PDA

View Full Version : Vredi li iMac, MacBook, Mac Pro ili Mac mini?



Kapetan
26-11-2011, 12:20
xD

Prilikom paljenja/gasenja iMaca (naglo zagrijavanje pa hladjenje), prasina, koja inace suludo ulazi kroz otvore za RAM, biva "usisana" i zalijepljenja za ekran, od strane jednog venta u donjem dijelu iMac-a.

Posto su je Apple-u zao para pa nece da zamijene pishljivi LG koji pravi panele sa donjom ivicom busnom kao sito a gornjom hermeticki zatvorenom, eto ekrana punog fleka za 3-5 mjeseci ako ne i ranije.

Pricam iz licnog iskustva.

Imao sam ga, promijenio 6 displeja za godinu dana i na kraju ga vratio.

Shke
26-11-2011, 12:27
Neverovatno saznanje, zaista
Ovo se zovu korisne informacije :)

studioton
26-11-2011, 12:51
kada mi je igne rekao sta je cuo da se desava, posto je planirao imac za sebe, nisam mogao da verujem

Byakuya
26-11-2011, 14:18
To je nesto sto se desava sa svakim iMacom a apple to ne priznaje kao njihovu gresku...

slavke1976
26-11-2011, 14:21
Stvarno su bezobrazni, i jos naplacuju preko 1000eura

alure
26-11-2011, 14:34
Pa onda je to zesce sr*** a kosta kao da je bez greske

Kapetan
26-11-2011, 14:35
Resenje (*vrlo diskutabilno) postoji, i zove se Apple Care. Problem je sto se ne moze kupiti u Srbiji ali ako donesete iMac za koji je aktiviran AC priznaju vam ga i mijenjaju ono sto ne valja.

Dakle, ako razmisljate o iMacu OBAVEZNO kupiti i Apple Care.

* Dovodim u pitanje odluku zasto davati jos para Apple-u za problem za koji su sami krivi.

igne
26-11-2011, 15:28
Ja sam hteo da uzmem iMac i5 21.5 u madjarskoj (jos me ceka posto je narucen :D), izasao bi me oko 1000 eura i naravno uzeo bih apple care koji kosta nekih dodatnih 120 eura sto znaci izasao bi me oko 1100-1150 sa 3 godine njihove brige oko mog panela ali mi je i to cimanje da moram zvakih 5-6 meseci da ga vucaram do bg-a...

Na kraju MacBook koji prodajem razmisljam da ostavim za sebe ( ne znam ni koji moj sam prethodni prodao :brickwall: ) ili mozda da uzmem Mac mini i5 koji bi me izasao oko 470 eura nov....

U principu za iMac sam bas bio zagrejan... Stvar je u tome da se ta prasina u svakom slucaju i 100% pojavi samo je pitanje vremena, na 21.5 malo kasnije u odnosu na 27 ali pojavi se...

Kapetan
26-11-2011, 15:54
Da, to je neminovno.

Ako ti mini zavrsava posao, bolje mini + cinema ili neki drugi 24"-27" displej i mislim da ces jeftinije i proci nego sa iMacom....

Goxy86
26-11-2011, 19:20
Da vas pitam ja nesto posto razmisljam o imac27...
Znam za problem sa prasinom odavno, ali nisam se previse udubljivao i gledao yt snimke...
Jel to toliko ocigledno, posto pricate kao da ne mozes da gledas u ekran... :)
Jel to vidljivo i kad je upaljen i kad je ugasen ili kako? Ako je stvarno toliko ocigledno, kako je moguce da apple ne menja dizajn imac-a zadnjih fazon 5 godina???
Poredjenja radi kad su sjebali antenu na i4, prihvatili su i ispravili u i4s... Zasto ovo ne prihvataju kao gresku, ili se ne buni dovoljan broj ljudi, ne znam...

GMT II
26-11-2011, 19:51
Na mom iMac-u se to najvise vidi kada je ugasen tj. na crnoj pozadini
Kada je ukljucen vidi se samo malo pri vrhu 1-2mm

slavke1976
26-11-2011, 20:12
Sta ti znaci ovo poslednje, da si ispao ovca, i da si nauci neke stvari?

Kapetan
26-11-2011, 20:56
^Ne razumijem tvoje pitanje!?

Platim iMac 1900 evra "krvavo" zaradjenih (i ja i moja djevojka koja ga je koristila smo "drali kozu") da bi imali kvalitetan "premium product" za duzi period koji bi zavrsavao sve moje i njene potrebe.

Godinu dana se mucim sa prasnjavim ekranom i probijanjem osvetljenja (da, jedan zamjenskih displeja je out-of-box u servisu imao bijele fleke po paljenju), zajebavali su me skoro 8 mjeseci svi zivi od prodavca preko servisera do lokalnog predstavnika pri tome ne fermajuci garanciju i racun ni 2% da bi mi na kraju "apple genius" iz Madjarske sa kojim sam razgovarao, rekao u prevedenom smislu da ocistim sobu???

Ja ipak mislim da sam ispao ovca i naucio skolu.

slavke1976
26-11-2011, 21:12
Ja sam mislio da si se pokajao sto si kupio iMac.

noname
26-11-2011, 21:13
Pa nego šta nego se pokajao! :D

igne
26-11-2011, 21:24
Upravo zbog ovih zezancija sam ja odustao od iMac-a... Na zalost, cuo sam da i na cinema se desavaju slicni problemi tako da ili MacBook ili Mac mini + neki monitor, npr ovaj 24" LED sam razmisljao :)

http://static.winwin.rs/images/products/500/b1139598.jpg

U Win Win Computers kosta 19.000 din, na njega sibnem mac mini sa apple bezicnom tastaturom i trackpadom i citav dozivljaj kosta 800 jura:facepalm:

slavke1976
26-11-2011, 21:27
UUU ja sam jako zagrejan za macmini ali sta cu sa configuracijom sto imam? Jedino da je koristim za windows. Vec imam apple tastaturu ali zicanu, i onaj stari apple mouse
sorry za off

@noname i ja mislim tako :)

Nesha
26-11-2011, 21:28
Ne bih menjao svoj iMac ni za jedan drugi PC na svetu. Za sada nemam problem, ali mislim da je vredan rizika. Vrlo retko ga gasim i radi sve sto sam od PC-a uvek trazio. Toliko od mene.

noname
26-11-2011, 21:29
@igne
Baš tako. Ili napraviš hack zver za nekih 50ak hiljada u rangu MacPro-a, koga zbog "izuzetnog" hardvera cene 300000+...:facepalm::facepalm:

igne
26-11-2011, 21:49
Razmisljao sam i o tome da napravim hackintosh ali jbg zelim bas onu naprcenu jabuku da vidim da mi izbija oci :D Nekako mi je to ono pravo kada imam Mac oridjinal :D

noname
26-11-2011, 22:11
Pa to je bar lako: napraviš foliju za laptop sa jabučicom i gotova stvar! :vb_kez:

3gs
26-11-2011, 22:27
nije to isto onaj aluminijum :( jako kvalitetno naprave kuciste...
filing je kada ga pogledas a ono jabucica sveeeeeeeeeeeekli pozadi jako :D
a za tastaturu sto svekli da ne pricam na mekbukovima :D

igne
26-11-2011, 22:29
Ja kad sam prodao moj macbook pro i vratio se na dell smorio sam se uzasno... :(

Srecko
26-11-2011, 22:31
@igne, a moze da se zna zbog cega si prodao? Neki specifican razlog ili...?

igne
26-11-2011, 22:48
Trebala mi kinta pa sta cu pre da prodam ja udario po laptopu :D

Nije bio los ili nesto slicno tako da nije bio razlog te prirode :)

U principu vec tada sam odlucio da zelim iMac samo mi je trebao neki razlog da prodam MacBook :D



BTW ko ima iskustva sa nekim od navedenih Apple proizvoda (losa su uglavnom najinteresantnija) moze da postuje ovde....

Babakaj
26-11-2011, 23:23
'iMack' iz naslova teme ne bi bilo lose prepraviti.. Mnogo podseca na one kamione :D

Kapetan
26-11-2011, 23:37
Otkud svi ovi postovi ovdje ? :)

Elem, moj utisak sta jos valja od Apple je:

1. Mbp 13"-15" sa ssd-om (ako treba monitor za pro rad recimo neki HP 24"). Dobija se mobilnost i komotan rad u isto vrijeme. Cena bi bila manja nego iMac istih performansi a daleko, daleko manje mogucih problema.

2. Mini + neki monitor prema potrebi. Takodje puno manje para a opet sasvim pristojan setup za kucu.

igne
27-11-2011, 00:08
'iMack' iz naslova teme ne bi bilo lose prepraviti.. Mnogo podseca na one kamione :D

Hahaha, jbt nisam ni primetio :D

unknown99
27-11-2011, 02:51
Znam ja par ljudi koji nemaju problema. Tako da nije ni svaki iMac sa tom prašinom, većinom su oni s manje sreće po tom pitanju glasniji pa se stekne takav dojam.
No lagao bih kad bi rekao da sam ja bio spreman riskirati, a i više mi je trebala mobilnost pa je odluka pala na mbp. Mada, onaj iMac-ov ekran me uvijek oduševi i zavuče ruke u đep :)

Kapetan
27-11-2011, 03:52
Tako da nije ni svaki iMac sa tom prašinom, većinom su oni s manje sreće po tom pitanju glasniji pa se stekne takav dojam.


A onda zvanicni distributer za region pocne na svoju stetu mijenjati displeje (jer im Apple to u pocetku nije refundirao) zato sto imaju toliko puno zalbi da su prinudjeni da to rade.


Posle su poceli da refundiraju u obliku pogodi cega? Refurbished ekrana izmedju kojih je 15-ak zavrsilo u Srbiji kod ljudi sa kojima sam licno kontaktirao dok sam resavao svoj problem.

Nemoj pricati nesto za sta nisi siguran da je tako. Mnoge stvari idu pod tepih da bi se sacuvala reputacija. Mnoge.

unknown99
27-11-2011, 03:58
Govorim Kapetane o rečenici prije, a drugu koju si ti izvukao iz konteksta. Dakle znam stoga sam onda i poprilično siguran da ljudi nisu imali problema sa prašinom, niti su išli u servis od kad su kupljeni. Tako da sve ovo što nadalje iznad navodiš nisam niti rekao.

Kapetan
27-11-2011, 05:21
Ja ti ne stavljam rijeci u usta, samo hocu da ti objasnim kako stvari stoje kad si sa "druge strane" ako me shvatas.

Znam i ja isto kao i ti ljude kojima je sve ok.

Nino1312
20-12-2011, 22:55
ako nekoga interesuje kako izgleda prasina u ekranu, neka ode do Usca u i-style i licno se uveri na imac-u 27'', u gornjem desnom uglu ima veoma uocljiva "fleka".. :D

Nesha
20-12-2011, 23:12
Hahaha dobra reklama, mada vecina to nece provaliti pre kupovine, a ostali samo razgledaju u prolazu. Ja se upravo raspitujem oko kupovine Apple Care-a cime bih produzio garanciju i osigurao se od tih fleka na duzi period. Koliko sam cuo kod nas ljudi to jako preporucuju.

Najvaznije je koliko sam do sada shvatio pre isteka garancije od god dana produziti istu za jos 2 god sa Apple Care, i time izbeci servise koji ciscenje od prasine naplacuju od 150 - 200e. Za sada nemam problema ali svakako mi deluje da ce AC morati da se kupi pre isteka garancije.

Ima li neko iskustva sta rade kod nas za te fleke ako je pod garancijom. Menjaju ceo displej ili ciste i vracaju? I koliko brzo to rade?

Kapetan
21-12-2011, 00:31
Mijenja se displej ako je pod garancijom. Ceka se sigurno 7-8 dana ako ne i vise

Nesha
21-12-2011, 00:33
Ok, potvrdili su mi iz iStyle da je moguca kupovina Apple Care na bilo kom drugom mestu. Citiracu (deo mog pitanja je bio i kako daju garanciju od samo 1 god kada je po nasem zakonu za racunare obavezna garancija od 2 god):


Postovani,
Apple Care je moguce kupiti u prvoj godini garancije u bilo kojoj Apple radnji, ali ne i kod nas na zalost.
Bilo gde da kupite Apple Care produzava Vam se na jos dve godine i mi kao licencirani Apple Reseller smo u obavezi da izvrsimo sve popravke u garantnom roku, a da kvar naravno nije prouzrokovan fizickim ostecenjem.

Sto se tice garancije, mi smo Apple Premium Reseller, i poslujemo po Apple-ovim standardima. Apple-ova garancija je godinu dana i njih ne interesuju domaci zakoni.
Nasa sluzba je pisala ministarstvu i odobreno nam je da poslujemo tako inace bi bili primorani da zatvorimo radnju.


Za mene nema dileme, ko da u proseku 2000e za novi Apple proizvod u zemlji Srbiji treba da doda jos 160$ i umesto 1 god dobije 3 god garancije da ga ne bi drali u nadri servisima nakon isteka garancije.

Nino1312
21-12-2011, 01:27
kako na najlaksi nacin kupiti Apple Care u nasoj zemlji??

igne
21-12-2011, 02:07
Kod nas? Nikako ;)

Madjarska je prva najbliza zemlja gde mozes kupiti Apple Care :)

Nesha
21-12-2011, 02:12
Moze da ti kupi bilo ko preko u koga imas pouzdanja i samo da ti izdiktira kod, a da knjizice cuva kod sebe za slucaj komplikacija. Ovo nije moje iskustvo, vec sam to procitao na jednom forumu.

miloslj
27-12-2011, 09:40
ljudi koliko sam shvatio, prasina se uvlaci prilikom paljenja imac-a??? Ne vidim gde je problem besuman uredjaj kada se ne koristi ostaviti na standbay-u?

Negde sam procitao da ne valja gasiti i uredjaje.

igne
27-12-2011, 10:08
I na standby on gasi ventove koliko ja znam

miloslj
27-12-2011, 17:54
Ok igne, to nisam znao

Nino1312
27-12-2011, 17:54
http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2011&mm=12&nav_id=569261 , da li ima mesta ovoj prici kod nas, jer je i kod nas zakonska garancija u trajanju od 2 godine???

Nesha
27-12-2011, 18:31
Par postova iznad sam napisao sta su meni rekli kada sam ih pitao zasto daju 1 a ne 2 god garancije: "Nasa sluzba je pisala ministarstvu i odobreno nam je da poslujemo tako inace bi bili primorani da zatvorimo radnju."

E sad i kad bi ih naterala neka komsiija mislim da bi se i ovo malo Apple-a povuklo iz Srbije... Ipak im je Italija bitno trziste a za nas ne verujem da bi se potresli.

iPhoneSA
28-12-2011, 08:13
Ja cu pokusat sutra da upload slike mog iMac-a, ni trunke prasine...ne znam u cemu je problem uopste...al eto izgleda desava se...cak ga koristio kao wi-fi router dugo vremena, sada kada imam Airport (jedva sam se odvojio od 100E) je na stand by cim se ne koristi...nikad nije ugasen...iskreno nikad prasku vidio nisam, a bas ga glancam kada ga cistim...

siliconesoul
28-12-2011, 14:00
Ja sam taman skupio novac i sad su me svi ovi postovi potpuno skenjali...ne znam sad da li da odustanem od kupovine....

Kapetan
28-12-2011, 14:13
Kupis mbp + neki dobar 24" monitor. Jos ti moze i ostati za upgrade mbp-a (ssd, ram....)

unknown99
28-12-2011, 14:29
I to je jedna dobra opcija, uvijek portabilan, a imas i veci ekran ako zatreba.
Osim ako bas ti treba stolno racunalo.

apple junkie
06-01-2012, 01:44
A da li ima neke veze da li je npr 21.5'' ili 27''? Zanima me da li se pre fleke javljaju na vecim ili na manjim displejima? Ja bi pazario 21.5'' u iStyle na Uscu i uzeo bi apple care preko ebay-a ili nekako vec... Da li ovi u iStyle prihvataju reklamaciju dok je u garanciji prvih godinu dana bez apple care-a?? I koliko traje apple care? Da li se on uzima kad istekne godinu dana regularne garancije ili ga treba uzeti pri kupovini iMac-a?

mikenzi
06-01-2012, 15:53
Ok, potvrdili su mi iz iStyle da je moguca kupovina Apple Care na bilo kom drugom mestu. Citiracu (deo mog pitanja je bio i kako daju garanciju od samo 1 god kada je po nasem zakonu za racunare obavezna garancija od 2 god):


Ovo lici na mene, posto ja objasnjavam ljudima zasto imamo garanciju od godinu dana, jer je to zvanican odgovor koji sam i ja dobio.
Dokle god Ministarstvo ne daje odgovor, mi radimo onako kako Apple radi. Ako/kad dobijemo negativan odgovor menjacemo pravila kako se vec snadjemo.

Inace iMac ima godinama problem sa prasinom i Apple to priznaje kao problem. Svoj status najbolje kompanije nisu postigli samo dobrim proizvodima, vec i priznavanjem gresaka.

Display se menja u garantnom roku. Ne moze da se zna da li ce se prasina pojaviti ili nece. U novim modelima se za sada jako retko desavalo da su se ljudi zalili. I da, kod nas u radnji se pojavila prasina na demo racunaru iMac :D

Inace procedura je jednostavna kome se pojavi prasina. Jednostavno slikate, ako mozete, posaljete skeniran garantni list i fotografiju mrlja (mail imate na sajtu iStyle-a), serviseri poruce ekran i kada stigne donesete da se zameni. Ko nije iz Beograda moze da ga posalje kurirskom sluzbom. Mi preporucujemo AKS, mozda nisu najbrzi, ali jedini daju osiguranje na racunare u
punom iznosu.

Apple Cinema Display skoro nikada nema mrlje. Cuo sam i ja da to moze da se dogodi, ali do sada nisam video ni jedan.

Inace Apple Care moze da se kupi kod nas u malo izmenjenom obliku, tj. vazi samo za nasu zemlju. Cena je 6% od cene racunara plus PDV 18%, pa sad racunajte.

Johnny Bravo
06-01-2012, 17:08
Hvala na odgovoru, uvek je dobro cuti informacije iz prve ruke.