iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41

Thread: MacBook 12" - da li kupiti?

  1. #31
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    hm bas cudno ali sad sam vrsio Geekbench test na MacBook 12" 1,3GHz intel core m7 i na mom starom Mac Mini 2,5GHz intel core i5...macbook ima score 3243(single core) / 6612(multi core), dok Mac Mini koji ima jaci procesor: 3110(single) / 5848(multicore)?? Ok razumem da je Mac Mini star (iz 2013te) i da na njemu radi mozda malo vise procesa u pozadini ali da bude toliko losiji nisam ocekivao, tj nisam ocekivao tako dobar rezultat od MacBook.
    Da li jos neko ima ovakvih iskustva sa osvrtom na MacBook 12"?
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  2. #32
    Administrator Byakuya's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Munze
    Age
    36
    Posts
    15,108
    Thanks
    406
    Thanked 4,886 Times in 3,187 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Pa procesori su sve efikasniji kako godine prolaze to ti je najnormalnija stvar...ako sam razumeo dobro MS je rekao da ce sledece godine qualcom snapdragon pokretati desktop verziju windows 10...

    Ali opet verujem da je taj i5 bolji od novog m7 ako pricamo o nekom konkretnijem poslu

  3. #33
    Administrator Stevs's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Erdoglija, Kragujevac
    Posts
    144
    Thanks
    17
    Thanked 75 Times in 41 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Da se uključim u raspravu Probao sam Macbook 12ticu model 2015. 1.3ghz. Meni je najbitnija stvar portabilnost. Računar na leđima u rancu i na skijanje. Mogu vam reći da završava posao iznenađujuće dobro. Ekran je fenomenalan, obrada snimka sa GoPro 5 radi neznatno sporije nego Macbook Pro 13. Sve fajlove sam prevlačio preko wifi. Sony A5000 i GoPro 5 imaju tu opciju i sve to radi odlično tako da nisam ni imao adapter za USB. Vidim pričate o eksternom monitoru i sl. Ovaj računar nije ni predviđen primarno za takve stvari. Sve u svemu topla preporuka za sve koji hoće portabilnost na prvom mestu.

    2016 modeli su dosta brži na istom taktu, kažu i do 20% plus imaju čini mi se i više nego duplo brže SSDove i memoriju na 1866Mhz. Takođe i baterija traje sat duže.

    PS: Imam i Air 11 i5 1.4Ghz. Razlike nema u performansama osim što kada sada uzmem 11ticu izgleda kao da sam Macbook stavio u akvarijum

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Stevs For This Useful Post:

    .stefan (30-12-2016),Akilone963 (30-12-2016),djoni1980 (30-12-2016)

  5. #34
    iPhoneBigFan
    Join Date
    May 2010
    Posts
    275
    Thanks
    47
    Thanked 15 Times in 12 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Ovaj post vise nema ulogu saveta - vidim da si vec uzeo, u svakom slucaju i moj savet bi bio da uzmes.

    Koristim par meseci i prilicno sam zadovoljan. Pre uzimanja isto sam imao nedoumice i nisam bio siguran koliko ce mi koristiti. Prvo sam uzeo slabiji model - kad vec hocu samo da "probavam" da ne dajem jos 300-400e za to. Medjutim, nakon par sati koriscenja odlucio sam da zamenim za jaci model (bio sam blizu Apple store pa sam mogao zameniti i to je bilo prijatno iskustvo i pogodnost koju nemas kad uzimas na domaci nacin). Razlika u radu izmedju dva modela je primetna - uglavnom na stranim forumima su slicni komentari i saveti da se uzima jaci model. Na slabijem modelu se oseti da je slabiji procesor prilikom npr. gledanja 4k klipova.

    U prvo vreme mi je u potpunosti zamenio MacBook Pro - prvo, bilo mi je zanimljivo da ga se igram, a drugo sto je tastatura bolja. Na osnovu keynote-a i review-ova nije delovalo kao da je tastatura bolja, stavise delovalo mi je kao da su napravili kompromis sa tastaturom zbog "tankosti". Medjutim, tastatura je znatno bolja od tastature na MBP iz 2014. Dosta je ugodnija za koriscenje, najvise zbog te "ravnomernosti" prilikom kucanja. Jedino sto se desava da neki tasteri ostanu "zaglavljeni", ali posle par hard-klikova to se resi. Takodje, trackpad je mnogo bolji - isto zbog toga sto je klik isti na celoj povrsini. Sad koristim i MB i MBP - tj. sve sto radim na MBP mogu i na MB bez problema (uglavnom programiranje, pisanje, citanje...), s tim sto je MB ultra portabilan. Posto nisam nesto intezivno testirao performanse (nisam youtuber koji su izgleda najzahtevniji korisnici u danasnje vreme ) , mogu reci samo na osnovu rada da deluje kao prilicno jaka masina. Do sad nisam naisao na zadatak za koji sam nisam mogao obaviti na MB-u. Ali kao sto rekoh, nisam seckao videe i renderovao videe ili 3d na njemu.

    U poslednje vreme ni iPad skoro ne koristim. Portabilan je kao iPad, sa neuporedivo mocnijim os-om (stvarno bi trebalo malo da porade na iOS-u za iPad ). Uglavnom, veoma prijatno iznenadjenje - veoma portabilan i koristan. Usao je u top 2-3 Apple-ovih uredjaja koje sam koristio.

    Sto se tice cuvenog porta - meni uopste ne smeta. Stavise i svidja mi se koncept port-minalizma. I ne razumem famu oko toga. Meni je sasvim dovoljan jedan adapter - HDMI i USB. Cak ni to ne koristim vecinu vremena. Sad se ionako vecina stvari povezuje bezicno - npr. stampac preko WIFI-ija i slicno. Ne razumem ko to ima stvarnu potrebu za 5-6 razlicitih portova. Narocito sto ce u skorijoj buducnosti sve biti USB-C. Kad sve bude USB-C, dovoljan ce biti jedan USB-C port na uredjaju i jedan hub adapter sa 5-6 konektora. I onda ne moras da razmisljas koji kabl za sta - sad mi sa povezivanje dva monitora na MBP koji ima 4-5 razlicitih portova treba 3 adaptera, tako da se ne bih bunio kad bih imao monitor i uredjaj sa USB-C-om. Sve u svemu, uopste ne razumem argumentaciju za vise razlicitih portova i zasto je toliki problem solo USB-C, posto vidim samo prednosti.
    Last edited by Akilone963; 30-12-2016 at 20:32.

  6. #35
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    @Akilone963 lepo receno nema sta, slazem se u svemu
    i meni je na prvom mestu bila portabilnost , jel imam kuci Mac Mini i5 2,5GHz (koji se ispostavilo slabiji od MacBook-a). Za sada je MB stvarno mnogo dobra masina! Nisam zahtevni korisnik i polazem puno na dizajn, ergonomiju i OS X. Radi i pod opterecenjem zaista super, bez premca! Ima da se kupi direkt od Apple USB-C to USB adapter za 9€ pa bas ako je neophodno 9€ je smesno, zapravo to je nesto najjeftinije od Apple-a sto postoji ! Kod drugih proizvodjaca cene idu i ispod toga. Meni to uopste ne treba, podrzavam filozofiju jednog porta tj. bez portova --> WiFi/Bluetooth konekcija- sto je buducnost.

    Sve u svemu ko god zeli ovo da kupi, rado cu mu dati savet ili testirati sta treba da bi znao pre kupovine. Moje misljenje je da uredjaj od 1,3GHz radi perfektno za prosecnog korisnika.

    Pozdrav i srecan docek nove sutradan...
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  7. #36
    Administrator .stefan's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Kragujevac/Beograd
    Age
    36
    Posts
    11,740
    Thanks
    2,010
    Thanked 3,272 Times in 2,237 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Ukidanje magsafe-a je najgori potez koji je apple u celokupnoj istoriji poslovanja napravio! Po meni naravno...
    Portovi manje vise...ne bi skodio barem jos 1 usb-c

  8. #37
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    sto bi Phil Schiller reko' ...it takes courage
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  9. #38
    Administrator .stefan's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Kragujevac/Beograd
    Age
    36
    Posts
    11,740
    Thanks
    2,010
    Thanked 3,272 Times in 2,237 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Kakva je tacno hrabrost @matrix izbaciti nesto sto je genijalan izum i prakticnih prednosti ima na toliko mnogo nivoa?
    To ti je ko kad bi auto industrija izbacila elektricne podizace stakala i vratili ti rucku pa ti zavijaj

  10. #39
    iPhoneBigFan
    Join Date
    May 2010
    Posts
    275
    Thanks
    47
    Thanked 15 Times in 12 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Kad bi mogli da naprave USB-C sa magsafe fazonom to bi bilo najidealnije resenje. Ali slazem se, magsafe je mozda najveca zrtva od portova.

  11. #40
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Ima takvih varijanti





  12. The Following 3 Users Say Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    Akilone963 (31-12-2016),bezdusesiniko (18-06-2017),rikee (31-12-2016)

  13. #41
    Administrator .stefan's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Kragujevac/Beograd
    Age
    36
    Posts
    11,740
    Thanks
    2,010
    Thanked 3,272 Times in 2,237 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Hahaha preko male krsne do kompa

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •