PDA

View Full Version : Ubuntu 11.04



valdy
29-04-2011, 13:41
Nisam znao gde da postavim ovu temu,pa sam je metnuo ovde.Ako nije pravo mesto,premestite je gde mislite da treba :cool:

Upravo mi je ponuđen update sa 10.10 na 11.04 :yes:

Evo i šta je novo:

http://www.ubuntu.com/ubuntu/whats-new

Verovatno ću kasnije da uradim update,kad malo prošnjuram po netu i vidim kako radi :)

laikexpert
29-04-2011, 14:11
@valdy
Bolje malo sacekaj da se smire strasti oko
nove verzije Ubuntu-a.
Mnogo toga ima nedorecenog...

valdy
29-04-2011, 14:13
naravno da ću da sačekam,s obzirom kakavih sam problema sve imao sa 10.04,a za sad nemam problema sa 10.10 ;) ima vremena...

noname
30-04-2011, 10:15
Meni se taj Unity uopšte ne dopada. Da li je stvar navike ili to što je to jadan pokušaj da interfejs maksimalno liči na Mac OS Lion (koliko je to god (ne)moguće :D). Po meni je to potpuni promašaj i verujem da će zbog tog famoznog Unity-ja dosta ljubitelja Ubuntu-a i GNOME-a uopšte dugo ostati na nekoj od prethodnih verzija OS-a.:brickwall:

alexandargh
30-04-2011, 10:28
Ubuntu je odličan sistem, ali sa značajnim nedostatkom: nema programa kojih ima za Windows i Mac. Koristio sam ga jedno vreme, ali kada sam reinstalirao Windows se obrisao i sad se dvoumim da li ću ga opet instalirati. Znatno je brži od Windowsa, to stoji. Naravno, programi mogu da se pokrenu preko Winea, ali to dođe kao emulator i gubi se stabilnost istih. Tako da, dok ne nabavim Mac, ostajem na Windowsu. Ubuntu je odličan sistem za nekog ko koristi komp za surfovanje internetom, muziku, filmove i eventualno malo kuckanja u Open Officeu. Da ne napominjem da Open Office ne može da primiriše Microsoft Office paketu (koliko god ne volim Microsoft, moram ovo da priznam). Takođe, smetalo mi je što je jedina zamena za recimo Photoshop, ili neki drugi softver za obradu fotografija, GIMP koji je užasan. Dakle, veoma je dobar kao sekundarni sistem ali ništa osim toga. Svakako ima budućnost jer je besplatan i dostupan svima.

CJay
30-04-2011, 10:48
Slazem se sa postom iznad, narocito za Photoshop...posto se amaterski bavim fotografijom, ovo je nesto sto nikako ne mogu sazvacem u Linuxu...A koristio sam ga jedno vreme na netbook-u i skontao sam da su poceli sve vise da pucaju na neke vizuelne efekte i interfejs, i cini mi se da je dosta nestabilniji nego ranije...koristio sam ga odavno, jos od verzije 4, ako se ne varam, tad je imao kojekakvih problema, vezano za VPN, recimo, koji mi je tad bio neophodan...to je kasnije sredjeno, ali mi ovaj 10.10 nije fino radio...znao je da zastuca, dok mi je recimo na istom tom netbook-u win 7 ultimate radio kao zmaj...jos jedan nedostatak je iTunes...postoje alternative, one skripte za music player-e, ali to mi je sve nekako neprirodno...treba jos dosta da se poradi na njemu pa ce mozda jednog dana moci da udje u siru upotrebu kao primarni OS...

alexandargh
30-04-2011, 11:27
Sad sa ovim novim 11.04 updateom dolazi ovakav (http://2.bp.blogspot.com/-VCf4BMm76fY/TbbYJ1WAauI/AAAAAAAAB-I/2ejqpCmacEc/s1600/Screenshot.png) sidebar koji je katastrofalno rešenje. Koristio sam ga na netbooku zato što je dolazio sa 10.10 Netbook Editionom. Bagovit je, i na nezgodnom mestu. Tako da bih ja za sad batalio ovaj novi update, iako mislim da može da se skloni taj panel. Najbolje rešenje za multitasking i pokretanje programa je Docky, dock sličan OSX-ovom koji se može skinuti iz Ubuntuovog software centrea. Još nešto što zameram Ubuntuu je nedostatak Windows Live Messengera (MSNa, kako god ga hoćete nazvati). Njega koristim mnogo više nego Skype (koji postoji u oficijalnom izdanju za linux). Najbolja alternativa za korišćenje MSNa je Pidgin, ali ni on nije dovoljno dobar (nema direct image sharing, i još štošta).

CJay
30-04-2011, 11:40
Da, ovakav sidebar je bio na 10.10 netbook i bagovao je nevidjeno...ali stvarno nevidjeno...ima kao neke efekte, poput fade i slicno, ali to je tako lose radilo, da je katastrofa...a efekti ne mogu da se iskljuce...sreca pa je moglo normalno da se udje, u standardan rezim (ne znam kako da ga nazovem :) ). Ako ga nisu sredili malo u odnosu na prethodnu verziju, onda je katastrofa stvarno...imam drugara koji Linux koristi 5-6 godina unazad i on isto kaze da su poceli polako da "zabusavaju". Vise paznje posvecuju efektima nego stabilnosti i radu samog sistema. Mislim da je ovaj dock jedan od dokaza toj teoriji :) Takodje, dok se ne naprave verzije bar onih osnovnih programa, koji su navedeni u gornjim postovima, tesko da ce moci da prave ozbiljniju konkurenciju Win-u a o MAC-u da ne pricam... :)

alexandargh
30-04-2011, 11:54
Meni je taj sidebar isto neviđeno bagovao, pa naprimer kad imam više ikonica (da tako kažem) u tom sidebaru, uopšte nisam mogao da dođem do onih koje su se nagomilale dole (sakriju se tako što se nagomilaju jedna na drugu). Da stvar bude gora, kanta je bila pri dnu, i nisam mogao da je koristim uopšte kad ima puno ikonica. Sam Ubuntu 10.10 Netbook Edition je radio dosta sporije nego Windows 7 Home Premium koji imam trenutno na netbooku (osim naravno bootovanja i gašenja). Za netbook Ubuntu uopšte nije loše rešenje, ali pošto ne ubrzava rad posebno, batalio sam ga i tamo. Što se tiče efekata, tu su baš preterali na desktop izdanju: prozori se po defaultu tresu kad ih prevlačiš, kao da vučeš neki žele. To, osim što je iritantno, muti tekst i font unutar samog prozora i čini prozor neupotrebljivim. Mislim da to rade da bi privukli što više "običnih" ljudi koji se nikad nisu susreli ni sa čim drugim osim sa Windowsom jer je linux po defaultu OS za geekove i one koji vole da čačkaju i nameštaju. Mislim da su, umesto što su nameštali beskorisne efekte na prozorima, mogli da srede malo booting i shut down screenove. Nekad mi se gasio normalno, sa onim narandžastim barom u tačkicama, a nekad je ispisivao neke hakerske komande kao pomahnitao. Mislim da bi to pre preplašilo "obične" korisnike nego ih privuklo, džabe im fensi efekti. Isti slučaj i sa booting screenom.

valdy
30-04-2011, 19:03
ja ne znam kakve ste vi konfiguracije imali kada vam je ubuntu radio sporo,al ja slobodno mogu da kažem,osim što se pali za manje od 10s,da isto tako brzo radi :) Poslušao sam noname-a i uzeo sve gigabyte i za sad radi sve kao podmazano.

Spadam u one korisnike,za sad,kojima je komp igračka i po meni je ubuntu nešto najjbolje što sam do sad imao,jer sem office-a mi ništa ne treba,a ako mi ikad i bude trebalo,verovatno ću se kompletno prebaciti na mac os,jer ga već imam na laptopu i uživam,a windows i njegove bolesti više ne mogu da svarim :)

mladenu
30-04-2011, 19:17
Ubuntu jeste ozbiljna distribucija, ali je "kolje" obaveza da na svakih 6 meseci promovise novi update, sto cesto puta bude usiljeno i puuuno bagova, koje korektno ispravlja Mint distribucija, ali ne potpuno i sa, za moj ukus, previse zelene boje! :)

CJay
30-04-2011, 19:35
valdy, korisnicima kao sto si ti je sasvim dovoljan linux...ja recimo koristim dosta photoshop, kome GIMP nije ni blizu, niti ce ikada biti...takodje, koristim dosta office, i u open office-u na linuxu ne mogu da pokrenem macros koji su napravljeni na win-u, a bez kojih ne mogu da radim...mislim...za surf mjuzu i za odgledati neki film je ok, ali za neke malo naprednije stvari, poput ovih koje sam gore naveo, linux, tacnije Ubuntu je totalni shit...a to vezano za konfiguraciju...rekoh vec da mi je recimo win7 ultimate radio kao doksa na istom tom netbook-u, na kom mi je Ubuntu zabadao, tako da ocigledno nije do hardvera problem...realno, morace jos doooosta dugo da rade, ali bas da rade, da bi mozda dostigli 2 konkurentska OS-a...i pod tim "rade" ne mislim na graficki izgled i munje i gromove po desktopu, nego malo ozbiljnije stvari...

alexandargh
30-04-2011, 20:20
Baš što kaže CJay, meni su najviše nedostajali Photoshop i MS Office. Naprimer, uradim prezentaciju u Officeu 2007 - na ubuntuu neće da je otvori. Ili je u najboljem slučaju otvori, pa prezentaciji nedostaje gomila grafika i animacija, tekst izgubi alignment itd. GIMP nema pola opcija koje ima Photoshop, i nikako ga ne može zameniti. Valdy, da ne shvatiš pogrešno: meni je na desktopu radio Ubuntu odlično, ali je neupotrebljiv i služio mi je samo kao igračka i nešto što mogu da customizujem, menjam. Izgled i interfejs su mu stvarno dobri, ali je neupotrebljiv zbog nedostatka programa. Što se tiče netbooka, taj isti trenutno ima Windows 7 Home Premium koji radi brže, čak i sa uključenim aerom i svim animacijama. Nešto zbog čega mi se sviđa Ubuntu je to što sam sa njim online za bukvalno 10 sekundi. Pali se munjevitom brzinom.

valdy
30-04-2011, 20:50
sve to stoji što ste rekli i tako jeste,al kao što sam rekao,trenutno mi ništa više ne treba :)

laikexpert
02-05-2011, 02:22
Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (Tweak / Fix After Installing):

http://www.techdrivein.com/2011/04/12-things-i-did-after-installing-new.html

http://www.webupd8.org/2011/04/things-to-tweak-fix-after-installing.html

http://www.omgubuntu.co.uk/2011/04/10-things-to-do-after-installing-ubuntu-11-04/

http://www.unixmen.com/linux-tutorials/linux-distributions/linux-distributions4-ubuntu/1540-top-things-to-do-after-installing-ubuntu-1104-natty-narwhal

noname
02-05-2011, 12:39
Ma ne vredi da se "tvikuje" kad mu je po defaultu Unity :D

Jedini način da se taj NN dovede u red jeste da se instalira GNOME ili KDE, da mu se isključi Compiz i onda da liči na nešto :D

Babakaj
01-08-2011, 01:44
e, meni se svidja ovo experimentisanje sa Ubuntu-om (posto ne mogu da instaliram ove appleove :facepalm: ) :D

jao zakucao mi OS, nista se ne pojavljuje kad digne sistem. :/
samo npr memory card kad je ubacena i nju mogu da otvorim. Je l moram da reinstairam ili ima neki repair?

noname
01-08-2011, 12:39
Daj malo više informacija šta si radio...

Za prvu pomoć, možeš, ako si već radio neki update pre, da na boot-u odabereš neki prethodni kernel i sa njim da pokreneš računar...

Babakaj
01-08-2011, 15:51
pa instalirao sam neke osnovne stvari preko onog cmd-a (ctrl alt T) i na necemu je zakucalo i nista nije htelo da reaguje sem ctrl alt del i ja ga resetujem. posle reseta se ne pojavljuje ni dash (onaj meni gore valjda se tako zove :) ) ni onaj levo.
Ako mislis na update - nisam, instalirao sam fresh 11.04, ovaj najnoviji.

noname
03-08-2011, 23:08
Ko hoće da instalira Gnome 3 preko 11.04, treba da uradi sledeće:

Prvi korak:

Pritisne Alt-F2 i kada se otvori prozor, čekira se "Run in terminal" i uradi paste sledećeg u box:

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3

http://i1-news.softpedia-static.com/images/extra/LINUX/small/gnome3tutorial-small_001.png

Posle toga, isto Alt-F2, opet se čekira "Run in terminal" a u box se uradi paste sledećeg:

gksu apt-get update

http://i1-news.softpedia-static.com/images/extra/LINUX/small/gnome3tutorial-small_002.png

Po treći put se radi ista procedura sa sledećim sadržajem:


sudo apt-get dist-upgrade

http://i1-news.softpedia-static.com/images/extra/LINUX/small/gnome3tutorial-small_003.png
Naravno, posle svakog unošenja teksta klikne se na Run i po potrebi se unese password.

Drugi korak:

Da bi instalirali sam Gnome 3, radimo istu stvar kao gore, a kucamo:

sudo apt-get install gnome-shell

Odgovori se sa Y kada bude pitao da li želite da instalirate Gnome shell i to bi bilo to.

Uradi se logout ili restart i na login-u se odabere GNOME.

http://i1-news.softpedia-static.com/images/extra/LINUX/small/gnome3tutorial-small_006.png

http://i1-news.softpedia-static.com/images/extra/LINUX/small/gnome3tutorial-small_007.png

Upozorenje: Posle ovoga Unity više neće raditi, a za sada ne postoji downgrade.


Za 10.10, proces bi trebalo da bude sličan (ja nisam probao), odnosno koriste se sledeće naredbe:


sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-desktop/gnome3-builds
sudo apt-get update && sudo apt-get install gnome-desktop3

(U terminalu ili preko Synaptic Package Manager-a)

Babakaj
04-08-2011, 00:36
cek, je l ovo samo razlika u interfejsu? :)

noname
04-08-2011, 17:22
Evo imaš ovde "sličnosti i razlike" sa Unitijem:


http://www.wikivs.com/wiki/Gnome_Shell_vs_Unity

i ovde samo o Gnome Shell-u:


http://en.wikipedia.org/wiki/GNOME_Shell

pa proceni sam :)

Babakaj
04-08-2011, 18:39
hvala, pogledacu. :)
samo kad bi mogao regularno da se insalira fotosop i iTunes rado bih samo ubuntu ostavio.

noname
04-08-2011, 20:59
Photoshop i iTunes mogu da se instaliraju ali samo preko wine-a ili crossovera (što je manje više isto). Za photoshop znam da radi dobro, a iTunes zna da malo baguje (ili malo više :D)

sagus
06-08-2011, 10:55
Instaliraj GIMP ako koristis Ubuntu.Svakako odradjuje posao

Vaxter
06-08-2011, 13:17
Pshop već godinama guram sa wine na raznim distroima, i radi bez problema.
ITunes vozam na virt. mašini, i jedino tako fecera sve.
Uspeo sam da ga nateram na wine da mi radi manje-više sve, ali neće restore iUređaja.
Zato virt. mašina pa polako.

ifuseekamy
14-08-2011, 21:50
Uzeli smo laptop i dobio sam uz njega ubuntu 9.3...i sad sam stavio cd od windowsa 7 i nece da ocita instalaciju samo mi ocitava neku arhivu? Sta sad da uradim da bi ocitalo normalno..

Nzm jel
Ovo odgovarajuca tema al hitno je pa sam ubacio u ovu...

applefan
14-08-2011, 23:37
Za pocetak moras podesiti da ti butuje taj CD sto ubacis , prilikom paljenja laptopa imas opciju boot from zavisno od laptopa npr na Toshibi je F12