iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: MacBook 12" - da li kupiti?

  1. #1
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default MacBook 12" - da li kupiti?



    Pozdrav zajednico,

    razmisljam se da li da uzmem ovaj MacBook pa bi me interesovali saveti i iskustva ljudi koji su bili u dodiru sa njim. Meni je na prvom mestu bitna mobilnost uredjaja, tako da od MacBook 12" nema boljeg (pricam o Apple svetu). Skroz sam ok sa tim da ima samo jedan USB-C port, ionako sve sto imam radi preko Bluetooth tako da mi je wireless komunikacija prioritet, ako ne uzecu jedan adapter sa tri porta - HDMI, punjenje i USB-A. Takodje mi je bitno da ima Retina display, iskreno bas sam se razmazio pomalo, vise mi ni Full HD nije dovoljan Takodje mi super kod ovog modela to sto ima noviju generaciju tastature. Ja imam na Mac Mini bas tu (Wireless Keyboard 2) i prezadovoljan sam.

    Ali ono sto me brine je 1,1GHz procesor ili eventualno 1,2GHz Intel Core M3 odnosno M5? Ok ima i M7 sa 1,3 ali je mnogo skupo onda, izadje na 1770€ vec. Kako to radi u odnosu na ostale MacBook uredjaje
    Imao sam MacBook Air 1,4GHz Inter Core i5 iz 2014 i imam Mac Mini na 2,5GHz i5 takodje, oba rade perfektno. Nisam neki zahtevni korisnik, ne radim Video cuts i slicno, ali radim intenzivno u office programima, pogotovu prezentacije i word,takodje otvaram vise programa istovremeno (ok zato ima 8 GB RAM).

    Ovde mozete pisati o dosadasnjim iskustvima i uopste o ovom po meni jako zanimljivom uredjaju, mislim da je ovo buducnost i Apple se medju prvima odvazio da uradi ovako nesto, jos 2015te.

    Pozdrav
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  2. #2
    Administrator .stefan's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Kragujevac/Beograd
    Age
    36
    Posts
    11,740
    Thanks
    2,010
    Thanked 3,272 Times in 2,237 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Ne bih da puno skrecem sa teme, ali moram da prokomentarisem ovu konstataciju...
    Na sta se to tacno Apple prvi odvazio? Da ostavi samo jedan port na racunaru i da nam uzima pare za sto adaptera koje moramo da nosimo sa sobom, jel? To je buducnost, adapteri?
    Ili da najnoviji telefon ne mozemo direktno da zakacimo za najnoviji racunar kablom?

    Ako je to, onda da, Apple se prvi odvazio da vidi koliko smo zapravo ovce

    To nikako nisu mogla, na primer, slucajno, da budu dva porta, po jedan sa obe strane?

  3. The Following 2 Users Say Thank You to .stefan For This Useful Post:

    don_pavle (01-12-2016),perkele (04-12-2016)

  4. #3
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default MacBook 12" - da li kupiti?

    Razumem te, ali ko ne zeli moze da kupi ostale MacBook-ove koji imaju sve portove.
    Uostalom,za sync sa iPhonom ti ne treba kabl, sve moze preko WiFi,jeste sporije i nepouzdanije ali to je nesto sto nas sve ceka sad ili za 10 godina.
    Ko je u Apple svetu i zeli ultra portabl racunar mislim da je MacBook 12" super izbor. Mogli su malo cenu da koriguju jer kosta isto koliko i MacBook Pro 13" iz 2015!!
    Sto bi Brian Tong oz Cnet rekao: let's get ready to dooooongleeee


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  5. #4
    Administrator .stefan's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Kragujevac/Beograd
    Age
    36
    Posts
    11,740
    Thanks
    2,010
    Thanked 3,272 Times in 2,237 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    sve ja tebe razumem..ali sama potreba za nosenjem dongle-ova sa sobom izuzetno utice na portabilnost....sama potreba za dongle-ovima znaci da ideja o jednom portu nije dobra....
    o izbacivanju magsafe-a necu ni da pocinjem da pricam...

    ti si dao prilicno argumenata da kupis ovaj racunar...ono sto tebe iinteresuje,kao i mene,da neko iz prve ruke kaze kako radi ova generacija procesora koja se stavila na njih...

    mozda je mnogo bolja varijanta,tj ne mozda nego sigurno, da uzmes MBP 2015...tu nema promasaja

  6. #5
    iSrbijaHero
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    Belgrade
    Posts
    860
    Thanks
    1,721
    Thanked 252 Times in 167 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Bice to sa Donglovima itd isto kod drugih proizvodjaca.

  7. #6
    iSrbijaLegend Pavle's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,383
    Thanks
    281
    Thanked 572 Times in 508 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Imao sam priliku da koristim ovaj racunar, koristio sam ga 4 dana... Sto se tice portabilnosti, tu nemaamo o cemu da pricamo... Racunar radi perfektno( koriscen za Word i Excel i naravno intertnet ), nisam primetio nikakvih problema sa njim, ekran je mnogo dobar, sta vise brutalan je
    Ja imam MacBook Air 11'' za svakodnevno nosenje, bas kao sto bi i tebi ovaj koristio. Ja sam se ipak odlucio za njega, probao sam oba racunara.. Air je jefiniji i manji malo od MacBook-a, ali MacBook je lepsi...i naravno prednost za MacBook je Retina dispay
    Neces pogresiti ako uzmes ovaj laptop za to sto si naveo da ti treba.

    Sto se procesora tice nisam ga testirao, koliko je zaista jak, ali nisam primetio razliku u radu (bar nisam ja primetio) izmedju njega i Air 11'' sa i5 procesorom.
    iPhone 3G & 4 & 5S...& MacBook Pro...iPod shuffle

  8. The Following User Says Thank You to Pavle For This Useful Post:

    matrix (01-12-2016)

  9. #7
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    MacBook Pro 13" je super ali nije toliko portabilan koliko DongleBook 12"
    Tnx Pavle na info, bas mi je to trebalo da znam...internet i office ( i standardne app na mac-u calendar, messages, facetime i td) su mi bitni. Samo Mislim da doplata od 300€ za 1,3GHz M7 procesor je malo mnogo! Ali to Apple....
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  10. #8
    iModerator rikee's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Subotica
    Age
    48
    Posts
    4,605
    Thanks
    994
    Thanked 1,840 Times in 1,375 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Tih 300€ je Intel... ne toliko Apple

  11. The Following User Says Thank You to rikee For This Useful Post:

    kakosuper (01-12-2016)

  12. #9
    Administrator .stefan's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Kragujevac/Beograd
    Age
    36
    Posts
    11,740
    Thanks
    2,010
    Thanked 3,272 Times in 2,237 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    A sto ti toliko remeti portabilnost... manji je za 1 inch i malo deblji... mislim ne razumem pa pitam?
    Malo mi smeta logika, das 1000 i kusur evra za racunar, strahujes kako ce da radi office paket, bukvalno najosnovnija stvar na racunaru... i kao to radi ok, uh, sad mi je lakse... dajem pare

  13. #10
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    hehe pa na prvi pogled tako izgleda, ali nije bas tako. Imam sve od Apple i voleo bih da ostanem tu gde sam, konkurenti koji prave slicne uredjaje su sa cenama tu negde slicni, za 100€ ili max 200€ necu da se navikavam na nesto drugo.
    Ipak sad ovo kupujem i drzim ga par godina.
    Drzi 3min DongleBook i MacBook Pro u ruci i videces razliku. Ovaj prvi mozes prakticno u malo veci dzep od zimske jakne da stavis.
    A sto se procesorske jacine cini zato i pitam da li moze da hendluje sa lakocom standardne programe (vise istovremeno) i da se njaka sa istima, bas da ne bih bacio tolike pare a ono se ispostavi da ni to osnovno ne moze- sto hvala bogu nije slucaj.
    Znam da ovaj uredjaj ne stoji na listi prioriteta u Srbiji, ali ovde je veoma trazen i rado ga kupuju.
    Kao sto rekoh, meni je portabilnost broj 1 uslov.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  14. #11
    iSrbijaHero
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    Belgrade
    Posts
    860
    Thanks
    1,721
    Thanked 252 Times in 167 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Ja bih ipak uzeo taj jaci processor. A to sa cenama drugih proizvodjaca si totalno upravu.

  15. #12
    iPhoneBigFan don_pavle's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Pozega,Srbija
    Age
    39
    Posts
    126
    Thanks
    432
    Thanked 41 Times in 27 Posts

    Default MacBook 12" - da li kupiti?

    Pozdrav drustvo, elem kupio sam pre oko dve nedelje uredjaj od drugara, baš ovaj o kome se vodi priča, pre toga sam koristio Air iz mid 2012-e. Sto se tice rada ovog malog "zvrka" nemas sta da brines, radi sve odlicno i perfektno, za prosecnog korisnika koji ce da na njemu odradjuje malo vise od osnovnih stvari,sluzice te.. Sto se tice baterije, maks do 7h,ne moze vise,iako sam na air-u uspeo da izbijem i na 10h, ali generalno uredjaj kao uredjaj ce ti biti itekako dobar ako si stalni korisnik racunara, tj koristis ga svakodnevno. Opet da ne ispadnem kako ja sada nesto pricam kao neki poznavaoc ovog modela,nije tako,nego iz zakljucka ovog perioda sto ga koristim racunar je sasvim dobar. To pitanje da li vredi te pare,to je vec druga prica, sto se tice ostavljenih portova,veliki minus,neko gore rece,ako cu da vucem sa sobom sto adaptera,pnda je besmisleno,i u pravu je,jer ovo nije stoni racunar,ovo je mobilni uredjaj za poneti takoreci,stoga su mogli da malo ostave vise standardnih izlaza. Ali politika apple je takva,moze da ti se svidja ili ne svidja,nema trece. Nemoj da te brine procesor, odlicno radi. Pozdrav


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #13
    iSrbijaHero Azimuth's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,161
    Thanks
    536
    Thanked 723 Times in 403 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Zaista, minimum veći gabariti ali dobijaš komforniji rad i nemaš brigu oko tih dodatnih uređaja bez kojih ne možeš ni usb da ubodeš u njega. Ne znam, tvoje pare i tvoja odluka, ali ti ovde ljudi savetuju da kad već daješ tolike pare onda da uzmeš nešto što će ti bolje koristiti i sa čim imaš više opcija.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
    Note 8 DS

  17. #14
    iSrbijaHero djoni1980's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    529
    Thanks
    1,859
    Thanked 308 Times in 179 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Što se tiče te priče o "donglovima", sve zavisi od načina upotrebe uređaja.
    Recimo, meni bi jedan "USB-C to USB-A" adapter bio dovoljan, a takav košta 10 USD na Apple-ovom sajtu ili još manje kod third party proizvođača

  18. #15
    Administrator Byakuya's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Munze
    Age
    36
    Posts
    15,108
    Thanks
    406
    Thanked 4,886 Times in 3,187 Posts

    Default Re: MacBook 12" - da li kupiti?

    Recimo imas problem ako hoces da punis komp i koristis usb...a treba ti da se nakacis na monitor i ne daj boze da ukljucis neki usb ovako da prebacis nesto...

    Ovo je sada situacija gde se pomiris sa time da je jedan port dovoljan ili shvatis da je to Dick move od apple-a...

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Byakuya For This Useful Post:

    .stefan (01-12-2016),don_pavle (01-12-2016)

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •