema, je li) ili za Amere? ...I tako ta standardna pitanja :)

zexx0r
08-09-2010, 22:29
Imate moje Photoshop skills, imate moj Mac OS X 10.6.4 (bez XCode) jer sam lenj da ga skinem,
tako da šta god da treba, cimajte me :)

Akilone963
09-09-2010, 01:01
Xcode imas in na mac os x install dvdu koji si trebao dobiti uz mac. Inace, ja imam mbp i5 i xcode. Polako se skupljamo. Mozda i bude nesto od svega ovog.

colemuffin
09-09-2010, 01:33
imam xcode, mac os x 10.5.8, qt (ucim), photoshop :P nznm sta treba ;D

zexx0r
09-09-2010, 02:10
Koji CD?

Install CD, ili Applications CD?

Lazar
09-09-2010, 02:14
zexx0r skini bre sa neta ko covek... 2.5 gb :) pusti sad kad se probudis imas skinuto :)

zexx0r
09-09-2010, 02:16
Mrzi me čoveče :D
Btw, našao sam ga na CDu :)

Sharky
09-09-2010, 03:15
A ja cu biti direktor ove organizacije :) :p

Lazar
09-09-2010, 12:10
Ti si organizator ovog skupa ;)

1024
09-09-2010, 12:59
A prosecna duzina trajanja ozbiljnosti u temi pre nego sto pocne da puca po offtopic savovima je samo oko desetak postova :smrc:

djalfirevic
10-09-2010, 09:53
OK ljudi.

Ovo je fino pocelo. Ajmo da se podelimo onda :)

Dizajneri na jednu stranu, a programeri na drugu stranu. Ima li neko ko samo hoce da dizajnira?

Aplikacije pravimo univerzalne, kako za nase, tako i za strano trziste.

Akilone963
10-09-2010, 10:51
Gde su nam programeri? :D
Pa ovi sto su se javili za grafiku, najverovatnije hoce samo da dizajniraju. Ja sam presao knjigu za objective C, ali nisam se jos fokusirao samo na iphone. Dovoljan nam je i jedan programer, mislim da bi 1024 mogao to biti.
Ali ljudi, gde su nam ideje za aplikacije? ja sam imao ideje za neke igrice, ali mislim da to ipak zahteva malo veci posao. U pocetku bi trebalo da se fokusiramo na neke jednostavnije aplikacije, npr. za nase trziste, slicne onima koje postoje za android. Posto su za igricu ipak potrebni mnogo veci resursi i iskustvo. Bitno je da imamo volje.
Najbolj ebi bilo da razmenimo adrese za msn, kako bi lakse mogli da budemo u kontaktu. Moj msn : [email protected]. :D

iSavcic
10-09-2010, 12:02
Tvoj drug Savcic!

colemuffin
10-09-2010, 12:49
posto nznm u kom se jeziku programira za iphone, mogu da posluzim kao dizajner, inace imam iskustva sa photoshop-om i nekim 3d cad programima. moja msn adresa je na mom profilu

Lazar
10-09-2010, 12:52
moj msn je [email protected] ali nemojte da me spamujete sa iphone problemima tamo kao vecina sa foruma... :P

ja znam osnove photoshopa i 3ds-max... takodje radim malo objectiv c za iphone a na faxu sam radio programske jezike tipa c c++ java asembler i slicno... znaci znam sve po malo a trudim se da predjem da ih znam po dosta :P ali za to treba vremena... ja sam za bilo koji app dok se nesto radi a time i uci...

Shomsyo
10-09-2010, 14:46
Mozda ja mogu da pomognem sto se dizajna tice :D znam Photoshop tu i tamo :) AutoCad i ArchiCad(mada sumnjam da ova dva mogu da koriste, ali ae) :) pa ako treba nesto, vicite :)

Lazar
10-09-2010, 14:53
ako nista svidja mi se sto ljudi zele da se organizuju... ako se uozbiljimo i napravimo ideju i tim mozemo mozda i da napravimo nesto...

zexx0r
10-09-2010, 15:32
Prvi projekat: Hello World :D

Lazar
10-09-2010, 15:39
imam ga napravljen u vise verzija sem ako ne zelite da pravite nesto graficki zahtevno:P

djalfirevic
10-09-2010, 15:48
Programeri:

djalfirevic,
1024

Dizajneri:

Shomsyo
Lazar,
Akilone963
zexx0r

Koleza Savcicu, u koju grupu te ubacujemo?

Jel spisak OK? Javljajte da ispravljam...

Tehnologija izrade. Da li znate sta je Dropbox?

Lazar
10-09-2010, 15:51
ja bih da budem umesan i za programing ako bude nesto trebalo jel me trenutno to vise interesuje nego design ali ako ne nema veze :P

koliko se secam to neka fora za deljenje podataka kad vise ljudi radi istu stvar... mozda sam se i prebacio nesto

djalfirevic
10-09-2010, 15:56
Programeri:

djalfirevic,
1024,
Lazar

Dizajneri:

Shomsyo,
Akilone963
zexx0r

OK.

Ko nema dropbox, ili ne zna sta je, neka mi napise e-mail, da ga ukljucim u pricu pa ce mu biti jasno. Poslacu request svima, pa cemo onda da krenemo u pricu.

Lazar
10-09-2010, 15:57
ja nemam dropbox ali mogu malo da googlam da napravim to :P

djalfirevic
10-09-2010, 15:58
Daj mi mail, odmah ti saljem request.

Lazar
10-09-2010, 16:00
[email protected]

djalfirevic
10-09-2010, 16:16
Lazar i ja smo zavrsili posao, ajmo ostatak ekipe, saljite mail.

1024
10-09-2010, 16:19
Ja znam osnove upravljanja helihoptera ;)

Nisam zeleo da zvucim grubo, ali "osnove" je prilicno sirok pojam.

Nego, da se prikljucim upoznavanju:
I ja znam osnove Photoshopa i MS Painta (:P), ali bas i nisam neki dizajner. Recimo da mi estetika nije jaca strana :)
Sto se strane programiranja tice, videli ste (http://www.isrbija.net/showthread.php?t=10049) sta sam radio. Nije bogznasta, ali ako nista drugo umem da skrpim aplikaciju koja radi :D
Takodje, smatram sebe naprednim korisnikom Gugla, sto je uvek plus, a pogotovo u ovom poslu :) Delim i njihov smisao za jednostavnost.

@zexx0r: Postoji li HelloWorld na AppStore? Mogao bi da bude dobar fazon, u smislu "nema dobre platforme bez Hello World-a".

P.S. Zasto dropbox, zasto ne SVN? (i za iPhone (moja platforma :D) postoji portovan subversion) Mislim, za programerske poslove SVN je najbolja varijanta.

Shomsyo
10-09-2010, 16:25
Sto se programiranja tice ja sam bas "noob" sto bi rekli :D cisto da znate :D
Tako da mogu pomoci samo u vezi dizajna ;)
Mail: [email protected]
pa saljite to u vezi dropbox-a ili cega vec :D
;)
msn ako zatreba vicite, ne bih da ostavljam bas javno :)

djalfirevic
10-09-2010, 16:28
@1024

Moze i iPhone SVN, svakako, no, ovde sam kreirao folder Books, Designs, Projects u folderu iSrbija i onda cemo medjusobno da share-ujemo taj folder i da cepamo.

Najmanji problem, lako cemo preci mi na novu platformu, nego cisto da krenemo u pricu...

Davaj bre mail, nemoj da bijem :)

Lazar
10-09-2010, 16:40
dobro nisam mislio toliko osnove... znam da napravim i ja nesto korisno... pretpostavljam da ti ne umes ni da pokrenes hilikopter a ja umem program i da napisem nesto osnovno :P

1024
10-09-2010, 16:54
Malo sam karikirao i nisam na tebe* konkretno mislio. Posto svi kazu "ja znam nesto" a tesko je da se odredi koliko je to, jer jednom coveku "malo" je drugom coveku "srednje" a trecem "dosta" :)

*ili ikoga

Da ublazimo offtopic: Toliko o tome? :)

Ono sto nama konkretno treba u ovom momentu je dobra ideja. Ili barem biznis model: Da li cemo da radimo "just another ____ app" ili cemo da idejisemo nesto originalno.


P.S. Da li sam pomenuo da sam mislio na remote control helihoptere? :vb_kez:

CJay
10-09-2010, 17:02
E, ja bih vam dao jedan predlog...iscimajte Luk492 ( nadam se da sam mu pogodio nick, ako nisam, neka se ne ljuti, prepoznacete ga svi), sto se tice dizajna...lik je radio onaj black UI, i jos gomilu nekih modifikacija u temama i skoro sve sto je postavio je super. Rekao bih da bas ima smisla za dizajn. Eto... :)

Shomsyo
10-09-2010, 17:02
Pa pazi, ne bi bilo lose da pokusate/mo nesto manje za pocetak, da ne krecemo odmah sa necim vecim cudima, da se ne bi pogubili. Jer niko od nas nije toliko dobar u svemu gore pomenutom, pa da se prvo uhodamo. :)
A kad udjemo u foru da smislimo nesto originalno.

Edit: sto rece 1024 koliko je to "nesto". Sto se mene tice nikad se nisam bavio dizajniranjem nekih interfejsa, aplikacija ili necega, tako da sam slab sto se toga tice i ne znam koliko je pametno da ulazim u celu pricu. Ja sam samo rekao "znam Photoshop tu i tamo", 2 posta kasnije: ja dizajner :D cisto da ne ocekujete previse :)

djalfirevic
10-09-2010, 17:18
Za sve skeptike, neka pogledaju "iMovieList" na iTunes-u. To je drugar sa kojim radim iPhone Dev, ali on ima jako puno angazovanja u firmi svojoj, tako da ne moze bas da se posveti tome. Kada je uradjen iMovieList, za prvih 20 dana je na racun leglo 400$, a sada, svaki mesec legne oko 30.000-40.000 dinara.

Toliko... ;)

Ja sam uradio jedan app sa drugarom GoRun, to je prakticno Nike+, custom-made :), pa cu vam dati da testirate cim izadje.

Radim za americku firmu iMolly aplikaciju, pogledajte na Google-u, molly mocassins, pa cete videti web sajt, to je iPad aplikacija, ali radim tu jos i In-App Purchase mehanizam. Takodje za nasu firmu radim iRunMyRoute koji ce da ima i komunikaciju sa web serverom i sl.

Potencijala imamo ljudi. Fokus na ideje i da radimo!

zexx0r
10-09-2010, 17:29
Blah...

U principu vi možete da računate na mene što se programiranja tiče, iako nemam neke prevelike želje za programiranjem sada :)

Moji ex projekti:

1) USA Grade Point Average Calculator:

http://i52.tinypic.com/2csb9kn.jpg

2) psyBNC Emulator - mIRC

http://i56.tinypic.com/2lldo5h.jpg

3) BNC manager (no pics) :( - mIRC
4) Rapidshare link checker - PHP
5) Task Manager Disable - C++
6) Forward Message Fix - Bash
7) WickedChat - Delphi

Imam ja neke osnove, mada me mrzi da se zanosim :)
Radije bih dizajniranje :)

1024
10-09-2010, 17:31
Ovo za iMovieList je dobra informacija. Prakticno pokazuje da od "generickih" aplikacija moze da se zivi. (ja sam iskreno malo sumnjao u to).
Nego, interesuje me ovo sto se tice iRunMyRoute: kakvu racunicu nasa firma ima sa aplikacijom? Mislim, em sto kod nas zvanicno nema iPhone-a niti iTunes Store-a, em sto nasi ljudi uglavnom nabavljaju aplikacije na "alternativne nacine".

Lazar
10-09-2010, 17:57
ja sam za to da prvo testiramo tim... znaci sad kad ga oforimo da probamo sa nekom aplikacijom koju mozemo da uradimo za krace vreme ali da izgleda ok i da radi nesto korisno... ako nam sve to uspe i vidimo da smo ok kao tim onda bi smo mogli da podjemo i na veci projekat taman za to vreme ja mogu jos da se usavrsim :P takodje ako je neko voljan da podeli neki source code ja bih mu bio zahvalan... svakako dosta znaci da se vidi kako drugi rade i kako su ostvarili neke stvari... ipak u knjigama su naprostiji primeri pa i ne moze mnogo da se izvuce :P

BTW 1024 jer imas hilikopter ili ne :P ja sam oduvek zeleo da koristim makete aviona i hilikoptera ali mi nikad nisu kupili moji :(

EDIT: sorry za off ali evo ja sam naso nasu himnu :P

Eq3CuMDXaPs

colemuffin
10-09-2010, 20:45
Ako treba ista, ja radim web design sto moze koristiti za aplikacije, u skoli sam ucio modeliranju u 3d cad programima, a sto se tice web design-a, mogu postaviti neke svoje radove, samo ako mogu da ih iskopam iz starog hdd-a. =] mail: [email protected]
ovako:
http://colask8.110mb.com/ - ovo je radjeno pre 3 godine (nije azurirano jer su mi ugasili racun)
http://colemuffinz.110mb.com/Movie12.html - ovo sam radio za svoj gild, medjutim gild master nije zeleo flash
To je jedino sto mi je ostalo, stari hdd mi je prso, pa cu pokusati nekako da izvucem radove ako je potrebno.

Kako god, fino sto je sve ovo pocelo, hvala djalfirevic-u, GL.

djalfirevic
10-09-2010, 21:04
Ovo za iMovieList je dobra informacija. Prakticno pokazuje da od "generickih" aplikacija moze da se zivi. (ja sam iskreno malo sumnjao u to).
Nego, interesuje me ovo sto se tice iRunMyRoute: kakvu racunicu nasa firma ima sa aplikacijom? Mislim, em sto kod nas zvanicno nema iPhone-a niti iTunes Store-a, em sto nasi ljudi uglavnom nabavljaju aplikacije na "alternativne nacine".

Uvek je na kraju to nasa firma, koja radi za americko trziste ;)

djalfirevic
14-09-2010, 20:26
Ljudi, ajmo da se bacimo na neku igricu.

Dizajneri, igre generalno ipak prvo krecu od vas. Mozemo da napravimo neku prostu za pocetak. Jel igrao neko Plants vs. Zombies? :)

1024
14-09-2010, 20:46
Igrao sam samo Flash demo varijantu. Blago atipican tower defense*. Sa zombijima.
Mislis nesto na TD fazon? Mada takvih stvari vec ima mnogo... 250+ po mom proracunu. Dobro, fart app-ova ima preko 800 :D

OK, tower defense. Za pocetak treba nam zanimljiva tema.

* dobro, plants defense :P

Lazar
14-09-2010, 21:13
cek ocete klasican tower defense ili onaj kao plants vs zombis?

da znam o cemu da razmisljam :P

Sharky
14-09-2010, 21:17
Mozda ne bi bilo lose napraviti nesto kao Risiko, to jos nigde nisam nasao

Shomsyo
14-09-2010, 21:40
ima na apptrackr-u i to ni manje ni vise nego ga Electronic Arts pravio :)

Lazar
14-09-2010, 21:48
e da. ja mislim da mi ne mozemo nikako da napravimo odmah app koji ce da bude BOOM i da prodamo milione i da se obogatimo... to sto app postoji ne treba da nas spreci da napravimo i mi neki na tu temu... koliko ja kontam ovde ima ljudi koji zele da rade da bi napredovali a uz to ako uzmemo nesto EXTRA... ja sam za to da bar nesto zapocnemo da vidimo kako nam ide... kako se slazemo kao tim i ko se gde nalazi... to je bar moje misljenje a sad sta su drugi zamislili od ovog stvarno ne znam.

ja bih rado da polako smislimo temu igra i da pocnemo da razvijamo nesto... evo ja sam uzeo da gledam cocos2d

Shomsyo
14-09-2010, 21:58
Naravno da niko(valjda) nije planirao da odmah pravi BOOM aplikaciju :) Narocito sto niko od nas nije toliko upucen u celu stvar pravljenja app iOS.
Bilo kakva ideja i koncept za pocetak bi bili dobri, moze kopija neke postojece igre, sa nekim novim idejama i slicno.

Lazar
14-09-2010, 22:08
koliko vidim za nas pocetnike za igre je najbolje da se oslonimo na cocos2d... ima u sebi ugradjeno gomilu stvari i pomeranje objekata i unistavanje i formiranje i svasta drugo...

sad ako zelite mozemo da pravimo i bez toga... ja sam za bilo koju akciju...

colemuffin
14-09-2010, 22:20
Hehe, moram da vidim o cemu je rec PvZ, bacam se u review =]

Lazar
14-09-2010, 22:28
ma nista posebno... imas 5 6 reda gde se stvaraju zombi i ti pravis biljkice levo koje ih gadjaju i ubijaju... pa sad imas razne vrste biljka i razne vrste zombija koji napadaju... skupljas parice pravis biljke i prelazis polja...


ja cu mozda veceras da zavrsim tutorial koji radim pod foru imas svog lika koji stoji u mestu i sa strane izlaze na random mestima duhovi koje ti gadjas i kad ih pogodis ti ih unistis... kad neki od njih dodje do kraja game over :P uz to imaju razne brzine i jos neke forice... sve u svemu ima dosta toga sto nam treba za igre...

colemuffin
14-09-2010, 22:37
Axam, pa, najbolje polako, umerenim tempom radimo, a pretpostavljam vecina ide u skolu ili ima posao pa i ne moze ovo da bude full-time job =]. no da ne skrecemo s topica. Trenutno sad vezbam SAT test, pa cu polako poceti da razmisljam na cemu mozemo raditi.

djalfirevic
15-09-2010, 23:18
Slazem se. Trebamo videti kako funkcionise tim. Bilo kakva ideja je sjajna.

@Lazar - cak i ta igrica, za pocetak, nije losa. Poenta je napraviti dobru grafiku, a tu trebaju dizajneri. Proizvod uvek proda grafika, tu nema diskusije, stoga, treba na to ici.

Poenta i jeste da se svi unapredjujemo, u programerskom smislu.

Lazar
15-09-2010, 23:25
e pa za grafiku ce sigurno da nam bude problem... ne znam koliko se ovde bilo ko razume u grafiku... sta mislis da napravimo neki app od nule da vidimo kako to sve ide sa igrama... grafiku mozemo malo da krademo sa neta malo da pravimo malo da menjamo cisto da imamo neki app... ne moramo da ga okacimo nigde cisto da vidimo ko sta ume...

javite ko se slaze sa ovim pa da smisljamo ideju i da pocnemo

CJay
16-09-2010, 00:26
evo ja se slazem :P :)

ne, stvarno, prva aplikacija pa da pucate na veliko, ne ide bas...udrite nesto simple, okacite da ostali korisnici foruma isprobaju, pa da vidimo da li da nastavljate ili jok...

znate onu narodnu : Prvi se macici u vodu bacaju :P :D

colemuffin
16-09-2010, 01:48
hocemo 2d ili 3d igru? sad nznm koliko grafika moze biti kvalitetna na iphone-u i renderovanje grafike na njemu.

Lazar
16-09-2010, 01:57
hehe 3d? :P jel me zezate? ko ovde zna openGL ili tako nesto? ja mislim da se mi prvo drzimo 2d igrica... ako bas neko zna toliko dobro openGL ja bih rado da budem u timu ali samo da posmatram :P cisto da naucim nesto... ako ste za 2d onda sam full in

ja sam pricao i sa djalfirevic-em i on isto do sad nije radio igre... koliko sam skontao on se slaze sa mojim istrazivanjem da je najbolje da se pocne uz cocos2d i box2d :P ako neko ima neki drugi predlog slobodno javite

colemuffin
16-09-2010, 02:04
Ok, ja sam jedno vreme radio u Game Studiu, 3d modeliranje, nisam radio OpenGL.

1024
16-09-2010, 12:14
ko ovde zna openGL ili tako nesto?
Ja.
Ali 3D igre zahtevaju potpuno drugaciji pristup od view-based igara, tako da se i ja slazem da se jos uvek ne treba upustati u to.


...da je najbolje da se pocne uz cocos2d i box2d
Ne znam bas kako funkcionisu te stvari, ali mi se malo ne svidja ideja da se treba oslanjati na njih. Mada, sve zavisi od toga sta se radi.

djalfirevic
16-09-2010, 14:27
Ako neko zeli moj projekat iSerb, da posaljem source projekta da testirate kod sebe i da imate neku aplikaciju, cisto ucenja radi, pusticu je na Dropbox.

Lazar
16-09-2010, 15:34
pusti je na dropbox ja zelim da je prostudiram cisto da vidim sta je i kako je...

Thx

Akilone963
18-09-2010, 02:22
Ocemo poceti sa necim? Ima li neko ideje? Ja imam neke ideje za igrice, ali ne znam koliko je izvodljivo i koliko je originalno. Mislim da je bolje da pocnemo sa nekim "korisnim" aplikacijama. Kako ide prodaja preko cydie?

colemuffin
18-09-2010, 02:39
Ja sam vise za aplikacije, mada aplikacija nikad dosta, a i uglavnom postoji skoro sve sto ti treba. Mozda npr. da se odradi aplikacija kao photo booth na mac-u sa twirl efektima i tako to, posto sam trazio takvu aplikaciju na appstore ali nisam nasao.

Shomsyo
18-09-2010, 13:32
E sorry ljudi, ja malo u frci sa ispitima ovih dana... Uglavnom, mozda ne bi bilo lose za pocetak nesto tipa iSlice, ako znate o cemu se radi :) ili nesto poput canabalt-a, to mi deluje prostije za pocetak(ili se varam? pitanje za programere) :D

Lazar
18-09-2010, 14:56
pa sad te igre koje su beskonacne ne znam da li su bas proste :P mora napravis algoritam koji ce da pravi mapu :P bar ja mislim da tako ide... nesto tipa tower defence mislim da smo u stanju da napravimo... mozda se i varam... grafika ce da bude u svakom slucaju problem

mozda mozemo i nesto ovog tipa Death Knight... sta ga znam... daj nek kazu i drugi sta misle...

Ja sam poceo da si pisem neku sitnu igricu ali samo za sebe ne za izdavanje posto cu da kradem slicke sa neta :P kad odlucite da pocnemo projekat ja sam tu samo javite :)

Mladjamail
19-09-2010, 03:15
Cao ljudi, ovo mi je bukvalno prvi post na forumu! Bavim se industrijskim i grafickim dizajnom. Koristim Rhino (3d modelovanje), maxwell (rendering program), Photoshop i Illustrator...ako ista mogu da pomognem bila bi mi cast :) ostavicu link za moji portfolio pa ako vam se dopada sta radim - voljan sam da vam se pridruzim. Pozdrav

http://www.behance.net/mladenmilosevic

djalfirevic
19-09-2010, 08:42
Ovo je sjajno Mladene. Ako si raspolozen za rad, odlicno. Ideje nam, ako si procitao temu, malo manjkaju, stoga prikljuci se.

@colemuffin

I aplikacije su odlicna ideja, i na tu temu sam razmisljao, ali prosto ne mogu naci nista zanimljivo na cemu bi radili. :(

Lazar
20-09-2010, 01:38
ljudi moram vam reci da je ovaj cocos2d bas profi stvar... sta sve tamo ima vec napisano pa to je cudo... to + internet i mozes da napravis cudo... ja se vec 2 3 veceri zezam posto sma iscitao par tutoriala i bio sam se zaglavio oko nekih stvari ali sam i to resio... evo bas se sad bakcem pravim neku igru gde si upravljas jednim malim avionom i izbegavas meteore koji nalecu na tebe uz to skupljas neke gluposti... mislim to je generalna ideja igre i da znam ima ih vec 1000 ali ova je moja i ja sam tako odlucio da ucim...

nadam se da ce imati opcije da se biraju slike za avionce zatim da se bira joypad akcelometar i dugmici. imace vise nivoa i slicno... po meni jedna onako full igra...

jos uvek nisam uzeo da koristim box2d za fiziku i jos neke stvari koje pruza ali i to cu nadam se uskoro...

colemuffin
20-09-2010, 02:38
Mogli bi da napravimo bluetooth file sharing app ako neko moze da provali kako.pretpostavljam da je sve stvar kexta(drajvera) za ios 4. Eto npr jos jedne ideje za app.

Lazar
20-09-2010, 02:53
hahahahahahahahahah

izvini ali sad si me stvarno nasmejao... to ne mogu da naprave ljudi koji se razumeju 100 puta vise od nas mi ce pravimo... takve sistemske stvari ne mozemo mi da radimo... bar ja ne mogu... znam da nemam ni minimalno znanje za tako nesto...

mislim da nama treba nesto simple...

Juga
20-09-2010, 13:07
xxxxxxxxxxxxxxxx

Lazar
22-09-2010, 02:33
da li neko zna kako da napravim najlakse DEB fajl ili tako nesto? za sada kad napravim igru ja dobijem fajl koji je .app ili tako nesto i onda ga prevucem u folder applications uradim respring i on se instalira... naravno imam fake code sign namesten za xcode :P

iKnez_95
22-09-2010, 11:01
A jel mozete napraviti neku aplikaciju za ocjene? Znaci u njoj bi bio spisak predmeta, za svaki predmet bi se mogle upisivati ocjene (koje bi se razlikovale, ocjene iz odgovaranj, za testa i sl).
I jos bi bilo mocno kad bi aplikcija sama, automatski prikazivala prosjek.
Eto toliko od mene.

1024
22-09-2010, 11:44
@Lazar: Linux (verovatno i Mac, znam da iPhone ima) ima alatku dpkg-deb koja pakuje folder u deb fajl. Jedino treba jos i da napravis control fajl koji ide uz njega, da bi mogao da se instalira kako treba.
Vidi ovde, sekcija "step 1: Making a Package"

http://www.saurik.com/id/7

@iKnez_95: to nije losa ideja. Samo pritom treba uzeti u obzir da razlicite zemlje imaju razlicito ocenjivanje. Kod nas je 1 do 5 (ili 6 do 10 za studije), u Nemackoj je recimo od 5 do 1 (gde je 1 najbolja ocena), u SADu su slova (A do F valjda) a neko cetvrti mozda ima nesto cetvrto :) O tome koliko su predmeti razliciti necu ni da pricam, to se vec podrazumeva da ce da se unosi rucno :)
E, da: tu su i predmeti koji se ne ocenjuju (gradjansko vaspitanje :) ) Sve u svemu, tu bi imalo sta da se radi.

iKnez_95
22-09-2010, 11:57
A mogli bi imati kao neke profile (pri pokretanju aplikacije korisnik bi imao na izbor nekoliko nacina ocjenjivanja, e sad ne znam koliko je to komplikovano za izvesti). A to za predmete se podrazumjeva, svako bi ih rucno unosio.

djalfirevic
22-09-2010, 13:57
@iKnez_95

Ovo je dobra ideja. Moze da postoji Settings sekcija gde korisnik moze da izabere koji mu je nacin ocenjivanja i onda po tome cepa.

Sto se predmeta tice, na njemu je da unese predmete. Prosek bi se automatski racunao naravno.

Nije losa ideja.

Hocemo to da krenemo da radimo?

colemuffin
22-09-2010, 13:58
mozemo da odradimo promenljive u kojima korisnici sami upisuju naziv predmeta, to ne vidim kao neki veci problem, am i rite?

EDIT: RRRRR, REFRESH!!!

Ja sam za!

Lazar
22-09-2010, 14:16
sto se mene tice mozemo da radimo to bar ne bi trebalo da je tesko da se odradi...

Shomsyo
22-09-2010, 18:28
Count me in ;)

iKnez_95
22-09-2010, 21:07
E momci, kad je budete pravili, bilo bi dobro i da ubacite raspored casova, neku jednostavnu tabelu ili nesto na taj fazon.
EDIT: Dobio sam danas jos dvije ideje. 1) Mozete napraviti muzicku aplikaciju Riblje Corbe (ili bilo kog drugog benda ili izvodjaca), u kojoj bi bio potpuni spisak albuma, pjesama, tekstova pjesama, omota albuma i slicno. E jedino sto mene "muci", su autorska prava. Da li bi vas Riblja Corba (ili njen pravni predstavnik) mogao tuziti kada bi ste vi napravili ovakvu aplikaciju bez njihovog odobrenja i objavili je na AppStore-u?
2) Aplikacija u koju se unose neki zadaci (To do), ali za razliku od gomilu aplikacija u kojima se unose vrijeme alarma (za napomenu), nivo vaznosti i mozda jos nesto, u ovu bi se unosila adresa, koja bi se obiljezavala na mapi, i kada korisnik bude prolazio pored obiljezenog mjesta (nekakv kriterijum bi se mogak podesavati, npr. u precniku od 100, 200 metara i sl), aplikacija ce mu napomenuti da ima neki zadatak koji mora obaviti na tom mjestu. NAPRIMJER: Zadatak: Uraditi zadacu, Mjesto: Podgoricka 75. Kad se ja nadjem na toj adresi, app me napomene. E sad ne znam koliko je komplikovano koristenje GPS-a pri programiranju

Lazar
24-09-2010, 11:15
evo ja da podelim svoju igru sa vama :P jos uvek je sredjujem posot ne znam sve da uradim pa googlam i trazim po cocos2d bibliotekama ali ipak sam dosta uradio...


http://www.mediafire.com/?5ilrcazoirn8i57

aplikaciju ubacite u /Applications i samo uradite resprig

Lazar
27-09-2010, 16:41
ljudi ocemo li nesto da radimo ili ne? ja znam da svi imamo obaveze ali mogli bi smo da pocnemo nesto malo po malo... ne mora app da se odradi za 2 dana... :)

ja se jos uvek bakcem sa mojom igrom sredio sam neke stvari vezane za performanse gameover scenu settings pamti podesavanja i tu jos neke stvarcice...

Juga
27-09-2010, 17:30
xxxxxxxxxxxxxxxx

Lazar
27-09-2010, 21:02
hmmmm cudno evo sad cu da stavim drugu verziju... meni radi sasvim normalno isto 3gs 4.0.1

samo da se uploaduje i dobijas link ovde

EDIT:
nisam bio kuci pa nisam odmah zakacio sorry

http://www.mediafire.com/?7kq8qi1j2mzqe87

evo ko moze nek testira pa nek javi da li radi ili ne

thx

skin ne mozete igracu jos da promenite i ako ima vise slicica da se biraju :P radim na tome...

EDIT2:

Evo je verzija gde moze da se menja skin...

http://www.mediafire.com/?8eg2ciz6g18w3o2

Juga
28-09-2010, 00:22
Xxxxxxxxxxxxxxx

Lazar
28-09-2010, 00:29
cek uzmes ono sto sam ti ja dao i preko winscpa ili nekog slicnog programa prevuces u applications zatim uradis respring i on nece da radi?

ja iz mac-a samo uz pomoc fugu-a prevucem i radi uvek :( moram da vidim sto nece da radi

Juga
28-09-2010, 00:45
Xxxxxxxxxxxxxxx

Lazar
28-09-2010, 01:08
ok thx znaci mora smislim neku foru za one sa winom :)

znaci sve ti radi ok kad si sad iskopirao?

Thx za info

Juga
28-09-2010, 01:12
Xxxxxxxxxxxxxxx

Lazar
28-09-2010, 01:16
xcode 3.2.3 a ako mislis na code sign sad cu da ti nadjem sta sam koristio posto ne znam napamet :) mada mislim da mi je u winu u favoritima link

ako se ne varam ovo sam odradio
http://hacker-pro.com/forum/index.php?topic=271.0

Juga
28-09-2010, 01:20
Xxxxxxxxxxxxxxx

1024
28-09-2010, 01:38
@Lazar: Sta bi sa .deb fajlovima?

Lazar
28-09-2010, 01:43
1024 iskreno nisam se bakcao sa time jer kao rekoh moze i ovako da se instalira a ovo nije ni priblizno konacna verzija... ajde videcu da probam da napravim deb od ovog sto imam...

Lazar
28-09-2010, 18:08
daj ako mozes da mi pomognes da napravim deb fajl :)



Package: com.yourcompany.SpaceAdventure
Name: SpaceAdventure
Version: 1.0
Architecture: iphoneos-arm
Description: Game, created by Lazar
Homepage: www.isrbija.net
Depiction: www.isrbija.net
Maintainer: Lazar <[email protected]>
Author: Lazar <[email protected]>
Sponsor: Serbian-Forums <www.isrbija.net>
Section: Games

jel lici ovo kao dobro napravljeno ili ne? :)
Ovaj prvi red ne znam sta treba da bude...

kad probam da pokrenem javi:

dpkg-deb: parse error in file A/DEBIAN/control near line 9:
EOF during value of field 'Selection' (missing final newline)

pokrecem dpkg -b A iz terminala sa mobilnog...

1024
28-09-2010, 18:51
Deluje dobro (mada depiction mozda treba da izbacis). Nego, sudeci po gresci, da li imas novi red na kraju fajla?

Lazar
28-09-2010, 19:29
nema koliko znam... stao sam posle ovog Games i klikcao delete :P
izgleda da je fora da ima prazan red :P

nego kako da podesim sa mobilnog direkno celom folderu i svim fajlovima permission?

Evo da se ovde zahvalim 1024 na pomoci i da ostavim deb fajl ako nekom treba :P

http://www.mediafire.com/?lgf3u4y08538hbt

zuboje
24-10-2010, 04:47
Evo posto vidim da se prica o pravljenju aplikacija, mozda bih mogao da pomognem. Ne znam puno, jos ucim, radim na X-codu vec 3 meseca i u dogovoru sa mojim profesorima, odlucio sam ovde na faxu da oformim tim, koji treba da pocne sa radom do kraja sledeceg meseca i radimo na izradi aplikacije za moj fax koja bi trebalo da se radi negde oko pola godine (bar smo tako isprojektovali za sad). Nazalost ja zivim u Americi, tj. u Srbiji sam samo preko leta, ali ako vam treba neka pomoc, ako znam mogu da pokusam da vam pomognem. U sustini do sada nisam dizajnirao nista komlikovano, ovo ce biti prva velika aplikacija na kojoj radim. Ono sto vam ovde mozda mogu pomoci jeste nekim savetom ili tako nesto ukoliko znam o cemu se radi. Nisam stalno na iSrbija (nisam bio sigurno jedno mesec dana), ali evo vratio sam se i trudim se da budem redovno, odnosno na 4-5 dana se ulogujem, posto sam preokupiran obavezama ovde...

Sparky
15-11-2010, 23:55
Ja kao i vecina imam iskustva u PS

ali radim i u FL..

PS: dosta dugo radim....(i dosta znam)
FL:tek sam poceo... (zelim da naucim, tako da ako imate neke korisne tutoriale.. mozete da mi posaljete na pm...)

problem je samo Action Script.. (3.0)

flash je tek sad dobio mogucnost za iphone app....
tako da nema nesto puno tutoriala.. :(

tako da za sada mogu da pomognem samo PS...

Kv8
16-11-2010, 00:21
Ja sam davno hteo da osnujem tim za pravljenje aplikacija, naravno nikad nije zazivelo jer za to je potreba dobar programer za mac os neko kose bas razume u to... makar jedan, a ostali bi davali ideje i testirali. Tako je bar bila moja zamisao za team...

Da li imate ideje kakve bi aplikacije pravili?

Sparky
16-11-2010, 01:04
iFart developer makes $40,000 in 2 days (http://www.edibleapple.com/ifart-developer-makes-40000-in-2-days/)


veoma jednostavna aplikacija....

za pocetak mozemo da napravimo nesto slicno(mislim da bude jednostavno)
a kasnije mozemo i nesto komplikovanije...

Kv8
16-11-2010, 10:30
a znaci tebe interesuje tih 40 000$ :) lepo je to ali ja sam vise za aplikacije koje su free i koje bi imale neku svrhu a ne igrice ili sta vec...

Sparky
16-11-2010, 13:27
XD

ne...

samo kazem da su te glupe (proste) aplikacije trazenije....

a tih 40 000$ govori samo da se ljudima vise svidjaju te aplikacije za zajebanciju.. :)

milan64586
17-11-2010, 09:11
Ajde napravite neki program za manipulaciju sa profilima, da radi ljudski kao na nokijama. Znaci nesto kao my profiles, samo da zaista radi. :( Ja cu biti prvi koji ce kupiti tu aplikaciju od vas. ;)

Lazar
17-11-2010, 17:59
milane sta si napeo sa profilima? da li si i priblizno upucen u programiranje? imas li prestavu koje znanje treba za tako nesto? koliko se ja razumem to je UZASNO tesko da se napravi i da radi lepo pa samim tim i nije izaslo mnogo takvih aplikacija i kad izadju ne rade lepo ili kostaju 10+ dolara...

milan64586
17-11-2010, 18:19
Koristio sam takve programe godinama, uglavnom na nokijama i to mi BAS fali na iphone-u. Ne znam ni najmanje oko programiranja. :) Ne znam koliko moze da bude tesko, za nekoga ko se time bavi. S'obzirom da je za symbian postojalo bar 10-ak programa koji su svi savrseno radili, ne znam zasto ne bi mogli i za iOS da naprave makar jedan. Inace, ako znas neki program koji kosta 10+ $ a da radi kako treba, reci, mozda bih ga kupio. Kupio sam MyProfiles za 6.99$ i neupotrebljiv je, plus ne znam kako da prebacim licencu sa rock-a. :(

Lazar
17-11-2010, 18:24
da taj myprofiles je meni radio sasvim ok... bar ranije dugo nisam koristio jer nemam crack... pre sam imao neki... kostao je tad bio 10$... vidi nemoj da poredis symbian i iOS jer su 2 razlicite platforme i ono sto moze na jednoj da se odradi ne znaci da moze i na drugoj... ne kazem da ne moze ali ce tesko iko sa naseg foruma da ti napise takav app... izvinjavam se ako sam nekog uvredio ko moze to da napise... ali moja slobodna procena je da niko ne moze...

jeste tacno je da su profili cool stvar ali ja sam koristio samo silent i neki moj... to imam i na iphonu uz pomoc onog prekidaca sa strane :P

milan64586
17-11-2010, 18:27
Pa dobro, tema je Ideje za iPhone Development, pa sam dao ideju. Ja kao sto rekoh, ne znam nista oko programiranja, pa samim tim ne znam koliko je tesko, ili nije. Ako je toliko tesko, onda jbg...

Sparky
17-11-2010, 18:44
mozda i napravimo za par godina :)

ali za sada planiramo neku jednostavniju aplikaciju.. :)

OzzY
07-12-2010, 15:08
Je l' ima ovde programera koji bi se usudili da zapocnu pravljenje PlanPlus aplikacije za iPhone, barem online verziju ukoliko offline verzija zahteva kupovinu licence za mape i sta vec?
Ovi iz PlanPlus-a kazu da ne planiraju da prave verziju za iPhone? :(

1024
07-12-2010, 19:04
Za koriscenje online verzije mapa takodje je potrebna licenca.
Zasto bas planplus? Sta on ima sto nemaju recimo Google Maps ili OpenStreetMap? (iz ovog pitanja cete primetiti da bas i nisam mnogo koristio planplus :) )

OzzY
07-12-2010, 23:10
Kontam da je jeftinije dovlacenje rasterizovanih slika sa nekog tamo servera nego cuvanje offline vektorskih slika na samom uredjaju. :)
Zasto PlanPlus?


Veoma dobra pokrivenost. Bolja od Google-ove, OpenStreetMaps - hm, nisu losi ali pogledaj sledecu stavku.
Za sve gradske autobuske linije se iscrtava trasa kao i stanice (u oba smera) + imena stanica. Glavni razlog zasto PlanPlus! :)
iGO je otkupio bas njihove mape - znaci da valjaju. :D
U slucaju offline mapa koristila bi se vektorka grafika sto znaci:

Mnogo manje mesta je potrebno za smestanje mapa.
Brze (i lepse) ucitavanje.



Jedini "problem" bi bio u slucaju offline verzije sto bi zauzimala puno ukoliko bi cela Srbija bila pokrivena.

Mozes ti i OpenStreetMaps da koristis, nije problem, samo napravi dobru aplikaciju. :p
Doduse, vec postoji Belgrade aplikacija koja koristi OpenStreetMaps ali je ocajno uradjena i ne radi kako treba na iOS 4+.

Belgrade011
24-02-2011, 21:03
sta bi od ovog svega?

Sparky
24-02-2011, 23:30
nemamo tim a ni ideju za aplikaciju...
tako da za sada jos nema nista od ovoga....

jedino da neko sa idejom za aplikaciju nadje tim... :)

1024
25-02-2011, 01:10
Idealno bi bilo da neko sve uradi sam i samo ponudi na izvol'te, kao sto to uvek biva kod nas.
(Mada u tom slucaju bi se izgubila poenta teme)

sikou
02-03-2011, 21:18
Evo jedna ideja, koliko je moguća realizacija ne znam. Kada nazoveš nekoga i on se javi iphone zavibrira.
Koliko sam shvatio to ide pod normalno u androidima, a toga ima i u aplikacijama iBlacklist i mCleaner kao opcija ali su preskupe (blacklist mi ne treba).

rikee
02-03-2011, 23:49
kuaidial na cydia ima tu opciju free...

sikou
03-03-2011, 21:30
..kao i iblacklist i i mcleaner ali mi stvarno ni jedna opcija osim te vibre ne treba.. nije samo do troška, ne volim gomilati (meni) nepotrebne appove
btw hvala na pomoći

Demonix
03-03-2011, 21:43
Je l' ima ovde programera koji bi se usudili da zapocnu pravljenje PlanPlus aplikacije za iPhone, barem online verziju ukoliko offline verzija zahteva kupovinu licence za mape i sta vec?
Ovi iz PlanPlus-a kazu da ne planiraju da prave verziju za iPhone? :(
Ne razumem šta bi ta aplikacija radila tačno?
Ne verujem da je baš legalno napraviti PlanPlus aplikaciju ako nisi član njihovog tima... :vb_rtfm:

elefteros
25-04-2011, 15:44
jamb, potapanje brodova i sl. Mislim da vam je to ok za početak.

mjuzoholik
28-06-2011, 01:48
ko moze da mi kaze sta je * ?

Lazar
28-06-2011, 03:20
da ti kaze sta znaci zvezdica? :D jel to pitas? :D

Dzoni-GS
01-07-2011, 20:07
Pozdrav svima :)

Ja sam se danas registrovao i čitao sam neke teme.

Ovu sam kompletnu pročitao i vidim da se skoro godinu dana pričalo, a da još uvek nažalost nije bilo ničeg ozbiljnijeg.

Ja se tri godine bavim vođenjem i izradom raznih sajtova i od skora sam počeo da se interesujem za izradu iPhone/iPad aplikacija.

Koliko sam zaključio, ovde osim dobrih programera fali i neko ko će da organizuje tim, jer maltene ništa od predloženog i dogovorenog nije izašlo iz ove teme...


Ja stojim na raspolaganju za sledeće stvari:

- davanje ideje za aplikaciju
- kvalitetan dizajn (većina mojih radova su sajtovi, pa pogledajte poslednje: crtanifilm.net , powerbandserbia.com , crtanifilm.net/wiki , hororfilmovi.com ...)
- marketing (vodio sam jedan domaći gejmerski portal skoro 3 godine, pisao za srpski Gameplay jedno vreme, vodio gejmerski portal na engleskom jeziku, tako da znam ljude i sredio bih da se o aplikaciji koju napravimo odmah piše po sajtovima i časopisima)
- izrada sajta koji bi predstavljao aplikaciju (ovo bi mi bilo jako jednostavno, jer često pravim sajtove)

Mislim da je dosta za početak od mene :) Ovih dana ću početi da učim i nešto o programiranju, čitaću neke knjige koje ste preporučivali po forumu, pa se nadam da ću moći da pomognem i što se tog dela tiče :)

Ima li zainteresovanih i dalje? :)

Ovo je moj mail, pa možete pisati i tu: gsnikola(at)gmail.com

P.S. Vidim da inače niko nije spominjao marketing, a to je u suštini jedan od najbitnijih faktora koji odlučuju da li će aplikacija biti uspešna ili ne. Dobra aplikacija bez marketinga prolazi loše nego loša aplikacija sa dobrim marketingom ;)

Lazar
01-07-2011, 22:10
fale i ljudi koji znaju da rade iphone programiranje :D

Akilone963
02-07-2011, 19:54
Najveci problem je ovde sto mi pricamo o marketingu i nekim postprodukcijskim poslovima, a nemamo nijednog coveka koji zna da radi ono sto je najvaznije, a to je samo programiranje i izrada aplikacija. Programiranje nije posao koji se moze nauciti za dva dana, kao sto se moze nauciti neki osnovni rad u corel-u ili excelu. Ja se vec skoro godinu dana bavim objective C-om, ali sa brojnim prekidima. Nista nije nemoguce, i mislim da je uz odgovarajucu literaturu i predan rad moguce savladati iOS programiranje za neka 3-4 meseca. Ono sto sam ja znao pre nego sto sam i pogledao objective C bila je neka najosnovnija C sintaksa koje se veoma lako nauci. Onda sam malo citao Kochanovu knjigu o objective c i tada mi je dosta stvari bilo nejasno ili polujasno. I onda sam skoro godina dana nakon prvog susreta sa xcode-om nabavio odlicnu Hillegass-ovu knjigu i poceo ispocetka. Sve ono sto mi je nekad bilo polujasno sada se jasno iskristalisalo. Tada sam vecinu koda samo prepisivao iz knjiga neshvatajuci ogromnu vecinu, ali i prepisivanje je jedan vid ucenje i tako se pocinje. Programiranje je jedan svet za sebe i skoro da se ne moze uporediti ni sa jednom drugom konvecionalnom naukom. Zahteva dosta uvenja i vremena za razumevanje. ali kad se koncepti i ideje jednom prisvoje, iako mozda u pocetku deluju neprirodno, onda je to za za sva vremena. I nema nikakve potrebe da se nesto specijalno pre obj C pocinje sa C ili C++, to je verovatno najveca laz. Objective C mi nekako ima savrseno jasnu i preglednu sintaksu. Xcode je odlican programerski alat, nista slicno nisam video za neki drugi programski jezik.
Ako vas ozbiljno intresuje programiranje za iPhone, onda pocnite i ucite upravo to. nemojte gubiti vreme za Javom, C++ ili necim slicnim. Apple ima fantastican alat xcode i fantasticnu podrsku za developere. Sve sto vam treba je internet i mac. Imam nekoliko odlicnih knjiga za iOS development (info na pm).

1024
03-07-2011, 13:05
I nema nikakve potrebe da se nesto specijalno pre obj C pocinje sa C ili C++, to je verovatno najveca laz.

Sve si lepo rekao, ali sa ovim se ne slazem. C treba da bude osnova* programiranja, ako neko stvarno zeli da postane programer. Posto postoje dve vrste programinja, jedno koje je tehnika i drugo koje je umetnost. Ovo prvo moze da se nauci "za 24 sata", "za 3 meseca" ili sta vec pise na koricama knjiga, i ono je uglavnom dovoljno za industrijske svrhe (tipa: napravis aplikaciju - postavis na appstore - mlatis pare). Ovo drugo je vec druga prica.

* pogotovo ako ti je cilj neki jezik koji je nadskup C-a, tipa C++ ili Objective C.

Sto se konretne teme tice, ipak mislim da nije problem u manjku programera. Pre ce biti da je problem u ljudskoj prirodi, jer je lako reci "ajde da radimo nesto" a tesko zapravo poceti.

Vaxter
03-07-2011, 13:42
Dobar programer mora da potpuno razume C ili bar Pascal, kako bi imao razumevanje pokazivača, operacija sa memorijom i algoritmike.
C je za to mnogo bolji.
To što neko pravi, da ne kažem sklepa, kojekakve programčiće u "modernim" jezicima koristeći ogromne frameworke ne znači da je programer.
To je ono što popularno nazivamo Code Monkey.
Većina takvih, čast izuzecima, lupe glavim u zid čim nalete na konkretan problem.

Akilone963
03-07-2011, 14:14
Ok, mislim da ste u pravu, mozda sam malo preterao sa tom recenicom i to sam juce i sam uvideo. Naime, ja pascal prilicno dobro znam, dok sam C samo "preleteo" kroz neki kratak kurs koji je bio uvod u objective C. I sada mi za te neke osnovne C stvari potrebno dosta vremena da razumem (npr. pokazivaci koje si spomenuo), iako je ova knjiga o obj C koju citam veoma veoma dobra. Verovatno bi mi bilo neuporedivo lakse da bolje znam C.
E sad, ja se nalazim u jednoj cudnoj dilemi. Ove godine upisujem faks, zapravo sam vec upisao, ostalo je samo da se predaju dokumenta. Dugo sam se dvoumio izmedju dva smera - racunarstvo i animacija u inzenjerstvu. Ta animacija u inzenjerstvu (ai) je zapravo kompjuterska animacija i grafika (2d i 3d). Programiranje je tu zastupljeno, koliko sam uspeo da vidim, samo u prvoj godini (i to se pretezno radi C), ali mislim da se i kasnije kroz neke predmete spominje oop ali samo u kontekstu 2d i 3 animacije i interakcje korisnika sa "grafikom". E sad, meni je velika zelja pravljenje aplikacija za iPhone. Sada imam 3 meseca slobodno i mislio sam da malo ozbiljnije uzmem da ucim obj C i iOS SKD, ali ne znam da li je to uzalud, odnosno da li cu u toku samih studija imati vremena da nastavim, ili cu ponovo zbog obaveza morati cekati sledecu godinu da ponovo upalim xcode i do tad zaboravim vecinu stvari. Mislim, da li ce mi ta ai biti od pomoci u iOS programiranje i da li mislite da sam napravio dobar izbor?
Racunarstvo sam izbegao zbog nekoliko razloga. Gledao sam listu predmeta i gomila predmeta mi deluje kao nepotrebno i kao nesto sto me nece zanimati (a posle srednje ne mogu vise da ucim nesto sto me ne zanima), zatim mislim da je fokus tog smera na "pravljenju" gotovih inzenjera koji po zavrsetku fakulteta mogu odmah da se zaposle u nekoj firmi i prave programe i baze podataka za vodjenje neke evidencije u firmama (ne vidim sta bi se drugo moglo kod nas raditi u tom polju) ili pak nekih eksperimentalnih projekata koji su ovde pre pocetka osudjeni na propast. I ne verujem da bi mi te studije ostali vremena za neki samostalan rad i neko ucenje pored. Dok, sa druge strane ai mi deluje prilicno rasterecenije tih nepotrenih predmeta (sociologije, itd,itd) i dosta kreativnije od suvoparnog programiranja i baza podataka. To je ono sto sam nekako uvek hteo - spoj kreativnosti i kompjutera ( ne kazem da programiranje ne moze biti kreativno).
http://www.inzenjerska-animacija.com/ ovo je sajt pa mozete pogledati spisak predmeta, zanima me vase misljenje, posto je smer nov (ove godine akreditovan) i svi su prilicno bojazljivi sto se tice kvaliteta samih studija. Meni ovako laicki deluje dobro koncipirano i da ostavlja mesta za samostalan rad. I profesor koji stoji iza celog projekta mi deluje jako profesionalno i entuzijasticno.

1024
03-07-2011, 17:37
Na smeru koji si opisao nece biti programiranja. (ne kazem da je to lose, jer smer i jeste "inzenjerska animacija", ali cisto da pomenem)
Drugi smer koji si pomenuo nisam nasao, pa ne znam sta ima na njemu, ali je verovatno da je on u stvari smer okrenut programiranju. I skoro sam siguran da su predmeti na njemu koje su ti delovali nepotrebno u stvari veoma bitni za programere :)

Akilone963
04-07-2011, 01:31
Mislim da sam ipak dobar izbor napravio sto se tice smera, ne bih zeleo da vise skrecemo temu i idemo u offtopic.
Nego, ajde da se vratimo na temu. Citao sam ovu temu od pocetka, i nisam pronasao nijednu ideju za aplikaciju (pricma o originalnim idejama). Vidim da su ljudi imali zelje i volje, ali je onda to sve nekako nestalo. Mislim, da bismo trebali da pricamo o samim idejama za neke jednostavne i korisne aplikacijama.

1024
04-07-2011, 11:59
Misljenja su bila podeljena da li treba davati originalne ideje ili nesto vec vidjeno, a dovoljno jednostavno za pocetak. I jedan i drugi princip imaju prednosti i mane.

Vaxter
04-07-2011, 14:05
Malo su nespretno smeru dali skraćenicu AI, obzirom da u računarstvu obično predstavlja veštačku inteligenciju. :)

Ono što ovde fali su developeri, a ne ideje.
I još nešto da vam rečem...
Koliko god timski rad zna da bude dobar, dobar je dok timovi nisu veliki, a ovde bi bio ogroman tim.
Kod velikih je raspad, uglavnom, sem ako to nisu os projekti, ali to onda drukčije funkcioniše.
Ili ako ima dobre organizacije, koja je skoro pa nemoguća, a da nije u korporativnom okruženju.

Lazar
04-07-2011, 14:46
pazite ljudi ja sam u ovu pricu uso sa idejom da skupimo tim koji ce nesto da napravi sto ce da radi i iz toga da izvucemo znanje a ne kintu... znaci nisu potrebne boom ideje da postanemo milijarderi... bitno je da se nesto radi da se udje u stos i da podignemo nase znanje na visi nivo... kad to uspemo onda mozemo da razmisljamo o prodaji nasih igara i programa...

1024
04-07-2011, 16:41
...ali svi koji su se prijavili su se prijavili sa idejom da izvuku neku kintu. A posto je lako zaraditi na iPhone aplikacijama, jer se svasta prodaje, onda svi hoce deo i otud "ogroman tim"... koji ne radi nista.

Lazar
04-07-2011, 16:46
pa jbg... ja se ne bih zalio da uzmem koji din... ali opet prvenstoveno imam nameru da naucim nesto da radim :)

djalfirevic
09-07-2011, 00:18
Meni je relativno skoro pala ideja na pamet i kasnije uvideh da je neko vec to napravio... Varijanta da imas ToDo, ali takav da definises mesto na mapi gde treba to da resis i sl, i onda mozes da krenes u turu po gradu i da on ti izbaci koliko imas do sledeceg mesta gde treba nesto da uradis i sl.

Mozes da selektujes koje stvari resavas, odes na mapu i on ti pobode ciode i onda krenes da resavas to. Nista specijalno nije app, ali ko hoce da nauci, mislim da je sasvim korektno.

Ja radim par projekata paralelno, ali bih odvojio vremena za ovako nesto, zarad foruma i zarad ljudi koji hoce nesto da nauce.

Babakaj
09-07-2011, 01:42
ono sto meni zatreba X puta - linije gradskog prevoza sa rutama. PlanPlus fazon. To bi bio ozbiljniji projekat ali ko je u stanju sigurno bi imao lepu zaradu...

acme
18-07-2011, 15:36
Najveci problem kod takve aplikacije je odakle nabaviti validne informacije o linijama i stajalistima. Dokle god GSP ne uvede neki servis sa azurnim podacima to ce biti veliki problem.

1024
18-07-2011, 23:16
Podaci o stanicama i linijama mogu lako da se nadju na sajtu GSP-a (i kao takvi su slobodni za koriscenje, je l' da?). Problem nastaje kod GPS pozicioniranja stanica, bez cega bi mobilna aplikacija za prevoz bila bezveze. Koliko ja znam, GSP nema (ili ne daje) koordinate stanica.

Naravno, uz dovoljan broj dobrovoljaca koordinate stanica bi mogle da se nabave rucno, ali "dobrovoljci" su tu samo na recima a nikad na delima...kao i u ovoj temi.

Akilone963
19-07-2011, 00:56
Ako neko zna da odradi sve ostalo (napise kod :) ), onda nije problem da neki dobrovoljac uzme i povadi kordinate stanica.

1024
19-07-2011, 10:30
"Vadjenje" koordinata bi moralo da se uradi tako sto ce da se odlazi na stanice sa GPS uredjajem (citaj: iPhone-om) i ubeleze se koordinate svake, skidanje sa plan plusa ili slicne malverzacije ne smeju da se rade zbog autorskih prava.

Vaxter
19-07-2011, 11:14
Mada to niko ne bi mogao da dokaže...
Uzgred, PlanPlus nema autorska prava na same koordinate, već na taj digitalni materijal.
Ako ne bi ste koristili baš njihove fajlove, već samo iz njih preuzimali podatke, čisti ste.

acme
19-07-2011, 14:31
O tome ja i pricam kada kazem da GSP mora da obezbedi azurne podatke o linijama. Nije to samo poblem koordinata i da li ce neko da ih meri rucno ili cupa iz plan plus-a, nego da ti podaci budu azurni u svakom trenutku. Desava se da se linija skrati, produzi, stajaliste izmesti, uvode se sezonske linije (ada-1, ada-2...). Zato mora da postoji servis koji ce da "drzi" te azurne podatke i sa kojim ce aplikacija povremeno da se sinhronizuje, to nikako ne moze da se radi rucno.