PDA

View Full Version : MacBook 10.5.8 pomoc



perkele
14-02-2012, 13:23
Uzeo sam polovan MacBook 13 incha i hteo bih da instaliram neki noviji system u njega, trenutno imam 10.5.8 i nikako se ne snalazim sta da skinem. Drugar ima slican mom i probao sam sa njegovim originalnim cd-om ali nece, kaze nije podrzan taj system. Kad gledam koji da skinem u opisu na nekima pise da mora da bude recimo 10.6.0 i visi a u nekima nista ne pise. Ne bih bas da skidam 4g pa da ne moze. Moze li neko da mi pomogne malo oko toga?

igne
14-02-2012, 13:28
A koji MacBook je u pitanju? Koji OS X imas na CD-u?

perkele
14-02-2012, 13:49
13 incha je, mislim da je model unibody (nisam siguran), isti kao sa slike.

http://bindapple.com/wp-content/uploads/2011/09/macbook-unibody-2.jpg

Kad odem u About This Mac pise:

Mac OS X
Version 10.5.8
Processor 2.4 Ghz Intel Core 2 Duo
Memory 2GB 1067 Mhz DDR3
Startup Disk Mac OS X

Drugar mi je dao disk Mac OS X Install DVD
Mac OS version 10.6.3
Disc Version 1.0

igne
14-02-2012, 15:06
Trebao bi normalno da ga bootuje, mada mi nije jasno kako je na MacBook Pro (ako je kao na slici) stavljen 10.5.8 kad ja mislim da su aluminijumski dolazili sa Snow Leopardom 10.6.x :confused:

Ubaci taj disk, restartuj racunar i cim cujes onaj zvuk nakon restarta drzi alt dok ti se ne pojavi opcija da izabres disk sa kojeg zelis da bootujes racunar, izaberi instalacioni disk i kada ti se pojavi disk utiliti formatiraj hdd i izaberi da instaliras na njega OS. Toliko bi trebalo da ti bude dovoljno...

perkele
14-02-2012, 15:28
Evo sta mi se pojavi, znam i ja da bi trebao da se instalira najnormalnije, originalni je cd. Nije macbook pro vec samo macbook inace isto izgleda osim tog natpisa.

http://s13.postimage.org/qbmny1y37/IMAG0743.jpg (http://postimage.org/image/qbmny1y37/)

igne
14-02-2012, 18:40
Skini sa neta retail verziju 10.6.0 pa probaj sa tom verzijom

amsterdamxxx
14-02-2012, 21:10
@Mac OS X
Version 10.5.8
Processor 2.4 Ghz Intel Core 2 Duo
Memory 2GB 1067 Mhz DDR3
Startup Disk Mac OS X
#Slobodno ubaci Lion 10.7....:)

borisss
14-02-2012, 21:35
Ubacio mu covek 10.6... Resio problem!!!

unknown99
15-02-2012, 00:42
Trebao bi normalno da ga bootuje, mada mi nije jasno kako je na MacBook Pro (ako je kao na slici) stavljen 10.5.8 kad ja mislim da su aluminijumski dolazili sa Snow Leopardom 10.6.x :confused:


To je model iz 2008. i je, macbook je. Nije macbook pro, na slici se ne vidi oznaka, a izgled zbunjuje :D Te godine je zaista predstavljen aluminijski macbook umjesto plasticnog, i dolazio je sa 10.5.5. verzijom.
Zasto je vraceno nazad na plasticno ne znam, to je jedina takva generacija.

Podrzava i Lion, @perkele slobodno stavis.

perkele
18-02-2012, 11:43
Odneo sam decku koji se razume, platio i nema nerviranja. :-)
Nije mi jasno ako je ovo 2008-o godiste da oni i dan dans prave potpuno isti laptop??? Da za 4 godine nista nisu promenili! omg

unknown99
18-02-2012, 11:52
Netocno, promijenjeno je masu toga iznutra. Samo je zbog uspjesnosti dizajna vani ostao gotovo isti. Ne sudite uredaje prema izgledu !

perkele
18-02-2012, 15:26
Napredna neka firma, zbog te njihove nonsalantnosti i u segmentu telefona su poslati smesni. :)

unknown99
18-02-2012, 15:33
Zasto ? Znas kako kaze ona stara poslovica. Ne mjenjaj konja koji pobjeduje. Pobrali su dizajn award za mac, za iPhone, i sigurno da na par modela to zele unovciti. Ne znaci da nema napretka ako je izgled isti. Usporedimo tvoj i moj mbp i naci ces 1001 razliku.
I ti bi tako da si oni :)
Ako zelis malo poblize usporedit, pogledaj da na polju racunala imaju jos od proslosti neki slijed, svakih 3-4 godine tj modela se dizajn promjeni, tako se i sada predvida da ce 2012 laptopi dobit redesign.
Pogledaj telefone, 3g i 3gs isti, 4 i 4s isti, pa ce biti 5 i 5s isti. Imaju neki slijed kojeg se drze :)

Uostalom, krilatica Applea je think different, svatko tko zeli mjesati Apple sa drugim proizvodacima ocito ne razumije bit Applea. Ne, oni se ne vode za drugima, to sto Samsung ima 4" ne znaci da ce i oni ako ce to biti naustrp nekih stvari preko kojih ne idu.

perkele
18-02-2012, 15:47
Nosio sam iPhone godinama, dok je bio nesto, vec 3 godine od 3gs-a ga vise ne nosim. Presao sam na bolje. :)
Ode ova tema daleko, nije los MacBook ali mislim da cu ipak da ga prodam i kupim neki Dell ili Toshibu sa i5 procesorom, osim touchpada koji je savrsen, mislim da je sve ostalo komplikovanije i losije od Windowsa. Moje misljenje, mozda je i navika. Hvala svima u ucestvovanju u temi, moze lock resen problem. :)

unknown99
18-02-2012, 15:49
Vidi svakako stvar ukusa je stvar ukusa :) Ja to cijenim i postujem. Svakom kako njemu odgovara najvise. Moj dobronamjeran post.

Samo, ako si novi, zasto mu nedas priliku, odmah prodajes ? Ako ti treba pomoc tu cemo ti rado pomoci ako nesto zastekas.

perkele
18-02-2012, 15:54
Sta znam, nema nejasnoce, nego mi je nezgodno i neki moji omiljeni programi ne postoje za MAC OS. A sad nesto gledam model identifier je 5,1 nemoguce druze da je 2008 godiste? Ili je ipak moguce?

unknown99
18-02-2012, 16:05
Koji konkretno programi ? Recimo meni je minus sto nema Catie, a AutoCad za Mac i nije nesto. Evo to realno za sad sam imao problemcica.
Vidi, mozda nema istih ne zovu se isto, ali zasigurno ima koji tako nesto nude. Npr, nemas Nero za przenje, ali imas Titanium koji radi odlican posao. Treba ti vrijeme da se malo priviknes i udes u taj svijet. I meni je nekad davno WinAmp bio omiljen, pa kad sam otkrio kako je iTunes super, ovaj je otisao u zaborav, sad je i dostupan za mac i nema sanse da ga stavim :)

Moguce je http://cl.ly/EL12

October 2008


June 2009


MacBook5,1

perkele
18-02-2012, 16:22
Pa recimo The KMPlayer ili GOM player, VLF koji postoji za MAC mi nikako ne odgovara, zatim nema hdmi izlaz i da bih gledao film preko hdmi moram da kupim adapter koji kosta bezobraznih 37e... Kvalitet zvuka je vrhunski to je plus, ekran je mali to je minus. Sve u svemu za taj novac koliko kosta moze da se po meni kupi zver od laptopa, daleko napredniji i bolji od ovog. Ne znam i kad bih kupio taj kabal za HDMI da li moze da se iskljuci ekran od laptopa da samo radi reprodukcija posto mi laptop stoji pored glave a ako vec gledam film na tv ne mora i on raditi da mi sija u glavu :), ne vidim tu opciju nigde pa me ne cudi ako nema?

unknown99
18-02-2012, 16:36
Stavi perian i program mplayerX. Sto se gledanja filmova tice. Vidim i mnogi preporucaju tu kombinaciju, i ja sam vrlo zadovoljan. Jedino pazi na naslov filma i titla da budu isti.
Sto se adaptera tice istina, zato oni imaju usluge tipa apple tv, air play i sl. sto mi ne. A na samom uredaju minimiziraju broj dodataka. Dodaj tome i bezobrzne cijene nasih resellera. Ali jebiga, istini za volju to je kriv nas balkan, ne Apple.
Za tvoj model treba pogledati tocno koji kabel, ima sto ide jedan 2m dugacak direktno iz dvi pipca prema hdmi-u, mislim da je tu oko 35e cijena. Ne znam kod vas. Sto se iskljucenja ekrana mislim da se moze, samo ga zaklopis, pa ostane na tv-u no iskreno ne sluzim se duplim monitorom pa nisam isprobavao, ako me sjecanje sluzi dobro.

Inace, da, kosta puno, no kolika ti je baterija, koliko je laptop tanki, mali, ultra prenosiv, od aluminija, cvrst, a sve to frende kosta :) A kad naucis OS i priviknes se, garantiram da ces biti odusevljen. 90% ljudi se vise ne vrati na win. Nije bezveze zasto :)