PDA

View Full Version : [Tutorial] Kako instalirati Mac OS X na PC?



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

kocka90
07-03-2010, 15:40
Prvo što morate proveriti je da li je vaš hardver podržan, tj. da li za njega postoje driveri (tj. kextovi za mac), i na osnovu toga odabrati verziju Mac OS-a koja vam najviše odgovara. Spisak možete pogledati ovde:


http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

Nađite verziju koja odgovara vašoj ploči, to je najbitnije, jer za zvuk, mrežu i ostalo možete naći kextove na adresi:


http://www.kexts.com/

Kada ste našli verziju koja odgovara vašoj ploči, morate skinuti neku distribuciju Mac OS-a u toj verziji. Npr. iDeneb, iAtkos, Kalyway, iPC,...
Ako imate RapidShare premium preporučujem da skinete sa:


http://www.warez-bb.org/

Ako nemate, najbolje je da skinete sa nekog torrent sajta.

Kada ste skinuli neku verziju Mac OS-a, potreban vam je Partition Magic. Njega možete naći na linku sajta iznad.
Pokrenite Partition Magic, i pomoću njega napravite novu particiju, ili formatirajte postojeću. Sada morate da formatirate particiju u HFS+ format u Partition Magic-u. Kada sve to uradite, možete početi instalaciju.
Ubacite DVD i na boot screen-u stisnite F8 kad piše da stisnete bilo koje dugme ili F8 da uđete u detaljnu instalaciju...
Sada ukucajte -v i stisnite enter. Sačekajte da se sve ispiše i pokrenuće se instalacija.
Odaberite jezik, zatim particiju koju ste prethodno formatirali u HFS+, i stisnite Customize. Ovde birate kextove koji će se instalirati sa OS-om. Obavezno izaberite samo jedan kext iz svake kategorije, a ako niste sigurni za driver zvučne, mrežne, wifi, ostavite to za kasnije pa skinite sa gore pomenutog sajta. Sada možete nastaviti sa instalacijom.
Kada se završi instalacija pokrenuće OS i sada trebate instalirati neki bootloader da bi mogli da pokrenete i Windows i Mac OS, skinite npr.

http://chameleon.osx86.hu/
Uz neke distribucije dolazi boorloader pa ne morate ovo raditi.

Ako se OS ne pokrene, tj. ako zabode na butovanju i pojavi se precrtani kružić to znači da niste odabrali dobre kextove i da morate iz početka...

Srećno... :D Postavljajte ovde pitanja i probleme...

zexx0r
07-03-2010, 17:03
http://en.kioskea.net/guide/details/1138845-fujitsu-siemens-esprimo-mobile-v5535-intel-celeron-m-550

To je moj lap.

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL

Ovo je lista kompatibilnih hardwarea, ali ne nalazim svoj.
Ako može neko da recheck, bio bih zahvalan :)

Komp je Fujitsu Siemens Computers Esprimo Mobile v5535.
Treba mi ime Distro-a, lista Kexts-a koji trebam da instaliram i dload links.

HVALA! :)

Ne mora 10.6.2 verzija OS X-a, može bilo koja druga :)

kocka90
07-03-2010, 17:14
koliko vidim on ima SiS graficku, moj laptop ima VIA graficku, pa sam instalirao i VIA chipset i radi super, ali za graficku VIA nije imalo kext pa mi je rez 1024x768 :) probaj sa iDeneb.
za 10.6.2 je tesko naci kextove jer je tek izasao, a sad se instalira samo kao retail, na kompove koji imaju skoro isti hardver kao Mac racunar.

zexx0r
07-03-2010, 17:28
Ne treba mi najnoviji OS X, može i 10.5.x... samo da radi.
Gledam i ovaj Leo4All. Wtf?

Lazar
07-03-2010, 17:32
meni je upalio iatkos 10.5.7 ... mislim da on na vecini masina radi...

torla
07-03-2010, 18:42
moze li rapidshare link opd bootloader win 7 i sno leopard

igne
15-03-2010, 21:32
Pocinje operacija Dell OS X ;D

kocka90
15-03-2010, 22:26
srecno... :D

igne
15-03-2010, 22:45
Nasao sam verziju za Dell 1525 Inspiron i sad je skidam pa cemo videti :D Koliko sam video na njemu se moze namestiti sve da radi :)

MegaSkot
16-03-2010, 02:47
Na ovoj mašini ispod, uspešno instaliran Snow Leopard 10.6.2, radi bez greške + dual boot sa Win 7 (posebni HDD):

CPU: Intel i5-750 Core@TRUE black
MoBo: MSI P55 GD-65
RAM: 2 x 2GB DDR3 Patriot Extreme Viper 1600MHz
VGA: XFX GTX260
MON: Samsung T240
HDD: Samsung 1Tb F3 + WD 500Gb on eSATA + 250Gb Segate + 250Gb USB Verbatim
OPT: Pioneer DVD/RW SATA
Case: Thermaltake Spedo
PSU: Chieftec 750W Modular
Mice & keyboard: Microsoft Natural 4000, A4Tech X7

vuglll
16-03-2010, 09:20
Mislim da ne treba petljati sa Partition Magic-om osim u krajnjem slucaju. Dovoljno je napraviti particiju i formatirati je u bilo kom file sistemu. Prilikom instalacije OS X-a cete imati mogucnost da je formatirate u HFS+.

Sto se tice distribucija, moja preporuka je za pocetak da svakako krenete od Kalyway 10.5.2. To je jedna od najbolje podrzanih distribucija sto se tice driver-a (kext-ova - Kernel Extensions). Takodje Apple je od verzije 10.5.5 maksimalno krenuo da forsira EFI stringove za grafiku, audio i network a ranije je sve to bilo u kext-ovima.

Ako dobijete kernel panic posle instalacije, startujte ponovo sistem sa -v i pogledajte o cemu se radi posto najcesce neki od kext-ova nije dobar, pa ga treba zameniti.

Ako imate samo Windows instaliran kao drugi OS onda istalirajte MacDrive i videcete vase HFS+ particije u Windows-u pa mozete da menjate kext-ove lagano. Takodje ako ovo radite iz MacDrive-a nema potrebe da radite Repair Permissons.

Takodje posle ako ste promenili neki kext i imate i dalje kernel panic probajte da podignete sistem sa -v -f jer je mozda problem u cache-ranim kext-ovima.

Ja sam malo u guzvi ovih dana ali napisacu neko uputstvo cim stignem i za 10.5 i naravno za 10.6

Bane95
16-03-2010, 13:08
Koji distro je najbolji za moj laptop Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535
Video sam posta koji je postavio kocka90 ali nista konkretno nije receno u tom postu.

Da li je uopste moguce da neki Mac OS X distro radi na ovom laptopu ?
Evo jos jednom link http://www.isrbija.net/showthread.php?p=66746

Unapred HVALA!

igne
16-03-2010, 13:34
Ja sam skinuo iDeneb v1.4 Mac OSX Leopard 10.5.6 MAC-OSx86 pa cemo videti :) Upravo ide "Installing" :vb_kez: I ja kazem da nema potrebe posebno se zezati sa HFS+, bitno je da samo imate napravljenu particiju a pole prilikom instalacije se pravi format za MAC

EDIT: zapelo mi je na prepoznavanju tastature, treba neki kext za to da se posebno obelezi?

vuglll
16-03-2010, 16:01
Trebalo bi da je u pitanju ApplePS2Controller.kext

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=21952

igne
16-03-2010, 16:06
a kako da ga ubacim kad jos pri instalaciji zapne? znaci ne radi ni tastatura ni mouse pad, mis ubacim na usb i radi, stane na prepoznavanju tastature i tu zapne i nece dalje :)

MegaSkot
16-03-2010, 16:10
Za tvoj lap, sve je ovde:


http://antyalias.wordpress.com/2009/10/03/dell-1525-snow-leopard-10a432-10-6-retail-single-usb-method/


http://macyourpc.com/2009/09/13/mac-os-x-10-6-snow-leopard-retail-install-boot-132-method/

kocka90
16-03-2010, 17:16
a kako da ga ubacim kad jos pri instalaciji zapne? znaci ne radi ni tastatura ni mouse pad, mis ubacim na usb i radi, stane na prepoznavanju tastature i tu zapne i nece dalje :)

ima u instalaciji da se instalira taj kext...

igne
16-03-2010, 18:51
Dobijam boot0:error posle instalacije kad treba da uradi boot, u cemu je problem?

Edit:ajmo ljudi malo pomoci bi dobro doslo :) mucim se oko ovoga vec dva dana.. :(

BaneK
17-03-2010, 13:01
Isti problem imam sa Dell Vostro samo ja hocu dual boot Win 7 i MAC OSX,instalacija prodje glatko i pri bootovanju dobijem boot0:error.
Googlao :vb_type: mesec dana i digao ruke.Nemam vise zivaca :crash:

igne
17-03-2010, 13:09
ja imam vistu i nasao sam neka rasenja ali neeece, ili sam ja toliki nooob :mad::D

evo ovo sam nasao kao resenje ali nekako mi ne uspeva ili ja ne uradim nesto dobro ali neznam sta..


There are a lot of people who experience a b0 error on their first boot up after installation. Or the bootloader immediately takes them back to the Windows installation (on dual boot).

These people probably forgot to set the MacOSX partition "Active"

A common mantra provided here to newbies for setting up for installation is:
Make the partition Primary
Make the partition ID=AF (signifies an HFS partition)
Make the partition Active
There is a built-in Unix utility in MacOSX that can be used to set your partition "Active". It is called Fdisk


Setting Your Partition "Active" Using Fdisk

Words in bold below are things you must type (followed by Enter).

1. Boot your Mac OS X install dvd
2. Once the installer is running, go to the Utilities menu and open Terminal

3. Determine which disk your MacOSX partition is on

Type diskutil list

Verify which disk number holds your partition (disk0, disk1, etc.)


4. Start using Fdisk

Assuming the MacOSX disk is the first disk ("disk0"), then
type fdisk -e /dev/rdisk0 <== use "rdisk" with your disk number here !!

Ignore the error "fdisk: could not open MBR file ..."


5. Determine which partition for MacOSX needs to be set "Active"

Type p

Verify which partition is for MacOSX (1, 2, 3, etc.)


6. Set the partition "Active"
Assuming it is partition 1, then
type f 1 <== use your partition number here !!


7. Save and exit

Type write

Type y (yes you are sure)

Type exit (to quit)


8. Remove the install DVD and reboot

vuglll
17-03-2010, 13:52
samo podesi da ti je Windows particija aktivna(ako ces da koristis Windows boot menu)

Najlakse je da skines Gparted live cd i samo promeni disk flags u boot na windows disku

igne
18-03-2010, 17:47
uf, najzad, iDeneb je na mom Dellintosh-u :D nisam imao zivaca da se zezam sa dual boot-om pa sam stavio samo mac :) e sad, kako se ubacuju-instaliraju kextovi?

kocka90
18-03-2010, 18:10
samo skines koji ti je potreban sa onog sajta u prvom postu, i preko programa kext helper instaliras...

igne
18-03-2010, 18:33
Umesto iDeneb 10.5.4 sam ipak stavio iPC 10.5.6 jer nisam na iDeneb nikako mogao da instaliram wifi dok sam na iPC odma imao po zavrsetku instalacije iako sam obelezio isti kext i na iDeneb tako da je iPC verzija pogodnija za moj Dell :) Uspeo sam i da nadjem kext za zvuk na nekom stranom forumu tako da sada sve odlicno radi :vb_happy:

iDarth
11-04-2010, 04:12
Pre nego sto sam se udubio u ovaj poduhvat, naisao sam na problem.

Prilikom bootovanja i posle kucanja -v komande racunar ispise neki txt pa se restartuje, pa sve u krug.

Da li postoji resenje? Pokusavam pomocu iATKOS.

MegaSkot
14-04-2010, 17:05
konfa koja?

kocka90
14-04-2010, 17:07
pokusaj da najdes u tekstu problem. Npr. meni nece da predje na instalaciju ako mi je USB mis ukljucen, mora PS2... vidi u tom tekstu u cemu je problem.

kicba
17-04-2010, 13:33
Imam sledecu konfiguraciju:

Intel e2200,
Gygabite EP35-DS3,
4GB ddr2 dual channel Kingston HyperX,
Gainward 8600GT, 256mb ddr3,
Western Digital Sata 250GB,
LG-jev neki dvd\rw

Jel moze neko da mi preporuci, kako sta, koju? Imam 3 particije, samo na prvoj je instaliran Win7 64bitni. Hteo bih Snow Lepard na 3 particiji? Dualboot naravno. Moze li?

kocka90
17-04-2010, 14:27
procitaj prvi post, idi na wiki, nadji tvoju maticnu na listi i vidi koja distribucija najbolje radi sa njom...

kicba
17-04-2010, 14:33
Ja se brinem najvise za ovo da ne sjebem win? Npr. da ne uspe instalacija, kako da pokrenem ponovo win? Preko cega?

Lazar
17-04-2010, 17:48
ja sam sinoc stavio na moj lap top po drugi put :)

valjda cu da se nateram da nastavim iphone programiranje :)

kocka90
17-04-2010, 18:38
Ja se brinem najvise za ovo da ne sjebem win? Npr. da ne uspe instalacija, kako da pokrenem ponovo win? Preko cega?

samo stavis da ti je windows particija aktivna i vratice se... pogledaj nekoliko postova iznad kako se radi to.

astronman
18-04-2010, 22:50
Ubacio sam iATKOS ali nece da se startuje. Samo se WinXP startuje i nema nikakav boot manager kao kod linuxa, da izaberem koji hocu OS da mi se stratuje. Prilikom instalacije iATKOS-a izabrao sam chameleon v2 i nista. To sam video da treba za odabir OS-a prilikom startovnja kompa.

Lazar
18-04-2010, 22:55
nesto ti se nije instaliralo kako treba... ja imam iatkos trenutno i ima boot menager...

iDarth
18-04-2010, 23:01
Ima li neko resenje za moju situaciju?

Konfiguracija:
CPU: QuadCore Intel Core 2 Quad Q9300, 2500 MHz (7.5 x 333)
MoBo: ASUS P5Q PRO
RAM: Kingston 2G-UDIMM DDR2 SDRAM (8Gb total)
VGA: NVIDIA GeForce 9800 GT
HDD: WDC WD6400AAKS-00A7B2 (2 kom) + MAXTOR STM380811AS = (2x 640Gb + 80Gb)
OPT: PIONEER DVD-RW DVR-216D

astronman
18-04-2010, 23:08
Sta sve da odaberem prilikom instalacije??

Lazar
18-04-2010, 23:09
ja mogu da vam dam sta sam ja odabrao ali ja ne bih znao da vam kazem za svaku konfiguraciju... ja sam nabadao a sad sam naso i na netu tacno sta treba za moj lap top... ako neko zeli mogu da postavim

astronman
18-04-2010, 23:19
Ajde postavi ako ti nije problem??

torla
18-04-2010, 23:36
zelimo svi

evo 4-5 put skidam nake MAC-ove smori se ziv

Lazar
19-04-2010, 00:08
izvinjavam se sto nisam odmah stavio puca mi nesto net...

Evo izvolite ovo je za Acer aspire 7738G


V iATKOS v7 Main System
Bootloader
V Chameleon V2
X86 Patches
V /Extra directory
V DSDT
Decrypters
V dsmos
Kernel
V 9.7.0 Kernel voodoo
V Disabler
V Remove TyMCE
Drivers
VGA
nVidia
Enablers
V CoreVidia
System
Sound
V Voodoo HDA driver
PS/2 mouse/keyboard
V Voodoo PS/2 driver with Trackpad plugin
V Laptop Battery
Languages

[Look if your language is here, if not, don't select anything.]

V Post-Install Actions

OzzY
19-04-2010, 00:29
Kada ste našli verziju koja odgovara vašoj ploči, morate skinuti neku distribuciju Mac OS-a u toj verziji. Npr. iDeneb, iAtkos, Kalyway, iPC,...:

Koja je fora sa ovim (crveno)? Pretpostavljam da je slicno i kao i sa Linux-om (Debian, Fedora, Ubuntu).
Koje su razlike? Koji da skinem?!?!

Planiram da instaliram u virtuelnoj masini.

torla
19-04-2010, 00:39
evo upalio je nesta. Poslije -v ispisuje se text preko ekrana. Sta poslije

Lazar
19-04-2010, 01:15
-v je samo boot sa linijama koda... ne znaci da si ga upalio... upalio si ga ako se podigne mac osx...

iDeneb, iAtkos, Kalyway, iPC koliko sam ja skontao razne grupe ljudi su pravile razna resenja... najbolje radi iatkos koliko sam ja video a i samo sam taj uspeo da namestim... ostali su me zezali...

torla
19-04-2010, 01:28
Poceo je da se instalira

torla
19-04-2010, 01:34
I na kraju:
There was a problem reading your disc.
Carefully clean thedisc, andtry reinstallng.
Znali neko sta mi je ciniti

kocka90
19-04-2010, 02:10
Koja je fora sa ovim (crveno)? Pretpostavljam da je slicno i kao i sa Linux-om (Debian, Fedora, Ubuntu).
Koje su razlike? Koji da skinem?!?!

Planiram da instaliram u virtuelnoj masini.

zavisi od konfiguracije... razlicite verzije, tj. distribucije, donose i razlicite drivere tj. kextove, tako da vidis koja ti je maticna pa po njoj nadjes koju distribuciju da instaliras i koja ce da ti radi najbolje...

torla
19-04-2010, 02:27
Poslije instalacije se retartovo i sad kada se upalio samo jabuka na monitoru i podloga siva ????

iPedja
19-04-2010, 13:46
Ma j***m ti instalaciju MacOS-a na Pc...uvek sjebem komp i sistem kada hocu da ga instaliram...
Mada ja sam probao samo iDeneb i iPC na mom kompu i nisam uspeo...ili kernel k***c panic itd, ili jednostavno posle instalacije nece da podigne nista tj. tacnije ga restartuje...mozda cu jos da probam ovaj iAtkos sto kaze Laza, za njega nisam ni znao...
Inace imam
MSI K9N Neo V3,
AMD Athlon 64 X2 5000+
3GB Ram-a,
Nvidia 8600 GTS
WD hard, i sta je jos potrebno da mi neko kaze sta treba da instaliram za ovu konfiguraciju???

I da imam jos jedno pitanje, kako da ne sj***m moju particuju a da napravim jednu particiju od 10gb za MAC. Vecito kada hocu u Disk Utility da namestim jednu particiju ja sj***m moju particiju sa mojim sistemom... Naravno to ne zelim jer hocu i Win7 i Mac da imam...

iPedja
19-04-2010, 13:48
Poslije instalacije se retartovo i sad kada se upalio samo jabuka na monitoru i podloga siva ????

Teska posla torla da nesto mozes sada da odradis, moras opet da instaliras jer verovatno nisi oznacio da se instalira neki bitan dodatak za tvoju konfiguraciju....:wc:

Lazar
19-04-2010, 13:53
nekad treba 10 20 restarta pre prvog podizanja...

a u kom smislu sjebes komp?

ja imam win7 +iatkos 7


torla na koliko si ga rezao?

iPedja
19-04-2010, 14:08
Kako lazare imas i jedno i drugo?

Pa ja trenutno imam instaliran win7, klasika C i D particije... I sada kada zelim da instaliram Mac, recimo pokusao sam sa iDeneb i iPC, ja odem u disk utility, na samom pocetku instalacije, verovatno znas na sta mislim, i kada zelim da napravim particiju on mi sjebe obe particije, pomesa sve... :S Aj kad te molim reci mi kako da instaliram?

I kako mislis da treba 10, 20 restarta? Zasto to?

Lazar
19-04-2010, 14:33
nadam se da znas engleski posto sam se mucio 10 min da ti otkucam post i onda mi puko browser :(

mrzi me opet da kucam sve...

evo ti ova 2 tutoriala koja ce sve da ti rese... ja sam njih korstio


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=198657
http://www.geardiary.com/2009/01/21/dual-booting-the-wind-osx-and-windows-7/


ako bas ne znas engleski ili ne mozes da se snadjes javi da pisem ponovo...

10 20 restarta jer javlja kernel panic pa mora nabodes da nekad prodje... bar tako bilo kod mene

iDarth
19-04-2010, 14:42
Da li moze na drugom linku da se proba sa iATKOS?

iPedja
19-04-2010, 14:43
Hvala Laki, znam engleski :P Isprobacu danas pa te zovem upomoc ako nesto zatreba... :D

Lazar
19-04-2010, 14:48
Idarth ne znam na sta mislis... ako mislis ono sa diskpart i sa onim easyBCD naravno da moze... to je za sve operativne sisteme :)

cak ne mora da bude mac mozes to da koristis i za linux...

@iPedja probaj pa vidi sta ce ispasti ali moras biti uporan... ja sam preko 20 puta resetovao posle instalacije... tek posle toliko restarta se podigo...

iPedja
19-04-2010, 15:01
@Lazar a jel ti sada podize iz prvog? To nesto na foru samo ''dok probije led'' ...

Lazar
19-04-2010, 15:09
svaki put da ti se podize neces nikad da napravis... ustvari mozda i hoces ali to je retkost za hackintosh... recimo 5 6 puta se podigne iz prve a onda se podigne jednom iz drugog treceg puta... sto nije strasno... ja ga koristim samo za programiranje tako da mi nije problem...

ako bas uspes sve drajvere da pogodis mozda neces imati taj problem ali u to cisto sumnjam :)

isto nemoj mnogo da se nadas da ce da ti radi net... to se najteze namesta... ja sam morao da kupim usb wifi da bih imao net... ova iz laptopa nije radila i ne radi mi ethernet mada to navodno moze da se namesti ali meni ne ide :)

mnogo je zajebancija za ovim da se napravi to je sigurno... ako si uporan i ako oces da ga koristis kao sekundarni OS onda probaj... ako oces kao primarni ja ti ne bih preporucio...

iPedja
19-04-2010, 15:22
Ma kao sekundarni, cisto onako da ga imam, da se zanimam... Jao ne znam da li da se usudim da probam opet da ne sjebem opet sve... A reci mi jel MacOS vidi npr D particiju koja je bila formirana za Windows7, tj NTFS? Jel postoji neki fini NTFS to NFS+ ?

Lazar
19-04-2010, 15:25
cemu NTF+? sta ce ti to? da mac vidi sve particije a mozes da napravis i win da vidi mac particije :)

torla
19-04-2010, 15:33
torla na koliko si ga rezao?

ako mislis na DVD max rezanje ali je RW tako da je mala brzina 4x

Lazar
19-04-2010, 15:35
citao sam da oce da zeza ako je preko 4brzine... a mozda ga zeza sto je rw... probaj na obican nista te ne kosta.. mislim kosta :) 13 din ili koliko je vec dvd :)

torla
19-04-2010, 15:37
jeli bolje da ga stavim na x2 na obicni DVd
edit: rezem na x4 to je minimum


edit: cudno nece da mi izvadi DVD iz citaca kad instaliram MAC poslije cijele ceremonije (svaki put moram hardwerski vaditi disk)

iPedja
19-04-2010, 15:42
Ma razmisljam kako da napravim particu da imam recimo C(windows 7), D(podaci) i E(za MacOS)...pa gledam preko Hirens'a da napravim NTFS, pa da prebacim u NFS+ nekako, jer ja imam problem kada pokrenem MacOS instalaciju i kada treba da oznacim particiju na koju da instalira, on nista ne vidi...pa tako posle sjebem moj sistem, jer idem na ERASE i sve pobrise...

torla
19-04-2010, 15:44
kolko trenutno imas particija 2 jeli a hoces trecu za MAC

iPedja
19-04-2010, 15:47
@torla tako je...

torla
19-04-2010, 15:50
evo ti resenje:
control panel/administrative tools/Computer Management/Disk Management
odes na jednu od te dvije particije po zelji desni klik "Shrink volume" i napravis trecu particiju koliku hoce za MAC (bez da izbrises podatke na toj particiji)

iPedja
19-04-2010, 15:57
oduvek sam se pitao zasto kod mene ta opcija uopste ne postoji? :D Ja imam Change driver Letter, Properties, Delete i Format...

torla
19-04-2010, 15:58
morala bi biti na jednoj particiji

iPedja
19-04-2010, 16:06
noup............

Lazar
19-04-2010, 16:07
pa ko ti reko da brises sve... samo napravi obicnu NTFS i samo nju brises... nista drugo ne diras... i izaberes da bude particija za mac osx... dok to ne uradis neces moci da instalrias nista na nju........

ja sam tako odradio i nista mi nije obrisao...
skini hairen cd pa sa njim uradi ili uzmi partition magic ili tako neki program i smanji particiju to jest od tvoje 2 oduzmi i napravi trecu...

@trola ne znam sto te tako zeza... ja sam izvadio dvd bez ikakvih problema

torla
19-04-2010, 16:08
pkusaj guglat u vezi shrink volume ili preko nekog partition menagera

EDIT



pomocu ovog programa mozes to uciniti
Paragon Partition Manager™
dl:


32bit
http://rapidshare.com/files/345670532/Paragon.Partition.Manager.v10.0.Server-Mohsen6558.rar

64bit
http://rapidshare.com/files/345670531/Paragon.Partition.Manager.v10.0.x64.Server-Mohsen6558.rar



32bit
http://www.megaupload.com/?d=MFPCBAJK

64bit
http://www.megaupload.com/?d=WGDRJ6I0

ako bude trazio pass je: No Password

torla
19-04-2010, 20:12
opcija edit:

odustajem do daljnjeg...

P.s. prije bi instalirao NASIN program nego APPLEOV

Lazar
19-04-2010, 20:18
hehe da je malo pipkavo jeste ali moze da se odradi pogotovo ako je desktop racunar u pitanju

astronman
19-04-2010, 20:34
Evo pokusavam vec par dana. I nece. Instalira se MAC OSX ali nece da se startuje.

Lazar
19-04-2010, 21:16
sta javlja? jel udjes u -v mod? ako ne udjes onda sta se tacno desava?

jel proso onaj deo gde pravis user name i slicno?

astronman
19-04-2010, 21:23
udjem u -v i onda ispisuje svasta. zatim krene installer. instaliram MAC OS X. pa restart i onda opet mi krene XP nece da se pokrene MAC OS X.

Lazar
19-04-2010, 21:26
ajde ako nije problem napisi mi koju konfiguraciju imas i sta stikliras u onom customize i kako si napravio particiju to jest koji format...

mozda uspem da ti pomognem nekako

astronman
19-04-2010, 22:29
Particiju sa m napravio sa Partition Magic kao Apple HFS a odabrao sam kao sto si napisao prosli put sam nisam stavio onu opciju za touchpad, stavio sam bez toga.

konfiguracija:
C2D E6600
4GB ram
320GB HDD sa 4 particije
Asus P5K ploca.

noname
20-04-2010, 18:50
Za tvoju matičnu ploču preporučujem retail snow leopard sistem instalacije, mada nisi napisao koja ti je grafička. Distroi kao sto su ideneb, iatkos, kalyway i ostali su pomalo prevazidjeni ali bi takodje trebalo bez većih problema da rade na p5k ploči. Takodje mogu da kažem da nije tačno da hackintosh ne može da bude main os, na dell vostru koristio sam ideneb i već sada skoro godinu dana snow leopard kao main OS. Sistem se diže za 32 sekunde i naravno svaki put se diže bez problema, bez kernel panika i ostalih stvari navedenih u nekom od prethodnih postova.

Lazar
20-04-2010, 19:03
extra... ti si bas uspeo super da ga namestis... ja sad zelim da probam da namestim snow leopard ali mi izgleda da je suvise komplikovano pa sad trazim neki dobar tutorial kako to da uradim... treba mi jer novi xcode radi samo na njemu :(

ako ti znas kako se instalira na neki ok nacin mozes slobodno da napises ili da das link bio bih ti zahvalan :)

noname
20-04-2010, 19:06
Koja je tvoja konfiguracija?

Lazar
20-04-2010, 19:13
acer aspire 7738G

intel core 2 duo t6400 2.0 ghz
GEFORCE GT130M 1GB
320 + 160GB HDD
4GB RAM DDR3

trenutno imam iatkos 7 koji radi ali mi treba snow leopard za novi xcode... :(

noname
20-04-2010, 19:20
Trebalo bi bez problema da može snow leo retail jer koliko vidim imas intelovu arhitekturu i gforce što je sigurno podržano. Još jedna olakšavajuća okolnost je to što imaš već radnu verziju leoparda jer sam smetnuo sa uma da za retail install moraš da imaš već nekakvog meka instaliranog... Sve u svemu nabavi snow leo install dvd, eksterni hard drive ili eventualno fleš od 8GB (mada to sa flešom meni nije upalilo) i restore image na njega. Posle toga instaliraš chameleon i par kextova i to bi trebalo da bude to. Pišem ovako malo skraćeno jer vidim da si u toku i da ćeš snaći sa ovim informacijama. Sve ostalo imaš na insanelymacu što se tiče pojedinosti

Lazar
20-04-2010, 19:23
imam eksterni hdd a imam i flesku od 8 i 16 gb :)

ajde videcu da probam nekako da ga napravim...

sta mi preporucujes da skidam 10.6.0 ili 10.6.2?

thx za info

astronman
20-04-2010, 19:28
Grafička mi je Nvidia Gforce 8600GT.

noname
20-04-2010, 19:30
Moja preporuka je da uradiš 10.6.0 pa onda jednostavno update. To ti kažem jer čini mi se da su svi ti 10.6.2 i 10.6.3 prepravljani kao me razumeš. Još jedna po meni najbolja varijanta je da se kupi originalni dvd koji košta nekih 3500 din i onda si nekako siguran da je ta slika čista. Što se tiče harda predlažem da napraviš na njemu jednu particiju od 10ak GB, staviš obavezno guid i naravno formatiruš u hfs+ journaled (mac os extended) i onda na njega uradiš restore iz disk utilitija. To kad uradiš mozeš da ga koristiš u nedogled za kojekakve ispravke, popravke i instalacije :)

Lazar
20-04-2010, 19:34
thx za info... ajde veceras skidam 10.6.0 pa kad imam vremena ona cu da probam da ga instaliram...

da znam da ce da mi radi bez ikakvih zajebancija platio bih tih 3500 ali ovako mi se nesto ne placa :)

noname
20-04-2010, 19:41
Ok. Mislim da je najbolje da kreneš od 10.6.0 da vidiš na čemu si. Što se tiče nVidia GeForce 8600 GT mislim da je podržana, potraži na netu info o NVKush, ili proveri da li na iatkosu ima tako neka opcija da se štiklira

torla
20-04-2010, 19:51
P5QL PRO
ati radeon x1550
HDD 1 T
3GB ram
Intel 2.5 dual core

Sta je najbolje . koji OSx

noname
20-04-2010, 19:56
U principu atijeve kartice su napuštene od strane apple počevši od snow leoparda. Opredelili su se za geforce i naravno neke intelove kao x3100 i slične. Samim tim mislim da ni ova tvoja ne radi na snow leopardu. Pokušaj sa idenebom jer se on pokazao kao najbolji ali treba da znaš šta štikliraš pri instalaciji.

torla
20-04-2010, 20:02
pokuso sam ideneb 10.5.5 vidio sam ima ati x1550 ali valjda pogresim na drugim driverima
ako uslikam sta mi nudi da obelezim dali cete moci da mi pomognete

noname
20-04-2010, 20:08
Evo jedan hint. Što manje štikliraš to bolje. Čak i da nešto ne staviš sve to može kasnije da se doda. Ako staviš više stvari koje su medjusobno u konfliktu kernel panik je neminovan. Znači potraži na netu šta je osnovno za tvoju ploču, ako nešto nisi siguran nemoj stavljati. Kada udješ u instalaciju onda vidi šta fali i polako to nalazi na dvd-u ili netu.


EDIT:

By the way, tvoja ploča je čuvena po tome da na nju može da se stavi mac os x.

MegaSkot
21-04-2010, 03:27
Da, sa modifikovanim biosom radi ok, ;)

torla
21-04-2010, 04:51
kako modifikovati bios imas li neki tutorial

noname
21-04-2010, 12:35
Treba da flešuješ BIOS. Ako to nikad nisi radio preporučujem da se prvo dobro pripremiš tehnički. Ako se ne uradi kako treba možeš da zezneš BIOS.
Ovde imaš uputstvo (pogledaj step 2) http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=144020

torla
21-04-2010, 14:18
nisam nikad radio zato i pitam,

evo sta mi javi na toj stranici kada ocu nesto da skinem:


Sorry, an error occurred. If you are unsure on how to use a feature, or don't know why you got this error message, try looking through the help files for more information.
The error returned was:

Sorry, but you do not have permission to use this feature. If you are not logged in, you may do so using the form below if available.


edit: logovan sam na sajt

igne
21-04-2010, 15:36
Evo jedan hint. Što manje štikliraš to bolje. Čak i da nešto ne staviš sve to može kasnije da se doda. Ako staviš više stvari koje su medjusobno u konfliktu kernel panik je neminovan. Znači potraži na netu šta je osnovno za tvoju ploču, ako nešto nisi siguran nemoj stavljati. Kada udješ u instalaciju onda vidi šta fali i polako to nalazi na dvd-u ili netu.


EDIT:

By the way, tvoja ploča je čuvena po tome da na nju može da se stavi mac os x.

Ja kada sam instalirao samo sam stiklirao chipset, fix za tastaturu i mis i jos neki fix za usb i network i to je sve, grafika je vec bila instalirana sa chipsetom a zvuk sam naknadno instalirao. Znaci sto manje driver-a veca sansa za uspeh :)

noname
21-04-2010, 20:18
Upravo tako! Čak je za ideneb dokazano da često kada se štiklira pravi drajver dodje do kernel panika, a kada se ostavi prazno sve je ok.
@torla
Sve je ok sa skidanjem fajlova, možda nisi aktivirao account?

torla
21-04-2010, 20:47
svi tutorijali koje sam naso na netu/googlu su manje vise slicni a to jest:
provjeris koji MAC os odgovara maticnoj i ostalom komponentama.
pokrenete DVD press -v i td. I obavezno pazite na kext-ove i to jeto od prilike.

E sad ja to sve pratim i nece u mene vako nako, kad kaze pa trebas formatirati particiju u HSF apple format.
hajd dobro to odradim opet nece, kaze pa trebas u bios nastima HDD da je AHCI..

Svaki put nesta (a sigurno treba nesta stimat i oko boot-a) i td.

Ddali neko zna sve te cake i detaljcice.

noname
21-04-2010, 21:00
Pa kao što si video na onom linku imaš i malo niže uputstvo za ideneb i iatkos. Stavis minimum opcija u customize kao što smo već apsolvirali. U BIOS-u obavezno aktiviraj ACPI 2.0 support. To bi trebalo da bude negde pod power management. I AHCI naravno. Za tu ploču odradiš i BIOS fleš i to bi trebalo da bude to.

torla
21-04-2010, 23:46
uspjelo je hvala svima posebno noname-u

kicba
22-04-2010, 00:58
noname ajde i meni reci konkretno sta kako... Imam 3 particije, samo na prvoj je instaliran Win7 64bitni. Hteo bih Snow Lepard ili neki drugi MacOs na 3 particiji? Dualboot naravno.

Intel e2200,
Gygabite EP35-DS3,
4GB ddr2 dual channel Kingston HyperX,
Gainward 8600GT, 256mb ddr3,
Western Digital Sata 250GB,
LG-jev neki dvd\rw

1.Koji distro?
2.Stavim u biosu Anchi mode. Mada cini mi se kad sam stavljao jednom u taj mod, nije hteo win da se digne, javljao je neku gresku u dosu.Onda sam ga iskljucio, i usao je normalno u Win.
3.Kad se ucita disk, na boot screen-u stisnem F8 kad piše da stisnem bilo koje dugme ili F8 da uđem u detaljnu instalaciju...
4.Ukucam -v i stisnem enter. Pokrece se instalacija.
5.Odaberem jezik i sad formatiram ovaj 3 disk u HFS+ , zatim na tu particiju idem na Customize. Ovde biram kextove koji će se instalirati sa OS-om. Da li mogu da ne stavim nista? Ili sta je obavezno odavde da stavim?
6.Kada se završi instalacija ako se ne pokrene Mac OS, nece se ni pokrenuti Windows jer ce mu s*ebati boot. Kako onda da ponovo pokrenem Win? Da li moze jednostavnim ubacivanjem Win diska i repair windows. U Visti je ovo moglo, repair traje 5sec, i kad se restartuje komp ponovo se dize win. Ako ne kako preko cega onda moze?


Molio bih te ako mozes da mi odgovoris na ova pitanja, bez odgovora da pogledam predhodne postove, posto ovo gore sto sam napisao to sam ja tako shvatio do sad, i ne razumem dalje. Hvala :)

torla
22-04-2010, 01:04
-kako naknadno instalirati kext (skonto)
- svaki put kada mjenjam OS moram paliti gasiti AHCI

noname
22-04-2010, 13:05
@torla
Prvo da ti čestitam na uspešno izvedenoj instalaciji! :vb_cheers:
Što se tiče instalacije kextova treba ti kext helper. Starije verzije koje su radile sa leopardom su bile ok i moglo je da se instalira više kextova od jednom. Jednostavno drag&drop i to bi trebalo da bude to. Kext helper za snow leo podržava samo jedan kext ali uradi i repair permissions i za extra folder (ako ga koristiš).
Što se tiče AHCI moda, imaš dve mogućnosti. DA slipstrimuješ ahci drajver u recimo xp instalacioni cd (može lako da se izvede sa nlite-om) ili malo komplikovanija verzija koja zahteva malo više truda. Evo ti link za to.
http://forums.pcper.com/showthread.php?t=444831
Nadam se da će ti nešto od ovoga pomoći :)
@kicba
Imaš mnooogo pitanja :)
Hajdemo redom. Prvo da ti kažem da si sve dobro ukapirao. Ali mala pomoć: da bi sebe poštedeo mnogo zezanja, probaj da staviš mac os particiju na prvo mesto. To naravno podrazumeva da ćeš morati da izbrišeš postojeće instalacije a verovatno i ceo hard...ALI na duge staze je to prava stvar. Ako ne želiš ili ne možeš onda radi kako si zamislio sa trećom particijom. Možeš naravno da probaš sa nekim novijim idenebom ali za tvoju ploču možeš da pokušaš i retail leopard koji naravno ima mnogo prednosti nad distroima ali zahteva i malo više čitanja i informisanja. Link za to :
http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=157772
Što se tiče AHCI pogledaj malo iznad šta sam napisao torli.
I najzad popravka windowsa je laka stvar. Naravno možeš instalacionim cd-dvd-om, kao što si rekao samo repair. Možeš sa idenebom ili nekim drugim mac os om, udješ u single mode i uradiš fdisk -e. Jednostavno promeniš flag, odnosno napraviš da ti ta particija bude aktivna, što manje više radi i opcija repair u windowsu. To bi trebalo da može da se uradi i sa bilo kojim specijalizovanim programom za manipulaciju particijama i hard diskom.

MegaSkot
22-04-2010, 14:41
Prijateljski savet: gledajte da OS X instalirate na poseban hard jer sve ide mnogo lakše.

@kicba: imaš odlične komponente za Mac OS X.

iPedja
22-04-2010, 15:39
E evo opet mene...resio sam da nabavim drugi hard pa da probam, kao sto kaze MegaSkot :D

Recite mi sada, kako mogu da znam koja instalacija podrzava moju plocu?

MSI K9N Neo V3 je u pitanju
CPU AMD 64 5200+
3GB rama
Nvidia 8600 GTS
160 GB WD + 20 GB SeaGate
Nec ATA dvd

hvala unapred...

MegaSkot
22-04-2010, 17:11
Nešto slično:


http://www.insanelymac.com/forum/lofiversion/index.php/t173105.html

iDarth
22-04-2010, 17:20
Je l' moze neko da pogleda moj slucaj i zasto izlazi onaj problem?

Da li je flashovanje BIOSa opasno za postojeci sistem?

MegaSkot
22-04-2010, 17:35
Ako misliš na ovu konfiguraciju:
CPU: QuadCore Intel Core 2 Quad Q9300, 2500 MHz (7.5 x 333)
MoBo: ASUS P5Q PRO
RAM: Kingston 2G-UDIMM DDR2 SDRAM (8Gb total)
VGA: NVIDIA GeForce 9800 GT
HDD: WDC WD6400AAKS-00A7B2 (2 kom) + MAXTOR STM380811AS = (2x 640Gb + 80Gb)
OPT: PIONEER DVD-RW DVR-216D

Imao sam istu ploču i namestio 10.5.8, pa je prodao jer je izašao P55. Uglavnom, ima na insanelymac forumu modifikovan bios za tu ploču, tako da je najbolje da joj opališ flash. Flash biosa ne može da uradi ništa postojećem sistemu, čak naprotiv.

iDarth
22-04-2010, 17:40
Odlucio sam da probam pomocu uputstva koje si poslao.

Ali sve sto imam je iATKOS v7?

Tamo navode nekakav:
iATKOS 10.5.5
Mac_OS_X_Leopard_10.5.4_9E25_Retail.dmg (7.01 GB).
MAC OS X 10.5.7 UPDATE

Odakle to da preuzmem i kako da znam da li mi je iATKOS dobra verzija?

astronman
22-04-2010, 21:42
Ja nikako da instaliram iATKOS. Sve zivo sam probao i nista.

noname
22-04-2010, 22:57
Ne bi bilo loše da nam napišeš šta si to probao, kakve si rezultate dobio, gde si to instalirao (na externi ili interni hard, na kojem mestu se nalazi particija) itd.
Ja bih recimo uradio ovako. Pošto najviše iskustva imam sa idenebom i sva su bila prilično dobra, ja bih skinuo ideneb i to neki noviji, kao što je ideneb 10.5.8 lite, koji nije kompletan što se tiče nekih drajvera ali je zato izuzetan. Od drajvera bih odabrao samo IHCx Fixed (chipset), JMicronATA (chipset) i ništa više. Ako to upali onda je posle lako dodati ostale drajvere koje fale.

astronman
22-04-2010, 23:43
Pokrenuo instalaciju. Instalira se na HDD OS. uradim restart i nista. Svaki put se startuje XP. Svasta sam cekirao, instalirao i opet nista. Odabrao sam one postavke koje su postavljene u jednom od prethodnih postova. Particija na koju sam probao instalaciju je druga po redu na internom hardu.
Konfiguracija koju imam je sledeca:
MB Asus P5K
C2D E6600
Nvidia 9600 GT
4GB rama na 800
320GB HDD

kicba
22-04-2010, 23:53
@Megaskot

U cemu je prednost instalacije MacOS na drugom hardu, a ne na prvom hardu na nekoj od particija?

-------------------------------

Upravo skidam Snow Leopard Retail, pa cu da pokusam ovo sebi:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=157772

MegaSkot
23-04-2010, 00:41
@iDarth: preskoči Leopard 10.5 i idi odmah na Snow Leopard nakon flasha biosa, jer vidim da radi na toj ploči. Udri google i sve ćeš naći.


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=183627&pid=1250788&mode=threaded&start=#entry1250788

@kicba: bolje je jer ti neće uništiti boot nekog drugog OS-a i lakše je posle odraditi dual boot + poisključuješ druge hardove i manje su šanse da nešto greškom obrišeš prilikom formatiranja.

astronman
25-04-2010, 17:09
Posle instalacije kada strtujem OSX, posle 15-ak sekundi pojavi se sledeca slika i tako stoji dugo.

http://img59.imageshack.us/img59/41/25042010007.th.jpg (http://img59.imageshack.us/i/25042010007.jpg/)

torla
25-04-2010, 17:31
ovo se u mene javi kada iskljuci AHCI a ukljucim IDE i startujem mac.

Kako uraditi update sa 10.5.5 na noviji

kocka90
25-04-2010, 17:47
to se desava kad selektujes pogresne kextove pri instalaciji...to je normalno dok ne nadjes odgovarajuce kextove...pocni ponovo instalaciju i selektuj druge neke kextove

noname
25-04-2010, 18:43
@astronman
Da li si posle instalacije probao da pokreneš mac os x sa -x opcijom na boot-u? Da li si pokušao sa S3 sleep opcijom u BIOS-u? Šta si uopšte štiklirao na customize i koji si distro koristio?
@torla
Najsigurnija varijanta je da nabaviš ideneb upgrade kit. Meni je polazilo za rukom da jednostavno idem na software update ali koliko znam to se u velikom procentu kod drugih ljudi završavalo uništenim sistemom, a sve u zavisnosti od tipa instalacije i hardvera. Kod vanilla instalacije to sa software update radi bez problema.

torla
25-04-2010, 22:13
nije mi mitno ako unistim sistem za pola sata opet ga nastimas. Imal link od ili gdje da nabavim ideneb upgrade kit.

noname
25-04-2010, 22:46
Linkovi za update

http://ihackintosh.org/ideneb/ideneb-blog/due-nuovi-upgrade-kit-v1058-da-ihackintosh

http://ihackintosh.org/download/en/component/jdownloads/?task=viewcategory&catid=8
Možeš svakako da probaš sa software update. I jedan i drugi metod naravno mogu da se završe reinstalacijom ali mi se čini da je možda ovaj idenebov malo praktičniji jer možeš da sačuvaš taj update na hardu i da probaš još koji put u slučaju da ne uspe iz prvog pokušaja.
Takođe može da se dogodi posle update-a da nešto ne radi, kao što je ethernet ili sound ili nešto drugo ali to nije problem rešiti.

iCrnaGora
26-05-2010, 20:50
radi mi lan ali wlan i audio nece,mada imaju drajveri za njih,da li ima neko drugo podesavanje u vezi ovih drajvera?

noname
26-05-2010, 21:22
iCrna Gora, da li si probao za audio voodoohda? Već sam ti u više navrata rekao da bi to trebalo da radi, ali nisi ništa napisao da li si nešto pokušavao sa njima. Kako si i šta radio sa tim drajverima što imaš i koji su uopšte?

iCrnaGora
26-05-2010, 21:42
probao sam voodohda ali nece,AtherosAR5007EG ova mi je wifi i ima je na kexts.com pokazuje da skenira ali nista ne nalazi?ALC883 Audio Chipset to je za audio.ja mislim da treba nesto da se podesi jer ovo su moji drajveri i ima ih.

iCrnaGora
26-05-2010, 21:49
da li ima jos neki sajt za drajvere?

noname
26-05-2010, 21:51
Ovako, što se tiče atherosa 5007eg ja lično nisam nikad uspeo da ga pokrenem ali znam da sam pokušavao sa kismac trunc programom. Kada udješ u kismac treba da podesiš u preferences Apple Airport Extreme - Passive Mode. U advanced staviš "en0" u bpf device. Kažem ja sam po nekim uputstvima to pokušavao ali mi nije uspevalo ali na netu tvrde da bi to trebalo da radi. Takođe mora par puta da se restartuje da bi to sve proradilo. Jesi siguran da ti je taj audi uredjaj? Jer si čini mi se prošli put pominjao 82801H?

iCrnaGora
26-05-2010, 22:31
jeste taj je 82801H a ovo za wifi cu probati pa javljam rezultat

noname
26-05-2010, 22:40
Ako je 82801H probaj i ovo



http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=128789

Na dnu strane imas kext.

iCrnaGora
27-05-2010, 03:58
Ovako, što se tiče atherosa 5007eg ja lično nisam nikad uspeo da ga pokrenem ali znam da sam pokušavao sa kismac trunc programom. Kada udješ u kismac treba da podesiš u preferences Apple Airport Extreme - Passive Mode. U advanced staviš "en0" u bpf device. Kažem ja sam po nekim uputstvima to pokušavao ali mi nije uspevalo ali na netu tvrde da bi to trebalo da radi. Takođe mora par puta da se restartuje da bi to sve proradilo. Jesi siguran da ti je taj audi uredjaj? Jer si čini mi se prošli put pominjao 82801H?
ovo kada udjem i kismac treba da podesim preference apple airport extreme-to ne mogu da nadjem nigdje?u kismac mi to nema,ili dje se to nalazi?

noname
27-05-2010, 11:43
Gore na baru klikneš na Kismac, videćeš Preferences. Onda uđeš u Driver i tu odabereš passive mode. Na istom mestu ti je i Advanced. Kad sve to podesiš onda zatvoris Preference i na glavnom prozoru klikneš Start Scan. Ako ti je dobar drajver instaliran (ar5007eg) onda bi kismac trebalo da pronadje neku mrežu. Znači moraš da skeniraš mreže uvek iz kismaca.

iCrnaGora
29-05-2010, 00:28
ima li neki drugi osim leo4all da probam,sa ovim nece da funkcionise wlan i audio sve sam probao.

LDV20
30-05-2010, 22:35
Instalirao sam Snow Leopard pomocu Rebel EFI diska ali on sada pri svakom bootovanju Snow Leoparda trazi taj rebel EFI disk da bi pokrenuo OS.
Jel to moze nekako da se zaobidje? Ili postoji neki drugi metod instalacije snow leoparda a da se normalno bootuje.

noname
30-05-2010, 23:29
Naravno, instaliraj chameleon.
@ iCrna Gora
Moje mišljenje je da ti nijedan distro neće rešiti problem na neki magičan način. Neki hardver jednostavo bolje radi od drugoga a neki uopšte ne radi. Ali ja bih na tvom mestu ipak probao neki retail metod Snow Leoparda jer već imaš Leoparda koji radi.

LDV20
31-05-2010, 10:56
Nece chameleon da se instalira. Kaze installation failed.

BaneK
01-06-2010, 21:06
Uspesno sam ubacio I-PC 10.5.6 odradio update na 10.5.8,e sad neradi mi net ni preko kabla ni bezicni a i zvuk ni da cuje.Nalazio sam neke drivere probao sve zivo i nece.Trebaju mi drajveri za

Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter

Realtek PCIe FE Family Cotroller

Conexant High Definition SmartAudio 221

Ako neko moze da pomogne bio bi naravno zahvalan.

noname
02-06-2010, 01:25
Za atheros ar5007eg instaliraj njegov .pkg a onda pogledaj malo iznad uputstva koje sam dao icrnoj gori a tiču se kismac trunc programa. Što se tiče Conexant High Definition SmartAudio 221 probaj voodoohda. Možeš li da uradiš lspci za ethernet jer mi se čini da nisu baš precizni podaci za kartu?
@LDV20
Koji si chameleon probao? Ponekad iako izbaci grešku on instalira kako treba. U svakom slučaju probaj sa nekoliko razičitih chameleona.

LDV20
02-06-2010, 09:31
Vidi, reinstalirao sam SL vise puta i pokusavao sa chameleonom 2.0. Sve verzije sam koristio (rc1, rc2, rc3, i rc4) On se na kraju posle onoga kada sam rekao da javlja gresku instalirao i posle restarta se pojavi njegov boot screen ali onda nece da podigne Snow Leopard. Ono se vrti u beskonacnost i onda posle odradjenog vremena preko apple logoa se pojavi kao neki sivi precrtani kruzic. I tu je kraj. Nesto mi se cini da se on kolje sa Rebel EFI-jem.

Nego da ba se manemo sad toga. Jel ima neki nacin da ja instaliram svez Snow Leopard koristeci nesto sto nije Rebel EFI, Empire EFI ili Legacy EFI disk za bootovanje? Jel postoji neka verzia bootabilnog Chameleona?

noname
02-06-2010, 11:04
Mislim da je bilo koji metod bolji od rebel efija i ostalih efija :) jer su oni u stvari prepakovali kameleon i napravili nešto kao drugačije. Praktično su dugogodišnji rad osx86 ekipe a najviše ekipe na insanelymacu pokrali. Imajući to u vidu svaka instalacija treba da se završi chameleonom. E sad ako koristiš retail dvd onda ima masa načina a ponajbolji i najčistiji je myhack. Ako koristiš neke prepakovane 10.6.2 ili 10.6.3 oni već u sebi imaju ugradjen chameleon.

carterado
07-06-2010, 16:28
Pozz, jel ima mozda netko voljan da mi malo pomogne oko ovoga. Hocu i ja da probam taj Mac OSX :) Znaci imam jedan stari disk mislim da je ATA 80GB i na njega bi instalirao Snow Leopard.

Evo konfiguracije.

Motherboard..: GIGABYTE GA-EP43T-UD3L
CPU..........: Intel Pentium E6500 2,93GHz
Memory.......: 4GB DDR3 1333MHz
Graphics.....: Nvidia GeForce GT220 1GB
HDD..........: Western Digital 1,5TB 64MB cache -> Two partitions: 1. Win7 x64 2. Storage
HDD..........: Maxtor DiamondMax20 80GB -> Install Mac OS X
Monitor......: Samsung P2270

Koju verziju sad mogu instalirati. Tamo sam gledao kompatibilnost i nisam mogao naci moju maticnu. Ja sam skinuo MAC.OSX.SNOW.LEOPARD.V10.6-HOTiSO

Kako je najjednostavnije da ja ovo izvedem? Da iskljucim ovaj glavni disk na kojem je Win7 i da ukljucim ovaj stari i kojom metodom da instaliram Mac na ovaj stari disk, pa da onda kasnije vratim onaj glavni disk sa Win7, pa nekako da onda imam dual boot Win7 i OSX.

Citao sam dosta ovih tutorijala na insanelymac i wiki.osx86project, al koliko sam skontao moram imati Mac i USB 8gb da bi napravio neki bootloader na usbu, a ja imam samo PC.

Byakuya
07-06-2010, 16:53
Moja preporuka ti je da instaliras Leopard...tipa 10.5.8 ili 10.5.7.....
Tu ces se em lakse snaci em sve radi kao podmazano....
skini iAtkos ili iDeneb....

carterado
07-06-2010, 19:42
Evo skidam iDeneb 1.5.1. Bas mi je ovo nekako komplikovano. Previse razlicitih tutorijala, distribucija itd

Byakuya
07-06-2010, 20:09
Pazi....ili ce ti raditi na pocetku ili nece...ako radi...ostatak procesa cu ti pomoci...
ako ti bude pisali Still waiting for root device ,pocni sa skidanjem druge distribucije...
Nisam ni ja uspeo iz prvaka...:D

carterado
07-06-2010, 20:12
Samo da te jos pitam, nece li mi se zeznuti nista ovaj drugi disk na kojem mi je win7 i dosta podataka? Kontam da nece, al opet da pitam.

Byakuya
07-06-2010, 20:15
Najpametnije je da kada instaliras u kompu imas jedan prazan disk na kome ces instalirati leoparda...posle ukljuci i drugi ako oces...mada kada budes video kako radi mac...dual boot ce biti suvisan...

carterado
08-06-2010, 20:46
Neide ovo kod mene :( Danas prikopcao novi disk, iskljucio stari na kojem je Win7 i probao sam sa iDeneb v1.6 Leopard 10.5.8. Na 70-80% instalacije pojavi se kernel panic i tako svaki put.

http://i208.photobucket.com/albums/bb317/carterado/IMG_0742.jpg

Lazar
08-06-2010, 20:48
ako se javi kernel panic onda ti ocito drajveri izabrani iz liste nisu dobri...

noname
08-06-2010, 22:12
@carterado
Pogledaj ova dva linka:


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=210994&st=60&start=60

http://cartri.net/blog/downloads
Što se tiče kernel panica, na osnovu slike koju si izbacio, očigledno je da je greška u ata drajverima. Probaj da samo obeležiš jmicronata i ichfixed ali tek posle fleša biosa...(pogledaj moje postove #112 i #92)

Byakuya
08-06-2010, 22:23
si podesio u biosu na ahci?

to isto cekiraj i u instalaciji: achi,jMicron i Generic IDE

stefanue
17-06-2010, 16:20
Ljudi spasavajte :) Naime naskidao sam dosta razlicitih verzija iAtkos-a. Svaka od njih podrzava moju hardversku konfiguraciju, itd. Napravio sam novu particiju na hdd-u koristeci partition magic ona je 30GB i oznacena je kaounallocated space na hdd-u. Znac sve je spremno zainstalaciju.
Ali... Nema sanse da bootujem dvd na koji sam narezao iso. Ocigledno DVD nije butabilan, ali nemoguce je da svaki .iso fajl koji sam skinuo nije butabilan. Rezao sam koristeci nero i magic iso, ali nista. Takodje sam u biosu podesio da prvi boot uredjaj bude CD/DVD pa onda hdd, podesavao sam i da samo cd/dvd bude jedini boot drive i opet nista. Ima li neko od vas mozda narezan dvd kokji sigurno radi, muka mi je vise od skidanja.

Mozda nisam lepo narezao, ili ima neka caka rezanja iatkos-a?

BaneK
17-06-2010, 19:40
Imam ja iAtkos v.7. i jos par nekih verzija koje provereno rade,javi se na pm.

mijalkocar
29-06-2010, 03:04
e a moze meni neko da pomogne... imam amdov procesor i sl se bootuje samo sa onim boot132 ili kako se sad vec zovu diskovima, ali still waiting for root device..a u biosu nemam podesavanja za ahci vec samo za raid...imam gygabite m52l-s3, amd phenom x3, 2gb ddr2, 500gb wd,geforce 9500 512mb ddr3.hvala unapred svima.....

Byakuya
29-06-2010, 03:25
Pu majku mu...sve ti je ok sem tog dela za AHCI...koji distro si pokusao za sada? hazard,snowleo?

mijalkocar
29-06-2010, 03:37
oba i nece ni leopard obican....sve u biosu podeseno i onaj hpet na 64 samo nemam to za ahci jedino nznm dal postoji neki utility za bios da se odradi ali ako ploca ne podrzava nista nemogu...

Byakuya
29-06-2010, 03:41
si probao iAtkas 10.5.7 pre nego sto sam presao na SL koristio sam njega i radi super...

probaj ovako da butujes

-x -v cpus=1 "rd"="disk0"

mijalkocar
29-06-2010, 04:16
nece ni tako skidam ovaj sto si mi reko ako i on nece nznm sta cu...

Byakuya
29-06-2010, 13:21
probaj sa iAtkasom i ovom komandom za boot sto sam ti dao...

mijalkocar
03-07-2010, 14:01
brate nece ni ovaj isto mi izbaci still waiting for root device...:((((

Byakuya
03-07-2010, 15:09
-x -v cpus=1 "rd"="disk0"

Si probao ovu komandu?

mijalkocar
03-07-2010, 15:33
ma da...nece ni sa idehalt=0 cpus=1 ili 2 i posle ovo...

mijalkocar
03-07-2010, 15:37
a da i posle toga dobijem kad kucam idehalt kao ovde ova slika i ovo ovde citam ali sve je to isto sto si mi ti vec reko http://apple2pc.blogspot.com/2008/05/still-waiting-for-root-device.html izvinjavam se zbog duplog posta...

Lazar
03-07-2010, 15:43
ja mislim da ima problem oko toga koji se uredjaji koriste... ata ili sata... ako su u mogucnosti probaj da koristis ata HDD i ata DVD... ja sam imao mnogo veliki problem oko toga ali meni se resio problem tako sto sam probao 20 30 puta i jednostavno je proradio...

mijalkocar
03-07-2010, 15:47
pa meni je na sata i hdd i dvd, ne znam kako to da probam na ata, jer nemam nista na ata...

Lazar
03-07-2010, 15:52
jbg :( ja sam imao i sata i ata pa sam mogo da menjam... koliko se ja secam meni je sata DVD pravio problem...

Byakuya
03-07-2010, 16:02
da li ti je hdd na sata 0 prikljucku a dvd na sata 1 ?

mijalkocar
03-07-2010, 16:43
valjda je tako ide channel 2 master tu je hdd
a ovaj dvd je ide channel 3 master.... to pise u bios-u...

Lazar
03-07-2010, 16:48
najbolji nacin da proveris to sto ti je reko je da otvoris kuciste i pogledas na ploci je lepo obelezeno koji je prvi koji drugi i videces koji je gde zakacen

mijalkocar
03-07-2010, 16:57
pogledao sam sad i hdd je 0 a dvd 1

noname
03-07-2010, 21:03
Na kojoj ti je particiji macova instalacija? Da li imaš samo nju ili imaš i neki win ili linux?
Moje mišljenje je da to što ti je sve sata može samo da ti pomogne, problem bi upravo bio da ti je sve ata... Sve u svemu može da se pokuša da se dođe iz single moda do GUI logona ali to tek kad nam napišeš gde se nalazi instalacija.

mijalkocar
03-07-2010, 21:36
ma brate ja nemogu setup da pokrenem....:((((

Byakuya
03-07-2010, 23:46
noname je skroz u pravu....medjutim problem kod tebe je to sto ti ploca ne podrzava ahci...
Tu sad nastaje zezanje...provericu jos malo po netu pa ti javljam sta se moze uciniti tu...

noname
04-07-2010, 00:08
Aha, tek sad kapiram, sorry...
Jedino ti preostaje da probaš različite boot opcije, kako ti je Byakuya već pisao, evo ti nekih pa probaj:
-v -x -F cpus=1 fsb=200000000 maxmem=2048
-v -x -F cpus=2 fsb=200000000 maxmem=2048
-v -F cpus=2 fsb=200000000 maxmem=2048
I gledaj da ti obavezno butuje voodo kernel ili neki koji nije vanilla :)

mijalkocar
04-07-2010, 01:09
noname nece ni sa ovim komandama, inace pokusavam trenutno iATKOS v7, koja ima neki drugi kernel jer preko vanile nemogu nikako.......jos imam i amd...

Byakuya
04-07-2010, 12:45
Moraćes da preuzmes sa linka ispod i narezi ga na CD ili DVD, a zatim prati uputstvo:

http://www.mediafire.com/?4mwyzyztzhk


1. Ubacite BootCD u DVD / ROM i boot / pokrenete računar.

2. Na boot prompt, pritisnite Enter. Od vas će se tražiti da unesete dvo-cifreni heksadecimalno uređaJ za podizanje sistema (ne pritisnete bilo koJi taster).

3. Uklonite BootCD i zamenite je sa Hazard Snow Leopard. SačekaJte da trepće svetlo na vašem DVD disku da zaustavi i zatim pritisnite taster Enter (to će čitati vaš DVD disk, a ne HD). će i dalje ćete biti upitani da pritisnete taster F8 i Ja sam samo uneo -v -x . ProbaJte ove i trebalo bi biti ok.

4.. Obavi Hazard snow leopard instalaciJu. Možda ćete morati da koristite uslužni program Disk Utility (pod Utilities Menu) da particiJa i formatiranje HD, ako već niste. Proverite da li ste izabrali GUID (pod "OpciJe") i ne zaboravite da prilagodite instalaciJu pre nego postavljanje ga ide.

5. Restart nakon instalaciJe

Dokle god ste izabrali odgovarajuce kext za vas računar bi trebalo da pokrene na Snežni leopard i pokrenite dobrodošli uvod. Kao što sam rekao na početku, ovo Je savršeno radio za mene, tako da se nadam da reši sve probleme koJe možda imaJu sa ovim distribuciJa ne pokretanje. Sreća

mijalkocar
04-07-2010, 13:40
zalosna vest moj kompjuter je nastradao... salim se naravno odustajem nece ni ovo sto si mi zadnje dao prodje on lepo ono ne pokazuje vise no root device ali samo mi vrti neke 5 stavke koje nemoze da nadje ili nesto slicno i tako sam ga cekao 5 minuta i nista..... definitivno za sad odustajem nabavicu intel i bog da me vidi...

Byakuya
04-07-2010, 14:21
Problem je ploca...ne podrzava AHCI i to je kako stoje stvari u tvom slucaju ne resiv problem...to je ono 50-50 i jbg ti si upao u drugu polovinu :(

noname
04-07-2010, 15:20
Da li si slučajno probao da instaliraš SL sa onim boot opcijama ili samo iatkos? Mislim da na tu ploču može da se instalira NEKI leopard samo treba malo više eksperimentisati i pokušavati...

mijalkocar
04-07-2010, 17:09
brate probao sam snow leopard sa zadnjim ovim boot diskom sto mi je dao byakuya, i nece hazarov sl....ide sve i onda pocne nekih pet stvari da ponavlja kao sto sam i vec napisao i nece..

noname
06-07-2010, 12:08
Definitivno na tu ploču može da se instalira i leopard i snow leopard, e sad 95% je stvar u tvom biosu. Najbolje bi bilo da vidiš koji ti je bios, koja verzija, i da onda odeš na gygabajtov sajt i jednostavno skineš neki najnoviji za tu ploču, naravno to u slučaju da je tvoj zastareo...
Samo vodi računa da tačno odrediš BAŠ bios za tvoju ploču i nećeš imati nikakvih problema.

mijalkocar
06-07-2010, 13:19
ma brate probao sam stavio sam predzadnji bios zato sto je zadnji beta, stavljao sam i taj beta isto sranje...inace ploca je gygabite m52l-s3 1.0 posto je izasla i druga verzija koja podrzava ove novije procesore...a trenutno imam bios f8, a poslednji je taj f9, no sve jedno ni u jednom nemam podesavanja za ahci pre toga se ne secam koji je bio bios kada sam uzeo komp, jer je bilo odavno, a i nisam trazio nikad ahci...evo stavljam opet sad ovu betu pa da probam ali nema sanse...a da i da li je moguce staviti bios od neke druge ploce slicne ovoj, inace probao sam od ove v2 i nije htelo jer je manji 512kb, a za ovu moju je 1mb...

nex91
07-07-2010, 19:49
Pozdrav momci... I mene nesto zeza ovo njesra... Ne mogu da boot-ujem disk da pocne instalacija... Naime,sledeca konfiguracija:
ploca: Gigabyte P35-DS3L
procesor: Intel Core 2 Duo E8200 2.66 GHz
ram: DDR2 4GB Kingston HyperX Dual Channel
graficka: nVidia 8800GT Alpha Dog Edition
HDD: WD SATA 500GB

Na osnovu toga nasao sam da mi odgovara MAC 10.6.0 i skinuo sa zamunda.net torrent sajta file:
SnowOSX_Universal_10.6(432)GM_v3.5
Narezao sam na dvd (brzina 2x)i kad hocu da ga boot-ujem zakuca tu na BOOT FROM CD/DVD i ni da makne...

Sta da radim, dal ne valja taj sistem sto sam skinuo,ili ja nesto lose radim,help? HVALA

noname
07-07-2010, 21:49
Moraš da napraviš boot cd za tu ploču. Pogledaj ovaj link :


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=222316

Tu imaš sve što ti treba, samo kliikni dole na

"DS3L SNOW LEOPARD KIT REMIXED DOWNLOAD (http://redirectingat.com/?id=292X457&xs=1&url=http%3A%2F%2Fwww.mediafire.com%2F%3Fmzolotigj5 l&sref=http%3A%2F%2Fwww.insanelymac.com%2Fforum%2Fin dex.php%3Fshowtopic%3D222316)".

mijalkocar
09-07-2010, 22:59
mozda sam malo dosadan ali evo update jedan, dakle odradim onaj postupak sto mi re rekao Byakuya i onda ako nista ne kucam pocinje apple logo se pojavljuje i ono ucitava ali samo tako stoji i posle nekog vremena stane...onda upalim preko -v setup i onda mi kaze sledece prvo ovo
can't add repository (not a directory) a onda posle toga unable to probe /dev/disk0s1, i disk4,5,3 i 2...i u zagradi (nesto pise pa onda 0xFFFFFFFA)

noname
09-07-2010, 23:19
A šta se dogodi kad butuješ sa -v -x, kao što ti je Byakuya i rekao da uradiš, ili sa -x -f -v ?

Byakuya
10-07-2010, 00:19
posalji nam sliku kada ukucas -v pa da vidimo sta pravi problem...

mijalkocar
10-07-2010, 04:18
evo slike pa kad stignes pogledaj i javi sta i kako... http://www.sendspace.com/file/4jvpci

Byakuya
10-07-2010, 04:30
A da ti pokusas ponovo da narezes dvd...ali na manjoj brzini...npr...2-4x nikako brze....

P.S.Bas ti se tresu ruke jedva procitah ovo :)

mijalkocar
10-07-2010, 04:42
:) skidam ovo opet pa cu prerezati na najjsporije i ja sam pomislio da je to u pitanju.....
p.s. jer ce snow leopard da prepozna ntfs?

Byakuya
10-07-2010, 12:05
Naravno da ne....mislim videce da imas HDD ali ne mozes instalirati na NTFS samo na Mac OS X Extended Journaled...I takodje za pocetak ce ti trebati HDD samo sa snow leopard...ako imas bilo sta na njemu savetujem ti da bekapujes i sve format...posto nije pametno ni da instaliras na drugu particiju...prvo mora sl pa tek onda win da se instalira ako oces dual boot...

noname
10-07-2010, 13:15
Da li ti izbacuje iste greške sa -v, sa -v -x i sa -x -f-v? To pitam jer to što tebi izbacuje meni liči na generičku grešku...
Što se tiče ntfs, mac instaliran bilo gde, na bilo koju particiju će ti u principu naći na boot-u sve što ti je instalirano, bilo da je to win, linux, solaris ili freebsd ili nešto drugo... Ali nažalost, Byakuya je u pravu da ćeš verovatno morati da formatiraš ceo drajv ako želiš da sebe poštediš mase kojekakvih problema pri instalaciji...

mijalkocar
10-07-2010, 13:57
nista sredicu to sve samo da sve narezem polako danas... nego drugo nesto da pitam ja sam ostavio unlocated space tj prazno mesto za sl oko 25gb, samo za instalaciju... dakle kad dodjem do toga da biram gde da se instalira onda napravim na toj praznoj? jer tako kolko ja razumem?

Byakuya
10-07-2010, 14:28
Potrebno je da bi proslo sve u najboljem redu da kada bootujes da odes u disk utility i tu formatiras svoj hdd ali da bude format Mac OS X Extended Journaled....
Najbolja praksa je da koristis odvojene hdd za snowleo i za win...

mijalkocar
10-07-2010, 19:54
nece opet isto evo slika prve 2 su sa sl a ove sa iAtkos v7, koji takodje nece prov cameleon ide pa onda oni ali nece i nece....http://www.sendspace.com/file/s6wubx

mijalkocar
11-07-2010, 17:43
byakuya si ziv, noname... ajde ljudi cekam ovde od kako sam postavio ovo.......hvala unapred...

noname
12-07-2010, 00:22
Evo mijalkocare da probamo još ponešto :)
Probaj da podesiš da ti dvd uredjaj bude master pa vidi šta se dogadja, naravno sa boot opcijama koje sam ti naveo u nekoliko navrata.
Ako te ne mrzi napiši nam tačno šta si radio i kakve si rezultate dobio.

mijalkocar
12-07-2010, 00:54
e bezimeni kako da to odradim ne kapiram te?

noname
12-07-2010, 11:25
Samo stavi na prvo mesto dvd a na drugo mesto hdd, kad otvoriš kutiju...

mijalkocar
12-07-2010, 16:38
pa i jeste tako prikljuceno dvd je na 0 a hdd je na 1 promenio sam to odavno i opet nece ne znam da li jos da se mucim mada sad mi je lakse jer sam sve sa hdd-a izbrisao...tj izbrisao sve partricije pa sam probao ubuntu, ali mi se ne svidja i sad xp na jednoj partriciji od 75gb a ostavio sam 400gb kao unlocketed...

noname
12-07-2010, 16:48
Pa ti si na jednom mestu napisao baš obrnuto, da ti je hdd na prvom a dvd na drugom.... Zato sam ti i napisao da nam napišeš šta si radio da ne bi došlo do ovakvih stvari...

mijalkocar
12-07-2010, 17:28
epa ok sad sam to odardio ali opet nista nisam dobio tj nisam uspeo da butujem sneznog... a ni obicnog leoparda...:(

noname
12-07-2010, 19:08
Verovatno to već znaš ali tebi problem pravi applenforceata drajver, odnosno tvoj nforce čipset... U 90% slučajeva to može da se reši stavljanjem dvd-a na prvo mesto...Takođe ponekad to može da se reši nekim "neobičnim" fixovima kao što je npr. isključivanjem ps2 tastature i sl. E sad ja ne znam da li ti to sve znaš ali nije na odmet da napišem...
Takođe ponegde piše da iPC PPF5 final distro ima u sebi fix za applenforceata...
Postoji još par varijanti ali ja ih neću navoditi jer ne znam da li si ti to već probao ili ne...

mijalkocar
12-07-2010, 19:12
epa meni je i tastatura i mis na ps2, tako da od toga nema nista jer ako je iskljucim nista nemogu ili da mi radi dok mi treba a posle da je iskljucim posle kucanja -v -x i slicno...a dvd je na prvom siguran sam 100% proverio sam, ne znam sta jos da probam takodje naso sam lika koji je na ovoj ploci uspeo leopard iatkos i slikao mi je bios i poslao slike sve sam isto podesio i opet nista....

noname
12-07-2010, 19:20
Imaš li usb tastaturu? Čisto da probaš da li ima veze sa tim... Masa ima primera da su sa tvojom pločom instalirali vrlo uspešno i leoparda i snow leoparda, što znači da je neka sitnica kod tebe u pitanju. Takođe jedna od bitnih stvari je da u biosu bude acpi 2.0, ali verujem da si to već uradio. Uveren sam da ćeš uspeti samo treba malo da eksperimentišeš... tu smo ako nešto treba pa ćemo nekako zajedničkim snagama da to izguramo. :)

mijalkocar
12-07-2010, 19:22
nemam usb tastaturu nazalost :), nema veze videcu mozda napravim nesto...

noname
12-07-2010, 19:29
Evo ti još jedan link, to je tutorijal za virtuelnu mašinu ali bez obzira ima nekih par podešenja u biosu koje možda možeš da iskoristiš, a koliko se sećam imaš ideneb distro tako da možeš i sa tim da pokušaš


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=176857

Srećno :)

eLfid
22-07-2010, 15:13
ovo kod mene nece pa nece :D ili moram menjati plocu?!
Moze li ovo uopste kod mene:


AMD Sempron Processor 3000+
MMX(+), 3DNow!(+), SSE (1, 2, 3), x86-64
Core : Manila (90 nm) / Stepping : DH-F2
Freq : 1599.89 MHz (199.99 * 8)
MB Brand : Winfast
MB Model : K8M890-8237
NB : VIA K8M890CE rev 00
SB : VIA VT8237 rev 00
GPU Type : NVIDIA GeForce GT 220
RAM : 1024 MB DDR2 Single Channel

noname
22-07-2010, 20:25
Po onome što si napisao trebalo bi da može ali bi bilo dobro da nam malo detaljnije napišeš šta si to pokušavao, koji distro na koji hard ili particiju, koje boot opcije i sl...

Mogu da ti potvrdim da na VIA može da se stavi ideneb, jedino može malo da koči taj AMD procesor...

eLfid
22-07-2010, 20:47
SNOWLEO MAC Snow Leopard OSX86_64 For INTEL/AMD 32/64 MBR/GUID
ovaj sam pokusavao ubaciti, narezao na DVD-u x4 kasnije i x2
desava se to da se gasi odmah na pocetku botovanja CD-a ispise 5 reda teksta i ugasi se!
pokusao sam sa ovim boot cd- sa njim prelazi malo vise ali se opet gasi...
imam sata HDD u 2 par... u jednoj je win xp druga je prazna oko 160GB slobodne memorije... u Biosu nemam opciju AHCI! tj, komande -v -x -F sve od toga sam probao ali i dalje nece makac.....

noname
22-07-2010, 21:44
Nemam iskustva sa tim SL koji su i za amd jer sam uglavnom stavljao čistu vanillu tako da tu ne znam konkretno da ti kažem šta bi moglo da bude problem. Jedino da nam napišeš šta u tih par linija ispiše ili da nam staviš sliku kernel panika. Takođe da probaš da menjaš kernele jer pretpostavljam da ih ima više, pa stavi neki voodoo ili tako neki.

E sad ono što znam jeste da bi tu trebalo da radi kao što rekoh ideneb. Ako imaš neki noviji pri ruci, npr 10.5.8 lite bi mogao da odradi posao. Samo ako prodje boot i dođeš do instalacije štikliraš taj tvoj VIA 8237 i ništa više i trebalo bi da dođe do kraja instalacije.

eLfid
22-07-2010, 21:55
cek, kernel je OS koji je kontabilan sa mojim racunarom, pa mislis da probam par njih ?!
trenutno skidam drugi
Snow Leopard 10.6.1-10.6.2 Intel AMD made by Hazard i ovaj iDeneb... :D
To mi dao kolega
Byakuya......
sada sam na poslu jos uvek, kasnije cu slikati sve to kako je za sada i sta mi pokazuje....
pa da probam sa ovim iDebom

noname
22-07-2010, 21:58
Ne, ne moraš da skidaš drugi, nego na bootu, kad pritisneš F8 tu odabereš npr. voodoo jer uglavnom je vanilla default...

Byakuya
22-07-2010, 22:40
Problem sa njegovim racurarom je da ne stize da se bootuje uopste...krene i restartuje mu se ceo komp...

eLfid
22-07-2010, 22:45
@Byakuya
Upravo to, nismo se dobro sporazumeli ja i kolega Noname! ;) zato si mi dao ovu drugu verziju da probam... evo je skidam ostadoh duze na poslu lol :D
ako ovo ne zavrsim tj: ne skinem veceras, poskusacu sa onom prvom verzijom sto si mi dao a sa onim drugim komandama..

Byakuya
22-07-2010, 22:52
ako mozes kada krene da bootuje i pritisnes f8 i ukucas -v slikaj nam i posalji sta je ispisano

eLfid
22-07-2010, 22:55
hocu naravno..... cim budem kuci slikam! ostadoh na poslu duze da bih skinuo ovu drugu verziju zbog net brzine.... pa ako sve sredim da i sa njom pokusam!

eLfid
23-07-2010, 02:56
Probao sam ali nece!
sa ovim sto je kolega Byakuya (http://www.isrbija.net/member.php?u=91) postavio link tj:
A: 1. Ubacite BootCD u DVD / ROM i boot / pokrenete računar.

2. Na boot prompt, pritisnite Enter. Od vas će se tražiti da unesete dvo-cifreni heksadecimalno uređaJ za podizanje sistema (ne pritisnete bilo koJi taster).

3. Uklonite BootCD i zamenite je sa Hazard Snow Leopard. SačekaJte da trepće svetlo na vašem DVD disku da zaustavi i zatim pritisnite taster Enter (to će čitati vaš DVD disk, a ne HD). će i dalje ćete biti upitani da pritisnete taster F8 i Ja sam samo uneo -v -x . ProbaJte ove i trebalo bi biti ok.

Kao krene i o5 se restartuje!
onako klasicno nece nikako jer se jos brze restartuje racunar!

evo sta mi izbacuje pod ovim gore kada radim!
1: http://img84.imageshack.us/i/picturea1.jpg/
zatim ovo izbaci na sekundu:
http://img801.imageshack.us/i/picturea2.png/
i onda trazi komande ukucam sve moguce ali nece! evo i gdje se gasi malo je mutna slika al to je najbolje sto sam mogao da odarim!
http://img682.imageshack.us/img682/5684/picturea3.png
koliko ja vidim kod ovog ispisa za BIOS staje?! i posle ovog se restartuje racunar!

Na ono klasicno ubaci DVD tip -v ili -x itd.. ispise samo 4-5 reda teksta!
http://img35.imageshack.us/img35/3859/pictureb1.jpg
eto tu se restartuje!!!!
ne znam sta sve treba u Biosu podesit ? ja sam podesio isto kao kada formatiram xp ide DVD pa HDD.... ali sta drugo i ne znam... guglao sam malo ali svi su Biosi sa onom opcijom AHCI sto kod mene nema.....

http://img84.imageshack.us/i/picturea1.jpg/

Byakuya
23-07-2010, 09:59
Ima i onih bez opcije za ahci pa su uspeli da stave leopard ako nista drugo...

jesi probao iDeneb distro?

Po ovim komandama vidim da nece uopste da ti bootuje sa dvd...pre bi rekao da je greska u rezanju iskreno...

noname
23-07-2010, 10:11
Na osnovu slike 3 rekao bih da ti boot koči PS2 tastatura ili miš. Ako imaš neku usb, otkači sve što ti je na ps2 i stavi nju pa onda probaj.
Evo ti i par boot opcija pa probaj sa njima.

mach_kernel.voodoo

ili samo voodoo kada pritisneš f8 na bootu


-v cpus=1 maxmem=1024 platform=ACPI|86PC -legacy


ili kombinacija

mach_kernel.voodoo -v cpus=1 maxmem=1024 platform=ACPI|86PC -legacy

To probaj sa svim distroima što imaš pa vidi ima li kakve promene.

Byakuya
23-07-2010, 10:17
Takodje u biosu iskljuci sve IDE a sve ostalo sto imas ili stavi na auto ili na enable...proveri jos jednom da li ti je HDD na Sata 0 a dvd na Sata 1-3.

Ako ni sa iDeneb ne upali onda ti preostaje Kalway...

eLfid
23-07-2010, 15:22
Mene vise muci to sa Biosom!
@Noname jedino mis tastatura na usb-u... probacu sa tim veceras..

@Byakuya, pojma nemam za to rezanje to brat odradi... ne bih rekao da je u tome problem
nareze i druge CD-e pa rade kao npr: Win xp Vista itd.....
iDeneb da probao sam!
Sve ce biti da je ovo do Biosa nesto HHD je na 2 a dvd na 1 tako stoji u biosu a kada iskljucim IDE ne daje nista ko da zeznem bios?!

Byakuya
23-07-2010, 18:31
Znaci koji god distro da si probao uvek zakuca na istom?

eLfid
23-07-2010, 18:34
Tacno tako... uvek jedno te isto... jedino nisam probao i onu drugu verziju by hazar....
sta mislis do cega moze biti?!

Byakuya
23-07-2010, 18:40
Znas kako jeste malo mucno ali posalji nam slike podesavanja u biosu...ne bi li videli eventualno sta tu ne stima...

eLfid
23-07-2010, 18:46
@Byakuya (http://www.isrbija.net/member.php?u=91) evo slika:

http://www.mediafire.com/?dbrw55hkd1kl6bo

@noname: (http://www.isrbija.net/member.php?u=7858)

voodoo
mach_kernel.voodoo
Sa ovim koman... nece stalno mi izbacuje da pretisnem F8! kao iscita na sekundu nesto i vrati na boot F8
-v cpus=1 maxmem=1024 platform=ACPI|86PC -legacy
mach_kernel.voodoo -v cpus=1 maxmem=1024 platform=ACPI|86PC -legacy
sa ovima krene al se opet gasi iscita isto kao i pre....
eto slike Biosa..... pa ako mozete pomoci bio bih vam zahvalan :)

noname
24-07-2010, 12:00
Jedino što bode oči na slikama jeste ide channel master-slave redosled. Probaj da staviš na 0 master da ti bude hdd a posle njega dvd. Isto da u power management staviš da ti bude acpi 2.0.

Byakuya
24-07-2010, 12:24
Takodje i:

1.sve sto je IDE disable...
2.ACPI suspend type S3 namesti
3.Iskljuci floppy pobogu...
4.nemam vise pojma sta bi dodao:)

eLfid
24-07-2010, 15:25
@noname: Probao sam nije islo, ali ponovo cu da probam da uteram hdd na 0.... ok za power namesticu.....

@Byakuya tesko ce ici ovo sa IDE vazda kad iskuljucim zeza onda nece ni DVD da prepozna....
ma ja to vratio na defaul, zato je flopi ukljucen! :)
hvala vam na odgovorima probam veceras.......
da dodam: jel ovo u principu treba da prodje ovaj tekst sto meni izbacuje? ili se to i vama desavalo?!

Byakuya
24-07-2010, 16:47
Treba da prodje mnogo vise od tog teksta...tebi realno najranije moguce zakucava...

Sto se tice flopija jbg iskljuci to covece to niko i ne koristi. Ako ti dvd ne radi kada iskljucis IDE to znaci da ti dvd nije na sata prikljucku nego na IDE prikljucku jer tako?

eLfid
24-07-2010, 16:56
Meni je to iskljuceno, normalno za brze podizanje sistema samo sto sam sinoc sav bios vratio na def..
zato je flopi enable :)
Ovako, HDD je Sata imam svega dva prikljucka na ploci za sata! DVD je na obicnom prikljucku tj ?IDE valjda...

Da bi se razumeli ja sa BIOS podesavanjima nemam nekog iskustva...

Byakuya
24-07-2010, 22:07
Aha...da li ima sanse da od nekoga pozajmis sata dvd?

eLfid
25-07-2010, 00:49
Tesko ili nikako :( evo do sad pokusavao ali nista... i nikako ne mogu podesiti hdd 0 a dvd na nekom drugom
kakve veze ima sada SATA DVD? bez njega necu moci jel? :(((

Evo Sada Probah na poslu, i gle cuda ide ko podmazano..
e sad sam zbunjen niti sam sta dirao u BIOSU narocito em je ovaj komp mlogo star ali sa intelovim processorom.
sad se pitam moze li biti ovo do HDD? da nadjem neki pata hdd pa da pokusam......

ghostrideryu
25-07-2010, 01:09
Hajde da pitam i ja obzirom d sam posle 10 dana blizu da odustanem...
Koliko para da neki od vas znajisa dodje i namesti Snow na dole navedenu masinu?
Googlah, citah, probah... i nemam vise zivaca?
Asus P5QL PRO
Intel E4600
WD5000AACS
ATI 3850

Probao sam Ideneb 10.5.5. i napravio posebnu particiju(primarnu), stavio je kao active, podesio ACHI(ili kako vec u BIOS-u jer bez toga nije hteo da vidi hard uopste u Disk Utilitiju), ali kada dodjem u instalaciji mac-a sada do disk utilitija i oznacim particiju i uradim erase, on mi ne formatira particiju u Journaled... iako kao krene i odradi sve kako treba, samim tim ne mogu dalje sa instalacijom(odnosno ne mogu da mount-ujem dalje)...

Cenim svaku pomoc i putem mail-a, ali kao sto gore rekoh, koliko para?

eLfid
25-07-2010, 13:10
@Byakuya
Kako sad da krenu od prve na ovom starom racunaru ? IDE je Enable!!!
Evo instalira se:

Byakuya
25-07-2010, 13:34
Ploca je najbitniji faktor u celoj prici...samo da znas to sto se instalira ne znaci da ce uspeti:)

Od 10 pokusaja tj racunara sa AMD samo 3-4 uspeju da instaliraju sve kako treba...muka ziva veruj mi...

P.S.taj deo gde checkuje slobodno preskoci trosi suvise vremena...
P.P.S. Koji distro koristis na tom starom racunaru?


Javi sta si uradio...

noname
25-07-2010, 13:41
@ghostrideryu

Ako si u mogućnosti, oslobodi ceo hard, tj. ne vredi ti nista to što si ostavio jednu particiju slobodnu... Treba da kada dođeš do disk utilitija, uardiš partition, i tu recimo odabereš 2, 3 particije. Tek onda će ti dozvoliti da je formatiraš kako treba. Kasnije na ostale particije stavi win ili linux ili već šta hoćeš...

eLfid
25-07-2010, 13:55
@Byakuya:

Nije stvar u tome dal ce proci instalaciju ili ne!
ja sam samo hteo da proverim dal je CD u redu dal ces proci ono gdje meni ne ide :) da vidim ta podesavanja u BIOS.. meni jedino preostaje da probam sa pata hdd-m.. jer pod Bios ne znam sto bih podesio sada kada sam video na ovom kompu kako stoji nista bitno nijesam promenio!
Ako mi ovo ne uspe sa HDD mislio sam i onako plocu da menjam, pa sta bi mi ti preporucio?! :)

e da.. ubacio sam onaj prvi leopard sto si mi posalo za intel i amd :) sa -v komandom iz prve!
u biosu sam samo namestio za botanje CD-a i ono ACPI suspend type S3 :) nista vise!!!! :)
usput treba mu vremena koliko vidim da se instaliraaa :)

Byakuya
25-07-2010, 14:12
A ja sam mislio da ja pisem zamrsene poruke...ok da vidimo da li se razumemo...

instalirao si SnowLeo distro na neki drugi racunar jer tako?

eLfid
25-07-2010, 14:16
Instaliram jos uvek ;)
Da SnowLEo na dosta starom kompu :) ovde na poslu kupi prasinu :D
ploca je GigaByte processor intel...... :)

P.S da li je presudno to sto ne mogu podesiti hdd na 0? na ovom racunaru je hdd 0 a dvd 2 :)

Byakuya
25-07-2010, 14:22
Kada kazemo 0 mislimo na prikljucak na ploci...kada je otvoris videces(na novijim plocama) sata prikljucke koji idu od 0 pa do odredjenog broja...Za snow leopard s obzirom da on ne voli IDE nego SATA bitno je podesiti da HDD bude na sata_0 a dvd na bilo kom od ostalih prikljucaka...

Ponekad instalacija traje 3h,nekada 30 min nekada i 15 sve zavisi:)

Kada si spomenuo plocu si zainteresovan za kupovinu proce koja ima AMD ili bi prelazio na intel da znam sta da ti preporucim?

eLfid
25-07-2010, 14:37
Da znam, ali ja imam svega dva prikljucka na ploci za sata... probao sam i na jednom i na drugom ali nece, u biosu stoji ili na 2 ili na 3 hdd....
Koja ima AMD... da ne bih menjao sad i processor :D

Byakuya
25-07-2010, 14:52
Za ove proce znam da rade super(iz prve ruke): GA-MA770T-ES3, MA770-UD3 rev. 2.0,GA-MA74GM-S2

Kao sto vidis sve su gigabyte...ova poslednja je moja...

eLfid
25-07-2010, 15:01
vidi ovo molim te...
i reci mi da li bi mogla ici ova zadnja na ovom sajtu..
http://www.datalink.me/index.php/Komponente/Maticne-ploce/Maticne-ploce-AMD/Strana-2-20.html

Byakuya
25-07-2010, 15:27
Mozda...ne znam...pazi niko ti to ne moze 100% sigurno reci (sem vlasnika te ploce ko je pokusao da instalira)...Trebalo bi da moze ali to MOZDA je velika stvar kod kupovine nove ploce...Tako da izguglaj malo informisi se i ti...jbg ne verujem da ce ti iko dati ista bolji savet...realno mac sa 2 ostrice...

eLfid
25-07-2010, 20:02
Valjda budu imali ovi gdje ja kupujem istu plocu ko tvoju.. ako ne uzecu neku da probam :D
Gigabyte GA-MA770-US3 (http://www.datalink.me/index.php/Gigabyte-GA-MA770-US3.html)

ova mi zapala za oko :D ona je slican ovim sto si ti predlozio? GA-MA770T-ES3, MA770-UD3
sto je sigurno sigurno je, uzecu neku od navedenih da ne bude posle ne moze :D
da zakljucimo jer dosadih svima :D

ghostrideryu
25-07-2010, 20:03
@ghostrideryu

Ako si u mogućnosti, oslobodi ceo hard, tj. ne vredi ti nista to što si ostavio jednu particiju slobodnu... Treba da kada dođeš do disk utilitija, uardiš partition, i tu recimo odabereš 2, 3 particije. Tek onda će ti dozvoliti da je formatiraš kako treba. Kasnije na ostale particije stavi win ili linux ili već šta hoćeš...

Hvala druze, ali problem je u tome da imam neke stvari koje nemam sa cime da bekapujem(300GB) inace hard je 500gb, pa sam oslobodio 100gb za M pšarticiju ili ti Mac. Ali ne kapiram sto moram da da formatiram ceo hard, kada u skoro svim tutorijalima pricaju kako mi treba samo dodatna primarna particija podesena kao aktivna.

Inace ne salim se ako ima neko ko je raspolozone da ovo namontira i pokaze mi taj jedan put kako da ga namestim, ja sam voljan da platim ;-)

noname
25-07-2010, 20:31
Snaći ćeš se ti već sam, imaš solidnu konfiguraciju tako da mislim da nećeš imati većih problema :)

Najlakši način je ovo što sam ti rekao, formatiraš iz instalacije i to bi te poštedelo mase problema. Svaka instalacija je prilično individualna, što znači da ne mora da bude da će ako pratiš neki tutorijal, pa makar bila ista konfiguracija, da sve radi kod tebe...
Postoji još jedna varijanta ali ja ne mogu da garantujem da će to 100% da radi, naročito ako ti nije macova particija prva: pokušaj da tu mac particiju formatiraš u FAT 32. Znači ne u ntfs, ne da je ostaviš praznu nego baš da bude FAT32. Onda ponovo ubaci instalacioni dvd i probaj da tu FAT particiju formatiraš u mac os journaled iz disk utilitija.

Byakuya
25-07-2010, 22:10
noname to bi moglo da upali ali je riskantno...najbolje bi bilo da uzme od nekoga ekstrerni hdd i da sve lepo izbekapuje...

ghostrideryu
25-07-2010, 23:31
Snaći ćeš se ti već sam, imaš solidnu konfiguraciju tako da mislim da nećeš imati većih problema :)

Najlakši način je ovo što sam ti rekao, formatiraš iz instalacije i to bi te poštedelo mase problema. Svaka instalacija je prilično individualna, što znači da ne mora da bude da će ako pratiš neki tutorijal, pa makar bila ista konfiguracija, da sve radi kod tebe...
Postoji još jedna varijanta ali ja ne mogu da garantujem da će to 100% da radi, naročito ako ti nije macova particija prva: pokušaj da tu mac particiju formatiraš u FAT 32. Znači ne u ntfs, ne da je ostaviš praznu nego baš da bude FAT32. Onda ponovo ubaci instalacioni dvd i probaj da tu FAT particiju formatiraš u mac os journaled iz disk utilitija.

Upravo tako sam i uradio, ali dzaba...
Videcu da mozda nabavim neki eksterni hard pa da probam na njemu,
pozdrav

ghostrideryu
27-07-2010, 00:20
OK, drugari vreme je za vasu pomoc.

uspeo sam da resim problem sa hardom na sledeci nacin:
cmd:
diskpart
create partition primary id=af
active
Tako se kreira particija koja je formatirana u NFS+ i onda je Disk Utility vidi i dozvoljava instalaciju
__________________________________________________ ________________________________
Takodje sam uspeo da resim i da mi i Win 7 radi u AHCI modu, tako da sada i Mac i Win oba rade u AHCI na dole navedeni nacin:
- run regedit.
- go to HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/Services/Msahci
- right-click Start in the Name column, and then click Modify.
- In the Value data box, type 0, and then click OK.
- exit the registry editor.
This requires a reboot. so do it. enter ur BIOS Settings and enable AHCI. On boot Windows will detect the changes made and reinstall needed drivers. Requires another reboot.
Once thats done ur done. AHCI enabled
__________________________________________________ ________________________________
Ono sto nisam uspeo posle uspesne instalacije je da se boot-ujem uspesno, odnosno zaglavljen sam na belom ekranu sa jabukom. Uradio sam -v i u prilogu je slika dokle mi dodje sa instalacijom.
Moze li pomoc prijatelja gde je zapelo. Osecam da sam blizu, POMAGAJTE !

Jos jednom konfiguracija:
P5QL PRO
E4600 Intel
ATI 3850
Distro iDeneb 10.5.5

noname
27-07-2010, 11:21
Sad kada si uspeo da formatiraš disk idemo na malo konkretnije stvari :)

Na osnovu slike moram ti reći da tebi praktično instalacija i ne počinje. Znači jeste neka vrsta kernel panika ali ne vidi se na osnovu čega. Ono što treba obavezno da uradiš jeste da uradiš fleš biosa. Ja sam već nekome pisao o tome i baš za tvoju ploču ali nije na odmet da stavim opet link:


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=144020

Tu malo niže imaš uputstvo za fleš biosa. Kao što vidiš tvoja ploča ima potencijal da se na nju stavi vanilla instalaciuja, što znači da bude veoma blizu pravome meku, odnosno na nju može da se stavi RETAIL ali ti ćeš već odlučiti sam šta ćeš dalje.

Evo ti link i za Snow Leoparda, ali pre svega i kao najbitniju stvar moraš da uradiš fleš biosa.


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=183524

ghostrideryu
27-07-2010, 15:05
Pazi flash BIOS-a sam vec uradio i nisam nista dobio. Tako da sam posle ponovo flashovao na fabricki, ali ovoga puta najnoviji i ista je stvar.
Hvala za linkove, ali njih sam vec nasao i sa istim se mucim kao Isus...
Da bi doaso do Snow Leoparda moram provo Leoparda da instaliram, a ni to jos nisam resio.

Ali avaj, probah ja ponovo da podignem Mac, ovoga puta sa oznacenim nekim drajverima i sada prodje gore naveenu sliku i prijave neku trecu gresku.
Mislim da je fora samo u odgovarajucim podesavanjima drivera koje treba oznaciti.