PDA

View Full Version : Kako ubrzati MacBook Pro



Hertzog
11-02-2012, 13:17
Poslednjih dana mi je MBP strasno usporio, kada kliknem da otvorim neki program treba mu po 10ak sekundi da ga otvori, cesto mi se i prilikom otvaranja programa pojavi sarena loptica i program blokira nekoliko sekundi pre nego se aktivira... Koristio sam onaj Disk Utility da ga sredi, Clean my Mac i MacKeeper, ali nista nije pomoglo... Jos jedna me stvar cudi (a ne znam je li to normalno) od 4GB rama slobodno mi malo preko 2 (kada nije upaljen nijedan program), a sa par otvorenih prozora memorija padne na ispod 1.5GB RAM-a... Sta i kako da uradim da mu vratim performanse...

Pre mi je npr Operu otvarao posle 2 "skoka" ikonice (kada je kliknem), a sada skace i po 10 puta pre nego otvori prozor... Tako je sa svim programima... Na HDD-u imam preko 100GB slobodno, tako da ne verujem da je to problem

technobuba
11-02-2012, 15:08
Cudan problem! Probaj izvaditi jednu plocicu rama, neka ostane sam 2GB... Jesi li update Lion ovaj zadnji glupi update od prije nekoliko dana?

kurbla
11-02-2012, 15:27
meni se ovako nešto dešavalo par puta,nakon nekih update-ova dok sam bio na snow leopard i koliko se sećam većina je imala sličnih problema :)

Ako imaš i dalje snow leopard,digni na lion ili jednostavno uradi update :)

Meni je to rešilo problem.

Hertzog
11-02-2012, 15:52
Imam lion, odradio sam sve update, to mi se desavalo pre zadnjeg updatea i nije se nista promenilo nakon toga... Bilo je par dana da radi normalno i sada se opet "zakucao"
Evo brojao sam, ikonica Opere "skoci" 12 puta pre nego se otvori, a zna zablokirati i prikazati sarenu lopticu kada Finder otvaram... Nesto mi glupo da vadim RAM, a vidim da pise da imam 4GB RAMa, tako da ne verujem da je do toga... Imam dve graficke i koristim slabiju graficku, cisto da mi baterija duze traje, ali ni ona nije slaba... Sve je dobro radilo i odjednom je poludeo
9174
9175

noname
11-02-2012, 22:41
Imaš li iStat Menus? Sa njim možeš da vidiš odmah da li ti nešto radi u pozadini što troši više resursa nego inače.

http://img40.imageshack.us/img40/7453/istat.png

U principu isto to možeš da uradiš sa Activity Monitorom.

E sad, moja pretpostavka je da ti baš taj CleanMyMAc pravi problem. Ali hajde da se ne bavimo pretpostavkama, javi da li ti nešto radi u pozadini pa ćemo dalje da rešavamo.

macak
12-02-2012, 06:09
noname davaj narodnu verziju :) Hvala

Hertzog
12-02-2012, 16:00
Instalirah i evo print screen kao tvoj ako ti nesto znaci:
Mutna mi je slika pa sam stavio link od PS-a :D
http://img850.imageshack.us/img850/222/screenshot20120212at259.png
9210

noname
13-02-2012, 18:21
Po ovome deluje da je sve u redu... BAš neobično. Da li si uradio clean install Liona? Ako nisi, a u mogućnosti si da to uradiš, obavezno to odradi. Ne znam koji drugi savet da ti dam.

Hertzog
13-02-2012, 18:59
To i mene buni, sto sve deluje OKi i sto je najgore par sati radi normalno i onda opet prolupa... Cekam da mi prijatelj posalje Lion pa da odradim sve iz pocetka, zato sada prebacujem podatke sa kompa, mada i tu imam problema, ali o tome sam pisao na drugoj temi, pa ako znas resenje za taj problem javi hehe.... :D

Hvala u svakom slucaju :D

boko
18-02-2012, 16:06
kada udjem u istat menus pokazuje da imam samo 2gb ram,a uredjaj treba da ima 4gb,pritom naravno jako malo imam slobodne ram memorije,zna li neko o cemu se radi?

Hertzog
18-02-2012, 17:19
Imao sam isti problem i ubij me ako znam kako sam ga resio... Sada kao racunar OKi radi, ne znam u cemu je fazon... Za ciscenje sam koristio MacKeeper, nakon njega je komp usporio i onda posle dan/dva poceo normalno raditi... Imam osecaj da ga je MK ocistio i nakon toga poslozio... Izbrisao sam taj program sa racunara i ostavio samo CleanMyMac...
Dok sam cistio komp uz pomoc MK-a i skenirao od virusa (takodje preko njega) znao je zakucavati RAM na nulu kada kliknem neki drugi program da otvorim...
Uglavnom probaj sa tim programom, placa se ali imas 15 dana free pa mozda pomogne...

Nesto mi se cini da ja taj RAM pojeden zbog Liona (bar kod mene)...

noname
18-02-2012, 20:28
kada udjem u istat menus pokazuje da imam samo 2gb ram,a uredjaj treba da ima 4gb,pritom naravno jako malo imam slobodne ram memorije,zna li neko o cemu se radi?

Boko, a kada uđeš u About This Mac - More Info... - Memory, šta tu kaže, koliko imaš instaliranog rama?

Moj predlog je da ipak zaobiđete sve komercijalne programe za "čišćenje" kompjutera, posebno mislim na CleanMyMac... Imaju neke free varijante, ali mislim da i to treba koristiti samo u krajnjem slučaju.

unknown99
18-02-2012, 21:04
free mislis onyx.

Umhh, vrlo zadovoljan sa clean my mac-om. Si imao nekih problema ti ?
Jedino mislim da on nista ne ubrzava komp niti je neki repair utility. On vise mice i cisti.
p.s. sorry ako upadam kao padobranac :D

noname
18-02-2012, 21:11
Više sam mislio na nešto svežije:


http://itunes.apple.com/us/app/iboostup/id484829041?mt=12


Da, lično sam se susretao sa problemima i na SL i na Lion-u i to na različitim konfiguracijama. Čak i kada ga izbrišeš ostavlja neke Services da rade, što zahteva ipak malo znanja da se pronađe i isčisti. Zato kažem da mogu ponekad ti programi više štete da naprave nego koristi...

unknown99
18-02-2012, 21:30
budem isprobao ovo thx

Srecom za sad meni radi, ali slazem se, ima i stvari koje ne pokupi. Posebno se uvjerio neki dan kad sam office reinstalirao :)

noname
18-02-2012, 21:34
Samo malo obrati pažnju. Ako primetiš preko iStat-a ili Activity Monitora neku nenormalnu aktivnost, ničim izazvanu, 95% šansa je da to CleanMyMac nešto radi...

unknown99
18-02-2012, 21:41
Nikad nista. Nije mi dosad ni 20% presao cpu. Jedino rame guta u virtualki, ni 8gb mu nije dosta.
Ovaj je dosadan neki laptop, niti se kvari, niti mogu puno prckat po njemu u prefsima :D

boko
19-02-2012, 03:08
Boko, a kada uđeš u About This Mac - More Info... - Memory, šta tu kaže, koliko imaš instaliranog rama?

Moj predlog je da ipak zaobiđete sve komercijalne programe za "čišćenje" kompjutera, posebno mislim na CleanMyMac... Imaju neke free varijante, ali mislim da i to treba koristiti samo u krajnjem slučaju.

pise normalno da imam 4gb ram memorije,zato mi ovo nije jasno,jer pokazuje da imam 2gb???

noname
19-02-2012, 20:37
Možda je neki bug u iStat-u. Ako ga About this Mac prepoznaje kako treba, trebalo bi da bude u redu...