PDA

View Full Version : Pomoc oko Lion



markofpp
02-08-2011, 17:42
Tek sam dobio mec pro, i imam na njemu sistem 10.6.8 i sada bih stavio lion.
Jel samo dovucem sa neta i instaliram ili ona generalo menja sve, tj brise stari sistem i postavlja nov, i kako to unkcionise....
Ako moze neko da mi pomogne, jel sam pocetnik na mecu i nemam pojma,,,

Unapred hvala svima

somewhoo
03-08-2011, 04:47
Ne brise nista, znaci ostaju ti fajlovi aplikacije itd... Odprilike kao update! :)

ivanbg
03-08-2011, 13:41
Nemoras citirati post iznad ;)


Prilikom instalacije imaš između ostalih opcije-Archive&Install,koja čuva podatke i aplikacije iako staviš novi sistem,samo nisam siguran da li će ova opcija i raditi ako prelaziš sa jednog sistema na drugi ili radi samo u sklopu već postojećeg OS-a.

-Clean Install,gde se sve briše sa sistemske particije i postavlja "čist" OS.

unknown99
03-08-2011, 13:57
Ne bunite covjeka, vidite da je novi na mac-u.

Kao sto je somewoo rekao, nakon instalacije ostaju ti fajlovi kao sto si i imao prije.

Dakle slobodno pukni update na Lion i sacekaj da odradi svoje. Nakon toga jedino na programima koje koristis napravi update jer ih je vecina dobila zbog podrske za Lion.
Nakon toga uzivaj u mac-u i uci se :D
Nije to windows da svako malo treba clean install :D

markofpp
03-08-2011, 14:25
To me interesuje, idem da nadjem negde lion i da ga stavim pa da uzivam....
Hvala svima... i mac je zakon....

unknown99
03-08-2011, 14:28
Ako si dobio tek mac, dakle kupljen iza 6.6.2011 mozes legalno dobiti Lion besplatno.

Vise o tome imas na Apple stranici koja je procedura.

markofpp
03-08-2011, 17:00
Mac je kupljen pre 6.6. 2011 god.
Tako da jurim na torrentu negde...

poluks
19-08-2011, 17:17
Pokusavam vratiti macbook pro na snow leoparda.Uglavnom napravio sam jos jednu particiju i kad ga ugasim onda drzim c i upalim i nakon nekog vremena me trazi restart.Ako drzim option onda mi samo pokaze moj primarni hard,recovery hard i instalacioni disk.
Mislio sam da jednostavmo instaliram snow leoparda na tu drugu particiju koju sam napravio a onda da
Nekako tu prvu na
Kojoj mi je lion obrisem ili nesto.Ajd decki ako moze kakav prijedlog.Znaci uopce mi se ne viddi nigdje ta druga particija osim na desktopu i disk utilityu.
Ili kako da onda napravim barem clean install liona na tu drugu particiju pa da onu prvu izbrisem.Nista mi od podataka ne treba.Imam backuo svega.

Edit:Uspio sam napravit clean install liona,al sad imam drugi problem.Ne radi mi na trackpadu ono za micat ikone po desktopu kak sw to vec zove.Znaci tapnem 2 puta na neku ikonu ili nesto sto je otvoreno na desktopu i mogu je premjestit na drugi dio ekrana ili ubacit u neki folder.Ne znma kak se to zove,ali me uzasno zivcira sad.
E to se zove move with 3 finger tamo u preferences a prije je bilo sa 2 prsta.I sad mi je sve drukcije nego je bilo.Stvarno vise za popuzd.s time
Isto tako u docku nemam vise aplications folder i nemogu ga ni premijet jer da bih ga prenio undock moram sa tri prsta tapnut po trackpadu da bih tak premjestao s mjesta na mjesto i totalno mi ne ide.Kak da vratim da mi bude na dva prsta ?

poluks
19-08-2011, 23:28
Nisam
Znao da li da editiram ili sta al rijesio sam sto se tice trackpada.U pref.pod universal access ima tamo pod mouse and trackpad opcija trackpad options pa u njoj dragging (without drag lock)mora bit oznaceno.
E sad jos jedino sto me za sve pa ako hocu i jedam novi folder napravit trazi password i ne znam kak da to iskljucim.?

noname
20-08-2011, 10:44
Za početak uradi repair permissions sa Disk Utilitijem. Ako to ne upali, onda postoji još jedna varijanta sa Sharing&Permissions...

poluks
21-08-2011, 10:43
Ok nakon toga sveya i restarta sve je sad ok.Imam samo jedno pitanje u vezi onih desktopa u missio controlu.Kak je to zamisljeno,znaci imas mogucnost otvorit vise desktopa i sad na jednom
Imas otvorem aperture,na drugom neku igricu,na trecem itunese i 4 om recimo safari.I sad bit je da ti to sve radi a da ti pomicanjem po trackapdu se switchas izmedju tih prozora po po trebi jel tako?Mislim pitam jer sam probao imat neku igricu sa appstora otvorenu ,aperture i qtorrent na trecem pa to meni nekako slabo radi.Doduse imam i samo 2 gb rama pa je mozda zbog toga.

noname
21-08-2011, 23:59
Ništa, samo stavi još 4GB, ulaganje nekih 20€, i garantovano će ti sve raditi kao podmazano :D

poluks
22-08-2011, 00:26
Hvala noname .Kupit cu 4 gb 2 puta 2 gb.Samo ne znam jel da riskiram sa ramima koje mi nudi iz jedne trgovine jedan tip ,a on radi sa pc racunalima i kaze mi da to moze ici unutra i to me kosta 200 kn a iz servisa za iuredjaje me traze 500 kn.Negdke sam vec pitao tu na forumu pa mi je netko odg.da se moze stavit u macbook iz pc racunala memorija i da ie on to sam vec radio.Sad sve mislim ako uopce probam stavit u laptop neku tu memoriji da se nece sprzit ili nesto.

hladan_kao_led
22-08-2011, 01:59
Ne brise nista, znaci ostaju ti fajlovi aplikacije itd... Odprilike kao update! :)

Update a velik skoro 4 gb :eek:

noname
22-08-2011, 11:07
Hvala noname .Kupit cu 4 gb 2 puta 2 gb.Samo ne znam jel da riskiram sa ramima koje mi nudi iz jedne trgovine jedan tip ,a on radi sa pc racunalima i kaze mi da to moze ici unutra i to me kosta 200 kn a iz servisa za iuredjaje me traze 500 kn.Negdke sam vec pitao tu na forumu pa mi je netko odg.da se moze stavit u macbook iz pc racunala memorija i da ie on to sam vec radio.Sad sve mislim ako uopce probam stavit u laptop neku tu memoriji da se nece sprzit ili nesto.

Možeš da staviš memoriju za PC jer je to ista stvar! :D Samo gledaj da je SO-DIMM i eventualno da pronađeš da bude što sličnija sa tom što imaš. Mogao bi recimo da u taj drugi slot ubaciš 4GB, tako da bi štetovao samo taj drugi GB koga menjaš...

poluks
22-08-2011, 17:26
Ne kuzim sta ovo znaci da bi stetovao drugi slot.Mislis da kupim samo jedan ram od 4 gb.i stavim u jedan slot ,a u drugi ostavim prazan ili stavim ram od 1 gb.pa da imam macbook sa 5 gb rama.

noname
22-08-2011, 22:41
Pa da, izvadiš samo jedan, a u drugi slot staviš 4GB i dobiješ 5GB. Mada ako imaš povoljno ta 2x2GB nije velika razlika između 4GB i 5GB...