PDA

View Full Version : Mac Book Pro 2011



bbthedon
25-06-2011, 02:35
Hello all xD

Hocu da kupim mac book pro i imam dosta nedoumica, zato sam napravio novu temu, iz koje cu moci da iskoristim svaki novi savet.

Odlucio sam se za 15" model e sada da li je velika razlika izmedju :
2.2GHz Quad-core Intel Core i7
2.3GHz Quad-core Intel Core i7[250$]
?

Da li preporucujete da posebno dokupim jos 4 gb rama (i koji brend preporucujete da je najkvalitetniji za ram) i SSD Hard Disk (isto me brend zanima) i da ih sam ugradim? Predpostavljam da nije tesko xD
Zanima me da li cu proci jeftinije nego kada bih ovo sve uzeo preko apple-a.

MacBook Pro 15-inch Glossy Widescreen Display
MacBook Pro 15-inch Hi-Res Glossy Widescreen Display [Add $100.00]
MacBook Pro 15-inch Hi-Res Antiglare Widescreen Display [Add $150.00]

Prvi put se srecem sa ovim cudima koji su vezani za display zato me interesuje da li neko moze da mi da savet koji da izaberem jer bi da mi izgleda sve na mac-u vrh.

E sada veliko pitanje, kada izlazi late mac book pro 2011 model ?
Da li da sacekam taj ili da uzmem ovaj? Da li ima sanse da taj bude sa lion-om ?
Da li razlika bude enormna.

Hvala svima koji procitaju i daju neki savet.

Cheers!

mallena
25-06-2011, 02:52
Nemogu ti pomoci oko izbora mac book-a!Ali jedno znam sigurno da koji god izaberes neces se pokajati :)!To je zasigurno!I mislim da ces lion moci da stavis i na "ovaj" macbook!

Rakic90
25-06-2011, 04:01
Ako imas para, kupi najskuplju 15-icu sa svim dodacima i gotovo. :)

Kapetan
25-06-2011, 04:48
2.2GHz prije nego 2,3 jer zaista neces osjetiti nedostatak od 100MHz i 2MB kesa ...

Hi-res je u stvari oko 15% veca rezolucija na tom ekranu tako da to ipak moras sam procijeniti da li ti je potrebno...

Anti-glare jeste vrijedan doplate,mada mislim da ne moze nezavisno od hi-res (tupava apple-ova politika) mada i default displej nema greske sto se tice kvaliteta prikaza.

Dalje, SSD mozes apple a mozes i neki po tvom izboru. Samostalnim otvaranjem mbp-a gubis garanciju...
Najnoviji mbp ima sata III vezu tako da ako imas pare, greota je ne ubaciti neki noviji ssd sa SF2xxx kontrolerom ili neki intelov ssd sata III.

I sata II ssd ce ti poboljsati performanse svakako, u to nemoj da sumnjas.

Na kraju krajeva ako neces da se mucis i razbijas glavu sta i kako, uzmi apple-ov ssd :)


RAM za taj mbp se kod nas u oglasima prodaje za smijesne pare tako da to svakako treba dokupiti. Nema apsolutno nikakve potrebe za apple-u placas za RAM. Ne znam koji je vendor sada u pitanju ali prosla serija mbp-a je dolazila sa Hynix i Samsung RAM memorijama.Vrlo vjerovatno se i sada ugradjuju njihove memorije tako da koju god da nadjes dobra je.

Takodje, ljudi su stavljali i Transcend memoriju i radila je bez problema.

Eto ukratko xD. I da, ne razmisljaj o sledecoj generaciji mbp-a. Ako si odlucio da kupis, kupuj sad.

Rakic90
25-06-2011, 05:07
Otvaranjem mbp-a se ne gubi garancija, ali samo ako menjas hdd ili ram. :)

Kapetan
25-06-2011, 05:08
OK za RAM, za HDD se mislim gubi...
Trebalo bi na novim mbp da se koristi drugaciji kablic zbog senzora za temp odnosno da se postojeci mice ili tako nesto....

unknown99
25-06-2011, 11:37
Odi na 2,2 ako uzimas jaci model 15.Jaci 2.3 proc zbilja nema smisla, prevelika je nadoplata za nesto sto neces niti osjetiti.
Nisi rekao za sto ti treba, no sigurno neces ni 2,2 iskoristiti skroz.
Po meni je jaci 15 isplativiji jedino zbog graficke kartice ako ti treba, meni toliko ne treba, a razlika u cijeni je ipak vise osjetna.
Meni je na 2.0 % koristenja cpu cca 4-5 za office do 20% kad ga upinjem programima.(i novi final cut pro x)Dakle samo vizualizacije radi to su vec takvi strojevi koje neces iskoristiti do max.Zato i kazem da je nadoplata na 2.3 nepotrebna.

Sto se monitora tice, definitivno odi na high ress.Ja sam odusevljen, i ipak se vidi razlika.
Osobno vise volim glossy, boje su malo zivlje u odnosu na antiglare.On je preporucen ako si neki foto-video profic, ili cesto radis na otvorenome.U protivnom glossy ce biti sasvim odlican.

Rame, ssd ako mislis uzimati svakako preskoci apple.Imas dosta proizvodaca za rame, od cruciala, gskill, owc (brandiranih popularnih) koje ces naci za 8gb kit po 70-90eura.Dakle upola manje.
SSD takoder.

Mada ne znam vise ni sam, i ja se lomih oko ssd-a, vec sam skoro i narucio vertex 3, no u biti shvatio sam da mi jos i nije potrebno.Ono cool je, boota brzo, ima veliki speed, ali manje vise i nemam neke koristi od njega, u odnosu na koliko kosta :)

Eto, ovo je bar imho savjet.

bbthedon
03-07-2011, 01:00
http://www.amazon.com/Kingston-Modules-Notebook-KHX1866C11S3P1K2-8G/dp/B004XZ8ZQE/ref=sr_1_2?s=shoes&ie=UTF8&qid=1309643804&sr=1-2

da li macbook pro podrzava this xD

Da li cu bez problema moci da install lion (original kada izadje ) na ovaj hard

http://www.amazon.com/OCZ-Vertex-2-5-Inch-Solid-VTX3MI-25SAT3-120G/dp/B004W7D6RQ/ref=sr_1_1?s=shoes&ie=UTF8&qid=1309643921&sr=1-1


I jos jedno kratko: Da li da uzmem mac book kao poklon sestri sada ili da sacekam septembar u nadi da ce izaci neki mac book new xD better xD

unknown99
03-07-2011, 01:07
Koji MBP imas?

Prvo, rami su ti, za 15" 2.0 verziju DDR3 1333MHZ-a

A 15" 2,2 verzija ti idu rami DDR3 1600 MHZ-a. (ili isto 1333)

Neces imati nikakve koristi od ovih 1866MHZa, sumnjam da i podrzava mac, ili ce ti spustiti na koliko podrzava.
Pogledaj crucialove, slove kao dosta dobri za macbooka.Nepotrebno je davati toliko love.

EDIT: evo, ovakvi ti idu na MBP - http://www.crucial.com/store/mpartspecs.aspx?mtbpoid=F3A8BFE9A5CA7304

Sto se Vertexa 3 tice, da, on ce ici na bilo koji novi MBP. (Early 2011 sa sata 3)

miskot
03-07-2011, 01:27
Nazalost nece pogledajte na netu koliko problema ima novi mbp (2011) i sata 3 diskovi. Ja imam mbp13 (2011) i dosta pratim tu temu jer hocu da se ponovim za ssd :)

unknown99
03-07-2011, 01:30
Kakvih problema?

Kolega ima novi isto, isto novi SSD za sada sve oke.

Imas bas SSD i koji? Ne znam, evo ti moj ugao, posto kod nas macovi kasne s isporukom, isto kad sam cekao moj 15" 2011 sam procitao sve zive teme, i toliko problema je pisalo da sam se umalo usro za sto sam to lovu dao.
Ni p od tih problema nisam imao :) Od baterije, temperature, wifija, i tko zna vise cega.

miskot
03-07-2011, 01:42
Konkretno sto sam nasao je da ocz vertex 3 do verzije fw 2.09 na novom mbp 13 i 15 izaziva reletivo cesto smrzavanje sistema i nece da se vrati iz sleep-a. na 17 skoro da i ne radi. intel 510 od primerka do primerka radi lose ili neredi uopste. Ljudi se dovijaju na razlicite nacine da bi sve radilo http://macperformanceguide.com/blog/2011/20110415_1_Tinfoilfix--howto.html :). Ja konkretno nemam ssd - hocu da uzmem vertexa 3 ali se sve vise dvoumim da mozda uzmem neki ssd sata2 jer ne verujem da je razlika u realnoj brzini primetna. SSD vs rotacioni apsolutna preporuka ssd (bolje da nisam proba ssd :) )

unknown99
03-07-2011, 01:50
Hmm zanimljivo, nesto slicno pise i ovdje:

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1177020

no, treba spomenuti i citat: "It’s important to note that there are plenty of users with no issues."

Inace ovo mi je vrlo zanimljivo: "Moreover, 2011 MBPs are supposed to have two SATA III ports, but some of the earlier versions only have one SATA III port. MBPs built in late May and June most likely have two SATA III ports."

U svakom slucaju, i ja pikiram na neki SSD no 120GB mi je premalo, a 240GB opet pre skupo u odnosu na cijenu.
Mislio sam i kompinaciju optibaya posto cd uopce ne koristim, no to je opet trosak od 99$.

Cekam, ili dok ne izbace neki update fw-a, ili dok cijene ne pocnu malo padati (makar iskreno sumljam ove godine)

A sto se tebe tice, vrlo velika je i primjetna razlika i u slucaju sata 2, tako da ako imas volje uzmi taj.
Realno i tesko da ces primjetiti neku razliku sa 3jkom.SSD vec sam po sebi ima vrlo visoke brojke prijenosa.

bbthedon
03-07-2011, 04:49
Hocu da uzmem 15" 2.2 i7... pa vec kada dajem tolike pare hteo bih i da uzmem taj hard i taj ram memory pa da bar jednom mogu da kazem da imam zver od kompa xD xD ... Zato se toliko raspitujem jer nije malo "spiskam" 3000+ $
i zato hvala svakome na savetu.

Sta da radim za macbook ? obican core2duo sa 2 gb rama ddr2 ?

unknown99
03-07-2011, 12:19
A za što ćeš koristiti macbook pro? Hajde da to prvo vidimo.

Jer dati 3k eura bez extra razloga nije mala lova.Posebice uz to i još rame te ssd.

Za što ti treba extra rami? Samo da imaš? Ako je tako to je bacanje love.

To je i bez svega toga vjeruj mi zvjer od kompa i sa 4gb rama i normalnim hardom.

p.s. napisao si $, kupujes u americi? Ili kod nas posto je toliko u eurima.

miskot
03-07-2011, 13:12
I ja se dvoumim oko kapaciteta 240gb su preskupi a i meni je 120 malo. Mozda nije losa solucija intel 320 od 160gb ili vertex 2 od 180gb sa cenom oko 250e. Ali poplasen problemima o kojima sam citao nisam siguran sta ciniti. Optibay sam mislio da uradim u kucnoj radinosti (oklop od starog cd-a za laptop i malo busenja ;) ) jedino gledam http://www.mcetech.com/optibay/ i nije mi jasno cemu sluzi ona elektronika izmedju diska i sata konektora. I zamerka za optibay je sto dize portosnju kada je na baterijama posto dva diska uvek rade (pod mac-om ne moze da se definise da drugi disk ode u sleep posle par minute)

unknown99
03-07-2011, 13:21
Ništa ispod 200 mi ne igra ulogu.Toliko mi je potrebno zbog programa i potreba.
Mislim da neces moci bas napraviti u kucnoj radinosti. Pogledaj na youtubu kako su mjenjali i ubacivali optibay.
Optibay nije hajmo to tako reci pravokutan, vec ima jedan zakrivljeni dio koji ide prema izlazu tj di se gura cd.
Tesko da to mozes samo tako napraviti.

Za sada intel 320 je najsigurnija kupnja, slazem se.

miskot
03-07-2011, 14:31
Mislio sam metal od starog internog cd da koristim kao kostur a kablove bih preradio kao na http://www.thihaoo.com/eng/?p=21#more-21

bbthedon
03-07-2011, 17:50
Kupujem u americi. Inace ima li neko iskustva sa tim, tj da je kupio ovde komp i da ga koristi kod nas tj da ga puni preko onih konvertera za struju ni sam ne znam kako se to sve zove ali skontaces.

Treba mi komp za svasta-od igrica (WoW) pa do programa tipa solid works, i ko zna jos cega. Volim da te stvari rade skroz smooth. Znam da je puno para ali verum mi da cu ga koristiti. Dosta vremena provodim na kompu ali ima tu i onda druga stvar... licna satisfakcija,prestiz... Znas kako to ide kada ti apple udje po kozu...

Reci mi pls sta mislis za macbook? Postavio sam i to pitanje ali nikako da mi neko kaze nesto.

Hocu sebi da kupim macbook pro... a za poklon mac book obican beli...

unknown99
03-07-2011, 18:12
Hmm
Mislim, da me krivo ne shvatis tvoji su novci.Tvoj odabir, ja mogu dati samo moje skromno misljenje.

Ja sam se cak dvoumio da uzmem 17" model, no kad sam pogledao sve u kompletu nakon sto sam istestirao sva tri modela (2x 15" i 17") vidio sam da zapravo nemam potrebe, i da je visak samo bacanje love koje bolje ulozim u neke druge stvari, npr legalan software, ja sam si rade uzeo produzenu garanciju npr.

Dakle, ovo je moje iskustvo i potrebe.Takoder koristim za AutoCad, SolidWorks, Catiu (nju manje) posto mi sluzba posla nalaze, ostalo je normalan rad, dakle office i svakodnevno koristenje normalnih programa.Cak u zadnje vrijeme hobi se igram sa imoviem, final cutom, audio programima i sl.Za razliku od tebe ne igram se, i opcenito mac smatram ne bas podobnim za gaming, makar u zandje vrijeme izlazi sve vise naslova za njega.No oke, i 13 base ce ti WoW odvrtiti bez problema.

Testirao sam i 15 base, i jaci, i u principu u samom radu nemas nikakve vidljive razlike.To su toliko snazni procesori da (kao sto sam spomenuo u postu prije) ti zauzimaju par % cpu.Hard mislim da nije vrijedno spomena neke velike prevage, jedino je glavno pitanje graficke kartice.Ona opet i u jacem modelu nije top klasa istini na volju.Za svoje potrebe niti tu nisam primjetio nesto sto bi me u odnosu na cijenu privuklo njemu.Ako se gleda po bench testovima, razlika 9800 za jaci i 8800 za slabiji 15.Dakle ne nesto presudno.Subjektivna je to stvar.Meni recimo je bilo bolje uloziti u jaci ekran, sto cu ipak osjetiti nego nesto sto necu.Opet, niti dobitak veceg harda mi nije presudan, kad sam opet planirao uzeti SSD koji je opet daleko manji od 750GB.Dakle sve se svodi na pitanje graficke kartice, dali nekome treba jaca ili ne.
Ako je gaming u igri onda oke, odi na taj model plus sto jos uzimas u americi.Ako ne, nema potrebe po meni.Posebno jer dajes lovu za nesto sto ces poslje nadogradivati i micati, dakle trosak na trosak.

Oke, glabalno to je zvjer i za nekoga kome treba svakako odlicna kupnja, ako kupujes u americi kupi, jer je razlika $ - euro dosta osjetna.Ja sam kupovao kod nas.

Prestiz, e tu se ne slazem, komp kupujem za svoje potrebe i svoj gust, ne susjedov :P
Sam apple je sam po sebi kod nas gledan kao prestiz, i moram ti priznati da mi vec pomalo ide na zivce kad izvucem lap da me gledaju kao nekog tajkuna.

EDIT: Osobno nista bas pretjerano pozitivno jer je meni 13" pre malo.Mada sam lap za normalnu uporabu je sasvim dobar.No kad vec dajem lovu, rade mi je otici na pro verziju.Ipak se radi o boljem unibody dizajnu i kvaliteti.No da mi netko pokloni kao poklon ne bi se bunio :)

bbthedon
03-07-2011, 18:56
Vrh post xD

Hvala puno na svemu. Odluka je pala 2.2 i7 15 " sa HiRes + ram i ssd koje cu uzeti na svoju ruku, torx6 screwdriver xD... Mozda sacekam lion da izadje pa da uzmem i licenciran os. A valjda nece do sredine septembra izaci neki bolji macbook pro i neki bolji mac book xD za iste pare xD pa da pooooludim xD
Jel koristis neku zastitu ? tipa nesto kao zagg za iphone ili slicno... sta bi preporucio ?

unknown99
03-07-2011, 19:07
HiRess definitivno :)
Ram sam ti dao link, a ako uzimas 2.2 potrazi rame koji su 1600MHZa.

Sto se Liona tice, svi lapovi kupljeni poslije WWDC konferencije dakle 6.6 imaju besplatan update na Lion.Dakle samo uzimaj sada slobodno.
Samo se moras predbiljeziti na appleovoj strani da udes u toj upgrade program.Mada nemoj me zezat da nakon takvog shopinga nemas 29$ koliko lion dode :)

Iskreno, cisto sumnjam da ce ove godine biti update mbp linije, jer apple ima svoju konstantu izbacivanja modela svakih cca 10 mjeseci.No opet, to je pila od stroja i nemas potrebe min 3 god kupovati nista novo.

Sto se zastita tice ne koristim nista posebno.Samo torbu za prenos.
Inace imas zagg isto i za MBP, cca 50$ kosta.Imam zagg na iphoneu i vrlo sam zadovoljan, tako da mislim da ces i ti biti na lapu.I super mi je sto je na lapu prozirna i tako ti ostaje onaj lijepi izgled maca netaknut, a opet sa zastitom :)

EDIT: E da, obican macbook uskoro ocekuje update.Negdje u 7 mjesecu, ili do 8mog skupa sa Mac Pro liniju. MBP linija kao sto spomenuh iznad.

bbthedon
03-07-2011, 19:48
Imam za lion ne brini xD nego i want cd jer moram da ga install na ssd hard. Pa zato bih da sacekam retail.

thx bro

unknown99
03-07-2011, 19:52
S Lionom nece dolaziti cd, direktno ce se intalirati iz Mac storea.

Dakle, procedura je prvo instal na Snow Leopard, pa update na 10.6.8 i onda s storea update na Lion.(reinstal ili clean instal)
Ili ako uzmes sada, samo na update Liona.

bbthedon
03-07-2011, 20:05
Znaci moram da uzmem sl retail ... pa to da install na ssd... sta bih ja bez tebe.

unknown99
03-07-2011, 20:12
Da, no SL ces dobiti sa macbookom kad kupis :)
Tako da nista posebno nemoj kupovati.
Zamjeni samo na SSD, instaliraj sl-a i cekaj za update Liona.Puknes update kad izade i miran si.

Posto mac os ipak nije windows da se mrda svako malo i da svaka 2mj trebas reinstal jer se registy zmrda, neces imati potrebe za reinstalom da te ta duza procedura muci.
Uostalom, u appleu si sigurno mislili i na to i nebih se zacudio ako u nekom buducem updateu izbace neku dodatnu podrsku.
U Lionu i postoji ona opcija restarta u safariju za "sto ako" slucajeve.Preko njega se moze spajati na net, troubleshootati i dizati cisti OS.

A ovaj hard koji izvadis, uzmi neku externu kutiju pa ga prispoji na usb da ti sluzi kao neki backup disk, i za pohranu podataka.Da ti bas hard ne propadne.Nije neka brzina za to, ali posluzit ce pristojno.Lako i preko time machinea onda vratis beckup ako se sto i dogodi da ne reinstaliras.

EDIT: Ne zaboravi samo da non apple SSD moras enableat TRIM support posebno.Imas cak neki program koji to odradi, posto Apple daje trim samo za svoje ssd-ove sluzbeno, za sada.Vidjet cemo dal ce u Lionu biti enableano za sve.To imaj na umu.

EDIT 2: Evo jos sam provjerio svoje CDeove koje sam dobio sa macom.Dakle dobis SL na zadnjoj verziji, moja je tada bila 10.6.6 Ti ces zasigurno dobiti vec sa 10.6.8 (posto je ona potrebna za upgrade) pa ni onaj update nece biti potreban.Dakle samo instal SL-a pa update Liona preko storea.

bbthedon
03-07-2011, 22:44
Thx thx... Samo jos moram da malo vidim sta i kako sa tim trim jer se prvi put srecen sa tim :(... Skontacu vec sta i kako. Vrh sa cd-ove xD

unknown99
03-07-2011, 22:55
Skraceno Trim ti je komanda koja omogucava operativnom sistemu da informira ssd koji onda blokira podatke koji vise nisu u upotrebi i brise ih.Zato jer SSD da bi nesto zapisao prvo mora pobrisati datu memorijsku celiju.Dok je disk prazan to ide brzo, ali kada se radi ponovni zapis na neku lokaciju to bitno uspori operaciju.Zato se operativni sustav trudi stvar preventivno dovesti u red, tj. izvesti garbage collection i na taj način spriječiti usporavanje zapisa kako se disk puni.Eto to ti ukratko radi trim.Koji se onda brine o tom.
Danas svi ssd.eovi imaju trim.tu nemas brige.

Razlika je samo sto u OSu se 0 zamjeni sa 1 kod trim enablera.Ili obrnuto :) To imas jedan programcic koji sam direktno odradi.Nema nikakve nauke, samo da znas da mac os to nema nativno kao win.pa da sam ukljucis.

Program ti je: Trim Support Enabler

byMaX
03-07-2011, 22:56
Jao, gde si ti bio kad sam prodavao novu Sandy Bridge 15-icu za 1200 evra... Notebook od 1700 evra, sa garancijom, nov. Ubili mi cenu na 1000 evra, jer je bilo hitno :(

unknown99
03-07-2011, 23:00
Ako imas jos jedan, ja odmah kupujem, stizem i u Beograd po to :P

Moram pitati, zar se apsolutno nitko drugi nije nasao da si za toliko spustio cijenu.
Sto ja nemam takvih sreca :(

miskot
03-07-2011, 23:38
:bbthedon sto se tice adaptera u apple-u u americi mozes da kupis nastavke za strujne adaptere za bilo koju zemlju.
moja preporuka za comp je takodje 15" (bilo koji) ali obavezno sa mat hd ekranom. A za poklon razmisli o MBA - efekat wow. Standardno dolazi sa ssd pa je prilicno zivahan cak sta vise zbog njega ja hocu ssd. mba 1.4ghz za normalne aplikacije tipa internet office pa i autocad (testirano 2d) je zivahniji od mbp 13 i5 2.3ghz

: unknown99 trim enabler = problem sa ssd sata 3 diskovima http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?87563-2011-Macbook-Pro-Vertex-3-hanging (ovo je samo jedan od linkova) nazalost

sto se tice liona ja bih uvek pre os instalirao cistog nego radio upgrade (bolan prelazak ubuntu 10.10 na 11.04 ).

unknown99
03-07-2011, 23:52
Da, no heh.
Koja je alternativa :)

Jedino cekati da apple omoguci trim defotlno i na non apple ssd-eovima.

Ili tko uzima novi neka jednostavno uzme appleov.

Zato ja cekam, i da padne cijena, i da se srede musice s ssd-ovima.

Mada mislim da je s verzijom 1.1 ispravljeno dosta toga.No nista nije sigurno.

miskot
03-07-2011, 23:58
ja sam sve blizi kupovini intela 320 s obzirom da sa njim sve radi ok, a nova intel 710 serija nece doneti nista drasticno novo. Cekam da se pojavi zvanicni lion i pronjuskam malo pa cu doneti konacnu odluku. favorit mi je trenutno intel 320 160gb (149gb) Apple stavlja samsunge i toshibe koji su malo losijih preformansi.

miskot
20-07-2011, 15:44
Ipak uzeo intel 320 160g i zadovoljan sam. sada je mbp kompletan ;)

byMaX
20-07-2011, 23:07
Ako imas jos jedan, ja odmah kupujem, stizem i u Beograd po to :P

Moram pitati, zar se apsolutno nitko drugi nije nasao da si za toliko spustio cijenu.
Sto ja nemam takvih sreca :(

Eh... nema više pro, ali brzo stiže novi MacBook Air, s tim što će samo jedan biti na prodaju, a jedan ću da zadržim. A ubrzo ću naručiti novi 27inch Cinema Display...

unknown99
20-07-2011, 23:30
Oko Cineme bi mogao razmisliti :D

bbthedon
21-07-2011, 01:43
Hello again xD
Cim neko sazna da li lion ima trim enable po defaultu (znate na sta mislim-jer ne baratam terminologijom xD )
Hteo bih da uzmem vertex 3 MI ali kakve sam srece ja cu biti jedan od onih kojima ne radi kako treba.

Inaca sreca sto sam kupio prvo macbook beli kao poklon sestri jer ko zna da li ce opet izlaziti nesto belo xD
Inace macbook air = mnogo dobra stvar,bas sam se iznenadio kada sam ga prvi put koristio,mnogo je zivahan.

unknown99
21-07-2011, 01:46
Lion ima trim enable po defoltu samo ako uzmes sa Appleovim SSD-om. U protivnom za third party moras ti sam enableat. Dakle konkretno Vertex 3 po defoltu nema, tek nakon sto sam odradis.

Rakac
22-07-2011, 19:47
Ljudi koji od ova dva izabrati za novi MacBook Pro:
750GB Serial ATA Drive @ 5400 rpm.
500GB Serial ATA Drive @ 7200 rpm.

Sta je bolje? :-)))

unknown99
22-07-2011, 19:51
Brzi je 7200rpm.
Dali je razlika osjetna, ne znam xD Neki kazu da, neki ne.
Sto ti vise odgovara, vise prostora ili brzina.

Sto god da uzmes bit ce oke

EDIT: Neki kazu da im je brzi bucniji, i malo vise trosi baterije. Sad uzmi s rezervom, mozda netko ima druga iskustva.

Rakac
22-07-2011, 20:05
Pa iskreno, sta bi ti uzeo od ova dva? Ista je cena za oba, samo me muci sta je bolje, ja sam razmislajo o 500 Go , 7200 rpm? Ako ostane na 7200 rpm, onda kupujem ovaj model:
Processeur quadricœur Intel Core i7 à 2,2 GHz
4 Go 1333MHz DDR3 SDRAM - 2x2 Go
Disque dur Serial ATA de 500 Go à 7 200 tr/min
SuperDrive 8x (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW)
Écran panoramique brillant haute résolution du MacBook Pro 15 pouces
Clavier rétro-éclairé (US) & Guide de l'utilisateur (Anglais)
Accessory Kit
I nemogu vise da mozgam, za par dana trebalo bi da ga kupim, ubija me cekanje... :-)))))

unknown99
22-07-2011, 20:25
Joj ne znam :) Ja ti kazem sto sam vecinom citao po forumima iskustva neka, a to naravno i zavisi jer mnogi kupuju druge komponente pa mjenjaju, pa netko ima ovakva netko onava iskustva.

Tako da ti mogu reci samo kakvo je moje. Opcenito vrlo sam zadovoljan brzinom ovog 5400. Dosta dobro ide, i ne nalazim neki minus.

Opcenito gledano to nisu neke brzine koji ce ti dati nekakvu znacajnu razliku. Za to je SSD.

miskot
22-07-2011, 20:32
Moja preporuka uzmi taj od 750gb ali kada ti stigne stavi ssd a 750 ili u oklop pa ga koristi kao externi ili kupi kedi pa ga ubaci umesto dvd-a. Ja sam uzeo intela 320 od 160gb ssd i sa njim radio lion ok (ukljucio sam trim). Ako se odlucis za Vertex-a 3 trim ne mozes da ukljucis jer pravi problem sa sandforce kontrolerima. kazu da sa poslednjim firmwareom V3 ostatak maca saradjuje ok tj nema zapusavanja i radi sleep

miskot
23-07-2011, 02:33
Kao prvo da se izvinim za slovne greske prilikom kucanja (sramota je da ne znam da kucam dobro na slepo s obzirom da mi je prvi racunar bio Sinclair zx81 :) ) Pre cetiri meseca uzeo sam novi mbp13. Nedugo posle toga u ruke mi je dosao mba11. Opsti utisak je bio da sam napravio gresku jer sam se dvoumio izmedju mbp i mba. Posto sam mogao da testiram jedan pored drugog shvatio sam da ISKLJUCIVO zbog ssd diska mba deluje mnogo zivahnije i brze. Naravno ako se pusti bilo koji render ili nesto zahtevnije mbp odnosi pobedu. Tako sam doneo odluku da zamenim disk u mbp sto bi i bila preporuka za sve korisnike mbp. Podizanje sistema programa gasenje sve je neuporedivo brze pa cak imam utisak da i safari brze otvara stranice (moguce zbog kesiranja)

Rakac
23-07-2011, 23:27
Možda sam pogrešio mesto za post, ali može li mi neko reći nešto više o AirPort Extreme Base Station, ima li neko nekakva iskustva? Kako su se pokazali? Kako salju signal? Hvala unapred.. :-D

unknown99
23-07-2011, 23:44
Ljudi su zadovoljni, samo je pitanje dali ti treba?
Ako mislis spajati samo svoj MBP na WiFi smatram nepotrebnim. Posebno u odnosu na cijenu.

Rakac
23-07-2011, 23:52
Znas sta me interesuje, pošto imam Telekomov ruter HG520s, ali on mi nesto slabo salje signal, tj. hvatam internet iz jedne kuce u drugu, razdaljina nekih 50m, sa mojim laptopom moram da koristim antenicu za internet i jos da je izbacim napolje da bih uhvatio signal.
Sad neznam kakav je wifi na MBP da li jace hvata signal, zbog toga sam mislio na AirPort, ako on bolje salje pa sta da radim malo skupo ali nadam se da verdi. Ima onaj manji AirPort sto ide direktno u struju? Jbg on je 100 CHF, a onaj drugi je 179 CHF.. :-D

unknown99
23-07-2011, 23:57
Novi MBP ima, ne znam strucno no novi jaci rad WiFi mreze koji radi simultano na 2,4GHz i 5GHz.Dali bi on sam mogao dohvatiti signal bez airporta ne znam. Nove Time capsule to podrzavaju kao i airport. Sad, to se u biti odnosi na samu brzinu prijenosa. apple kaze da i je jaci domet. E sad tocno koliko ne znam, to ne spominju. No 50m mislim da bi moglo.
Tu nemam bas iskustva posto mi je ruter na 5m od lapa xD

Rakac
24-07-2011, 00:00
Hvala ti u svakom slucaju. :-D
Ako jos neko ima nekakva iskustva sa AirPort Express, neka napise.. Hvala :-D

unknown99
24-07-2011, 00:03
Ja sam razmisljao o Time Capsuli od 2TB novoj. Mada slazem se da je to obican disc od 80tak $, no tako bi rijesio i dijeljenje podataka sa PC-jem, Beckup na MBPu i printer koji svako malo moram ustekavati/istekavati za printanje. Ovako bi to rijesio na mrezu. Pa vec kad dajem meni je to zgodnije rijesenje. Jer Airport extreme je time capsule bez disca.
No nabili su majmuni tu cijenu od 330eura, cekam da se pojavi netko preko oglasnika xD

miskot
24-07-2011, 00:05
Imam Time Capsule 500gb. Sto se tice signala cinenica je da ima veci domet nego d-link Wireless N 150 Home Router. (Time capsula se gasi sama od sebe pa sam uzeo drugi ruter dok ne smislim sta cu sa kapsulom)

Rakac
24-07-2011, 00:10
Kakvo li je ovo cudo,AirPort Express Base Station with 802.11n and AirTunes, jel i ono salje dobro signal, nije preterano skupo kao Time Capsule...? Sta mislite.. :-D

Kapetan
24-07-2011, 01:10
Express Station bi u domenu wirelessa trebao da bude identican TC-u ili Extreem-u.

Jedina razlika je sto nema hdd u sebi.

AirTunes sluzi za strim muzike,filmova,podcasta i sl. izmedju Apple uredjaja preko iTunes-a...

Rakac
24-07-2011, 01:16
Pa onda ce AirPort Express Base Station with 802.11n and AirTunes biti dobar, meni i netreba hdd, tako da ovo je super.. Hvala jos jednom svima.. :-D

bbthedon
27-07-2011, 05:53
Jbt opet sam se zapucao sa tim ssd ... Ne znam sta da radim :( Ima li neki koji je ne preterano sporiji od vertex 3 a da je potpuno kompatibilan sa mac-om...,da je kvalitetan,da je sata 3 ... 6gb... Znate da ga kupim, odradim instal i ne razmisljam hoce li mi se desavati bilo sta cudno.'

Da li je sasvim sve jedno koji ram uzimam? mislim ddr3 1600 Mhz... Hteo bih kingston,jeste da su najskuplji ali oduvek radim sa njima i zadovoljan sam,doduse u pc-u pa zato ne znam da li je ovde isti djavo ili je bolje da uzmem 8gb tih istih sto apple stavlja. Hocu da mi se sve sve lepo slozi,da sve radi besprekorno. Hvala jos jednom!

Kapetan
27-07-2011, 09:03
Intel 510 od 120 gb :)

RAM kupujes sodimm, ali znaj da ti radi na 1333mhz. Transcend je sasvim ok izbor, ja sam ga koristio jedno vrijeme i radi bez problema.

Ako planiras online kupovinu potrazi hynix ili samsung modele, to su apple OEM moduli za mbp,imac...

miskot
27-07-2011, 11:03
Intel 510 nikako gomila problema a intel nece da izbaci firmware kojim makar pokusava da resi problem. Ja sam stvarno ceprkao po neti u jedino resenje je uzeti Intel 320 (sto sam ja i uradio) ili Vertex-a 3 uz povremene probleme. Licno mislim da razlika u realnom radu nije tako velika izmedju Intela 320 i V3 bez obzira na rezultate testova

unknown99
27-07-2011, 14:11
MBP 2.2 radi na 1600 MHZ

Mada, ja jos i dalje ne znam za sto ce vam to sve, pisat po forumu, fejsu :P ?
Jel vam zivot znaci boot za 16 umjesto 30 sec? xD

I ne zaboravite da bez obzira na SSD vrlo je preporuceno da pored njega imate i dalje mehanicki disc.

Uzmite lap prvo, naucite se na njemu raditi, upoznajte ga, podesite prema potrebama, a onda nadogradujte.

noname
28-07-2011, 22:27
Ne bih da se mešam u vaš izbor ssd-a, ali da li ste možda razmišljali o expresscard ssd-u ? Nešto ovako:

http://www.memoryc.com/images/products/b/filemate-24gb-1_10704.jpg

ili ovako:

http://www.memoryc.com/images/products/b/filemate-48gb-card_10275.jpg

http://www.memoryc.com/images/products/b/filemate-96gb-expresscard_11592.jpg

Brzina, naravno, nije kao na vertex-u, evo specs:

CAPACITY
96GB
INTERFACE TYPE
ExpressCard 34 interface
DEVICE TYPE
SSD Solid State Disk ExpressCard
DATA TRANSFER RATES
Read: up to 115MB/sec
Write: up to 65MB/sec
FLASH STORAGE DETAILS
SSD Flash based storage

Ja to koristim već neke dve godine, doduše na Hack-u, ali po meni je fenomenalna stvar. Ubaci se u slot, neprimetno je i ne zahteva nikakvo otvaranje kompjutera, a dobije se solidna memorija i brzina.

Sandi
28-07-2011, 22:29
Koliko kosta ovakvo zadovoljstvo od 48gb?

noname
28-07-2011, 22:33
Nije uopšte toliko skupo, 114€, od 96 je 202€, a ovaj najmanji je samo 67€.

Evo recimo boot vreme na MacBook Pro 2011 sa ovim od 96GB:

5irgXU_5XUE

bbthedon
29-07-2011, 04:01
Apple-ov ssd koji oni stavljaju od 120 gb izadje me 90$ + 150 $ za neki exsterni hard od 1tb koji ima firewire i usb port = to je jedna varijanta. Druga je da nekako odaberem neki ssd sata 3 koji provereno radi ne mora da je brz ko vertex, ne mora ni da je medju prvih 10 na benchmark hard testu, hocu samo da radi perfektno + neki case za hard koji cu koristiti kao storage. Kartica ova je dobra stvar,ali ne znam...

Potraga se nastavlja. Imam jos 2 nedelje fora da izaberem.

unknown99
29-07-2011, 15:40
Intel uskoro izdaje novi FW za 320 seriju SSD-a. Izgleda da su pronasli uzrok problema.

miskot
30-07-2011, 18:07
320 nije ni imala problem sa novim mbp-om (provereno ja imam tu kombinaciju) nego su pojedini primerci imali power cycle i 8mb problem

bbthedon
13-08-2011, 00:43
Apple SSD ili neki drugi (pitanje za unknown99-a ako neki drugi koji nemam vise vremena sve sam procitao na netu i svako svoju politiku vodi... sutra narucujem mbp jer je taxfree weeend u MA pa cu proci jeftinije) Zato help me pls :)

unknown99
13-08-2011, 10:07
Osobno neki drugi, brzi su i bitno jeftiniji. A zamjeni se za cas posla.

bbthedon
13-08-2011, 22:04
Ali svi zivi imaju nekih problema sa tim drugim ssd-ovima... Koji brend ? Crucial OWC Intel ili nesto bolje?

bbthedon
14-08-2011, 17:42
http://i56.tinypic.com/2l89g7n.png

unknown99
14-08-2011, 17:44
Narucio si? Nice, cestitam :)

Ha vecinom uzimaju, i ameri sto citam ili vertexa ili intela.

bbthedon
14-08-2011, 18:25
Narucicu kingston 8gb hyper 1600 mhz i intel ili vertex mada sve mi se vise cini da ce biti intel... Mada c300 je isto brz i stoji na sajtu da je mbp 2011 supported... Mozda i to uzmem + njihovih 8gb rama.

unknown99
14-08-2011, 19:36
Nice

Javi nam kako radi kad dobis, ubacis :D

miskot
15-08-2011, 00:20
Provereno intel 320 nema problema sa mbp (ja imam tu kombinaciju) i apsolutna preporuka intel

bbthedon
15-08-2011, 00:29
jel brzzzzz ? xD

miskot
16-08-2011, 00:32
Iskreno probao sam dosta ssd-ova i ja licno sem u testovima ne vidim nikakvu razliku u brzini. Svi programi se otvaraju skoro trenutno (sem autocad-a kojem dali zbog liona ili neceg drugog treba 8 sekundi). Isti utisak sam imao i sa MBA tacnije zbog razlike u brzini pokretanja MBA vs MBP sam i uzeo ssd (MBP je delovao kilavo i bio sam razaocaran u poredjenu sa mba). Cekao sam par meseci da neko u srbiji uveze vertex 3 (bio sam spreman na relativno veliki procenat kvarova OCZ-a (zato ga nisam uzeo u Austiji) i probleme sa sleep-om kod MBP) samo da bih video tu famoznu brzinu ali nisam docekao pa je odluka pala na intel 320 od 160gb kao kompromis (veci kapacitet) i prilicno sam zadovoljan (prilicno jer bih voleo da vidim jedan pored drugog mbp sa V3 i intelom). Crv sumnje da li sam pogresio ili ne ne da mi mira ;)

bbthedon
16-08-2011, 00:37
Jel isti djavo ako uzmem intel od 120 gb ? To mi je bio neki plan. Samo molim te posle kada budes imao vremena reci mi kako si intalirao osx... jesi radio onu foru kao da kopiras sistem preko onog programa (zaboravio sam kako se zove) ili fresh install,SL pa onda update Lion. Sta mi je bolje ?

unknown99
16-08-2011, 00:41
Nisi pogrijesio. Ne treba te crv sumlje muciti :)

Meni recimo u radu je i obican hard dovoljan, i jos se dvoumim dali da uopce uzmem ssd. Mada je bio u nekim planovima. Posebice zato sto je i dalje za pohranu preporuceno imati klasicni hard, plus sve ispod 200 mi je pre malo.

Razlike u tim brzinama izmedu intela i vertexa neces niti osjetiti, tebe vise muce one brojke na papiru.
Sama razlika harda i ssd-a je vec velika, ovo su dalje samo nijanse.

bbthedon
16-08-2011, 00:55
http://www.harddrivebenchmark.net/hdd.php?hdd=INTEL+SSDSC2MH120A2

Ovaj bih uzeo...

miskot
16-08-2011, 01:58
:) hvala za utehu unknown99.
Sto se tice ovog diska koji si naveo ja ga ne bih uzeo to je serija 510 koja ima marvellov kontroler (kao i c400) i dosta problema sa mbp znaci bezi od njega (hoce da radi ako ga nakacis na dvd granu sa kedijem koja radi na sata 3gb ).Uzmi Intel 320 ako neces nikakve probleme sa kompatibilnosti (trim takodje radi) ali je sata 3gb ili V3 (ima malo problema). Veruj mi proveo sam mnoge noci tragajuci sta je ok za kupiti ;) Sto se tice instalacije imao sam dobru volju da kupim liona ali nema qvouchera pa nisam nego sam uzeo sa torrenta i narezao dvd i napravio cistu instalaciju i sve radi ok. Lion se podigne jako brzo dok win7 preko boot kampa bas i ne. Doduse uspori ga to sto istu verziju koristim i preko vmware-a ali najveci problem win7 i ssd na mbp je sto preko boot camp-a sata radi u ide modu i da bi radio u ahci modu treba napravti patchovani mbr iako lion koristi guid ... prilicno komplikovano nije mi uspelo iz prve (pogledaj na ocz-ovom forumu) a ja bas i nemam previse vremena da se sada igram sa tim.

bbthedon
17-08-2011, 00:48
Daj mi link ssd - a koji si ti uzeo. Hvala. Da li sa njim dolazi onaj kabel (sata-usb ili kako vec ) preko kojega cu moci da formatiram ovaj ssd i da kopiram ceo lion. Narucio sam i Macbook Air novi-kakve su sanse da sa njim dodje i usb thumb drive sa instalom lion-a ? (ako ne onda cu napraviti sam bootabilan cd jer imam lion skinut sa apple stora ali ga jos nisam install na white macbook (cekam moj mbp da izvadim 4gb rama i prebacim u ovaj ) tako da nije obrisana instalacija xD )

Ovo sam tek sada video :

http://techztalk.com/techwebsite/08-03-11-kingston-ships-sandforce-based-hyperx-ssd-with-555mb-read-speed

a o ovome je unknown99 govorio http://www.macworld.com/article/161751/2011/08/intel_to_issue_bug_fix_for_ssd_320_drives_in_two_w eeks.html

bbthedon
20-08-2011, 22:08
Narucio sam intel 320 160 gb i kingston hyperx 8gb. Inace stigao mi je mbp i vrhunski je,odusevljen sam,cim mi ove dve stvari stognu pravim cd liona i idem install pa sta bude bude...

Jos jedna stvar... Pao sam na mb air... koja stvar ja ne verujem. Ju...

Javicu kako je proslo sve kada instaliram os x. Mozes li samo neko da mi kaze da li treba nesto da podesim prilikm instala? Neke bitne stvari ili tako to... Ako sve prodje kako treba, da li u samom os x-u podesavam nesto za ssd.Jbg prvi put se srecem sa tim, pa ne znam sta i kako. Mozda je to samo jos jedanm smesni hard disk koji je prebrz xD

unknown99
20-08-2011, 23:42
Zar nisi dobio sa predinstaliranim Lionom?

Air je odlican, no meni je to malo, 15 je taman :D

Nema nista prebitno, samo sto te pita i vozi, snaci ces se. Ja sam jedino maknuo onaj obrnuti scrool kod Liona i to je sve. Tad sam zadnji put i bio u system pref :D

Sto se SSD-a tice, treba samo ukljuciti trim, nista drugo.

bbthedon
23-08-2011, 04:42
Lion mi je na mac-u ali to je toshiba hdd... Na ssd-u moram sam da instaliram. Valjda ce mi intel stici sa najnovijim fw-om ( Mada sumnjam :( )... Mozda mi odma bude sve radilo kako treba a mozda budem moram da ga update... To me smara.

@miskot... Kako da proverim koja mi je fw na ssd-u ? Da li si ti enable trim? Ako da jesi li radio preko terminala?

bbthedon
27-08-2011, 19:05
Stavio sam intel u mbp i upalim komp drzim c nece da se boot.Kontam da nije formatiran ssd ili tako nesto ali mislio sam da cu moci iz dsc util. Ne znam sta da radim. Aj neki savet sto pre pls. Probao sam i na pc lap topu sa gparted i tamo ispise da je unlocated :(

Ne znam...

unknown99
27-08-2011, 19:14
Pa imas na youtubeu videa koliko hoces.
Nemam bas iskustva s SSD-vima, no vidi sto uputstva kazu.
Ili sveznajuci google :D

bbthedon
27-08-2011, 20:15
Nema nista korisno,zato sam se i obratio vama... Miskot - a sam hteo da pitam jer on ima isti. Da vidim sta je on uradi.Nece da se boot sa cd-a nikako. Ni na sl ni na Lion. Update sam na najnoviju verziju i isto sranje. Nznm sta mu je. Mozda ima neki software kojim mogu da prvo formatiram ssd... mozda je to problem. Mozda nece sa cd-a mozda treba sa flesha ali nemam od 8gb trenutno nista :(

bbthedon
28-08-2011, 00:26
30 $ za Novi USB 8gb i install krenuo :)
Jebem ti cd-ove i sve redom... 12 puta sam palio i gasio komp drzeci ono dugme... Zbog toga sam najvise popizdeo.

Install sve ukupno trajalo oko 15 min

8 gb rama kinngston hyperx 1600 mhz i ssd rade do jaja za sada :D

Da li da enable Trim?

Posle cu da vidim speed r/w.

Hvala svima. Nadam se da necu imati problema sa ssd-on xD

Inace ram iz mbp a koji je 1333mhz dd3 kada ubacim u white mb koji ima ddr3 1066mhz nece da digne sistem... steta... Samo se cujem neko pistanje i crn je ekran :( Ima li tome resenja ? Thx

unknown99
28-08-2011, 10:19
Pa trim inace bi trebao biti enable. No za razliku od winsa, mac os to nema za non apple ssd.
Vjerujem da ce i to doci po defoultu, no kad who knows.

Ram ti nece jer nije kompatibilan.

Kapetan
28-08-2011, 13:01
http://www.groths.org/?page_id=322

Samo je jos potreban disk sa odgovarajucim fw-om (dakle da je podrzan trim)

miskot
28-08-2011, 16:05
Iskreno ja nisam imao nikakvih problema sa instalacijom ubacio ssd i ubacio Lion dvd (sa pirate bay-a) i sve je proslo ok. Trim sam ukljucio preko http://www.groths.org/?page_id=322 i sve radi ok. FW ssd-a sam gledao preko bootcampa - windows-a 7 i http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=18455
i ja imam i dalje stari fw i cekam da vidim kako se ponasa kod drugih pre nego sto stavim novi. (ziceras :) )

bbthedon
28-08-2011, 18:37
Upalio sam trim. Uradio update na novi fw. Sve radi. Aj preporucite neki soft za test ssd-a.

http://i52.tinypic.com/206cx9x.png

Ne znam sto nije hteo da mi se boot sa dvd-a. Mozda sam morao malo duze da cekam ali ja nisam imao zivaca,pa sam palio gasio komp bzv... I onda je usb drive sve probleme resio.

Inace ne znam jel trim ili sta vec se desilo ali kada sam pogledao na more info pisalo mi je da je graficka in use intel hd ... i sada posle trima stoji amd radeon... strange... Kako funkcionise to sa dve graficke kartice? thx

Evo prvog testa xD

http://i55.tinypic.com/svjots.png

miskot
15-09-2011, 01:13
:bbthedon i kako si zadovoljan mac + ssd?

bbthedon
23-09-2011, 20:32
Ja sam mac-om odusevljen, ssd je vrh,ne cujem ga xD ali nisam jos video njegovu pravu moc jer svi ovi programcici su smesni. Wow se pali za 2 sec. Nisam bas puno vremena proveo za kompom i nisam ga dosta ni testirao ali kontam da je sve oke. Cekam taj 10.7.2 da vidim da li ce temp biti manja. Vidim da je uknown99 zadovoljan sa betom. Ovaj Intel SSD (necu da ureknem) je pun pogodak, radi k`o sat. A vertex 3 MI xD je proslost xD tako da mi nije zao sto sam nisam uzeo.
Sry za ovaj kasni reply :(

poluks1507
24-09-2011, 03:21
I koiko te je kostao taj ssd.i koji je model.gb?


Sent from my iPhone using Tapatalk

bbthedon
24-09-2011, 03:32
309 $

Model je intel 320 160 gb

macak
11-10-2011, 19:14
Da li neko moze da mi napise,razliku izmedju MacBook Air i Ipad 2,posto bih kupio jedan od ova 2 navedena uredjaja,za pocetak bi mi sluzio za surf i slicno,a u buducnosti za posao.pa me zanimaju neke prednosti jednog ili drugog uredjaja.
Pitanja verovatno nekom zvuce smesno,ali se jako slabo razumem u Apple proizvode,a trenutno sam u prilici da kupim jedan od ova 2 uredjaja,pa me zanima koju su prednosti i mane ovih uredjaja,i koji je uredja bolja kupovina

miskot
11-10-2011, 20:30
Ako ti treba za bilo kakav posao Air je bolji izbor.

Goxy86
26-10-2011, 16:09
Macbook pro sada ima poboljsanu konfiguraciju...

http://mobile.benchmark.rs/vesti/apple_macbook_pro_serija_dobila_azhuriranje_proces ora_i_grafike

bbthedon
24-06-2012, 18:27
Evo da ozivim malo ovu temu :)

Proslo je godinu dana skoro, pa me interesuje (Jer nisam bas imao vremena puno da pratim situaciju sa ssd-ovima) koji su noviteti, sta bi sada preporucili za macbook pro jer bih uzeo neki novi a ovaj (Intel 320 160 gb) bih stavio u drugi komp.

Sta mislite o ovom novom macbook pro-u 2012 ?

miskot
24-06-2012, 18:39
Samsung830 provereno radi a povoljniji je od intela

bbthedon
26-06-2012, 03:31
http://www.harddrivebenchmark.net/high_end_drives.html

Sta mislite o ovom intelu ? Sto je na drugom mestu. Hteo bih neki 6gb/s.


Sada je na prvom :)

Malo sam istrazivao i jako malo ljudi ga ima u macbook pro- u. Videcu jos :)