PDA

View Full Version : iOS Developing pocetak od 0



andreja3009
29-07-2010, 09:55
Kao i sto pise u samom naslovu teme zeleo bih da pokusam da se upustim u pravljenje aplikacija za iOS platformu a pored togao kao sto isto pise u naslovu teme nikad nisam vrsio programiranja ni za iphone a ni za druge platforme tako da startujem od 0.Shodno takvom stanju molim sve dobre ljude upucene u to da me posavetuju kojim je putem najbolje krenuti sta prvo procitati i nauciti ali i druge korisne savete vezane za ovo.nadam se da ce ova moja molba biti shvacena ozbiljno i da cu na takve odgovore i naici jer ja stvarno zelim da uspem u tome a ne da bude samo ovaj reko pa poreko.

nenad.jokic
29-07-2010, 11:36
Najbolje je krenuti tako sto ces nauciti osnove programiranja u C-u, pa kad skontash princip, onda se baci na bilo koje objektno programiranje (moze i Visual basic), pa kad skontash tu stvarchice... onda se bacash na Objective C (koji koristi apple za kreiranje aplikacija na iOS)

imas gomiletinu tutoriala na netu. pocni bukvalno od toga kako se ispisuje Hello World :) pa nastavi... Sto temeljnije radis, vise ces skontati strukture, algoritme itd.

By the way, da bi programirao, treba ti nekakav Mac, ili hackintosh...

Pozdrav i srecno!

1024
29-07-2010, 12:11
Ne bih da zvucim grubo, ali ti hoces da se prijavis da vozis Dakar reli bez da pritom imas vozacku dozvolu. Ne bih da te obeshrabrujem ili tako nesto, ali moras da znas u sta se upustas :)
Postoje dva nacina da iz tvoje situacije stignes do pravljenja aplikacija za iPhone. Jedan nacin (onaj ispravan nacin) je opisao nenad.jokic u postu iznad. Tim postupkom ces da postanes programer, radices kvalitetno i naucices da programiras za iPhone. Negativna strana price je sto to dugo traje. Ne mozes da postanes programer za godinu dana. To je dugotrajan proces.
Drugi, "brzi i kusi" nacin je da odmah krenes sa literaturom "iPhone SDK za pocetnike". Postoje knjige (napisacu ti koje, sad ih nemam pri sebi) koje pokusavaju da te nauce da programiras za iPhone bez da pre toga znas skoro ista o programiranju. Ako krenes po njima, za relativno kratko vreme ces moci da napises "aplikaciju za iPhone" koja najverovatnije nece biti kvalitetno napisana ali ce raditi. Iskreno verujem da postojiveliki broj AppStore dveleopera koji su "naucili" programiranje bas na taj nacin.
Da se razumemo: ja preporucujem prvi nacin, za koji smatram da je jedini nacin da se postane programer. Medjutim, programiranje nije za svakoga. I ne treba da bude za svakoga. Ali zato svako hoce da napravi aplikaciju za iPhone. Zbog toga sam naveo i "brzi put". Ono sto ti treba da se zapitas je sta hoces: da li hoces da postanes programer ili samo hoces da pises aplikacije za iPhone, i na osnovu toga da izaberes kojim putem ces da krenes. Resursa ima mnogo u oba pravca i u svakom slucaju neces biti sam.

I da: za iDevelopment nije neophodno imati MacOS (znam iz iskustva :D ), ali su sve alternativne varijante mnooooogo teske, pogotovo za pocetnike. Tako da je ipak najbolja ideja da obezbedis MacOS.

iSavcic
29-07-2010, 12:39
X-code nije lak, samim tim ni programiranje iPhone app. Moras imati dobru pozadinu code knjiga. To je dug proces, i krece se od C,C+,C#, SQL,... ovo su neke osnove za nesto daleko ozbiljnije. Kao sto je 1024 rekao mozes preko nekih knjiga usko vezanih za iPhone, al to nece nikad biti ono pravo tj. oce al posle mnogo mnogo rada.... Prvo moras imati afiniteta, dosta vremena da se posvetis samo tome,... Ako se do sad nisi upustio u to onda ne znam koliko je ok sad da kreces sa tim. Ne znam koliko godina imas, al se sa programiranjem ne krece u 25-30god. (po meni). Vidi koliko ce tebi ovo biti produktivno. Ja znam da radim u nekim jezicima, mada ne vidim puno sebe u tome, jednostavno nisam za to i cao. Dzaba sto znam, kad nemam zivaca da sedim po ceo dan i kuckam i tako 365 dana meni je to suvoparno. Naucio sam zato sto sam morao, i ako mi slucajno zatreba u zivotu da moram to da radim, al ko zna koji ce tad jezik biti aktuelan. Mada osnove znam i nece mi biti tesko da nastavim dalje. Tako i ti ako imas 18,19,20 god onda kreci i ne razmisljaj naravno ako volis to, a znaces da li volis tako sto ces videti kad budes ucio da li je to to. Sa programiranjem moze daleko da se stigne.

DjAlfirevic sa ovog foruma zna skoro sve jezike, decko razbija. Tako da mozes njega isto da pitas za misljenje, on uveliko radi devel za iPhone, i to je izbacio ozbiljne app. U Srbiji jedan od ozbiljnijih-jacih programera, lome se oko njega!

Srecno!!! ;)

andreja3009
29-07-2010, 14:32
Hvala svim pisite i dalje a 1024 nadam se da cu uskoro dobiti imena tih knjiga od tebe

1024
29-07-2010, 23:47
Ako hoces, poslacu ti i same knjige (elektronske varijante naravno) te koje imam. Posalji mi samo na PM email adresu ili tako nesto.

Inace, XCode jeste lak, koliko sam video to je jedno od boljih okruzenja, vrlo intuitivno i tako to. Steta sto ga ne koristim :D
E, da: @iSavcic: Postoje na hiljade programskih jezika. Tako da, da kazes da neko zna "skoro sve" je blago preterivanje :)
Inace, jezici nisu bitni - to je stvar sintakse. Bitno je da covek nauci da razmislja kao programer, a najlakse je prevesti to na neki programski jezik :)

iSavcic
29-07-2010, 23:58
Ma znam da postoji mnogo jezika,... a on zna C,C++,C#,Java,HTML,SQL,Delphi,X-code,... Nisam bas u bukvalno mislio da zna sve. Znam da je sve u sintaksi i nacinu razmisljanja kao programer. Ja znam osrednje, mada mi posle toliko citanja ne bi bilo problem da udjem duboko, samo nije to za mene suvoparno mi je, a ja sam za nesto dinamicnije.
;)

djalfirevic
30-07-2010, 00:28
@iSavcic - hah, covece, ti mi dobro radis marketing, nema sta ;) Hvala matori!

Pa evo ovako, ja ne bih ni u kom slucaju hteo da te obeshrabrim. Ako hoces to da radis - udri! Ja licno, cu ti pomoci i oko najsitnijih detalja, ukoliko zelis da naucis da programiras za iPhone.

Moj razvojni put developer-a je bio sledeci - Qbasic, Visual Basic for DOS, C, C++, Java, C#, Visual Basic, Visual J#, PHP, Flash ActionScript 2.0 i 3.0, HTML/XHTML/CSS, JavaScript, Visual Basic.NET, ASP.NET, naravno SQL i evo sada radim Objective-C, konacno. Krenuo sam i Ruby on Rails, ali nisam se upustao dublje.

Sustina programiranja jeste, ne da "predjes" puno jezika, nego da pohvatas koncepte. Sintaksa? Pa to ces nauciti za par dana, a i Internet je riznica tutorijala, stoga, poenta je samo u principima, kako proceduralnim, u pocetku, tako i u objektno-orijentisanim, a kasnije, gotovo nezamislivo bez njih, sve se vrti oko design pattern-a, koje moras dobro da savladas.

Spreman sam za bilo kakvu pomoc!

iSavcic
30-07-2010, 00:48
Bato jesi ti bio moj ucitelj ili ne,... Ja sam ovde kao i svugde pohvalio onoga ko zaista zna znanje, a ja sam se u to uverio. Nije nista preuvelicano, kao sto svugde pricam tako i ovde. Ja znam koliko sedis i koliko gulis tu tastaturu.... I ja sam rekao isto stvar je samo u sintaksi, a lako se kasnije predje sa jezika na jezik... Kad sam ucio teoriju za programenzi setio sam se tebe, sve sto si pricao kao da si citao knjigu dok si mi pokazivao.... Tebe bi mogao da preporucim svakome za programenzi...
Kad dodjem moramo na karting obavezno!!!

1024
30-07-2010, 00:51
HTML nije programski jezik! Mislim stvarno :P

@djalfirevic: hocu i ja malo od te pomoci, ako vec nudis :)

djalfirevic
30-07-2010, 00:54
@1024

Naravno da nije programski jezik, kao sto nije ni ActionScript, ni JavaScript itd. :)

Mada HTML5 koji ce mozda zameniti flash, vec prerasta u ozbiljan "programski jezik"...

Sto se pomoci tice, zaista, sta god da treba, uvek sam raspolozen da nekome pomognem i sl, slobodno...

@iSavcic - karting - reseno! :)

Akilone963
20-08-2010, 12:21
iSavcic, pa ni xcode nije programski jezik. :D
I sta ce mu C# za programiranje za iphone? Najjednostavnije i najprakticnije je da se pocne sa c-om (samo zbog sintakse) i onda da se predje na obj C, ostali medjukoraci nisu neophodni. A i ja sam nasao dobru knjigu obj c gde se objasnjava apsolutno sve, tako da ni taj prvi korak sa c nije potreban.

1024
20-08-2010, 13:24
Ma, znas sta, rekoh ja (mozda negde), za pravljenje iPhone aplikacija ne moras da znas ni sta je C, ni sta je programiranje, ni sta je aplikacija. Sve sto ti treba je OSX i $99 u sitnisu.
Ali to nije pravi nacin, to nije programiranje, to je editovanje Apple sample koda i preprodavanje za $0.99 i ne vodi nicemu osim zatrpavanju AppStore-a... nije kao da nekog briga za sve to :|

djalfirevic
20-08-2010, 19:02
Ma, znas sta, rekoh ja (mozda negde), za pravljenje iPhone aplikacija ne moras da znas ni sta je C, ni sta je programiranje, ni sta je aplikacija. Sve sto ti treba je OSX i $99 u sitnisu.
Ali to nije pravi nacin, to nije programiranje, to je editovanje Apple sample koda i preprodavanje za $0.99 i ne vodi nicemu osim zatrpavanju AppStore-a... nije kao da nekog briga za sve to :|

Upravo se o tome i radi... Slazem se u potpunosti! To nije pravi nacin.

Mozes ti da uzmes i objektni-C i da naucis da radis od njega, ali je problem sto, po meni, mislim da ljudi JAKO tesko shvate objektno-orijentisano programiranje preko njega. Odmah koristis i dizajn patern - MVC, a nisi jos ni pohvatao osnovne koncepte OO programiranja.

Samo je to u pitanju, kada se radi o razvojnom putu developer-a. Naravno, da neko moze da uzme Obj-C i da mu odjednom sve bude kristalno jasno i da postane vrhunski developer, ali ipak, izuzeci ne cine pravilo... rekao bih...