PDA

View Full Version : OSX - iTunes i iPhoto zbunj



Dykstra
15-07-2009, 11:02
Jos se prebacujem sa Win na OSX pa imam nedoumicu.
Treba mi samo jedno (ili dva) pojasnjenje:

iTunes - kada drag-drop mp3 muziku u iTunes, iTunes prakticno samo napravi linkove ka muzici, ne kopira ih u Library? Interesuje me to jer mi muzika stoji po celom disku u razlicitim folderima, a hocu da stoji na istom mestu. Ako uradim Consolidate Library, da li ce mi prekopirati fajlove u svoj folder, pa da onda mogu obrisati muziku gde je trenutno? I da li ce ostati mp3 format?

iPhoto - isto pitanje. Kada prevucem slike u iPhoto, da li mogu da obrisem slike iz foldera, ili isto funkcionise kao i iTunes?

AnaBG
17-07-2009, 16:12
Za iTunes...
Ides u iTunes Preferences pa advanced tab i tu imas da stikliras ”copy files to iTunes Music Folder when adding to library”. Pa onda sto god da uneses u iTunes nalazi ti se u ”user/music/itunes/itunes music folderu.
Fajlovi ti ostaju u mp3 formatu, jedino kada neki audio cd skidas u komp bice mp4, a za ovo consolidate library ne znam..
Za iPhoto..
Nisam ni ja sigurna... on ima neki fajl iphotolibrary.nesto ali to je samo fajl, nisam uspela da nadjem nigde same slike da ih je fizicki iskopirao, pa ja drzim slike posebno i prevukla sam ih samo u program i tu sredila..
Nadam se da sam ti pomogla :)

Mistrija
27-02-2010, 20:32
Poprilicno sam siguran da oba programa rade na isti stos kada je ta problematika u pitanju.
I na iPhoto preferencesima/advanced takodje ima opcija "dodavanja importovanih slika" u njegov Library koji kreira kao subfoder u user/pictures. Kao sto to ima i iTunes.

Licno obje opcije izbjegavam, nepotrebo guse HDD, sasvim se dobro snalazim sa fileovima tamo gdje ih ja zelim. Oba programa mi dodju samo kao viewer/editor/player kako sa slike tako i muziku.
Consolidate library pogotovo ne bih preporucio!
Uvijek mi su mi OFF sve te opcije tipa "Keep music folder organised" i ”copy files to iTunes Music Folder when adding to library”. Nastane opsta zbrka. A Apple je blesav sto ih po defaultu postavi na ON, a gro korisnika ih nikada i ne gleda i onda bude raznoraznih situacija...

Rakic90
29-07-2010, 09:34
Meni nije jasno gde se nalaze slike kada se automatski importuju u iPhoto sa foroaparata. One negde stoje, to je sigurno, a jedino sam uspeo da nadjem, sto kaze Ana, iphotolibrary.nesto i to je sve! Posto i ja volim da drzim svoje fajlove tamo gde ja zelim, te importovane slike sam iz iPhoto-a prebacio u folder koji zelim drag&drop-om iz iPhoto-a, ali problem i dalje postoji da se te importovane slike od po 10mb po slici i dalje negde nalaze i zauzimaju hdd. Sada cu proguglati malo...

Nasao sam... Znaci resenje je sledece. Malo mi je krivo jer sam kao vo na 1000 fotografija tagovao faces, ali sta je tu je. Na tom iphotolibrary.nesto(iPhoto Library) ide se, desni klik, show package contents. E, tu je sve. Da to ne bi zauzimalo mesta, u iPhoto-u se ide u preferences, pa se decekira ono copy imported photos to photo library ili tako nesto, zatim se sve fotografije iz iphoto-a prevuku u trash. Onda se iphoto trash isprazni klikom na iPhoto padajuci meni i zatim na empty iphoto trash. Kada se sve to uradi, lepo se opet prevuku sve fotke iz zeljenog foldera u iPhoto i opet sve taguju. :)

Byakuya
29-07-2010, 09:54
ides na finder pa pictures - iphoto library pa tu desni klik snow package contents i tu imas Originals i to su ti sve slike importovane u iphoto...