PDA

View Full Version : [Tutorial] Kako instalirati Mac OS X na PC?



Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

noname
23-09-2010, 23:16
Mnogi prave grešku pa odmah posle neuspešnog boot-a (posle završene instalacije) idu opet na instalaciju bez provere šta pravi KP. Jednostavno slikaš ekran na kome je zakočio. U ovom tvom slučaju kada izbaci waiting for root device je obično znak da nije nešto štiklirano kako treba...


EDIT: Znači izbaciš dvd iz drajva, i ideš sa onim boot opcijama (busratio i sl) i vidiš šta se događa.

colemuffin
23-09-2010, 23:23
Ok, posto vidim da je @noname informisan oko snow leo, je l znas mozda da li je izaso kext za ati radeon x1650 pro, znam da ima za x1600, ali nikako da poteram x1650. :S

CJay
23-09-2010, 23:27
Ok, evo pokusavam upravo. Sad sam dosao do same instalacije opet, ali da me ubijes, ne znam vise kako :) Izvini sto smorih ovoliko...Sad cu da vidim dokle sam dosao i sta cu da napravim...DVD sam cekirao i radi ok, pokusao i sa onim busratio i bez...sad kao malo duze traje instalacija, mozda i upali, ko zna :) Opusteno, duga je noc :) Hvala jos jednom na trudu, ne mogu da lupim thanks, posto sa tapatalk-a kucam.

noname
23-09-2010, 23:33
@colemuffin

Koliko znam radi na SL ali bez QE/CI.

@ CJay

Radi sve isto kao i pre samo smanji štikliranje koliko god možeš ;)
I obavezno posle instalacije izbaciš dvd i igraš se sa boot opcijama i obavezno u svakoj stavi -v da bi video šta se događa.


EDIT: @colemuffin my bad, radi u potpunosti na 10.6.4

CJay
23-09-2010, 23:54
Evo ga i KP :) Dakle, problem mi izgleda pravi grafika...ili Device in slot--1...sta mislis, da nije mozda do TV kartice koja je ubodena u komp?

noname
23-09-2010, 23:58
Da definitivno je grafička! Da li si ti možda štiklirao ovu Ati karticu?

CJay
24-09-2010, 00:00
Jok...ovaj put sam ostavio samo onaj 10.6.2 update i chameleon boot loader...

noname
24-09-2010, 00:08
Ja nemam nekog iskustva sa tim hazardom ali moj savet ti je sledeći: da ti lepo skineš retail, ups pardon da kupiš retail SL dvd :) i da uradiš po onom uputstvu što sam ti poslao. Iz jednog jednostavnog razloga što kod retail instalacije nema nepotrebnih stvari, tj. ko zna šta je sve u tom Hazzardu po defaultu uključeno što smeta tvojoj konfiguraciji.
Ili da probaš da poisključuješ sve što je po defaultu i da staviš neki minimum i da probaš tako.

Mada realno ta ATI može da ti i tamo pravi probleme ali šta da se radi.

CJay
24-09-2010, 00:11
Receno-ucinjeno :) Evo pokusavam jos ovaj put, pa ako nece, stavljam retail da se skida (ups, kupi ;) ) pa te onda opet sutra smaram :D

Aj uzdravlje :vb_cheers:

Byakuya
24-09-2010, 00:17
ja se bavim sa hazardom i snowleo....ali imam sutra ispit tako da cu samo nesto kratko da napisem pa picim daje da ucim...probaj bez drajvera za grafiku da instliras...takodje nemoj cekirati 10.6.2update nego samo ostavi 10.6.0 lako se posle update uradi na 10.6.4....

duge
24-09-2010, 00:20
Evo ja upravo kupujem SL retail, ostalo jos nekih 10%.

Ja vec imam Win7 instaliran a SL bih stavio na drugu particiju, jel to moze?

@Noname

Ako mogu da te zamolim, posto vidim da se ti kuzis u ovo, da mi malo detaljnije objasnis kako da pocnem s ovim odnosno sta jos treba da skinem da bih pokrenuo instalaciju. :vb_kez:

noname
24-09-2010, 00:30
Evo ti duge ovde imaš sve što ti treba ;)



http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=212813

colemuffin
24-09-2010, 01:58
Fala bogu, sad cu da skoknem do insanely da vidim je l izbacio kozlowsky nesto. =] Ok praticu munkey-jev rad.

duge
25-09-2010, 00:37
E ovako. :)
Instalirao sam hazard 10.6.2 i imam tri problema. Ne mogu da podignem mac bez Empire EFI cd-a. Probao sam sa nekoliko bootloadera ali ne moze. Drugi problem je grafika tj. rezolucija ne mogu da je povecam i treci je mrezna karta. Trebalo bi cim stavim Using DHCP da dobijem IP adresu, posto sam kabal ukljucio direktno u router, ali ja samo dobijam poruku Ethernet has a self-assigned IP adress and not be able to connect to the internet.
Da i jos nesto, nasao sam dsdt za moju plocu ali ja nemam pojma gdje da ih stavim

Pun sam problema :D hvala svima na pomoci

CJay
25-09-2010, 02:16
Hm...za grafiku, tj. rezoluciju, ima ona fora da kucas zeljenu rezoluciju u neki .plist ( ako se ne varam) i onda svaki put kad se butuje ima da radi na toj rezoluciji.

Ide nesto "Graphic mode" "1680x1050" ili nesto slicno, proguglaj malo i naci ces 100%. meni je tako ranije na 10.5.2 radilo. Za ostalo sacekaj noname da se javi :D

noname
25-09-2010, 10:50
E ovako. :)
Instalirao sam hazard 10.6.2 i imam tri problema. Ne mogu da podignem mac bez Empire EFI cd-a. Probao sam sa nekoliko bootloadera ali ne moze. Drugi problem je grafika tj. rezolucija ne mogu da je povecam i treci je mrezna karta. Trebalo bi cim stavim Using DHCP da dobijem IP adresu, posto sam kabal ukljucio direktno u router, ali ja samo dobijam poruku Ethernet has a self-assigned IP adress and not be able to connect to the internet.
Da i jos nesto, nasao sam dsdt za moju plocu ali ja nemam pojma gdje da ih stavim

Pun sam problema :D hvala svima na pomoci

Prvo čestitam što si uspeo, iako ti se čini da nisi :D
Drugo da te pitam: zašto si koristio Hazard? Meni se čini da je ono uputstvo za retail? Postoji velika razlika između jednog i drugog.
Treće, da li bi mogao da izbaciš sliku kernel panica kada dižeš sistem bez Empire Efi cd-a, čisto da vidimo gde koči?
I za kraj, koje si bootloadere koristio(verzije chameleona) ?

E sad, ovako "na slepo" mogu da ti kažem nekoliko stvari:

Prvo skini kext utiliti za Snow Leoparda, da se ne bi mnogo cimao oko repair permissions, u slučaju da nisi. Onda recimo probaj da izbrišeš SleepEnabler kext iz extra foldera i naravno obavezno sa kext utilitijem uradi repair permissions. Takođe možeš da nađeš IOATAFamily kext i takođe da ga staviš u extra folder ili eventualno samo AppleIntelPIIXATA kext. Opet repair permissions kao obaveznu stvar.
Drugo, grafika će da radi kao što sam već pisao. To možeš da uradiš na dva načina: netkasovim beta booterom i prepravljanjem ATI4500Controller.kext i ATIRadeonX2000 kextova, tj. dodavanjem deviceid's. Ili isto to ali umesto beta bootera koristiš EVOEnabler.
Koliko sam mogao da vidim ethernet bi trebalo da radi out of the box ali ti svakako napiši koji ti je tačno uređaj pa ćemo da vidimo (mislim da ti je to zasad manje bitno).
Ako imaš dsdt stavi ga u extra folder ili u root drajva i to je to. (ne bi smetalo da opet odradiš repar permissions). Mada moje mišljenje je da ne stavljaš dsdt dok ne isprobaš sve gore pomenute metode jer to takođe može da ti izazivve KP naročito ako taj fajl nije pravljen na tvom računaru već skinut sa neta.
Evo to ti je malo za početak a kad izbaciš slike idemo dalje. :)

duge
25-09-2010, 13:30
Znam da sam sam uspio :). Sjecam se davno koliko sam se patio sa Tiger-om samo da ga pokrenem.
Kada sam ''kupio'' retail nisam imao pri ruci DVD Dual layer, pa sam iz tog razloga sam stavio hazard. Ali evo kupio sam DVD DL pa cu danas ponovo pokusati.
Sa bootom sam sve rijesio pomocu easyBCD tako da je to proslo.
Sto se tice grafike sinoc sam nasao upustvo sa beta booterom ali nigdje ne mogu da ga nadjem odnosno svaki link za download je mrtav. Sto se tice prepravljanja kext-a jel mozes malo detaljnije da mi kazes kako se to radi :D?

Ethernet je Realtek RTL8102E/RTL8103E

noname
25-09-2010, 17:44
Ako ti je prošao hazzard sa tim popravljenim bootloaderom onda ništa ne diraj nego probaj njega da podesiš skroz pa vidi kako se ponaša.

Što se tiče beta bootera evo ti linka:


http://mirror.netkas.org/10.6.2/boot.bz2


Staviš ga u root isto, a da bi prepravio one kextove malo je komplikovanije ali ništa strašno ;)

Prekopiraš oba kexta recimo na desktop. Desni klik na njega (radiš jedan po jedan) pa Show Package Contents. Otvoriš Contents pa dole nađeš Info.plist. Njega otvoriš TextEditom i dole ispod IOPCIMatch u string staviš tvoj device ID (0×954f1002), zatvoriš i sačuvaš i to bi bilo to.
Što se tiče etherneta možeš da probaš sa ovim:


http://www.mediafire.com/?7av0q4k53n2pgxx

Uradiš restart, pa onda uđeš u System Preferences, pa na Network pa na onaj dole plus (+) i ako radi imaćeš ethernet da njega biraš i Create. Onda na Advanced i sačekaj malo i trebalo bi da ti se pojavi sve što treba da se pojavi ;)

P.S. Ako imaš u extra (ili negde) R1000 kext obavezno ga izbriši pa onda radi sa ovim gore paketom jer ga on ometa.

duge
25-09-2010, 21:03
Veceras cu to da probam. ;)

U medjuvremenu sam probao da instaliram retail ali ovo mi se pojavi na ekranu, i kad s misem radim ovo se sve pomjera
http://img521.imageshack.us/img521/5643/img0001py.jpg

zoki-oki
26-09-2010, 18:19
Da vam se pridruzim temi!
Imao sam dualboot win7 i linux,u win napravio jos jednu partic.za mac,naoruzao se raznih iso diskova,procitao ovde celu temu pa krenuo...
U pitanju je intelova masina,krenuo od iDenab 10.5.5 i instalacija pocela..
Na kraju ocekivajuci neki problem-sve radi,zvuk,grafika,net,prezadovoljan!
Sad pitanje!
Kako najbezbolnije da vratim windows(mada nisam siguran dali mi treba)al ajde zbog nekih igrica.
Razmisljao sam da ponovo pokrenem win sa instalacionim DVD-jem,dal cu da zeznem ovo sto sam prethodno uradio?
Posto sve sljaka kako treba,na restart sistem se dize nekih 10-aksekunda,znam da cu nesto da zeznem sa dualboot-om-mozda!
Jos nesto,dal da probam da idem na software update nudi mi 10.5.8 ili?

iDzela
26-09-2010, 18:56
Ovako isntaliram sve iDeneb valjda :D i ide kako treba medjutim kad treba da se pokrene stoji mi samo ona jabuka

http://img33.imageshack.us/img33/9051/picturebv.th.jpg (http://img33.imageshack.us/i/picturebv.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Probam sam sa -f i nece a kad sam probao -v ili -v cpus=1 busratio=20 on ucita nesto i pocrni ekran :(

massimo
26-09-2010, 18:56
imam krshinu od kompa al bih voleo da stavim MAC os X na njega... imam amd athlon (tm) x 2500+ 1.83Ghz 1 GB RAM :) Jel uopste mogu da instaliram mac os??? ako mogu gde da najdem sve potrebno trazio sam sajtove sa prvog sajta ali nisam nista nasao ili ne znam da trazim... :) Pomoc! :)

Lazar
26-09-2010, 19:28
zoki ja sam uspesno napravio triple boot :P win7 ubuntu macosx :)

provo sam instalirao win pa ubuntu pa mac ako se ne varam... ubuntu ubacio njegov glupi GRUB i samo je bila muka d anjega nekako obrisem... kad sam to odradio stavio sam da mi je win particija od 100MB onda gde je boot primarna i podigo sam win... instalirao sam easyBCD postavio triple boot za lunux mac i win i sad sve radi kako treba :)


P.S. noname tek juce sam slucajno primetio da meni ne radi DVD pod macom :)

zoki-oki
26-09-2010, 20:22
to je ustvari i meni cilj-win7 ubuntu macosx!!!
Hvala Lazare probacu sad pa javljam sta je bilo!
Za svaki slucaj sve vazne podakte sam prebacio na lap,tako da mi nije problem da sve radim iz pocetka,da sva tri OS-a instaliram ponovo ako treba ;)

noname
26-09-2010, 20:29
Nisi Zoki rekao da li si uopšte izbrisao win i linux ili su ostali na svojim particijama netaknuti? Ako je to slučaj onda možeš lako da samo instaliraš bootloader i sve će ti biti na boot-u prisutno...

@massimo
Nažalost na amd athlon xp 2500+ ne može da se instalira mac os x jer je sse2 cpu minimum...

@iDzela

Prvo napiši koja ti je konfiguracija, detaljno, šta si pokušavao (šta si konkretno štiklirao u customize) a onda postavi sliku kernel panica pa ćemo da vidimo...

@Lazar

Da li ti uopšte ne radi dvd drajv ili kada digneš sistem posle nekog vremena prestane da reaguje? Ako ti nije problem probaj sa restartom pa javi, ako je ovaj drugi slučaj u pitanju, fix je vrlo jednostavan ;)

Lazar
26-09-2010, 20:47
ma meni DVD radi... kad se butuje komp radi u winu radi u linuxu radi u macu nece ni da se otvori :P nema ga nigde kad pritisnes dugme nista ne svetli :P

probacu malo kasnije da vidim da li radi cim se podigne mac

massimo
26-09-2010, 20:50
@noname
hvala! :)

Byakuya
26-09-2010, 20:56
@Lazare ti je ata ili sata dvd? :)

zoki-oki
26-09-2010, 21:00
Noname:
Nisam nista brisao,cekam ovaj update da zavrsi da vidim na cemu sam,mozda moram osx ispocetka,uglavnom svima zakuca posle update-a,mozda sam srecko!
Lazar:
Ni meni ne radi dugme za otvaranje DVD-a,mislio sam da je do hardvera!!!!

noname
26-09-2010, 21:02
Zaboravih da ti kažem da za iDeneb ima upgrade kit za 10.5.8, još ti nije kasno da ga skineš, koliko se ja sećam on se instalira posle update...



http://ihackintosh.org/download/en/component/jdownloads/?task=viewcategory&catid=8

iDzela
26-09-2010, 21:09
Sempron le-1150 valjda
2gb ram
asus eah3450HD

Probao sam 5 puta da ga install i jednom bez drajvera ostalo sam dodao normalno i nesto boot i opet nece

noname
26-09-2010, 21:22
Teoretski gledano trebalo bi da može neki disrtro da se instalira, iDeneb naročito jer je on prilično dobar ali imaj u vidu da imaš AMD i da imaš ATI-jevu grafičku kartu. Znači moraš mnogo da budeš verziran a najvažnije uporan da bi sve podesio kako treba... Prikači nam sliku kernel panica, kao što rekoh, pa ćemo iz nje da vidimo šta koči...

Lazar
26-09-2010, 21:26
moracu da proverim da li je ata ili sata posto je laptop pa nisam 100% siguran :P ne mogu samo da otvorim da pogledam ali mislim da je sata... kad udjem u win i startujem everest javljam ili ako ima fora da se vidi iz maca kazi da probam :)

noname
26-09-2010, 21:28
Lazare uđi samo u System Profiler i klikni na Serial-ATA sa strane i ako ti izađe tvoj uređaj sa desne strane onda je sigurno SATA :)

Lazar
26-09-2010, 21:33
jeste ima ga tamo u listi

iDzela
27-09-2010, 01:53
Vratio sam w7 i dodao ubuntu ali idalje hocu mac :(

zoki-oki
27-09-2010, 13:00
Samo da javim da je operacija uspela :vb_exploder:
Hvala za pomoc!!!;)

Lazar
27-09-2010, 13:46
cestitam zoki...

koji bootloader si koristio da napravis?

@noname proverio sam radi DVD cim se podigne ali ocito posle nekog vremena prestane da radi :(

noname
27-09-2010, 14:34
Da, kao što sam i pretpostavio...
Uđeš u System Preferences pa u Energy Saver i odčekiraš Put the hard disk(s) to sleep when possible. I to bi trebalo da završi posao. Testiraj pa javi da li je pomoglo. :)

@ zoki-oki

Congrats :)

zoki-oki
27-09-2010, 14:48
Lazare sredio sam Boot sa easyBCD(2.0.2) :vb_cheers:

noname
27-09-2010, 14:58
Da li si probao sa nekim chameleonom? Kako si prošao sa update-om, da li je uspelo direktno iz Software Update ili si išao na upgrade kit?

Lazar
27-09-2010, 15:20
hehe zoki znaci isto kao i ja :P

@noname hehe ovo je stvarno bilo lako... sad sam podesio pa cu da testiram :)

noname
27-09-2010, 15:27
Kažem ti da je easy fix, a u 99% slučajeva radi. Iz nekog razloga Mac OS "uspavljuje" i dvd uređaje kada je ta opcija štiklirana. Ja sam to testirao na solidnom broju računara i uglavnom je uvek odradilo posao...

colemuffin
28-09-2010, 01:49
podigoh 10.6.2, update vrsim na 10.6.4, posle update samo izbrisem sleepenabler.kext je l tako bese?

Byakuya
28-09-2010, 02:14
Da ne bi prevodio:

1. First thing you have to do is Disable Sleep in System Preferences, Click the Yellow light bulb, Move both sliders all the way to the right and Un-Check the two tick boxes.

2. Goto /System/Library/Extensions and delete the SleepEnabler.kext

3. Repair Permissions using the Disk Utility in the Application/Utilities folder.

4. Goto /System/Library and delete the Extensions.kextcache file at the bottom.

5. Next delete all the stuff inside the /Library/Caches folder and /System/Library/Caches folder

6. Reboot, Now you should be ready to apply the 10.6.4 Combo Update located in the link below.

http://support.apple.com/kb/DL1048


For AMD and Intel patched kernel users, you need to install a new patched kernel 10.4.0 first before attempting this update.

http://nawcom.com/osx86/files/10.6/Kernels/10.4.0/legacy_kernel-10.4.0.pkg.zip

duge
28-09-2010, 22:19
Uspio sam da instaliram SL Retail. E sad imam problem sa kernel panic. Evo slike
http://yfrog.com/5eimg0006rnj

noname
28-09-2010, 22:44
Očigledno ti IOPCIFamily.kext pravi kernel panic. Logično bi bilo pokušati da izbrišeš iz ekstra isti (prvo ga bekapuj) i uradi repair permissions.
Ali pre toga, izbriši SleepEnabler takođe iz extra i uradi repair permissions. Prvo probaj sa tim, digni sistem sa -v ili -v -x. Tek ako to ne uspe izbriši IOPCIFamily.

Šta si još radio, da li si nešto oko grafičke čačkao ili si samo uradio basic instalaciju?

duge
29-09-2010, 00:09
Sistem mogu dici sa -x. Davno sam sleepenabler izbrisao. Da napomenem da mi su mi dva hdd na ''sata'', a cd je na ''ide''.

Sto se tice graficke, modifikovao sam kext odnosno ubacio device id 0x954f1002 u ona dva kexta i stavio evoenabler u extra

noname
29-09-2010, 00:12
Koji si chameleon stavio? Bitno je da bude RC5. Takođe postoji još jedna varijanta za grafičku, isto se modifikuju kextovi, ali takođe je bitno da bude ovaj chameleon.

duge
29-09-2010, 00:24
Bio je RC2 ali stavio sam RC5 i sada kad idem na -v ili -x dodje do skoro istog mjesta i monitor se ugasi dok kompijuter nastablja raditi

noname
29-09-2010, 00:28
Da, razumem, definitivno je do grafičke, da li si probao sa onim boot fajlom ili si samo išao na EVOEnabler? Da li ti je u extra u com.apple.Boot.plist namešteno


<key>GraphicsEnabler</key>
<string>y</string>
<key>PciRoot</key>
<string>0</string>

Ili tako nešto slično?

duge
29-09-2010, 00:32
Nisam probao sa boot fajlom. A vjerujes lii da apple.boot.plist uopste nemam :)

noname
29-09-2010, 00:39
Pa tu bi mogao da bude problem jer mora biti u njemu urađeno ovo za GraficsEnabler Yes, kao prilično bitna stvar. Možeš da probaš sledeće da prekopiraš sa originalne pozicije taj fajl (/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist) i da mu dodaš ovo što sam ti rekao. Takođe kada to uradiš obavezno repair permissions.
Da li si stavljao dsdt?

duge
29-09-2010, 00:48
Dsdt sam stavio kako je pisalo u onom tutorijalu. Ne kontam ali uopste nema tog foldera
EDIT: Glup sam nisam upalio visible nasao sam ovaj folder

noname
29-09-2010, 00:56
Mora da ga bude, bez njega ne bi uopšte mogao da se pokrene sistem. Gledaj u Library a ne u System/Library... U svakom slučaju možeš i sam da ga napraviš baš kao što i piše, čini mi se, u onom tutoriajlu...
Elem, evo jednog predloga:

Kada napraviš taj fajl sa GraphicsEnabler-om na Yes, skini ovaj boot fajl


http://www.megaupload.com/?d=5UQ5O3VE

Dodaj deviceid u ATI4600Controller.kext i ATIRadeonX2000.kext a izbrišiATI4500Controller.kext. Repair permissions i restart. To bi trebalo da ti pokrene grafičku. I da bude chameleon RC5.

EDIT: Naravno probaj pre svega toga da pokreneš samo sa ovim dodatkom u apple.boot.plist, pa tek ako to neće radi ovo gore.

duge
29-09-2010, 01:10
Posto je me Chameleon na posebnoj particiji ovaj boot ubacujem u tu particiju jel tako? I brisem EVOEnabler?

noname
29-09-2010, 01:14
Da, upravo tako. Mada realno, po meni, mogao si i bez te posebne particije za chameleon ali bilo kako bilo...

duge
29-09-2010, 01:23
Opet poruka "refusing new kext com.apple.iokit. IOPCIFamily, v2.6 already have loaded v2.6.3" i onda kernrl panic

noname
29-09-2010, 01:25
Pa brate izbriši jednog, recimo tog iz extra, jer on učitava očigledno oba i onda dolazi do te poruke.

duge
29-09-2010, 01:39
Sad nema te poruke ali ima kernel panic
http://yfrog.com/44img0007emj

noname
29-09-2010, 01:46
Znači da rezimiram, uradio si sve ono što sam ti napisao: boot fajl sa megauploada, chameleon, prepravio apple.boot.plist, prepravio kextove i repair permissions?

Probaj još ovo: izbriši Extensions.mkext iz extra i stavi boot fajl i u root snow Leopard instalacije (just to be on the safe side ;) ) i onda opet repair permissions. Ne znam šta još da ti kažem.
Mislim da i prva i druga varijanta sa boot fajlom treba da radi ali može da se dogodi da si ti nešto u međuvremenu uradio što se kosi sa tim...


EDIT: Jedno MALO pitanje: da li repair permissions radiš sa Kext Utilitijem za Snow Leoparda? Jer ako radiš iz Disk Utilitija on ti ne prepravlja permissions za Extra folder već samo za Sysyem/Library/Extensions...

duge
29-09-2010, 02:03
Da. Sve sam to uradio. Mozda da sutra probam sve ispocetka, mislim da minista drugo ne preostaje

noname
29-09-2010, 02:05
Ok, moj predlog je da uradiš svežu instalaciju i da uradiš ono sa boot fajlom sa netkasovog sajta (onu prvu varijantu). I da obavezno napraviš apple.boot.plist u extra. Bez toga neće da radi. Srećno. :)

zoki-oki
29-09-2010, 11:27
Da li si probao sa nekim chameleonom? Kako si prošao sa update-om, da li je uspelo direktno iz Software Update ili si išao na upgrade kit?

Nisam uspeo na software update direkno pa sam skinuo sa sajta sto si mi dao,sad imam problem kad idem na Restart,ne gasi se kao nesto radi,moram na power dugme :confused:
Da napomenem da se posle system digne bez problema...

noname
29-09-2010, 12:27
Dobro, to nije ništa strašno, sve dok ti ne pravi kernel panic na boot-u :)

Koliko sam shvatio samo ti restart ne radi? KAko se ponaša shutdown i sleep? Ako se dobro sećam, problem je pravio Disabler.kext ako ide u kombinaciji sa OpenHaltRestart.kext-om... Ako ga nađeš, ti ga izbriši (Disabler) pa probaj kako se ponaša. (bekapuj ga pre svega) Možeš da probaš i da napraviš dsdt.aml i da ga staviš u root.
Izbaci sliku sa panicom na restartu, tu može da se vidi šta je u pitanju.

zoki-oki
29-09-2010, 15:20
Probacu kasnije :vb_type:
Shutdown jedino dobro radi,to mi je za sad dovoljno dok se ne sredi situacija !!!
Zaboravio sam da kazem da mi se problem oko restarta pojavio posle update-a 10.5.8,pre je radilo ok

duge
29-09-2010, 16:10
Instalirao sam ponovo retail i sve sam ono uradio(chameleon, bootfile, kexts itd) ali sad mi se ovo pojavi
http://img521.imageshack.us/img521/5643/img0001py.jpg

noname
29-09-2010, 22:59
Da li si uspeo da napraviš com.apple.boot.plist sa graphicsenablerom? Odakle si skinuo dsdt i da li si ga koristio uopšte? Ovo je definitivno do grafičke...

katics
29-09-2010, 23:37
pozdrav svima, nov sam na forumu i prvi put se susrecem sa mac-ovim operativnim sistemom... dosta sam citao vasa upustva probleme resenja itd.. i uspeo sam da instaliram MAC OS X 10.6.3 iAktos S3 na sledecoj konfiguraciji
maticna ploca: MSI P45 Neo3-FR
Procesor: Intel C2Q 9400
graficka: ATi 4870x2
ram: 4gb ddr2 800mhz
ostalo mislim da nije vazno.. u sustini moj problem je sledeci.. ne mogu da namestim graficku da radi kako treba.. max rezolucija koju mogu da namestim je 1024x760. Probao sam pri instalaciji da ukljucujen ati enabler-e i neke kextove ali to se sve zavrsi za cernel panic-om. Uspeo sam da instaliram sistem sa minimalnim podesavanjima i sve radi osim graficke. Da li moze neko upustvo gde da skinem kako da instaliram drivere-kextove za graficku. Svaki moj pokusaj da sam namestim graficku zavrsio se neuspoesno i muka mi je vise instaliranja sistema po 5 puta na dan :)
hvala unapred...

noname
29-09-2010, 23:55
Pogledaj ovde:


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=231768&st=0

Piše da bi trebalo da imaš najnoviji SL i najnoviji graphics update ali ako ne možeš to da izvedeš pokušaj sa tim što imaš...

Napisaću još jednom, ATI grafička je smor ako želiš da je pokreneš na Mac OS X-u! Nije nemoguće ali mora puno da se isprobava, trial and error dok ne ubodeš. Ako si pratio ovo sa @duge, ja bih recimo bio ubeđen da bi to trebalo sve da proradi ali očigledno neka sitnica koči... Nadam se da sam ti pomogao...

katics
30-09-2010, 11:22
hvala na brzom odgovoru...
probacu sa tim da namestim. Ako se snadjem :vb_mig:

duge
30-09-2010, 12:34
Juce sam cijeli dan pokusavao i jedini nacin da normalno pokrenem OSX i da vidim da je prepoznao karticu je da izbrisem atiradeonx2000.kext ali onda ne mogu da namjestim rezoluciju. Ako ga kojim slucajem ne izbrisem dobijem ekran kao u mom zadnjem postu. Skinuo sam i iPorable Snow ali ista stvar i s njim.

noname
01-10-2010, 20:04
Nikako mi nisi odgovorio da li si uspeo da prepraviš/napraviš onaj com.apple.boot.plist? Ako nisi uspeo da ga ručno napraviš pade mi na pamet da možeš sa chameleon installerom da dodaš graphicsenabler, samo kada kreneš da ga instaliraš uđeš u onaj customize dole levo pre nego što klikneš na install i dole otvoriš Options for com.apple.boot.plist i odabereš GraphicsEnabler i štikliraš Yes. Imaš još neke tu opcije pa pogledaj još i to...

duge
02-10-2010, 15:46
Nemoj raditi quote posta iznad tvog.
Byakuya
Nasao sam ga i prepravio i dosao sam do problema sa ATIRADEONX2000.kext, tj. kada ga izbrisem regularno pokrene OSX ali sa 1024x768 rezoluciom. Cak i u system info vidim svoju karticu ali rezoluciju ne mogu mjenjati. Probao sam skoro sve sto sam mogao da nadjem na netu ali dobijem no source ili ''pixselirani'' ekran kao na onoj slici prije par postova.

noname
02-10-2010, 20:49
Duge, pošto pretpostavljam da si dosta stvari probao i kako kažeš da neće, ako nisi odustao od ovog projekta :) , probaj još ovo: instaliraj opet vanillu, uradi update na 10.6.4, to možeš da uradiš onim combo update-om ili jednostavno iz Software Update-a ili čak možeš da probaš i onaj 10.6.5 beta build koji se vrti po warez sajtovima. Onda uradiš onu drugu metodu što sam ti rekao, znači onaj boot fajl sa megauploada, izbrišeš ATI4500Controller a prepravljaš ATI4600Controller i ATIRadeonX2000 kextove sa svojim device id's. I graphicenabler na Y u com.boot.apple.plist fajlu.Nemoj stavljati dsdt i EVOEnabler.
Ako to ne upali onda stvarno ne znam šta bi još moglo da se uradi...

duge
02-10-2010, 23:21
Nisam jos odustao. Imam nekih obaveza ovih dana pa pocetkom sedmice cu ponovo pokusati. Najgore je sto znam da nesto krivo radim samo ne mogu da odgonetnem sta. Jer svima ethernet radi out of box a kod mene nece, mada nisam puno pokusavao jer sam se vise trudio oko graficke. Kad probam ovo sto si mi predlozio javicu kako je proslo

Lazar
09-10-2010, 17:05
noname evo mene opet sa pitanjem :P

kad sam pravio particije nisam bas koristio mozak niti sam razmisljao koliko ce mi mesta trebati :P

stavio sam suvise malo mesta za mac i sad me nervira MNOGO :)

kojim programom mogu da mu dodam prostor na toj particiji? imam mesto na drugoj particiji koje mogu da napravim u unlocated i zelim da ga dodam na ovu mac particiju... znam kako to da uradim za normalne particije ali nijedan od programa koje ja znam ne cita lepo HFS+ i ne mogu da dodam :(

naso sam neki ipartition i vidim da sa njim moze nesto slicno da se radi ali nisam siguran da li da pokusavam ili ne :P
uz to mi javlja da ne mogu da menjam particiju dok se ne dignem sa usb-a ili dvd-a posto je ta particija na hdd-u gde je boot particija :(

noname
09-10-2010, 19:01
Druže ne treba ti ni iPartition, dovoljan ti je stari dobar terminal :D

Udješ u Terminal i uradiš

diskutil list

Tu će ti izbaciti nešto ovako


/dev/disk0
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: FDisk_partition_scheme *320.1 GB disk0
1: Apple_HFS SnowLenovo 118.4 GB disk0s1
2: Linux 41.9 GB disk0s3
3: Linux 80.1 GB disk0s5
4: Apple_HFS SnowStorage 79.6 GB disk0s6
/dev/disk1
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: FDisk_partition_scheme *16.1 GB disk1
1: Apple_HFS ssdLenovo 16.1 GB disk1s1

Ako ti je prva particija kao kod mene Snow Leopard a sledeća (druga) ta koju hoćeš da iskoristiš za nadogradnju onda kucaš sledeću komandu:

sudo diskutil mergePartitions "Journaled HFS+" New disk0s1 disk0s3

I to je to :)

Ovo će da ti radi samo ako se te dve particije "dodiruju". Nećeš moći da spojiš recimo prvu i šestu particiju na hard disku ali ako sam dobro shvatio kod tebe su jedna do druge.

Napomena: Druga particija će biti izbrisana u potpunosti da bi mogla da bude priključena prvoj.

Lazar
09-10-2010, 19:13
sto znaci ja imam sledece:


/dev/disk0
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: FDisk_partition_scheme *320.1 GB disk0
1: Windows_NTFS System Reserved 104.9 MB disk0s1
2: Windows_NTFS Untitled 52.3 GB disk0s2
3: Windows_NTFS Podaci 213.7 GB disk0s4
4: Apple_HFS mac 32.2 GB disk0s5
5: Linux 21.7 GB disk0s6
/dev/disk1
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: FDisk_partition_scheme *160.0 GB disk1
1: Windows_NTFS PODACI1 160.0 GB disk1s1


ja cu sad od ove podaci sto je 213 GB da skinem 20GB i stavicu da se skine tako da unallocated space bude slepljen sa particijom gde je MAC. verujem da nije bitno da li je pre nje ili posle... samo me interesuje taj prostor sto hocu da mu dodam jer mora da ima neku specijalnu ekstenziju ili da ostavim unallocated?

lepo ljudi kazu terminal je cudo :P

noname
09-10-2010, 19:17
Pazi ne mogu da ti garantujem ali mislim da mora da bude posle nje ta particija. Znači u tvom slučaju bi najbolje završila posao ta linux particija jer je ona direktno iza Mac-a. Ali ti u svakom slučaju možeš da probaš tako kako si hteo. Mislim da je nebitno u kom je formatu ta particija, ako ti je najlakše stavi unallocated pa ako slučajno ne bude htelo ti je formatiraj u nešto...

Lazar
09-10-2010, 19:36
ok samo da ne obrisem mac mrzi me opet da ga pravim :P

sobzirom da sam taj linux zeznuo i da se ne dize mozda obrisem celu tu particiju pa za njega kad mi treba napravim novu a tih 20GB da dodam na mac :P

thx za help pa cu ja u toku veceri da probam i da javim sta sam napravio :P

noname
09-10-2010, 19:39
Kada radiš ovom metodom iz Mac-a ne možeš nikako da ga izbrišeš jer je ta particija aktivna. Jedino se izbriše ta sledeća koja se priključuje. Proces traje nekih pola sekunde :)

Lazar
09-10-2010, 20:00
sudo diskutil mergePartitions "Journaled HFS+" New disk0s1 disk0s3

sta mu oznacava ovo pod navodnicima "Journaled HFS+" ?



/dev/disk0
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: FDisk_partition_scheme *320.1 GB disk0
1: Windows_NTFS System Reserved 104.9 MB disk0s1
2: Windows_NTFS Untitled 52.3 GB disk0s2
3: Windows_NTFS Podaci 213.7 GB disk0s4
4: Apple_HFS mac 75.7 GB disk0s5
/dev/disk1
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: FDisk_partition_scheme *160.0 GB disk1
1: Windows_NTFS PODACI1 160.0 GB disk1s1


ako saberes particije videces da imam 20GB vise nego sto je velicina HDD-a :P nesto nije proslo kako treba

noname
09-10-2010, 20:19
Baš te briga, povećao si hard disk! :D

Šalim se, šta ti piše u Finderu, koliku tamo veličinu prikazuje, ono Available?

Lazar
09-10-2010, 20:26
sve mi je sjebo sve mu jebem mrtvo njegovo... uzeo mi ne znam sto 20 gb od jedne particije sjebo boot i obrisao onu najvecu gde su mi podaci... FFS sad mora da probam da ih povratim nekako...

noname
09-10-2010, 20:27
Pa kako, majku mu!?! Jesi još nešto radio osim onu naredbu? Samo opušteno, ako ne znaš kako objasniću ti kako da povratiš sve podatke!


EDIT: Napiši mi tačno šta si kucao.

Lazar
09-10-2010, 20:33
ma nista vidis da je prso cu ga utepam...

ma vec mi se desilo prosli put kad sam instlirao win... sad imam drugi problem... da li ce da nadje podatke koji su bili na tih 20 GB koje je on sam uzeo... niko mu nije reko... JEBEM MU SUNCE :) evo pustio sam program koji i prosli put pa ce vidimo

sudo diskutil mergePartitions "Journaled HFS+" New disk0s5 disk0s6

noname
09-10-2010, 20:37
Sve si dobro kucao! To je proverena naredba, ja sam je masu puta koristio i nikada nije uradila nešto što ne treba!

Ako radiš recovery partition on bi trebalo da ti vrati sve kako je bilo. Pa i podatke samo da vraćaš trebalo bi sve da nađe jer je to "običan" format. Ništa drugo nisi čačkao oko particija, samo si ovo kucao?

Lazar
09-10-2010, 20:40
ma on i jeste ispisao da je sve ok samo sto je umesto da napravi 52 napravio 74 :( ne znam ni sto ni kako i to bas uzeo sa te gde su mi podaci :( ajde sto je uzeo odatle nego sto je obrisao... evo sad sam pustio da vraca pa ce vidimo...

da samo to... nista drugo nisam radio... recovery necu jos da radim... da pustim prvo file scavenger da vidim sta ce da nadje da iskopiram to na neki HDD od 500GB pa cu onda da probam recovery partition da odradim...

noname
09-10-2010, 20:47
Sad baš upoređujem pre i posle one partition tables tvoje i sve piše kako treba osim veličine particije, te promenjene. Stvarno ne mogu da povežem šta se dogodilo!?!

Lazar
09-10-2010, 20:52
pazi tu pise lepo... i onda sam se resetovao da vidim sta se desilo i nista nije htelo da radi... startovao sam akrnois i imao sta da vidim... particija podaci se smanjila za 20gb a mac je dobio tih 20 uz to podaci su unallocated :( i onda sam vratio da mi win bude aktivna da bi mi radio dual boot i podigo se u win i video da je nema particija :(

jbg sta da radim :( nego mi nesto cudno ni ovaj sto treba da vraca stigo do 20 posto i jos nije naso nista sa te particije :( nadam se da ce da se promeni to...

noname
09-10-2010, 20:55
Mislim totalno bezveze! Evo sad ću da zakačim sliku sa tom naredbom kada sam ja radio, videćeš sve da je ok!

http://img299.imageshack.us/img299/606/screenshotqw.png

Lazar
09-10-2010, 20:57
fora sto je meni isto to tako napisao :P identicno samo sto je nesto pobrljavio... ma ok je kontam ja da naredba radi ali mene nesto hoce :) i prosli put bez razloga otisla ta particija sad evo opet... nesto tu nije kako treba... nego cekam da uzmem uskoro 1tb ili 640 gb HDD pa da sve sredim kako ja zelim...

nadam se samo da ce da mi vrati podatke...

noname
09-10-2010, 21:01
Ma mora da ti vrati podatke! Ima bar 2 metode sa kojom sam ja vraćao iz mogućih i nemogućih situacija!

Nego znaš šta ja mislim? Sećaš se kada si ti instalirao Mac-a pa je bio neki problem oko gruba pa nema šansi da se izbriše i sl.? Ja mislim da je on negde ostao i da i dalje pravi probleme (ne pitaj me kako!). Ako sada budeš bekapovao sve podatke, ti lepo od nule particioniši hard disk, celog ga izbriši i napravi lepo nove particije i mislim da nikada neće da ti se dogodi ovako nešto! Mislim ako je već drugi put tu nešto ne štima! JBG

Lazar
09-10-2010, 21:03
nadam se da bar ovo sto pise da je free space na particiji gde ja mac 70 gb da to nije istina :(

http://i270.photobucket.com/albums/jj109/lazardj/Untitled-1-9.png

ma ja cu sredim sve to kad budem uzimao novi hdd sad samo ako mogu da vratim ove podatke :(

YEY POCEO DA VRACA PODATKE :) samo jos da su citavi da nisu osteceni

noname
09-10-2010, 21:06
Ne bi trebalo, mislim da win ne može da pročita kako treba Mac particiju, naročito ako nije instaliran macdrive!


EDIT: EXTRA za podatke! Ma mora da ih vrati!

Lazar
09-10-2010, 21:08
btw nemoj da mislis da te sad mrzim ili nesto sto se ovo desilo :P nisam jedna od takvih osoba... ja sve radim na sopstvenu odgovornost :P tako me luciferko zavrnuo da ubacim neki navodno "aktiviran 3.0" kad je izaso i naravno zakljucao sam tel :) na svu srecu samo na 10 dana...

bice podataka samo da odradi ovo tokom noci :P

noname
09-10-2010, 21:14
JBG znam koje je cimanje kada ti odu podaci jer se naravno to i meni X puta događalo. U 99% slučajeva sam sve povratio a onaj 1% mi na kraju nije bio ni bitan :) Ali činjenica je da svako manipulisanje particijama može da krene kako ne treba, ma kako radio, bilo iz wina, linuxa, mac-a ili sa boot cd-ima... Zato uvek imam klonirane sisteme, koji su mi bitni. Win ne kloniram odavno :p

Lazar
09-10-2010, 21:18
ma naravno sve to stoji i ja to vrlo dobro znam ali uvek radim to :P naucicu se valjda uskoro da ne radim vise to... sad znam sta cu da uradim :P

rasturam laptop kad spasim ovo da okrenem HDD-ove... da od 160 bude primarni i samo za OS-e :)
ovaj od 320 GB samo za podatke... tako je manja verovatnoca kad diram OS i njihove particije da se bilo sta zezne...

noname
09-10-2010, 21:23
Upravo tako! Tako kad odvojiš vrlo teško ćeš nešto da zezneš! Zato i ovde ko god dođe da traži pomoć za instalaciju najbolja preporuka je da se instalacija Mac-a radi na odvojenom hardu, ako je moguće ili na eksternom, pa ako neće-neće, nije neka šteta i ostali podaci ostaju netaknuti!

Lazar
09-10-2010, 22:47
zavrsio sam skeniranje HDD-a i naso mi je dosta toga... zakacio sam HDD od 500GB i stavio da radi... ima sigurno da potraje pa ce da vidimo sta ce da sacuva sta nece...

BTW kako radis restore recovery partition? da probam to pre nego sto je formatiram :P

noname
09-10-2010, 23:24
Ekstra Lazare, kažem ti ja da ćeš sve da povratiš! Što se tiče recovery partitions proveri PM ;)

Lazar
10-10-2010, 12:38
vratio sam podatke vecinu bar... ne mogu sad odmah da provalim da li su svi ali sigurno sam vratio jedno 95%-99% tako da je super :)

sad samo jos da sredim HDD...

ne znam da li opet da instaliram snow i windows i sve ili da ih samo kopiram...

noname
10-10-2010, 15:09
A interesantno je to što ja obično kažem pre tako nekih "opasnijih zahvata" da se obrati pažnja i da može da se završi sa formatom :D i da je najbolje isčistiti hard pa raditi od nule. I čak sam tebi hteo da to isto kažem ali pošto imaš solidnog iskustva sa Mac-om odmah sam ti predložio diskutil i vdiš kako se završilo :D

Mada sve je dobro što se dobro završi :D

nicolasgr23
10-10-2010, 16:54
Pozdrav narode.. imam Toshiba A300-24x i zanima me da li mogu da ins na njega Mac OS X .. Na pocetku teme sam video link za proveravanje ali se tu i ne snalazim pa bih bio zahvalan da to neko uradi za mene... Hvala u napred :D

nicolasgr23
10-10-2010, 16:56
SPECIFIKACIJA - Toshiba Satellite A300-24X Intel-CoreDuo 2.16...
Proizvođač : Toshiba
Model : Satellite A300-24X Intel-CoreDuo 2.16GHz 3072MB 320GB DVDRW 15.4'' WXGA FreeDOS
Osnova
Tip : PC
Dimenzije : 360x260x30 mm
Masa : 2.7 kg
Operativni sistem : DOS
Procesor : Intel Core Duo
Takt procesora : 2.16GHz
Dijagonala ekrana : 15.4 "
Rezolucija ekrana : 1280×800 px
Grafička karta : Intel GMA 4500MHD
RAM memorija : 3GB
Kapacitet hard diska : 320 GB
Brzina rotacije hard diska : 5400 obrt./min.
Optički uređaj : DVD±R/RW
Baterija : Li-Ion 6 cells
Ostalo
Komunikacija : 56K, LAN, WLAN 802.11a, WLAN 802.11b, WLAN 802.11g, Bluetooth,
Portovi : Firewire, eSATA, D-sub out, S/PDIF, HDMI out, RJ-45, RJ-11, ExpressCard/54,
USB 2.0 portova : 4 kom.
Unos : Qwerty tastatura, Touchpad,
Čitač kartica : MS, MS Pro, MS Duo, MMC, SD,
Dodatne funkcije : Kamera,

noname
10-10-2010, 17:05
Možeš da instaliraš ali odmah da ti kažem da ti grafička neće raditi kako treba, odnosno nećeš imati QE/CI. Znači igrice zaboravi i neke applikacije koje zahtevaju akceleraciju.

iKnez_95
14-10-2010, 18:09
Lenovo G550 Pentium(R) Dual-Core CPU T4400 @ 2,20 GHz;
RAM 4096 MBytes;
Mobile Intel(R) 4 Series Express Chipset Family 265 MBytes;
Sta bi se tu moglo napraviti?

noname
14-10-2010, 18:42
Ja imam isti laptop ;) tako da može SL ali pod uslovom da je nVidia grafička karta.

iKnez_95
14-10-2010, 21:44
A sta ako je Intelova?
EDIT: I ako moze, mozes mi nabaciti neki tutorial, ako ti nije problem.

noname
14-10-2010, 22:45
Ako je Intelova onda je ona GMA 4500MHD a par postova iznad sam napisao da ona može da se podesi ali nećeš imati QE/CI.

Da je u pitanju NVIDIA GeForce Go GT210M, imao bi full QE/CI odnosno grafička bi ti radila bez ikakvih problema i bez ikakvih dodatnih podešavanja jer je taj drajver ubačen sa 10.6.2 update-om.

Ako imaš nekoga sa Mac-om onda obavezno radi myhack metodu. Ako nemaš onda možeš da radiš po sledećem tutorijalu:


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=218189

Takođe da te upozorim da ti verovatno neće raditi ni ethernet ni wifi ako je Intelov (ako je Broadcom-ov onda će ti raditi posle fleša bios-a i instalacije drajvera).

iKoleTaxi
17-10-2010, 13:23
da li mogu da instaliram iAtkos a i da mi osane trenutni win 7,pa da pri startovanju biram koji cu podici?HVL

Lazar
17-10-2010, 13:37
naravno da mozes to se zove dual boot...

iKoleTaxi
17-10-2010, 13:49
mozes li mi reci kako...HVL

torla
17-10-2010, 13:54
lenovo G560
-i3 procesor
-nVidia 310M


sta mi preporucujete

Lazar
17-10-2010, 15:51
pa imas pisano mnogo o tome u ovoj temi ali ocito te mrzi da citas :(

napravis novu particiju instaliras iatkos i onda samo vratis boot da bude na win i podesis daul boot uz pomoc easy bcd-a... ja stvarno ne mogu da ti pisem tutorial ali samo otkucas dual boot mac osx and win 7 na google i nacices 1000 komada...

a ako pitas za pomoc oko instalacije tu je bitno prvo koji ti je hardware racunara... za to bolje nek ti kazu noname ili Byakuya

iKoleTaxi
17-10-2010, 18:29
Hvala Lazare,ali ja glupi teletabis s....o sve ... sada ne mogu ni iAtkos da instaliram..a ode mi win7 sa obe particije...uh,bas sam besan na sebe...'ebo me mac os x

Pricah sa Noname,ima nazad na forumu,ja kao koletaxi...imam zenin dell inspirion 10v,moze...nego me zezaju neke sitnice na customize pre instalacije...ne brinem se previse,jer win7 koji imam dignem i odradim programe za manje od sat vremena...ali zelim da imam oba..jbg..

Lazar
17-10-2010, 18:47
Kako si zeznuo stvar? Mozda moze da se vrati... Kazi koji je problem

iKoleTaxi
17-10-2010, 18:53
Ne moze Lazare,sada sam i formatirao disk,jbg.Sada pratim uputstva sa youtube za customize install,jer mi je uspela instalacija iz treceg puta,ali nisam stiklirao ono sto je trebalo..videcu sada sta sam uradio...hvala na pomoci.

noname
17-10-2010, 18:58
lenovo G560
-i3 procesor
-nVidia 310M


sta mi preporucujete

Pogledaj par postova iznad što sam napisao @iKnez_95


EDIT: VRLO BITNO ako se odlučiš za onaj tutorijal NIKAKO nemoj da flešuješ bios jer je on za g550 samo! Boot cd bi trebalo da radi.

torla
17-10-2010, 19:13
ok majstore, kod mne je cak i lakse jer mi je nvidia GRAFICKA

iKoleTaxi
17-10-2010, 19:15
instalacija gotova,kad opalim -v za boot,krene da ispisuje sve i svasta i zakuca i opet ga restaruje..a posle tog ispisivanja bi trebao da podigne intro mac os x

noname
17-10-2010, 19:18
Verovatno nešto nisi dobro štiklirao... Probaj više puta da podigneš sa -v a onda probaj sa -v -x. Ako ni to neće izbaci sliku kernel panica.


EDIT: @torla Molim te obrati pažnju na moj post, editovao sam ga, nikako nemoj da radiš fleš biosa.

iKoleTaxi
17-10-2010, 19:35
Sta bi trebao tacno da stikliram?imam dell mini inspirion 10v

noname
17-10-2010, 19:37
Pa prvo da te pitam a šta si ti tačno štiklirao?

iKoleTaxi
17-10-2010, 19:42
Mislis da znam?hehe..pratio sam neki video na youtube ...tipa iatkos on pc...eto u pitanju je dell inspirion mini 10v
sta bi trebao da stikliram?

noname
17-10-2010, 19:48
Mislim da sam ti to ja i onda rekao kada smo se čuli, postoje utabane staze za dell mini i uglavnom se radi sa retail snow leopardom i rezultati su odlični. Ali za to ti treba neko sa Mac-om da pripremiš fleš. Koliko se sećam ti nisi u mogućnosti da to izvedeš pa si rešio da radiš iAtkos. Ja bih taj prvi put uradio samo ono što je po defaultu na iAtkosu bez mnogo štikliranja i preterivanja. U većini slučajeva to prođe. 90% instalacija propadne jer se pretera sa štikliranjem. Kada instaliraš SL onda ćeš u principu lako dodati to što ti fali od drajvera. Zato te pitam šta si štiklirao. Okači link po kome si radio.

iKoleTaxi
17-10-2010, 19:52
evo sada nisam dirao nista,ali mislim da ce opet biti isto...ako nista za bootloader sam valjda trebao da izaberem chameleon,ali stoji prvi stikliran....nista nisam dirao sada,videcu sta ce se desiti..meni samo nije jasno zasto se system ne podigne pa cu se ja lako snaci sa drajverima...hmm

noname
17-10-2010, 19:56
Hehehe, samo toliko! :D Ako ti se podigne sistem ti si već završio posao ;) Zato ti kažem, verovatno si stavio nešto što je u konfliktu sa nečim drugim i dođe do kernel panic-a. Šta koči najbolje se vidi iz samog kernel panica, tj. ono kada ti zakoči slikaš pa mi protumačimo.

iKoleTaxi
17-10-2010, 20:00
HEHE,sve je to ok...ali meni nije jasno,instalacija prodje,odradim restart,odem u bios,kad ono samo se odradilo da butuje sa harda,ok,krenem opet restart dodje do kameleona,ja lupim -v za boot,on poceo da iscitava nesto i puk'o.Opet sve ispocetka i tako sam odradio nekih 10ak puta i sada opet radim instalaciju...najvise me nervira sto me zena umalo nije prebila,jer sam ubio win7 na kome je imala sve i svasta..a hteo sam da odradim dual boot,ali jbg,isao sam na svoju ruku i pukao.

Evo sada sam radio install po 17 put,lupio -v,krece text i vidim jabucicu na mikrosekudnu i on se odmah potom restartuje...strasno...
Uzgred,necu se veceras zezati vise,sutra cu probati sa iDeneb,njega sam ionako odradio na svom racunaru,izmisljam ja toplu vodu...javljam sutra kako sam s njim prosao.

noname
17-10-2010, 21:48
Bezveze, ne znam šta da ti kažem, treba dosta tu pripreme i čitanja pa tek onda da se čovek upusti u instlaciju... Bilo kako bilo evo daću ti jedan link gde ćeš videti zašto ti ja predlažem retail. Sve će ti biti jasno ;)


http://osx86sv.wordpress.com/2009/12/31/osx-10-6-2-snow-leopard-on-dell-mini10v/

Znači treba Mac da se pripremi fleš ali kad se to uradi dobiješ ekstra rezultat!

Ja sam takođe ranije koristio iDeneb i bio sam prilično zadovoljan sa njim, jedino što mogu da ti kažem za sada da od kernela izabereš obavezno atom kernel i to je za početak dovoljno.

P.S. Koju verziju si iAtkosa koristio?

iKoleTaxi
18-10-2010, 20:27
s3...ali evo sada rezem iDeneb,pa cu probati...

iKoleTaxi
18-10-2010, 22:51
nista nisam uradio..ne znam sta da stikliram...noname,ako mi mozes pomoci oko stikliranja..u pitanju je dell mini inspirion 10v
Sada odoh u krevet,tu sam sutra od 18h,ako te ne smara da te ja smaram,mogu te nazvati sutra ,ako si za,ostavi mi fon na pm.HVL

bokser
19-10-2010, 00:12
Koristim iDeneb 10.5.8 na amd phenomu, imam graficu geeforce 7600gs.

Da li neko zna kako da namestim da mi automatski podigne osx sa 2 monitora
posto imam prikljucena 2 monitora.
Nervira me sto moram svaki put da klikcem na detect display?

Pozz

noname
19-10-2010, 11:17
Ih bre bokser, nije valjda da ti je problem da klikneš na detect displays da bi aktivirao monitor :)

@iKoleTaxi

Ako si baš rešio da radiš te distroe, slabo ja tu mogu da ti pomognem jer već odavno iste ne koristim, sem BAŠ kad moram :D.
Ali evo, probaj sa ovim:

-ono što je po default-u
-chipset stavi ich fixed
-fixes stavi acpi, cpu i fireware remove

To je sasvim dovoljno da prođeš instalaciju.
Kada se završi instalacija obavezno probaj malo da se igraš sa boot opcijama, (to u slučaju da neće samo sa -v ili -v -x), imaš toga dosta u ovoj temi ali evo ja ću staviti bar jednu:

mach_kernel -v arch=x86_32

Ako hoćeš da instaliraš Snow Leoparda i to da bude gotovo 100% vanilla, onda ti ipak predlažem da razmisliš o retail metodi. Evo ja sam ti iskopao dva linka gde to može da se izvede i ako nemaš Mac OS X pri ruci. Prva varijanta se tiče instalacije sa usb sticka a druga, koja će tebi verujem biti MNOGO interesantnija je instalacija putem netbook installer boot cd-a i naravno opet retail SL takođe sa DVD-a. (pretpostavljam da instalaciju radiš sa nekog eksternog cd-dvd uređaja.


http://www.osx.mechdrew.com/guides/nbi2.shtml


http://www.osx.mechdrew.com/guides/nbi3.shtml

Tu imaš bukvalno sve što ti treba, čak i varijante kako da rešavaš ako nešto ne bude htelo da radi kako treba. Treba samo malo da se posvetiš ovome i da skineš ono što tamo piše (a to je u principu samo neki retail SL ili L i taj netbookinstaller bilo za usb bilo za cd). Praktično je sve automatizovano, kao što sam već u više navrata rekao, jednom kada pripremiš potrebne cd-dvd-jeve ili usb stikove.

Eto nadam se da sam ti nešto pomogao.

toxic06
19-10-2010, 17:00
imama toshibu a300 17s

http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&com.broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=150520 (http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&com.broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=150520)

voleo bi da instaliram sve sto je od 10.5.6 pa sve novije da li je to uopshte moguce

pokusavao sam 1.6 na virtualbox da dignem ali me nesto zeza nece
unapred hvala

Boxter7
20-10-2010, 00:16
Pozdrav drustvo, naravno nov sam kao i vecina i imam probleme opet kao i vecina! :)
Elem uspeo sam da instaliram nekako sistem ali kad treba da se digne pojavi se standardno bela povrsina sa jabukom i onaj vrti u krug tri dana i nikada ne prestaje! Pa sam ga onda retartova i kucao -v pa sam citao gde zapinje, tako sam procitao da se pronalazi greska! :) Prica kaze sledece!
JNL: unknown-dev:flushing fs disck bufer returned 0x5

Imali neko ideju sta mi je ciniti?

noname
20-10-2010, 12:31
@toxic06

Lepo izgleda ta toshiba zbog intela :cool: ali slaba tačka je naravno taj ATI Mobility Radeon™ HD 3470 sa akcentom na Mobility... Možeš da pokušaš bilo koji od distroa koji su pominjani u ovoj temi ali tu grafičku ćeš malo teže da pokreneš i u najboljem slučaju nećeš imati sigurno QE/CI. Takođe koliko znam drajver za taj wifi ne postoji ali neki ljudi rade na njemu...

@Boxter7

Dao si mnogo oskudene podatke. Napiši koja ti je konfiguracija, detaljno, šta si instalirao, koji distro, šta si štiklirao i sl. Za kraj ne bi bilo loše i sliku kernel panica da okačiš pa svi zajedno da pogledamo o čemu se radi.

Boxter7
20-10-2010, 14:09
Instalirao sam neku verziju 10.6.2-10.6.3 tako pise, po principu da posle instalacije prekopiras folder od nekih 200 mb na odredjeno mesto u sistemu, ne mogu da se setim koje ali amo ga strpao tamo koji sam takodje skinuo odakle i Mac os. I narvno vrti li vrti! A da nisam stiklirao nista, bilo je vec stiklirano sve.

A probao sam i verziju Biohazard, isto prodje intslacija i kad treba da se digne sistem izbaci mi bios error.

Mozda eve verzije ne odgovaraju mojoj konfiguraciji koja je: Mb-Gigabyte GA-P31 DS3L, Graficka 8600 gts, procesor Cor 2 Duo 2.2 E4500.

Skontao sam da iz Win-a mogu da se ubacuju podaci, tacnije tako sam i ubacio onaj folder, onda kontam da bi mogao da ubacim sve stoje potrebano za moju konfiguraciju ako sam u pravu? Ili treba da se instalira bas za te komponente.

unknown99
20-10-2010, 14:31
Huh :)
Evo ga dakle, pisem sa Hackintosha, sad, ovdje cu napisati moja iskustva i ujedno vas pitati za savjet.
Prije jedno 7 dana isprobavao sam sa iDeneb-om 1.5.1. 10.5.7 OS X.Nakon mucenja od 2 dana uspio sam jedva instalirati.Sve mi je radilo osim zvuka i nativne grafike (1280).
No kako sam se zeznuo sa slucajnim updejtom tako mi je sve otislo, i nazad nisam uspio vratiti.Jucer sam skinuo iatkos s3 v2, sprzio i zapicio.U custom instalationsu poklio sve i svasta i ofc posto sam imao dual boot 0 bodova.Nikako dici mac os.
Onda rekoh nek ide sve u bananu, formatirao sve diskove (nisam imo nista posebno a glavno je ionako na usb-u) i na frisko instalirao ponovo.Pod custom instalations zabunom nisam odabrao nista.Reko nema veze, nek se odradi pa cu ponovo no nekim cudom sve se instaliralo.Radi mi sve osim zvuka.To mogu pregrmiti no ipak bi htio dici rezoluciju grafike, sad je na 1280.
System update odraden, dakle svi appleovi updejti prihvaceni i podigao os na 10.6.4.
Sistem ga ocito prepoznaje kao MAC.
E sad savjet da vas pitam, dali da mrdam ponovo po opcijama za graficku i zvuk (dakle reinstal pa po customiyationsu) ili ima negdje kexteva (ili sl) da to jos poslozim.

Ako koga sto zanima detaljnije napisat cu.
Inace, u BIOSu sam podesio one opcije na ahci i 64bit mode.

Komp je:
Maticna Gigabyte p35 ds3p
Intel 2 core e6750
4gb rama
GF gt240 1gb oc

Boxter7
20-10-2010, 20:10
Hitno i Alarmantno!
Pozdrav drustvo! Imam golem problem, e ovako, uzeo sam da instaliram Mac x os i kada sam trebao da biram particiju izaberem jednu od sedam! I sta se desava on ih spoji sve u jednu ne znam ni kako ni zasto, ostane samo particija sa windowsom! Ne znam nikako ni zasto ih je spojio u jednu! Upitanju su jako bitni podaci DRUGARI MOLIM VAS ZA POMOC, da li je ikako moguce da se vrate ti podaci i sta mio je ciniti sada? Da li da diram ili da ne diram nista i kom BOGU da se molim! Unapred hvala!

Boxter7
20-10-2010, 20:23
Zaboravio sam da dodam, da sam pokrenuo win i da sam instalirao mscdrive u ndai da cu videti one particije, vidim sam onu koju sam stvarno i izabrao od sedam! Ona je 10gb, ne znam gde su netale dve po 200gb, jednostavno ih ne vidi niko, a u pitanju je jedan hdd....

noname
20-10-2010, 22:07
@unknown99

Ne moraš naravno novu instalaciju, samo dodaj voodoohda (ja sam negde u ovoj temi istavio linkove za nove voodoohda kextove), samo izaberi odgovarajući za tvoj sistem. Što se tiče grafičke drajveri su već instalirani, naročito ako si uradio update na 10.6.4. Treba da proveriš da li ti je graphics enabler na Yes i eventualno da prepraviš pciroot a to sve u com.apple.boot.plist (takođe bilo relativno skoro u ovoj temi).

@Boxter7

Nemam pojma kojom si ti to metodom instalirao Mac-a ali ja moram priznati da mi nije uopšte jasno šta si radio i kakve si foldere i gde kopirao! :confused: Što se tiče oporavka sistema, to prevazilazi ovu temu jer elementarno znanje oko prepravljanja bootloadera, podešavanje aktivnih particija, manipulisanje particijama uopšte, se podrazumeva ako uopšte želiš da se upustiš u ovu avanturu instaliranja Mac-a na PC. Jedino što ja mogu da ti kažem jeste da skineš ili nabaviš ako nemaš neki profesionalni program za manipulisanje particijama i da vidiš iz njega kakvo je stanje, tj. da li su ti one izbrisane i šta se uopšte dogodilo. To možeš da uradiš i sa recimo ovim ako nemaš ideju sa čim bi to mogao da izvedeš


http://gparted.sourceforge.net/

To je linux i samim tim besplatna varijanta ali će ti jednako dobro završiti posao.
Srećno :)

Boxter7
21-10-2010, 13:55
Napokon sam uspeo da dignem sistem! :)

Kako vidim sve radi, imam jedno interesantno pitanje, zasto ne mogu da menja rezoluciju, nudi mi samo 1024!? Ima li leka ovome?

unknown99
21-10-2010, 14:09
Sa cim si radio instal? Ja sam sa iatkosom s3 v2, i nakon regularnog updejta s 10.6.3 na 10.6.4 sam sredio graficku evo iznad 2 posta sto mi je noname savjetovao.
Inace da, nativno ti dode na tu 1024 rezoluciju.
Ili (ako si instalirao isto s iatkosom) ponovo reinstal mada nije potrebno, pa pri customizationsu odaberes sad ti se ne sjecam tocno kako pise, ali druga opcije kod nvidia graficke.Pri dizanju ti odmah prebaci na max rezoluciju.

Boxter7
21-10-2010, 14:18
Instalirao sam Iakos 5i 10.5.5, totalni sam pocetnik pa ne znam sta ce se desiti ako odem na update, da ne rokne sistem i ovaj se jedva primio! :) Graficku prepoznaje sasvim lepo radi sistem pa onda kontam valjda su i driver instalirani al sto ne nudi druge rezolucije ne znam! :)

unknown99
21-10-2010, 14:22
Huh, i ja sam totalni pocetnik, nakon 7 dana jedva sam i ovo uspio, sad ne diram da ne pokvarim jer radi lijepo.
Evo meni updejti kao od suba idu, samo ne bih ti htio krivo posavjetovat, rade sacekaj nekog strucnijeg ili nonamea.
Bitno da si ovo sredio i podigao, ostalo lagano :)

noname
21-10-2010, 14:45
Instalirao sam Iakos 5i 10.5.5, totalni sam pocetnik pa ne znam sta ce se desiti ako odem na update, da ne rokne sistem i ovaj se jedva primio! :) Graficku prepoznaje sasvim lepo radi sistem pa onda kontam valjda su i driver instalirani al sto ne nudi druge rezolucije ne znam! :)

Ne bih ti preporučio da ideš na update jer je velika šansa da ćeš zeznuti sistem. Možeš eventualno da pokušaš, ako baš insistiraš, sa onim iDeneb upgrade kit-om koji može da se primeni i na druge distroe a ne samo na iDeneb ali opet na svoju odgovornost.
Što se tiče rezolucije, odnosno grafičke, meni liči da ti ona niije instalirana ali ako ti kažeš da jeste verovaćemo ti na reč :D Da li si probao da ideš u System Preferences pa u Display i da vidiš da li tu ima ponuđeno da menjaš rezolucije? Ako ima onda je sve ok sa grafičkom, samo stavi svoju i to je to. Ako nema ponuđeno da menjaš onda ti verovatno nije instalirana grafička kako treba.

Boxter7
21-10-2010, 15:01
Kad odem u display stoji samo jedna rezolucija a to je 1024, kako se to resava? Kako se instaliraju driver za Nvida, u pitanju je 8600 gts. Hvala za malopredjasnji odgovor! Usput jel znas kako se podesava Vpn konekcija, posto kako sam je ja podesio ne radi! :)

noname
21-10-2010, 15:20
Mene interesuje zašto misliš da ti radi grafička? Da li ti piše možda u System Profiler-u da je instalirana? Ako nije instalirana onda malo potraži po netu NVEnabler ili NVinject ili Natit kextove i to bi trebalo da odradi za grafičku. Ali pre svega toga ja bih uradio ono što sam rekao juče i @unknown99, a to je da prepraviš com.apple.boot.plist i tamo da dodaš graphics enabler na yes i to bi bilo dovoljno. Takođe pretpostavljam da koristiš neki chameleon. U okviru instaliranja chameleon-a takođe možeš da uđeš u customize i tamo da dodaš ovo za graphic enebler što sam ti rekao i on će sve da uradi za tebe.
Samo još da te upozorim da bilo koje instaliranje kextova, injector-a i slično može da se završi kernel panic-om, strogo vodi računa šta i kako instaliraš!

Što se ti če VPN pogledaj ovaj link


https://www.publicvpn.com/support/MacOSX105.php

P.S. Kako si rešio onaj problem sa particijama?

nex91
21-10-2010, 17:48
Pozdrav svima! Zelim da instaliram MAC OS na laptop: Toshiba L675-10u,pa ako moze neko da me uputi sta mi sve treba i odakle da skinem sve to... Treba mi zbog iphone-a... Hvala unapred!

igne
21-10-2010, 17:57
Pogledaj ovde (http://www.isrbija.net/showthread.php?t=6952) za pocetak, pronadjes svoj model i na osnovu modela trazis odgovarajuci mac za tvoj laptop.. Verzija ima raznih, iDeneb, iPC.. Moras pronaci koji odgovara tvom racunaru. Iskoristi link za wikipediu koji je postavio kocka90.

Boxter7
22-10-2010, 00:09
Pozdrav! Resio sam rezoluciju i mislim da sam resio i vpn konekciju, to jos ne mogu da saznam zato sto mi sada ne radi ps2 tastaura!
Tacnije odne sam comp kod brata na njegov net i uradili update i sve radi ako pesma, ali on ima usb tastaturu! :D

Da li neko zna sta mi je sada cinit? Pogledao sam post koji je ovde postavljen ali on zahteva da se koristi terminal a ne mogu da ga koristim bez tastaure! Moze li ikako da se resi bez terminala da se ubace kext-ovi?

noname
22-10-2010, 11:29
Može bez terminala, treba ti kext helper ili kext utility i instaliraš kextove.

Boxter7
22-10-2010, 14:18
Uspeo sam da resim problem! :D Kupio sam usb tastauru! :D Sada cu probati da resim problem preko terminala, tu naviku vucem iz linuxa... :)

A sad imam jos jedno pitanje! :) Posto sam uradio update i primio se i sve radi kao sat, verzija mi je sada 10.5.8 u kad odem na update vise mi ne nudi update sistema nego samo nekis sftwera, kako da ga updetujem na poslednju verziju i da li je to uopste moguce?

Byakuya
22-10-2010, 14:38
1.koristi Edit dugme....
2.ako si uradi update na 10.5.8 to ti je to...nema vise update za Leopard...

Boxter7
22-10-2010, 16:56
Ok, znaci ako hocu noviju verziju moram da skinem noviju, samo onda je pitanje da li ce raditi na mojim komponetama.

E sada imam jos pitanja naravno! :) Kod burazera samo probali da pokrenemo nekoliko verzija i imamo problem, kada se botuje dvd dodjemo do onog dela da pritisnemo enter ili -v ili sta vec i uradim to i on krene i odma restartuje masinu, u cemu je tu problem?
Masina mu je sa i5 intelom i plocom gigabyt p55 ud2
Imali neko resenje za ovu muku?

Byakuya
22-10-2010, 17:05
covece on ima najbolju plocu za Snow leopard...kod njega je to takodje ekstremno lako uraditi...

zove se...kakewalk

ovo je sajt... http://puru.se/

skinete program i pratite uputstvo...izaberete svoju plocu i napravi se ISO za tu plocu...taman sada kada imas instaliran Leopard mozes tu to da odradis...


onda to narezes ubacis u dvd i pokrenes i posle otpr jednog minuta stavis Retail Snow Leopard 10.6.3 DVD i to je to...


http://torrents.thepiratebay.org/5096687/Mac_OS_X_Snow_Leopard_v.10.6_(RETAIL_10A432)_Origi nal_DVD_Copy.5096687.TPB.torrent

odavde mozes skinuti retail verziju...

Boxter7
22-10-2010, 17:33
Extra stvarka, steta sto to nema veci broj ploca?! :D

E sada moram jos nesto da pitam, dobio sam iso koji je program napravio i njega narzem na cd, taj deo mi je kao jasan, on ce znaci da pokrene ovaj dvd koji skidam, ako sam dobro shvatio o cemu se radi.
Elem dvd koji skidam je velik oko 7gb a nemam dual dvd, kako da napravim da mi fles bude bootabilan, mislim da sam video da se tako nekako radi samo mi nije bas najjsanije.

nex91
22-10-2010, 20:45
Trazio sam na onom linku sa wikipedie i nema mog lap topa u listi tamo... Imam toshibu L675-10u, nov je model,uzeo sam ga pre mesec dana... Jel moze neko da mi kaze koji mi sistem treba? Hvala

noname
22-10-2010, 21:45
Ako ti nije problem napiši detaljnu konfiguraciju svog laptopa.

Boxter7
23-10-2010, 13:04
Pozdrav!
Ako moze malo pomoc! :)
Skinuo sam retail verziju od 7.15 gb i napravio iso sa programamom koji mi je preporucio Byakuya.
E sada sta da radim sa tim retail dvd da li mogu sa flesom to da odradim, ako moze sta treba uraditi posto predpostavljam da fles treba da postane botabilan.

nex91
23-10-2010, 13:32
Ako ti nije problem napiši detaljnu konfiguraciju svog laptopa.

Evo konfiguracije:
model TOSHIBA Satellite L675-10U
procesor Intel® Core™ i5 Processor 450M, 2.4 GHz, FSB: 1066MHz, Kes memorija:Intel® Smart Cache 3MB
chipset Intel® HM55 Express
graficka ATI Mobility™ Radeon® HD 5650 1GB DDR3
RAM 4GB (2GB + 2GB) DDR3 1066MHz
hard disk 500GB

Ako treba jos neka informacija kazite,mada ovo je najbitnije... Hvala za pomoc!

noname
23-10-2010, 17:32
ATI Mobility™ Radeon® nije podržan. Možeš da pokušaš da instaliraš bilo kojom metodom ali tu grafičku ćeš malo teže da pokreneš i sigurno nećeš imati QE/CI.

@Boxter

Kupi dual layer DVD. Ili eventualno pokušaj da uradiš restore SL na taj fleš ali ja ne garantujem da će to da radi.

Boxter7
23-10-2010, 19:44
Da li je moguce uraditi restor iz win-a na flas ili mora iz mac os? I jos jedno pitanje, ako nabavim dual dvd kako treba narezati retail verziju da bude botabilna, nisam se jos susretao sa dmg formatom.

Byakuya
23-10-2010, 19:51
pa kupi dual layer...i nakon toga posto si vec kod sebe instalirao leopard iskoristi i narezi...mislio sam da ce SL retail biti ISO....jako je cudno ako nije...proveri...ako jeste iso onda je lako narezati bilo sa win ili leopard

noname
23-10-2010, 19:59
Byakuya jeste dmg, treba samo da uđe u disk utility i da odradi burn.
A restore naravno radiš iz mac-a pošto ga već imaš instaliranog ;)

Boxter7
23-10-2010, 20:41
Hvala vam, ponecu onda racunar kod brata pa cu probati da uradim restor na usb, citao sam neke tutorijale kako se radi iz mac os, a ko mi ne uspe onda ce moratri da se strpi do ponedeljka dok ne kupi dual! :)

E sada jedna muka koja mene muci, kako da nabcim driver za graficku, ili sta treba da se uradi da radi posto sam instalirao neku igricu i ibaci mi ovaj error "Video hardware acceleration is curently disabled due to safe mod operation or driver eror-Please ensure you have a workong OpenGL hardware renderer try again"

vlajco2510
24-10-2010, 15:05
Procitah svih 45 strana i jos uvek mi nije jasno :embarrassed:
Kofiguracija je sledeca:
Intel P55SB mainboard
Intel i7 860
2GB
Ati Radeon 5470 series

Ostalo mislim da nije bitno, HDD je nov, prazan.

Skinuo sam iATKOS distribuciju, ali nista....
tj. bootuje se sa DVD-ja, pojavi se slika kameleona...nakon ovoga,
pojavi se na 1 sec ekran sa sivom pozadinom i Apple logo i posle toga restart....i tako u krug

Ako moze pomoc...
Hvala.

noname
24-10-2010, 16:21
Kada ubaciš iAtkos pritisni F8 na boot-u i ukucaj sledeće

busratio=20 cpus=1 -v

I to bi trebalo da omogući normalan boot dvd-a.
Naravno u biosu stavi obavezno na ahci.

Boxter7
24-10-2010, 19:56
Pozdrav evo jos koje pitanje! :)

Napravio sam po uputstvu bootabilan usb, i kada probam da botujem sistem sa njim nece, nista se ne desi, da li treba nesto da se podesi u biosu sem ahci? Naravno odem na boot from usb fd i ne desi se nista.

Byakuya
24-10-2010, 22:14
ufff...mislim da ces to pitanje morati tamo na forumu da postavis...sigurno ima nesto sto si prevideo...

vlajco2510
25-10-2010, 00:33
Kada ubaciš iAtkos pritisni F8 na boot-u i ukucaj sledeće

busratio=20 cpus=1 -v

I to bi trebalo da omogući normalan boot dvd-a.
Naravno u biosu stavi obavezno na ahci.

Uspeo sam da nastavim instalaciju, ali kod prvog restarta sam naisao na problem - trazi mi da ugasim racunar i da ga ponovo ukljucim ali ponovo dolazim na istu stvar, iskljuci pa ukljuci racunar. Pretpostavljam da ovo ima veze sa AHCI podesavanjem i Bios...Sata kontroler je podesen na AHCI...i ni jednu drugu opciju u biosu nemam.....?

noname
25-10-2010, 00:40
Znači uspeo si da instaliraš i onda kad pokušaš da pokreneš SL on ti restartuje? Da li si ponovo pokušao sa onim boot opcijama? Ako jesi a i dalje ti restartuje probaj da dodaš -x a možeš da pokušaš i sa ovom boot opcijom:

-x busratio=21 cpus=1 -v

Znači izbaciš dvd i opet na boot-u pritisneš F8 i kucaš ovo iznad ili ono što sam ti pre dao.

Boxter7
25-10-2010, 14:53
Pozdrav! Naravno opet problemi. :)
Pokusavam kod brata da dignem Mac os sa reatil diska po uputstvu koje mi je dao @ByaKuya
Odradim sve kako trazi i kad ubacim retail dvd i opalim enter izbaci mi:
"MACH-0 File has bad magic number"
Kod mene na mac os pokrene dvd tako da mislim da je dobro nbarezan. Bot cd sam pravio preko kekwalk za njegovu plocu P55m ud2. Da li neko zna u cemu je problem?

miljanx
25-10-2010, 23:22
ja bih da stavim neki MACOS na svoj msi GX700PX-022EU mu je oznaka trenutno skidam 10.6.5 10h542 jel mogu taj ili ??? i ako ne onda koji :)

noname
26-10-2010, 00:38
Miljane ako ti nije problem napiši detaljno svoju konfiguraciju. Na osnovu samo GX700PX-022EU oznake teško da može bilo ko da ti kaže nešto konkretnije...
Što se tiče toga što skidaš, interesuje me koliko je to veliko? Koliko ja znam pod tim nazivom postoji i update i beta verzija (seed for developers). Update je nekih 600MB i sa tim ne možeš ništa da uradiš. Ako je 6+GB onda je sve ok i možeš da pokušaš sa tim...

miljanx
26-10-2010, 01:55
jeste 600MB jbg skinucu onda opet :)

Centrino Core 2 Duo 1.8 Ghz
DDR II 2GB
NVIDIA Geforce 8600M GT 512MB
Intel PM965 Express Chipset
SoundBlaster compatible, 4+1 subwoofer

MSI GX700, 17 WXGA Glare Type(1440x900), Intel Core 2 Duo, T7100(1.8GHz), 2048MB, 160GB, DDR II Memory, SATA HDD, GBLan, 1*VGA Out , 1*HDMI, 1*Express Card, 4*USB, 1*IEEE1394, 1*RJ11, 1*RJ45, 4 1*Speaker,4-in-1 Cardreader, 6 cell Battery, Free Dos, Bluetooth, Webcam

noname
26-10-2010, 09:25
Da baš kao što sam i pretpostavio... ;)

U svakom slučaju najbolje je da skineš neki distro, ako hoćeš SL onda iAtkos s3 v2 (potraži onu intel only verziju) a ako hoćeš Leoparda onda definitivno iDeneb (bilo koji, 10.5.8 Lite ti je najnoviji ali tu fali po neki drajver, samim tim što je lite).

putnik1
27-10-2010, 00:50
Dragi prijatelji , imam Acer Aspire One D250 . Trazio po netu sta je kompatibilno i ispalo je da je to iDeneb 1.4 ! Skinuo ga sa torrenta i stavio na flash da bi ga pokrenuo jer Acer nema cd ! Medjutim ,nista se ne desava jer mi se cini da iDeneb nije bootabilan ! Da li neko moze da mi kaze odakle da skinem bootabilan iDaneb ali sa torrenata jer nemam rapid share account ! Ili mozda postoji neka zackoljica prilikom bootovanja ? Da ne zaboravim , laptopic je namesten da bootuje sa flash-a !
Hvala unapred na svakoj pomoci !

noname
27-10-2010, 11:18
Pa ako si skinuo iDeneb on je sigurno bootabilan. Mene interesuje kako si ga ti stavio na fleš, kojom metodom. Tu je jedina moguća greška.

putnik1
27-10-2010, 14:37
Pa stavio sam ga tako sto sam ga prekopirao na flash posto je u iso fajlu !
Ne znam da li treba da jos nesto uradim ili mozda treba da ga otpakujem iz iso fajla ! A koliko znam i ako je u iso fajlu ne mora da znaci da je bootabilan !

Gluove
27-10-2010, 16:29
Pozdrav svima!
Imam laptop HP Probook 4510s sa sljedećom konfiguracijom:
Procesor :DualCore Intel Core 2 Duo T6670, 2200 MHz
Grafička kartica: ATI Mobility Radeon HD 4300 Series (512 MB)
RAM: 3GB

Na internetu sam skinio iAtkos S3 v2 intel
i kad sam skinuo u mapi su bila dva fajla .iso i neki md5
Ja sam spržio taj .iso fajl i bootao dvd i kad mi boota stisnem f8 i upisem -v i nastavi mi on sam dalje radit do dijela kad mi javlja neke USBF greške
U biosu mi je podešena SATA1 na AHCI
Javlja mi sljedecu gresku
http://img221.imageshack.us/img221/1511/dsc01753h.jpg
Moze mi netko tko je radio na tome pomoc da si instaliram?
Hvala!

makarije
27-10-2010, 20:37
Pozdrav društvo!
Imam jedan problemčić! Na svom desktop računaru sam instalirao osx leopard(Iatkos 10.5.7.) i sve radi sasvim pristojno. E sad, isti daj distro sam iskoristio za instalaciju na mom Lenovo G550 LAPTOPU, ali mu ne radi ethernet karta i rezolucija mu nije 1366x768, dakle wide screen, već 1024x768. Graficka mu je integrisana Intelova karta, (MOBILE INTEL R 45 EXPRESS CHIPSET FAMILY). Kako da riješim problem, jer mi je slika razvučena i neprirodna?

miljanx
27-10-2010, 21:30
skinuo sam leoparda 10.6.5 e sad ako mi ne odgovara nacicu neki koji pase, samo me jos interesuje posto sam skinuo DMG file, kako ja to da narezem na disk u windowsu ???

Byakuya
27-10-2010, 21:48
samo mi reci molim te zasto si skinuo 10.6.5...to nije namenjeno za sve korisnike...tj preciznije 10.6.4 je poslednji update koji SL regularno nudi...

Ako si skinuo dmg nikako ga ne mozes narezati...ali ako si skinuo iso file kao image onda mozes sa nerom ili sl...

putnik1
28-10-2010, 01:03
Dobri ljudi , da li je neko instalirao iDaneb sa flasha ? Ja sam sve zivo probao i nema sanse da ga pokrenem ! Iso fajl , ali teorije nema da ga bootuje !

miljanx
28-10-2010, 09:19
iDeneb v1.3 10.5.5 skinuo sam ovo !!! ISO je file i sad veliki je 4.7GB a kad ubacim u virtual izbaci mi samo boot i kaze 500kb ??? jel to valja, da rezem tako na disk ili what ??? & treba mi ime nekog programa koji pravi boot-abilan flash iz iso fajla, imam to za win 7, winXP, ali za mac ne mogu da nadjem (nalazim ali su bas za mac, a treba mi iz windows-a) ???

noname
28-10-2010, 14:19
@Gluove

Na tom računaru provereno radi taj iAtkos. Probaj neke boot opcije, kojih u ovoj temi ima na pretek, a za početak probaj -v -x.

@Makarije

Moraš da nam napišeš koja ti je grafička karta. Ti si sami izbacio chipset. Znači mora nešto da bude tipa Intel® GMA 4500MHD ili tako nešto...

@putnik1

Ako si samo prekopirao iso fajl na fleš onda ne vidim zašto se čudiš što neće da ti boot-uje. Po toj logici bi onda samo narezao iso na cd ili dvd kao data a ne kao image fajl. Staviti bilo koji sistem na fleš nije igra a naročiti nije igra staviti Mac OS X distro na fleš...

@miljanx

To što ti windows vidi samo 500kb je sasvim normalno. Nabavi ultraiso, bilo koji, i nareži taj iso fajl iz windowsa i uživaj. Stavi što manju brzinu narezivanja, recimo 4x i neće biti nikakvih problema.

putnik1
28-10-2010, 19:42
U tom slucaju , da li neko zna , pomocu kog programa se pravi bootabilan flash ? Ili ti , na koji nacin mogu da stavim bootabilan iDaneb ili iAtkos na flash ?

putnik1
28-10-2010, 19:44
Da dodam , sa Ultra iso nece !

noname
28-10-2010, 20:49
Pa naravno da neće kada se ultraiso koristi za narezivanje na cd ili dvd a ne za prebacivanje na fleš. Pogledaj na netu pogramčić koji se zove ddmac.exe. Uz pomoć njega možeš da prebaciš iso na fleš.

iKoleTaxi
28-10-2010, 20:52
ja sam odustao od iAtkos_a i iDeneb_a....nikako da stikliram sta treba pa sam se vratio na win7:(

noname
28-10-2010, 20:54
Da li si pokušao nešto od onoga što sam ti ostavio za Snow Leopard?

iKoleTaxi
28-10-2010, 20:57
nisam:((((

noname
28-10-2010, 20:59
Taj netbook je verovatno najbolji za Snow Leoparda i to retail, tako da je prava šteta na njega stavljati distroe. Jeste malo problem bez Mac-a ali kao što si video postoji mogućnost. Kada se to sve dobro prostudira i pripremi za manje od pola sata možeš da imaš Mac OS X na njemu...

iKoleTaxi
28-10-2010, 21:03
no name,probao sam sve,ja sam u toj prici ali sa win7,ali sam Mac osx nikako...sada sam digao win7 rog,to je ionako jedan od najboljih i najbrzih i vise ne diram...uzgred,da,tako sam hteo da na dell inspirion mini 10v instaliram MAC OSX...bas steta i da,zao mi je....ali sve sam probao...

iDzela
28-10-2010, 21:55
Ja sam tvrdoglav ocu mac na pc :D

Sempron le 1150
2gb ram
ati 512 :D
Jel moze nesto da se iskombinuje tu nes ? :D

Byakuya
29-10-2010, 00:24
pa moras malo preciznije...koja je maticna...koji ati?

makarije
29-10-2010, 01:03
Mobile Intel(r)45Express chipset family(microsoft corporation - WDDM 1.1) to pise u windowsu.
A ovo je kad diglem osx:

Display:

Type: Display
Bus: Built-In
VRAM (Total): 64 MB of Shared System Memory
Vendor: Intel (0x8086)
Device ID: 0x2a42
Revision ID: 0x0009
Kernel Extension Info: No Kext Loaded
Displays:
Display:
Resolution: 1024 x 768
Depth: 32-Bit Color
Core Image: Software
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Quartz Extreme: Not Supported

iDzela
29-10-2010, 01:17
Maticna Foxconn a6vmx
Graficka Ati radeon eah4350 HD

Byakuya
29-10-2010, 01:20
iDzela vec mogu da ti kazem da sa tom grafickom neces moci nista da uradis...predji na nvidia...

noname
29-10-2010, 09:32
Mobile Intel(r)45Express chipset family(microsoft corporation - WDDM 1.1) to pise u windowsu.


Koji windows koristiš? Da li ti je u windowsu instalirana grafička?
Evo pogledaj ovde u slučaju da nisi siguran gde se gleda


http://www.intel.com/support/graphics/intel915g/sb/CS-011363.htm

makarije
29-10-2010, 11:59
Windows 7
http://img513.imageshack.us/i/devicemanagersnipped.jpg/

na ovom linku ces vidjeti fotku.

Boxter7
29-10-2010, 12:37
Trebalo bi da mu je graficka GMA4500 po modelu lap topa koji je napisao.
Makarije ajde napisi tacan naziv lap top ako ti nije problem. Win 7 ti sam stavi neki njegov driver, a na onam screnu sto si poistavio se vidi samo chipset neki to nisu karakteristike graficke.

makarije
29-10-2010, 12:43
Lenovo G550. I gdje još mogu da pogledam i utvrdim o kojem modelu graficke je riječ? Sudeći prema lenovo sajtu postoje dvije vrste grafickih adaptera. Intel Graphics Media Accelerator X4500 i NVIDIA GeForce G 105M: Posto kod mene nije NVIDIA, onda bi trebalo biti ovo prvo:

neciteci
31-10-2010, 12:56
Cao narode!! Problem sa instalacijom i ja imam kao i vecina ovde!! Skinuo sam iAtkos v7 i Kalyway 10.5.2. iAtkos nemogu da instaliram, odmah mi izbaci na pocetku, ali Kalywaj krene!!
Prodjem onaj prvi deo. U disck utiliti formatiram particiju i idem onda na continue, onda izaberem jezik, particiju koju sam formatirao i ponovo nastavim, idem na instal i onda krene, a posle minuta mi izbasi da nemoze da pronadje softwer za instalaciju!! E sad jel sam ja negde pogresio, i sta jos nisam uradio kako treba??
Moj comp je
Packard Bell EasyNote H5
Pentium 4 3.06 GHZ
Maticna NEC EasyNote H5
Bios AMI Bios 1.06 updatovan 2004
Memory 512 ddr
Grafika GeForce FX Go5100 128 MB ddr
Audio Realtek AC'97
SIS 900-Based PCI Fast Ethernet Adapter

E sad sam probao ponovo iAtkos i tu mi jos na pocetku posle -v pa enter i kad pocne da ucitava sve ono izbaci da nemoze da nadje MAC iOS!!

Byakuya
31-10-2010, 13:19
reci mi samo u customize delu sta si izabrao?

neciteci
31-10-2010, 13:38
Tamo nista nisam dirao toliko, samo sam stiklirao za Nvidia grafiku!! Ajde kao reko da ne diram nista, jer mi je u pocetku sve dobro krenulo, nista nije kocilo pa sam planirao kasnije kad digne instalaciju polako da sredjujem jedno po jedno po uputstvima sa foruma!!

http://tapa.tk/mu/6d5d08ce-6119-6588.jpg
http://tapa.tk/mu/6d5d08ce-5efd-ef67.jpg

Ponovo sam probao!! Ovog puta sam stiklirao u Customize jos po nesto za audio i ethernet i ponovo mi zakove na pocetku instalacije!! Nije valjda do Dvd-ja!! Rezao sam ga preko Nero-a na x2!!???

Byakuya
31-10-2010, 14:51
Stikliras ono najmanje bitno...Customize je JAKO bitan deo instalacije...bitno je da pogodis za chipset tj plocu,grafiku...i ima jos par stvari...

neciteci
31-10-2010, 15:07
Ovog puta sam skoro sve stiklirao, mislim ne bas sve bukvalno, i ponovo mi izbacilo isto!! Kaze da ne moze da cita sa diska!! Sada sam poceo da skidam iPC 10.5.5 pa cu ponovo da probam sa infrarecords-om ovog puta, pa cu da se javim ako uspe!!

smilo1985
31-10-2010, 17:22
Pozdrav drustvo! Zeleo bi da probam da stavim MAC OS na svoj komp, davno sam pokusavo, ali bezuspesno, e sad, ako ima neko voljan da mi pomogne da ne citam 50 strana postova bio bih mu zahvalan... Maticna mi je Gigabyte GA-M56S-S3, Graficka: Gigabyte NVIDIA GeForce GT 240 (na 1 gb), CPU: AMD Athlon 64 X2 4000+, 3.5 gb ddr2 rama. E sad koju verziju sistema ja treba da skinem i da instaliram. Gledao sam na par sajtva ali nigde ne mogu da nadjem moje komponente... svakakva pomoc je dobro dosla... Hvala!!!

nex91
31-10-2010, 17:45
Moze mala pomoc? Pokusavam da instaliram iATKOS S3 version 2,i kada butujem cd, i pritisnem F8,izaberem particiju na kojoj zelim da instaliram kaze:

BOOTMGR is missing
Press ctrl+alt+delete to restart

a ako umesto F8 pritisnem bilo koje dugme on krene i ispise nesto sto nisam uspeo da procitam posto brzo prodje i odma mi restartuje lap top...

Byakuya
31-10-2010, 18:34
@neciteci nazezi disk opet ali tipa na 2x brzine...

neciteci
31-10-2010, 19:12
Ma vec sam ga bio instalirao preko Nero na toj brzini!! E posle onoga danas sam ponovo probao sa istim diskom pre toga ispratio jedan tutorijal na youtubu, stiklirao sve sto treba, kliknuo na instal, preskocio kontrolu ispravnosti diska, onda na installer log, jer sam video da je to i ovaj na youtubu uradio i krenula instalacija!! Sve je bilo OK dok nije na 20 posto do kraja zakovao, kaze da nemoze da pokupi tj. verifikuje media fajlove sa diska!! E sad nisam pametan!! Probacu da ga prekopiram u Nerou, jer sam obrisao iso fajl sa harda jbg!!
E sad sto sam preskocio kontrolu ispranosti diska... Pa zbog toga sto mi onda obavezno kaze da mi je disk los, a ovako ipak krene sa instalacijom!!

nex91
31-10-2010, 20:49
Molim vas za pomoc,objasnio sam 2 posta iznad... Hvala

Byakuya
31-10-2010, 21:31
@nex91 namesti u biosu da bootuje prvo sa CD,i sve sto je IDE ide na disable,ako pronadje AHCI njega obavezno enable...

@neciteci definitivno ti DVD nije dobar...skini opet sa neta pa narezi....i ne zaboravi slow...i nemoj da se nerviras ja imam 23 DVD raznoraznih Leopard i SnowLeopard :)

Gluove
31-10-2010, 21:58
Pozdrav svima jos jednom!
Uspio sam instalirat iAtkos S3 v2 na laptop HP Probook 4510s ali kad se restarta i kad stisnem da mi dize sustav ukljuci se zvuk koji krešti i stalno krešti a sustav sam ceko pola minute da se digne ali nece samo kresti pa sam ugasio laptop da se nebi ostetio hardware?

noname
31-10-2010, 22:21
Moze mala pomoc? Pokusavam da instaliram iATKOS S3 version 2,i kada butujem cd, i pritisnem F8,izaberem particiju na kojoj zelim da instaliram kaze:

BOOTMGR is missing
Press ctrl+alt+delete to restart


Nešto mi ovde nije jasno: kažeš da izabereš particiju na koju želiš da instaliraš na samom boot-u?? :confused:
Napiši za početak koja ti je konfiguracija.

@neciteci

Ja lično uvek preskačem tu proveru dvd-a jer sam siguran u kvalitet medija koje koristim ali ako tebi posle provere kaže da tu nešto nije u redu onda definitivno dvd nije dobro narezan.

@Gluove

Koliko si bio uporan, tj, koliko si puta probao da pokreneš taj instaliran sistem? Probaj više puta a ako si pri instalaciji koristio neke boot opcije, probaj ih opet i pri dizanju sistema.

Gluove
31-10-2010, 23:35
Probao sam par puta i uvijek se čuje taj neugodan parajući zvuk koji ne prestaje a sustav se nece da podigne
boot opcije nisam koristio
kad sam instalirao pod sound sam oznacio i voodoo HDA i apple HDA da nije mozda zbog toga?

vlada2907
01-11-2010, 00:54
Drugari, treba mi pomoc...iscitao sam temu koliko toliko i dosta stvari mi je jasno.... al bih hteo prvo sa vama iskusnijima da se posavetujem...
Imam sledecu konfiguraciju:
Maticna: Gigabyte GA-EP45-DS5
Memorija: Kingston 2+2GB Kingston HyperX ddr2 1066
Procesor: Intel Core 2 Quad Q9300, 2500 MHz (7.5 x 333)
Hard: WD CaviarBlack 1TB
Grafa: Nvidia GeForce 9800GT 1GB
Na kompu imam instaliran Windows7Ultimate x64, hard mi je ispodeljen na particije i jednu particiju bi namenuo za OSX...
Hteo bih da mi win 7 bude primaran OS....
Da li na ovu konfiguraciju mogu bezbedno da instaliram OSX kao drugi operativni sistem, da nemam problema sa butovanjem i naravno, koju verziju i koju distribuciju OSX mi predlazete....

neciteci
01-11-2010, 03:14
Hvala momci udario sam vam po jedan thanks;)

Byakuya u pravu si da sam se nervirao, jer sam danas izgubio ceo dan pokusavajuci, ali dobro bice valjda kad skinem ponovo Kalyway!! Javljam se sutra ako ponovo negde zapne!!


Vlada2907 ako hoces da ti win7 bude primaran skini easyBCD( imas tutorijale za dualbooth, proguglaj) a da ti windows particija bude aktivna u Command Promt kucaj sa slikehttp://tapa.tk/mu/6d5d08ce-17aa-06b7.jpg
Posle svakog reda ENTER!!
Obavezno skini GParted Live CD!! Sa njim mozes da isformatiras particiju u HFS+ na kojoj ces instalirati MAC iOS!! Ako si procitao sve kao sto kazes znas kako sa njim dizes Win ako ti zapne instalacija!!!
Eto da ti pomognem malo dok mi sveze iskustvo;) a za verziju MAC iOSa ce morati neko iskusniji da ti kaze!!

Gluove
01-11-2010, 11:00
Probao sam par puta i uvijek se čuje taj neugodan parajući zvuk koji ne prestaje a sustav se nece da podigne
boot opcije nisam koristio
kad sam instalirao pod sound sam oznacio i voodoo HDA i apple HDA da nije mozda zbog toga?

noname
01-11-2010, 12:33
Može da bude da je zbog toga, nije pametno instalirati dva drajvera za jedan uređaj, uvek staviš jedan ili još bolje nijedan! ;)
Kada instaliraš sistem posle je lako dodati potrebne drajvere.
Mada obično kada se čuje neki tako čudan zvuk, često može da bude nešto hardverske prirode, najčešće sa ram memorijom. Ono što ti možeš da uradiš jeste da eliminišeš te drajvere za zvuk pa onda da vidiš kako se ponaša. Ako se i posle toga čuje zvuk, proveri da li ti je sve u redu sa ramom.

@vlada2907

Na tvoj sistem može da se instalira retail SL. Treba ti bootCD za tvoju ploču i naravno pomenuti retail dvd. Bila bi prava šteta da tu stavljaš distroe. Ja ću ti izbaciti link za tvoju ploču sa detaljnim uputstvima, možda će ti se učiniti da je komplikovano ali videćeš da će kada napraviš boot cd i napraviš retail DVD sve posle toga biti pesma (ili bi bar trebalo da bude :D ) Ovo uputstvo radi i sa Leopard i Snow Leopard retail DVD-jem.


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=162179

Što se tiče dual boot-a trebalo bi da ti chameleon završi posao a u krajnjem slučaju i easybcd. Samo pre instalacije napravi jednu particiju za SL i formatiraj je u FAT32.

Gluove
01-11-2010, 14:16
Instalirao sam ponovno al ovaj put bez kvačica u cistomize na sound
na ostale fajlove sam stavio kvacicu samo sam u bootloaderu stavio na charmelon a sve ostalo oznacio i nakon instalacije reseta se i ovo se pojavi

http://img227.imageshack.us/img227/8420/dsc00270ci.jpg

nex91
01-11-2010, 14:31
@nex91 namesti u biosu da bootuje prvo sa CD,i sve sto je IDE ide na disable,ako pronadje AHCI njega obavezno enable...


Imam lap top,nemam IDE kanal,samo sata hdd,i AHCI je ukljucen,kad butujem disk, krene kao, onda se pojavi nesto efi injection false,tako nesto,ne mogu bas da procitam jer brzo prodje, pojavi se jabuka i siva pozadina i restartuje se lap...i tako sve u krug... Da probam drugi sistem? Ovo je iATKOS s3 version 2... postavio sam sliku u postu ispod...

nex91
01-11-2010, 14:38
Nešto mi ovde nije jasno: kažeš da izabereš particiju na koju želiš da instaliraš na samom boot-u?? :confused:
Napiši za početak koja ti je konfiguracija.

Ma kad butujem cd,kaze da pritisnem F8 za advanced startup options ili bilo koje dugme... U oba slucaja izadje nesto efi injection false,pojavi se jabucica i restartuje se lap top...

Evo konfiguracije:
Toshiba L675-10U
Intel Core i5 450m
Intel® HM55 Express chipset
ATI HD 5650 sa 1GB DDR3
4GB DDR3 RAM memorije
HDD 500GB SATA

Probao sam iATKOS S3 version 2, 10.6.3 da instaliram,jel treba neki drugi,i koji,ako ne sta da uradim?

EDIT: Evo slike... Ovo se pojavi,posle njega jabucica i onda restart...

makarije
01-11-2010, 15:02
Uspio sam naci neki kext za moju graficku i instalirao sam ga. Rezolucija je ok, ali nema kursora, odnosno ima neka mrlja koja se vuce po ekranu, kao kad je kernel panic u pitanju,samo minijaturno. Onako naslijepo sam testirao misha, i sve mi odradjuje samo sto nema kursora. Ima li pomoci?

vlada2907
01-11-2010, 15:06
Može da bude da je zbog toga, nije pametno instalirati dva drajvera za jedan uređaj, uvek staviš jedan ili još bolje nijedan! ;)
Kada instaliraš sistem posle je lako dodati potrebne drajvere.
Mada obično kada se čuje neki tako čudan zvuk, često može da bude nešto hardverske prirode, najčešće sa ram memorijom. Ono što ti možeš da uradiš jeste da eliminišeš te drajvere za zvuk pa onda da vidiš kako se ponaša. Ako se i posle toga čuje zvuk, proveri da li ti je sve u redu sa ramom.

@vlada2907

Na tvoj sistem može da se instalira retail SL. Treba ti bootCD za tvoju ploču i naravno pomenuti retail dvd. Bila bi prava šteta da tu stavljaš distroe. Ja ću ti izbaciti link za tvoju ploču sa detaljnim uputstvima, možda će ti se učiniti da je komplikovano ali videćeš da će kada napraviš boot cd i napraviš retail DVD sve posle toga biti pesma (ili bi bar trebalo da bude :D ) Ovo uputstvo radi i sa Leopard i Snow Leopard retail DVD-jem.


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=162179Što se tiče dual boot-a trebalo bi da ti chameleon završi posao a u krajnjem slučaju i easybcd. Samo pre instalacije napravi jednu particiju za SL i formatiraj je u FAT32.
Procitao sam uputstvo... hvala ti u svakom slucaju... ali nisam se jos odlucio za instalaciju... suvise mi deluje komplikovano... da i kad bih se odlucio, ovaj tutorijal je za 10.5 ratail, a ja sam nasao na netu 10.6.... tako da i to je problem... jest da sam advanced user... ali ne usudjujem se da odradim... konfuzan mi je dosta tutorijal i nije detaljan... koliko sam ja shvatio treba da napravim svoj bootcd za moju plocu a to nije objasnjeno kako.... Ako si raspolozen @noname da mi detaljnije objasnis postupak za boot cd i koji retail SL da skinem....

noname
01-11-2010, 15:39
Koliko pitanjaaaa! :eek:

Hajde da pokušam da odgovorim svakom...

@vlada2907

Što se tiče tvoje instalacije, tutorijal kao takav ti njie potreban! Poenta je u bootCD-u za tvoju ploču i retail DVD-u. Uz pomoć boot CD-a ti bootuješ ovaj drugi dvd sa Snow Leopardom i uz malo sreće trebalo bi da ga instaliraš za nekih 15-ak minuta. Posle toga opet uz pomoć boocd-a uđeš u svoju instalaciju i instaliraš chameleon. I to bi trebalo da bude to. Onda uđeš regularno u instaliran sistem i vidiš kakva je situacija sa drajverima, tj. da li nešto fali. Bootcd narežeš kao i svaki iso. Što se tiče retaila može bilo koji, znači i 10.6.0 pa posle samo uradiš kombo update na 10.6.4. A može i onaj legit 10.6.3 koji ima kod nas da se kupi za nekih 3500din, ako više voliš :D

@makarije

Koja ti je grafička, koje si kextove instalirao i kako?

@nex91

Izvini druže, sad sam se setio da sam te već ranije pitao za konfiguraciju, ali opet nije na odmet da se svaki put napiše da ne bih lutao po forumu...Što se tiče tvog problema, na boot-u prekini sa F8 kao što si radio i do sad ali kucaj sledeću naredbu

busratio=20 cpus=1 -v

Ako to ne upali možeš da dodaš i -x.
Eto pa javi ima li promene.

@Gluove

PA ako si sve isto radio kao pre a sada si samo otkačio sound onda je problem u tom chameleonu. Ali ipak bih ja voleo da ti nama lepo napišeš šta si tačno štiklirao pa onda da vidimo da li je možda tu problem. Da li si probao da uradiš samo po onome što je po defaultu? TAkođe probaj više puta da digneš sa -v -x. Budi uporniji, posle instalacije nemoj odmah raditi drugu instalaciju.

Gluove
01-11-2010, 15:48
Pokušao sam i sa -v -x -f ... al neide
ovo mi je druga instalacija al nisam probao jos po defaultu
sad cu probat po defaultu bez da ista oznacim, onako kako jest pa vam javim...

noname
01-11-2010, 15:51
Samo uradi po defaultu i ne brini! U 99% slučajeva to prođe!

Gluove
01-11-2010, 21:41
Evo uradio sam po defaultu i kad pustem da sam digne bez upisivanja -v -x onda mi pocme ucitavat i izbaci poruku na par jezika da drzim tipku za iskljucivanje i probam ponovo a kad upisem -v onda mi pocne ocitavat i stane i neide dalje a kad upisem -x onda se pojavi crta ucitavanja i ucita je malo i onda se pokrene i pita me da ukljucim mis i tipkovnicu i nece da prizna tipkovnicu i mis ovaj na touch na laptopu pa sam ukopcao usb mis i njega prepozna al usb tipkovnicu nece
iza sam pokusao opet po defaultu al sam ovaj put ukljucio u customize laptop hardware i opet isto samo sto ovaj put ne prepoznaje ni usb mis ni tipkovnicu??

unknown99
01-11-2010, 22:08
Gluove

Tako i meni, kad se pocne dizati izbaci nesto na 3 jezika ugl: You need to restar your computer.Hold down power button itd itd.
Ugl, uradim tako 3-4 puta (drzim power da se zgasi i ponovo da upali) i podigne sistem.

Gluove
02-11-2010, 07:27
Probao sam ja i 7 puta al uvijek isto

noname
02-11-2010, 14:28
Evo uradio sam po defaultu i kad pustem da sam digne bez upisivanja -v -x onda mi pocme ucitavat i izbaci poruku na par jezika da drzim tipku za iskljucivanje i probam ponovo a kad upisem -v onda mi pocne ocitavat i stane i neide dalje a kad upisem -x onda se pojavi crta ucitavanja i ucita je malo i onda se pokrene i pita me da ukljucim mis i tipkovnicu i nece da prizna tipkovnicu i mis ovaj na touch na laptopu pa sam ukopcao usb mis i njega prepozna al usb tipkovnicu nece
iza sam pokusao opet po defaultu al sam ovaj put ukljucio u customize laptop hardware i opet isto samo sto ovaj put ne prepoznaje ni usb mis ni tipkovnicu??

Pa ako sam dobro shvatio, praktično ti je instalacija uspela ali jednostavno nisi još doterao to sve da ti ne pada tako često sistem na boot-u?

Probaj sa više različitih chameleona. To može da ti sredi boot. Što se tiče tastature i miša, nađi ACPIPS2Nub.kext i ApplePS2Controller.kext. Ta dva kexta instaliraj, repair permissions i trebalo bi da ti prepozna miš i tastaturu.

P.S. Često je u ovom drugom kextu ubačen i acpips2 tako da kada budeš tražio proveri da li je to slučaj. Ako jeste naravno ne stavljaš acpips2...

Gluove
02-11-2010, 15:30
Pa ako sam dobro shvatio, praktično ti je instalacija uspela ali jednostavno nisi još doterao to sve da ti ne pada tako često sistem na boot-u?

Probaj sa više različitih chameleona. To može da ti sredi boot. Što se tiče tastature i miša, nađi ACPIPS2Nub.kext i ApplePS2Controller.kext. Ta dva kexta instaliraj, repair permissions i trebalo bi da ti prepozna miš i tastaturu.

P.S. Često je u ovom drugom kextu ubačen i acpips2 tako da kada budeš tražio proveri da li je to slučaj. Ako jeste naravno ne stavljaš acpips2...

Instalacija je vjerojatno bila uspjesna svih 5 puta kad sam god instalirao samo mi nece sustav da digne
A kako da probam sa vise razlicitih charmelona, jel to trebam skinut i ponovno przit il je to na dvdu od atkos s3 v2 kak da to uradim?
Kako da ubacim te kextove koji mi nedostaju?

nex91
02-11-2010, 15:47
@nex91

Izvini druže, sad sam se setio da sam te već ranije pitao za konfiguraciju, ali opet nije na odmet da se svaki put napiše da ne bih lutao po forumu...Što se tiče tvog problema, na boot-u prekini sa F8 kao što si radio i do sad ali kucaj sledeću naredbu

busratio=20 cpus=1 -v

Ako to ne upali možeš da dodaš i -x.
Eto pa javi ima li promene.



Ima promene druze,krecemo polako,ali bezuspesno :D
Ovako,kad ukucam busratio=20 cpus=1 -v onda krene nesto da ucitava u 10ak redova i ona se restartuje ponovo,a kad kucam busratio=20 cpus=1 -v -x onda krene bas,ucitava neke kextove cini mi se i to dosta jedno minut mozda i pise Loaded...... i onda na kraju ponovo izbaci ono kao na slici sto sam postovao i restartuje se lap...

Sta sad ??? :(

Boxter7
02-11-2010, 22:09
Pozdrav drustvo! Imam jednu zavrzlamu, ostavio sam jednu particiju za nedaj boze ako budem morao da stavim win i bas to sada i moram, muka me tera zbog stama cs-a, koliko sam googla resenja nema sa emulatorima posto radi uzasno lose. E sada prvo pitanje:
Ako instaliram win predpostavljam da ce ukokat boot za Sl, da li cu moci da da udjem sa boot cd u Sl i ponovo instaliram chameleon on bi trebao da vidi oba sistema.
A dugo pitanje je da li boot camp radi dovoljno kavlitetno da trea normalno igice, tacnije da li moze da se instalira driver za graficku, usput kada pokrenem boot camp izbaci mi ovo You must update your computer's Boot ROM firmware before using this setup assistant.

noname
03-11-2010, 12:10
@Gluove

Ne bih se složio da ti je instalacija uspela svih pet puta. Iako piše na kraju da je instalacija uspela to apsolutno ništa ne znači! Može se računati da je bar delimično uspela ako posle instalacije možeš da uđeš u taj sistem. Ako ne uspeš to da uradiš onda nije uspela. Ako uspeš uz pomoć boot opcija onda je ipak uspela. Čisto sam to hteo da razjasnim.
Što se tiče chameleona, skineš bilo koji i instaliraš ga iz Mac-a.
Kextove instaliraš kext helperom ili kext utilitijem.

@nex91
Ne znam koliko si bio uporan sa tom boot komandom ali to je jedina moguća, da kažemo univerzalna za i5 procesor. Probaj više puta dok ne ubode... Možeš da pogledaš ovu tabelu što se tiče nepodržanih procesora pa eventualno da probaš i neki drugi broj da staviš u busratio:

http://www.tonymacx86.com/screenshots/ibusratios.png

@Boxter7

1. Moći ćeš da uđeš sa boot cd-om u SL.
2. BootCamp ne radi na Hackintoshu tako da možeš opušteno da digneš ruke od toga.
3.CS radi na Mac OS X i to odlično bez ikakvih emulatora i drugih gluposti, znači native varijanta.

Boxter7
03-11-2010, 13:17
Hvala na odgovoru! :) Mislio sam da bootcamp radi ako se instalira sa retail dvd-a,
Inace probao sam da stavim neki cs sto sam nasao, ali to ne radi tako sjajno, ne moze da se udje u konzolu, a i fps jako varirar u toku igre pa ako hoces malo ozbiljnije da igras bas nece da moze tako. Ali meni prvenstveno trba steam CS, a za to nisam nasao resenje na netu a da nije bootcam ili neki emulator koji je zaista uzasan. Ako slucajno imas neko, ili pak znas neku verziju CS kaoja zaista radi rado cu je probati i zaobici stavljanje win-a!

nex91
03-11-2010, 14:51
@nex91
Ne znam koliko si bio uporan sa tom boot komandom ali to je jedina moguća, da kažemo univerzalna za i5 procesor. Probaj više puta dok ne ubode... Možeš da pogledaš ovu tabelu što se tiče nepodržanih procesora pa eventualno da probaš i neki drugi broj da staviš u busratio:




Uspeo sam sa busratio 17,za 430M procesor,moj je 450M,jedina razlika je radni takt...
Sad imam drugi problem...Prosao sam sve i instalirao,ali na pokretanju sistema mi ponovo izadje ono kao prvi put efi_injection....... i restartuje se komp... Sta sad da radim da bi ga pokrenuo?

Gluove
03-11-2010, 15:44
A taj kext helper ili kext utilitij jesu oni na dvdu iatkos s3 v2 ili?
jer kako cu ubacit ako nemogu ni uc u mac?

noname
03-11-2010, 18:38
Pa zar nisi rekao da si uspeo da uđeš u Mac-a i da se pojavi ono podešavanje tastature i miša i sl. ?? Moraš nekako ući boot opcijama i onda tek iz njega raditi.

@nex91

Slično važi i za tebe: ako ti je ta boot opcija upalila onda sa njom ideš i posle instalacije. Nema druge. Posle je dodaš u com.apple.boot.plist i gotovo.

@boxter7

Postoji verzija koja odlično radi. Pošto nisam gamer ja sam to čisto iz radoznalosti probao da vidim kako radi na Mac-u i bio sam zadovoljan. E sad gde sam je našao, to je malo teže pitanje...

Gluove
03-11-2010, 18:59
Neznam sta se desi ali kad stisnem -x pojavi se siva podloga i appleov znak i onda se ubrzo dolje pojavi traka i ona se puni do negdje pola i onda se upali neki tamnosivi ekran i na njemu mi izbaci poruku da ukljucim mis a ako nemam mis da ukljucim tipkovnicu ali ja ukljucim na usb i mis i tipkovnicu al nece da ih prihvati ostane stalno na tom ucitavanju, znaci nemogu nikako doc do desktopa i svih onih opcija u Mac-u

miljanx
03-11-2010, 19:40
ja sam probao sa Mac OS X - iDeneb v1.3 - 10.5.5 - Intel-AMD !!! VISE PUTA -v -x i sve to i nije htelo, instalacija prodje ali nikako nece u sistem MSI-GX700PX 022EU intel centrino core2duo nvidia 8600gt 512mb 2gb ram neznam sta da radim, skinucu neku drugu verziju mozda proradi :)

iSpirit
03-11-2010, 19:59
miljanx..isti problem i kod mene...dell mini inspirion..zna no name....
Nece,pa nece..odustao sam:(

nex91
03-11-2010, 20:51
@nex91

Slično važi i za tebe: ako ti je ta boot opcija upalila onda sa njom ideš i posle instalacije. Nema druge. Posle je dodaš u com.apple.boot.plist i gotovo.


=
Epa ja ne odustajem :D

Noname druze,probao sam tu istu komandu i pri paljenju sistema ali nista,uvek se restartuje... Nije mi jasno sta da radim sad,nece da startuje... Kako da ubacim to u taj plist file,jel to isto pri podizanju sistema gde kucam busratio=17 cpus=1 -v -x ... koju komande da kucam?
Jedva sam posle uspeo da butujem win7,morao sam da popravljam bootloader,da brisem tu particiju gde je bio mac i startup repair da radim...bem ga....

neciteci
04-11-2010, 00:35
Jel neko moze da mi preporuci neki distro? Ja sam probao sa Kalyway-em posle onog problema sa instalacijom i posle je bilo ok, ali se i meni pojavi ono nakon instalacije de mi kaze da restartujem komp!!

Ja sam gore naveo konfiguraciju, ali sam izostavio maticnu!!

Evo ponovo ukratko: Intel Pentium 4 3.06GHz, chipset SiS SiS648 CPU to PSI bridge, NVIDIA GeForce Go5100, Realtek AC'97 Audio, AMI bios

Guglao sam i trazio i trazio i nije urodilo plodom osim sto sam negde provalio da je neki lik uspeo da instalira MAC OS 10.4.8 JaS.8 na kompu sa slicnom konfiguracijom!!!

Ako nista drugo da li moze neko da mi kaze sta da stikliram prilikom instalacije od kextova, jer mozda tu negde gresim!! Neverujem da je moj komp inkompatibilan za Kalyway!!

noname
04-11-2010, 10:50
Jedino što može da ti pravi problem jeste taj tvoj SiS chipset. Probaj sa iDeneb-om, bilo kojim, i kada uđeš u instalaciju, pa customize štikliraj u chipset ono SiS i to bi trebalo da bude dovoljno. Ništa drugo nemoj stavljati, samo ono što je ponuđeno po defaultu i chipset.

@nex91

Pa dobro, ipak si napravio pomak, instalirao si, sada moraš opet uz pomoć nekih boot opcija da ga pokreneš.
Što se tiče bootloadera, brisanja particija i sl. to ti je neminovno, mada nisi morao da brišeš Mac particiju da bi radio startup repair...